Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Servie. Rusland. Amerika. BINNENLAND. eilander, door de Duitschers den toorn der Span jaarden in hevige mate heeft opgewekt. Aan de opgewondenheid zal waarschijnlijk een einde komen wanneer men weet dat de Duitsche regeering aan die van Spanje een nota zal ge zonden hebben in vriendschappelijke termen vervatwaarin voorgesteld wordt, de aanspraken van Spanje op de Carolina-eilauden aan een lo yaal onderzoek te onderwerpen. Bij een stierengevecht in de Spaansche stad Vittoria men schijnt daarondanks de cholera den lust voor dit vermaak nog niet verloren te hebben had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Een woedende stier sprongop het oogenblik dat hij in het strijd perk gebracht werd onder de menigte toeschou wers. Een aantal mannen, vrouwen en kinderen werden ernstig verwond door het woeste dier dat de straat oprendeen eerst na verloop van eenigen tijd door soldaten werd neergeschoten. De doctor te Grenada, die van de 15 choleralijders 14die de tweede periode der ziekte waren ingetreden gered heeft door aether- inspuitingen in den endeldarm, heeft machtiging gekregen om zijn middel in de Spaansche hos pitalen toe te passen. Zondag namiddag heeft er iü het Prado eene manifestatie van omstreeks 150,000 perso nen die zestig vaandels bij zich hadden, plaats gehad. Eenige lieden hielden eene toespraak tot de menigte. De manifesteerenden trokken naar de hotels van den voorzitter van den mi nisterraad en van den minister van binnenlandsche zaken en riepen Leve de eenheid van Spanje! Leve het leger! Voor het Duitsche gezantschaps hotel had er geen manifestatie plaats. Er is een derde oorlogsschip naar de Caroli- nen-eilanden vertrokken. MADRID24 Augustus. De koniüg is hier aangekomen en heeft den ministerraad gepresi deerd. Het verhandelde wordt geheim gehouden. Bij het departement van marine heerscht groote bedrijvigheid. Alle zeeofficieren die verlof hadden zijn opgeroepen. De bladen in de provinciën stemmen in met de manifestatie van gisteren. MADRID 24 Augustus. Het antwoord van prins Bismarck is hier ontvangeu. Het zal morgen openbaar worden gemaakt. Men ver zekert, dat Duitschland zijne aanspraken hand haaft. De gewezen ministers Martos en Baerro hebben gisteren van bet balcon van het militair casino de manifestanten toegesproken. Zij verklaarden, dat tot eiken prijs de eer der Spaansche vlag moet werden verdedigd. „Volk leger en vloot zijn daarin eensgezind en zullen haar weten te verdedigen. Mannen van eermoeten nooit vragen naar de getal sterkte des vijands. Het is een plechtig oogenblik. Leven en bezitting stellen wij ter beschikking van leger en vloot Hunne woorden werden begroet met den herhaalden kreet van „leve het leger en de vloot Volgens gerucht zal Spanje 25,000 man naar de Philippijnsche eilanden zenden. Het gouver nement ontvangt talrijke adressen, waarin wordt aangedrongen op handhaving der integriteit van het grondgebied. In Melbourne en Sydney is alles in rep en roerten gevolge van het tentoonstellen aldaar van een paar monsters dikke stukken goud, welke in het bezit waren van een man, Kerry genaamd, die zeide het goud in Nieuw Guinea verkregen te hebben. Te Melbourne heeft zich dadelijk eene groote maatschappij gevormddie eene expeditie naar het eiland en naar de vindplaatsen van het goud afzond. Te Sydney was men bezig, ook zulk eene maatschappij tot stand te brengen onder den generaal Mc. Iver. Naar men zegt, werd het goud gevonden dicht bij de plaats waar de expeditie van de kon. Geographische Maatschappijonder de leiding van den heer H. O. Forbes zal aan land komen. De Morning Post verneemt dat de Britsche regjering van de Russische nieuwe voorstellen ontvangen heeftvolgens welke de Zulfikarpas zelf aan Afghanistan zou blijven terwijl de daar aan grenzende weiden aan Rusland blijven zouden. Generaal Grenfell