Kon, doelen RECHT DOOR ZEE. GROOT CONCERT, Een Nederlandsch overdekt TJALKSCHIP WILHELMl DER NEDERLANDEN BUITENGEWOON De notaris A. J.RANT, HET PORTRET Katholieke Illustratie 319de STAATSLOTERIJ. Burgerlijke Stand Handelsberichten ADVERTENTIES. publiek verkoopen TT K H Prinsps EEJS CEJSTper dag. op Zondag 16 Augustus 1885 in den tuin van de KINDEREN VAN REE te geven door de liedertafel OEFENING EN VERMAAK van Waalwijk en Bezooien en de harmonie TESPÉRANCE van Waalwijk. op Dinsdag 25 Augustus 1885, wordt als gratis premie aangebo den aan aUe abonnós IKlilflBHlEl JAARGANG IEDEREEN kan in hel bezit komen van deze onder houdende lectuur MEN LETTE OP DE VAN DIENSTNEMING voor het leger in Nederlandsch-Indië, afgegeven aan het hoofdkantoor der rijkstelegraaf. Toen de groep zich weer in beweging had gesteld wilden eenige politie-agenteu haar de roode vlag ontnemen. Daartegen werd met een krachtig neen iieen protest aangetcekend. i)e agenten wilden aanvankelijk hun voornemen vol voeren en trokken de sabels maar zich bezin nende kwamen ze op hun besluit terug en lieten de lieden en hun vlag ongemoeid. Onder een hoezee en herhaling van het ge zang trokken ze nu verder de roode vlag nu eens afzonderlijk ontplooid dan als wimpel aan de zwarte vlag bevestigd. Van Ommeren en eenige uit de openbare ver gaderingen bekende woordvoerders der sociaal democraten bevonden zich onder de wandelende en zingende groep, die zich verspreidde toen ze uitgewandeld en uitgezongen had. 't Spreekt vanzelf dat jongens lergloopers en nieuwsgierigen langzamerhand den stoet grooter deden worden. Te Ginneken heeft eene ernstige vechtpartij plaats gehad waarbij zekere K. eene snede over den arm kreeg van circa 10 cM. lengte en eene niet minder groote snede op het dijbeen, zoodat hij door hevig bloedverlies iu den nacht niet verder kon terwijl de onverlaten hun slacht offer op den weg lieten liggen. De hoofddader is geboeid naar de kazerne der maréchaussee vervoerd en tegen hem en nog 2 andere belha mels is procesverbaal opgemaakt. Door een expres-trein van Rolduc naar Venloo is Donderdagochtend teWickrath een land bouwer overreden, die onmiddellijk werd gedood. De ongelukkige is vermoedelijk door eene afslui ting geloopen en dacht niet dat op een ongewoon uur een trein kon passeeren. Te Breda heeft zich andermaal een geval van pokken voorgedaan en wel bij een 5jarig meisje recht tegenover het gasthuis wonende waar eene andere lijderes aan die ziekte verpleegd wordt. Deze laatste is in zoo verre hersteld dat zij het bed kan verlaten. Woensdag avond ten G1^ uur had een jon gen, werkzaam aan de touwslagerij van den heer J. M. van der Lelij te Maassluisde onvoor zichtigheid met den onderarm te dicht bij een der kameraden te komen, waardoor dit lichaams deel gedeeltelijk ontvleesd en een vinger verbrij zeld werd. Na voorloopige geneeskundige be handeling bracht men hem naar de ouderlijke woning te Maas'and* Een der onder de wapenen geroepen mili ciens die Woensdag te Reuver met den trein naar zijn garnizoen wilde vertrekken, werd door den dienstdoenden maréchaussee aangehouden. Deze toch herkende in hem den persoon van J. C. uit Kessel, die in 1884 tot eene maand cel veroor deeld wegens verwonding en om zich daaraan te onttrekken naar Pruisen verhuisd was. Hij werd naar het huis van arrest te Roermond overgebracht. Door de maréchaussée van Sittard is aan de justitie te Maastricht overgeleverd zekere J. Voncken van lleerlerheidedie zich aan drie- voudigen diefstal schuldig heeft gemaakt. Dit de goederenloods van het spoorwegstation te Sit tard stal hij een suikerbrood; van de ladingplaats nabij het station eene hoeveelheid gedroogde appelen en eindelijk bij den herbergier Dols een groot wittebrood. Genoemde voorwerpen, waarmede hij zich uit de voeten had gemaakt, zijn bij zijn^ arrestatie in zijn bezit gevonden. Vermoedelijk door het springen van een dynamietpatroon is de steenoven van W. B., te Baarlo (Limburg), uit elkander gesprongen. Men vond althans in ue nabijheid een tweede patroon welke nog niet gesprongen was. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Kerkdiefstallen blijven aan de orde. Uit de Haantjeskerk te Amsterdam is een zilveren wierookscheepje met zilveren schepper van het altaar ontvreemd ditmaal zonder inbraak. De diefstal moet des avonds hebben plaats gehad door iemand die zich tusschen de kerkgangers had gemengd. Een jammerlijk ongeluk is te Doornenburg voorgevallen. Bij een brand, bij bakker Berend- sen uitgebroken, is de 19jarige knecht in de vlammen omgekomen. Men vond zijn lijk ver koold onder het puin. Te Amsterdam heeft een jonkman zijn vader doodgealslagen meteen kattebak. De oude man heeft een dag in het gasthuis geleefd en hevige smarten geleden. Woensdag kwam te Winterswijk per spoor aan uit Duitschland een blok marmer van circa 26,000 kilogrammen. Door de zwaarte brak de wielband waardoor de wagon defect raakte, en daar men te Winterswijk geen stoomkraan heeft was men genoodzaakt den wagon stuk te zagen om zoodoende het blok op een anderen wagon te kunnen overladen. Woensdagmorgen had te Nijmegen een vrij ernstig ongeluk op de Wielrijdersbaan plaats. De secretaris van het N. W. Rijdersbond viel van zijn rijwiel en bezeerde zich zoo ernstig, dat hij na voorloopig door den heer Romein offic. v. gez. aldaar verbonden te zijn per brancard naar het huis van den voorzitter der maatschappij tot exploitatie der velocipèdebaan werd ver voerd. De kwetsuur is echter niet gevaarlijk. Het lijk van de 13-jarige schippersdochter, die Zaterdag op de rivier voor Dordrecht ver- drouk, is op korten afstand van de plaats waar het ongeluk gebeurde drijvende gevonden. Te Bladel is het huis van A. Adriaans met den geheelen inboedel en den oogst door brand vernield. Niets was verzekerd. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 2de Klasse. Trekking van 12 Augustus. No 5377 f2000 nos 4692 en 5416 ieder f1500; no 1738 f 1000nos 13746, 18050 en 19726 ieder f400; nos 6437, 11712, 14383, 16763 en 17259 ieder f100. Vanaf 8 tot en met 14 Augustus. WAALWIJK. Getrouwd-. Jean Baptist Hubert Marchand en Johanna Antonia Le Blancwed. van Adrianus Josephus van Dongen. Bevallen Johanna Maria van Mier geb. van Gorcum, d. Overleden: Hendrina Bergmans, weduwe van Christiaan Kroot, 69 jaren. Lambertus Leen- heers, eehtg. van Maria van der Geit, 49 jaren. SPRANG. Geboren Cornelis z. van Corn, Kruijf eu Anna Oerlemans. Overleden Cornelis Michiel Holster, echtge noot van Maria Johanna Voortmans 27 jaren. Koosje Ku ij pers 10 maanden. Gehuwd: Gerrit Verheijden uit Zaandam en Ca- tharina Petera Netten. WAALWIJK14 Augustus. De ontzettende ramp, welke gisteren door het afbranden van 34 huizen en schuren, zoomede van eenige hooi- en graanmijten, de gemeente Raamsdonk teisterde, weerhield de meeste land bouwers uit de beneden Langstraatsche dorpen van hun gewoon marktbezoek alhier. De aanvoer van hoornvee was desondanks nog tameliik groot. Hij bedroeg ruim 200 stuks, meestal bestaande uit prima kalfbeesten. De handel was niet vlug en ae prijzen waren lager. Kalfkoeien f 140 260. Dito vaarzen f 120 a 185. Biggen golden bij weinig aanvoer f5 f 10.25 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 718 KG.; van 1,00 a 1.11 per KG. verkocht. Eieren f3.25 a 4,00 per 100 stuks. Omtrent den handel in huiden, leder en schors is weinig nieuws mede te deelen; wij kunnen ons daaromtrent refereeren aan vorig marktberichttenzij de stemming voor goed zwaar zooileder nog vrr wat beter zoude zijn, indien er meer voorraad was. AMSTERDAM, 12 Augustus. Bericht van de makelaais Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. Bij de inschrijving op gisteren bleven onverkocht Nos 698 704, 708 716 718 727 728 733 738 739 74.5 759 770 771 774 776 778 789 791. ROTTERDAM, 12 Augustus 1885. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Afgedaan 58 Macasser runderhuiden circa 7 kilo. 734 Samarang 4^4 u 122 3.93 329 buffelhuiden 7T/4 54 74/5 H Binnen veertien dagen zal alhier een in schrijving plaats hebben van circa 10,000 Oost-Indische runder- buffelhuiden, diverse wichten, directe aanvoer. Onlangs lazen we in een correspondentie uit Dongen het volgende Zoolang het leder vak niet door het bui tenland wordt beschermdnamelijk door verlaging van deszelfs invoerrechten, zal deze voorname tak van nijverheid nimmer meer gemakkelijk bloeien. „Wanneer zal toch de regeering de noodige stappen aanwendenopdat in de ongelijke regeling der in- en uitvoerrechten verande ring worde gebracht, vooral om te trachten, lagere uitvoerrechten te verkrijgen Als men naar dit schrijven de gezindheid der Dongensche looiers mag beoordeelen, dan is de veronderstelling gewettigddat zij in bescherming geen heil meer zienwant zij vragen „dat de regeering vooral traclite lagere uitvoerrechten te verkrijgen.Afschaffing dus van de beschermende rechtenin één woord vrijhandel Kon dat verkregen wordenkonden de grenzen der naburige rijken voor de producten onzer lederindustrie worden opengesteld, we zijn er zeker van, dat deze een ongekende vlucht zou nemenmaar helaas, dit zal vooreerst wel niet het geval zijnde rijken, die eens aan 't beschermen zijn, worden noodwendig op dien weg voortgedrevende eene nabuur beantwoordt de tariefsverhoo gingen van den ander met steeds nieuwe verhooging, tot groot nadeel van de industrie der beide betrokken landen. Een voorbeeld daarvan zien wij in de steeds klimmende tarieven van Duitschland. Dat rijk heeft dezer dagen de invoerrechten verhoogd op graan en houtRusland, dat hierdoor voornamelijk getroffen werd, heeft hierop een nieuw tarief ingevoerd, dat den uitvoer uit Duitschland zeer bezwaart, gelijk blijkt uit eer. uittrek sel, voor zoover onze industrie betreft, dat wij hierachter laten volgen. Van de afschaffing der beschermende rech ten door de naburige staten zal dus weinig komen, evenmin als er vooruitzicht bestaat op invoering van deze door onze wetgevende machtook zou dit laatste misschien in de praktijk blijken meer kwaad dan goed te doen, omdat er te veel leersoorten zijn, die onze schoenmakers uit den vreemde moeten be trekken om de eenvoudige reden, dat wij ze niet kunnen vervaardigen. Om de Nederlandsche lederindustrie uit haren kwijnenden toestand op te heffen staan naar onze innige overtuiging twee wegen open 1° Moeten de looiers zooals wij reeds in ons nummer van 1 Januari 11. zeiden, daar zij het niet in hunne macht hebben de lederprijzen te doen stijgen en in betere verhouding te brengen tot de inkoopsprijzen der grondstoffen, trachten de kosten en den duur der fabricage te verminderen 2° Moeten zij zich toeleggen om de leder soorten zelf te fabriceeren, die de schoen makerij in ons land veel gebruikt en die nu uit den vreemde tot ons moeten komen. Wat het eerste punt aangaat, hiertoe kan naar onze zienswijze het gebruik van vreemde looistoffen en extracten veel bijdragen. In Erankrijk, Engeland en Duitschland worden zij reeds bij massa's gebruikt. Maar ook in ons land, ook in onze nabijheid kennen wij uitstekende looiersdie steeds met groot succes arbeiden en die, als zij geld verdienen terwijl anderen toegeven dit alleen daaraan te danken hebben dat zij met den ouden sleur hebben gebroken, de nieuwe looiwijzen hebben onderzocht en gebruik maken van die looistoffen, die hun na grondige studie, na degelijke proefnemingen, als de beste en voordeeligste zijn voorgekomen. Natuurlijk vinden wij het, dat die heeren de door hen verkregen resultaten niet aan den eerste den beste mededeelen, maar de profijten hunner dikwijls kostbare proeven voor zich zelve trachten te houden. Maar toch zouden wij wenschen, dat zij konden besluiten, tenminste openlijk er voor uit te komen, dat zij niet meer looien zooals er reeds vóór Christus gelooid werddat, als zij zich mogen verheugen in gunstiger uit komsten dan hunne vakgenooten zij dit te danken hebben aan de nieuwe wijze van werken. Op de tentoonstelling te Antwerpen heeft het Fransche huis Gallien den moed gehad openlijk op zijne etalage te vermelden, dat de geëxposeerde zware ledersoorten ver vaardigd zijn volgens de nieuwe methode, met schorshout en extracten, Hierbij moet gezegd worden, dat er op de gansche ten toonstelling geen beter leder te vinden is dan dat van de heeren Gallien frères. Wij begrijpen echter dat vele looiers hui verig zijn met de nieuwe looiwijze te begin nen, omdat zij niet op de hoogte zijnen, om op de hoogte te