Belangen van onzen Handel De Antwerpsche tentoonstelling. Amerika. BINNENLAND. van Derbentis geheel verwoest. Be inwoners hebben zich voor een deel door de vlucht gered. Op vele plaatsen daar in den omtrek zijn groote kloven in den grond ontstaan. De schade, door de ramp veroorzaakt, wordt op millioenen roebels geschat. Naar een Amerikaansch blad verhaalt is een som van f 48,000 welke twintig jaren geleden bijeengebracht werd tot het oprichten van een standbeeld van Lincoln te Washington bijna geheel versmolten. Op f 3600 na is alles uit gegeven aan verschillende kosten plannen enz., ten behoeve van het standbeeldmaar aan het gedenkteeken zelf is nog niet begonnen Dépêches uit New-York melden dat de Indianen in Arizona wedei driester opgetreden zijn en het artillefiekamp der Amerikaansche troepen overrompeld hebben waarbij zij ammu nitie en provisies veroverden na den wachtpost te hebben afgemaakt. De Indianen gaan voort met moorden en plunderen. Waalwijk, 17 Juni 1885. Bij kon. besl. van 12 Juni 1885 no. 19 is benoemd toi ontvanger der dir. belast., invoer rechten en accijnzen te Tilburg c.a. D. Toe Waterthans ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Zwijudrecht c. a. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn de leden en plaatsvervangende leden der jury voor de internationale tentoon stelling te Antwerpen benoemd. Met genoegen treffen wij ouder de benoemden aan de heeren H. B. Swagemakers van Alphen te Tilburg en J. B. Timmermans Wz. alhier. Verleden Maandag namiddag heeft alhier nog maals een beproeving plaats gehad van de Nor- thonpomp, geslagen ten behoeve der brandweer. Bij een vorige gelegenheid was gebleken, dat zij te veel zand opgafwaardoor het mecanisme der spuit beschadigd werd. Nu waren twee buizen ingedreven met kleiner punten. Het resultaat der thans met twee spuiten geuomen proeven was, dat het waterna anderhalf uur aanhoudend pompen volkomen vrij van zand bleefzooals bleek uit een aan de spuit ingesteld onderzoek. Mocht deze uitkomst allergunstigt genoemd worden, zij werd geneutraliseerd door het feit, dat de pompzooals ze nu is, geen voldoende hoeveelheid water geeft. In spuit No. 1van - oude constructie, maar die tot nu toe steeds goede diensten had bewezen bij oppompen van water, uit de Loint b.v.was na een uur werkens nog geen water te krijgen. Spuit no. 2van nieuwe constructie ,gaf bin nen 5 minuten watermaar de straal ging veel minder hoog dan bij vorige proeven, toen aan de buizen der pomp nog grooter punten waren. Toen ten slotte de bak der spuit met water gevuld was en daarna gepompt werdwas de straal wel 6 a 7 meter langer. 't Zal dus een ernstig punt van overweging dienen uit te maken of men niet zal moeten overgaan tot het maken van gewone brandputten. Natuurlijkals men nog een of twee buizen bij slaatzal er wel water genoeg zijn te krijgen maar zullen de kosten dan niet te hoog wordeD? Wij zouden het zeer bejammeren indien dit het geval bleek te zijndaar wij voor ons northonpompen prefereeren omdat deze voort durend water blijven geven, terwijl gewone putten dikwijls spoedig uitgeput raken. De put op de markt, hoorden wij een opperbrand meester ver klaren is in een half uur ledig. Wij vertrouwen, dat de heer Emans middel zal weten te vinden, om in het geconstateerde ongerief op afdoende wijze te voorzien, opdat onze gemeente spoedig zich moge verheugen in het bezit van het noodige aantal volop water gevende northonpompen voor de braudweer. De tweede kamer heeft Dinsdag aangeno men het ontwerp tot nijziging van de wet op de handels- en fabriekmerken, om die wet in over eenstemming te brengen met de conventie. Daarna is aangevangen de discussie over de wijziging van de telegraafwei. De heer De Geer bestreed de toepassing der wet op de telefonen, welke hij schetste als geheel verschillend van telegraphen en zeer nadeelig_voor huiseigenaren. De heer Cremer (uit Amsterdam) ontkende dit. De telephoon is homogeen met de telegrafen, en de gevaren voor huiseigenaren zijn schrikkelijk overdreven. De opbrengst der rijks-middelen in de maand Mei jl. heeft bedragen f 8,560,707,8972 zijnde f63,444,69 minder dan