De Antwerpsche tentoonstelling, Italië. Amerika. BINNENLAND. Aan het spoorwegstation te Passau heeft een man even voor de aankomst van den snel trein van Keulen naar VVeenen als de wissels verzet. Gelukkkig werd zijn bedrijf nog in tijds outdekt en daardoor een groot ongeluk voorkomen. De man is in hechtenis genomen. De kamer van afgevaardigden heeft met 188 tegen 9/ steramen aangenomen eene motie van vertrouwen in het ministerie voorgesteld door Tagani. Omtrent de uitbarsting van den Vesuvius wordt nader berichtDe lava stroomt uit drie openingen boveu elkander eerst naar den kant van Torre del Greco, dat reeds acht malen door den vulkaan werd verwoestmaar een halve kilom. verder nam de stroom een andere richting, en wel naar de oude offerplaatsen van Pompeji. Uit Napels gezien, vormen de drie stroomen een enkelen grootschen vuurvloed. Er was geen aardbeving bij de uitbarsting. In geen van de omgelegen plaatsen i3 men ongerust Men gelooft dat het //den berg" zooals men daar de Vesuvius gewoonlijk noemt, ditmaal geen ernst zal zijn. 't Is te hopen dat hun luchthar tig vertrouwen niet teleurgesteld moge worden^ Uit de onlangs bekend gemaakte statistiek van de branden te New-York in 1884 leert men verbazende cijfers kennen. Bij de aanraeldings- stations te zamen werden aangemeld 9728 bran den d. i. op elke afdeeling 139 gevallen. De inkomsten bedroegen in 1884: 1,686,120 doll., de uitgaven 1,679,881 doll. Blind alarm werd 79 maal geslagen. In Januari hadden de meeste, in Augustus de minste branden plaats. De meeste branden ontstonden Zaterdags, de minste Donderdags. Tusscken 6 en 7 uur 's avonds vielen de meeste voor. Voor zoover bekend werden 44,093,600 gallons water door de stoom spuiten te land en 9,531,300 g. door de beide drijvende spuiten verbruikt. Door de brandweer werden 50 personen gered. De schade beliep volgens berekening 3,474,547 doll., of gemiddeld voor eiken brand 1444 doil. De verzekeringen bij de verschillende maatschappijen bedroegen 26,126,839 doli. Het geheele verlies gedurende de laatste 19 jaren wordt voor New-York geschat op 69,047,308 dollars. Het Mei-rapport van het departement voor landbouw zegt, dat de katoen-aanplanting, hoewel vergelijkenderwijs ten achteren nochtans goed gevorderd is daar reeds 415 van de daarvoor bestemde oppervlakte is beplant. Het winter koren is meer beschadigd dan men in April meende. De gemiddelde toestand is 70, in plaats van 77 in April. De stand van de tarwe is ver beneden het rapport van Aprilgemiddeld 86. Het gemiddelde van de wintergerst is 82. Waalwijk, 13 Mei 1885. Openbare vergadering van den gemeenteraad heden Woensdag avond ten 6 ure belegd tot: 1 Benoeming van een onderwijzer. 2 Machtiging tot verpachting voor het gras gewas over 1885. Het viaduct over het Bossche veld in den ontworpen spoorweg van Zwaluwe naar 's Bosch is in de afgeloopen week beproefd eu in orde bevonden. Natuurlijk konden er geen treinen over rijden omdat er geen weg isen dus kon de beproeving slechts geschieden door ballasten. Er zijn echter wagens op de brug in het Bossche veld in elkander gezet en heen en weer gereden. Iedere spanning moet met 74.000 kilo belast zijn geworden. De beproeving van de brug in den Baardwijkschen overlaat en der verdere klei nere overgangen zal successievelijk plaats hebben. Daar de brug bij Geertruidenberg eerst in 1886 gereed behoeft te zijn en de aannemer] dan met 1 jaar onderhoud is belast en daar nog geen sprake is van verdere aanbestedingen zullen de gereed zijnde bruggen in de eerste jaren nog wel niet gebruikt worden. Naar men verneemtzullen de najaars manoeuvres in Juli te Tilburg een aanvang nemen. Ruim 600 man (huzaren rijdende en veldar tillerie) met den staf zullen aldaar ingekwartierd worden. In de Moergeslelsche heide zullen waarschijnlijk oefeningen gehouden worden en van daar zullen de troepen over Eindhoven naar Yenloo trekken. Men schrijft uit Vlijmen Ook in deze streek zijn ric vooruitzichten voor den landbouw lot nog toe zeer gunstig. De hopplanten ontwikkelen zich voorspoedig en zijn reeds grootendeels van staken voorzien. De verschillende soorten bessenstruiken hebben sterk gebloeid en