Nummer 49. Donderdag 18 Juni 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zum, m, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regep Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet op de circulaire van de districts commissie van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden te 'a Bosch Maken bekend dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van gemeld fonds langs de huizen der ingezetenen zal plaats hebben op Vrijdag den 19 Juni a.s. De ingezetenen worden beleefd doch dringend uitgenoodigd, door het doen van milde bijdragen van hunne belangstelling in deze echte vaderland- sche instelling te doen blijken en de commissie alzoo in de gelegenheid te stellen de vele behoeftige Nederlandsche verminkten en oudstrijders voort durend uit het fonds te kunnen ondersteunen. Waalwijk, 15 Juni 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Volgens den Brusselschen correspondent van de Meuse zouden het programma en de datum voor de samenkomst van den koning der Ne derlander met den koning van Belgie te Ant werpen reeds vastgesteld zijn. Donderdag 16 Juli zal de officieele inwijding plaats hebben van de nieuwe kaden te Antwerpen. Bij die gelegenheid zal Belgie's eerste handelsstad eene schitterende ontvangst bereiden aan den koning en de koninklijke familie, zoowel als aan de Nederlandsche souvereinendie de plechtig heid zullen bijwonen. De koning en de koningin van Belgie zullen het Nederlandsche vorstenpaar ontmoeten voor de kaden waar koning Willem en Emma zullen aankomen in hun koninklijk jacht, geëscorteerd door een gedeelte der vloot. Na de inwijding zullen er allerlei feestelijkheden plaats hebben zooals een receptie op het palais du Meir, banketten, bals enz.; verder algemeene illuminatieVenetiaansche feesten en vuurwerk op de Schelde. Ter gelegenheid der Antwerpsche wereld tentoonstelling zal aldaar een nationaal bakkers congres worden gehouden. Tegelijkertijd zullen dan in een internationaal congres de grondslagen worden gelegd voor eene vereenigingdie de bakkers van alle landen tot één zelfde lichaam zal vereenigenten einde te geraken tot eene eenvormige wetgeving en tot opheffing der hin derpalen welke nog in verschillende landen de vrije uitoefening van het bedrijf in den weg staan. De leden van het congres zullen worden ont vangen op het stadhuis van Antwerpen. Het stedelijk bestuur toch heefi het congres onder zijne welwillende bescherming genomen. Om het nuttige met het aangename te vereenigen zal een uitstapje op de Schelde woruen gemaakt een bezoek gebracht aan de molens der //Grande Compagnie Franqaise" te Merxem een maaltijd gehouden wordenenz. Alle maalders bloemhandelaren of agenten gistfabrikanten en handelarenfabrikanten van werktuigen gereedschappen of winkelbenoodigd- heden voor de bakkerij en verder ai degenen, die uit kracht van hun beroep of bedrijf met den bakkersstiel in verband staankunnen evenzeer tegen betaling van f 20 aan al de feesten deel nemen. Alléén de zittingen der congressen zullen enkel door brood- koek- en banketbakkers kunnen worden bijgewoond. De congressen en feesten zullen een aanvang nemen in den namiddag van Maandag den 22en dezer maand. Zij zullen worden voortgezet Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 23en 24en en 25en dezer. Op laatstgenoemden dag worden zij met een banket besloten. Van alle oorden uit Belgiëuit Nederland Frankrijk Duitschland Oostenrijk, Zwitserland en Spanje zijn veelvuldige blijken van instemming en toezeggingen tot deelneming ontvangenen reeds bij voorbaat kan de verzekering worden gegeven dat de voornaamste mannen van het vak uit België en het buitenland zich van den 22sten tot den 25sten dezer maand te Antwerpen zullen vereenigen. De vergadering van Belgische en vreemde spoorwegvertegenwoordigers welke de Belgische regeering uitschreef ter viering van het 50 jarig bestaan der Belgische spoorwegen (de eerste op het vaste land van Europa) zal van 8 tot 15 Aug. te Brussel gehouden worden. In vier af- deelingen zullen daar 12 voorname vraagpunten behandeld worden betreffende den aanleg en het onderhoud van spoorwegennieuwe stelsels veiligheidsmaatregelen enz. enz. De verkiezingwelke Zondag te Brussel plaats had voor een lid van den provincialen raad, heeft tot geen rechtstreeksche uitkomst geleid. Er moet eene herstemming worden gehouden tusschen den heer Demeur (radicaal) die 3084 en den heer Goblet (liberaal) die 2883 verkreeg. De verkiezing gaf blijk van weinig opgewektheid, van de 12,500 ingeschreven kiezers hadden slechts 7766 hunne stem uitgebracht. De heer Jourdain, candidaat der clericalen, verkreeg 1680 stemmen. De minister van buitenlandsche zaken heeft van den heer Patenötre nog niet het vredes verdrag ontvangen dat met China is gesloten. Deze