in Mei 1884 en f 380,156,691/2 minder dan V12 der raming. Sedert 1 Jan. was de opbrengst f41,477,539,12Y2 zijnde fl,136,462,61 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1884 en f 3,226,783,82^/2 minder dan 5/i2 der raming. Naar men mededeelt, kan verwacht worden dat tegen Augustus a. s. alle normaalscholen klasse B opgeheven zullen worden. Enkele di recteuren hebben hiervan reeds bericht ontvan gen. Zaterdag werden op het oude exercitieveld onder Crooswijk proeven genomen met Harden's hand-blusch-granaten. Op uitnoodiging van de heeren Remy Bienfait te Rotterdam, die voor Rotterdam de depót houders van dit bluschmiddel zijnwaren bij deze proefnemiugen verschillende autoriteiten van Rotterdam tegenwoordig. Twee ruwe kasten die aan de binnenzijde met teer besmeerd en gevuld waren met latten in petroleum gedrenktwerden achtereenvolgens in brand gestoken. Na het werpen in de vlammen van slechts enkele dezer granaten, bestaande uit een flacon gevuld met een onschadelijk water achtig vochtdoofden de vlammen onmiddel lijk uit. Vervolgens werd de proef met een houten schoorsteen genomen die van binnen ook met brandbare stoffen gevuld was. Toen deze stof fen flink aan het branden waren, was een flacon voldoende om den brand onmiddellijk te stuiten. De flacons zijn per dozijn voor den prijs van f27.50 bij genoemde depóthouders verkrijgbaar en volgens de proeven die wij aanschouwden mogen zij met recht in elk huisgezin onmisbaar genoemd worden. Elke brand is men dan in staat in zijn begin te stuiten. En hetgeen het praktische van dit bluschmid del nog verhoogt isdat het vocht geheel on schadelijk is. Het bewijs hiervan leverde een der aanwezigen door zijn jas met den inhoud van zulk een flacon nat te maken zonder dat later op dit kleedingstuk eenig spoor van vlekken was waar te nemen. Zelfs was er iemanddie zijne lippen er mede bevochtigde. Volgens de verzekering der agenten is dit bluschmiddel evenmin aan den invloed van koude als aan dien van warmte onderhevig, terwijl het gas dat zich door aanraking van dit vocht met vuur ontwikkeltde goederen niet zoo sterk als water beschadigt. Wanneer dus voorloopig in elk huiswaar petroleum gebrand wordtdeze brandbluschgra- naten voorhanden zijn mag men veronderstellen, dat het aantal branden door het omvallen van petroleumlampen veroorzaaktreeds belangrijk zal verminderen. De uitgifte van valsche coupons blijft te Amsterdam geregeld voortgaan. Thans was een koffichuishouder in de Barendszstrraat het slacht offer der kwade practijk. Een hem onbekend persoon gaf in betaling een papiertje, schijnbaar eene coupon groot f 1.50 der leening van de stad Amsterdam No. 8185serie 15,868 en dragende de nagemaakte handteekening //Carp." Vrijdag bevonden zich te Nijmegen een tweetal Amsterdamsche kooplieden en een Rot terdammer dito, die ééne firma schenen uit te makenen die bij verschillende lieden zooge naamde gouden horlogekettingen tegen flinke prijzen aan den man hebben gebracht of hebben getracht deze van de hand te doen welke ket tingen echter in waarde zoowat met koper gelijk staan. Door hare fraaie en bedriegelijke bewer king zijn die kettingen voor den oningewijde zeer moeielijk van de echte gouden te onderscheiden, zoodat men voorzichtig moet zijn in het aan schaffen van zoodanige sieraden van lieden die zich daarmede aan de deur vertoonen en die men niet kent. Dat oningewijden niet alleen de slachtoffers van deze firma kunnen worden be wijst het feitdat een voornaam goudkashouder aldaardoor wien een der kooplustigen een zoo- danigen ketting liet toetsendezen vergulden ketting voor een echten gouden verklaarde en de waarde aan goud daarvau zelfs bepaalde. Omstreeks één uur Maandag middag barstte op den zoogenaamden Suez-steiger van het IJ, dien de Ned. Amerik. stoomvaart-maatschappij van den Rijnspoorweg in huur heeft, brand uit. Aangekomen aan het buitenste einde van den steiger en aangewakkerd door den wind ver nielden de vlammen in ruim een uur tijds de loodsen het kantoor en de tusschen de rails staande beladen spoorweg-waggons. De aange rukte drijvende stoomspuiten konden slechts den steiger behouden die