hangen vol vruchten alleen in de kruisbessen ontwikkelen zich weder rupsen. Alle andere vruchiboomen hebben prachtig gebloeid en belooven een rijken oogst. Doperwten en tuinboonen staan prachtig te velde zoodat de tuioders goede vooruitzichten hebben; ten gevolge van de koude loopen de asperges slecht. Gras is er in overvloed. Zooals men weetzijn de vervalschingen van boter met margarine zeer moeilijk aan te toonen vooral indien de hoeveelheid margarine blijft beneden die van de boterwelke in het mengsel is verwerkt. Naar tvij meenen werd door Prof. Maijer uit Wageningeu een toestel uitgedacht ter opsporing van margarine in vervalschte boters en werd hem voor zijue vinding de zilveren medaille uitgereikt door de jury der landbouw tentoonstelling, niettegenstaande met dezeu toestel vermenging van boter met margarine vrij on volkomen weid geconstateerd of bepaald. 15 a 20 p(Jt. margarine in de boter kon er noode mede worden aangetoonden bij hoogere percentage bleef altijd eene ruime speling in de schatting van het margarine-gehalte. Het aantoonen van vervalsching is sedert eenige dagen langs een geheel nieuwen weg bereikt. Dr. Rabotte Versaillesdeed in de zitting van 10 April der Société d'Encouragementde mededeelingdal hij eene eigenschap van de kristallen vaste vetzureD had ontdekttot nu toe onbekend. Die kristallen, nooit voorkomende in natuurboter vervaardigd uii gekarnden room, werken depolariseerend op het lichten wel te sterker naarmate zij tot een vaster vetsoort be- hoorec en meer natuurkundige eigenschappen, te ingewikkeld om hier te bespreken. In handen van een deskundige kost het nu slechts enkele minuten om met behulp van die ontdekking uit te maken of men te doen heeft met znivere na tuurboter of met een vervalsching door mar- garineboter of een ander vet. Eenmaal die weg geopend zijnde, zal het zeker niet lang duren of de boterhandelaar en waar schijnlijk ook de verbruiker krijgt een eenvoudig werktuigje in kandea een soort van kijkertje of microscoop waarmede in een oogwenk eventueele vervalschiDgen worden gezien. Door den Parijschen ingenieur G. Trouvé is een electrische lantaren gemaaktwelke zeer bijzondere eigenschappen in zich vereenigt. Zoodra men haar zonder den last te hebben naar lucifers te moeten zoeken bij avond of nacht gebruiken wil en haar daartoe bij het hengsel vatgloeit het electrische licht in de glazen bolgenoegzaam tegen breken beveiligd. Gevaar van omvallen is er bij deze lamp boven- dien niet dreigt ditbij de minste overhelling reeds steekt zij zelf de handen uit om het te voorkomen. Met andere woorden: dadelijk wordt zij tegengehouden door ijzeren spijltjes die uit springen. Als lantaren moet zij in den regel slechts nu en dan een oogenblik dienst doen. Wil men haar echter achtereen laten branden dan duurt het gloeien vier uurvoordat nieuwe vulling noodig is. Onder meeris het een uitstekend werktuig voor gaswerkers om een lek te zoeken. Bij de firma Gudendag in de Kalverstraat te Amsterdam is een model te zien. Dr. Ritter van Nancy geeft een eenvoudig en praktisch middel aan de hand om de zuiverheid van water te bepalen. Hij voegt daartoe eene kleine hoeveelheid suiker aan het verdachte water toe, en laat de oplossing in eene warme kamer staan. Ingeval het water organische bestanddeelen in eene te groote hoeveelheid bevatwordt het troebel en met koloniën infusorièn gevuld het neemt eene flauwe onaangename lucht aan en reikt later zelfs naar zwavelwaterstof. Dit gebeurt nietals het water zuiver is. Door den raad der gemeente Loonopzand is Zaterdag aan de directie van de Noorbrab. Stoomtram maats, de concessie verleend tot het verleggen van de lijn van den Vaartschen molen tot aan de Peperstraat en verder over den Vaart kant naar den Nieuwen weg onder Kaatsheuvel. Op den 19 dezer hoopt de WelEerw. heer H. A. van Dooren pastoor van wijk Korvel te Tilburg zijn 50jaiig jubilé te vieren. Groote toebereidselen worden voor dit feest gemaakt. Men heeft in de weide van den veehouder D. C. v. T. te Sprang eene schoone melkkoe de pees van een der achterpooten doorgehakt, zoodat zij is moeten worden geslacht. Dc waarschijnlijke dader is door de