De Antwerpsche tentoonstelling, Italië. Rusland. Egypte BINNENLAND. UITVOERING EN. Terenzio Mamiani dolla Roversgraaf van Sai.t Angelodien men den „hoog-piiester der Italiaansche wijsbegeerte" noemde, ia dezer dagen te Rome overleden in den ouderdom van 86 jaren. Tot eenige dagen voor zijn dood werkte de krasse grijsaard nog aan de uitgave van zijn boek „over het pausdom." Hij was tweemalen minister van paus Pius IX en hij verwierf zich roem als hoogleeraar, volks vertegenwoordigerminister van onderwijs, ge zant te Athene en te Bern enz. Zijn eerste werk: „Vernieuwing der oude wijsbegeerte" schreef hij als vluchteling te Parijs. Men droeg Mamiani in Italië algemeen een vereering toewelke wel eens vergeleken werd bij die der Franschen voor hun grooten dichter, wiens dood ongeveer mst den zijnen samenviel. Het kanaal tusschen Petersburg en Kronstad t is plechtig geopend in tegenwoordigheid van het keizerlijke paar. Een geheime drukkerij moet thans weder te Charkoff ontdekt zijn, waar tevens ontplofbare stoffen en andere wapenen waarmede de Rus sische nihilisten gewoon zijn in het duister te strijden, werden bewaard. Een toeval gaf aan leiding tot deze vondst. Bij het nazien dtr paspoorten van politiewege in de voorstad Roebanofskikwamen de ambtenaren in een huis, waarvan eene kleine kamer weri onder verhuurd aan twee mannen. Een hunner was den vorigeu avond uitgegaan eu nog niet te ruggekeerd. De andere bewoner had een pas poort op den naam van Plato Lebedinski. De politie kreeg achterdochttoen hij weigerde uit zijne kamer te komen. Toen de ambtenaren zich daarheen begavenvonden zij Lebedinski ongekleed en bevalen hem zich aan te kleeden, teneinde hem in verhoor te nemen. Op dit oogenblik trad een der inspecteurs, Fessenko geheeten de kamer binnen en maakte zich gereed om het daarop betrekkelijk proces verbaal op te maken. Lebedinskidit ziende deed een pas achterwaarts naar het b-'d haalde onder de matras vandaan een revolver te voorschijn en loste twee schoten op Fessenko, die op de plaats dood bleef. Toen men den moordenaar wilde grijpenwondde hij met een derde schot een brigadier. Bij de daarna gedane huiszoeking werden de genoemde voorwerpen in beslag ge nomen. De collega van den moordenaar heeft men tot nog toe niet opgespoord. Naarmate de Engelsche troepen Soeakim ver laten krijgen de opstandelingen onder bevel van Osman Digua weder meer moed. In de afgeloopen week kwamen zij in grooten getale opzetten begonnen het garnizoen van Soeakim voortdurend te bestoken en vernielden het gedeelte van den spoorweg, dat reeds gereed is. Zondag hebben de Engelsche troepen hen teruggeslagen en de opstandelingen hebben vele verliezen hierbij geleden, doch dit heeft hen niet belet de stelliugen Otao en Handoub, welke door generaal Graham ontruimd zijn weder te be zetten. De infanterie brigade der garde is voor- loopig te Soeakim ontscheept. Waalwijk, 30 Mei 1885. Maandag 1 Juni begint de zomerdienst op de verschillende spoorwegen. De nieuwe regeling vinden onze lezers op de laatste bladzijde van dit nummer. De dienst op de lijnen der Noordbrabant- scbe stoomtramwegmaatschappij blijft voor- loopig onveranderd om redenen in ons vorig nummer opgegeven. In 't belang der volksgezondheid, vooral nu uit verschillende landen berichten komendat de cholera weer 't hoofd begint op te stekenachten wij ons verplicht nog maals de aandacht van ons gemeentebestuur te vestigen op de reiniging van de zink putten der rioleering. Dit geschiedt nog steeds op dezelfde afkeurenswaardige wijze door anderen en door ons reeds meermalen gesignaleerd. Burgemeester en wethouders schijnen er maar niet toe te kunnen komen voor dat doel een overdekten kruiwagen te laten maken, waarin de vuilnis direct geborgen wordt