telegrapheert dat 4000 derwischen met 300 gewe en en 7 kanonnen Dongola bezet hebben. De tariefcommissie van het te Berlijn verga derde telegraafcongres heeftna eene rijpe be raadslaging, die eenige dagen duurde, belangrijke besluiten genomen. Het stelsel van tarief eenheid zoowel voor rechtstreeksche als voor doorgeseinde telegrammen werd met eenige wij zigingen strekkende tot verhooging van enkele door Duitschland voorgestelde posten met een groote meerderheid aangenomen. Het is te ver wachten dat ook de voorstellen tot verlaging van de seinkosten over de telegraafkabels naar ver afgelegen overzeesche gewesten, bepaaldelijk China, Japan Australië en Oost-Indièinsgelijks door de meerderheid zullen worden goedgekeurd. In een hoogst officious artikel constateert de Norddeutsche Algemeine Zeitungdat de Spaansche regeering nog nooit eenige inspraak heeft gemaakt tegen de iu 1875 door Engeland en Duitschland gemeenschappelijk ingediende nota, waarin Spanje'» heerschappij over de Carolinen- eilanden werd betwist. De Duitsche regeering heeft op de vertoogen van het Madridsche kabinet ter zake van de Carolina- eilanden geantwoord met de verklaring, dat Duitschland slechts aanspraak maakt op die eilanden, waarop Spanje geen uitgemaakte rechten bezit. Thans zal eindelijk de doorgraving van Zuidelijk Holstein ten einde een groot zeekanaal te verkrijgen tusschen de Oostzee en de Noord zee tot stand komen. Pruisen zal terstond ua de vacantie een desbetieffend plan aan den Duitschen bondsraad voorleggen. Het kanaal wordt zóó diep gegraven dat ook de zwaarste oorlogschepen het zullen kunnen passeeren. De maatschappijdie het werk onderneemt, zal eene staatssubsidie van vijftig millioen mark ontvangen. De kosten van het geheele werk worden begroot op 156 millioen. Dat er te Keulen nog meer huizen zijn die in een gevaarlijken toestand verkeerenis Donderdag gebleken. Des voormiddags 11 ure stortten op de kleine Griechenmaikt weder twee huizen in. De bewoners waren even te voren door een verdacht geluid gewaarschuwd, zoodat, behalve de schade aan het huisraad gecne on gelukken te betreuren zijn. Met de stoomboot Werra van den Nord- deutsche-n Lloyddie van Bremen den 31 Juli te New-York aankwamarriveerde een jong- mensch die gevankelijk naar Duitschland terug gezonden moest worden wegens diefstal in volle zee. Dc jonge man, vermoedelijk een Amerikaan die als John Lohmann stond ingeschreven, reisde niettegenstaande de belangrijke geldsommen, die hij bij zich had als tusschendekspassagier. De wachthebbende officieren moeten hem meermalen in de kajuiten hebben zien rondloopen zonder eenig kwaad te vermoeden. Op een onbewaakt oogenblik sloop Lohmann in de kajuit van den betaalmeester Sturmanndie zich even te voren te slapen had gelegd en reeds was ingeslapen. Nog voor dat de betaalmeester, die wel een ge- druisch vernomen hadweder geheel ontwaakt washad Lohmann hem een in chloroform ge drenkte doek over het hoofd geworpen en hem met het gezicht in het kussen gedrukttotdat het verdoovingsmiddel zijn uitwerking had gedaan. Hierna plunderde hij de zakken van zijn slachtoffer en maakte zich door middel van de sleuti Isdie hij vondvan een aantal diaman ten, ter waarde van 12000 dollarsdie aan de zorg van den betaalmeester waren toevertrouwd, meester. Met zijn buit begaf Lohmann zich naar het privaatdoch werd door een der be dienden opgemerkt toen hij iets wilde wegwerpen. Laatstgenoemde maakte Lohmann er opmerkzaam op dat dit niet geoorloofd was en toen hij nog bezig was met Lohman hierover te debatteeren, ontstond er een groot tumult en hoorde men dat de betaalmeester vermoord en bestolen was. De bediendewien het voorkomen van den passagier verdacht toescheen greep hem onmid dellijk en maakte zich meester van het kistje met de diamanten. Lohmann werd daarna door den betaalmeester, toen deze weder tot bewustzijn gebracht