Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Denemarken. Rusland. Egypte Amerika. te Parijs het licht zien is een vakblad voor bedelaars zeker niet het minst belangrijke. Het met het oog op zijne bestemming uitstekend geredigeerde Journal des 'Mendiants verschijnt eenmaal 's weeks en bevat noch politiek noch letterkundig nieuws, doch is geheid aan de prac tische belangen zijner lezers gewijd. De inhoud bestaat uit mededeelingen van den volgenden aard Morgenmiddag wordt in de Madeleine de lijkdienst gevierd van een schatrijk heer." „Aanstaanden Woensdag te 1 unr een deftige trouwpartij in de Trinitékerk." „Men vraagt eeu blindemau, die een weinig op de fluit kan spelen." „Voor een badplaats zoekt men een kreupele of een lamme met goede getuigschrif ten en die eene kleine borgtocht kan stellen." Deze laatste aanvraag is geen grap, maar zeer ernstig gemeend. Aan de Fransche bad plaatsen worden de gasten op alle mogelijke wijze uret zekere virtuositeit uitgekleed. Zij betalen hooge bot el prijzen en: groote fooien, ter wijl zij er voorts in de casino's heel aardige speelbanken vinden. De hotelhbnders c&itestrand- bezitters begrijpen echterdat er nog wel- wat geld overblijft voor aalmoezen als er slechts bedelaars waren, en daar zij moeielijk zelf kun nen gaati, stellen zij er een paar aan, die dit voor hen waarnemen en die de opbrengst met hen deelen. Zulk een wordt door de laatste advertentie bedoeld en het blijkt nu ook waar voor die, borgtocht dienen moet. De Tëraps komt op tegen de beschuldi ging van de" Nord. ,Allg. Ztg., dat een dezer dagen door hem openbaar gemaakt artikel in de pen is gegeven door een oorlogszuchtigen geest. „Wat hebben wij gezegd?" vraagt de Temps. Steuuende op de stukken van de „Internationale Revue der land- en zeemacht", hebben wij de tegenwoordige verdeeling der Fransche en Duit- sche cavallerie nagegaau en eene volledige lijst gegeven vau de regimenten, die aan de oostelijke greDzeu gedurende de eerste dagen der mobilisatie bijeengebracht zouden zijn. Na aldus aangetoond te hebben, dat in dit geval het Duitsche leger een groot overwicht op het Frausche zou hebben, gaven wij den wensch te kennen, dat de divisie cavalerie, wier hoofdkwarti ;r te Parijs is, naar den oost- of noordkant zou gezonden worden. De te Hannover verschijnende „Internationale Revue", die dikwijls belangrijke mededeelingen ontvangt van den grooten staf te Berlijn, heeft niet alleen de verdeeling der Fransche en Duitsche regimenten nagegaan, maar ook de waarschijn lijke taak, die zij te vervullen zouden hebben in een oorlog 'tusschen de beide landen. Wij hebben enkel aan de stukken van dit tijdschrift eenige gevolgtrekkingen vastg< knoopt, die niet naar den smaak van de Norddeutsche zijn. Wij willen alleen dat wij meer aandacht schonken aan deze voorhoede onzer legers dat men van stonden aan, evenals men te Luneville gedaan hoeft, de division cavalerie en de bat terijen te paard, die ze op het slagveld moesten vergezellen, bijeenbracht. Naar onze gedachte moest dit strekkon tot bevordering de«* instructie onzer troepen. Zoo hebben het ook al onze lezers begrepen, behalve de Kölnische Zeitung, die ons den volgenden dag kwam vertellen, dat onze opmerking in de Duitsche militaire krin gen een slechten indruk gemaakt hebben, en behalve de Norddeutsche, die voorwendt over tuigd te zijn, dat d Fransche burgerklasse peinst op een revancheoorlog. Zulk eene verontwaardiging is te weinig ge- ïechtvaardigl om gemeend te zijn. Wien zou men willen wijs maken, dat achter eene zeer kortstondige militaire- en - technische studie duistere plannen verborgen zijn Heeft de groote staf te Berlijn r.iet onlangs het effectief van het vijftiende legerkorps dat zijn hoofdkwartier waarschijnlijk te Metz zal hebben, versterkt Is er geen sprake van bet plan om alle bij de Fransche grenzen gestationueerde batterijen op voet wan oorlog te brengeD En zijn zulke dhgen, in Duitschland als in Frankrijk, niet eenvoudig maatregelen floor de voorzichtigheid geboden, buiten alle oorlogszuchtige plannen om Ten slotte meent