maréchaussee van Waalwijk in arrest genomen. Zondag woedde te Giessen Nieuwkerk een felle brand in een huis, bewoond door vijf ge zinnen. A. Sterk een oud man die nog eene kast trachtte te redden bekwam hevige brand wonden doordat de kast te breed voor de deur was en hij zich zelf alzoo den uitweg versperde. Met groote moeite wist hij nog uit een raam te ontkomen. Het huis dat totaal is afgebrand was verzekerd en toebehoo. ende aan de land bouwers P. M. en H. d. K. Van twee andere gezinnen waren ook de inboedels geassureerd. Als oorzaak zegt men dat een heeto aschpot dicht bij eene schuur was uitgestort, die oogen- blikkelijk in brand stond en waarvan de vlammen zich aan het huis mededeelden. Zaterdagnacht stieten acht smokkelaars, die in Venloo tabak hadden geladen, op de Pruisi sche commiezen. Twee hunner moesten hunne pakken missenterwijl twee anderen hunne hooddeksels achterlieten, waarna zij den beambten wisten te ontKomen en met hunne nog overige tabak naar Venloo terugkeerden. Zaterdagnacht is een geweldige brand ont staan in een gebouw gelegen naast en behoorende aan den stoomoliemolen van den heer O. aan den Leidschen weg te Utrecht. Het vuur nam zoo snel in omvang toe, aangewakkerd door den wind en gevoed door de aanwezige brandbare stoffen dat de vlammen weldra den oliemolen en het daarneven gelegen pakhuis en kantoor aantastten zoodat een half uur daurna rle molen reeds instortte. Door den betrekkelijk grooten afstand kon de brandweer niet spoedig genoeg ter plaatse zijn, om veel meer dan het woouhuis en de machinekamer te kunnen sparen, temeer daar de waterleiding daar ontbrak. De roode hemel verkondigde Zondagnacht tegen twaalf uur, dat aan den overkant van het IJ een hevige brand was uitgebroken. Bij het onweder, dat omstreeks dien tijd losbarstte was de bliksem geslagen in de koren molen van den heer A. Voogt te Nieuwendam. liet met iiet gedekte gebouw stond in een ocg- wenk ic lichterlaaieaan blusschen van het brandend gevaarte viel niet te deukeu en na een kwartier uur gebrand te hebben, viel het gebouw ineen. Het vuur deelde zich mede aan een belendende schuurdie eenigen varkens tot stalling diende. De dieren waren echter bijtijds in veiligheid gebracht. Ook d^ze schuur werd geheel door de vlammen verteerd een tweede gevuld met graan, die in brand was geraakt, bleef, evenals het woonhuis, door de goede zorgen der brandweer van Nieuwendam en Schellingwotfde behouden. Het schuitenhuis had veel van het vuur te lijden. Van de molen i3 niets meer overgebleven. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. Verscheidene koeien en paarden in de nabijheid geraakten te water, doch zijn, voorzoover bekend is, allen gered. Alles moet tegen brandschade zijn verzekerd. Maandag werd door de politie te Nijmegen gearresteerd Jan van der Linden, laatst wonende te Groesbeek die in het algemeen politieblad gesignaleerd was als moetende nog twee maan den cellulaire gevangenisstraf ondergaan wegens moedwillige mishandeling en verwonding van zijn wettigen vader. Zondag nacht had de post kar van Zwolle op Meppel het ongeluk te Rouveen (gemeente Staphorst) in het water te vallen. De voerman en de conducteur geraakten ook beiden te water. De brieven en pakketten schijnen er vrij goed afgekomen te zijn. Ook het paard is gered. Iemanddie Donderdagavond door de Anjelierstraat te Amsterdam liepwerd eens klaps gewaardat. een voorbijganger 't op zijn uurwerk gemunt had. De eigenaar greep naar de plaats waar 't geweest was en ontdekte, dat de handige dief het horloge reeds had gekaapt en er mede aan den haal was. Alhoewel de dief even vlug op de beenen als met de vingers scheen te zijn, werd hij toch door den bestolene ingehaalddie hem aan een agent van politie overleverde. De eigenaar kreeg zijn uurwerk terug en de straatroover schoot er zijn vrijheid bij in. Naar men ons mededeelt, moet de Leidsche giftmengster bij de aanteekenig van cassatie tegen haar veroordeling geenszins gedreven zijn door den wensch naar vermindering van straftijd; als wij goed zijn ingelichtheeft zij integendeel ver klaard, met het levenslange der straf zeer tevre den te zijn omdat men dan weet, waaraan men