Nummer 64. Zondag 9 Augustus 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. De DOCHTERS van den KOLONEL, ANTOON TIELEN, Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Sl De Echo van het Zuiden, few» Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Aöolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op artikel 264, 265 en 266 der gemeen tewet maken bekend dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1885 door heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant, bij besluit van den 30 Juli 1885 G no 104, is goedge keurd en gedurende vijf maanden op de secre tarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk 8 Augustus 1885. Burgemeester eu wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT De kamer-debatten hebben Woensdag weinig belangrijks opgeleverd. Na eene redevoering va n den minister Thonissen die de onschuld der regeering bepleitte welke zelfs tot geen partij- coup in staat zou wezen maar niets beoogde dan de vermindering der kiesrechtsreclames werden de algemeene beraadslagingen gesloten. De artt. 1 en 2 van financieelen aard zijn aangehouden tot de zitting van heden, welke de minister van financiën, de beer Beernaert, weder bijwonen zal, terwijl artt. 3 tot 6 zijn aangenomen na een heftig debat en vinnig krakeel. Door den minister Thonissen was op art. 4 een amen dement der centrale sectie overgenomen waar tegenover de heer Bara de oorspronkelijke leziug weder als amendement stelde. Hierover vroeg de linkerzijde hoofdelijke stemmingmaar de voorzitterde heer De Lantsheere, den minister waarschijnlijk willende besparen dat hij tegen zijn eigen voorstel moest stemmenweigerde daaraan te voldoenonder voorwendsel dat met de stemming bij zitten en opstaan reeds een begin gemaakt was De heer Frère-Orban protesteerde in naam zijner partij tegen deze schending van het re glement der kamer en, door de geheele linkerzijde gevolgdverliet hij de zaal. IX. Hij had een arendsneus zijne dunne gesloten lippen waren overdekt met een netten knevel terwijl zijne regelmatige witte tanden waDneer hij lachte als twee rijen paarlen glinsterden. In weerwil echter van de volkomen harmonie zijner trekken, blonk er iets sarrends en wreeds in door, dat het schoone deed verloren gaan, en mij on willekeurig met wantrouwen vervulde ja mij zelfs afkeer jegens hem inboezemde. „Ik zag den brigantijn dezen morgen de baai binnenloopen merkte ik aan nadat wij aan elkander waren voorgesteld. ,/Het schijnt mij toe een fraai gebouwd schip te zijn." //Aangaande zijne hoedanighedenzoowel in het zeilen als bij den strijd mag ik u naar kolonel Perez verwijzenglimlachte Isidore Leon. „Ozoo onze vriend inlichtingen verlangt aangaande den boaw van de Belladonnadau zou ik u aanraden kapitein Manuel er op na te lezen zeide de kolonelluidkeels lachende. z/Hij zal heden bij ons dineerendan kunt gij er aan het dessert over praten en zeggen wat gij er van denktvoegde hij er bijzich met een spottend gelaat tot mij wendende. //Zoo ik zeggen moest wat ik er van denk dan...." De spottende glimlach op het gelaat van den kolonel maakte op eens plaats voor een som beren blik terwijl hij er op min of meer drei genden toon op liet volgen, „gij zult geen woord spreken, dat mij kan compromitteeren, verwacht ik.