de Temps den sleutel voor het artikel der Norddeutsche te kunnen geven. Er schuilt een parlementaire manoeuvre achter. De wet van het militair septennaat moet dit jaar vernieuwd worden. En nu zijn er nieuwe credie- ten noodig tot het onderhouden van een nieuw effectief, en de rijksdag gaat niet voor vrij gevig door.. Het doorboren van den St. Gothard is uit een fi ;ancicel oogpunt een zeer slechte zaak ge weest, het verlies op de onderneming beloopt namelijk 5,822,839 francs. Al kunnen de daarbij betrokken kapitalisten er wel tegen voor de dochter van den, nog voor de voltooiing van den arbeid overleden directeur Favre, die al wat zij bezat daarbij verloren heeft, is dit eeu hard geval. Zij woont te Parijs en men hoopt dat er nog iets voor haar gedaan zal kunnen worden. In eenige provinciën is in de laatste dagen de cholera nog toegenomen. Volgens het rapport, dat Woensdag is uitgebracht, waren dien dag 4379 gevallen geconstateerd, waarvan 1621 met doodelijken afloop. De cijfers uit verschillende provinciën ontbreken echter hieraan nog. Het officieele b'ad bevat de mededeeling, dat het krediet, dat de regeering tot bestrijding der kosten ten behoeve der gezondheidsmaatregelen zal aanvragen, 500,000 pesetas 'bedraagt. Van eenige steden van Aragonie hebben de inwoners zich tegen de inenting van dr. Ferran verzet. De vlucht der Spanjaarden uaar Frankrijk neemt toe. Men berekent, dat het aantal, dat dagelijks de grenzen overtrekt, 400 bedraagt. In bet hongerhuis verklaarde de markies van Salisbury, dat Merutschak aan Afghanistan en Pendjeh aan Rusland blijft. Wij gelooven, zeide bij verder, dat Engeland en Rusland beiden door beloften gebonden zijn om den Zulfikarpas af te staan aan den emir. Rusland echter spreekt dit tegen. De premier voegde er bij, dat het in de staat kunde der regeering .ligt, met het versterken der Indische grens zoo snel en krachtig mogelijk voort te gaan. De regeering heeft hoegenaamd geen plan om in het aanstaande najaar binnen het gebied van den emir strategische punten (Kandahar b.v.) te gaan bpzetten. Brieven uit Sarakhs melden, dat de Af- ghaansche bezetting van Zulfikar versterkt is, en dat de Russenuithoofde van geruchten omtrent de samentrekking var. Afgbaansche troe pen nabij Pendjeh, daarheen versterkingen heb ben gezonden. De twee voornaamste conservatieve bladen, Standard en Morningpost, bespreken de Russisch- Afghaansche zaken op twijfelende wijze, maar de Pall Mali noemt al dat spreken over oorlog en vertoon van groote woorden „onzin", 'twelk geen mensch misleidt, alle. minst Rusland. Da duidelijkste aanwijzing, welke waarde Rusland hecht aan het geschrijf over oorlog, zegt het blad, is wel het feit, dat de heer De Giers twee maanden voor zijn genoegen op reis gaat. Die luchtige meening van de Pali Mall Gaz. wordi echter in Londen niet algemeen gedeeld. Men is zelfs hier eti daar van meening, dat Rusland hel geschil hangende zal trachten te houden, tot de algemeetie verkiezingen in En geland, zich intusschen in dien tijd ten strijde voorbereidende, en al naar gelang welk ministerie dan in Engeland aan het roer komt, met zijn ware bedoelingen voor den dag zal komen. Dit zijn gissingen trouwens, die ieder maken kan. In het lagerhuis i9 het wetsontwerp tot aankoop van Iersche pachtgoederen, bij tweede lezing aangenomen. De artikelsgewijze behande ling is ten einde gebracht over de wetsvoordracht betreffende den bondsraad voor Australië. Het lagerhuis heeft nu bij het behandelen tan de wet tot betere bescherming van jonge meisjes een bepaling aangenomen waarbij het onteeren van mei-jes beneden de 16 jareu straf baar wordt gesteld. (De wet verleende vroeger slechts bescherming tot op 13jarigen leeftijd.) Op het verleiden van kinderen beneden de 12 jaren zijn zware straffen gesteld, tot lcveuslange opsluiting toe. De Pall Mall Gazette krijgt dus de kroon op haar hoofd. Dépêches uit Marseille stellen den staat van zaken voor als hachelijk. Geldmiddelen tol het aanbrengen van sanitaire verbeteringen zijn er niet. beschikbaar, en de overheden, radeloos, loochepenofficieel