Nummer 41. Donderdag 21 Mei 1885. 8e Jaargan rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. er BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Advertentiën 1—7 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel; „roote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g oneeffeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Maandag 18 Mei, voorin. 11 uur. Afwezig de heeren Timmermans Wz., Van der Heijden en Quirijnslaatstgenoemde met ken- ^VoorzUter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen en g°Aankederdorde was vooreerst het rapport van B en W. over de feesten der liedertafel bij gelegenheid van haar 25jarig bestaan. De voorzitter deelde mede dat B. en W., in gevolge opdracht van den raad, een conferentie hadden gehad met den president en den secretaris der commissie voor die feesten. Naar hetg<, zij toen vernamen stelt de commissie zich voor een festival voor harmonien te geven een 20 tal zullen er worden uitgenoodigd. Een optocht zal er gehouden worden, waarm zullen figureeren een drietal praalwagens rijtuigen voor de op richters voor de directie en voor enkeie ge- noodigden. Na den optocht zal het festival beginnen in een te bouwen tent op de markt aan elke harmonie zal een herinneringsmedaille worden uitgereikt, die naar de toestand der kas gedoogtvan brons koper of zilver zal zijn vervaardigd. Overigens hangt hetzooals van zelf spreekt, geheel af van de te verleenen sub sidie op welke schaal het feest zal worden m- geYobens den president der commissie staan de liedertafel en deze commissie geheel afzon derlijk het feest, dat men wenscht te geven, wordt der liedertafel aangebouenmaar alle burgers kunnen er van profiteered Er zal alle mogelijke publiciteit aan worden gegeven, zoodat natuurlijk vele vreemdelingen naar hier zullen worden gelokt. Burgemeester en wethouders heb ben niet begrependat het in de bedoeling lag dat zij een voorstel aan den raad zouden doen omtrent de subsidie; 'tis daarom niet geschied Maar met het oog op de zelazaamheid van het jubilé en het vele volk dat het feest van buiten zal aantrekken, zou hij voorzuter durveyoor. stellen de gevraagde subsidie van f250 ti. ver l00DU' was den heeren Van Es en Hoffmans toch wat te kras. Beiden gaven hoog op van de sympathiedie zij voor het jubileerend ge zelschap koesterden evenals de andere leden van den raad. Be eerste wees op den minderen gunstigen toestand onzer gemeente financien, voorzag dat de lasten vooreerst niet zullen ver minderen en stelde het verkwikkelijk vooruitzicht in 't verschiet van verhooging van hoofdelijhen omslag of opcenten op de pers. belasting. Hij wilde wel subsidie geven maar slechts f 150 dit was toch al flink. „ii„ De tweede, ofschoon in princiep tegen alle subsidien zou nu een uitzondering maken voor de liedertafel, omdat deze zoo algemeen de be- tgsSg wekt en ook verdient; maar zoo diep in de gemeentekas te putten hiertoe acht hii zich niet gerechtigd. De gemeentenaren hebben toch reeds door belangrijke bijdragen getoond, hoeveel belangzy m ae liedertafel stellen en daarom vindt hij dat f150 uit de gemeentekas, zooals de heer Van Es voorstelde, g0DrBde'Haan wilde het verschil maar deelen De* quaestie was volgens hem maar, noe groot subsidie zou zijn. De voorzitter wil f 250 de heeren Van Es en Hoffmans maar f 15U; hij stelt voor f200 te geven. De heer Van Heijst wenscht voor dit buiten gewoon jubilézooals de meeste leden van den ^aad hier in Waalwijk nooit meer zullen bijwonen, de gevraagde f250 toe te staan. De voorzitter merkte nog op dat het een best is dat aan de liedertafel wordt aangeboden nuar waarvan de heele gemeente prfiteert er zal waarschijnlijk enorm publiek komen en waar volk is daar