Rusland. Egypte Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. stand hier en in gansch Italië bevredigend. Cholera-gevallen kwamen er nog pas twee voor: eer. te Voltri en een te Bolzaneto en alle twee bij personen, die uit Marseile gekomen waren. Een ambtenaar van het ministerie van marine Vecchi genaamd die bij het arsenaal te Spezzia is geplaatstis in verzekerde bewa ring genomen als beschuldigd van de plannen en teekeningen der vestingwerken in de golf van Spezzia en de plannen der onderzeesche verde diging aan Frankrijk overgeleverd te hebben. Er is te dier zake nog een persoon in verzekerde bewaring genomen des Dorides gewezen re dacteur van het Journal de Rome en gewezen adjudant van generaal Lamoricière. Met dezen des Dorides stond Vecchi namelijk in geheime briefwisseling. Omtrent de landbouwbeweging in Italië wordt berichtdat van de boeren die wegens de ongeregeldheden te Mantua gevat werden, 42 vrijgesproken zijnEr zijn nu nog 15 boeren arbeiders gevangen. De thans ontslagenen, die men wel wat overijld gevat schijnt te hebben brachten vijf weken in voorloopige hechtenis door. Te Rairdo in de provincie Caserta brak dezer dagen onder de boeren een oproer uit. Een bende van 100 man trok naar het raad huis, verdreef het gemeentebestuur en sloot er de deuren. Aanleiding tot die gewelddadige handelingen gaven de drukkende belastingen waaro'nder de inwoners dier plaats gebukt gaan. Dieven hebben de stoutmoedigheid gehad in het koninklijke paleis te Turijn te dringen en de ijzeren kisten te openen waarin de juweelen van het huis van Savoie waren geborgen, waar onder de ordeteeken9, gedragen door de koningen en de prinsen van dat huis en waarvan enkelen een buitengewone historische waarde hebben, be halve de groote stoffelijke waarde. De dieven hebben een goeden slag gemaakt. De waarde van de gestolen voorwerpen worden op een millioen geschat. Men heeft een der bewakers van dezen schat, die verdacht wordt van met de dieven samengespannen te hebben in hechtenis genomen. De Russische bank is dezer dagen bestolen voor een bedrag van 22.000 roebel. De diefstal geschiedde £op een listige manierdoor middel van valsche stukken waarop niet miuder dan 34 bedriegelijk nagemaakte handteekeningen voorkwamen. De gestolea obligatiën alle van de Oostersche leeningwerdeu aan twee ver schillende bankiers verkocht en door dezen aan de bank terug gegeven. De schuldige is waar schijnlijk een bediende der bank die met verlof afwezig is. Dn politie beeft hem en zijn ver- moedelijken medeplichtige nog niet gevat, maar zij hoopt hem door middel van eenige brieven welke zij vond spoedig op het spoor te zijn. Daar het garnizoen van Kassala zich niet meer kon staande houden werd den 30en Juli eene vriendschappelijke schikking gemaakt met de vijandelijke stanmen. Osman Digna werd woe dend bij het bericht hiervan en maakt zich gereed om naar Kassala te gaan maar het is niet waarschijnlijk dat hij zijn doel zal bereiken Verscheidene AmerikaaDSche kamers van koop handel zullen naar men uit Philadelphia bericht, president Cleveland verzoeken, een buitengewone zitting van het congres bijeen te roepen ten einde maatregelen te beramenom handel en nijverheid tegemoet te komen en aan den ge- drukten toestand waarin die verkeeren een eind te maken. Men vermoedt echter, dat de president, van oordeeldat de wetgevende vergadering niet veel daaraan kan doen het verzoek van de handel zal wijzen. In Pern wil het bloedvergieten nog maar niet eindigen en woedt de burgeroorlog steeds voort. Uit Lima wordt thans, weer gemeld, dat de regceringstroepen die Canta bezet hielden den 15den 11. bij verrassing door de „Moutaneros„ of ontevredenen overvallen eu verslagen werden. Generaal Bustamente de aanvoerder der re- geeringstroepen beroofde zich toen hij alles verloren zag door een pistoolschot van het leven. WAALWIJK. Zondag 23 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak" van "Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1. Ave Maria. Abt. 2. De stem der Zee. Coenen. 