Frankrijk. Spanje. Portugal. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. zeventien duizend reizigers aangebracht. Maan dag was dc beweging niet minder groot. Ook is het verkeer geaureude deze twee dagen hier zeer moeilijk geweesten algemeen is het te verwonderen dat er geeue ongeiukken gebeurd zijn. Men kan licht begrijpen dat het onmogelijk was al deze vreemdelingen te logeeren. In het Volkshotel, St. Jacobsraarkt waar nochtans plaats is voor 500 personen heeft men er Za terdag 7 a 800 moeten afwijzen. De vreemde lingen, die geen onderkomen vonden, vergenoegden zich met zich op de kaden onder de hangars achter de koopwaren neder te leggen. Andereu brachten den nacht op de banken in het Park door terwijl men er in bijna al de estamincts vond liggen slapen gene op de tafels andere op de biljarts en eindelijk een weinig overal wat maar op eene schuil- of rustplaats geleek. Dc gelukkigen waren degenen die door parti culieren werden ingenomen. In de Diergaarde zijn er op de twee dagen 24,000 entreckaarteu genomen, en in de tentoon stelling 65,000. Generaal de Courcyopperbevelhebber der Eransche troepen in Tongkin en tevens resi dent-generaal in dat land en in Annamheeft, op last van den minister van oorlog den ver koop van absynth in beide landen verboden, op grond dat de daar ingevoerde absynth in het algemeen vervalscht is en beschouwd kan worden als een der voornaamste oorzaken van de veel vuldige ziekten en sterfgevallen in het leger. De handelaren, die dezen drank in voorraad hebben, kunnen dien binneu zekeren tijd weer uitvoeren, en in dit geval zullen zij teruggave krijgen van de door hen betaalde rechten. De horlogemaker Pel is bij de tweede be handeling van zijn proces de veroordeeling tot den dood ontgaan. Het hof te Melun heeft hem vorige week tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Voor het standbeeld van [den admiraal Courbet is tot nu toe door openbare inschrijving eene som bijeengebracht var. ruim 68,000 fr. De ,/Akhbar", van Algiers meldt dat de vervolgingen te dier stede tegen de joden opnieuw begonnen zijn. Eene bende woestelingen door liep dezer dagen kde straten roepende Weg met de joden dood aan de joden en mis handelde verscheidene hunner. Na soortgelijke tooneelen, die in de maand Juni j.l. plaats had den wist de maire door zijn krachtig optreden de dreigende Algerijnen in toom te houden, en men dacht toen, dat het gedaan zou zijn met dergelijke vervolging. Doch het grauw is, gelijk men gezien heeftweer aan den gang gegaan. De joodsche bevolking te Algiers heeft daarop eene deputatie van vier aanzienlijke personen uit haar midden naar Parijs gezonden, om de re geering te verzoeken nadrukkelijk te hunner be scherming tusschenbeide te komen. De minister president heeft de deputatie dadelijk ten gehoore ontvangen en haar beloofd dat er bij herhaling van de ergelijke tooneelen strenge maatregelen zullen worden genomen. Bij de aanstaande verkiezingen zal de z/Ligue des femmes" vier harer leden candidaat stellen. Een Fransch journalist maakt op het oo- genblik in Zwitserland een reisje in een vaartuig dat van 7papier-maché" vervaardigd is. Nadat hij al de meren van Zwitserland bevaren had kwam hij jongstleden Vrijdag te Constanz aan, teneinde met de fraaie Bodensee kennis te ma ken. Het fraaie scheepje beweegt zich vlug over het waterzoodat de eigenaar er van dagelijks uitgestrekte toeren kau makenhet is keurig ingericht cn bevat alles wat een toerist kan noo- dig hebben. De reiziger is van plan er den Rijn mede af te zakken en over Noordzee en Engelsch kanaal naar Parijs terug te keeren. - In het bosch van Eontainebleau vonden Zondag 4 soldaten die adn het wandelen waren, een granaatdie nog geheel ongeschonden was. Ondanks het strenge verbod kwamen zij op hel ongelukkige denkbeeld om de granaat te openen. Hij barstte natuurlijk uiteen en degeen, die hem in de hand had, werd vermorseld. Een ander werden ds beide beenen stuk geslagen en hij stierf op weg naar bet hospitaal. Een derde