het bestaan der cholera, ou- danks 'het toenemeo van het doodental. De Standard verneemt uil Madrid, dat de Spaansche u»egeej:ing besloten heeft eene tien daagèche qulraqtaine op te leggen aan schepen uit Marseille en vermoedelijk ook eene quaran taine te land wil iuvoeten. De Spaansche choleraberichten luiden ontzettend, lu een dag waren er 4900 aangetasten en 1600 doouen. De kapiteiit en de 2e luitenant van het schip Hecla, die terecht stonden onder beschuldiging van door plichtverzuim de noodlottige aanvaring van dat schip met de Cheerful veroorzaakt te hebben, zijn beiden vrijgesproken. Het hof ver klaarde dat zij en de bemanning van de Hecla allen lof verdienen wegens de onmiddellijke hulp aan de schipbreukelingen van de Cheerful ver leend. De Daily News verneemt uit Bami, dat de Russen eenen spoorweg bouwen tusschen Kizilawat en Askabad en uit Petersburg, dat de Russische vloot ook iu den volgenden winter nog op voet van oorlog blijft. Bij gelegenheid vat. de begrafenis van sir Mozes Moi'tefiore doet een Ëugelsch blad de voornaamste bron der groote rijkdommen van den beroemdeu philantroop kennen. In 1815 toen hij en zijn associé Nathan Mayer Rothschild te Londen een bankiershuis hadden, waren zij daar twee dagen lang de eeui- gen, die den uitslag van den veldslag bij Waterloo keuden. (Er bestond nog geen telegraaf.) Het bericht werd hun overgebracht door een hunner agenten, die te Duinkerken een schip naar Lon den gehuurd had, waarvan de bcmauning Napo leons val niet kende. De twee assiociés hadden dus tijd genoeg om hun geheim op de beurs te exploiteeren en wonnen verscheiden millioenen. Omtrent den grooten brand op de Han delskade te Toronto in Cauada wordt nader bericht, dat hij ontstond in eeu vruchtensuiker fabriek. Die fabriek, een gebouw van acht ver diepingen, was binnen korten lijd geheel afge brand, en een nachtwaker kwam daarbij om het leven. De vlammen tastten ook een aantal aangrenzende goederenpakhuizen aan en de brandweer vermocht vreinig er tegen. Verschei dene stoombooten en zeilschepen, die aan de kade lagen, werden mede vernield. Behalve den ge noemden nachtwaker zijn nog eenige andere menschen om het leven gekomen. De schade bedraagt 2 a 3 millioen. In het lagerhuis hbeft sir Hicks Beach verklaard dat sir Drummond Wolft' speciaal gemachtigde bij den sultan wezen zal. Wij er kennen zeide hij de rechten van den sultan op Egypte. Het doel der staatkundige zending is het Egyptische gouvernement met betrekking tot de landsverdedigingde financien en het binnenlandsch bestuur op zulk eeu voet te plaat sendat de veiligheid en zijne vrijheid van handelen in de toekomst verzekerd is. Sir D. Wolff zal met Turkije onderhandelen over de quaestie der verdediging van Soeakim. Wij zullen in Egypte blijven om de hervormingstaak ten einde ie brengen. Weldra hopen wij een belangrijken stap te doen tot verbetering der Egyptische aan^i legenheden. Bourke herhaalde de verzekering, dat de regeering den khedive zal steunen. Het lagerhuis heeft in derde Uzing aangeno men de middelenwet de bill omtrent de Au stralische federatie en die tot het vestigeu van een ministerie voor Schotland. Het is nog in het geheel niet opgehelderd op welke wijze het gerucht van eene zware ver wonding van den kroonprins in de wereld is gekomen. De kroonprins is te Zurichwaar het ongeluk hem overkomen zou zijn niet ge weest ook is hem niets overkomen, wat eenigs- zins tot het gerucht aanleiding zou kunnen geven. De Pruisische minister van oorlog, generaal Bronsart Von Schelletidorff, is te Gastein geweest waar hij met den keizer confereerde, naar men meentover belangrijke vraagpunten betreffende hervormingen. Het bekende artikel van de Temps over de noodzakelijkheid om de Fransche cavalerie aan de Duitsche grenzen te versterken, en het daarop gevolgde antwoord van de Nordd, A'llg. Zeit., geven stof tot uitvoerige bespreking voor de groote Duitsche bladen, De Nat. Zeitung toont met cijfers aan hoe onjuist de berekeningen van het Parijsche blad ten opzichte van de wederzijdsche krachten aan de