Duitschland, Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. Uit Teheran verneemt (le Standard dat de Afghanen eenige dorpen nabij Herat, die aan vallers beschutting zouden kunDen bieden, vernield hebben. De eigenaars verwachten van Engaland schadevergoeding. Uit Askabad wordt gemeld dat er groote sterfte heerscht onder de Russische troepen aan de Afghaansche grens speciaal te Pendjeh. Men beweert zelfs dat de cholera er is uilgebroken. De Russische troepen aan die grens zijn thans 44,000 man sterk en blijven druk voortgaan met oorlogstoerustingen te maken. Een diamantendiefstal voor een waarde van 15.000 pond sterling (180.000 gulden is Maan dag te Londen gepleegd. Mevr. Graham Smith, die van een uitstapje naar buiten terugkwam had in haar rijtuig een reistaschje neergezet waarin zich die kleinigheid aanjuweelen bevond. Even uitgestapt om naar hare bagage te zien nam zij geeu tien minuten later weer plaats in het rijtuig en reed naar huis. Daar miste zij haar schat. De oorlogskorvet Augusta bemand met 238 man en gewapend met 10 stukken geschutis in der. nacht van 1 op 2 Juni vau het eiland Perim, in de Roode Zee, naar Albany (in West- Australië) opgestooradzonder er tot nog toe eenig bericht omtrent het schip is ontvangen. Volgens bekendmaking in den officieelen Reichs- anzeiger bestaat er waarschijnlijkheid dat het in aanraking is gekomen met een cycloon die deD 3 Ju i uit Bombay in de richting van Aden heeft gewoed maar is het nog mogelijk dat het schip daardoor uit zijn koers is geraakt en langs een omweg bezuiden den zuidoost-passaat, zijne bestemmiug bereikt. Hei blijkt nu dat de Daitsche rijkspost een som van 18,000 mark heeft moeten betalen aan schadevergoedingen voor aangeteekende brie ven welke bij de schipbreuk van het stoomschip Cimbria in 1883 verloren zijn gegaan. Dat bedrag is gering in vergelijking met hel aantal verloren brieven van die soort 1600. Maar een aantal der afzender* hebben geen aanspraak op schadevergoeding gemaakt of daarvan afgezien, gedurende den tijd dat de beslissing of het verlies van de Cimbria al dan niet aan overmacht viel tos te schrijven hangende was. Van 12—14 September zal te Bazel de eerste Zwitsersche bakkerij- en banketbakkerij tentoon stelling gehouden worden. Het bakkersvak zal vertegenwoordigd zijn door de bakkerij van brood, van klein 'goed en gezuurd broodde banket bakkerij door de suikerbakkerij, door de bereiding van honig- en peperkoek en de vervaardiging van chocolade. Ook zullen alle grondstoften aanwezig zijn alsmede alle werktuigeu en ge reedschappen waarvan bakkers zich bedienen. In de Oostenrijksche Alpen verloor dezer dagen weer een toerist het leven. Het merkwaardige van het geval isdat de man in de bergen volkomen tehuis was en nog onlangs eene bro chure in't lichtgat, waarin hij de gevaren be schreef, waaraau ougeoefecde of alleen tochten makende toeristen zich bloot stellen. Eene tragische toepassing inderdaad Professor Palmieii de beroemde waarnemer van den Vesuvius heeft den uitslag zijner onder zoekingen het licht doen zien, die hij met behulp van een door hem geconstrueerden electrometer gedaan heeft omtrent de electriciteit in de lucht. Hij stelt het volgeude vastlo. Bij helderen hemel is de electriciteit der lucht steeds positief wanneer binnen een bepaalde grens, die tot 70 Km. kan gaan noch regen noch hagel noch sneeuw valt. 2o.- In tegenstelling met wat ge woonlijk aangenomen wordthebben de wolken geen positieve electriciteitzoolang zij niet op het punt zijn van zich in regen, sneeuw of hagel op te lossen. 