kwam er met een gewonden arm af, die geam puteerd moest worden. De vierde heeft slechts een lichte verwonding bekomen. Bij de 2000 menschen ontvluchten dage lijks Marseille uit vrees voor de cholera, die daar dan ook een steeds ernstiger aanzien krijgt. Ook in Spanje woedt de ziekte nog met onverbidde lijke gestrengheidofschoon uit verschillende provinciën de opgaven nog ontbrakeu, telde men op Dinsdag reeds weder 4405 nieuwe ziekte- en 1661 sterfgevallen. Ernstig is ook een bericht uit Londen dat zich bij Challerton in Nort= humberland een cholerageval heeft voorgedaan; men beschouwt het als een geval van inlandsche cholera, maar de lijder is toch bezweken. Voorts heeft de cholera zich geopenbaard op een En gelsch schip aan den ingang der Roode zee, terwijl het zich bevestigt dat, de matroos te Bristol werkelijk aan Aziatische cholera is over leden. Hij weid den vorigen Woensdag door de ziekte aangetast en Donderdag reeds dood in zijn bed gevonden. De Madridsche correspondent van de Indcpen- dance beige zegt in staat te zijn den juisten omvang van de door de cholera aangerichte ver woestingen in Spanje te kunnen opgeven. Ge durende de twee maanden, die er verloopen zijn sedert het bestaan der cholera officieel bekend gemaakt is, werden omstreeks 150,000 personen door de ziekte aangetast en zijn er in 39 van de 49 provinciën bijna 60,000 aan bezweken. Het platteland heeft betrekkelijk meer door de cholera geleden dan de groote stenen als men Murcia, Grenada, ^Saragossa en Valencia uit zondert. In elk dezer vier steden zijn er meer dau 2000 menschen als slachtoffers gevallen. Te Lissabon aldus wordt aan de buiten- laudsche bladen geseind is uit St. Paul de Loanda van 15 Juli het bericht ontvangen, dat er aan de Westkust van Afrika eene slachting onder de blanken is aangericht. Het koninkje van Coanhama stierf namelijk plotselingen de inboorlingen schreven zijn dood toe aan toove- narij der blanken. Dit had de slachting ten gevolge. De zwarten vielen de Europeanen aan en doodden er twintigonder welke drie gees telijken die tot eene zending behoorden. Een Engelschman Victor Gerard genaamd, ontkwam met eene dochtermaar twee andere kinderen van hem werden vermoord. De zitting van het parlement is door eene koninklijke commissie gesloten. In de sluitings rede wordt gezegd dat de dood van den mahdi de koningin waarschijnlijk in de gelegenheid zal stellen hare piichten jegens den souverein en het volk van Egypte met minder moeilijkheden te vervullen plichten welke de gebeurtenissen haar opgelegd hebben. Zij zal niet nalaten in hare pogingen om de regeering en de goede orde in dat land op een vasten grondslag te brengen. De betrekkingen met de andere mogendheden dragen een vriendschappelijk karakter. De on derhandelingen met Rusland over de grensrege ling van het gebied des emirs van Afghanistan, den bondgenoot van Engeland, worden nog altoos voortgezet. De koningin hoopt dat de onder handelingen weldra tot een bevredigend einde zullen komen. De regeering heeft de vereischte stappen gedaau om de noordwestelijke grenzen van Indie in een voldoenden staat van verdediging te brengen want zonder zoodanigen staat van verdediging zouden de welvaart en de rust van de Iudische onderdanen der koningin van tijd tot tijd verstoord kunnen worden. Het verdere deel der siuitingsrede is alleen aan binnenlandscbe aangelegenheden gewijd, zon der eenig algemeen belang. Van de zending van sir H. Drummond Wolff naar Konstantinopel wordt in de rede geen gewag gemaakt. De Standard verneemt uit Kaïro dat de stand van den Nijl onveranderd blijft. Volgens een telegram uit Kaïro aan de Daily "News hebben de ontevreden troepen van Osman Digna het voornemen tegen hem in op stand te komen. De snelste reis die ooit een stoomboot van New-York naar Engeland heeft gemaakt, is die van Ekruria van de „Cunard-Iine." De Ekruria vertrok met 500 passagiers aan boord Zaterdag den lsten Augustus van New-York en kwam den volgenden Vrijdag te middernacht te Queenstown