WCOï FOTOGRAFISCHE kunstinrichting LAATSTE BERICHTEN Handelsberichten. ADVERTENTIEN ROETMAN SCHEFFERS EN CO. hij Antoon Tielen, Gouvernements-kennisge ving TE SCHIEDAM. lil n ÏUUUNIÜ IJ Mill li U te Waalwijk. en in een zijner laarzen had verborgen. Na het bezigen van de bekende scheldnamen tusschen de beide volkenwerd de strijd aangebondendoch liep zóó afdat onze jonge zeeman met bebloeden kop in arrest werd genomen. Voor dit feit werd hij na tuurlijk zooals bij de marine gebruikelijk is, met krom sluiten in de boeien gestraften tevens werd hem ontslag gegeven uit de op leiding als bootsman, Het gevolg wasdat het passagieren van Jaumaat werd verboden, en slechts aan enkelen toegestaan werd, zich te Antwerpen onder het volk te bewegen. De houtkooper P, van B. te Oorschot, in een eiken boom geklommen om den bast van den boom te verwijderenviel naar be neden en stierf eenige dagen daarna in het gasthuis aan de gevolgen. Men schrijft uit Sittard De extra treindie Zaterdag van Nijme gen naar Sittard bedevaartgangers had ver voerd en van daar naar Maastricht verder stoomdeontspoorde in de nabijheid van het station Bunde. Persoonlijke ongelukken had den hierdoor niet plaatsechter was de weg zoodanig versperd, dat de trein, die anders te 5 ure van Maastricht naar Venloo vertrekt, eerst te 7 ure uit eerstgenoemde plaats kon vertrekken. Zaterdag in den vroegen morgen heeft op de rivier voor de Merwekade te Dordrecht eene aanvaring plaats gehad tuschen twee schepentengevolge waarvan er eenhet tjalkschip de vrouw Paulineschipper C. B. Huiting geladen met 40 last zaad, komende van Antwerpen en bestemd naar N euss, zulk een lek bekwam dat hetonmiddellijk op gesleept niet verder is kunnen komen dan voor den Biesboschwaar het in diep water is gezonken. De opvarenden zijn nog intijds door middel hunner roeiboot gered. De aan varing had plaats "dooi het aakschip Wil- helminaschipper E. Gorting, en wel doordien dezeop sleeptouw van de stoomboot Bur gerhout welke nog meer schepen moest opnemen te dicht zwaaiende met zijn roer in den voorsteven van de Pauline terecht kwam. In een manufactuurwinkel te Dordrecht werd Woensdag avond een stuk kleedjesstof vermist. Het vermoeden van ontvreemding viel op eene vrouw,, die even te voren onder voorwendsel van eene kleinigheid te willen koopeneenigen tijd in den winkel had ver toefd. Nadat hiervan aangifte was gedaan bij de politieis het deze mogen gelukken de verdachte vrouwgenaamd A. N.on middellijk op te sporen. Zij bleek werkelijk het stuk stof zich te hebben toegeëigend het was reeds gedeeltelijk, gebracht in een huis van verkoop met recht van wederinkoop terwijl nog een groot gedeelte in hare woning werd gevonden, alwaar tevens nog andere goederen werden aangetroffenwaarvan de vrouw de herkomst niet voldoende kon ver antwoorden en waarvan bij onderzoek bleek, dat die door ontvreemding uit een tweetal manufactuurwinkels aldaar waren verkregen. Zondag voormiddag ontstond er te Osch een hevige brand in een groot alleenstaand huis in de onmiddellijke nabijheid dier gemeente bewoond door vier gezinnen. De oorzaak van den brand jwordt toegeschreven aan het spelen met vuur door kinderen terwijl de ouders naar de kerk waren. De inboedel is grootendeels gered. Het huis was verzekerd. De brandspuit, die ter plaatse aanwezig waskon wegens gebrek aan water geen hulp bieden. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat zich op de villa Adelaide te Keuvereen bijna volwassen haas bevindtdie zoo tam en gedresseerd is als een gedresseerde hond. Het dier is nog geen half jaar oud en verkiest het huiselijk leven boven dat in het vrije veld, want ofschoon Dij wijze van proefneming herhaaldelijk in vrijheid gelaten heeft het nog volstrekt geene poging gedaan om te ontvluchten en loopt het daarom ook vrij rond met de kat en den houd. De vrouw te Helder, die in hechten is ge nomen onder verdenking haar kindje van negen dagenin een zak met steenen gebonden in zee te hebben geworpenis eene gehuwde vrouw. Haar man, die niet de vader van haar kind is, werd van eene reis naar West-Indië terugver wacht, en de vrees voor zijn rechtmatigen toorn schijnt haat gedreven te hebben tot de slechte daadwaarvoor zij zich voor den rechter zal