Zwitserland. Egypte BINNENLAND. ttfée hunner zoo ernstigdat zij kort daarna overleden. Ook in den omtrek van liet naburige Eilendorf bracht hij verscheidene menscht-n won den toe. Hij werd door een sterke politiemacht nage spoord en te Vicht gevat. Slechts met moeite kon men den moordenaar tegen de volkswoede beschermen. Een der JBerlijnscke dagbladeD deelt een reeks opmerkelijke bijzonderheden mede betref fende genoemde hoofdstadwaaraan wij de volgende ontleenen. Ongeveer een kwart eeuw geleden, in 'tjaar 1861, telde Berlijn nog geen 500,000 inwoners en thans heeft het een cijfer van 1,300,000 bereikt. Deze gansche bevolking bewoont een oppervlakte gronds van 21.500 morgen of circa 6100 hectaren. Heel wat minder dau de helft dier bevolking heeft het licht gezien in de plaats harer inwoning; de meerderheid, zoowat 800,000 personen bestaat dus uit „menschen van buiten", zooals de „ware" Am sterdammer dat heet. Erg ougezond is de lucht niet in de Pruisische hoofdstad want onder de aldaar samenwonenden treft men over de 17,000 mannen en vrouwen aandie hun 50ste jaar reeds achter den rug hebben en van deze hebben het ruim 3000 reeds over de 80 gebracht. Een derde gedeelte der bevolking is gehuwd strikt genomen bereikt het dat cijfer nietwant het gaat niet over de 410,000 eu jaarlijks vermeer dert hun aantal in den jongstverloopen tijd circa met 12,000 paren. In een ioud getal genomen bestaat Berlijn uit 52,000 gebouwendie te zamen op een belastbare waarde zijn geschat van ongeveer 150.000,000 mark. Zij bevatten 590,000 zalen, kamers en vertrekken en vormen 256,000 wo ningen het aantal vertrekken zonder schoor- steenen is 73,600, derhalve zoo ongeveer 1 op de 12. Vijf jaren geleden trof men er slechts 150 woningen aan, gelegen op de 5de verdieping; in 't begin van dit jaar was dit getal heel wat vermeerderdwant het was geklommen tot het zesvouden ver over de 3000 inwoners der stad hebben in die gezonde, luchtige regioenen hun intrek genomen in 950 woningen. Maar 't geen heel wat meer bevreemding moet ver wekken is het feitdat in een hoofdstad als Berlijn grootendeels in den loop dezer eeuw gebouwd ver over de 100,000, inwoners beneden den beganen grond huizen in kelderwoningen waar bij de meester, geen sprake kan zijn van luchtverversching. Men hoort wel eens spreken van kazerne woningen daarvan is Berlijn slechts a! te ruim voorzien. Om de lezers in staat te stellen deze quaestie eer.igszins te beoordeelen dcelen wij mededat er 5 particuliere gebouwen zijn die elk meer dan 400 bewoners tellen; 10 andere zijn ingericht voor ruim 300, 160 voor circa 300 a 400 bewoners2600 zijn geschikt voor 100 a 200 personen elk en 6600 elk afzonder lijk voor 50 a 100 bewoners. Maar alle ver dwijnen zij in 't niet bij het bekende gebouw in de Ackerstrasse't welk een wereld van ge zelligheid verdient te worden genoemd indien al zijn bewoners wijs zijn want er is plaats voor ruim eeu duizendtal binnen zijn muren. Onlangs werd een zonderling natuurver schijnsel een „hooiregen", door de leerlingen der landbouwklasse van de kon. academie te Berlijn waargenomen op een uitstapje in den omtrek van het Spree-wald. Het hooi dreef, als groote wolkenbij volslagen windstilte, door de helder blauwe luchten eindelijk daalde het in boschjes neer. Men vermoedt dat het hooi door een windhoos in den omtrek van Leipe in de lucht is opgewaaid. Een liefhebber van kegelen te Regensburg heeft dezer dagen op een achtermiddag niet minder dan 2700 mark met dat spel