4. Halleluia. Handel. NIEUWKUIK. Maandag24 Augustusbij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der harmonie „De Eendracht" groot „festival van harmoniën". Waalwijk, 22 Augustus 1835. De regcering heeft bepaald dat de win- terdienst op de spoorwegen dit jaar bij wijze van proef den 1 October zal aanvangen. Den 17 September a. s. zal te Dussen een wedstrijd van paarden en vee plaats hebben. Is het Dagbl. wel ingelichtdan i9 om trent eene herziening van artikel 194 der grond wet die de legeering voornemens zou zijn als nog voor te stellen nog niets definitief bepaald. Evenmin is iets bepaald omtrent een belasting op de spoorwegkaartjes en de heffing van graan rechten. Er ishelaasgeen twijfel meer of de Nederlandsche onderzoekingsreiziger Dr. D. Veth, hoofd der expeditiewelke een tocht van de Westkust naar de zuidelijke punt van Afrika ondernam is aan de gevolgen van koortsen be zweken. Zijne familie heeft de bevesiiging van het bericht ontvangen. De jonge geleerde is den 19den Mei op 35 jarigen leeftijd bezwe ken. Het is een zeer betreurenswaardig sterfgeval want hijdie reeds aan een tocht door de bin nenlanden van Sumatra deelnam en thans aan het hoofd stond van een nog uitgestrekter reis, getuigde in vele opzichten dat hij den beroem den naam zijns vaders met eere droeg. Particuliere berichten van andere zijde noemen Catumbellabij Benguellaals de plaats van zijn overlijden. In den nacht van 16 op 17 dezer zijn te Kaatsheuvel, door middel van braak, OQtvreemd: 2 nieuwe bedlakeus, 1 mans hemd, 1 vrouwen hemd, 1 bontgeslreept boezeroen, 2 dito kin- derschortjes, 2 witte kinderschortjes, 1 kinder hemdje, 1 dito nachtjapon, 1 vrouwen dito, 1 wit kinderrokje 14 kinderdoeken, 1 gebreid kinder borstrokje1 kiuderlakentje, 1 kussen sloop, 1 slaapmuts, 1 blauwlinnen vrouwenschort, 1 paar witte vrouwenkousen, 1 blauwgeruite zak doek, 2 roode zakdoeken met witte bloemen. Wordt aanhouding en bericht verzocht. Het Journal des Inventeurs maakt melding van eene belangwekkende proef om van den te- lephoon gebruik te maken ten dienste der weer voorspellingen. Als men op een afstand van ze ven tot acht meters van elkaartwee ijzeren staven bevestigt, die met een telephoon verbon den worden door een koperdraad met caoutchouc omwondenzal men bij het naderen van een storm ten minste twaalf uren te voreD gewaar schuwd worden door een dof gedruis in den telephoon. Komt de storm naderbijdan hoort men een geluid als van een hagelslag tegen ven sterruiten. Een practische methode om brutale be delaars uit de stad te weren werd Maandag jl, door de Gorcurasche politie toegepast. Aan elk huis, waar hij zich wendde,- volgde hem een agentdie de menschen verzocht niets te geven of te koopen. Woedend sloeg de bedelaar zijn stok op een paal stuk en zeide nooit meer in Gorcum terug te willen komen. Inrukken van den bedelaar was misschien nog praktischer ge weest. Een vliegerwedstrijd is Woensdag te Am sterdam gehouden en ondanks het minder gun stige weder, uitstekend geslaagd. Een talrijk publiek woonde den wedstrijd bij, zoowel op het terrein als daarbuiten en zelf9 op de daken der omliggende huizen zag men menig belangstellend toeschouwer. Vele vliegers stonden mooi in de lucht, maar andere gingen niet open enkele maakten de aardigste tuimelingen. Menig wan hopig gezicht zag men als de vlieger „schoot" gingen dau bleven de waterlanders niet achter. De bespoltelijkste en de aardigst bedachte vlie gers waren op het terrein aanwezig; het was merkbaar dat de jongelieden er veel werk van hadden gemaakten zij amuseerden zich ook kostelijk. De crinolinedit wanstaltige kleedingstuk, is volgens de „Huisvrouw" veel ouder dan men algemeen meent. Niet eerst op het einde der vorige eeuw maar reeds veel vroeger ontsierden de vrouwen met dit toestel haar natuurlijke ge stalte. Reeds de Grieksche dichter Hesiodus kende eene soort van crinoline. In een zijner gedichten waarschuwt hij de mannelijke jeugd zich niet door die vrouwen te laten verlokken welke naar achter uitpuilende kleerpn dragen. In een oud Fransch blijspel van Pierre de Loye, dagteekenende van 1579 en getiteld Néphe- lococugievindt men gewag gemaakt van een kleedingstuk, dat, uit paaraenhaai en haar van andere dieren vervaardigd ten doel had aan de