// //Zoo min als den bevelhebber van het schip," Met het programma voor de nationale feesten welke den 16en, 17en en 18en Augustus zullen plaats hebben is ook het programma verschenen van de feesten ter gelegenheid van het 50jarig jubileum der Belgische spoorwegen. Het spoorwegcongreste dier gelegenheid te houden zal plaats hebben onder het eerevoor zitterschap van den minister Van den Pcereboom, terwijl den buitenlandschen genoodigden een officieel feestmaal aangeboden wordt. De groote geschiedkundige optocht op den 16en welke een overzicht der vervoermiddelen zal geven belooft schitterend te zijn. Zijne lengte zal 1300 a 1400 meter bedragen terwijl hij langs een in het programma opgegeven weg door Brussel zal trekken van 1 uur tot ongeveer 6 uur 's namiddags. De wedstrijd der treinen is dezer dagen op de Antwerpsche tentoonstelling begonnen. Een speciale lijn die het station de l'Est met de tentoonstelling verbindtis daartoe aangelegd. Het is niet gemakkelijk, over de verschillende stelsels een oordeel uit te spreken. Alleen het gebruik kan doen uitkomen welk systeem de voorkeur verdient. Het schijnt echter dat de toekomst aan den clectrischen spoorweg behoort. Zooveel is zeker, dat het model van den electri- schen trein die op dit oogenblik loopteen dollen bijval geniet. En inderdaad is er niets vreemders dan dat rijtuig, dat in stilte voort glijdt zonder zichtbare beweegkracht en met een aanmerkelijke snelheid. Telkens al3 het stilhoudt en dat geschiedt bijna plotseling snelt óe in hooge mate verwonderde menigte er heen en bekijkt en begluurt het rijtuig ten einde het geheim te ontdekken. Er zijn zelfs lieden die zich plat op den buik leggen om de wielen te onderzoeken niet we tende dat de batterijen in het binnenste van het rijtuig onder de banken geplaatst zijn. Een andere trein (met stoombeweegkracht) bezorgt hel langs de boulevards wandelend publiek oogenblikken van vroolijkheid. Dit voertuig is zoo hoog dat de personen die op de imperiale zitten over een groot gedeelte van den weg in onzachte aanraking komen met de takken der hoornen die langs de lijn staan. zeide Isidore Leon op een zachten vleienden toon doch met een glimlach welke mij ver schrikkelijk dreigend voorkwam. „Neen neen ik heb alle redeu op de be scheidenheid van onze vriend te mogen rekenen," vervolgde de kolonel. //Maar, a propos, wanneer deukt gij Payta te verlaten vraagde hij, bijna op denzelfden toon als of er niets Jiad plaats gehad. 7Ik wacht de aankomst van de Lightning van Guayaquilantwoordde ik. „Op de terugreis van Lima zal hij hier binnenloopen. Daar mijne taak in deze onaangename zaak afgeloopen is—" „Gij zijt toch niet voornemens hier een oogen blik later te vertoeven dan noodzakelijk is," viel de kolonel mij in de reden. „Ik reken op uwe wijze voorzichtigheid." Ik gevoelde mij beleedigdomdat men mij in mijne handelingen eenigen dwang scheen te willen opleggen. De kolonel scheen zulks te be merken toen ik op eenigzius fieren toon her nam datzoo het buigen van mijn vinger hem in gevaaren mij tot belooningin het bezit van schatten kon brengen hij dan even gerust zijn kon als in het tegenovergestelde geval. „Genoeg," zeide hij, met zijn gewonen open- hartigen glimlach mijne hand vattende. „Ge loof mijik wantrouw u niet. Laat ons hier over zwijgen." Op hetzelfde oogenblik trad de kelner binnen met de koffie waarop dc kolonelna zijne drin gende uitnoodiging tot het dinei herhaald te heb ben, afscheid nam en vertrok. „Mijne sigaar zal u immers niet hinderen zeide Isidore Leon toen de kolonel vertrokkeu was. Zij smaakt mij nooit meer dan onder het gebruik van een kop koffie met brandewijn." „O neen hernam ik ik zal uw voorbeeld volgen." Terwijl hij daar zoo stond met zijne sigaar Volgens een telegram aan de Köln. Zsit. laten de laatste berichten uit Marseille geen twijfel meer over dat aldaar wederom de cholera is