Nummer 67. Donderdag 20 Augustus 1885. 8e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De DOCHTERS van den KOLONEL, ANTOON TIELEN, TTÏf TTT .T ."RTOTT BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. Si De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Maandag 17 Augustus 1885, voorm. 11 ure. Afwezig de burgemeester Van der Klokken en het lid de heer Baijens. Voorzitter de wethouder de Haan. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goed» gekeurd. Aan de orde is het onderzoek der geloofs brieven van de op nieuw gekozen leden. De geloofsbrieven worden gesteld in handen eener commissie van onderzoek, tot leden waarvan de voorzitter aanwijst de heeren Van der Heijden, Timmermans van Turenhout en Timmermans Wz. De commissie verlaat de zaal. Aldaar teruggekeerd brengt de heer T. v. T. namens de commissie rapport uit, dat de geloofs brieven zijn in orde bevonden en concludeert tot toelating. Comform besloten. De secretaris geeft voorlezing van eenige be sluiten van ged. staten houdende goedkeuring van a. het raadsbesluit tot aangaan eener tijdelijke geldleening. b. van het kohier van den hoofdelijken om slag over 1885. c. het raadsbesluit tot toekenning van een subsidie van f25 aaD de scherpschutters vereeniging. De voorzitter „Is er nog iemand van de heeren die het woord verlangt De heer Timmermans van Turenhout,,10 de vorige vergadering, mijnheer de voorzitter ben ik zoo vrij geweestte wijzen op de nood zakelijkheid van het in orde maken der pomp op de markt en het plaatsen van urinoirs in verband daarmede. Ik heb toen de stellige toezegging gekregen dat dit punt op de eerste vergadering van B. en W. zou ter sprake ge bracht worden. Ik wenschte nu wel te vernemen of daaraan is gevolg gegeven en of er uitzicht bestaat op spoedige uitvoering." De voorzitter „er is dadelijk over gesproken in de vergadering van B. en W,ook hebben wij dadelijk informaties ingewonnen van ver schillende zijden omtrent de kosten. Er zijn XII. Ik toefde nog ongeveer een uur aan het des sert en daar Leon mij gezegd had den Dacht aan boord van den brigantijn te zullen door brengen en meenende dat hij nog iets met den kolonel te bespreken hadnam ik ook weldra mijn afscheid. Het toeval had mij Blanche's geheime liefde geopenbaarden de weinige woordendie ik haar en Leon had hooren wisselenbewezen mij maar al te zeerdat de crisis kort op handen waswaarin haar trotsche vader en haar man moedige neef eene bittere vernedering zouden ondervinden. Mijn oordeel wegende tegenover de zonderlinge belangstellingwelke ik de familie toedroeg kwam ik tot het besluit dat de wijsheid vorderde mijne bezoeken bij den kolonel minder druk te maken. Twee dagen gingen voorbij. Ik had ze doorgebracht met lange uitstapjes.in den omtrek. Mijn langdurig verblijf begon mij te vervelen, en met verlangen zag ik de aankomst van de brik te gemoetdie mij naar Lima terug moest voeren. Op den derden dag, toen ik na een mijner rijtoertjes in mijn hotel terugkeerde, was ik verwonderd een briefje van kapitein Manuel te vinden. Het luidde aldus „Zoo gij de gelegenheid hebben mocht een oogenblik aan boord van de Violante te komen, zoudt gij mij zeer verplichten." Ik haastte mij aan dit verzoek te voldoen, en n minder dan een half uur stond ik op het dek van de Violante. „Ik dank u dat gij zoo spoedig aan mijn verlangen voldoetzeide h(j, mij naar de kqjuit reeds antwoorden ingekomen maar nog niet voldoende om reeds nu een besluit te nemen. De beer Timmermans van Turenhout„Op