vertraging is veroorzaakt doordat de Chi- neesche gevolmachtigden de suzereiniteit over Annam niet opgeven wilden, daar hierdoor het aanzien van het hemelsche rijk schade lijden zal. Op last van den minister De Freycinet hand haafde Patenötre de rechten van Frankrijk op Annam waarna de Chineezen eindelijk hebben toegegeven. Bovendien gaven de Chineesche gevolmachtigden den wensch te kennen dat de Franschen Langson zoo spoedig mogelijk zouden bezetten daar deze plaats een belangrijke markt voor den Chineeschen handel met Europa is. Aan dezen wensch zal echter niet zoo spoedig gevolg gegeven kunnen wordendaar in dit jaargetijde het bijna onmogelijk is troepen naar de Chineesche grens te zenden en ze aldaar met voldoende levensmiddelen te voorzien. De kolonel Herbinger zal zich den 20sten dezer weder naar Tonkin inschepen om zich ter beschikking van generaal De Courcy te stellen. De heer De Freycinet is door de commissie voor het Congo-tractaat gehoord. Woensdag zal de commissie haar rapport hierover uitbrengen. Omtrent een ongeluk in het rechtsgebouw te Thiers word bericht Een groote menigte stond op de steenen trap, welke naar de tweede verdieping leidt, te wachten, om in de zaal te worden toegelaten waar uit spraak gedaan zou worden in een belangwekkende strafzaaktoen de trap plotseling inzakte en allen die er op waren naar beneden vielen. 24 personen werden door het ongeluk gedood en 14 ernstig gewond. Van deze laatsten ver- keeren 4 in een hopeloozen toestand. Voorts bekwamen 150 personen minder ernstige kneu zingen. De commissie der Fransche kamer voor de handelstractaten heeft den minister Pierre Legrand gehoord over het handelstractaat met Nederland. De minister heeft aan de commissie medegedeeld, dat hij van den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken eene aan het tractaat toe gevoegde geschrevene verklaring heeft gekregen, volgens welke de bepaling omtrent het vermin dei de invoerrecht op kartonnen doozen in Frank rijk uit het tractaat wordt gelicht en beschouwd wordt als niet geldigzooals door de stijfsel— fabrikanten van het Noorder-departement en de kartonwerkers van het departement der Seine verlangd werd, Daar de commissie hierdoor haar hoofdbezwaar tegen het tractaat uit den weg geruimd zag, heeft zij het in beginsel goedgekeurd. De heer Try- stram zal in de eerste bijeenkomst der commissie het rappoit voorlezen. Admiraal Courbet is overleden. Het was Zaterdag kort voor middernacht, dat de jury te Parijs zich uit de gerechtszaal verwijderde cm te overwegeD of het //Schuldig" of het „niet schuldig" over Pel zou worden uit gesproken. Voordat de gezworenen heengingen, zeiöe Pel tot hen op denzelfden onverschilligen loondie hem eigen was bij al wat hij op de vragen van den voorzitler van het hof had ge antwoord „Ik wil dit debat niet rekken. Ik verzoek enkel de rechters en het publiek dat hier aanwezig is, zich wel te herinneren dat Elise Boehmerdenl3 Juli uit mijn huis is gegaan en dat Eugéuie Buffereau mijne vrouw niet ge storven is door vergif. De hoeveelheid rattekruid, die in haar lijk gevonden is, was niet voldoende om den dood te veroorzaken. Bovendien ik heb nooit een mensch naar het leven gestaan." Ruim een half uur later trad de jury weer in de gerechtszaal. Op de vraag of Pel schuldig wa9 aan den dooddoor vergiftigingvan Eugénie Buffereau, luidde 'tantwoord ontkennend; daarentegen luidde het bevestigend op de andere vraagof Pel schuldig was aan het vergiftigen van Elise Boehmer zijne spoorloos verdwenen dienstbode. Verzachtende omstandigheden heeft de jury niet aangenomen. Pel werd daarop ter dood veroordeeld. „Ik neem met gelatenheid mijn lot aan sprak hij tol de rechters„maar weel dat gij een onschuldige veroordeelt." Het standbeeld van generaal Chanzy zal te le Mans den 16 Augustus onthuld worden. De wetenschappelijke commissie 1*9 met dr. Ferran te Albérique aangekomenwaar zich honderd negen en vijftig choleragevallen voor deden waarvan 59 met doodelijken afloop. Sedert het begin der epidemie werden 342 personen ingeëntonder wie op elke 3 gevallen één met doodelijken afloop voorkwam. Portugal onderwerpt de uit Spanje komende reizigers aan een quarantaine van zeven dagen. Een telegram van den 12den luidtdat er in de laatste 24 uren te Madrid drie personen aan de cholera in de hospitalen overleden zijn en twee in particuliere woningen. In de provincie Valencia hebben er in dienzelfden tijd 30 cho leragevallen plaats gehad en 12 sterfgevallen. In de stad Valencia schijnt de gezondheidstoestand gunstiger te zijn geworden. Daarentegen breidt de cholera zich uit te Villareal en te Buriana in de provincie Castellon. Op het platteland der provincie Murcia zijn in de laatste 24 uren 33 gevallen waargenomenwaarvan 10 met doodelijken afloop. In