aan. De reis is dus afgelegd in 6 dagen en 9 uren. De quaestie van Zanzibar is aan de orde van den dag. De Times wijdt thans een uit voerig artikel aan de verhouding tusschen Duitsch- land en Zanzibar. Na eene bespreking van Engelands handelsbelangen ir. Zanzibarkomt het blad tot de conclusie dat nu Duitscbland volstrekt koloniëu wil hebben Engeland geen reden heeft om de vervulling dezer wenschen tegen te werken. Integendeelhet is ïd het belang der Engelschen om de billijke eischen der Duitschers te steunen. Evenwel gelooft de Times nietdat de oplossing der quaestie alleen te Londen te vinden is, want ofschoon Saïd Bargash Eugelands bondgenoot is volgt daarom volstrekt nietdat hij op Eugelands verlangen van zijne aanspraken zal afzien. I)e joden, die twee jaren geleden om de vervolgingen in Rusland te ontgaan naar Engeland zijn gevluchtgaat het alles behalve voorspoedig. Zij hebben zich ten getale van 30,000 man in het oostelijk gedeelte van Lon den neergezetomdat daar hun Oost-Europensch dialect nog het gemakkelijkst verstaan wordt. Eenigen hunner is het geluktals kleerenmaker of schoenlapper een armoedig bestaan te vinden; voor de meesten is echter de onbekendheid met de Engelsche taalgevoegd bij een hardnekkig vasthouden aan hunne oude gebruiken, een on overkomelijke hinderpaal om tot een ige welvaart te geraken. In het personeel van het ministerie van bui- tenlandsche zaken is eene belangrijke ven. isseling ophanden. Graaf Hatzfelclt zal het secretariaat verwisselen voor den post van gezantwaar schijnlijk zal hij vorst Hohenlohe, die stadhouder van Elzas-Lotharingen zal wordente Parijs vervangen. Graaf Hatsfeldt zal dan vervangen worden door prins Herbert Von Bismarckdie thans den post van onderstaatssecretaris vervult, en deze zou op zijn beurt tot opvolger bekomen graaf Von Berchem directeur der tweede af- deeling van het departement van buitenlandsche zaken en eertijds consul-generaal te Pesth. De bevelhebber van het Duitsche eskader in de wateren van Zanzibar meldt, dat de sultan van Zanzibar het beschermheerschap des keizers over alle door Duitschers in het bezit genomen gronden onvoorwaardelijk heeft erkend met in begrip van het gebied Witu op het vasteland. De Zanzibarsche troepen en ambtenaren zijn aldaar overal reeds teruggeroepen. Daar er be richt werd dat er in Witu dientengevoige eene botsii g werd tegemoet gezien heeft de sultan aan al zijn onderdanen bevel gezonden om vrede te houden. Het blijktdat Duitschland zich weder eene kleine annextie heeft veroorloofd ditmaal ten koste van Spanje. Een der Carolinc-eilan- den beuoorden Nieuw Guinea, is door hen in bezit genomen. De Spaausche ministerraad be sloot deswege tot Duitscbland vertoogen te richten. Reeds stevenden twee Spaansche oor logsschepen van Manilla naar de bewuste eilanden, om Spanje's rechten te handhaven. Te Kiel heeft men dezer dagen proeven genomen met een reddingboot door een Ame rikaan kapt. Norton uitgevonden. Toen die boot te water gelaten was sprongen 18 men schen aan denzelfdeu kant er in, zonder dat het vaartuig omkantelde. Door een buizenleiding stroomt namelijk bij die'overlading aan dcu eenen kanteen hoeveelheid water naar de andere zijde welke het verloren evenwicht van de boot herstelt. Kapt. Norton doet moeite om de invoering van zijn boot bij de Duitsche marine te bewerken, Het kleine beiersche stadje Wasserburg aan de Inn is dezer dagen door een heviger, brand zwaar geteisterd. 