grenzen zijn. Het Berliner Tageblatt meent in het midden te moeten brengen dat de „versterking der cava'erie aan de Fransche grens" eigenlijk slechts eene verplaatsing is gelijk ook in Duitschland geschiedt. Alleen het chauvinistische opstel van een blad als Le Temp3 geeft daaraan zekere bekentenis. Het Berl. Tageblatt eindigt zijne beschouwing aldus: „Juist de vredelievende politiek van Duitschland is hetwelke sedert veertien jaren eene botsing heeft voorkomen. Dat weet men ook aan de hoven der andere Europeesche mogendheden. Aangenomen dat Frankrijk slechts op een gunstige gelegenheid wacht om ons aan te tasten kan toch altijd slechts van Frankrijk alléén sprake zijn niet van Frankrijk in ver- eeniging met anderen zooals de Norddeutsche schijnt te duchten. Juist daarin bestaat het meesterstuk der Bismark'sche politiek, dat, zoodra bij onzen nabuur de kreet naar revanche het sterkst weerklonk bij ook volkomen geisoleerd stond. Wij vertrouwen dat dit ook in de toe komst zóó zal zijn." Een treurig ongeluk heeft te Altenessen in West falen plaats gehad. Daar werden vijf tien maunen uit de raiju Nordstern opgeheschen, toen de mand waarin zij zaten door het on verklaarbaar gedrag van den machinist, die, toen zij bijna boven waren het toestel sneller iu pl ats van langzamer liet werken, te hoog gevlogen en niet kracht tegen de hijschbalken en raderen van het bovengedeelte van het toestel geslingerd. Een man die in zijn angst naar beneden sprong, kwam door den val om het leven. Twee anderen werden bij de botsing gedood en een vierde bezweek na korten tijd aan de bekomen wouden. De elf overigen werden meer of minder gewond. De machinist trachtte te vluchten maar hij werd tegengehouden en in hechtenis genomen. In de grachten der citadel van Maagdenburg zijn opgravingen begonnen om de twee of drie millioen in goudstukken te zoeken, welke, volgens een legende, de bevelhebber der Fransche troepen, die in 1813 deze vesting bezette, in den grond heeft doen begraven toen hij haar moest ont ruimen. De onderneming geschiedt op kosten van particulieren. Gelukken de nasporingen dan moeten zij de helft van hun vondst aan de schatkist afstaan. De gravin van Meran weduwe van den Oostenrijkschen aartshertog Johaun, eeu broeder van keizer Frans is dezer dageD overleden. Haar stoffelijk overschot wordt naast dat van haar echtgenootte Schoenmabijgezet. Zij was de dochter van een postmeester te Ausseewaar men ter herinnering aan haar, een eenvoudigen gedenksteen vindt. De aartshertog Johann leerde haar keunen op een ter zijner eer gegeven bal verliefde op haar en huwde haar een jaar later, in 1827, ondanks de tegenkanting van zijn kei zerlijken broeder. Na verloop van eenigen tijd werden de broeders verzoend de vrouw van den aartshertog werd toen barones Brandhofen en later gravin van Meran. Natuurlijk ontbreekt het niet aau een roman tische verhalen omtrent dit huwelijk van een prin9 met een eenvoudig burgermeisje. Een daarvan isdat het meisje eens toen er geen postiljons aanwezig wareu om haar vader te helpen verkleed als postiljon dlen9t deed bij het rijtuig van den aartshertogen dat dit voorval het begin van hunne kennismaking was. Eenige dagen geledeu stond te Weencn een gehuwd man voor den rechter, die beschuldigd wa9 zijne buurvrouw Laura Kantner, te hebben mishandeld. Toen de rechter den beschuldigde, den kleedermaker J. Waclavik vroeg of hij het feit had gepleegd antwoordde de man „mijn heer de rechter het was maar eene proefneming, daar zal men mij toch niet voor willen straften." „Wasprak de rechter verbaasd, „eene proefneming, wat meen je daarmede?" „Dat kan ik enkel in geheime zitting vertellen", verklaarde de kleermaker„wat ik te zeggen heb is een geheim dat niemand mag weten." „Is het iets, dat in strijd is met de openbare zedelijkheiddan zal ik aan uw verzoek gehoor geven sprak de rechter. „Wat denkt u wel van me?" antwoordde de beschuldigdezoo iets is het niethet is maar enkel een geheim, waar mijne vrouw niet achter mag komen." De rechter werd ongeduldig; „vertel nu zonder omwegen waarom ge vrouw