de stad Murcia hadden 7 ziekte-gevallen plaats en 2 sterfgevallen. Te Jativa heeft de cholera den 3 dezer plot seling opgehouden. Te Madrid is eene officieele dépêche ont- vaugen, volgens welke de cholera zich in Portugal heeft geopenbaard. Tien gevallen zijn waarge nomen te Viannanabij de Spaansche grenzen. Officieel wordt bekend gemaaktdat lord Salisbury de opdracht om een ministerie sameü te stellen, heeft aangenomen. De Times verneemt dat hij deze taak niet onvoorwaardelijk heeft aanvaardhij stelde den eisch dat de meerderheid in het lagerhuis der nieuwe regeering tot aan de algemeene verkie zingen in November geen moeilijkheden in den weg zal leggen. De schokken van aardbeving in het Britsch- Indische gewest Cashmere duren nog steeds voort. Vierhonderd menschen kwamen om het leven in de steden Baramulla en Soporwelke geheel en al verwoest zijn en ook in de dorpen daar in den omtrek is het verlies van menschenlevens groot. Iu de Indische afdeeling van het South Kensington-museum te Londen is een hevige brand uitgebroken. Het Indisch museum in den oostelijken vleugel var, het gebouw moet met al het merkwaardige dat het bevatte een prooi der vlammen geworden zijn. Alleen de vermaarde verzameling van den prins van Wales werd gered. In den tuin bij het museum wordt de tentoonstelling van uitvindingen gehouden. Deze welke ook eerst bedreigd werd, is behouden gebleven slechts het gedeelte dat vlak aan het museum grensde werd beschadigd. De Times verneemt onder dagteekening van den 12en uit Kaïrodatvolgens nadere be richten uit Soeakin de bezetting van Kassala zich nog niet aan den vijand heeft overgegeven. De Köln. Zeit. bevat een officieus bericht volgens hetwelk de onderhandelingen over Af ghanistan niet vlotten. Rusland wil niet toe stemmen in den afstand van het kleine gebied van den Zoelfikar-pas aan Afghanistan omdat deze strook gronds als eene wig gelegen is in aan Rusland behoorende weidegronden zoodat de Afghaansche grenswacht steeds midden in het Russische gebied zou staan en daardoor voort durend het gevaar voor moeilijkheden zou voort spruiten. Rusland houdt den Zoelfikar-pas bezet en is beslotenin geval de onderhandelingen worden afgebroken, onmiddellijk in Penjdeh binnen te rukken. In het proces door d6n leider der anti- semitenden hofprediker Stöckertegen de Freie Zeitucg ingesteld kwam eene geschiedenis aan den dagdie dit proces tot eene cause célèbre maakt. Het bleek n.l. uit de verklaringen van eene rij van getuigendat Stöcker in een vroeger proces eenen valschen eed gezworen heeft. De verdediger vorderdedat de verbannen socialist Ewald zou worden gehoord, omdat deze de voornaamste getuige zou kunnen zijn tegen Stöcker. Het gerechtshof willigde dezen eisch echter niet inomdat het oordeelde, dat de waarheid der tegen Stöcker ingebrachte beschul diging door de gehoorde getuigen reeds was bewezen. De zaak is op aller lippen en maakt groote sensatie. Tot nu toe stelde het openbaar ministerie nog geene strafvervolging tegen Stöcker in. De verdere behandeling van het proces werd verdaagd tot Dinsdag. Van den moord op den emir van Afghanistan gepleegd heeft men in de laatste dagen niets meer gehoord. Het schijnt echterdat er toch steeds geloof aan gehecht wordt. De Novosti deelt althans mede dat in Kaukasië het gerucht steeds bevestigd wordt en men verzekertdat in Af ghanistan ernstige onlusten zijn uitgebroken. Met de aanstaande kabinets wisseling in Engeland is men te Petersburg niet zeer inge nomen. Er zijn bladen die beweren dat, wanneer de Tories aan het bestuur komen, de hoop op eene vriendschappelijke oplossing van de Af ghaansche quaestie gerust opgegeven kan worden. De Swet gaat zelfs verder en zegt, dat Rusland in het geval van het aftreden van den heer Gladstonezich ontslagen kan rekenen van alle verbintenissen welke het met het tegenwoordige kabinet omtrent de Centraal-Aziatische quaestie heeft aangegaan en volkomen vrij is om het gansche betwiste gebied tot Herat te laten be zetten, Het blad verzekertdat in dien geest reeds bevelen zijn gegeven. De St. Pelersburgsche politie moet ontdekt hebben, dat de nihilisten tegenwoordig verdeeld zijn in twee partijen. De meerderheid heeft de dynamiet-aanslagen en andere gewelddadigheden opgegeven en tracht op meer vreedzame wijze een omwenteling te bewerken, door vlugschriften, aanplakbiljetten enz. Maar een kleine minderheid, welke door anarchisten uit Parijs en Genève wordt ondersteund houdt zich aan het oude stelsel en zij moet nu weder een dynamiet-aanslag be ramen. Drie der hoofden van die partij zijn onlangs te Gharkow gevat. In het oosten van het Ra3sische gewe9t Caucasië heeft een hevige aardbeving plaats gehad. Het stadje Sibuchten noordwesten

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1