45 huizen werden in de asch gelegd ofschoon de brandweer zoowel vau die plaats als van de naburige gemeenten alle krachten inspande om de vlammen te be perken. Ook de brandweer van Munchen was op het punt hulp te komen bieden toen men bericht ontving dat men den brand meester was, waartoe een hevige donderbui niet weinig had bijgedragen, Drie brandweermannen werden zwaar gekwetst. Te Munchen is reeds eene in zameling gehouden voor de slachtoffers van dezen brand, die ook in 1874 door een dergelijk on geluk werden getroffen. Te Oberkas&el werden in den Rijn twee lijken die van een man en een vrouw, gevonden, welke aan elkander waren gebonden. Een touw was om de borsi en een ander om de beenen gewikkeld. De man schijnt een veertiger te zijn, terwijl de ouderdom der vrouw op dertig jaar wordt geschat. Zij waren goed gekleed en hadden verschillende zilveren en gouden sieraden alsmede geld bij zich. Er is dus geen twijfel aan of de ongelukkigen hebben zelfmoord ge pleegd. BERLIJN, 17 Augustus. liet pyrotechnisch laboratorium van Massowaan den straatweg naar Tegelen is heden middag ten 5 ure in de lucht gevlogen. Het geheele werkhuis is ver dwenen. Er zijn twee personen omgekomen en twee zwaar gekwetst. Een der lijken is ruim honderd passen ver weggeslingerd. De slag werd vele uren ver gehoord. Te Weenen is eene firma in ijzerwaren gefailleerd die reeds 90 jaren bestaan had en voornamelijk in handelsbetrekkingen stond met Engeland. Het faillissement is uitgelokt door Engelsche schuldeischers. Kolonel baron Polier te Weenen die be schuldigd werd militaire plannen te hebben ver raden en dientengevolge in hechtenis genomen werd heeft na een half jaar in de gevangenis doorgebracht te hebben zijne vrijheid herkregen. Het is gebleken dat de kolonel onschuldig is en zich nooit met het uitleveren van plannen belast heeft. Twee dorpen in MexicoCuranta en Gabriel, zijn door eene plotselinge overstrooming geheel verwoest en bijna alle inwoners er van zijn door de golven verzwolgen. De dorpen lagen in een da', door een riviertje doorsneden; door het dal geleidt de straatweg naar San «Louis Potosien een weinig westelijker ervan ligt de gemeente Lagos. Langs de oevers van het riviertje bevonden zich bloeiende tuinen eu velden. In den vroegen morgen van 28 Juui, omstreeks vier uur, werd de niets kwaads vermoedende bevolking door herhaalde zware donderslagen uit den slaap op gewekt. Boven dc rondiggende bergen ontwaarde men een schoon maar ontzettend schouwspel zwarte wolkenmassa's dooraderd met gele en roode vurige strepen, hadden zich aan den hemel samengepakten ontelbare bliksemflitsen schoten er uit te voorschijn. Eensklaps rolden onder scheidene waterhoozen van de bergen naar be neden en vereenigden zich tot een stroom die met donderend geraas het dal overstelpte, alles met zich sleurde en overal dood en verderf met zich bracht. De donderslagen waren voor som migen een waarschuwend teeken geweest, en het was daardoor enkelen gelukt het levenmet achterlating van have en goed te redden. De steenen bruggen werden allen verpletterd en de huizen werden medegesleurd. De overstrooming hield drie uren aan, en vulgeus de laatste be richten waren reeds tweehonderd een en tachtig lijken gevonden. Waalwijk, 19 Augustus 18S5. Bij kon. besl. vau 13 Augustus is dr. E. B. Troseeschoolopziener in het arrondissement 's Hertogenbosch eu directeur der rijkskweekschool v.oor onderwijzers te 's Hertogenbosch, benoemd lot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuiv. (St. Ct.) Bij koninklijk besl. van 15 Augustus 1885 no 24 is benoemd: in het bestuur van den polder van Dieden, prov. Noordbrabant, tot dij kg r. A Bijl en tot heemr. J. H. van den Bergb tot heemraden van het waterschap de Hooge Maas dijk van Stad en Land en Heusden c. a. prov. NoordbrabantL. van Eeten en C. van der Ileyden. Verleden Zaterdag werden den heer Her man Zeegers, firma P. J. van Gils alhier, se renades gebracht, naar aanleiding van zijne be kroning op de wereldtentoonstelling te Antwerpen, voor de door hem ingezonden bitter- en elixer soorten. Van verschillende huizen wapperde hem ter eere de nationale driekleur en vele vrien den en belangstellenden kwamen den bekroonde gelukwenschen met de behaalde overwinning die nog in waarde wint, als men weet, dat een bronzen medaille de hoogste onderscheiding is, door de jury aan bitter- en elixerfabrikanten toegekend. Zooals wij bereids mededeelden is de inzending van den heer Zeegers bij uitstek gunstig beoor deeld in het //Journal des expositions" en is een partijtje van