zonder vooraf eenige uren de straat te hebben verpest. Ook wenschen wij aan B. en W. te vragen of er reeds maatregelen zijn of spoedig zullen worden genomen lo. tot opruiming, ingevolge de politie verordening, van de stinkpoelen, die nog op verschillende punten onzer gemeente worden gevonden 2o. tot aanschaffing eener sproei machine 3o. tot het plaatsen van urinoirsen last not least tot het verschaffen van voor de gezondheid onschadelijk drinkwater in enkele gedeelten van Waalwijk. Eindelijk wenschen wij aan het hoofd der gemeentepolitie bekend te makenhij schijnt het niet te wetenanders zou het misschien niet zoo zijn dat het politie toezicht in onze plaats allerellendigst is en dat hierover algemeen geklaagd wordt. 't Stuit ons wel tegen de borst telkens met dezelfde grieven te moeten voor den dag komenmaar hoe ongaarne ook, wij zullen op hetzelfde aambeeld blijven hameren, zoolang de betrokken autoriteiten nalatig blijven in de vervulling hunner plichten. Met mooie woorden laten wij ons niet afschepenwij verlangenja wij eischen afdoende maatregelen mogen onze krachten te kort schieten, welnu, wij hopen dat de leden van den raad ons zullen steunen om de nalatige personen tot rede te brengen. Een der eerste plichten toch van een ge meentebestuur is te zorgen voor de openbare gezondheid en voor de veiligheid der iuwoneis. Bij de tweede kamer is iugekomen eene aanvraag om ontslag van het kamerlid Rooseboom, wegens zijne bevordering in rang bij het leger. In behandeling kwam het wetsontwerp tot wij ziging van de wet op het hooger onderwijs, om van de akademische examens vrij te stellen vreemdelingen en Nederlanders die geen inge zetenen zijn en in het bezit van diploma's van buitenlandsche instellingen welke door de Ne- derlandsche regeering zijn erkend. De heeren Godin do BeaufortRoellDe Beaufort en Gratama verdedigden het ontwerp als eene vernauwing van den band met de Trans vaal. De heer Roëll had echter eene aanmer king tegen het toekennen van het voorrecht aan Nederlanders die geen ingezetenen zijn. Op eene vraag van den heer Godin de Beau fort verk'aarde de heer Schaepman af te zien van de indiening van een voorstel tot opheffing van de Utrechtsche hoogschool omdat hij de goede zaak welke hij voorstaat, niet wil bedorven zien door voorwendsels alsof hij eene katholieke uni versiteit te Uttecht wilde stichten. Na verdediging Moor den minister van bin- nenlandsche zaken is het wetsontwerp met algc- imenen stemmen aangenomen na overneming door der. minister van een araenderaent-Roell om het voorrecht toe te kenuen ook aan zonen van Nederlandsche gezanten en consuls die Nederlanders zijn. Vrijdag namiddag is het opmaken van eene nomin t e voor den hoogen raad bepaald, nadat de minister van justitie tegenover den heer Gra tama de noodzakelijkheid eener aanvulling van deze vacature had volgehouden. Vooraf nog ko men enkele ontwerpen aan de orde als bepaling van de som voor het regentschap, de begrafenis op staatskosten van militairen enz. Donderdag heeft de kamer na eene uit voerige discussie en bestrijding door de heeren Van der Feltz en van der Sleijden het ontwerp tot verhooging van de begrooting voor Ouimer- schans en Veenhuizen voor 1885 met f40,000, als eerste termijn van 4 ton voor verbetering van de gestichten en gebouwen aangenomen met 45 tegen 8 stemmen. Het ontwerpbepaleude de kosten van het regentschap op f 175,000 is aangenomen met algemeene stemmen. Vrijdag heeft de tweede kamer, na een korte discussie met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp tot opruiming en beheer van vaar tuigen en andere voorwerpen in openbare wate ren gestrand of gezonken; voorts het onteigenings- ontwerp voor den tramweg Sneek-Joure cn voor den aanleg van een nieuwe straat