ve loren. De inzet w°s eerst 1 mark geweest en eindelijk tot 100 mark geklommen. De eigenaar van hst koffiehuis die zulk hoog spelen geduld heeft zal gerechtelijk vervolgd worden. De spelers schijnt men ongemoeid te laten. In de Zwitsche bladen vindt men een aantal berichten waaruit blijkt dat de kantons Lucern Thurgau Zurich Grauwbunderland, St. Gallen, Schaffhausen Solothurn en gedeelteijk Bern laatstleden Maandag en Dinsdag veel door hagel slag hebben geleden. In Gallicie en de Bukowina hebben van Dinsdag tot Vrijdag herhaaldelijk geweldige stormvlagen geheerscht waardoor vele boomen en daken ziju vernield. Volgens een bericht uit Woenen zijn daarbij acht personen door den bliksem doodgeslagen. Te midden van zulk een zwaren storm ont stond cr te Horodnik (in de Bukowina) een brand waardoor ongev. 600 huizen een prooi der vlammen zijn geworden en eenige personen zijn omgekomen. Het gerucht omtrent de bezetting der pro vincie Dongola tot aan Akasheh door Engelsche troepen wordt officieel bevestigd. De spoorweg van Wady Haifa tot Akasheh zal op 15 dezer voltooid zijn. Een detachement Engelsche troepen zal te Akasheh blijven. Lord Wolseley vertrekt aanstaanden Dinsdag naar Londen. Het Arabische blad Akhbar vermeldt eene circulaire van den mahdi aan de emirs waarin hij zegt, dat de verovering vau Egypte niet zijn eenig doel is. Hij zal niet rusten voor al de staten van Noord-Afrika met inbegrip van Tunis en Algiersbevrijd zijn van het juk der christenen en tot uitsluitend gebied van den islam teruggekeerd. Uit Cairo wordt gemelddat daar een Italiaansche agentStefauoniaangekomeu is om met de Egyptische regeering te onderhandelen met het doel het douaneakantoor te Massowali geheel aan Italië over te doen. De moeilijkheid zit daarindat alle ontvangsten der douane ook die van Massowalitot waarborg voor de geünificeerde schuld dienen. Waalwijk, 8 Juli 1885. De indiening van het wetsontwerp tot her ziening der kiestabel gelijktijdig met de voorstel len tot grondwetsherziening werd door een deel der leden der tweede kamer betreurd. Die in diening scheen het gevolg van bedenkingen door één lid verleden jaar ontwikkeld, doch door de overgroote meerderheid der kamer niet van groot gewicht geacht. Grondwetsherziening moest eerst zoo spoedig mogelijk worden ten einde gebracht dan zou van zelf herziening der kieswet volgen. Werd nu ook tot herziening der kiestabel over gegaan dan zou weder kamerontbinding en nieuwe verkiezingen noodig worden en de daarmede ver bonden agitatie op den goeden afloop van den arbeid der grondwetsherziening slechts nadeelig werken. De meeste leden deelden in deze zienswijze nietof niet ten volle. Zij meenden zich in de gegeven omstandigheden bij de herziening der kiestabel te moeten nederleggen; anderen achtten de indiening zelfs gebiedend voorgeschreven zoo lang de wettelijke voorschriften niet wareu her zien. Met het oog op grondwetsherziening moest de kamer op het wettelijk aantal gebracht wor den. Vele leden wareu intusschen van oordeel, dat dit ontwerp niet gaf eene zoo beperkt mogelijke herziening der kiestabel, Schier geen enkel dis trict bleef onaangeroerd zelfs werden sommige districten uit bijna geheel nieuwe bestanddeclen samengesteldzoodat van het thans bestaande niet veel meer dan de naam behouden bleef. Veel beter ware het geweest indien het aantal leden der kamer ware uitgebreid naar verhouding der toegenomen bevolking, door met behoud der bestaande incieeling de nieuwe leden eeuvoudig