was herkend en in hechtenis genomen om zich later voor de Duitsche rechtbank te verantwoorden. Bij een feest van de ,/Duitsche schoolver- eeniging" in de Weener voorstad Hietzing, had dezer dagen een ongeluk plaatsdat treurige gevolgen had kunnen hebben als het feest wal drukker bezocht was geweest. Bij het laatste nummer der muziekuitvoering, van het Deutsche liedzou Bengaalsch vuur ontstoken worden. De hulsen werden als gewoonlijkaan boomen in den tuin bevestigd met de opening naar !iet publiek gekeerd maar toen men er vier tegelijk aanstak kwam erin plaats van een kleurige vlam een zwerm vuurpijlen uit welke sissend en knetterend onder het publiek vlogen. De toeschouwers die niet wisten wat hun gebeurde, vluchten in grooten angst naar alle kanteu. Als de tuin vol was geweestzou de paniek zeker tal van ongelukken veroorzaakt hebben. Thans werden alleen een dame aan het voorhoofd en een heer aan het oor gewond, terwijl een aantal kleedingstukken verzengd werden. Bij onderzoek bleekdat de verkooper van het vuurwerk bij vergissing vuurpijlen in plaats van bengaalsch vuur had afgeleverd. liet jaarlijksche St. Stephaansfeesthet nati onale leest van Hongarijeis Donderdag weer te Pest gevierd. Volgens oud gebruik werd de rechterhand van dien „Heiligen koning" in een prachtig reliquieën-kastje uit een der kerkin te Ofen naar dc koninklijke kapel gedragen. Aan den plechtigen optocht namen de leden der katholieke geestelijkheidde voornaamste waardigaeidbekleeders van hof en regeering en de plaatselijke overheid deel, alsmede een aantal aanzienlijken in de fraaie en schilderachtige lands-kleederdracht. Een groote menigte o.a. niet minder dan 30,000 boeren uit den omtrek, was getuige van de plechtigheid. Een hevige kruitontploffing heeft te Rome in de „Via Emmanuele," pla ts gehad. Een kist met kruit viel van een wagen ontplofte en stak ook de anderen aan. Vijf en twintig menschen werden ernstig gewonden vier gedood. De huizen in den omtrek zijn zwaar beschadigd. Men heeft te Rome bij eer. huiszoeking bij een gewezen regeeringsambtenaar de ontdekking gedaan van een uitvoerige correspondentie, waar uit blijktdat er in Italic een breed vertakte vereeniging bestaatdie te Romete Napels en Spoleto haar zetel heeft en strekt om met Ame rika een uitgebreiden handel in meisjes uit het Zuiden van Italië te voeren. De tuschenpersouen te New-York betalen f500 a f1000 voor elk individu. Tien personen die zich aan dezen afschuwelijken handel schuldig maaktenzijn deze week te Rome gearresteerd. Ziehier eenige bijzonderheden omtrent de kostbare voorwerpen die in het koninklijk paleis te Ti.rijn gestolen zijn. Vier groote halssnoeren van de Annunziata-orde met 955, 1174, 1174 en 1238 diamanten bezet; twee sterren van dezelfde ordemet 605 en 607 diamanten; een kistje met 109 diamanten; een degen van groote waarde door een vreemden souverein aan koning Victor Emmanuel ten geschenke gegeven eene gouden kroon, een geschenk van de stad Napels aan denzelfden koning; eene vermaardein de zestiende eeuw vervaardigde gouden snuifdoos met brillanteu en een miniatuur-portret van een prins uit het huis van Savooiedie koning Victor Amadeus heeft toebehoordeen flacon met bas-reliefs uit de achttiende eeuween goudenmet brillanten versierde armband met de miniatuur-portretten van Karei Albert en zijne familievoorts nog vele andere kost baarheden van groote waarde. Tengevolge der verklaringen van den gevangen genomen roover Milan Shujkovic zijn vier leden der kamer van afgevaardigden in arrest genomen, ouder beschuldiging van medeplichtigheid aan den moord onlangs gepleegd op den afgevaar digde Beljko Jatovljcvic. De Swet bericht aangaande den spoorweg Kisil ArwatAskabad dat deze den 1/13 November e.k. gereed zal zijn. Op twaalf verschillende plaatsen heeft men den bouw begonnen. De weg is thans bijna overal gereed. De rails zullen over