te Nijmegen zoomede tot bekrachtiging van den onderhand- schen verkoop aan de gemeente Tiel van het voormalige rechtsgebouw aluaar. In deu aanvang der zitting kwam de heer Cremers op tegen het besluit der centrale sectie, om voor de Grondwets-herziening in de sectiën te doen ouderzoeken het voorstel-Lohman tot wijziging van het kiesrecht. De voorzitter ver klaarde dat dit geschiedde, omdat dit voorstel eenigszins samenhing met de kiestabel cn moest werken onder de oude grondwet. De heer Cre mers bestreed nu sterk het genomen besluit het voorstel Lobman was pas ingekomen, de pu- blieke opinie moest daarover gehoord worden. Door behandeling van het voorstel-Lohman voor de grondweis-herziening, ontnam men eene drijf kracht tot behandeling van deze noodzakelijke herziening en handelde men in strijd met het ver langen der regeering zelve. Hij stelde eene motie voorwaarbij de vertraging van de behandeling der grondwetsherziening in 's lands belang niet wenschelijk wordt genoemd er. bepaald wordt dat het voorstel-Lohmap. vooralsnog niet in de af- deelingen zal worden onderzocht. Bij de nominatie voor een lid van den hoogen raad is gekozen tot eersten candidaat Mr. A. E. J. Modderman oud-miuister van justitie. Reeds is door onze regeering aan den ge zant der Fransche republiek de verklaring afge legd dat zij afstand doet van de reductie op de cartonnages bij het handclstractaat aan Ne derland toegekend. Van de goedkeuring van het tractaat door de Fransche wetgevende macht kan men zich thans verzekerd houden. Nog in deze week wordt een groot gedeelte van het spoorwegpersoneel van Geldermaisen naar Dordt of Rotterdam verplaatstde opening der geheele lijn Rotterdam Dordt—Arnhem Nijmegen zal dus ook wel spoedig volgen. Naar de Dord. Ct. verneemtis de plechtige opening van het gedeelte Dordrecht—Gorinchein en daarmede van de geheele spoorweglijn Dor drecht—Eist, definitief vastgesteld o°p 15 Juli a. s. Op de vraag of een herbergier ook sigaren mag verkoopen antwoordt de Gemeentestem van neen, daar een sigaar geen noodwendige appen dix vau een borrel is. In het jongste werk van rar. Snijder van YVis- senkerkelezer, wij echter de volgende missive, dd. 27 Apil 1885 van den minister van justi tie aan dien van binneDlandsche zaken: verkoop van sigaren kan een andere winkelnering vormen, nl. wanneer dezelve zich niet tot verkoop van losse sigaren aan de bezoekers der dranklokaütcit bepaalt. Is dit wel het geval, dan valt hij ouder het begrip koffiehuis, restauratie enz. Verkoop eenigszins in het groot en aan anderen dau con- suraeeror de bezoekers der drankgelegenhei 1, zou een sigarenwinkel doen ontstaan en du3 in ver- eeniging met drankverkoop in het klein verboden zijn. Zondag 31 M.:i zal het nieuwe cmoerig - bouw dat, tusschen twee haakj ;s gez.-g I monumentaal en prachtig isvan de lieduriafel Oefening en Uilspanning te 's Bosch pluch'ig worden geopend. Dien datum wordt des na middags om 12.30 het vaandel naar het gebouw overgebracht met begeleiding van de muziek der dd. schutterij. Daarna matinee te geven door dit korpsdes namiddags om 7 uren groot concert door het muziekkorps der dd. schutterij en de liedertafel. Maandag 1 Juni, <l»s voor- middags te 10 uren algemeene repetitie dor vocale nommers van het avondconcert des na middags te 1.30 matinéa door het paleis-orchest van Amsterdam en des avonds te 7.30 groot vocaal en instrumentaal concert door de liedcr- tafel met medewerking van het paleis-orchest van Amsterdam in de nieuwe concertzaal. In verband met den te verwachten meer levendiger, vrnchtenhandel zal het rijkstelegraaf kantoor te Vlijmen, voor het tijdvak van 1 Juni tot en met 15 Augustus a. s., op Werkdagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 56 tot 7 en 8 tot 9 iren namiddag. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onver- auderd. Woensdag nacht werd te Rotterdam op verschillende plaatsen aangeplakt een biljet, met het opschrift Buitengewoon Staatsblad en waaronder stond: Te's-Gravenhage ter Lands drukkerij. Gesteld ir. den vorm van eene proclamatie des konings en met hoogst ongepaste gebruikmaking van 's konings naam had dit biljet blijkbaar ten doel de menigte op teruien. Kennelijk was het afkomstig van sociaaldemocraten die meenden op deze bedriegelijke en ongeoorloofde wij-e hunne ontevredenheid over de bestaande toestan den te kunnen luchten. Het biljet is door de politic afgescheurd. Dat men hier te do$u heeft met een complot blijkt hieruitdat hetzelfde in Den Haag gebeurd is. Van daar toch wordt het volgende gemeld: Heden nacht zijn op verschillende plaatsen der gemeente, vooral in hofjes enz.aangeplakt so cialistische smaadschriften in den vorm van een buitengewoon Staatsblad van het koninkrijk der Nederlanden en bevattende een pseudo-staats- rechtelijk testament des konings. De plakkaten waren met gedrukte onderteekeniug van den koninguit Karlsbad 23 Mei 1885 voorzier» en bevatten ter zijde de gedrukte onderteek, ning .,De ministersHeemskerk". Daar deze biljetten valschelijk heeteu te zijn gedrukt te 's Gravenhage, ter Algemeene Lands drukkerij doet de justitie ijverig haar best om drukker en verspreiders op te sporen. M. v. O.dienstmaagd bij mevrouw K. te Stratum vervoegde zich dezer dagen in een modewinkel te Eindhoven ten einde een hoed, ter waarde van f 8 voor mevrouw te koopen. Bij nader onderzoek bleek echter dat zij juist uit haar dienst was ontslagen. Dadelijk werd de politie van het gebeurde in kennis gesteld en deze mocht het gelukken den hoed bij de ouders der oplichtster ir. beslag te nemen. YVAbPIK, 30 Mei. In den afgeloopen nacht brandde onder Raamsdonk op de grenzen van YVaspik, de kolossale boerderij met inboedel en annexe schuren, bi.hoorende aan de wed. Van Disseldorp, tot den grond toe af. Aan de vereenigde krachten der Raamsdonk- sclie en YVaspiksche brandweer gelukte het het voorhuis van J. Iloris te behouden, doch diens schuur, met enkele stuks vee, brandde af. De oorzaak is onbekend raar men verneemt is een en ander verzekerd. Zelden zag men het vuur zoo snel toegrijpen; de bewonershoewel ongedeerdkonden zich met moeite redden eu in een half uur lagen de groote gebouwen ten gronde. Niet genoeg lof kan toegezwaaid worden aan den heer Adr. Schoenmakers, brandmeester vau YYaspik; aan diens ijvervolle bemoeiingen was het te danken, dat de spuit in eenige minuten haar water in de vlammen goot en dat er goede orde heerschte en de spuit geregeld werd bediend. WAALWIJK. Zondag 31 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Verinaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: 1 Omhoog 2 Opwaarts 4 Janmaat Hein ze. Hol. Worp. {Vm onzen particulieren correspondent IV. Nog geen enkelen keer bezoekt ik hier de tentoonstelling en ik kom er schier dagelijks of hare Amsterdamsclie 'zuster komt mij in de gedachte. En de vergelijking valt altijd in het voordcel dezer laatste uit. „De Amsterdamsclie tentoonstelliug is toch „failliet gegaan financieel waren dus de uit komsten niet zoo schitterend", zal men mij wellicht toevoegen. Met uw welnemen. Ik beweer dat te Amsterdam geld genoeg is ontvangen om het failliet eenluxe te noemen, die onuoodig ware geweest, als wat minder aan den maat- eu strijkstok ware blij ven hangen. Hier beweren de heeren erg op de dubbeltjes te zen, omdat zij het voor beeld van de heeren Tasson en consorten niet willen volgen. Nu, dat zij niet failleeren zullen wil ik wel aannemen, maar'men zal het er wel mede eens zijn dat elke naam- looze vennootschap, die geld