te doen vestigen in die districten, waar het grootse surplus boven de 45000 zielen of meervouden daarvan werd aangetroffen, het eerst zouden dan in aanmerking zijn gekomen de districten Sneek, Arnhem AmersfoortAmsterdam Haarlem Rotterdam, 'sGravenhage en Dordrecht. Mocht men als nog omtrent een dergelijk plan tot over eenstemming kunnen geraken, zoo ware het werk van de aanvulling der kamer in korten tijd en zonder omslag te volbrengen. Dit denkbeeld vond bij een groot deel der leden overwegend bezwaar zoowel met het oog op art. 77 der grondwet, daar dan groote excedenten in de bevolking van sommige districten verstoken zouden blijven van het recht om een nieuwen vertegenwoordiger te benoemen alsomdat het hoogst onbillijk zou zijn thans dergelijke nieu wigheid aan te vangen in afwijking van het stel sel reeds 4 malen in praktijk gebracht, en meestal ten voordeele van de parlementaire meerderheid. Door het aangegeven denkbeeld zou alweder een bepaalde staatkundige richting eenzijdig worden bevoordeeld. Verscheidene leden waren verwonderd dat de regeering niet van de gelegenheid had gebruik gemaakt om de vele onbillijkheden der tegen woordige kiestabel zooveel mogelijk weg te ne men. Van een stelsel bij de regeering omtrent het streven naar de vorming van enkelvoudige districten bleek niets. Dat er weinig reclames waren ingekomen beteekende al heel weinig, om dat men zou hebben moeten reclameeren tegen de bestendiging van eene onbillijke indeeling in het algemeen. Meerdere leden achten kamerontbinding ten gevolge van deze herziening noodzakelijk en meen den dat dan ook het oogenblik gekomen was om, binnen de grondwettelijke grenzen den census te verlagen en de verkiezingen voor de nieuwe ka mer door het alzoo uitgebreid kiezerspersoneel te doen plaats hebben; hieruit zou geen tijdver lies ten opzichte der grondwetsherziening voort vloeien. Vele andere leden meenden daarente- tegen dat grondwetsherziening op deze wijze geheel op den achtergrond zou geraken. Prévoyance Comraerciale. Men kondigt de oprichting eener maatschappij onder dien naam aan. Zij zal den deelnemers tegen vaste bijdragen waarborgen tegen de verliezen, die zij jaarlijks in hunne handelszaken mochten lijden ten gevolge van faillissement of staking der betaling van hunne debiteuren. De zetel zal te Parrijs geves tigd wezen. (Verzekeringsbode.) In ons nummer van 2 Juli deelden wij een eu ander mede omtrent eene zoogenaamde „Maatschappij tot huwelijksverzekering." Thans lezen wij dienaangaande in de Amster- damsche courant het volgende In ons blad van den 22 Juni jl., no. 761, hebben wij bereids aangetoond, hoofdzakelijk op grond van de statuten door de Staats-Courant bekend gemaaktdat de naamlooze vennootschap „Maatschappij tot hawelijksverzekering" eene maatschappij isdie geen onbeperkt ver trouwen verdienten wat betreft haar direc teur-generaal, de welbekende heer Th. H. Gres- nich thans zonder beroepvroeger te Amster dam gevestigd N. Z. Voorburgwal no. 17 als stoomzuiveraar van bedveeren zie adresboek 1881 hij niet die waarborgen aanbiedt, welke tot deelneming iu die maatschappij zouden kun nen opwekken. Wij waren tevens door een onmiddellijk door ons ingesteld onderzoek, in staat gesteld te kun nen constateeren dol de financiëele aangelegen heden van den genoemden diiecteur-generaal in spe in verband met vroegere geruchten tot de meeste omzichtigheid moesten leiden. Er was toch reeds door den rijksontvanger, wegens niet betaalde personeele belastingbeslag