vrouwenrokken, die daar overheen gedragen wer den een grooteren omvang te geven. Derge lijke onderrokken werdeu „vertugales" genoemd. Later werden zij vervangen door de hoepelrok ken uit baleinen vervaardigd. In Engeland verving men tegen het einde der zeventiende eeuw de baleinen reepen door reppen van staal en messing. Dekker noemde daarom in zijn „Satyromastyx" de elegante dames der City Ci - tywires. Meer dan drie eeuwen oud dus „Uud doch bleibt sie ewig neu!" Dat kaD men overal bespeuren, ze geldt ondanks den afkeer toch reeds weder als „haute nouveautéja wjj kennen dames die, ofschoon 't een afschuwelijk kleedingstuk vindep.de toch reeds hare bestelling van zoo'n „tonnetje" gedaan hebben. Arme broekspijpen van die heeren, welke wel een9 het voorrecht hebben gearmd met dames te mogen wandelen De Haagsche medewerker van Argus de Hondt werd Maandagavond namens de directie verzocht het Scheveningsche badhuis te verlaten. Hij voldeed daaraan en werd gevolgd door een vrij talrijk publiek, waarbij ook de directeur- generaal een paar boekhouderseen paar con troleurs en ander personeel. In de vestibule geraakte de Hondt slaags met het publiek. Hij vluchtte naar een rijtuig, verloor zijn hoed en reed onder het gejuich der menigte weg, terwijl de politie |veel moeite had hem tegenover het publiek te beschermen. Te Bladel werd verleden week het huis van zekeren A. Adriaansmet den geheelen in boedel eene prooi der vlammen zonder dat iets van het verbrande verzekerd was thans is in die gemeente eene inzameling gehouden om den man, die door dezen brand bijna doodarm is geworden eenigszins op de been te helpen. Deze poging is boven verwachting geslaagd. Er werden bijeengebracht 4500 gerven, welke onge veer 40 H. L. koren opleveren, ongerekend nog de waarde vaD het stroo voorts hooi in over vloed en een som geld om een flinke nieuwe boerderij te bouwen. Ook gaf het gemeentebe stuur hem verlof om zooveel hout te kappen uit het gemeentebosch als hij voor hel bouwen van zijn huis noodig heeft. De hulpvaardigheid is dus de wereld nog niet uit. Dinsdag avond ruim 11 ure ontstond er brand te Uden ten huize van den herbergier J. v. d. Hoogen, tegenover de Paterskerk. De vlammen deelden zich spoedig mede aan een pand van drie woningen, die mede in korten tijd in asch werden gelegd. Aan redden viel niet te deuken daar de bewoners reeds te bed waren en tenauwernood hun lichaam konden redden. Slechts een gedeelte der huizen en inboedels was verzekerd. In het huis moet f 500 aan bank papier verbrand zijn, In weinige oogenblikken tijds zijn de schuurhet woonhuis en stal van den landbouwer J. G. te Zundert door brand vernield. Alleen het vee en eenig huisraad is gered. Oorzaak onbekend. Te Eindhoven zal de verjaardag van prinses Wilhelmina worden gevierd met volksconcert optocht, bal champêtre en een kegel-concours. Te midden der feestvreugde ter gelegen heid eener bruiloft te Weert, werd de bruidegom, die nog twee dagen gevangenisstraf tegoed had, door de maréchaussée's aangehouden. Uit Woudrichem wordt medegedeeld, dat het schip Maria Stella, schipper Verwey, geladen met steenkolen door de schroefstoomboot Eli zabeth zoodanig is aangevaren dat het een lek bekwam en daarna zonk. Door spoedige en krachtige hulp der Woudrichemscke visschers gelukte het de bemanning en losse goederen te redden. Als een staaltje van den overmoed der Atjehers wordt aan de Javabode geschreven Te Segli, waar men zich algemeen veilig achtte, en dat, met het oog op de komst der vrouwen, dikwijls als garnizoensplaats benijd werd, hebben de sloebers de dekking der vuilniskar aangeval len, een paar gewonden gemaakt en twee geweren meegenomen. Nauwelijks was dit hier bekend of iets buiten onze linietusschen Lampeneroet en Tjot-Goë heeft een even treurig feit plaats. De laatste post zendt dagelijks een patrouille naar de eerste om tot dekking te dienen bij het opvoeren van vivres. Zondag 21 jl. nu werd de spits dezer dekkingbestaande uit sergeant Beer en 5 bajonetten, plotseling door 3 Atjehers ovprvallen de soldaten waren zoo geschrokken, dat zij den sergeaut alleen lieten vechten tegen deze sloebers. Beer hield zich