Amerika. BINNENLAND. Duitschland. Italië. Rusland. UITVOERINGEN. aan den hoofdconducteur van den trein gegeven, die verplicht is te trachten den geadresseerde nog uit te vinden onder de passagiers in den trein. Kan het telegram niet worden besteld dan wordt het aan het kantoor van afzending teruggezonden. De Russische stad Kliniin het gouver nement Moskauis door een hevigen brand bijna geheel verwoest. Acht mannen die de stad in brand staken zijn in hechtenis genomen. In het op de vergadering der aandeelhouders in het Panama-kanaal uit te brengen verslag zegt de heer De Lesseps dat de werken gunstig vorderen en de kosten der begrooting niet zullen overtreffen. De staatkundige geschillen verleden jaaren de brand ie Colon hebber, weinig schade veroorzaakt. Reeds voor het eer6te jaar van de opening is een minimum vervoer van 6 millioen tons verzekerd. De heer De Lesseps is vast overtuigd dat het kanaal in 1888 gereed zal zijn. De tegen het plan ingebrachte bezwaren ver werpt hij ten eenenmale. In 1860 werd de Suez-kanaal-maatschappij op dezelfde wijze aan gevallen zeide hij. Er zijn bij zulk een reu zenwerk natuurlijk vele en groote bezwaren te overwinnen doch onoverkomelijk acht hij geen enkel. In April 1885 had men 17881 personen aan het werk. De sterftecijfers waren in 1884 April 59 waarvan 9 EuropeanenMei 413 Europeanen Juni 60 12 Europeanen; Juli 87, 26 Europeanen Augustus 119, 35 Europeanen; October 163, 42 Europeanen; November 154, 48 Europeanen December 142, 59 Europeanen. 1885 Januari 9135 Europeanen Februari 46 13 Europeanen Maart 49, 21 Europeanen. Een treuriger einde dan dat van den jongsten Yenezuelaanschen opstand is nauwelijks denkbaar. Toen men zich op de stoomboot Justicia, te kwader ure in Libertador herdoopt, had terug getrokken geraakte men andermaal aan het twisten, en wel derwijze, dat het tot een gevecht kwam, waarbij generaal Pulgar, het hoofd der beweging, gedood werd. Het denkbeeld om het lijk van generaal Grant ter aarde te bestellen in het Central Park, heeft zooveel tegenstand bij de bevolking ver wekt, dat men het heeft laten varen, en nu, in overleg met mevrouw Grant en haar zoon, eene plek in het Riverside Park heeft uitgekozen. In de nabijheid van de Hudson, op eene met schoon geboomte begroeide hoogtevan waar men het heerlijkste vergezicht heeft op de rivier, zal nu het monument verrijzen. Men is te New-York druk bezig met het nemen van maatregelen voor de plechtige be grafenis. In Broadway en Wallstreet zijn reeds tal der grootste gebouwen met rouwfloers be hangen en men verwacht dat aanstaanden Dins dag bijna geheel de stad de zichtbare teekenen van rouw zal dragen. Ook in de overige deelen der Unie wordt over het overlijden van Grant algemeen gerouwd. De rots Flood-rock welke in de East- riverbij New-York, in de zoogenaamde Helle poort de scheepvaart belemmertzal men eer lang door middel van dynamiet uit den weg rui men zooals voor ongeveer tien jaren geschied is met een andere klip Hallet's Point. Voor laatstgenoemde had men 25,000 kilogram dynamiet noodig. Maar voor den Flood-rock wordt niet minder dan 150,000 kilogram ver- eischt. De toebereidselen voor dit groote werk loopen nu ten einde. Men heeft in het midden van de rots een 50 voet diepe put gegraven en van daar uit een aantal mijngangen welke zich in alle richtingen onder de klip uitstrekken. De brokken steen daardoor verkregen zijn te zamen niet minder dan 80.160 kubieke meter. Met een boormachine heeft men in de wanden van den put 13,700 gaten geboord. Met het leggen der ladingen dynamiet daarin zal waar schijnlijk tegen het einde dezer maand begonnen worden. WAALWIJK. Zondag 2 Aug. 1885 zal door de har monie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Marche de l'opéra „Fatinitza." Suppé. 2 Scène et choeur de l'opéra le Trouvère. Verdi. 3 Musicalische Blumenlese, potpourri. Thümer. 