is nering. Dfc heer Van Heijst achtte het noodig er op te wijzen, dat de bijdragen der ingezeten niet zoo hoog waren als sommigen wel meenden. Zoo had de heer Van Es gezegd dat hijdr. Van Heijstvoor f 60 had geteekend dit is onjuisthij heeft geteekend voor 6 en niet voor 60 gulden, omdat hij op dat oogenblik en ook nu nog geen devotie had om meer te geven hij vindt het een enorme flauwiteit dat er een nulletje is achter gezethoogstwaarschijnlijk i3 dit gedaan om anderen aan te sporen^ tot hooger inschrijvingmaar in alle geval vindt bij deze handelwijze laf. De voorzitter was van oordeel, dat ^hetgeen dr. Van Heijst daar gezegd had in 't geheel niet in den raad en ook niet in de notulen te huis behoort dat is een particuliere aangelegen heid tusschen den vorigen spreker en de com missiemaar hij zelf had heel goed kunnen aannemen, dat dr. Van Heijst voor f 60 getee kend had. Het voorstel van den voorzitter om t25U subsidie te geven in stemming gebracht werd verworpen met 5 tegen 3 stemmenloor de heeren Van Heijst, Baijens en De Haan; tegen de heeren Van Es, Ti~unermans van Turenhout, Mombers Hoffmans en Zijlmans dat van dr. De Haanom de bijdrage te bepalen op 200, werd aangenomen met 5 tegen 3 stemmen tegen waren de heeren Van Es Hoffmans en Zijlmans; voor de heeren Tim mermans van Heijst, MombersBaijens en De Haan. Nu was aan de beurt het rapport van B. en W. omtrent de aanvraag van den directeur der gasfabriek J. J. van Dijk om vaststelling van zijn bezoldiging als gemeentebouwkundige. De voorzitter verklaarde dat B. en W. de zaak ernstig hadden overwogenzij hadden nagegaan het werk, dat door Van Dijk was gedaan en nog te doen bleef; hun gevoelen was, dat aan den aanvrager behoorde te worden toe gekend een salaris van f150175, voor het werk door hem verricht in 1884 en in 85 tot 1 Juli a. s., als wanneer de trottoirs aan de zuidzijde der straat gereed zullen zijn, of anders tot dat die geheel klaar zijn; voor later zullen B. en W. een nadere regeling voorstellen. Dr. Van Heijst zou maar in eens f175 geven; vroeger had hij niet veel sympathie voor Van Dijk, maar dit is veranderd sedert hij zijne werkzaamheden en zijnen ijver heeft gezien. De heeren Van Es en Hoffmans, als president en lid der gascommissie, zwaaien Van Dijk mede allen lof toe omtrent zijne werkzaamheden en bekwaamheid als directeur der gasfabriek; maar Hoffmans wenscht toch niet meer te geven dan door B. en W. is voorgestelddie zullen het door Van Dijk verrichte werk wel nauwkeurig hebben nagegaan alvorens zij hun voorstel deden. Deze spreker is er dus niet voor hem f 200 toe te kennen zooalsde heer Baijens voorstelde die 150—175 gulden wel wat karig vond voor al de bewezen en nog te bewijzen diensten. De voorzitter lichtte nader het gevoelen van B. en W. toe en bracht toen het voorstel van den heer Baijens in stemming. Vier heeren verklaarden er zich voor en even veel tegen. Vóór de heeren Van Heijst, Mombers, Baijens en Zijlmans tegen de heeren Van EsTimmermans, Hott- mans en de Haan. De beslissing is dus aangehouden tot de vol gende vergadering. Na de liedertafel cn den gemeentebouwkundige kregen wij het onderwijs. De schoolopziener had namelijk genoegen genomen met de tijdelijke aanstelling van een kweekeling aan de openbare school alhier, in afwachting van de benoeming van een onderwijzer. Voor kweekeling was door het hoofd der school aanbevolen Albert van Baardwijk die als men afgaat op hetgeen de voorzitter van hem zeide, een puikje onder de kweekelingen moet zijn wij kennen hem niet en kunnen er dus niet over oordeelen de raadsleden schenen hem ook niet te kennen en, waarschijnlijk om dat onbekend onbemind maaktwerd niet tot benoeming overgegaan maar de zaak, op