SCHORS TE KOOR BINNENLAND. Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADVERTENTIEN. Geldersche Schors, Apeldoornsche Schors ƒ4.— en drie ladingen prima IJSEL SCHORS menschen nauw samenhangen met het uitroeien van de bosschen. Hoe vreemd het ook moge klinken, toch is het een feitdat de Amerikaansche dames in het geheim veel rooken. Ja, 't gaat zelfs zóóver, dat ze zich niet ontzien te pruimen, waarvoor ze echter geen tabak, maar een soort gom gebruiken, die van zeer fijnequaliteit moet zijn en daarom ook zeer duu. is. Het kost menigen huisvader dan ook per jaar een aardig sommetje om zijn jougste dochters behoorlijk met een pruim achter de kiezen naar school of de oudere eveneens uitgerust naar een soiree of partijtje te laten gaan. Men verhaalt dat eenigen tijd geleden een Franschman in het bezit was van 125 kilo uiterst fijne gomen nauwelijks hadden de Amerikaansche schoonen dit heugelijk nieuws vernomen, of ze bestormden letterlijk den winkel van den koopman en kochten tegen den prijs van 1 dollar per pond den geheeleu voorraad in den tijd van een paar uur op. De gom, die uit jonge boompjes gehaald wordt, valt over het algemeen het meest in den smaak. Ze is veel helderder van kleur en haar smaak moet volgens //deskundigen" oneindig zuiverder zijn dan die van de aartsvaderlijke boomen in de bosschen. 't Spreekt vanzelf, dat velen er hun werk van maken de zoozeer gewcnschte gom uit de boomen te halen en hiermede een ruim bestaan vinden. Maar wat erger is de boomen begiunen schaarsch te worden en de verontrustende tijding verspreidt zich al meer en meer, dat de Ameri kaansche dames heur //genot" eerlang zullen moeten derven. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 9 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1 Roeierslied. De Vliegh. 2 Op het kerkhof De Vliegh. 4 Les Gaulois Lanoy, Zondag 9 Augustus 1885, van 12 tot 2 ure, volksconcert op de markt door de har monie l'Espérance. Waalwijk, 8 Augustus 1885. De minister van staatminister van binnenlandsche zaken Gezien de ambtsberichten, ten blijke dat de cholera asiatica zich in Spanje uitbreidt en dat ook te Marseille die ziekte is uitge broken Gelet op artt. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no 35); Heeft goedgevonden lo. in te trekken zijne beschikking van 14 April 11. opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 15 April daaraanvolgende, waarbij de Spaansche havens aan de Mid- dellandsche zee, met uitzondering der Balea- rische eilanden, besmet verklaard zijn 2o. alle Spaansche havens in Europa en alle Europeesch-Fransche havensgelegen aan de Middellandsche zee met uitzonde ring van die op het eiland Corsica be smet te verklaren. Tot nu toe zoo leest men in de Zaanl. Ct. meenden vele gemeentebestu ren, dat minderjarigen of onder curateele gestelden behoorden te worden aangeslagen in de gemeente, alwaar de voogd of de curator woont. De usance zal thans niet langer kun nen worden volgehouden, aangezien de minister van binnenlandsche zaken aan het gemeente bestuur van Zaandam zou hebben te kennen gegeven, dat de koning het besluit van den raad vaü Zaandam, waarbij het verzoek van den onder curateele gestelden heer J. M., om ontheffing van zijn hoofdelijken omslag over 1884 is van de hand gewezen, op voor dracht van den minister zou vernietigen. De minister zou daarbij hebben verwezen naar bet kon. besluit van den 29 Mei 1851, Staatsblad no 124 tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Stad aan 't Haringvlietwaarbij het verzoek van L. Braber Mz., voogd C. van Slis, om terug gave van s/12 van den aanslag van zijn pupil in den hoofdelijken omslag dier gemeente over het jaar 1884, is afgewezen. Het gevolg van deze wetsinterpretatie is, dat de gemeentenwaar krankzinnigenge stichten gevestigd zijo, door de bijdragen van gegoede krankzinnigen in den hoofdelijken omslag zeer bevoordeeld zullen worden. Met leedwezen vernemen wijdat de oud-minister Modderman gisteren avond is overleden. Naar aanleiding eener mededeeling van den gezant des Duitschen rijkswordt ter kennis gebracht van belanghebbendendat Duitsche onderdanen, in Nederland verblijf houdende, zich