echter groote schade heeft geleden. Vernield werden vier waggons met tabak een tiental kisten met kramerijen en vier a. vijfhonderd vaten meel, welke in de loodsen geborgen lagen. Met moeite gelukte het uit het kantoor de boeken en den inventaris in veiligheid te brengen. Vaartuigeu lagen niet aan den steiger. De dienst der stoomvaartmaatschappij zal op den meer westelijk gelegen ongedeerd gebleven steiger kunnen worden voortgezet. Omstreeks drie uur hadden de vlammen, daar alles wat haar voedsel gaf verteerd washare hevigheid verloren en konden de pogingen tot redding zich tot den steiger bepalen. Burgemeester, wethouders en icrdere autori teiten waren op het terrein. Omtrent de oorzaak van den brand heerscht de grootste onzekerheid dewijl op de plaats waar hij ontstond geen vuur aanwezig behoorde te zijn. Men beweert de vlammen onder den steiger het eerst gezien te hebben. Zondagmiddag te 3 uren is aan het station Delftsche Poort tengevolge van verkeerden wis selstand een goederentreinhet station binnen komende geloopen op een zestalmet paarden beladen waggons, die gereed stonden om aan een passagierstrein gehaakt te worden. Enkele paar den hebben min of meer letsel bekomen. Een huzaar raakte zoodanig tusschen de paarden be klemd dat hij zijn heupbeen kwetste waarom hij naar het ziekenhuis is overgebrachtwaar zijn toestand niet gevaarlijk werd bevonden. Het transport paarden is op tijd vertrokken. Een merkwaardige illustratie van de afbreuk, welke buitenlandsche groote huizen ons doen op onze eigen markten wordt geleverd in eene in dertijd verschenen brochure. Jules Jaluzot na melijk heeft, nadat zijn bekende modemagazijnen wdu Printemps" te Parijs afgebrand waren circulaires hier te lande verzonden met verzoek om aandeelen te nemen in zijn nieuwe zaak. Welnu, nagenoeg alle aandeelen zijn in Ne derland geplaatstDat is trouwens niets vreemds, men weet het, onze geldmannen hebben nog al veel op met ondernemingen op industrieel terrein mitsze in den vreemde geëxploiteerd wor den. Men denke slechts aan de Amerikaansche spoorwegen en andere ondernemingen in het bui tenland. Vaderlandsche ondernemingen zijn minder in telen zoo komt hetdat thans de //Printemps" in ons land evenveel agenten bezit als hij hier aandeelhouders of aandeelhoudstera telt. Agenten zonder patent en ijverige agenten ook daar zijhoe meer er verkocht wordt, des te grooter dividend ontvangen. Daarenboven heeft de //Printemps" in Neder land voor zichzelve het voordeeligst debiet, want hij levert tegen rembourswaardoor dus alleen de contante betalers bij hem bestellen terwijl voor de Nederlandschc manufacturiers die klan ten overblijven welke vijftien maandentwee jaren of nog langer krediet noodig hebben. Dat men grondstoffen en artikelen die men in ons land niet fabriceert en die men toch noo dig heeftin andere landen kooptis zeer na tuurlijk doch bij een overgroot, aantal Neder- landsche burgers en burgeressen is het in onze dagen eene ziekelijke zucht geworden om arti kelen van dagelijksche behoefte die men in elke stad, ja zelfs in elk dorp van ons vaderland te kust en te keur kan verkrijgenuit Parijs te ontbieden. Wij hebben reeds hier en daar stem men vernomen, die tegen dit misbruik protestee ren 't is dus niets nieuws meerwaarover wij sprekendoch wij wenschen er nogmaals de aandacht op te vestigen om daardoor het onze bij te dragen tot afwering van zulke onvader landslievende handelingen. 't Zijn vooral onze dames, die ons zuur ver diend geld naar de wereldstad aan de Seine doen verhuizen. Zij kunnen de zucht om zich in Parijsch toilet te kleeden niet weerstaan. Zelfs de coup moet naar de Parijsche mode zijn, anders is zij niet chic" genoeg. Als de Parij sche huizen hunne catalogussen en monsterboek jes aan de Nederlanders zendendanst het geld in de beurzen van vele dames en zij rusten niet voor en aleer onze schoone rijksdaalders in de zakken der Eransche kooplieden zijn aangeland. Voor Nederlandsche kooplieden heeft men geen contant gelddie laat men wachten tot Nieuw jaar of ook nog langermaar aan de Eransche handelaars zendt men het geld franco in huis zonder korting en nog