hebben te veiantwoorden. Naar meh ons meldtgaan de beide con ducteurs die op 18 Febr. bij het ongeluk op den Rijnspoorweg nabij Eede belangrijke verwondin gen bekwamen nog steeds in beterschap vooruit. Yan 't Hof heeft sedert eenigen tijd hetgasthuis te Arnhem verlaten waar Donselaar echter nog steeds vertoeft. Voor beiden bestaat veel kans dat zij eerlang hunne functiën zullen kunnen her vatten. Willem Regelingde vermoedelijke moor denaar van Bernardus Jansen te Wageningen, is door de arrondissements-rechtbank te Arnhem naar den procureur-generaal verwezen. De open bare behandeling zijner zaak voor het gerechtshof te Arnhem zal dus waarschijnlijk spoedig volgen. Naar aanleiding van het feit, dat eenige Amerikaansche vrouwelijke boksers op weg naar Parijs zijn zegt een Fransch blad dat het vol strekt geene zeldzaamheid isbij personen van de zwakke sekse, bijzonder groote lichaamskracht aan te treffen en als voorbeeld vertelt het het volgende geval. Omstreeks 1840 leefde op eene hoeve in Languedoc een jonge boer die zóó sterk was dat hij doortrekkende kermis Herkulessen steeds overwon, waarbij hij dan eene uitgeloofde premie van tien of vijftien francs won, die hij besteedde om het een ofj ander te koopen wat zijne moeder in de huishouding of voor haar toilet noodig had die moeder was weduwe, zag er nog heel goed uit en heette bijna even sterk als haar zoon te zijn op wien zij even trotsch was als Cornelia op de Grachen. De jonge boer, die Pierre Cussac heette, was overigens zeer zachtaardig en vredelievend; nim mer was hij oorzaak van twisten en vecht partijen, die hij integendeel steeds uit dp wereld maakte hij was dan ook zeer gezien door zijne kameraden en het geheele dorp was trotsch op den forschen medeburger. Bij zekere gelegenheid kwamen vijf of zes Herkulessen te Montpellier met zekeren //Stier van Lisieux" aan de spitse die ongekend krachtig heette te zijn. Allen die met hem worstelden moesten het onderspit delven en op zekeren avond zeide de weduwe tot haren zoon „Pierre, je moest toch ook eens gaan kijken wat er te Montpellier aan de hand isvindt je dat ook niet? Ik heb tegen Kerstmis een nieuwe japon noodig." ,/Best moeder" sprak de jonge reus met een veelbeteekend glimlachje„morgen ga ik naar Montpellier." Toen hij des avonds terugkwam, was hij bleek en ontdaan want hij had tweemalen de neder laag geleden en was door den „stier" op den grond geworpen. „Er is niets aan te doen sprak de weduwe op zachten toon „een sterk man vindt altijd iemand die nog sterker is." Den volgenden dag was zij echter te Mont pellier en toen de Herkules eene uitdaging tot het publiek richttenam zij die aau. „Gij riep de „stier" lachende, „kom me liever om helzen mooi boerinnetje Juffrouw Cussac naderde den reus en pakte hem beet. „Laat mij los", riep de kerel, „goed ik zal met je worstelen." Er volgde eene verschrikkelijke worsteling, die een kwartier duurdeeensklaps uitte de „stier" een vieeselijken kreetde weduwe opende de armen en de Herkules stortteeene levenlooze massavoor hare voeten neder. Hij was werkelijk doodde man was gestikt en de weduwe had haren zoon gewroken. WASPIK 15 Mei. Heden namiddag is van de scheepstimmerwerf van A. Ruytenberg met goed gevolg van stapel geloopen het ijzeren Rijn- zeilschip „Maria Anna", groot ca. 145 last, voor de weduwe S. van Hooijdonk en werd de kiel gelegd voor een dito vaartuig, groot ca 140 1., ge naamd „Louisa", voor rekening van Jac. de Beer. Tot lid van de provinciale staten in het district Heusden is gekozen de heer B. A. Middelkoop, notaris te Kapelle, met 808 Yan de 886 geldig uitgebrachte stemmen. Door de regeering der Zuid-Af'rikaansche republiek is aan den heer G. Ockerse te Breukelen eene concessie verleend waarbij aan hem of aan zijne rechtverkrijgenden het uitsluitend recht wordt verleend, om in die republiek fabrieken op te richten voor het looien en bereiden van leder en het verwer ken van hetzelve tot alle artikelen, welke van leder kunnen worden vervaardigd. Wij laten hier een afdruk van die conces sie volgen: No 69. In termen van volksraadsbesluit, art. 834, dd. 9 October 1884, worden de onderstaande akten van concessies, zooals goedgekeurd door den hooged. achtb. volksraad bij zijne besluiten