voortaan ter verkrijging of tot het doen legaliseeren van door hen be- noodigde stukkenrechtstreeks en zonder van tusschenpersonen gebruik te maken zullen hebben te wenden tot het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, zullende aan verzoeken door anderen uit hunnen naam gedaan geen gevolg worden gegeven. Stct. Gisteren namiddag circa 3 ure ontstond een bevige brand in de gemeente Mereveld- hoven bij Eindhoven welke zoozeer toenam, dat in korten tijd drie groote boerderijen in asch zijn gelegd. Bij gelegenheid van de feesten van het Nederl. vélocipedistenbond te Nijmegen zal de exploitatiemaatschappij op 14, 15 en 16 Augustus e.k. des avonds ten 11.40 ten dienste der reizigers extratreinen le, 2 e en 3e klasse laten loopen naar Arnhem. Woensdagmiddag ontstond te Valkens- weerd brand in een huis 'door 4 gezinnen bewoond. Wegens gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken, zoodat ook de in boedels eene prooi der vlammen werden. Alleen het vee werd gered. Alles was verze kerd. Oorzaak onbekend. In den avond van 2 Augustus jl. is in het Haagsche Bosch een jongeling aan gevallen door twee personen behoorende tot een gezelschap van vijf mannen, en zoodanig op het achterhoofd geslagendat hij gedu rende twee uren bewusteloos is gebleven. Toen hij weder tot bewustzijn kwambleek het dat hij beroofd was van: 1 klein zilveren savonnet-horloge zonder glas, met porse leinen wijzerplaatRomeinsche cijfers en gouden wijzersde achterkast voorzien van een figuurtje met een schild in 't midden en de knipsluiting lam1 oude lederen porte- monnaievierkantklein en zwartkleurig met overslaand klepje en stalen knipsluiting inhoudende een bedrag van f0.78, en 1 witte zakdoek. De commissaris van rijkspo litie te 's-Graveühage verzoekt opsporing inbeslagneming en bericht. Zekere Th. G. te Zevenaar is gevan kelijk naar Arnhem overgebracht als verdacht van brandstichting. Te Maastricht is Woensdagnacht de maréchaussee F., geboren te Steijn, oud 25 jaren, bij ongeluk uit een raam der bovenste verdieping van de kazerne gevallen en op de plaats dood gebleven. Te Basrle-Nassau heeft een zware bosch- brand gewoed. Ruim 15 aren bosch, toe- behoorende aan den heer G. Rolinwerden door het vuur vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Men meldt uit Delft Opnieuw hebben wij een ongeluk mee te deelen, bij de in aanbouw zijnde R. K. kerk alhier voorgekomen. Reeds hebben er twee werklieden den dood gevonden, en Maandag is wederom een gewonddie er nog al be trekkelijk goed is afgekomen. Maar gisteren had de 30jarige D, de Gocq het ongeluk staande op eene stelling, door een van het dak neervallenden beitel belangrijk in den hals te worden gewond. De zoogenaamde kwartjesvinders hebben Dinsdagnamiddag te Rotterdam hunne prac- tijk eens weder uitgeoefend. Thans was het een schipperdien zij in den val of liever in eene tapperij aan den Westzeedijk hebben weten te lokken als lokaas gebruikende een zakjeinhoudende een paar kwartjeseen dubbeltje en vier centenhetwelk door een hunner (de bende bestaat uit vijf personen) quasi op straat was gevonden. De argelooze schipperdoor hun spel ver leid was al spoedig een bankbiljet van f 160 kwijthetwelk zij op behendige wijze uit zijne handen wisten te spelen. Zij hadden echter te veel buiten de politie gerekend, die, van het voorgevallene onderricht, de daders en medeplichtigenonder welke de tapper opspoorden. Zij zijn gevankelijk naar de cel lulaire gevangenis aldaar overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Naar aanleiding van eene opmerking, dat het waagstuk der Oxfordsche roeiersom het Kanaal over te steken voor hen nooit was volbracht, schrijft men aan de Haarl. Ct. het volgende: //Vergun mij de opmerking, dat het on juist is, als zou zoodanig waagstuk nooit zijn volbracht. In den aanvang dezer eeuw toch zijn drie Nederlandsche zeeliedenin Engel- sche krijgsgevangenschap, van het in een der Engelgelsche havens liggend ponton-schip, aan boord waarvan zij werden bewaard, des nachts ontsnapt en hebben in een zeer klein bootje de geheele Noordzee overgeroeid; een vrij wat grooter afstand dan van Dover naar Calais. Geen schip