gelegd op den inboedel van het „hoofdbureau" (Heeren gracht bij het Thorbeckeplein no. 561.) Een directenr-geueraaldie zich uit de spaar penningen van den eenvoudigeu werkman of den nijveren dienstknecht een tractement van f5000 voor zich en f 3000 voor zijn zoon zou trachten te verzekeren moest wel een eminent man ziju. Wij onderzochten de zaak en het bleek ons dat de heer Gresr.ich geen eminent man was. Daarommet de statuten in de hand waar schuwden wij de goegemeente, Jan en Piet, om, als zij plan hadden na verloop van jaren in het huwelijk te treden, dan liever hun spaarpennin gen niet toe te vertrouwen aan de maatschappij van den heer Gresnic'nmaar voor het genoemde doel liever te sparen door storting van enkele centen per week bij de rijkspost- of stadsspaar- bank. Afgescheiden van de ongerijmdheden waarvan de statuten dezer maatschappij krioelen willen wij echter het prospectus nu eenigermate breed- voeiiger bespreken dan reeds door ons in het blad van 22 Juni jl. is gedaan en thans met des te meer gerustheid, omdat wij de becijferin gen hebben laten verifiëeren door den heer David J. A. Samotwiskundige bij de Nationale Le vensverzekering-Bank te Rotterdam. Hieruit zal blijken dat al was de financieele positie der maatschappij nog zoo goed door hare statuten geregeld al zou men in haar directie 't onbeperktste vertrouwen mogen stellen dan toch de deelnemiug nog niet is aan te bevelen. En tarief èn statuten toch dragen de blijken, dat zij door personen onbekend met de begin selen, waarop eene huwelijksverzekerings-maat- schappij behoort te steunen, zijn in elkaar gezet. Ja zelfs zijn de eenvoudigste regelen die men zou meenen dat uit eene gewone vermenigvuldi ging voortvloeienbij do samenstelling van het tarief over het hoofd gezien. Zoo is b. v. de premie voor beneden de 16 jaar per f50 10 cent en voor dezelfde rubriek per f 100 25 cent; dat is men betaalt 21/s maal zooveel voor f 100 als voor 50 Daarentegen is de premie voor 17 jaar per f50 20 cent en per f 100 35 cent; hier betaalt men dus l3/4 maal zooveel voor f 100 als voor f50. In het eerste geval is bijgevolg het sluiten van verzekeringen van f 50 voordeeliger dan het ne men «an verzekeringen van f100. Neemt men bijv. twee verzekeringen van f50, dau betaalt men 20 cent, tegen 25 cent voor ééne enkele verzekering van f 100. Evenzoo betaalt men voor drie verzekeringen van f 50 30 centtegen 40 cent voor eene enkele verzekering van f150. In het tweede geval heeft echter juist het tegenovergestelde plaats. Hier is het weder voor deeliger de verzekeringen per f 100 te sluiten. Voor twee verzekeringen van f50 toch betaalt men 40 centtegen 35 cent voor eene enkele verze kering van f100. Dergelijke tegenstrijdigheden, waarvan de grond moeilijk te raden is, zijn er meer in het tarief. Zoo betaalt 'men op den 21-jarigen ouderdom voor f 100 juist tweemaal zooveel als voor f 50. Op 23-jarigen ouderdom is echter de premie per f 100 slechts 1.67 maal zooveel als die per f50. (Ergo 75 cent tegenover 46 cent.) l)at het tarief is opgemaakt door iemand, die van toeten of blazen wistblijkt verder vooral uit de eerste en laatste kolom. Daarin zijn na melijk de premiën voor alle ouderdommenbe neden de 16 jaar, gelijk, en evenzoo de premiën voor alle leeftijden boven de 23 jaar. Maar in dat geval is b.v. de zuivere huwelijkspremie (zonder eene uitkeering na 8 jaren) voor een 10—jarig kind ongeveer tweemaal zoo groot als die voor een kind dat nog geen drie maanden oud