van den 8n October 11., art. 827, en van den 9n October 11., art. 830 en 833, hiermede ter algemeene infor matie gepubliceerd. Op last W. EDUARD BOK, staatssecretaris. Gouvernementskantoor, Pretoria, 28 Maart 1885, ACTE VAN CONCESSIE. Door de regeering der Zuid Afrikaansche republiek wordt op heden den zestienden dag van Maart, in het jaar onzes heeren een duizend acht honderd vijf en tachtigaan GERRIT ROEBERT OCKERSE, van BREU KELEN bij Amsterdam in het koningrijk der Nederlandenthans verblijf houdende te Pretoria, Zuid Afrikaansche republiek, of aan diens rechtverkrijgende of rechtverkrij genden het uitsluitend recht verleend en ver zekerd tot het oprichten van fabrieken voor het looijen en bereiden van leder en het verwerken van hetzelve tot alle artikelen welke van leder kunnen worden vervaardigd onder de volgende conditiën en bepalingen Art. I. De regeering verleent dit recht voor den tijd van vijftien jarente rekenen van af vier en twintig maanden na de be krachtiging dezer Concessie door den Edel Achtbaren volksraad. Art. II. Tot bescherming dezer Concessie zullen alle Machineriën en benoodigdheden voor de fabrikatie der artikelen vrij zijn van invoerrechten gedurende den duur der Con cessie. Art. III. De regeering verleent aan den concessionaris het recht deze Concessie in haar geheel of wel gedeeltelijk over te dragen aan eenig persoon of maatschappijmet alle rechten aan dezelve verbondenmet dien verstande, dat zoodanige persoon of maat schappij gebonden zal zijn aan alle hier volgende verplichtingen welke de regeering den concessionaris oplegt en waartoe hij zich bij dezen verbindt. Art. IY. Bij de bekrachtiging dezer con- sessie door den Edel Achtbaren volksraad zal de concessionaris eene som van een honderd en vijftig pond sterling in de schatkist der Zuid Afrikaansche republiek storten. Art. Y. De concessionaris zal zoo spoedig mogelijk stappen nemen tot het oprichten der fabrieken voor de uitvoering der concessie benoodigd. Indien de concessionaris niet binnen den tijd van vier en twintig maanden na de bekrachtiging dezer concessie een begin heeft gemaakt met het bouwen der fabriek voor dezelve benoodigd, zal hij eene boete betalen van twee honderd ponden sterling terwijl de reeds gestorte gelden verbeurd zullen zijn. De concessie kan alsdan als vervallen en teruggetrokken worden beschouwd tenzij de concessionaris eene overeenko nst tot ver lenging der termijn met de regeering kan sluiten. Yoor de prompte betaling dezer boete zal de concessionaris eene waarborg ten genoegen der regeering dienen te geven. Art. YI. Jaarlijks van af vier en twintig maanden na de bekrachtiging dezer concessie, zal de concessionaris aan de regeering eene bonus betalen van een honderdfponden sterling. Mocht het blijken dat de fabrieken groote winsten afleveren zoo heeft de regeering het recht in de plaats van deze bonus tien procent van de netto winst (na aftrek van alle kosten waarin begrepen eene rente van 5 pCt. van het kapitaal waarmede de fabrieken gedreven worden) te eischen. Art. VII. De regeering behoudt zich ten dien einde het recht voor om ten allen tijde de boeken van de fabrieken door een daartoe door haar met medeweten van den concessio naris te benoemen persoon te doen nazien. Art. VIII. De concessionaris verbindt zich deze concessie in haar geheel of in hare bij zondere onderdeelen op groote en zooveel mogelijk machinale wijze uit te voerenen heeft hij het recht alleen in het groot te verkoopen. Art. IX. Door deze concessie wordt geen inbreuk gemaakt op de private leder-industrie of handel in leder, zooals die thans bestaat en door sommigen wordt uitgeoefend; met dien verstande dat die fabriekatie niet anders dan op dezelfde schaal, waarop ze nu plaats vindt en dus niet op grootere machinale wijze mag geschieden. Art. X. Beide partijen zullen gehouden zijn tot nakoming van bovenstaande bepalin gen en verplichtingen, tenzij wettige redenen, zooals oorlog of Iiooger Machthun hierin verhinderen. Aldus gecontracteerd en overeengekomen te Pretoriain de Zuid Afrikaansche repu bliek, op maand, dag en jaar als voor schreven. S. J. P. KRUGER Staatspresident, W. EDUARD BOK, Staatssecretaris p.p. G. R. OCKERSE. D. B. SCHUITEMA. (Overgedrukt uit de