het door hem gefabriceerde elixer door de verlotingscommissie aangekocht. Blijkens de thans complete lijst zijn op de tentoonstelling te Antwerpen, op lederindustrie gebied, bekroond de volgende inzenders: Gouden medaille. C. R. M. Ficq en Co., te Waalwijk, gelooide huiden. Zilveren medaille. A. J. Segersfirma J. F. Segers Zoon Bredamilitaire hoofdtooisels en équipementen. Bronzen medaille. W. J. Piethaan Deventer, grauw overleder en Hollandsche formaatlijm. Eervolle vermelding. M. Schenkels, Waspik schoenen laarzen. De Belgische inzenders in klasse 44 (huiden en leder) hebben behaald 5 eerediploma's 12 goudeD, 12 zilveren 10 bronzen medailles en 9 eervolle vermeldingen. Het tooneel der verwoestingdoor den brand van verleden Donderdag te Raamsdonk aangerichtwerd Zaterdag en Zondag door een ontelbare volksmenigte bezocht. Van alle zijden stroomden de nieuwsgierigen toe. Men kan zich zonder het gezien te hebben geen denk beeld vormen van de krachtwaarmede het alles vernielende element hier gewoed heeft. Zoo is er bij al de afgebrande gebouwen om zoo te zeggen geen enkel stukje hout meer te vinden. De geheele daken balken, zolders enz., alles is tot asch verteerd. De enkele muren die nog overeind staan zijn zoo geblakerd dat er geen stukje kalk meer op te zien is. Men ijst bij de gedachte aau den omvang die de nu reeds zoo kolossale ramp zou gekregen hebben, als het niet gelukt was het vuur te stuiten op het punt, waar dit nu geschied is; het grootste gedeelte van Waspik was dan on getwijfeld insgelijks verwoest geworden, 'l Is vooral de burgemeester van Waspik, die met zijne brandweermannen zich hier bijzonder verdienstelijk haeft gemaakt en zijne gemeente voor gedeelte lijken ondergang heeft behoed. Volgens nadere door ons ingewonnen berichten zijn de cijfers betreffende de schadein ons vorig nummer gegeven vrij wel juist. De door l'Espérance aangekondigde matinee Zondag 1.1. lokte een talrijk publiek dat onge twijfeld belang stelde in dc eerste opvoering van een marsch l'Espérance", gecomponeerd en gedi rigeerd door den weledel gestrengen heer kapitein Haarman uit 's Bosch. Deze hoogst verdienstelijke compositie werd onder zijne leiding onberispelijk ten gehoore gebracht en verwierf herhaalde en langdurige toejuichingen der aan wezenden. Den componist werd een hartelijk woord van dauk gebracht voor de belangstelling tegenover de Waal wij ksche harmonie getoond, die het zich tot eene hooge eer rekende op deze wijze een zoo talentvol musicus als kapitein Haarman te zien optreden. Des namiddags gavenop verzoek van den koninklijken doelen Recht door zee, de lieder tafel Oefening en Vermaak eu de harmonie l'Espérance een concert in den tuiD van de kin deren Var» Ree alhier. De belangstelling, waarmede deze uitvoering van onze beide uitmuntende muziekgezelschappen werd te gemoet gezien, groeide nog aan, toen bekend werd dat kapitein Haarman nogmaals de door ZEd. gecomponeerde marsch zon diri- geeren en dat de heer Willem C. Deckers, die kapitein Haarman op zijn uitstapje vergezelde, zich ook zou doen liooreu. Liedertafel eu harmonie voldeden zooals wij van haar gewoon zijn uitmuntend. Groot was 't muzikaal genot, dat het talrijk auditorium smaaktevooral toen onze gevierde Deckers ,/Zwiegesang" van Kücken voordroeg. Hoogst voldaan waren dan ook allen, die het voorrecht genoten dit concert bij te wonen. De opneming van de liju Baardwijk—Zwa- luwe met inbegrip van de wachthuizen, gemaakt door de aannemers van Kaaren en Wiegerink had Zaterdag op officieele wijze door den eerst aanwezerulcn ingenieur bij den aanleg der staats spoorwegen plaats. Tegelijkertijd werden opgenomen de stations en verdere gebouwen op die lijn, afgeleverd door den aannemer Kaliste Sliedrecht. Tot lid van der» gemeenteraadYe Bezooien 'is gekozen de heer A. van der Zaken met 52 stemmen, terwijl herstemd moet worden tusschen de heeren J. Broeders die 37 en L. van der Hammen Sz., die 26 stemmen bekwam.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2