zich heeft te houden en niet meer over den tijd, waarop men zal los komen, zich het hoofd heeft te breken. Naar men verzekertis zij echter tot het besluit omtrent de cassatie gekomen door de overwegiug dat zij het nu hier in Den Haag heel goed heeft en niet weet of zij het in Den Bosch wel even aangenaam zal krijgen. De herbergier J. H. te Noordwelle, wiens zaken op het einde van het vorige jaar niet in den besten toestand verkeerden en die daardoor aan de vorderingen zijner crediteuren voorna melijk aan die van den eigenaar zijner woning bezwaarlijk kon voldoen, deed zich op eigen aan gifte den 3en Jan. jl. door de rechtbank te Zie- rikzee ia staal van faillissement verklaren. De bij dat vonnis benoemde curator hield zich nog denzelfden dag onledig met de inventarisatie en maande den gefaille-rde bij herhaling aan niets voor hem te verzwijgen of zaken van zijn boedel achter te houden. Oogenschijnlijk werd daaraan door den gefailleerde voldaau hij betoonde zich zelfs bereid de inventarisatie te beëedigen, doch het was den curator bevreemdend voorgekomen, dat geen goud of zilver in den boedel was ge vonden ofschoon hij wist dat zulks aanwezig moest zijn. Deze omstandigheid had een nader nauwkeurig onderzoek tengevolge en de uitslag daarvan was», dat aan het licht kwam dat de failliet een groot deel van zijn boedel voor den curator had verborgen gehouden in kasten in zijne woning dat hij een ander deel aan zijn zwager te St. Philipsland had in bewaring gege ven en dat de gouden en zilveren voorwerpen van den boedel waren geborgen bijden veldwachter van zijn woonplaats A. Z. De gefailleerde herbergier zag zich na deze ontdekking vervolgd wegens het met 'toog op zijn aanstaand faillissement, aan zijn boedel ont trekken van een gedeelte daarvan. Den veld wachter werd ten laste gelegd medeplichtigheid aan het door den eersten bedreven feit, niette- staande hij wist dat de eerste was failliet verklaard en dat door den curator was geïnventariseerd, de kostbaarheden toch ouder zich te houden. Het bleek tevens dat de veldwachter een zóó goed bewaarder was, dat twee bezoeken bij hem noodig waren voor hij tot de algeheele afgifte van het goed kon besluiten. Beiden stonden de vorige week in de crimi- neele terechtzitting van het gerechtshof te 's- Gravenhage terecht. De eerste bekende een deel van zijn boedel te hebben achter gehouden en in bewaring gegevendoch had daarbij niet het oog op zijn toekomstig faillissement gehad. De tweede deed het voorkomen dat hij den curator niet kende en het zijne bedoeling niet was de goederen voor zijn mede-besch.maar voor den boedel te bewaren. Adv. Gen. Jhr. Mr. de Savornin Lohman achtte het wettig en overtuigend bewijs in deze voldoende geleverd en eischte voor elk der beide besch. eene veroordeeiing tot 1 jaar celstraf. De verdediger voor den eersten besch. Mr. Van Belhad op het bewijs niets af te dingen en beval zijn client in 's Hofs clementie aan. Mr. J. Van Gigchdie voor den tweeden besch. optradwas van metning dat bij de beoordeeling eencr zaak waar het geldt mede plichtigheid aan bedreigelijke bankbreuk een ernstig onderzoek van twee factoren te pas kwam, nl. de bedoeling, die men heeft gehad, zoomede door wie de daad was bedreven. Pleiter legde over een getuigschrift door een aantal notabelen ondi rteekend waaruit bleek wie zijn cliënt was en hij was er van overtuigd dat bij hem vol strekt geen kwade bedoeling had bestaan. Wel was besch. 'een bedienend beambtemaar van hem kon niet verwacht worden dat hij wist een strafbaar feit te hebben bedreven. Zonder eenig belang en alleen door het smeeken van de vrouw van zijn medebesch. bewogen had hij het goed ouder zich gehouden. De verdediger vond den besch. niet strafbaarder dan den zwager van den eerstedie buiten vervolging was gelaten. Hij meende ten slotte dat de strafwet ook op dezen man niet kon worden toegepast. De uitspraak is bepaald op aanst. Vrijdag. Nabij Muiden's nog altijd stilstaande kruit fabriek sprongen Donderdag twee lotelingen, die met vele nieuwe kameraden in de Gooische stoomtram naar Naarden werden vervoerd, uit dit voertuig terwijl het in volle vaart was. Zij begaven zich