4 Feestmarsch. Kriens. Waalwijk 1 Augustus 1885. De Tilburgsche courant van verleden Don derdag zegt, naar aanleiding van de laatste zitting van Waalwijk's gemeenteraad, het volgende «De gemeenteraad van Waalwijk, die üinds geruimen tijd nog al eens de aandacht heeft getrokken om de tooneelen en parlementarismen, welke in de vergaderingen voorvielen, heeft thans een zitting gehouden welke zonder hatelijkheden is afgeloopen. De leden met den burgemeester waren er zelf verwonderd over. Deze bedankte de leden voor de welwillende samenwerking en uitte den wensch dat het altijd zoo goed zou mogen gaan. Het bekende raadslid Van der Heijden, wiens vroegere uitvallen genoeg bekend zijn, bedankte den burgemeester voor de flinke leiding. Gebeurt het soms, zeide hij, dat onze vergaderingen on vruchtbaar zijn en minder vriendschappelijke uitdrukkingen worden gebezigd, dan is dit veelal de schuld van de leiding van den burgemeester. Ik geef u echter de verzekering, dat onder zulke leiding als heden het welslagen van iedere ver gadering niet kan uitblijven. Daarna applaus onder de leden." Onder verwijzing naar ons verslag, voor komende in 't nummer van 26 Juli jl., merken wij op dat de 'burgemeester bij die vergadering niet tegemooordig was, dat hij zich dus niet kon verwonderen over het feit, dat deze zitting zonder hatelijkheden was afgeloopen, en dat hij de leden niet kon be danken voor de welwillende samenwerking. De Tilburgsche heeft blijkbaar den burge meester verward met den wethouder dr. De Haan, die de vergadering bij afwezigheid van den voorzitter, presideerde. Heden is een nieuwe dienstregeling in werking getreden op de lijnen der Noord- brabantsche stoomtramwegmaatschappij Voortaan loopen alle gewone treinen over Kaatsheuvel. Daar het traject langer duurt zijn de meeste vertrekuren merkelijk gewijzigd. Kaartjes met de nieuwe regeling zijn h 2 ct. verkrijgbaar bij den uitgever dezer courant. Waal wij k's harmonie l'Espérancedie zich zoo ruimschoots mag verheugen in de sympathie onzer gemeentenarenvindt ook den grootsten bijval in de hoofdstad onzer provinciewaar zooveel muziekliefhebbers en muziekkenners gevonden worden. Reeds driemalen werd de harmonie in den loop van dezen zomer geëngageerd om te 's Bosch concerten te geven, als eens in de Unieeens in Casino en bij de laatste feesten hebben (zeide hij) geen schepen genoegonze vloot is thans nauwelijks toereikend om zicluelve en onze groote arsenalen te verdedigen tegen den aanval van ééue enkele Europoesche mo gendheid meer bepaaldelijk van Frankrijk. Wij behelpen ons met oude voorlaadkanonnen ons aantal manschappen is beneden de vereischte sterkteons oorlogsmateriaal ontoereikend; onze kolenstations zijn bijna weerloos en wij hebben zoo goed als niets gedaan tot bescherming van onze koopvaardijvlootdie ons toch in oorlogs tijd van brood en vleesch zou moeten voorzien. Indien ik voor Engeland eenen zeeslag leveren moest dan zou ik liever een gelijk aautal Fransche dan Engelsche schepen onder mijn bevel hebben want de Fransche schepen zijn over het geheel beter dan de Engelsche en terwijl Frankrijk met zijne zware bodems ons in sterkte zeer nabijkomt, steekt het ons met zijne lichtere en kleinere schepen verreweg de loef af." De maatschappij die zich gevormd heeft voor het bouwen en exploiteeren van een tuunel onder het Kanaal ïs Dinsdag vergaderd geweest te Londen. De aandeelhouders verklaarden be sloten te hebben om zich geene opofferingen meer te getroosten voor de verwezenlijking van een plandat zoo weinig sympathie vir>dt. Ofschoon de maatschappij niet ontbonden isheeft zij besloten om bij het nieuwe parlement de tun- nelquaestie niet meer ter sprake te brengen daar een dergelijke poging vooraf reeds veroor deeld is. Sir Mozes Montefiorede bekende voor vechter van de belangen der Israëlieten en in het algemeen als menschenvriend gewaardeerd is te Ramsgate overleden. Hij was reeds sedert lang lijdende. Sinds zeven maanden had hij het bed niet verlaten. De begrafenis van de zeven personen, die bij het ongeluk te Keulen gedood werden, heeft Zondagochtend plaats gehad. Verscheidene overheidspersonen en