uitgebroken. Dr. Brouardeldie van zijn reis naar Marseille is teruggekeerd geeft toedat or talrijke choleragevallen voorkomen, doch acht het beter met eene officieele verklaring te wachten tot dat nadere bijzonderheden bekend zijn. Deze uitdrukking is blijkbaar met zorg gekozende waarheid ligt tusschen de regels verscholen. Het eerste verdachte geval vertoonde zicb 26 Juli in een gezin stierven naar men zegt 14 per sonen den 31en kwamen 58 gevallen (waarvan 15 doodelijk) eu Dinsdag reeds 88 gevallen voor, waarvan 20 bezweken. Ondanks de ervaring die men bij de epidemie van verleden jaar heeft kunnen opdoen, worden geene voorzorgsmaatregelen genomen. De armoe dige gedeelten der stad zijn volgens mededee- lingen van dr. Brouardel, onreiner en ongezonder dan ooit. De senaat heeft het handelstractaat tusschen Frankrijk en Nederland met 254 tegen 84 stem men aangenomeu. De bouw van de Simplontuunel met de toegangen werd tot nu op 80 millioen fr. geschat. Een voorname nijverheidsinrichting in Frankrijk heeft verklaard het geheele werk te kuuuen uit voeren voor 35 millioen en de exploitatiegedurende 10 jaren voor denzelfden prijs a's een gewone spoorweg op zich te willen nemen. Zij zou de tunnel 1000 meter hooger maken dan in het ontwerp is voorgesteld ën daardoor zooveel kunnen uitsparen. Te Parijs verzekert men dat de opvolger van prins Von Hohenlohe Duitschlands verte genwoordiger te Parijs graaf Von Radowitz zal zijn die thans Duitschlands gezant te Koistan- tinopel is. De officieele benoeming zal echter niet voor het einde van Augustus of begin van September geschieden en ongeveer samen vallen met de onderteekening van het decreet, waarbij de prins Von Hohenlehe tot stadhouder van Elzas-Lotharingen wordt benoemd. Het bevestigt zich, dat generaal De Courcy tusschen zijne gehandschoende vingerskon ik niet nalaten nogmaals zijn schoou gelaat en vlugge gestalte te bewonderen. Hij scheen dit te be merken en den blik opslaande zeide hij: „Gij zijt natuurlijk met de dochters van den kolouel bekend?" „Ja antwoordde ik „en gij „O ik ken ze reeds sedert lang zeide hij. „En den kolonel ook vraagde ik. „Voorzeker gaf hij ,met een glimlach ten antwoord„ik kende hem reeds toen hij een balling was. Blanche is zeer schoon vindt gij niet?"—„Ja, en Cecilia ook," voegde jk erbij. „O, Cecilia," zeide hij met minachting, „nu jamaar het ontbreekt haar aan vuur en leven. Blanche, integendeel, is een meisje vol gloed, kracht en wezenlijkeu moed. Zij zou zonder wankelen een man ter zijde blijven staan zelfs al leidde zijn ongelukkig gesternte hem naar het schavot." „Ik stem volgaarne in den lof toe welken gij der jongste zuster toezwaait," zeide ik „en ik wensch van harte dat haar huwelijk met ka pitein Manuel haar geluk zal bevestigen." „Haar huwelijk met Hij zweeg op eens stilen barstte daarop in een luid lachen los, hetwelk in mij een onbe stemd vermoeden opwekte, dat Francisco Manuel een gevaarlijken zoo niet gelukkigen mededin ger in mijn schoonen makker had. „Op mijn woord," zeide hij, ik had gedacht dat Blanche meer smaak bezat. „Hij bemint haar," zeide ik met nadruk. „Dat kan zijn," hernam hij, met zijne mu zikale stem terwijl hij van zijn stoel opstond en het venster naderde. „Een man kan eene ster btminnen maar het is hem niet mogelijk die van den hemel af te rukken." Gij hebt gelijk dacht ik terwijl ik hem gadesloeg, toen hij half uit het geopende vensier 10,000 man versterkingen heeft aangevraagd, daar de troepen, die thans 18 maanden in Ton kin hebben doorgebracht, meerendeels voor den dienst ongeschikt zijn