3o. Overalwaar regen valt komen ook sporen van positieve eLctrici- teit voordeze is omringd door eene negatieve electriciteit, waarop dan weer eene zone positieve eletriciteit volgt. Palmieri komt door zijne waarnemingen tot het besluit, dat elke wolk, die zich in regen uitstortecr.e voortdurende bron van electriciteit is, en dat deze, als zij uit-t door de vochtigheid of door de omgevende lucht kan ontwijken zich in den vorm van eene vonk of als een bliksemstraal naar de aarde toe of in de nabijzijnde wolken ontlaadt. De Helsingforser Ostra Finland meldt het volgeude ongevaldat den spoortrein waarin de keizer van Rusland en zijne familie iu Fiuland gezeten waren overkomen is Toen de keizer lijke trein op den tocht naar Wellraannstrand over eene brug bij Salaakkalachti stoomde, werd er plotseling midden op de brug e-n vreeselijk gekraak vernomen en vlogen er van het derde rijtuig stukken hout over de brugleuning in het waterzoomede glasruiten vau een portier. Er werd dadelijk een noodsignaal gegeven waarop de trein bleef stilstaan. Alleen het derde rijtuig, waarin do keizerlijke familie zatwerd bescha digd de overige wagens van den trein zijn gaaf gebleven. Een persoon van den op de brug staanden wachtpost werd licht gekwetst. Toen dp keizer naar de oorzaak van het gekraak vroeg, gaf men hem ten antwoord dat men vergeten had het portier van het derde rijtuig dicht, te sluiten ten gevolge waarvan het tegen de brug leuning heeft gestooteu en afgescheurd is. De keizer gaf openlijk zijne afkeuring te kennen over deze verregaande nalatigheid en beval door te rijden. Er is een streng onderzoek naar het ongeval bevolendaar men vermoedt dat hier een aanslag tegen den keizer plaats had. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zaterdag 15 Augustusnam. 6 ure, door de harmonie St. Chrispijn van Waalwijk en Bezooienin den tuin van Musis Sacrum bij ongunstig weder op de zaal. Toegang vrij voor de leden van Musis en van St. Chrispijn. (Zie progiainma's.) Zondag 16 Augustus nam. 5 uredoor de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien en de harmonie FEs- pérance, in den tuin van de kindereu van Ree. Zie advertentie. Waalwijk, 14 Augustus 1885. Openbare vergadering van den gemeenteraad, Maandag 17 Juli 1885, voorm. 11 ure. Aau de orde lo. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. 2o. Ingekomen stukken. De commissie voor de feestviering bij gelegen heid van het vijfentwintig jarig bestaan der liedertafel „Oefening en Vermaak" vaD Waalwijk en Bezooien is Woensdag avond ontbonden nadat vooraf de balans was opgemaakt en goed gekeurd. Ontvangen was in 't geheel f 507.15. Uitgegeven f 504.50. Zoodat er op dat oogenblik een batig saldo was van f 2,65. Dit bedragdat zal vermeerderd worden met de opbrengst der nog te verkoopen goederen, die het eigendom der commissie zijn zal worden ter hand gesteld aau het bestuur van den al- gemeenen arme van Waalwijk. De minister van staatminister van bin- nenlandsche zaken overwegende dat uit inge komen ambtsberichten blijkt dat te Gibraltar cholera asiatica is waargenomen heeft goedge vonden de haven van Gibraltar besmet te ver klaren. (St. Ct.) Een vreeselijke brand heeft gisteren voormiddag een aanzienlijk gedeelte van Raamsdonk verwoest. Ten ongeveer half tien brakdoor eene tot nog toe onbekende oor zaak, het vuur uit bij den bakker P. EIeeren, op de Schanswaardoor zijne woning in een oogwenk in lichte laaie vlam stond. Door den feilen wind voortgezweept greep het vernielend element woedend om zich heen en maakte in minder dan een uur 32 gebouwen tot zijne prooi. Het brandend riet, hooi en stroo, door de hitte, welke deze verschrikkelijke vuurzee ontwikkelde hoog in de lucht opgevoerd, werd door den storm Oostwaarts gedreven en verkondigde daar, evenals de dikke rook, die voorbijtrok, deze ontzettende catastrophewaarvan de hoegrootheid nog nietzelfs bij benadering is te schatten. Wij hoorden beweren, door iemand die goed op de hoogte kan zijn, dat er mirtsteus ll/2 millioen kilo hooi verbrand zou zijnterwijl er minstens voor 2 ton aan gebouwen zou zijn verwoest. Naar wij ver nemen zijn deze op 3 na allen geassureerd terwijl dit met den oogst meestal niet het geval is. Van de inboedels kon natuurlijk, bij de buitengewone snelheid waarmede de loeiende vlammen hnn vernielingswerk ver richtten maar weiuig geborgen worden. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreurenterwijl hoornvee en paarden meestal in de weide waren of nog in der haast konden worden gered. Alleen zag men hier en daar een half gebraden varken jan kend rondloopen. In 't geheel ziju door dit onheil 36 huis gezinnen van dak beroofd. Twee huizen met pannendaken die mid den tusschen de brandende gebouwen stonden, namelijk die van mejuffrouwen Sluijmers en van den heer P. van Dongen, zijn behouden gebleven. De brandweer van Raamsdonkkrachtig ondersteund door die vau Waspik, Geerlrui- der.bergOosterhoutMade enz. deed wat zij kon en slaagde er eindelijk in den voort gang van het vuur te stuiten. Er gaat maar ééne stem op om lof te spreken en de groote diensten te erkeuuen van het garnizoen van Geertruidenberg; allen, van den komraandant af tot den minsten soldaat, hebben wonderen van moed en zelfopoffering verricht. Gisteren is te Baardwijk gearresteerd een landlooperdie in verschillende huizen in die gemeente op brutale wijze geld en eten eisebte. Heden is hij door marechaussee naar hier overgebracht. Op de tentoonstelling te Antwerpen zijn volgens de officieele lijst bekroond (E. D. beteekent eerediploma G. gouden me daille Z. zilveren medaille B. bronzen medaille; M. mention honorable.; H. G. B. Cramer, Hattera, bordpapier, B. G. I ijkgraaf, Apeldoorn, handpapier, Z. Van Gelder Zonen, Amsterdam, papier, E. D. Lutkie Smit, Amsterdam, papier, G. A. B. G. Fritderich, Arnhem, kunsttanden, Z. Vtltman Z< on, Amsterdam, watten, Z. F. F. van Vlissingen Co., katoendrukkerij, Hel mond, E. D. F. \an Dooren, Tilburg, buks kin lakens, Z. Gebr. Sala Tilburg, dito, Z. C. Doncknr, Haarlem, voedingsbrood, Z. J. K. Wilkens, Veendam, aarda| pelmeel, G. Meihuizen Co., Veendam, aardapp-lm tl, Z. Klopraan Baerselman, NieuwsHaat Deventer, Deventerkoek, Z. Klopraan Baerselman, Groote Poot, Deventer, Deventerkoek, Z. Heumann Co., Rozendaal, rijststijlsel, Z. Maatsch. „De Korenschoof", Utrecht verduurzaamde bloem, E. D. Wed. J. Lsupen Zoon. Haar lem, granen en zaden, Z. Roetman, Scheft'ers Sc Co., Schiedam, gist, Z. Stern Sc Co., Roer mond, mout, M. Wessanen Sc Laan, Worraer- veer, rijst, meel enz., G. A. C. Fijn van Draat, Schoonhoven, koek, Z. Ulbo Postma Jr., Bija bij Dokkura, koek, M. C. Ulrich 8c Zoon, Rotterdam, scheepsbeschuit, Z. Joh. Veraart, Bergetiopzoom koek Z. Nederl. biscuitfabriek, Amsterdam, G. Var. Etten Sc Snijders, Amsterdam, honig, B. Gebr. Am- merlaan, Schipluiden, boter, G. J. Th. Monton, 's Hage, margariuaboter, G. llollanclia, Vlaar- dingen melkproductenZ. K. Ingerman, Amsterdam, kaa.», Z. J. Wennekers Jr., te Naaldwijk, boter en kaas, Z. W. J. Schuit Dz., Hoorn levertraan M. Appy 8c Co., Bussum, visch en kaas, M. A. van den Bar selaar, 's Hage, ham en worst, Z. W. A. Blokhuis Noordwijk-binnen verduurzaamde levensmiddelen, B. S. M. De Heop, Rotter dam, verduurzaamde levensmiddelen, Z.Noord- hollandsche Mainzer zuurkoolfabriek, Grelinger, Jansen 8c Co., Noord-Scharwoude, Z. W illem Sepp, Frederiksoord, verduurz. levensmiddelen, G. J. C. Visser, Amsterdam, verduurzaamde levensra., E. D. Bensdorp 8c Co., Amsterdam, chocolade en cacao, Z. Wed. De Beukelaar, Ossendrecbl, bittere peekoffie, Z. A. Driessen, Rotterdam, cacao, chocolade, Z. Rich. C. van Haagen, Utrecht, cacao, chocolade, B. C. J. van Houten Sc Zoon, Weesp, cacaofabriek, E. D. De Erve wed. H. De Jong, Wormerveer, cacao, chocolade, Z. C. Matheeuwsec, Ossen- drecht, peekoffie, G. Wijnstroom Sc Co., te Leiden, caramel, M. Cats Sc Zoon, van Pekela, Groninger hitter, B. J. C. Cooijmans Sc Zn., 's Bosch, likeurstoker, B. H. F. Van Dijk, Amsterdam dito Z. Van Enst 8c Co., te Doetinchem, dito, M. Hend. Th. Wilkens, Rotterdam, distillateur, B. Wijnaad Fockink, Amsterdam, likeuren, E. D. J. T. Beukers, Schiedam, moutwijn en koornwijn, Z, Haages en Levert, Amsterdam, bitter