flink, maar kreeg eindelijk een slag op den arm en het hoofd de Atjehers grepen het geweer en fileerden, 1 klewang en 3 donderbussen achterlatende. Toen de hoofdtroep aankwam, was alles reeds afge- loopen. Drie Aijehers tegen zes soldaten en nog een troep daoracLter Is dit geen doorstralend be wijs dat hun overmoed groot is En wat tegen dit alles te doen Wij rukken niet meer buiten den postenketen en de kerels hebben dus vrij spel om de geschikte plaatsen uit te kiezen. Het groote vertrouwen dat ook al weer in den Atjeher gesteld werd, is Vrijdag den 27n Juni andermaal een gevoelige knak toegebracht. Op den spoorwegdijk tusschen Lambaroe en het blokhuis Lamgiongliepen dien morgen vijf gewapenden en twee dwangarbeiders de eersten 1 korporaal en 4 man dienden tot geleide der laatsten die het eten naar het blokhuis moesten brengen. Dit troepje ontmoet op zijn weg vier Atjehers met manden gevuld met vruchten op het hoofd, dus passerklanten. Toen dezeze vier Atjehers ter hoogte van de soldaten zijn, halen ze in eens hunne rantjong te voorschijnen werpen zich op de niets vermoedende soldaten en koelies en hoe goed deze zich ook verdedi gen vier soldaten en 1 dwangarbeider sneuvelen, terwijl de beiden anderen zwaar gewond worden. Op het zien van een potrouille uit het blok huis loopen de sloebers spoedig weg, de geweren mede nemende. Dit zijn 6 geweren, 5 dooden en eenig; gewonden in een tijdsverloop van 14 dagen De driedubbele moordop 9 April te Maas tricht gepleegd, is deze week voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behandeld. De moordenaar Timmermans gedroeg zich gedurende de geheele zitting onbeschaamd en onverschillig, zelfs toen de beproefde weduwe van zijn slachtoffer, leunende op den arm van haren broeder, met hare 17jarige dochter en haar 14-jarigen zoonschreiende bin nentrad om als getuige gehoord te worden. Allen in de zaal waren diep bewogenTimmermans echter zat in onverschillige houdingmet de ar men op de bank geleund en met onbeschaamden blik heen en weer ziendeals ware hij nieuws gierig om te weten, welken indruk zijne gru weldaad op het publiek maken zou. Op de verklaringen van verschillende getuigen maakte de beschuldigde nu en dan eenige aan merkingen, die echter van weinig beteekenis wa ren. Door den president, na afloop van het getui- enverhoor, opmerkzaam gemaakt op de zware eschuldigingdie tegen hem is ingebracht, en ondervraagd over de aanleiding en de toedracht dezer zaakzegt beschuldigdeDat hij door mr Van Oppen (vader) op allerlei wijze is benadeeld, dat hij tot waanzin gebracht en na overal tever geefs om recht gevraagd te hebben, zich weder tot mr. Van Oppen had gewend en dat hij toen in dolle drift het feit heett geüleegd. Hij vindt gelegenheid daarbij nog lievig uit te varen tegen de rechtbank te Maastricht, iets waarover hij door den president ernstig wordt terecht gewezen. Jhr. mr. Serraris, die het openbaar ministerie waarnam, komt bij den aanvang van zijn requisi toir met nadruk op tegen de beschuldigingen, die door Timmermans tegen mr. Van Oppen zijn in het midden gebracht. Geen enkele dier beschul digingen, zegt spreker, kan den toets van een grondig onderzoek doorstaan. Hii gaat de pro eessen, door T. gevoerd, in bijzonderheden na, geeft daarvan een zeer uitvoerig overzichten zegt dat de oorzaak van den achteruitgang van T. te wijten was aan zijn stijfhoofdigheid en aan zijn trots. De beschuldigde heeft gehandeldwat betreft den moord op den vader en den zoon, met voor bedachten rade; alleen ten aanzien der dochter is hij schuldig aan manslag. Hij eischt dat de beschuldigde zal worden schul dig verklaard aan moord op mr. Van Oppen Sr. en mr. Van Oppen Jr. gepleeegd, en aan manslag op Maria van Oppenen zal worden veroordeela tot levenslange gevangenisstraf. In zijn welsprekend requisitoir bracht de ad vocaat-generaal hulde aan mejuffrouw Marie van Oppen voor haar heldhaftig gedragom met op offering van haar eigen leven te trachten dat van haar vader te redden. Zoolangroept spreker uit, onverschrokken moed en opofferende liefde deugden zijn, die in Nederland in eere worden gehoudenzal de naam van M. Van Oppen als