vergezelde hen om desnoods hulp te brengen; integendeel, zij werden zelfs een tijdlang, door eene Engelsche oorlogssloep nagezet. Na een tocht van meer dan zesen dertig uren kwamen zij behouden, ik meen te Huisduinenaan. De dichter Gebel heeft voor reeds vele jarendeze kloeke daad be zongen. Een der drukste straten van Amsterdam was gisteren ochtend (zoo meldt de Amst.) nog drukker dan gewoonlijk. Er wandelde namelijk een heer rond met eene maclflige pruik op het hoofd en een bril met blauwe glazen op een kolossalen neus van karton. Van alle kanten kwamen kijkers toestroo- men die het geval zeer merkwaardig vonden; allerlei vermoedens werden geuit, men waande met een ontsnapt moordenaar te doen te hebben of een voortvluchtig buitenlandsch kassier voor zich te hebbendie met de duiten van zijn chef aan den haal was ge gaan. Het opstootje werd zoo grootdat een dienaar van het gezag er zich mede meende te moeten bemoeienhij noodigde den kar- nevalsganger uiteen gesprek onder vier oogen met den gestrengen heer commissaris van politie te hebben. Voorafgegaan en gevolgd door eene joelende menigte, toog onze held naar de plek, die door de boozen zoo zeer gevreesd wordt. Daar bleek het dat hij eene weddenschap had aangegaanom potsierlijk toegetakeld langs de straten te loopenmen bracht hem onder het oog, dat dergelijke vermomming ongeoorloofd was en liet hem toen hij be loofde zich nimmer meer aan dergelijke over treding te zullen schuldig makenmet eene vaderlijke vermaning weder vertrekken. Men deelde de Amst. mede dat deze grap penmaker van beroep efFectenman is waar kan slapte in zaken den inensck al niet toe brengen Uit Nijmegen wordt van 4 Aug. ge meld In den afgeloopen nacht had er in eene tapperij alhier tus«chen de drie gebroe ders K. eene ernstige vechtpartij plaats, ten gevolge waarvan een hunner voor dood op straat werd gevondenzoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na de eerste geueeskundige behandeling te hebben ondergaanmoest hij naar zijne woning worden vervoerd. LOON-OP-ZAND7 Augustus. Door ged. staten is goedgekeuring verleend aan de plaats gehad hebbende aanbesteding van den aanleg van eenen keiweg van Udenhout naar deze gemeente. Het werk zal worden uit gevoerd door P. Driessen te Donge.-, voor de som f43,400 Vanaf 1 tot en met 7 Augustus. WAALWIJK. BevallenCornelia Ilendrika de Munnik geb. Bergmans z. Cornelia Lubse geb. van Boxtel dochter. Overleden Johanna Adriana de Leijer, 23 jaren ongehuwd Hendrik Antoon Janssen weduwe naar van Abraharaina Johanna Antonetta de Bosson 74 jaren. ""WAALWIJK7 Augustus. De jaarmarkt van heden werd druk bezocht de handel was over 't algemeen vrij vlug. Ter veemarkt bedroeg de aanvoer van hoornvee p.m. 260 stuks, de prijzen waren hoogerdit gold hoofdzakeliik voor vetvee en kalfbeesten. Jong en vaarvee was minder gemakkelijk te plaatsen. ICalfkoeien f 125 240. Dito vaarzen f 95 ii 180. Biggen golden bij weinig aanvoer f 4.75 k f 9.75 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 919 KG.; van 1,00 a 1.10 per KG. verkocht. Eieren f3.25 a 4,00 per 100 stuks. In granen was de handel ferm bij eenigszins betere prijzen. In den lederhandel is het stille seizoen goed waar te nemeu alleeu voor consumptie worden eenige kleine zaken tot stand gebracht. De prij'/en zijn er wel op vooruitgegaan en het blijkt ook dat in de goede soorten nog al behoefte bestaat. De lagere prijzen en de goede conditie der huiden voor het te genwoordige hebben eenige looiers aanleiding gegeven om flinke aankoopen te doen. Naar men ons verzekert, zal in de vol gende week eene kleine lading huiden uit Antwerpenvoor deze plaats en omstreken bestemdhier in de haven komen. Deze huiden bestaan meestal uit prima gezouten La Plata. 