Nummer 44. Zondag 31 Mei 1885. 8e Jaargang. li 11 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enzfranco te zenden aan den Uitgever. Advertentien 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk ontvangen hebbende aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in deze provincie van den 7 Mei 1885 3eafdeeling (Bijblad no. 42]. Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van 19 Augustus 1861 [Staatsblad no 72], Maken bekend Dat het te houden onderzoek [inspectie] van de verlofgangers der nationale militie in deze pro vincie vobr deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 13 Juni a.s. des voorini] dags om 10 ure ten raadhuize der gemeente Waalwijk. Dat tot de bijwoning van die inspectie zijn ge houden Alle verlofgangers der militie te land, die vóór 1 April 1885 in het genot zijn gesteld van onbe paald verlof, om het even tot welke lichting zij behooren. Dat de voorschriften der aangehaalde wet onder anderen luiden als volgt: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij liet onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hem bii zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, dooi den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger; lo. Die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt: 2o. diedaarbij verschenen zijndezonder geldige redenniet voorzien is van de in het voorgaand art. vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of' uitrusting-stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding. of uitrusting-stukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, v.ien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegdbij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hii zich niet aan de hem opgelegde straf, dan woidt hij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commis saris, te richten aan den burgemeester der woon plaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naai de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeldis de verlofganger verplichtop den daartoe door der. militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feitsub 4o. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijntofaldaar ver schenen zijnde in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeld wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam makendat zij gedurende den tijddien het on derzoek duurt, en in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijnvolgens het aangehaald art. 130, 2e en 3e lid der wet, worden geacht onder de wapenen te zijn en het crimineel wet boek en het reglement vétn krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op lien van toepassing is. Én opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de ge wone wijzeworden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Waalwijk29 Mei 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Eindelijk is verschenen het rapport van den minister van binnenlandsche zaken over de bekende ongeregeldheden op 7 September des vorigen jaars. De minister geeftin een over zicht van het gehouden onderzoek eene opsom ming en wederlegging van de grieven die tegen de Brusselsche politie en gewapende macht wa ren aangevoerd, eene vluchtige omschrijving van de houding der manifestanten, alles in hoofdzaak eigenlijk niet veel nieuwswaarna hij eindigt met de verklaring: „Ik stel thans ter beschik king van de kamer de rapporten en contradic toire verklaringen, betrelleude alle gebeurtenissen van dien betreurenswaardigen dag." Men houdt zich nu in België bezig met de vraag omtrent een burgerlijk wetboek alsmede wetboeken van koophandel en strafrecht voor den nieuwen Congo-staat. Want de in België gel dende wetten kunnen daar niet ongewijzigd worden toegepast. Ook de inrichting van recht banken en de benoeming van verschillende amb tenaren komen eerlang aan de orde. Intusschen krijgt men in de Congo-streek last van de Arabieren. Een lid der Congo-raaat- schappij Amelot had de hulp van Arabieren ingeroepen voor eeu tocht naar het Tanganika- meer en naar Zanzibar. Stanley had altijd ge waarschuwd tegen de hulp van Arabieren en het bleek dat hij gelijk had. Hunne begeer lijkheid werd nu opgewektzij verjoegen en beroofden de inboorlingen. En Tipou-Tib het hoofd der stammen ten noorden en ten noord oosten van dë Stauley-watervallen rukt thans met 3000 welgewapende manschappen naar die watervallen op, om het land te verdedigen als ver tegenwoordiger van den sultan van Zanzibar, wien hetnaar zijn beweren toebehoort. Bij de afrikaansche vereenigitig evenwcl.is van deze berichten nog niets bekend. Charles Rogier een der grondleggers van de Belgische onafhankelijkheid is overleden. In de kamer bracht de voorzitter hulde aan Rogier's verdiensten en hief, als teeken van rouw de "zitting op. De begrafenis