een toonbeeld van deugd door alle weidenkenden genoemd worden. Was de advocaat-generaal welsprekend, de ver dediger Mr. II. Boschwas het niet mindei\ ln eene bondige rededie bijna twee uren dnur- detrachtte hij de argumenten van het O. M. te ontzenuwen Hij beweerde lo, dat de gemoedstoestand van den beklaagde van dien aard was, dat het feit niet toei'ekenbaar was, en hij verzocht op dit punt een nader deskundig onderzoekwijl het eerste onderzoekdat te Maastricht heeft plaats ehad, zijns inziens niet volledig was; en 2o.dat e beschuldigde niet gehandeld had met voorbe dachten rade. Zoo het hof in den gemoedstoeetand van den beschuldigde omverhoopt geen aanleiding kon vinden om een nader onderzoek te gelasten, dan vroeg hij schuldigverklaring niet aan moord maar aan manslag, driemaal gepleegd, terwijl hij, ook met het oog op den toestand van de familie van den beschuldigde, de clementie van het hof inriep. In de pleitzaal was bij allen slechts één roep over de uitstekende wijze waarop mr. Bosch in deze uiterst moeilijke zaak voor zijn cliënt was opgekomen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over 8 dagen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de redacteur Zondag 17 Augustus jl. werd door de licder- tafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooienmet medewerking van de harmonie l'Espérance van Waalwijkheeren leden en ho noraire leden van den koninklijken doelen Recht door Zee, een concert aangeboden op hun ter rein bij de kinderen Van Reedatbegunstigd door schoon wederzeer druk bezocht was; en geen wonder ook; Waalwijks twee op muzikaal gebied zoo gunstig bekende vereenigingen met de hoogstvereerende en welwillende medewerking van den weled. heer W. C. Deckers van 's Bosch, waren uitvoerders. Door l'Espéraace geopend met „le Printemps" marche van Koruwerd in het le gedeelte van het programma door de liedertafel Oefening en Vermaak gezongen „Omhoog" van Heinze en „Opwaarts" vaD Richard Holwaarin ook de heer Deckers optrad. Deze twee schoone en boeiende stukken werden door de liedertafel Oefening en Vermaak met de haar eigene juistheid voortreffelijk uitgevoerd. In het le deel van het programma werd men aangenaam verrast door de uitvoering van „l'Espé rance" marche, opgedragen door den componist, den weled. gestrengen heer Haarman kapitein bij hot 2e regiment infanterie te 's Bosch, aan de harmonie l'Espérance, welk stuk onder diens leiding door de harmonie op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, omgemeen veel bijval vond. Tusschen het le en 2e gedeelte van het pro gramma werd door den heer Deckers gezongen „Zwiegesang" van Kücken. Dit schoon me lodieus lied op boeiende wijze voorgedragen droeg ieders goedkeuring wegde schoone en krachtvolle woorden, in diepe stilte en aandacht door honderden aanhoordbrachten allen in verrukking en lieten den gevierden zanger dave rende toejuichiugen ten deel vallen. Het 2e deel van het programma door beide vereenigingen keurig en schoon afgewerkt, werd herhaalde malen toegejuicht. Tusschen de verschillende nummers voerden heeren eere leden van „Recht door Zee", het woord. Op de eerste plaats de weled. heer A. C. Zijlmans. ZEd. dankte de beide vereenigingen, die dezen dag tot een der schoonste voor „Recht door Zee" maakten, en benevens den heer Dec kers, voor hunne medewerking; vervolgens voerde het woord de weled. heer Jud. Timmermans Wzn. ZEd. wees op de groote verdiensten der liedertafel en der harmonie l'Espérance, dankte hen en den heer Deckers uit naam van „Recht door Zee" voor het schoonedezen dag ten gehoore gebrachthij bracht in aangename her innering dat wijlen zijn vader, de weled. heer YVi'lem Timmermanseen der oprichters van Recht door Zee is geweest, en dat de koninklijke doelen Recht door Zee steedswaar het geldt de opluistering van Waalwijks feesten daaraan op gepaste wijze deelneemt. Door den weled. gestrengen heer Haarman weid hulde gebracht aan „l'Espérance", die hij terecht eene standplaats naast vele harer zuster verenigingen in Nederland aanweesen die bij hem steeds steun en vriendschap zal vinden,

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2