voorstel van dr. De Haan, gerenvoyeerd naar de school commissie die nu eens zal kunnen onderzoeken of er soms nog andere geschikte jongelieden zijn, die voor kweekeling kunnen in aanmerking komen. De voorzitter drong in 't belang van 't onderwijs aan op spoed waarop dr. an Heijst de toezegging deed, dat het rapport der commiseie binnen 14 dagen in handeu van B. en W. zou zijn. De heer Timmermans van Turenhout bracht ons over van de lagere naar de normaalschool. In de vergadering van 6 Mei had de voor zitter onder de door de gemeente nog te beuren posten over 1884 genoemd eene som van f7o van de normaalschool. Van achteren gezien scheen deze verklaring wel iets aan juistheid te wenschen over te laten; althans de heer Timmermans wenschte van den voorzitter te weten, welke schulden de normaal school aan de gemeente kon hebben. Spreker meende dat er een overeenkomst tusschen de gemeente en de schoolautoriteiten bestaat, (wat door den heer Van Es werd bevestigd) krachtens welke de gemeente gratis vuur en licht ten behoeve van de normaalschool verstrekt. Nu er in de kamers zoo wordt aangedrongen op bezuinigingen en nu er daar reeds gesproken wordt van opheffing van hoogere burgerscholen en normaalscholen, zou hij het zeer betreuren als er hier moeilijkheden tusschen gemeente en schoolautoriteiten ontstonden over zulk lutte bedrag en soms het bestaan onzer normaalschool werd in gevaar gebracht. In alle geval meent spreker zeker te we*en, dat er geen f75 in rekening is gebracht of kan gevorde;d worden. De voorzitter maakte er zich af door te zeggen, dat hij die f75 gevonden had op de begrooting van 84 die begrooting had hij niet gemaakt ze was het werk van de wethouders Van Es en Van Rieleene commissiewaarin de heer Timmermans zelf zitting had gehad, had de be- arooting nagezien en de raad dezelve goedgekeurd. Hij was dus zeker gerechtigd om te meenen dat de gemeente die somdaar zij nog niet betaald was nog te vorderen had. Men ziet het 't is zoo eenvoudig mogelijk. Jammer maar dat de wethouder Van Esdie toch meent dat er een overeenkomst tusschen de gemeente en de schoolautoriteiten bestaat, en de gemeente dus niets te vorderen heeft hem niet uit den droom geholpen heeft, toen B. en W. bezig waren de nauwkeurige berekeningen te maken die hen tot het besluit brachten, dat wij weer f5000 moesten leenen, zooals de voor zitter in de vergadering van 4 Mei verklaarde. Hiermede was 't voor heden afgeloopen. Een telegram uit Rome meldtdat mgr. Eerrata benoemd tot nuntius te Brussel, bevel ontvangen heeft zich terstond op zijn post te be geven ten einde aon koning Leopold een schrijven van den paus te overhandigen. De kamer is Zaterdag wederom in de discussie over de artikelen der begrooting van landbouwfraaie kunsten enz. blijven steken omdat het aantal aanwezige leden te gering was voor eene geldige stemming. Toen er over liet artikel gestemd zou worden, waarin de bezoldiging is opgenomen van de[9 rijks landbouwingenieurs, die de minister Moreau in 't leven roepen wil bleek zelfs niet de helft der leden tegenwoordig te zijn. Voordat de plechtigheid een aanvang nam dé- jeuneerden de genoodigden bij den Amerikaanschen t/ezant Morton. Hier merkte men op den voor zitter der kamer den heer Eloquet, den minister van marine, generaal Titié, Eerdinand de Lesseps, De Lafeyette markies de Rochambeau, Wilson, deu schoonzoon van den heer Grevy enz. De Generaal Morton hield bij de onthulling eene toespraak in het Engelsch welke door den minister-president Brisson in het Engelsch werd beantwoord. De rede van laatstgenoemde ver wekte veel geestdrift. Hij herinnerde liet roemrijke verleden der Amerikaansche republiek, vergeleek deze bij de Fransche en zinspeelde op