een aantal belangstellenden volgden den stoeten op het kerkhof was een groote menigte vergaderd. Bij het graf hield een katholiek geestelijke een korte toespraak. Men had Zondagmiddag voldoende zekerheid, dat er niemand meer onder het puin lag. Omtrent de eerste oogenbükken na het ongeluk worden nog eenige bijzonderheden medegedeeld: Een man Schwilgin genaamd was vlak bij de twee huizentoen zij instortten. Hij klom ondanks de ateenen en brokken hout, die hem tegemoet rolden op den puinhoop en zag daar een aantal vrouwen en kinderen in hun benarden toestand tusschen het puin. Een dier vrouwen reikte hem haar kind over en werkte zich toen door een opening uit net puin. Weldra waren nog een vijftal andere helpers gekomen zij bevrijdden gezamenlijk een aantal personeu en brachten hen in veiligheid. Inmiddels waren ook de brandweermannen gekomen. Zij gingen onmiddellijk aan het werk. Het eerste slacht offer, dat zij bevrijdden, was een kleine knaap die slechts met een beentje uit het puin stak. Schwilgin wees nu een kamer aan, waarin hij wistdat menschen waren. Er werd een gat in de zoldering gemaakteen brandweerman kroop er dooren weldra waren de menschen die daar bekneld zatenuit hun vreeselijken toestand bevrijd. Zij overstelpten hunne redders met dankbetuigingen. Toen stortte plotseling een nog staand gedeelte van het huis van Lolgen inen men hoorde luide jammerkreten. De wakkere burgers moesten nu om het dreigend gevaarde plaats des onheils verlaten en de brandweer vervolgde met de inmiddels aange komen pioniers het reddingswerk dat thans is afgeloopen. Het Marokkarnsche gezantschap is door den ,/En dat heeft Cecilia bemerkt, dat gevoel ik, en met eene edele zelfverloochening is zij beslo ten de schitterende hoop van haar jeugdig hart ten offer te brengen, om het geluk te verzekeren van den man, dien zij aanbidt", vervolgde ik. wKoester de blinde hartstocht, die u thans ge boeid houdt, kapitein Monuel, en verwacht dan ook van de toekomst alleen een bitter naberouw. De boeien, welke gij tracht te smeden, zullen u eens ondragelijk worden en niet meer te ver breken zijn." //Gekheid Gij zijt een valsch orakel," ant woordde hij lachende. //Dat mijne nicht uw lof in alle opzichten verdient geef ik toe, maar wanneer gij beweert dat Blanche die liefde niet kan schenken, welke alleen het geluk m6t zich brengt, dan geloof ik u niet." Ik zweeg en gaf weldra een andere wending aan het gesprek, vreezende dat, als wij op deze wijze voortgingen de gevolgen minder vriend schappelijk zijn zouden. Als ik mijne sigaar had uitgerookt s»ond ik van tafel op, en ging van kapitein Manuel vergezeld naar het dek. Na vriendschappelijk afscheid van hem te hebben genomen, stapte ik in de boot, die ter zijde van het schip lag en was welhaast aan wal. Toen ik des avonds de rijk gemeubiieerde receptiekamer van den kolonel binnentrad, was ze gevuld met de élite en de schoonheden van Payta. De feestzaal was prachtig ingericht en alles was smaakvol. De groote spiegelsde be vallige beelden, de welriekende bloemengeur, de liefelijke tonen der muziek, die zich in de verte deden hooren, alles was in de meest volmaakte harmonie. Blanche scheen overgelukkig, mengde zich onder de gasten met een fleren en toch innemenden trots in eiken blik en elk gebaar. Maar Cecilia met hare afgetrokken zedigheid en beminnelijke zachtaardigheid, deed mij onwil- koning te Milaan ten gehoore ontvangen en heeft hem vervolgens naar Venetië vergezeld om er het van stapel loopen van het pantservaartuig Morosini bij te wonen hetgeen als eene groote gebeurtenis wordt beschouwd en waarvoor eene massa menschen uit alle oorden des lands naar Venetië zijn gekomen. De Morosini is een pactserschip van dezelfde type als de Duiliozij verschilt van laatstge noemd vaartuig hoofdzakelijk slechts in eenige bijzonderheden en in de verbeteringen van den lateren tijd, die er zijn aangebracht. Zij zal 4 stukken geschut van 106 ton voeren, ongerekend de andere kauonnen. De lengte is 100 meter de