Kantner hebt mis handeld." „Als ik het vertel dan is het uit met mijn rust en geluk. Maar komlaat ik het maar vertellen «1 ga ik er dan ook heelemaal door te gronde Mijne vrouw is een best schepsel maar eene helleveeg, gelijk er geen tweede te vinden is hoeveel kopjes en glazen ze al tegen mijn hoofd stuk heeft gegooid, dat is niet meer te teilen. Nu heeft een vriend mij aangeraden om mijne vrouw eens duchtig af te raüselen maar daar ik haar nog niet goed aandurfde, ben ik er maar mede begonnen om mijne buurvrouw een pak slaag te geven dan kon mijne vrouw zien dat ik moed heb nu zijn al de klappen die ik vrouw Kantner gegeven hebvoor de poes." „Waren zij maar voor de poes geweest zeide de aanklaagster „dan had het mij niet kunnen schelen maar ik heb ze allemaal gehad." De kleedermaker werd tot groote voldoening van het slachtoffer zijner proefneming tot eene boete van vijfhonderd gulden veroordeeld. Uit een crrrespondentie uit Kopenhagen blijkt, dat de koning opnieuw aan een slechtgezinde manifestatie heeft blootgestaan. Christiaan IX keerde onlangs van een rijtoer in de omstreken van Kopenhagen terug, toen hij door een gezelschap werklieden, dat ook van een uitstapje terugkwam een roode vlag voor zijn rijtuig zag ontplooien met den kreet: Weg met het ministerie-Estrup. De koning heeft zijn koet sier een anderen weg moeten doen inslaan om in de 9tad te komen. Dit incident heeft te Ko penhagen veel sensatie gemaakt. Uit Taschkend (Turkestan) wordt bericht van een hevige aardbeving welke te Pisehdek KaraboltySukluk en Belowodsk groote schade aanrichtte. In laatstgenoemde plaats stortte de kerk inen een aantal menschen die zich daar bevonden werden gedood of gekwetst. Het aantal doodec schat men op 54 en dat der ge wonden op 64. Van tijd tot tijd worden opnieuw schokken gevoeld. De bevolking verkeert in grooten angst. In brieven uit Serakhs wordt gemeld, dat het Afghaan9che garnizoen in Zulfikar versterkt is. Tengevolge van geruchten over het bijeentrekken van Afgbaansche troepen in de nabijheid van Pendjeh zijn Ru93ische versterkingen derwaarts gezonden. Men maakt zich ongerust over het aanstaand wassen van den Nijl. Er komen nu geeu op gaven omtrent den waterstaud tc Khartoum eu men heeft nu geen gegevens om vooraf de hoogte te berekenen welke het water bereiken zal. Vooral aanleiding tot bezorgdheid geven do steenen ver sperringen welke door kolonel Scott Moncrieff in de rivier beneden Cairo gelegd zijn. Drie jaren geledeu toch was de waterstand er zoo hoog datbij een stijgeu van nog 0.6 meter de goheele Delta overstroomd zou zijn; de sedert aangelegde versperringen hebben den waterstand te Cairo ongeveer 1 meter verhoogd. Wanneer dus het wassen van den Nijl dat naar men verwachtdit jaar vrij sterk zal zijn evenzoo is als voor drie jaren dan zal eeD hevige over strooming plaats hebben. Heden Z terdag heeft de begrafenis van ge neraal Grant plaats. Hiertoe zijn reusachtige toebereidselen gemaakt. Woensdag moest het lijk over Saratorga naar Albany gebracht worden, om daar op het kapitool tentoongesteld te worden. Donderdag ging het per specialen trein van Vanderbilt uaar New-York. Generaal Hancockdie den lijkstoet heeft georganiseerd, heeft opgave ontvaugeu vau 75,000 deelnemers. Meu twijfelt er aau of deze iu een dag kunnen defileeren langs den bepaalden weg. De stoet zal tien mijlen lang zijnde afstand van City-Hall naar Riviersidepark slechts de helft. Iu alle steden der Unie worden Zaterdag lijkdiensten gehouden. Naar men uit New-York bericht heeft een groote brand te Autofagasta het gebouw voor invoerrechten en andere gebouwen vernield. De schade wordt op 1 millioen dollars (f 2500000) geschat. In het boomenmoordeüd Amerika is ge bleken dat 9edert 125 jaar in elke kwarteeuw de vochtigheid der lucht telkens met 7 pCt. gedaald ishetgeeu men aan de vermindering der bosschen moet wijten. Een Amerikaansch vakman toont aan, dat ook het slechter worden vau granen en oofthet toenemen vau nacht vorsten en stormschadeja de gezondheid der

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2