zal geschieden op staatskosten. Er is nu nog slechts één enkel lid overgeble ven van het nationaal congres van 1830, de heer de Haerne. In dc Fransche kamer werden tot de regeering eenige vragen gericht omtrent de vechtpartijen, die weer bij de begrafenis van een gewezen com- munalist hadden plaats gevonden. Hierop werd door den minister Allain Large geantwoord, dat hij de verantwoordelijkheid van het optreden der politie op P-ère Lachaise op zich nam. De uit dagende houding van sommige woelgeesten nood zaakte hem het ontplooien der vaan van den burgeroorlog te verhinderen. Voor Zondag en Maandag had hij dezelfde bevelen gegeven. Hij zeide dat hij gehandeld had in het belang van het gemeenebest. Woensdag heeft de begrafenis van Amouronx, een ander lid der commune, plaats gehad. Een groote menigtewaaronder de meerderheid van den gemeenteraad was op het kerkhof tegen woordig. Roode vanen werden ontplooid en kreten „leve de commune" werden gehoord. Verder viel er niets merkwaardigs bij voor. Minister Goblet verklaarde nooit de roode of witte vlag te zullen dulden en hierop nam de kamer met 388 tegen 10 stemmen een besluit waarbij vertrouwen wordt te kennen gegeven in het vermogen der regeering om de landsvlag te doen eerbiedigen. Victor Hugo's begrafenis is, volgens Figaro op morgen Zondag bepaald. Heden zal het stof felijk overschot den geheelen dag ouder de „Tri omfboog" ten toon gesteld worden. Die boog zal alleen aan den kant der Champs Elysées open blijven. Hij wordt rijk met zwart en zilver versierd en onder het 50 meter hooge gewelf zal op een verhevenheid het lichaam rusten van den grooten dichter omgeven door omfloerste bauieren, schilden met de titels zijner werken enz. Op het „republiek-plein" zal de begrafenisstoet stil houden, en daar zullen 250 zangers van de Opera Comique en het Conservatoire lijkzangen aanheffen begeleid door een orkest van 200 le den. t Op den dag der begrafenis zullen deComcdie Francaise het Odcou en waarschijnlijk ook de andere Parijsche schouwburgen gesloten ziju. Waarschijnlijk zal het huis, waar Victor Hugo gestorven is, door den staat gekocht en tot een „Victor- Hugo-museum" ingericht worden. De geleerden hebben nietzooals doorgaans bij het overlijden van groote mannen geschiedt, de hersenen van den doode aan een onderzoek onderworpen. Prof. See en zijn vakgenooten wer den door em gevoel van eerbied er. liefde daar van teruggehouden. Men heeft alleen het stof felijk overschot aan een bewerking onderworpen waardoor het 10 of 15 jaren lang ongeschonden zal blijven. Aan het verlangen der uiterste linkerzijde om het Pantheon in den laasten tijd bekend onder den naam van de St. Genoveva-kerk, aan den kerkelijkcn dienst te onttrekken en het zijne oorspronkelijke bestemming terug te geven, heeft de regeering voldaan. In het Journal Offfciel is een decreet openbaar gemaaktwaarbij het Pan théon weder als begraafplaats wordt aangewezen voor mannen, die zich beroemd of ten opzichte vau Frankrijk hoogst verdienstelijk hebben ge maakt. Een ander decreet is door den president der republiek onderteekend waarbij bevolen wordtdat het stoffelijk overschot van Victor Hugo in het Panthéon zal bijgezet worden. De begrafenisplechtigheid van Victor Hugo zal, naar men thans verzekertniet voor Maandag plaats hébben. De commissie, die zich met de regeling dezer plechtigheid beeft belastheeft besloten dat aan het hoofd van den stoet een eskadron Parijsche soldaten zal rijden dat ge volgd zal worden door den gouverneur van Parijs met zijn staf. Hierna volgen eer. regiment ku rassiersde tamboers der regimenten van het garnizoen van Parijs en de muziekkorpsen van de soldaten der stad en van het te Vincennes liggende regiment artillerie. Vervolgens zullen komen tien wagens beladen met bloemenkransen en de door de familie begeleide lijkwagen. Om den lijkwagen zullen de deputatien der stad Be- sancon(de geboortestad van den overledene) der Fransche Académie en der „Société des gens de lettres" geschaard zijn. Hierachter zullen de verschillende corporation volgen die zich aan gemeld hebben om bij de begrafenisplechtigheid tegenwoordig te zijn. De stoet zal door de troepen der stad Parijs gesloten worden. De Académie heeft den heer Erail Augier als haren redenaar bij het graf van Victor Hugo aangewezen. De kamer heeft De Mun's motie van af keuring omtrent de zaak van het Panthéon ver- worpeu en Madier's motie van goedkeuring met 33S tegen 90 stemmen aangenomen. Te Chambéry heeft een groote brand de magazijnen van een onderneming tot goederen vervoer geheel vernield. Hij ontstond in den stalwaarschijnlijk door onvoorzichtigheid van de stalknechts. Slechts éen der paarden werd gered. Acht anderen verbrandden. Tegen mid dernacht brak de brand uit en 12 spuiten hebben den geheelen