grootste breedte 19,80 en de diepgang 8,86 meter. De hoeveelheid water die zij verplaatst is 11,000 ton. Zij zal voorzien worden van eene tweelingschroefdie door eene dubbel werkende machine van 10,000 paardenkrachten in beweging wordt gebracht. Men berekent dat zij 16 knoopen in het uur zal afleggen aan steenkolen zal zij 850 ton kunnen innemen. Dit reuzenpantserschip ontleent zijn naam aan Francesco Morosini, den vermaarden Venetiaan- schen admiraal uit de zeventiende eeuw. Hij verdedigde het eiland Candia tegen de Turken achttien maanden lang, gedurende welke hij meer dan 50 aanvallen afsloegmaar ten laatste zag hij zich gedrongen te capituleeren. Toen later, in 1684 de oorlog tusschen de republiek Ve netië en Turkije opnieuw uitbarstte werd hij voor de derde maal tot opperbevelhebber der vloot benoemd en behaalde hijonder meer bij de Dardauellen in 1687 eene overwinning op den vijand. CorintheAthene en bijna ge heel Griekenland viel toen in zijne macht. Ter belooning voor die overwinningen werd hij in 1688 tot doge van Venetië gekozen. Léo XIII heeft Woensdag het verwachte geheim consistorie gehouden. Na eene korte toespraak over den godsdienstigen toestand in Italië, Frankrijk en Duitschlandheeft hij zes kardinalea benoemdonder welke mgr. Mel- chersgewezen aartsbisschop van Keulen en de aartsbisschop van Sydneymgr. Patrick Morau, De vier overigen zijn Italianen. Nadat het consistorie gehouden wastrok de paus zich terug in de troonzaalwaar hij, om geven door zijne geestelijke hofhoudinggehoor verleende aan den nieuw benoemden aartsbisschop van Dublinmgr. Walsh en den nieuwen bisschop van Nocera mgr. del Forno. In zijne allocutie heeft de paus herinnerd aan het vele bitteredat zijne ziel vervult wegens den toestand waarin de kerk gebracht is. Spre kende van den godsdienstigsu toestand in Italië, klaagde hij over het verbod van het plechtig ronddragen van het Heilig Sacrament te Rome en over het anti-clericale congres dat te Rome bijeengeroepen is. Ook klaagde hij over de moeielijkheden, die aan de werkzaamheid der kerk in Frankrijk en Duitschland in den weg gelegd zijn. Maar hij liet er de hoop op volgen, dat in die beide landen de godsdienstvrede hersteld zal worden. Verder zinspelende op hetgeen er voorgevallen was met den kardinaal Pitra (die, gelijk gemeld is den bewusten brief aan den pastoor Brouwers heeft geschreven), gaf hij te kennen, dat de eens gezindheid onder de kerk thans meer dan ooit noodig was. Ten slotte verklaarde hij dat hij steeds zal voortgaan met het krachtig verdedigen der rechten van den Heiligen Stoel. Bij wijze van proef is door het bestuur der Russische telegrafen bepaalddat telegrammen worden aangenomen, bestemd voor reizigers in een spoortrein af te geven aan een aangeduid station. De naam van den geadresseerde wordt, terwijl de trein aan dat station stilhoudtin de wachtkamer herhaaldelijk uitgeroepen, en indien zich daar niemand aanmeldt, wordt het telegram lekeurig denken aan een sneeuwklokje te midden van een bloembed der prachtigste tropische ge wassen. De kuische reinheid van haar kalm gelaat en de ranke bevalligheid harer taille, schenen omkranst door een engelen lichtglans. Toen kapitein Manuel binnentrad en met ver langende oogen hare zuster zocht en haar tot den dans geleidde, zag ikdoor den pijnlijken trek, die zich op Cecilia's gelaat vertoonde en het zenuwachtig beven harer lippen, hoe groot hare zielesmart was, Aan het einde der zaal geleidde een gang naar een wintertuin, waar de prachtigste exem plaren van Flora's gebied zich smaakvol ver- eenigden, verlicht door veelkleurige lampions. Ik trad er binnen, viel neder op een der fluweelen sofa's en verviel in mijne overdenkingen tot het souper werd aangekondigd. Op dit oogenbük maakte mijn gastheer gebruik van de kleine verwarring die volgdenaderde mij met een vluggen tred en tikte mij op den schouder. z/Volg mij spoedig", fluisterde hij. Hij trad op een zijdeur toe, waar een knecht met twee mantels stond te wachten, welke wij