en likeuren, B. Hellebrekers Sc Zonen Rotterdam, jenever en likeuren, Z. Kruymel Sc De Wit, Arnhem, likeuren, M. J. A. J. Nolet, Schiedam, dis tillateur, G. D. Oolgaardt Sc Zn., Harlingen, likeuren, G. M. 8c J. van Raalte, Amsterdam, likeurstokers, B. Simon Rijnbende 8c Zonen, Schiedam, jenever, B. Gebr. Stibbe, Kampen, likeuren, Z. J. E. k H. T. Tulleners, Al- blasserdam, bessenwijn, M. J. van der Valk Sc Co., Delfshaven, branders en gist, B. l)an. Visser Sc Zonen, Schiedam, gedistilleerd, Z. Van Vollenhoven Sc Co., Amsterdam, exportbier, B. Herman Zeegers, Waalwijk, elixer en bitter, B. Romkes Bakker Sc Van Calcar, Hoogczar.d, brouwers en distillateurs, Z.Joh. van Hoof, Tilburg, fineerzittingen en machinale stoelen, M. II. F. Jansen k; Zonen, Amster dam, antiek notenhouten ameublement, G. Van Driest Sc Co., Arnhem, lijstenfabriek, B. H. van der Geld, 's Bosch, beeldhouwer (kruis weg) Z. li. J. De Lange, Amsterdam, tafeltje met marmeren blad B. G. W. S. Nierdt, Deventer, terra cotta, M. Joost Thooft Sc Labouckère Delft, Delftsch aardewerk, G. Deventer tapijtenfabr., Deventer, tapijten G. J. A. A. Gerritsen, Amsterdam, goud en zilver, B. J. H. Addicks Amsterdam torenuur werken, Z. A. Hohwü, idem chronometers, G. J. C. Boldoot, idem, eau de cologne, G. Wed. J. Bekkers Sc Zoon, Dordrecht, lak werken, B. F. Goedewaagen Sc Zjop, Gouda, Goudsche pijpen, Z. W. Rcij -uga Ta., Am sterdam, kunstlakweiken, B. H. J. Dievelaar, Rheden en Groningen, stroohulzen, B. A. Herschel Ban., Amersfoort, tabak iu bladen, Z. J. H. Li-jftink, Arasterda r, tabakkaart van eeu gedeelte van Sumatra's oostkust., C-. Gebr. Zwartendijk, Rotterdam, gefabric. tabak, Z. Frowein Sc Co., Arnliem tabak, G. G. P. J. Versteegh, Amerongen tabak in bladen, Z. Petit Sc Fritseu, Aarh-Rikstel, klokken en klokkenspel, G. G. Schimraelpenninck Sc Co., Deventer, metalen capsules voor flesschen enz., G. A. H. van Bergen, lleiligerlee, klokken, G. A. D. Hamburger, Utrecht, plet machine voor lood en zink, G. Th. Regout Sc Co., Maastricht, fabriek van spijkers enz. G. G. C. Vincent Sc Co., Schiedam, ij'."rwerker, G. Renau.l 8c Richter Delft ijzeren meetwerk tuigen, M. (Deze lijst is niet volledig, gelijk trouwens in Amsterdam ook niet de eerste maal liet geval was eerstdaags za! .ij worden gecompleteerd en dan zulleu er de namen op voorkomen ook van die bekroonden, die nu abusief zijn achterwege gebleven. Red.) Eenigen tijd geleden werd er verzekerd dat veelomvattende wijzigingen in de gemeente wet bij de regeeriug in bewerking waren en dat het daartoe strekkende wetsontwerp reeds den raad van state bereikt had. Naar wij uit goede bron vernemen bepaalt zich alles tot de aanvulling van één enkel artikel van gezegde wette weten art. 49. Bij dat art. is h t geval voorzien dat de leden van een gemeenterraad niet ten vereischten getale (de grootste helft van het wettelijk ledental) ter vergadering opkomen. Na tot iweemaal herhaalde oproeping voor eene nieuwe vergaderingkunnen de aan de orde gestelde zaken alsdan worden afgedaan door „de tegenwoordige leden", onverschillig hoe weinig in getal dezen ook mogen wezen. Zooals bekend is heeft zich echt-r laatstelijk in een of twee gemeenten het geval voorgedaan dat uit verzet tegen den burgemeester de raadsleden allen het werk staakten. Ook op de herhaalde oproepingen bleven allen weg. Er was dus geen eukel „tegenwoordig lid." Geen besluit hoegenaamd kon er gonoraen worden en de bepalingen van art. 49, die diergelijke stremming in het beheer der gemeentezaken moeten voorkomen bleken alzoo in de practijk onvolledig. In die leemte wil men thans voorzien. Naar ons gezegd wordt, door in het uiterste den burgemeester bevoegd te verklaren om loco den raad te handelen. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch Eenige maanden geleden herdacht dr. F. B. Troséc den dag, waarop hij voor 25 jaren tot directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers alhier werd benoemd. Oud-kweekelingen dier school meenden bij deze gelegenheid aan den gevierden directeur, hunnen voormaiigen leeraareen bewijs van hoogachting en liefde te moeten geven. Daarvoor was de dag van 12 Augustus aan gewezen. De buste van den directeur, door de bekwame hand van den beeldhouwer Stracké in wit marmer gebeiteld zou hem alsdan worden aangeboden. Deze buste is geplaatst op zwart marmeren piédestal, waarin een bronzen medail lon met het beeld van Minerva. Ongeveer 130 oud-kweekelingen thans in alle oorden des lands verspreid vereenigden zich beden morgen in de voor deze feestelijke gele genheid prachtig versierde zaal der 'iedertafel daarbij voegden zich een aantal genoodigden als -. de inspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie de schoolopzieners uit de dis tricten 's Bosch Breda en Maastricht, benevens de tegenwoordige en de oud-leeraars der Bossche kweekschool De heer Lips uit Maastricht liep namens allen den genoodigden het welkom toeterwijl hij tevens een woord van warmen dank bracht aan de oud-leeraren voor hetgeen zij voor den bloei der kweekschool hadden verricht. Te 12 ure werd de jubilaris dooi de feest commissie binnengeleid. Aan den heer A. VV. Stellwagen leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage was de taak opgedragen den directeur toe te spreken. In een welsprekende rede beantwoordde de heer Stellwagen de vraagwaarom beminnen wij den .directeurwaarom hebben wij hem hooggeacht reeds van het oogenblik dat wij hem voor het eest leerden kermen Dat was toe te schrijven aan zijne beminnelijke persoon lijkheid aan zijne algeheele toewijding aan zijn ambt, aan de wijze, waarop hij zijne leerlingen onderwees en hen var» het goede en ware wist te doordringen. Uit zijne persoonlijke herinne ringen schetste de heer S. den directeur in zijn dagelijkschen omgang met zijne kweekelingen en deed daarbij uitkomen hoe voortreffelijk de opleiding wasdie zij van hem ontvingen en van hoeveel waarde die later voor hen geweest is. Namens allen bood hij den directeur de wel gelijkende wit marmeren buste aan. Voor die buste was door allen bijgedragen ook door de oud-kweekelingendie thans in Oost-Indië verblijven. Deze laatsten hadden daarenboven nog een prachtig album met een tal van pbotographien gezonden. Diep geroerd bracht de directeur zijn dank aau allen geen grooter eer kon hem ten deel vallen dan bemind te worden door zijne leer lingen en daarvan had hij heden het meest sprekende bewijs ontvangen. Deze dag zon eene blijvende herinnering bij hem achterlaten. De feestgenooten begaven zich daarna in den tuin waar den directeur ter eere eene matinée door de muziek der dienstdoende schutterij werd gegeven. Te 5 ure vereenigden zich al'en aan den feestdisch na afl;op concert in den tuin. Men 9chrijfi uit Bellingwoldc aan de N. R. Ct. Ouze bnren over de grenzen onderviuden de zegeningen der invoerrechten op graan. Ondanks de verzekering van Vorst Bismarckdat niet bet volk maar de vreemdeling deze rechten be taalt kost er het roggebrood bijna twee cent per kilo hooger dan hier. Onze bakkers varen er wel bij. Daar er drie kilo mag worden in gevoerd bakken zij opzettelijk broodeu van dal gewicht, die in menigte over de grenzen worden gevoerd, Simraigen leveren er meer dun drie honderd per week. Toen Van Ommeren de notarisklerk, die le Amsterilam is veroodeeld tot ee.i jaar celstraf wegens smaad hoon en laster vau ileu persoon des kouingsuit de rechtzaal kwam, werd hij op straat door een paar honderd personen opge wacht. Enkelen hieven gejuich aan en zongen hel socialistisch volkslied op de wijze der Mar seillaise. Al zingende trokken ze een gedeelte van de stad door. Onderweg werd een stuk rood gor dijn tot vlag verheven aan een stok en een zwart boezelaar aan een slok als rouwvlag mee gevoerd, Op den N.Z. Voorburgwal werd een telegram

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2