nacht doorgewerkt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade bedraagt 500,000 francs. De regeering heeft aan dr. Ferran verboden voort te gaan met het inenten van personen ter vrijwaring tegen de cholera zoolang de gezond heidsraad deswege geen goedkeurend rapport zal hebben uitgebracht. In den senaat hierover geïnterpelleerd heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard, dat hij zijn verbod handhaaften dat hij, liever dan tot de kunstbewerking van dr. Ferran, tot de binnenlandsche quarantie wil overgaan om de cholera in de provincie Valencia te bestrijden. Men noemt als Jreden der houding van de regeering tegen dr. Ferran dat deze geweigerd had onjuiste statistieken omtrent de epidemie te onderteekenen. Volgens de dagbladen van Valencia zou de cholera-inenting van dr. Ferran de volgende uitkomsten opgeleverd hebben Alcira telt een bevolking van 16000 inwoners. Sedert den ln Mei heeft men 71 gevallen van cholera waarge- nom:-n waarvan 30 met doodelijken afloop. Onder 5400 personen welke door dr. Ferran gevaccineerd werden kwamen slechts 7 lichte gevallen van besmetting en geen enkel overlijden voor. Da Pall Mall Gazette verzekert dat alles met de onderhandelingen over de Afghaansche grens eenen goeden gaug gaat. De ééuige punten over welke nog getwist - wordtzijn van zoo nietigen aard dat het onmogelijk is ze door raiddel van de telegraaf toe te lichten: De on derhandelingen worden derhalve schriftelijk ge voerd. De Gazette zou wel een kaartje willen gevendoch de geschillen tusscheu de beide regeeriugen loopen over zoo geringe oppervlakten, dat slechts eene kaart op groote schaal ze aan schouwelijk zou kunnen maken. De telegrammen uii Canada melden dat alle noordwestelijke Indianen zich onderwierpen aan Middleton behalve achthonderd die den Grooten Beer gehoorzamen. Intusschen ontving de Amerikaansche regecring berichten van ernstige onlusten onder de Indianen in Arizonaalwaar Ihdiaansche benden langs de grenzen roovend en plunderend rondgaan en er de plaatselijke troepen aanvielen. Maandag zijn die benden echter teruggeslagen en de regeering zond vijfhonderd man versterking naar Arizona. Uit Egypte komt de tijding dat de En- ge'sche troepen Merawi hebben ontruimd cl naar Dongola zijn vertrokken. De inboorlingen die m :i de Engelschen op bevrienden voet waren zijr. zeer bevreesd dat zij nu door do volgelingen van den mahdi zullen worden aangevallen. In 't algemeen vreest men voor wraakoefening na het vertrek der Engelschen. De nationale club te Montreal heeft een anti- Engelsch feestmaal gehouden waarop invloed rijke personen toosten uitbrachten op Canada's onafhankelijkheid onder algemeene geestdrift verklaarden de sprekers eene federatie met het Engelsche rijk onmogelijk en ontwikkelden zij daleen Amerikaansche federatie de voorkeur verdient. De Times meldt uit Konstantinopel dat de ministerraad verdeeld is nopens het voorstel van Engeland om eene Turksche bezetting in Soeakin te leggeu ter vervanging vau de Engel sche. De meerderheid in het kabinet wil on middellijk handelen maar de minderheid eerst verder onderhandelen. De sultan weifelt. Een Oceaan-wedloop van zeer bijzonderen aard werd dezer dagen gehouden tusschen de stoombooten Garth Castle (eigendom van Donald Currie Co., kapt. R. Duncan) en Chusan (toebehoorende aan de Peninsular Oriental Company kapt. H. Wyatt) die Dinsdag met een tijdverschil van l1/* uur ter reede van Ply mouth binnenliepen. Het schijnt dat i.i de buurt van kaap Finistere do Chusan de Garth Castle in 't gezicht kreeg. Dadelijk werd volle stoom opgezet en de Garth Castle ingehaald. Toen begon het „rennen" der booten naar Ply mouth. Onder de passagiers van beide booten heerschte een groote agitatieen er werd sterk gewed. Eenigen tijd waren de vaartuigen zoo dicht bij elkaardat tusschen beider passagiers weddingschappen werden aangegaan. Tot Zon dagavond gaven de booten elkaar niets tce, maar bij het aanbreken van den dag was de Garth Castle voor. Zij was bij den Eddystonevuurtoren 42 min. voor en kwam l1/^ uur vroeger ter reede van Plymouth. In het Reichsgesetzblatt is heden de wet tot wijziging van het tarief van invoerrechten afge kondigd. Uit drie oorlogschepen Prins Adalbert Stosch en Elisabethzal een eskader worden gevormd dat bij Zanzibar aan de Oostkust van Afrika zal gestationeerd worden- Dit eskader zal niet alleen uit naam van Duitschland optredenmaar ook namens de Congo associatie. Op deze wijze zal Duitschland de mandataris van de Congo-associatie worden en in gevolg daarvan ook uit naam van Enge land tegen de vergrijpen van den sultan van Zanzibar optreden en voor de handhaving der goede orde in Afrika waken. Dit is een nieuw groot succes van de Duitsche politiek.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1