dadelijk te water, zwommen, naar men zegt om eene weddenschap, dc Muidervaart over en weer terugen werden daarna weder als passagiersdoch onder eenigszins scherper toezicht opgenomen en naar hunne nieuwe woon plaats vervoerd. De 'uitlevering van den moordenaar uit GladbachPetersis door den minister van justitie bevolen. Hij ,zal van Roermond over Dalheim naar Dusseldorp gebracht worden. De persoon wiens aanhouding door den Franschen consul te Rotterdam was gevraagd, en tegen wien door den rechter van instructie te Lyon bevel van gevangenneming was verleend ter zake van bedriegclijk bankroetvalschheid en dubbelen moord gepaard met diefstalis door de politie te Aken gearresteerd. Hij is genaamd Joseph Perret29 jaar oud. Vrijdag jl. kwam langs het station te Maastricht een extra-trein bestaande uit negen wagens, met landverhuizers uit Duitschlad. Allen gingen naar Aut werpen om zich daar voor Amerika in te schepen. In den laatsten tijd ziet men bijna dagelijk zulke treinen met landver huizers voorbij Maastricht komen. Men herinnert zich dat verleden jaar de Daniel Steinmann met 124 passagiers vergaan is. Een der omgekomenen was zekere heer Michaelser. die voor zijn vertrek naar Amerika een ton gouds en onderscheiden voorwerpen van waarde bij een bankier te Hasle (in Denemarken) tegen behoorlijk bewijs in deposito had gegeven. De bankier, die niet dacht dat het bedoelde bewijs ooit weer te voorschijn zou komen wei gerde de uitbetaling van de gedeponeerde gelden en waarden aan de erfgenamen van Michaelsen. De Deensche regeering trok zich de zaak aan en gelastte haar consul te Halifaxgeen middel onbeproefd te laten om het belangrijk papier weder meester te worden. Alle pogingen bleven tot dusver vruchteloostot dezer dagen aan de kust van Nova Scotia, in de nabij heid der plaats waar de stoomboot was vergaan, een klein koffer aanspoelde, die een menigte brieven en papieren bevatte. Zij bleken te hebben toebehoord aan den heer Michaelsen en onder de stukken was het kostbare bewijs. De consul ontcijferde den inhoud en telegrafeerde dien naar Kopenhagen. {Van onzen particulieren correspondent^ Zie zoothans heeft ook Antwerpenheeft ook Belgie eene groote tentoonstelling; eene wereldtentoonstelling zelfs, en staan wij dus ei genlijk achter, want wij kunnen slechts bogen op eene eenvoudige internationalezij het dan ook gedoubleerd met eene koloniale tentoonstel ling. Waarin het juiste onderscheid tusschen eene internationale en eene wereldtentoonstelling nu wel gelegen is Tien tegen een dat van mijne 1000 lezers en even zoo vele lezeressen nog geen 10 dit onderscheid kennen maar dat ieder het toch gaarne zou weten. Nu dat iedereen dit niet weetvind ik zoo erg niet, en dat menigeen het zou willen weten, heel begrijpelijk. Ik zou het ook wel willen weten ergo, weet ik het niet. Dat is nu wel heel ergonver gefelijk als gij wilt, want een journalist moet per se alles weten maar het is nu eenmaal niet anders. Ik heb het onderscheid nooit goed kunnen vatten. Alleen dit weet ik te zeggen dat eene wereld-tentoonstelling een sportje hooger staat of tenminste geacht wordt te staan dan eene internationale, 't Is zooveel als een titel een rangeven als die van koning of keizer; naar mijn gevoelen nieis anders. Doch laten we dit punt laten rusten. Den tweeden dezerdanis de wereldten toonstelling te Antwerpen geopend„plechtig geopend" zooals de geijkte term luidt. Nu 't moet gezegd worden plechtig was de opening. Niets, wat aan dergelijke feestelijkheden luister kan bijzetten, ontbrak. De koning en de koningin de graaf en de gravin van Vlaanderen, allen met schitterend gevolg, al de ministers, het C3ips diplomatique, al de hooge collegien van staatde hoogst geplaatste burgerlijke en militaire autoriteiten de provinciale en stedelijke regeering, allen waren in groot uniform op hun post. Het was een oogverblindend geschitter van goud en zilver en van edelgesteenten, waar- tusschen de zoo dikwerf hard gevallen „stalen pen", de eenvoudige zwarte rok en de witte das dikwerf een alles behalve onaangenaam rustpunt voor het oog gavenmaar dan moest men nog

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2