is. Verder verliest ook de eerste kolom van het tarief (beneden 16 jaar) door de bijvoeging van die uitkeering na 8 jarenvoor den ouderdom beneden 9 jarenalle beteekeniswant aange zien wel geen kinderen van beneden de 9 jaren een huwelijk zullen sluiten verandert de hu welijksverzekering voor die kindereu in eene eenvoudige uitkeering bij in leven zijn na 8 ja ren. In de N. R. Ct. lezen wij het volgende „Bij koninklijk besluit van 14 Augustus 1884 werd eene hoofdcommissie benoemd voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen kort daarna werd de voorzitter der commissie mr. C. J. E. graaf van Bylandt, tevens benoemd tot commissaris-generaal der Nederlandsche regeering bij die tentoonstelling. De commissie werd geïnstalleerd door den min. van VV.H. en nijv. die bij de installatie aanbevalin onderhandeling te treden met het Nederlandsche handelsmuseum te Amsterdam opdat dit handelsmuseum met de uitvoering zou belast worden. De commissie verklaarde na rijp beraad het niet wenschelijk te achten de zorg voor de tentoonstelling aan het handelsmuseum op te dragen maar nam zelf de noodige maat regelen. De tweede kamer weigerde in het najaar een subsidie van f150,000 voor de tentoonstelling toe te staan. De commissie nam haar ontslagde heer van Bylandt bleef commissaris-generaal. Op voorstel van het lid der tweede kamer den heer Duyviswerd van het voorjaar alsnog eene som van f25,000 op de staatsbegrooting gebracht voor de tentoonstelling. Kort daarna werden de heeren Duyvisdr. A. T. van Aken, jhr. mr. E. W. BergM. Hijmans van Wade- noijen en E. C. Tromp benoemd tot gedelegeerden der regeering bij die tentoonstelling. Dezer dagen verscheen de officieele catalogus van het Nederlandsch gedeelte der tentoonstelling. Behalve de namen van den commissaris-generaal en van de gedelegeerden der regeering staan boven op dezen catalogus ook gedrukt de namen van de directeuren van het Nederlandsche han delsmuseum met de bijvoeging als door den commissaris-generaal aangesteld tot zijne gede legeerden belast met de inrichting der afdeeling, enz. enz. Deze aanstelling der directeuren van het handelsmuseum heeft ons zeer verwonderd wij vermeendendat als de commissaris generaal niet tegenwoordig ishet van zelf sprak dat een der gedelegeerden van de regeering moest optreden. Op kosten van de schatkist is eene woning voor deze gedelegeerden te Antwerpen gehuurd en steeds is een hunner op rijkskosten te Antwerpen. Wat is dan toch de werkkring der gedelegeerden der regeering; hebben zij niets te zeggen staan zij onder de directeuren van het handelsmuseum Men zou het bijnr denken, want toen wij onlangs te Antwerpen waren zagen wijdat de directenren van het handels museum op hunne kaartjes hebben gedrukt: delégué du commissaire-général des Pavs-bas en handelen waar de commissaris-generaal moest optreden onder anderen vermeenen wijdat door direc teuren van het handelsmuseum eene circulaire is gericht aan de tentoonstellers over den aankoop van hunne voorwerpen voor de loterij. Dergelijke handelingen behooren door den commissaris ge neraal of de gedelegeerden der regeering te ge schieden. Volgens den catalogus zijn er 285 Nederlandsche inzenderswaarvan ruim 100 door het handels museum vertegenwoordigd werden tegen betaling en commissieloon. Doordien het handelsmuseum optreedt als gedelegeerde van den commissaris-generaal is het in een eigenaardigen toestand tegenover de in zenders die zich niet door het handelsmuseum doen vertegenwoordigen. Behalve