omsloegen, waarna wij snel naar de voorstad liepen. Daar gekomen ontmoetten wij iemand met twee paarden. Wij sprongen in den zadel, en reden in snellen galop zonder op te houden voort, tot wij den voet der hooge rots bereikt hadden. De kolonel behoefde zijn fluitje niet te ge bruiken, want Juanito stond ons reeds met een zeeman van een ruw voorkomen te wachten. De Indiaan nam onze paarden, en zijn makker, na een fakkel te hebben ontstoken, ging ons voor langs het gevaarlijke padmaar inplaats van ons naar het hol te gjleiden, ging hij plotseling in eene andere richting, en bracht ons langs verschillende kronkelpaden naar een zandigen oever, half verscholen achter overhangende klip pen, door welker openingen wij de golven der zee konden zien, schitterend door de zilveren stralen der wassende maan. Een groep mannen van een woest uiterlijk, met een strooien hoed op het hoofdgewapend met een karabijn en een lang mes, stonden in schilderachtige houding om een aantal flikkerende toortsen, die in het weeke, vochtige zand waren geplant, waardoor het geheel een spookachtig aanzien had. Toen wij deze verlichte bende tot op honderd schreden genaderd waren, riep op eens een ruwe stem //Wie daar en op hetzelfde oogenblik stond een man, van top tot teen gewapend, voor ons, met den loop van zijn geweer op ons ge richt. //Andrea riep onze gids. De man liet zijn wapen zinken en het tweetal hield tezamen eene korte samenspraak. Terwijl zij bezig waren, naderde ons eene lange magere gestalte, met een mantel los om de schouders hangende, zijn hoed met breeden rand over de oogen gedrukt, en zijne nog brandende sigarette wegwerpende, zeide hij /welkom kolonel, zoowel als uw vriend. Ik heb u reeds eenigen tijd gewacht." Zijne stem was muzikaal, zacht, bijna als uie eener vrouw, en maakte daardoor een scherp contrast met de ruwe tonen, die ik uit de ver schillende groepen rondom mij vernam. Innemend en hoogst beleefd in zijne manieren, groette hij on9 met eene bevallige buiging. z/Het doet mij genoegen u te ontmoeten kapitein", zeide de kolonelterwijl hij hem hartelijk de hand drukte, en ik ben er trotsch op u hier in veiligheid te vinden. //Is de ont scheping reeds goed gevorderd z/Zij is geheel volbracht, koloDel. De kisten en pakken zijn allen aan wal. De muildieren staan gereed om ze naar hunne bestemming te brongen, zoodra uwe bevelen daartoe gegeven zijn" antwoordde de kapitein. „Wilt gij zoo goed zijn mij te volgeD." Hij gaf de schildwacht een teeken die met een eerbiedigen groet eenige schreden terugtrad, toen wij voorbijgingen. Toen ik die bende smok kelaars overzagsommigen op het zand gezeten, anderen tegen de rotsen leunendebeschenen door het grillige licht der fakkels en de heldere stralen der maan die aan die gebronsde ge zichten eene zonderlinge woestheid bijzetten, deed de gedachte mij sidderen dat er onder die allen niet een wasdie zoude terugdeinzen om mij als een wild dier neer te schieten indien hun hoofd het minste blijk van wautrouweu op mijn gelaat meende te lezen. Ik had reeds menig gelaat aanschouwd dat den stempel droeg van ondeugd en misdaad maar zij beteekenden niets in vergelijking dezer terugstootende ruwheid. Kortom ik besloot dat de bemanning van den smokkelaar de Belladonna de keur was van alle misdadigers aan de kusten der Stille Zuidzee. Wij wandelden voort tot wij aan een onder- aardschen gang kwamen onder de rotsen, waar de geheele lading in dubbelle rijen was uitgespreid en door een kloek, gespierd, zwaar gewapend man bewaakt werd. Een aantal muildieren stonden niet ver van daaronder het opzicht van een zestal drijvers. /,Hier is de man, van wien ik u gesproken heb zeide de koloneltoen hij mij aan den mandie de wacht hadvoorstelde. //Deze moet van u een bewijs van ontvangst dezer waren voor uwe firma ontvangen en wel in denzelfden vorm aL gij er mij een geven zult. Elke colli is behoorlijk gesloten en van een tot zestig met een bijzonder teeken genummerd." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2