de begrooting voor het loopend jaar is eene som van f 300 uitgetrokken voor het daarstellen van brandputten. Er zijn proeven genomen dienaar ik meen met den gewenschten uitslag zijn bekroond. Er bestaat echter op meer dan één punt behoefte aan putten. Ik ben daarom zoo vrij de aandacht van B. en W. op dit punt te vestigeD en aan te dringen op uitvoering. De behoefte is geconstateerd 't komt nu maar aan op de uitvoeringik verwacht dat die niet aan den sleur zal worden gehouden." De voorzitter„Ik zal deze zaak in de eerste vergadering van B. en W. ter sprake brengen." De heer Zijlmans „Aan het slot van het verslag der vorige vergadering, voorkomende in de Echo van het Zuiden vind ik eene onjuist heid die dient gerectificeerd te worden, 't Is geheel buiten de schuld van den verslaggever of redacteur, daar deze na het sluiten en weder openen der deuren niet meer tegenwoordig was. Volgens het verslag zou er gezegd zijn dat de burgemeester er de schuld van wasals het in de vergaderingen minder vriendschappelijk toe ging. Ik geloof dat de naam van den burge meester niet genoemd is't komt ook in de notulen niet vooranders had ik na het lezen derzelve dadelijk aanmerking gemaaktik zou dus wenschen dat er maatregelen werden geno men, opdat in 't vervolg alles juist werd opge geven, als er soms iets buiten tegenwoordigheid van den verslaggever wordt gesproken." De voorzitter „Zeker is 't niet de schuld van de redactie van de Echodeze zal bij dezen of genen geinformeerd hebben wat er nog na het behandelen van den hoofdelijken omslag is verhandeld nu kan 't heel goed gebeuren dat zoo iemand er dat woord heeft bijgevoegd, want 't is moeilijk als men daar niet speciaal zijn werk van maakt om zich alles zoo nauwkeurig tc herinneren in alle geval zullen wij den secre taris opdragen in 't vervolg de redactie in te lichten als de verslaggever soms niet tegenwoor dig mocht zijn." De heer Hoffmans „Ik wensch de aandacht geleidende. Hij vatte mij bij de hand met eene stuipachtige krachten ik bemerkte aan de zenuwachtige trilling zijner lippen en de rimpels in zijn voor hoofd dat hij een hevigen strijd voerde. „Gij herinnert u den morgen toen wij hier te zamen ontbeten en het gesprek dat er toen tusschen ons plaats had vraagde hij. „Vol komen antwoordde ik. „Ik durf het mij zelveu zelfs nu nog niet opdringen vervolgde hij„en toch in weerwil mijner hartstochtelijke liefde ben ik nu tot de overtuiging gekomen dat uwe voorspelling waar heid was." „Ik begrijp u niet, kapitein Manuel," was mija antwoord. „Waarschijnlijk niet," zeide hij met bitteren nadruk. „Zoudt gij het gelooven liet hij er SDelna eene pauze op volgen. „Mijne nicht Blanehewier tegenwoordigheid reeds genoeg was om mij gelukkig te maken wier hand, als zy de mijne aanraakte, mij in verrukking bracht, is gekluisterd geworden door de vleiende tong en duivelenlach van dien ellendeling. Ik begreep op hetzelfde oogenblik wat hij zeggen wildeen viel hem bedaard in de reden, zeggende „Ik begrijp ukapitein Manuel Isidore Leon." „Ja, vervolgde hij, hartstochtelijk; „die ge- meene ellendige avonturierdie zich het voor komen weet te geven van een gentleman ten einde daardoor gemakkelijker zijn doel te berei ken. Hij heeft zijne onbeschaamdheid de kroon opgezet door mqn oom de hand van zijne dochter Blanehe te vragen. En zijmet al hare trotsch- heidheeft alle maagdelijke waardigheid, welke hare schoonheid scheen te verhoogen ten eene- male afgelegddoor in zijn aanzoek in te stem men." „En welk