den invloed dien het handelsmuseum uit den aard der zaak uitoefent op den verkoop der tentoongestelde voorwerpen behoeft men slechts het reglement voor de jury na te gaanom te begrijpen in welk eene moeielijke positie de juryleden zich zullen bevinden. Zijn wij goed ingelichtdan hebben ook somnige juryleden om die reden voor hunne benoeming bedankt. Ieder, die weet, op hoeveel prijs eene onderscheiding door de exposanten wordt gesteld zal net betreuren, dat bekwame, geachte mannen gemeend hebben hunne benoeming tot jurylid niet te mogen aan nemen en met ons wenschendat aan dezen zonderlingen toestand op de tentoonstelling te Antwerpen een einde kome. - X." Een schotsch fabrikant heeft het middel ge vonden om aan de geweven riemen welke te genwoordig veel in plaats van lederen riemen gebruikt wordendaar ze niet zoo plotseling doorbroken, een duurzaamheid te geven, welke zij tot nog toe niet bezaten. Gewoonlijk zijn de draden van den ketting in de lengte genomen en hebben dus al de kracht te dragen, waaraan de riem is blootgestelddaar de inslag slechts dient om de draden met den ketting te verbinden. De dradenwaaruit deze nieuwe riemen zijn samengesteld, loopen schuins, zoodat zij samen werken om de geheele kracht te weerstaan. Hierdoor wordt het weefsel een soort van ge vlochten scheede. Verscheiden van deze gevloch ten buizen worden naast elkander gevoegd en verbonden teneinde de verlangde breedte van den riem te verkrijgen. Het vlechtwerk wordt gemaakt van katoen wolvlas hennep jute of manilla, of van sommige dezer stoffen te zamen; cm ze te versterken en ondoordringbaar voor vocht te makenwascht men ze met warm gealcaliniseerd water, en taant ze door ze in een oplossing cachou te laten koken. Vervolgens plet men ze tusscher. twee cilinders en glanst ze door dompeling in een bad van stijfsel. Daarna gaan ze tusscheu andere cilinders doordie er de overtollige stijfsel uitpersen en de oppervlakte polijsten. Deze cilinders draaien mei groote snel heid en trekken het weefsel sterk uit, opdat het in het gebruik niet meer rekke. Men beweert dat deze riemen de lederen in vele opzichten overtreffen. 's HERTOGENBOSCH, 5 Juli. Het program ma der feestelijkheden van 18 tot 23 Juli, ter herinnering aan het 7OOjarig bestaan der stad is verschenen. Het feest wordt geopend op Za terdag den 18den Juli met de uitvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten" van Haydn, waaraan benevens tal van dilettanten zullen medewer ken de liedertafel „Oefening en Uitspanning", de Zangvereenigingde solisten mej. A. Kuhlmann uit Karlsruhede heer Rob. Kauffmann uit Frankfort a/d Main de heer W. C. Deckers uit 's-Hertogenbosch, benevens de Orkestvereeniging van Amsterdam. Na afloop reünie en bal. Terwijl deze uitvoering plaats heeft in de groote zaal der liedertafelzal zich in de sociteit Casino een operette-gezelschap doen hooren. Zondag den 19den Juli: Kunstenaars- matinee in de concertzaal der liedertafel en te gelijk matinee door de stafmuziek van het 5de regiment infanteriein den tuin der soceiteit Casino. 's Avonds groot harmonieconcert door de Orkestvereeniging van Amsterdam in den tuiu der sociëteit Casino. Maandag 20 Juli 1885 Groote historische optochtwelke voor zal stellen het ontstaan den bloeitijd en den tegeuwoordigen tijd der stad, waaraan zullen deelnemen 500 gecostumeerden 3 muziekkorpsen, 10 praalwagens en 120 paar den. 's Avonds groot bal costume en vaux-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2