verdient, daarom nog geen groote dividenden aan de aandeel houders geeft. Maat- en strijkstok gaan ge woonlijk zoo druk door de handen dat zij tamelijk vet worden en er das nogal eens iets aan blijft kleven. Men vergete ook niet, dat de tentoonstel ling een onderneming is door particulieren op het getouw gezet, om er „een slaatje uit te halen." Wel is altijd het tegendeel be weerd, wel zijn altijd groote woorden en holle phraseu gebruikt om de goê gemeente diets te maken, dat het geen geld-speculatie was, die de- heeren doen wilden, maar dat zij alleen werkten voor den roem en de eer des lands; maar het is voor iedereen, die uit zijn oogen ziet, allang duidelijk geworden, dat al die verhalen eenvoudig doekjes voor het bloeden zijn. Doch laat ons de fiuancieele zijde van de onderneming daar laten. Wij behooren niet tot de meer of minder gelukkige aan deelhouders eu kuunen dit punt du9 veilio- laten rusten. Laten wij liever eens nagaan hoe de heeren de taak, welke zij hebben op zich genomen, hebben opgevat en uitgevoerd. Zij hadden te hunner beschikking het eenige terrein waarop te Antwerpen een groote tentoonstelling gehouden kon worden. Het whs niet voluit zoo groot als dat achter het rijksmuseum te Amsterdam, doch het verschil is niet groot, maar het vormde een tamelijk onregelmatigen, langwerpigen drie hoek eu was bovendien met een openbaren weg doorsneden. Die onregelmatige vorm leverde voor de plaatsing van het hoofdgebouw eigenaardige inoeielijkheden op De primitieve conces sionarissen waren voornemens het. gebouw te plaatsen langs een der kortste zijden. Het had dan een langwerpig vierkant kunnen worden en het park ware voldoende tot zijn recht gekomen. De commissie, welke zich later heeft op geworpen en de uitvoering in handen heeft weten te krijgen, was een ander gevoelen toegedaan. Het had de ongelukkige gedachte het hoofdgebouw op te richten over de lano-ste zijde van den driehoek. Daar deze geen rechte lijn vormt, kon het gebouw ook geen zui veren langwerpigen vierhoek worden, maar moest het hier iuspringen, daar uitspringen. Toen het er eenmaal stond, bleken de aan vragen om plaatsruimte zóó talrijk te zijn dat het veel te klein was. Voor eene regel matige uitbouwing was nochtans geen plaats en men plakte er daarom nu hier, dan daar een soort van uitwas aan. Een en ander heeft tengevolge gehad dat men een geheel heeft verkregen, dat voor eene stelselmatige indeeling zoo onpractisch mogelijk is. Als men er 25maal is geweest, kan uien er noo- den weg met in vinden 't is een war? doolhof vol van verrassing Telkens deukt men aan hit einde te staan maar zie daar ontdekt men eensklaps nog weer een zaal links of eene galerij rechts. Gewoonlijk eene, die men nog nooit had opgemerkt' In Amsterdam was door de geheele lengte van het gebouw een breede middengang gemaakt; daarop liepen alle nevenzalen uit! Een enkele wandeling door dien midden^ano-' leerde den bezoekers alle deelnemende rijken kennen; want, met uitzondering van eenige landen, die weinig hadden gezonden, kwamen alle afdeelingen uit op dien middengang en zelfs de kleintjes waren er aangeduid °door hunne nationale vlaggen. Dit was gemakkelijk praktisch, stelselmatig; dit was zooals het behoorde. Te Antwerpen niets van dat alles De geheele inrichting van het hoofdgebouw is een model van verwarring en stelselloosheid, tis alsof de commissie eens heeft willen laten zien hoe de indeeling van eene ten toonstelling eigenlijk niet moet zijn. Is dit werkelijk hun plan geweest - dan zijn zij uitmuntend daarin geslaagd. Dan nebben zij werkelijk eer van hun werk. Die ergens een doolhof wil bouwen kan een lesi'e bij hen gaan nemen. Bovendien komt het park thans volstrekt

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2