de geheele lijn evenzeer gelijktijdig worden gelegd. Hunne lengte bedraagt thans nog slechts van Kisil Arwat drie werst, Bij gebreke aan ver voermiddelen heeft men een groot aantal paar den uit Europeesch Rusland moeten laten komen. Tegenwoordig heeft een gewoon reiziger vijf dagen nooaig om den afstand tusschen beide ge noemde plaatsen af te leggen. Te St. Petersburg bestaan 31 tramweglijnen tol eene gezamenlijke lengte van 101 werst. Het rollend materieel wordt gevormd door 392 wag gons en 9 stoomwagenshet aantal paarden bedraagt 2122. In 1884 werd door de tram wagens eene lengte van 9,831,638 werts afgelegd en bijna 51 millioen passagiers vervoerd. Er werden 67 ongelukken door den paardenspoor weg veroorzaakt, waarvan 15 een doodelijken afloop hadden. De tramways worden hier bijna uitsluitend door den minderen man gebruikt, en laten aan vlugheid zindelijkheid en gemak veei te wenschen overdoch zijn uiterst goedkoop. Een nieuw export-artikel uit N.-Amerika. Door de zeeprovinciën var. Canada wordt thans eene proef van groot gewicht genomen nl. het invoeren van levende zeekreeften op de Engelsche markt. De stoomboot „Clifton" is met een groo ten waterbak, waarin zich 500 levende zeekreeften bevinden, van Miramichi naar Engeland vertrokken Als de dieren hunne bestemmingsplaats ic goeden toestand bereiken wordt een groote handel in het artikel verwacht. In ingelegde kreeften (in bussen) bestaat reeds een aanmerkelijke handel met Groot-Brittannië. Meer dan 600 fabrieken zenden jaarlijks 16 tot 17 millioen blikken bus sen ter waarde van Sl/2 tot 4 millioen dollars, naar Britsche, Amerikaansche en andere markten. Waalwijk, 26 Augustus 1885. Tot lid van den gemeenteraad van Bezooien is gisteren gekozen de heer J. Broedersmet 45 stemmen, tegen 35 uitgebracht op den heer L. van dei Hammen Sr. Bij gedeputeerde staten van Noordbrabant maakt het, volgens hun jaarverslag, nog een punt van overweging uit, of en in hoever zal worden overgegaan tot eene herziening der jaarwedden van de burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers in dat gewest. De gevoelens der gemeenteraden, op het laatst des »origeu jaars ter zake ingewonnen, zijn over het algemeen niet gunstig voor verhooging. Van de 184 gemeenten verklaarden zich de raden van 82 gemeenten bepaaldelijk tegen elke verhooging. De raden van 81 gemeenten toonden zich vóór de verhooging der bezoldiging van den secreta ris, 49 voor die van den burgemeester, 31 voor die der wethouders en 25 voor die van den ontvanger. Verleden Maandag vierde de harmonie „de Eendracht" van Nieuwkuik en Onzenoort haar 50-jarig bestaan met een festival, waar aan 6 harmonien deelnamen. Deze werden op het feestterrein ontvangen door de feestcommissie, welker president, de heer Driessen, hen ongeveer met de vol gende woorden toesprak Geachte directien der verschillende ge zelschappen hier aanwezig! „Met eene bijzondere voorliefde met op- gewekten zin aanvaard ik de voor inij aan gename en zeer vereerende taak, u M. H., het woord te mogen toevoegen; als president der feestcommissiemede in naam van de harmonie de Eendracht van Onstnoort en Nieuwkuik, ja in naam van de geheele ge meente van Nieuwkuik, heet ik u allen wel kom aan deze plaatswelkom in onze ge meente, welkom in ons middenvan harte roep ik u ons welkom toe, u M. H., die van nabij en verre zijt opgekomen om met ons het gouden jubile onzer harmonie te vieren u allen drukte ik in mijne gedachten de vriendenhand bij de eerste schrede die uw voet zette op Nieuwkuik's bodem, en thans in dit oogeublik hernieuw ik dien handdrukonder de plechtige en ernstige verzekeiing dat wij van onzen kant al het mogelijke zullen aanwenden om uw kort stondig verblijf in ons midden zoo aangenaam mogelijk te makendaartoe verklaren wij ons allen volgaarne bereid, en verzoeken u mitsdien uwen veelvermogenden invloed bij uwe gezelschappen