Staatscourant der Zuid-Airikaanscha republiek, Woensdag 1 April 1885.) Zooals men ziet verzekert deze concessie het monopolie van fabricatie en uitvoer van het leder in de Transvaal. Yan hoeveel belang deze zaak [kan worden blijkt duidelijk uit het feit, dat gelooide huiden, welke hier door de schoenmakers als leder worden gebruiktdoor de looiers voor circa f 30 in den handel worden ge bracht. Dezelfde huiden in de Transvaal bereid kosten, franco Londen geleverd, hoog stens f 17. De vervaardiging van leder kan, zooals uit deze cijfers blijkt, in de Transvaal goedkoop geschieden, terwijl het getal huiden, dat geleverd kan worden enorm is. In 't belang der Nederlandsche looierij hebben wij gemeend de aandacht der leder fabrikanten op deze zaak te moeten vestigen, daar, naar men ons mededeelt, de heer Ockerse de concessie wensckt over te doen en niets liever zou zien dan dat de industrie werd uitgeoefend door Nederlanders, liever dan ouder gewoonte het buitenland met grove winsten te laten strijken. GORINCHEM, 18 Mei. Men besteedde voor: ristarwe f8,00 h 8,25, roode dito f 7,30 f 7,75witte dito f 8,00 f 8,50, inl. rogge f6,50 6,75 buitenl. dito f0,li 0.— gerst f5,75 a 6,00, haver f3,75 4,00 beste kook- erwten f 0,a 0,beste mestingerwten f 0,00 t 0,duivenboonen f 0,00 0.00 paardenboonen f0,a 0,00 lijnzaad f 00,00 alles naar qual. en per heet. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 304 runderen. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f230 300. Kalfvaarzen f140 i 220. Melkkoeien f 140 220. Hokkeling ossen f V/2 jarige ossen f 100 130. Guiste vaarzen f 000 000. Pinken f 00 a 00. Graskalveren f 60 a 100. Nuchtere kalv. f 6 è- 14. Aangevoerd 101 varken van 18 a 20 c., vette dito c. per half kilo, 4 biggen van f6 tot f12 per stuk. Boter 40 45 cent per half kilo. Eieren f0.80 a f0.85 per 26 stuks. ROTTERDAM, 18 Mei. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f7.50 a f8.10 Mindere en geringe f 7.00 7,40. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 6.40 è- 6.70; dito mindere f 5.90 6.40. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 4.80 a 5,60mindere f 0,00 a 0,00beste Zomer f 4.60 a 5.40 mindere f 0,00 a 0.00. Haver. De beste f4.20 5, 4.80. Mindere f3.00 a 4.10. Paardenboonen. De beste f6.30 6.50. Mindere f 5.50 a 6.20. Duivenboonen van f6.50 a 7-50. Mindere fO.OO h f0.00. Bruine boonen de beste f7,75 a 8,50; Mindere f 6,80 7.50. Witte boonen. De beste f 11.50 h 12.50. Mnderie dito f 10.0 a f 11.25. Blauwe erwtende beste partijtjes van f 7.25 8,00 mindere van f 0.a 0.00. Voersoorten f6.60 7-00. Schokkers traag van f0,it 0. Koolzaad naar qualiteit 48 52 pd. vl. waard. Hennepzaad van f 8.50 a 11.50. Kanariezaad. Het beste f 9.25 a 9.75dito minder f8.25 it 9.00. Vlas. Heden werden ongeveer 14.700 steen ter verkoop aangeboden, die tot goed vorige prijzen vrij wel opruimdenook vonden ongeveer 4600 steen oud koopera tot geheimen prijswaarvan echter monsters niet aan de markt waren. GETROUWD ADOLF JANSSEN van Tilburg, en MATHILDE VAN BAAL diemede namens wederzijdsche familiën dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Waalwijk20 Mei 1885. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van mijnen dierbaren echtgenootden heer Reinier Antonius van der Lee betuig ik bij deze, mede namens mijne kin deren mijnen oprechten dank. Wed. REINIER VAN DER LEE. Waalwijk, 8 Mei 1885, affaire zal op denzelfden voet wor den voortgezet. Vereeniging van gistfabrikanten. Bekroond met de zilveren medaille op de wereld-tentoonstelling Auisterd. 1883, leveren uitsluitend ll Uit Li W U11U I liUUIU in alle hoeveelhedentot de laagste prijzen. van s-Bosch aan de Parade. Specialiteit in Vergrootingen naar klei ne Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Fotografie), Crayonteekening, AquareU en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan bet atelier bestaat dagelijks gelegen heid tot poseeren. Opname met het instan- tanée procédé. NB. Tweemaal bekroond met zilveren medailles voor vergrootingen en andere Fotografiën Des Zondags wordt het atelier om half een gesloten. Exemplaren van deze wetom in de localeu op te hangen, zijn a 10 Cent verkrijgbaar

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3