wel voor en aleer men het bestelde in ontvangst heeft genomen en zich van den juisten inhoud van het »/pakket" uit Parijs heeft overtuigd. Deze manier om het geld naar het buitenland te laten verhuizen is meer algemeen dan men wel denktmen ziet er niets verkeerds in en toch begaat men een zeer onvaderlandslievende daad. De Eransche dames zouden ongetwijfeld van patriotische verontwaardiging gloeienals men haar met een voorstel naderde om voortaan hare kleederen in Nederland te koopen. Vaders en echlgenooten moesten in 't vervolg met onbuigbare beslistheid er voor zorgen, dat het geid in het land blijftwaar het in duizen den kanalen voortdurend zegenwelvaart en voorspoed brengt. Aan hoeveel vlijtige vrouwen, die nu aan nood en ellende zijn overgeleverd, zoude men werk kunnen verschaffen als alle Neder- landsche vrouwen kouden besluiten hare kleede ren in Nederland te doen vervaardigen. Weten de vertegenwoordigers der schoone sexe niet, dat zij weldaden verspreiden als ze in hun ei gen land koopen hetgeen zij noodig hebben? Elk stuk linnen katoen en zijde gaat door een groot aantal handen alvorens de stof onder de naald komt en aan al die handen kunnen zij werk ge ven en welvaart bezorgen. Zou deze omstandig heid alleen niet reeds voldoende zijn om onze Nederlandsche vrouwen te genezen van hunne zucht om alles uit den vreemde te ontbieden Hoeveel geld er in net land zou blijven, laat zich natuurlijk niet berekenen doch wanneeer we oordeelen naar het geen wc in onzen kring zien geschiedendan klimt het bedrag voor gansch Nederland tot tonnen gouds. Bleef dit geld in het land, hoe zouden vele fabrieken en handelshuizen kunnen bloeienwat zou de welvaart jaarlijks toenemen en bovenal hoeveel tranen zouden er gedroogd kunnen worden. Helaasook de mannen zijn niet vrij te plei ten van gallomanie. Personen hoog geplaatst in ambten en waardigheid die uit de beurzen der burgers hun salarissen trekken, laten dat geld nietzooals plicht en redelijkheid gebieden in 't vaderlanddoch zij doen het verhuizen naar Parijswaar Jaluzot en consorten als prinsen leven in hunne vorstelijke paleizen en in hun vuistje lachen over de folie en cordialité des bons Hollandais." En dikwijls zijn het mannen die heel wat pochen op hun vaderlandsliefde, of die, krach tens hunne positie patriotisme moesten aan den dag leggen. Wat is patriotisme Liefde voor het vaderland en diensrolgens ook voor zijne bewoners. Waar blijft echter de liefde voor zijne tijdgenooten wanneer men hun de middelen voor hun beslaan ontneemt Men late het geld in 'tland. Een gulden gaat door vele handen en in elke hand blijft een deel van zijne waarde achter zonder dat hij in zijne verdere wandeling vermindert. Wat zou er nog een aantal industrieele onder nemingen in ons land kunnen bloeien, als ieder een van de overtuiging doordrongen wasdat men door hel koopen in 't eigen land waarde creëert en alzoo bijdraagt tot de nationale |Wel- vaart en rijkdom. Eene beurö uit welke Meer wordt uitgegeven dan er invloeit, is spoedig ledig; zoo gaat het natuurlijk ook met de groote volksbeurs. Jam mer dat zoovelen dit niet willen begrijpen. Een volk moet zijne nationale industrie steu nen de industrie is verplicht om met de voort- orengselen van het buitenland in soliditeit, fraai heid en billijkheid te wedijveren. Aldus moe ten comsnmtie en arbeid elkaar de hand reikeu. Moge niemand denken 't is alles waar, doch ik ben nu eenmaal gewend mijne benoodigdhe- den uit Parijs te ontbieden laat anderen een begin te maken. Als iedereen zoo denkt, wordt het nooit beterieder moet met zichzelve een begin maken. De zaak is van te groot belang; 't is een patriotische plicht en plichten moet men vervullen. Nederlandsche magazijnen kunnen in elk opzicht concurreeren met de buitenlandsche, maar zij moeten dan ook als deze gesteund wor den. 't Ware te wenschen dat er aan die bespot telijke gallomanie eens voor goed paal en perk werd gesteld. Het kwaad heeft waarlijk reeds al te lang gewoekerd. (N. B. C.) {Van onzen particulieren correspondent V. 