'sBosch, 7 Aug. De prijs der boter was van fl.00, f 1,30. Oosterwijk, 5 Aug. Aangevoerd 2040 K. G. boter; de prijs was f 1.05 k fl,25. Eieren Sl/2 ets. per stuk. Udenhout, 5 Aug. Aangevoerd 1277 K. G. boter; de prijs was 1' 1.08, f 1.26. Waspik5 Aug. Aangevoerd 400 K.G. boter; de prijs was f 1,27 fl.42. AMSTERDAM, 7 Augustus. Bericht van de makelaais Brouwer Ancher Dordregter» In afwachting der inschrijving op 11 Augustus e. k. zijn huiden zonder eerstehands afdoeningen. Inlandsche gezouten huiden en vellen met weinig handel en flauwere stemming. OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over de maand Juli. Waalwijk, 3 Augustus 1885. Huiden. Zooals te verwachten was is de voorraad huiden zeer toegenomen en is die zelfs veel ruimer d^n men algemeen ver wacht had. Onze vorige berichten wezen er wel op, dat de voorraad aaumerkelijk zou toenemen, doch niet in die mate als dit thans het ge val is, en waarschijnlijk zullen de aanvoeren voorloopig nog blijven voortduren. Het is een 'oemoedigeud verschijnsel, dat juist in de goede soorten de markt, hoofd zakelijk te Antwerpenin den laatsten tijd het meest gevoed wordt. Het groot aantal looiers dat zich op die markt voorziet, beeft dus eeue ruime keuzewat voorzeker een eerste factor is voor een beteren gang van hun reeds zoovele jaren beproefd bedrijf. Hoewel de prijzen sedert de eerste dagen der afgeloopen maand met eenige francs ge daald zijn, zou het ons niet bevreemden, dat wij bij het einde van Augustus nog verdere reductie te constateeren zouden hebben. Op alle hoofdmarkten is de stock belang rijk, terwijl de verkoop daarmede geen ge lijken tred luudt. Te Antwerpen bedroeg de voorraad op 31 Juli 205,679 tegen 122,869 in 1884, 112,-370 in 1883, 110,662 in 1882 en 103,501 in 1881 op hetzelfde tijdstip. Deze cijfers spreken genoegzaam en indien belangstellenden hunne boeken willen raad plegen, zullen zij tot de conclusie komen, dat de prijzen van de meeste goede soorten, zoowel droge als gezouten La Platahuiden, thans vrij wat billijker te koopen zijn dan in de voorgaande 4 a 5 jaren op het cor— respondeerend tijdstip. Een en ander zij met genoegen gemeld, daar het ons in onze opinie omtrent eene meer normale verhouding in de looierij niet weinig sterkt. Iulandsche huiden waren bij betrekkelijk geringen omzet flauw gestemd. Wij zeggen betrekkelijk geringen omzet want een paar flinke buitenlandsche orders kwamen opdagen, waardoor eenige partijtjes aan vorige prijzen opruimden. De markt in dat artikel schijut zich nog maar niet te kunnen releveeren. In Oost Indische huiden hadden eenige min of meer belangrijke zaken plaatswij vernemen aan weinig varieerende prijzen. Voor leder was de stemming niet veran derd. Goed zwaar zooileder is nog altijd gemakkelijk te plaatsen, doch de handel is gering omdat de voorraad overal onbeduidend is. VVordt er dus een enkel partijtje van goede qualiteit aangeboden, dan is dat on middellijk tegen 90 a 95 ets. verkocht. Zelfs 2e soort wordt bij gebrek aan beter genomen, doch in inferieure waar is de handel onbe duidend en de prijzen flauwer. Goed licht zooll der is goed gewild. In overleder blijft do handel stil. De schors, die dit jaar weer uitmuntend gewonnen is, blijft tamelijk prijshoudend. Algemeen was men de meening toegedaan, dat de- prijs hoogstens op f4.per 65 KG. zou komen. Yoor prima waar Geldersche schors wordt echter f 4.40 a f 4.60, vrij stroom, besteed. De prijs verschilt dus met verleden jaar pl. m. 50 cents per 65 K.G. Puike Fransche schors wordt ook ongeveer aan dezelfde prijzen verhandeld als verleden jaar. In verhouding is de reductie geringer dan voor het inlandsch product. Afrikaausclie schors, waarmede de Neder landsche looierijen al meer en meer schijnen te willen werken, is schaarsch en niet goedkoop. Desniettemin moeten de resultaten bevre digend zijn, vooral wat de looikracht betreft, terwijl die schors aan het leder tevens eene zekere vastheid en hardheid verschaft. Waar schijnlijk is liet, dat de nieuwe looistoffen een meer belangrijken invloed op de leder bereiding in ons land zullen gaan uitoefenen dan dit tot dusver het geval was. Voortdurend worden in dit blad de ver schillende looisoorten en de gebruiksmethode behandeld het zij bij deze herinnerd, dat de redactie gaarne hare kolommen daarvoor open stelt. Overgenomen uit het Nieuwsbl. voor Nederl. Leerlooierijen. Twee ladingen prima gekapt, franco WAALWIJK of DONGEN, k f 4,15 per 65 kilo. Eene lading prachtige k f 4.25. Te bevragen, letter N, aan het bureau dezer courant.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3