te willen aanwenden tot eensgezindheid en tot vriendschappelijke onderlinge samenwerking, om 't festival van heden naar wensch te doen slagen. En nu M. H. bied ik u den eerewijn aan, drink op uw aller gezondheid, op het welslagen van ons feesten heet u ten slotte hartelijk welkom." De feesten werden nu geopend met een optocht, bestaande uit de opgekomen mu ziekgezelschappen, de in de gemeente be staande gilden een praalwagen met bruidjes, eenvoorstellende den landbouw enz. Dit alles te zamen vormde een heel goed geheel, zoodat de optocht beantwoordde aan de goede verwachting, die men er van koesterde. Des namiddags ten twee ure werd eene feestmarsch uitgevoerd door de gezamelijke harmoniendit stuk werd flink ten gehoore gebracht en voldeed uitstekend. Daarna begon het festivaldat tot in den avond onafgebroken werd voortgezet. De verschillende harmonien kweten zich uitmun tend van hunne taak en mochten dan ook luide bijvalsbetuigingen inoogsten van het talrijk publiek, dat op het goed afgesloten, net versierde terrein aanwezig was. In den namiddag wenschte de president der feestcommissie de feestvierende harmonie geluk in de volgende termen ,/t Is feestja hier is 't feestvoor ons allen feest. Want gij, Eendracht van Onse- noort en Nieuwkuikgij viert uw gouden jubelfeest. Uwe ontsloten boeken getuigen van uw roemvol verledenzij getuigen van den goeden geest, die uwe oprichters bezielde, dien zij op u wisten te doen overgaan en dien gij op uwe beurt op onze zonen zult trachten over te planten uwe benijdenswaardige eens gezindheid van een halve eeuw kan 't ge- getuigen hoe trouw gij aan de leuze van uw banier waart; ja, Eendracht van Onsenoort en Nieuwkuikwij Nieuwkuikenaren zijn fier en trotsch op uw onafgebroken voortbe staan gedurende een tijdperk van 50 jaren. „En 'tis nog lang niet uit, uw edel strevenom anderen tot nutden armen tot voordeel en u zei ven tot genoegen werk zaam te zijnde band is niet verbroken waarmede gij allen onderling en allen te zamen aan de edele toonkunst zijt verbonden. Uwe broederlijke eensgezindheid, u tot eer en aan anderen ten voorbeelddoet in onze harten eene gevoelige snaar trillen die de grondtoon is van uw 50 jarig jubelfeest, dat wij heden vieren. Ja, Eendr. van Onsenoort en Nieuwkuik, schaart u rondom uw schoone banier en ontvangt in de schaduw van uw vaandelten aanhoore van vreemdelingen en vriendende verzekeringdat wij Nieuw kuikenaren u achten dat wij u liefhebben, wij u eerbiedigen; wij wenschen u geluk op dezen voor u onvergetelijken dag, en ik ver trouw bij het belangstellend publiek den wensch uit het hart te grijpenals ik u toevoeg Lang leev' de Eendracht van Onsenoort en Nieuwkuik." Een der bruidjes, de jonge juffrouw Lucia Driessen, hield de volgende toespraak tot den beschermheer ran „de Eendracht" van Nieuwkuik en Onsenoort, Jhr. mr. de La Court, die het feest met zijne tegenwoordig heid vereerde Weledel hooggeboren heer, jhr. de La Court! „Als begeleidster dezer jeugdige maagde kens is mij de aangename taak opgedragen ze aan uwe hoogheid te mogen voorstellen en bij u hunne tolk te zijn. Zij wenschen u toe, hoogwelgeb. heerbeschermheer van de Eendracht van Onsenoort en Nieuwkuik, levenslust en opgewektheid om de vele be langrijke betrekkingen, die kerk en staat aan uwe groote talenten toevertrouwdenzóó te kunnen vervullen, dat uwe belanglooze zelf voldoening daarin behagen moge vinden tot in hoogen ouderdom zij smeeken van den hemel af voor uvoor de vrouwe uwe ge achte echtgenoote en geliefde kinderen en verdere familiebetrekkingen eene benijdens waardige gezondheid en een onverstoorden vrede. Zij maken van deze gelegenheid ge bruik u dank te brengen voor wat uwe goedheid in banger dagen voor de belangen van geheel Onsenoort en Nieuwkuik, deed en hebben de eer hunne ouders en zich zei ven

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2