komen, moeten proeven genomen worden, die, als zij mislukken, dik wijls nogal aanzienlijke verliezen kunnen veroorzaken. Om zich daaraan niet bloot te stellen doen die looiers eenvoudig niets en blijven looien, zooals zij dit vroeger hebben geleerd natuurlijk tot hunne eigen schade. Om die moeielijkheid te boven te komen zouden wij wenschen alle Nederlandsche looiers tot ééne vereeniging bijeen te brengen, om door onderlinge bijdragen gelden te ver zamelen voor het oprichten van een proef station waar door een of meer bevoegde personen alle nieuwe looistoffen en extracten en de nieuwste looimethoden werden onder zocht. De resultaten dier onderzoekingen zullen wij gaarne in ons blad ter kennis onzer lezers brengen. Reeds vroeger hebben wij dit denkbeeld geopperd; wij komen er nogmaals mede voor den dag, omdat toen de deelneming ons niet uitgebreid genoeg toescheen wij hopen echter dat de looiers, door de ondervinding wijzer geworden, er thans niet meer zullen tegen op zien met het verled ene te breken en gebruik te maken van wat de moderne wetenschap hun voor- deeligst voor hun vak aanbiedt. Wij wachten dus blijken van instemming bij de redactie te Waalwijk. Een hoofdvereischte is dat de deelneming algemeen zij; zonder dat zouden de jaarlijksche kosten voor ieder individueel te hoog loopen, wat stellig vermeden moet worden. Mocht ons voorstel den gewensch- ten bijval vindendan zullen wij in een onzer volgende nummers concept-statuten voor dergelijke vereeniging ter beoordeeling door de looiers opnemen. Wat aangaat het vervaardigen der leder soorten, die thans niet of niet in genoegzame hoeveelheid in ons land vervaardigd worden, dit moeten wij eerst leerenen dit is de taak der jongeluiwij geven hun de woorden in overwegiög, die de Echo van het Zuiden onzer jongelingschap onlangs toeriep //jonge lieden, verlaat voor eenige jaren het kantoor, de fabriek, de werkplaats uws vaderstrekt naar den vreemde en ziet hoe men daar zaken drijft, hoe men daar werkt. Brengt uwen tijd niet in ledigheid door, maar steekt de handen uit den mouw, arbeidt en tiacht u die kundigheden eigen te maken, waartoe u hier de gelegenheid ontbreektvormt u tot flinke handelaars en werklieden. Wan neer gij later dan zei ven staat aan .het hoofd van zaken, kunt gij profitéeren van de op gedane ervaring en de nieuw aangeknoopte relatiën gij kunt nieuwe fabrieken oprichten, waarin datgene geproduceerd wordt wat tot dusverre steeds uit het buitenland betrokken werd, en op reeds bestaande de nieuwste ontdekkingen der wetenschapde nieuwste werkmethoden toepassen. Zoo zij hetzoo worde het En hiermede eindigen wij voor heden wij hopen dat onze stem niet zal zijn die eens roependen in de woestijnraaar dat zij, die hunne goedkeuring aan onze ideeën kunnen hechten, ons daarvan zullen doen blijken zij echter, die het niet met ons eens zijn, of uie betere middelen weten om onze lijdende industrie te releveeren, welaan dat zij hunne zienswijze bekend makenwij zullen hen met open armen ontvangen, want niets betreuren wij zoo zeer, als dat er zoo weinig looiers zijn, die het der moeite waard achten de belangen van hun vak in het orgaan der Nederlandsche leerlooierijen te bespreken. Overgenomen uit het Nieuwsbl. voor Nederl. Leerlooierijen. Aangeboden aan de honoraire leden van voornoemde vereenigingen, Zie verder programma's. Kinderen beneden 15 jaai worden in geen geval toegelaten. Aanvang 5 uur. te Waalwijk zal ten verzoeke van zijn prin cipaal des namiddags ten 2 ure in het hotel de twee kolommen1' te Waalwijk genaamd Helena Roelfina, met staand en loopend wantvoor zooverre voorradig, groot 81 tonnen liggende in de haven te Waalwijk. Informatien te bekomen ten kantore van voornoemden notarisalsmede bij den heer GERRIS deurwaarder te Waalwijk. van op den van de die een schat van nuttige en aangename lectuur en honderden fraaie gravures bevat. voor zich en zijn gezin tegen de geringe opoffering vau omschreven in gedrukte mededeelingen die gratis verkrijgbaar zijn bij het Departement van Koloniën te 's-Gravenhage en voorts bij alle burgemeesters.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3