antwoord heeft de kononel hem vac B. en W. te vestigen op de trottoirs. Nu die gereed zijn wordt er veel misbruik van ge maakt door hondenkarren en kruiwagens. Dit is hinderlijk voor de passage. Ik geloof wel dat er dienaangaande eene ver bodsbepaling bestaatmaar daaraan schijnt de politie de hand niet te houden. Ik zou daarom in overweging geven bekend te maken dat het streng verboden is met voertuigen over de trottoirs te rijden. Kinderwagens zijn natuurlijk uitgezonderd en de velocepèdes vallen buiten de verordening. De voorzitter„ik geloof dat dit behoort aaD de burgemeester als hoofd der politie; maar ik zal hem het gezegde door den heer Hoffmans gaarne overbrengen." De heer Van der Heijden „ik blijf den heer Hoffmans hierin bij. Er bestaat eene verordeningmaar die is 10 jaar geleden gemaakt; 'tis wenscbelijk die nog eens in herinnering te brengendaar 't veel beter is overtredingen te voorkomen dan dezelve te straffen." De voorzitter sluit de vergadering. Art. 29, 28° van de algemeene plaatselijke politie verordening zegt: „Het is verboden met losse paardenvoertuigenkrui- of handwagens [except kinderwagentjes], op of over de trottoirs voor voetgangers bestemd, of over het marktplein buiten de marktdagen te rijdenten ware zulks om te wijken volstrekt noodzakelijk is." Overtreding wordt gestraft met eene boete van 310 gulden. De Belgische regeering heeft den invoer van lompen uit Marseille verboden, zoomede van vuil linnengoed en beddegoedmet uitzondering van nieuwen afvalafkomstig $uil lakenfabrieken kleermakers- en naaisterswerkplaatsen mits dat de herkomst daarvan blijke uit een attestdoor den invoerder te vertoonen en gecontrasigneerd door den burgemeester of denBelgischen consul te Marseille. gegeven vraagde ik. „Hij heeft hem ronduit geweigerd! Hij heeft hem verzocht onmiddellijk het huis te verlaten, dat hij door zijne tegenwoordigheid besmette riep hij in woede. „En indien Blanehe nu zeide ik, „gehoor zaam aan haars vaders wilnu uwe liefde wilde beantwoorden zoudt gij dan dwaas genoeg zijn de handdie zij u nu aanbiedt, aan te nemen?" „In der eeuwigheid nietriep hijeene trotsche houding aannemende. „Ik heb haar uit mijn hart, uit mijne herinnering gerukt. Maar dat is niet alles. Ik moet toldoening hebber.." „Onverschillig op welke wijze? vraagde ik. „Is die vraag noodig?" zeide hij. „Wraak!" „Uw hartstocht verblindt u zeide ik met de meeste bedaardheid. „Hoor mij geduldig aan. Gij wilt een tweegevecht met dien man maar bedenk dat gij eene reden moet hebben als gij hem uitdaagten die zie ik niet. Het is hier de koloneldie beleedigd is gij niet. Laat deze dan de beleediging wreken." „Onmogelijkriep hij op trotschen toon. „Kolonel Perez zou zich nooit zoo ver verlagen, dat hij den degen kruiste met iemand, die zoo ver beneden hem staat." „Daarover zal de kolonel zelf het best kunnen oordeelen merkte ik aan. „De gedachte alleen zou hem reeds hinderen, zeide Mauuel. „Maar mijn besluit is genomen, de schelm zal mij niet ongestraft ontsnappen. Kortom, wilt gij hem mijne uitdaging overbrengen, •f moet ik daartoe een ander zoeken." „Ik moet bekennen dat ik mij ongaarne in die zaak meng," was mijn antwoord. „Gij weigert duszeide hij kortaf. „Niet bepaaldhernam ik„maar indien ik van Isidore Leon zulk eene opheldering van zijn gedrag kan verkrijgenals naar mijn oordeel een man van eer aannemen kanzult gij dan Een bediende van den Antwerpschen no taris De R. heeft zich met 50,000 francs van zijn meester uit de voeten gemaakt. De It. was