geworden. Ook is het noodzakelijk, dat de leemten, ontstaan door de menigvuldige ziekte- en sterfgevallen, zoo spoedig mogelijk worden aangevuld. Uit Monaco wordt gemeld, dat de Rus sische prins Alexander Pagarine ua aan de speelbank eene aanzieulijke som verloren te heb ben, zich voor den kop heeft geschoten. Dit is sedert het begin van dit jaar reeds de 19de zeifmoord door de roulette veroorzaakt. De telephoon heeft onlangs te Aix bij een inbraak ten huize van een koopman goede diensten bewezen. De vrouw des huizes, die alleen was toen de twee inbrekers het huis bin nendrongen, riep door de telephoon om hulp. De telephoon beambten snelden toen onmiddellijk te hulp en zij kwamen nog juist tijdig genoeg, om de dieven op de vlucht te drijven, en de dame, die half verworgd op den grond lag, van den dood te redden. Bij een Parijsch geneesheer, dr. Morison, kwam onlangs een man, die, toen hij met den dokter alleen in diens kamer was, verhaalde dat hij aan een longziekte leed, tof genezing daarvan een menschenlever moest eten, er. dat hij nu met 's doctors lever de proef wilde nemen. De stevig gebouwde man haalde een mes voor den dag en kwam op dr. Morison toe. Deze verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij begreep dat hij met een krankzinnige te doen had, en sprak met den man mee. Het middel was zeer goed, zeide hij maar de man moest een gezonde lever eten, en hij, dr. Morison, lee-d reeds jaren lang aan een leverkwaal. Maar hij zou zijn bezoeker naar een zijner ambtgenooten brengen met wien hij de proef kon doen. De krankzinnige stemde daarin toe. Hij liet dr. Morison de kamer uitgaan. Deze sloot hem op en ging eenige politieagenten halen die den man naar een krankzinnigengesticht brachten. Hij is een Hanoveraan en zeer rijk. Dr. Morison moet in den nacht na het avon tuur een aanval van beroerfe hebben gehad. Onder de vele perodieke geschriften, die lag, „de kapitein is echter te trotsch om tc dul- deu dat zijne dochter haar lot met dat van zulk een avonturier zou verbinden." Ik wist dat de kolonel en Leon gemeene zaak maakten in hun misdadig bedrijf, doch van den kolonel was het eene bijna billijke wraakoefening op het gouvernement, dat hem zoo wreed had verongelijkt. Nooit zou zijne hem aangeboren fierheid dulden zich tot zulk eene mesalliance to vernederen. Terwijl ik daar zoo in mijne gedachten was verdiepthoorde ik een geweldig geraas aan de kamerdeur, ik zag op, en tot mijne verbazing stond daar de ronde gestalte van mijn land- en tochtgenootMr. Hezekiah Sterngold hijgend voor mij. Een aschgrauwe bleekheid had zich met de purperen kleur zijner wangen vermengd, en de zweetdruppels parelden langs zijn voor hoofd. Eenigszins ontsteld liet hij zijne groote oogen door het vertrek gaan en viel eindelijk met zijne korpulentie neder op den stoel, waarop Isidore Leon kort te voren gezeten had, tegen over mij neder. „Ik ben reeds zoo dikwijls hier geweest, maar heb u nimmer kunnen vinden," begon hij. „Wien denkt gij dat ik op straat ontmoet hebtoen ik op weg was hierheen „Ik weet het niet; misschien wel de kerel, die u uw pa a rel ontstolen heeft," zeide ik half spot tend. ./Gij hebt hei juist geraden riep hij. „Daar wandelde hij op de promenade aan het strand als of hij de lord mayor zelf was. Een half dozijn snaken even fashionable als hij gekleed, vergezelden hem. Ik vernam dat zij behoorden tot de bemanning van een brigantijn die in de baai ligt." „Als ik mij niet vergis, waren er twee in den diefstal van uw paard betrokken," begon ik. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1