den oorlog tusschen Noord en Zuid diehoe betreurens waardig ookhet bewijs heeft geleverddat vrijheid de hechtste grondslag is voor alles. De veldtocht van generaal Sherman tegen de ge- confedereerden verschilde volgens spr., niet veel van den tocht van Hannibal. In de groote zaal van den Trocadero had op Hemelsvaartsdagde prijsuitdeeling plaats aan de kinderen die van de Société de pre- voyance des Alsaciens-Lorraius ondersteuning genieten. Het publiek was zeer talrijk, er werd een optocht gehouden waarbij drie meisjes Frankrijk Elzas en Lotharingen voorstellend vergeet mij nietjes uitdeelden. De afgevaardigde Mezières was president en deelde mede, dat het aantal afdeelingen in den Elzas toenam en dit voor 65,000 francs 'sjaars aan ondersteuningen en medicijnen uitgaf. Er werden Elzasser en patriotische liederen gezongen en er heerschte groove opgewondenheid. In de gemeente Villers Allerond, in Frank rijk, heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan dat vier echtparen op denzelfden dag gouden bruiloft vierden. De acht echtelingen zagen allen te Villers- Allerond (een plaatsje van slechs zevenhonderd zielen) het levenslicht; de vier gouden bruidegoms, LelévreDenizartPrévost en Darcq hebben indertijd op deuzelfden dag gelootzij huwden op denzelfden dag en hebben zich nooit van hun geboortegrond verwijderd. Verleden week had op het kerkhof te Saint Ounen de begrafenis plaats der weduwe M, die op de boulevard Ménilmontanc woonde en sedert veertig jaren aan de Magdalenakerk be delde. Tijdens haar leven had zij zich gevoed met de overschotten welke haar van links en rechts gebracht werden. Toen zij haar einde voelde naderen riep zij de leden harer familie samen en deed hen uit een ouden waterbakdie sedert lang niet meer gebruikt werd een som van 40,000 fr, te voor schijn halen. Zij eischte een begrafenis der vierde klasse en een eeuwigdurende concessie op het kerkhof. Daarop liet zij een notoris roepen en ver maakte bij testament al haar goed aan haar erfgenamenop voorwaarde dat deze jaarlijks een nacht op haar graf zouden doorbrengen. De kamer heeft met 218 tegen 122 stemmen verworpen het voorstel omtrent de amnestie. Het afbeeldsel van het groote beeld de „Vrijheiddie de wereld verlicht" welke voor de haven van New-York de vriendschap tusschen twee natiën en republieken zal vereeuwigen is Woensdag onthuld. Dit afbeeldsel, dat tien meter hoog is en op de Place des Etats Unis te Parijs voor het gebouw der Amerikaansche ambassade is opgerichtis een geschenk van de te Parijs wonende Amerikanen aan de stad. Zaterdag morgen is te Parijs een groote troep kleermakersknechts die het werk gestaakt hebben met stokken gewapend naar de patroons in de Rue Rivolidie hnnne winkels nog niet gesloten hadden getrokken om de daar in 't werk gestelde knechts te verhinderen den arbeid voort te zetten. De troep werd door de politie uiteengedreven. Twee Duitsche gezellen werden in verzekerde bewaring genomen. Zaterdagavond zou een groote hoop der werkstakers bijeenkomen op het Opera plein. De politie heeft maatregelen genomen tot bewaring der rust. Velen der werkstakers hebben reeds genoeg van het neerleggen van draad en naald, en hebben het verlangen aan hunne patroons te kennen ge geven om den arbeid te hervatten. Deswege is de tegenpartij woedenden van daar dat zeker aantal knechts naar de Rue Rivoli is getrokken om geweld te plegen. Uit TouIoq wordt gemelddat aldaar proeven zijn genomen met een geheel vreemde wijze van bescherming der schepen, en wel door middel vao eene uit kokosnoot cellulose verkregen 9tof, waarmede men een vaartuig van binnen bekleed heeft. Deze stof moet de eigenschap

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1