't Is nu al 7 weken geleden dat de tentoon- stelling geopend is en nog heb ik niet verteld hoe het hoofdgebouw er eigenlijk wel uitziet. Dat is toch wel een beetje kras, zult ge mis schien zeggen. Ja, dat is het ook, maar ik kan er u waarlijk nog weinig van vertellen tenminste voor zoo verre de gevel betreft. Daar binnen wordt het iets beter. Men is nog altijd druk bezig dat wil zeggen met een 20 man om den monumentalen ingang klaar te krijgen. Als dat ijzeren geraamte eenmaalwe hopen nog voor de sluiting der tentoonstellinggeheel betimmerd en het houtwerk beschilderd zal zijn, dan zal het adjectief //monumentaal" stellig niet misplaatst zijn. Tot zoo lang echter wil ik mij liever geheel onthouden van eene beschrijving er van te geven. Treden we thans liever binDen en trachten wij den weg te vinden in het groot labyrinth. De Nederlandsche afdeeling is ge lukkig nog al gemakkelijk te vinden. Zij bevindt zich links van den hoofdingang en beslaat twee galerijen. In het geheel zijn er zoowat 300 in zendingen. Ik telde ze niet en heb dit cijfer alleen van hooren zeggen. Ik geloof dat het komt uit den koker van het handels-museum, en, vooral in dat geval, neem ik geene verantwoor delijkheid voor de juistheid er van op mij. Doch ter zake Het decoratief onzer afdeeling is eenvoudig maar netjes. De zolderingbekleed met onze nationale kleuren, maakt een goed effekt en de wandversiering, in nabootsing van Delftsche te geltjes, is ook zeer gelukkig geslaagd te noemen, 't Is bij ons klein maar netjes. Ook de uitstallingen zien er over het algemeen net uit. Onze industrieelen hebben op de ko loniale tentoonstelling te Amsterdam blijkbaar goed rondgekeken en opgenomen hoe de buren etaleeren. Te dezen opzichte is merkbare voor uitgang bij hen waar te nemen. Nu dat mocht ook wel, want vroeger hadden wij al bijster weinig slag van eene smaakvolle uitstalling en nog blijft er in deze veel voor ons te leeren. Jammer, zeer jammer is het dat onze industrie zoo onvolledig vertegenwoordigd is. 't Is waar, belangrijke takken onzer nijverheid zijn aanwezig, maar ik zou er u heel wat kunned opnoemen welke schitteren door totale afwezig- beid en onder de aanwezige zijn er nog heel watwelke maar een zeer flauw beeld geven van wat zij in werkelijkheid zijn. Wij vinden enkele groote fabrikanten, die op geen eene ten toonstelling ontbreken, maar missen hier, zoowel als op elke vroegereeen aantal anderedie nog maar niet schijnen te kunnen besluiten aan dergelijke wedstrijden op nijverheidsgebied deel te nemen op den daur zeker het meest tot hun eigen nadeel. Welke regelen bij de plaatsing het handels-museum gevolgd heeft, dat door onzen commissaris-generaal met de ordening belast is geworden heb ik nog niet kunnen vatten of liever heb ik tot dusverre nog in het geheel niet begrepen. In de eerste galerijwelke wij binnentreden, zien wij boven tegen een der muren het woord //Zuid-Holland" geschreven en we vinden daar inderdaad inzendingen uit Rotterdam, 's IlageDordrecht enz., waaruit we geneigd zouden zijn af te leiden dat de rangschikking provicciesgewijze is geschied. Doch in de on middellijke nabijheid heeft ook een inzender uit Aarle-Rixtel een plaatsje gekregen. Bovendien, op eene andere plaats ontmoeten we een Gro ninger inzender naast een Zuid-Hollandschen dito en we komen dus spoedig tot het besluit, dat van een provinciale indeeling geen sprake kau ziju. Maar welke regel is dan door de heeren van het handels-museum gevolgd Is de groe pen- en klassenverdeeling tot maatstaf genomen? Ook dit zijn wij zoo vrij in ernstigen twijfel te trekken. Wij meeuen dat werkelijk te mogen doen als wij den steven van een schip tegen over en naast gebakken steenen zien staandie op hun beurt weer klokkeneen ijzeren hek rijtuigen en drijfriemen tot buren hebben. Het eenige wat voor zoo'n hutspotje te zeggen valt, isdat onze afdeeliDg er niet eentonig uitziet maar voor afwisseling in ruime mate is gezorgd. Thans willen wij het ingezondene zelfs eens vluchtig nagaan. Ik sprak straks van steenenen wil beginnen met een woord over de fraaie baksteenen poort door de vereenigde IJselsteenfabrikanten opge richt. Men ziet daardoor alweer, wat samen-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2