Zaterdag op reis gegaaau de zorgen van het kan toor aan zijne bedienden overlatende. Een der bedienden, die steeds het geld incasseerde, kwam niet op het kantoor men meende dat hij ziek was en men maakte zich over zijne afwezigheid niet ongerust. Dinsdag verscheen de kassier nog niet op het bureau en toen de notaris een wei nig later thuis kwam kreeg hij achterdocht en zag de brandkast na. Er ontbraken 50,000 fr. Onmiddellijk werd eene boodschap naar de ouders van den bediende gezonden en deze deelden mededat hun zoon Zaterdag vertrokken was naar hij zeide, naar Dendermonde met een bood schap van patroon. De politie werd van de zaak in kennis gesteld en Woensdagmiddag reeds is de ontrouwe bediende bij de de wedrennen te Trou- ville gearresteerd. Zijn grootste zwak was, dat hij aan de beurs speculeerde en dikwijls groote sommen verloor. Hij werd juist gearresteerd toen hij van de „bookmakers" reeds 5000 francs gewonnen had. Op zijn landgenooten moet men bedacht zijn zal voorwaar wel de Eugelschman zeggen, die te Brussel aan het Noorder station door een compatriot in zijn moedertaal werd aangesproken om te informseren welk hotel van Brussel was te recommandeeren toen de aangesprokene naar zijn beste weten de informatien had verstrekt eu zijn landgenoot vertrokken wasbemerkte hij dat zijne portefeuille met 20 pond sterling was verdwenen. Wij „gelooven nietzegt de Koophandel dat er ooit meer vreemdelingen in onze stad (Antwerpen) geweest zijn dan Zaterdag en Zon dag. Talrijke speciale treinen die in de Oost- stade aankwamen, waren opgepropt vol, evenals de gewone treinen. Vele reizigers die dachten ten 11 ure in onze stad aan te komen arri veerden eerst ten half een. In Mechelen waren er treinen voor Antwerpen bestemddie onge veer een uur hebben moeten wachten om den tijd te laten om het oost en zuidstation van reizigers te ontlasten. De treinen van het Land van Waas zijn insgelijks met groote vertraging aangekomen. Van Luik alleen zijn Zaterdag niet minder dan de uitdaging terugnemen „Welk eene opheldering zoudt gij dan meenen dat hij zou kunnen geven vraagde hijmet verontwaardiging. „Is het niet duidelijk genoeg dat hij op eene lage wijze voordeel heeft trachten te trekken van de vriendschap mijns oomsom hem van zijne dochter te berooven Ik was in eene groote verzoeking den kapitein inlichting te geven aangaande de juiste betrekking, die er tusschen den kolonel en Isidore Leon be stond doch wijselijk weerstond ik de verzoeking. „Welaan hernam ik„zoo gij dat als eene voorwaarde wilt aannemendan zal ik uwe uit daging overbrengen." „Het zal tot niets leiden zeide hij, met een verachtelijken glimlach„daarom zal ik u ge noegen geven." Hij schreef de uitdaging en liet daarin de keuze der wapenen uur en plaats aan zijne tegenpartij over. „Ben ik edelmoedig genoeg geweest?" vraagde Manuel op schimpenden toonterwijl ik den brief las. „Zoo is het goed antwoordde ik. „Gij weet wellicht dat ik bij den kolonel niet geweest ben sedert den dag, toen wij er beiden waren. Is Cecilia beter P" „Ik hoor dat zij ernstig ongesteld is," antwoordde hij terwijl een donker rood zijne wangen kleurde. „De geneesheer heeft haar sedert twee dagen verboden hare kamer te verlaten." „Arme Cecilia zuchtte ik in stilte. „Haar levenslamp, vrees ik, zal weldra uit gebrand zijn." „Haar gevoelige natuur is zeer geschokt door de snoode halstarrigheid harer zuster," zeide Manuelmet eene stem bevende van aandoening. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1