Nummer 70. Zondag 30 Augustus 1885. 8C Jaargang. rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De DOCHTERS van den KOLONEL. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. T7T7TTTT T PTflM De Echo van het Zuiden, Hf, tal, IlMWft BI Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. S"" Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Volgens de Indépeudance is er eene kleine verandering in het kabinet en in de diplomatieke vertegenwoordigers ophanden. De minister van landbouw en openbare werken, ridder De Mo- reau zal zijne portefeuille nederleggen om naar Rome te gaan, ten einde België bij het Vaticaan te vertegenwoordigen. Thans is de vertegen woordiger bij de Romeinsche Curie, baron Pit— teurs-Hiégaerts. De Belgische Moniteur bevat de volgende waarschuwing Volgens eene mededeeling van de politic van Londen aan den bestuurder der openbare vei ligheid is er te Londen eene bende bedriegers, die er op uit is om door middel van aankon digingen in dagbladen jongelingen derwaarts te lokken onder voorwendsel hun plaatsen van klerk rentmeester enz. te bezorgen; zij eischeu het storten van een waarborg en als de schurken die eens in handen hebben wordt er van geene plaats meer gesproken. Het publiek wordt ge waarschuwd. De koning der Belgen die als hoofd van den nieuwen Congo-Staat, niet Leopold II heet,, maar Potorko 1, heeft nu bepaald, dat de hoofd zetel van de rechterlijke macht te Boma zal zijn,, en dat het plan van den Congo-spoorweg niet. openbaar gemaakt zal worden voor het in alle opzichten grondig onderzocht is. De ingenieur Petitbois is met dat onderzoek belast. De beschuldigingen tegen de Congo-onder- neming ingebracht zijn nog altijd niet door de regeeriüg van den Congo-staat wederlegd. Zij bewaarde daartegenover tot dusver een minach tend stilzwijgen. Maar haar eigen orgaande Mouvement Géographiquemaakt zich nu on gerust dat dit zwijgen verkeerd uitgelegd zou kunnen worden en bezweert haarhet te ver breken. Naar het Hdb. van Antwerpen verzekert is tot nu toe de Antwerpsche tentoonstelling bezocht geworden door ruim 1,500.000 per sonen. Alleen den 15 16 en 17 Aug. werd aan entrees 100,000 francs ontvangen. Volgens hetzelfde blad zal de sluiting vermoedelijk eerst plaats hebben op 2 November. XIII. Ik volgde de boot met mijne oogen toen zij de Belladoua bereikt had. Ik zag het hoe Isidore Blanche in zijne armen nam en tegen de valreep opdroegen tien minuten later werd het anker van den brigatijn gelicht en de top zeilen door de landkoelte opgezwollen, verliet zij majestueus de baai. Miju blik volgde hem, toen hij in de nevelen van mijn oog verdween. Ik keerde mij om en spoedde mij naa? de woning des kolonels. Door kussens ondersteud zat Cecilia op de sofa in de eetzaal hare vermagerde wangen waren met een rood vlekje gekleurd, hare oogen waren gesloten onder de lange wimpers harer oogleden hare lippen doodsbleekmet scherpe lijnen omgeven eo haar geheele voorkomen was alsof de koude hand des doods haar reeds had aangegrepen. Alleen de trillende beweging harer borst verried dat zij nog leefde. De kolonel sloeg oplettend de snel veranderende schoonheid gade van het kind, op wier leven en geluk hij al zijn hoop gevestigd had. Toen ik verschrikt op den drempel staan bleef, vertoonde op eens de wreede zelfzucht van Blanche in hare volle naaktheid zich aan mijngeest. Waar was zij in dat „bittere uur van rouw en dood? Zij had thans tot eene ongeoorloofde vlucht hare toestemming kunnen geven en mij was de last opgedragen den vader met de zonde van ondank baarheid zijner dochter bekend temaken. Ik naderde langzaam en zacht en vatte zijne hand; een ge smoord gekerm deed zijn geheele lichaam beven, toen hij met een onbestemden blik op Cecilia wees en er schor fluisterend bijvoegde geen hoop, De Franschen weten nog niet rechtwat zij zullen aanvangeo met Thuong geweten regeut vun Annam die tijdens de onlusten in Ton kin een zeer dubbel spel speelde en aan den et.uen kant de mandarijnen tegen de FraDSchen opzetteterwijl hij aan den andereu kant de Franschen te Hué overstelpte met betuigingen van gehechtheid. Generaal de Courcy zou eenigszins geneigd zijn het gezag weder aan Thuong toe te ver trouwen, nu hij eenmaal de overmacht van Frank rijk heeft leeren erkennen. Maar anderen le Temps o. a., achten het veiligst den wreeden en listigen potentaat naar een of ander verbannings oord te zenden desnoods in het genot van de door hem bijeengeschraapte rijkdommen. Liu Vinh Phuochet gewezen hoofd der Zwartvlaggen heeft aangeboden binnen drie maanden Tonkin geheel tot rust te brengen, wan neer men hem als een aan Frankrijk onder geschikt vorst, de noordelijke gewesten wil laten regeeren. Eene dépêche van generaal de Coucy maakt melding van een lichte afneming der cholera in Tonkin. De generaal zal waarschijnlijk naar Hué terugkeeren. De lijkdienst voor admiraal Courbet is aan boord van de Bayard te Hyères gehouden. De plechtigheid had een geheel intiem karakter. Admiraal Duperré heeft eenige woorden gesproken. De lijkkist i9 vervolgens ontscheept en naar het 'station gebracht in een lijkwagen met zes paarden bespannen. Voordat de kist in den spoorwegwaggon werd geplaatsthield admiraal Kranz een korte toespraak waarin hij de ver diensten van admiraal Courbet schetste. Om tien uur vertrok de trein naar Parijs. geen hoop O, onmeedoogende dood or.mee- doogende dood Zij opende hare oogen en zag vragend rond haar vader boog zich over haar heen en vatte hare hand. „Lievebeste papazeide zij glimlachende, „heb ik lang geslapen?" /,Niet zeer langantwoordde hij//Omtrent een uur." Haar zoekend oog vestigde zich op mij en een flauwe straal van vreugde vertoonde zich op haar bleek gelaat. /,Kijk, daar is eindelijk onze deserteur terug gekeerd zeide zij. //Wij dachten dat gij ons hadt vergeten." Ik wist rflet wat ik haar antwoorddewant ik was geheel in verwarring. z/Waar is Blanche, papa? vraagde zij vervolgens. Deze woorden gingen mij als een zwaard door de zielhoe weinig beteekenend zij ook mochten schijnen. z/Zij klaagde over vermoeidheid mijn kind en is naar bed gegaan. Zij moest ook niet ziek wordenhernam haar vader. z/Neen, ik vertrouw op den Hemel, dat die haar voor u sparen zalfluisterde zij zacht op een bijna wanhopigen toon die mij deed ontstellen. //Ik wenschte dat Francisco hier waszeide zijterwiji een zwakke blos hare wangen verfde. „Ik zou hem zoo gaarne nog eenmaal zien." 7Dat zult gij mijn kind hernam de kolonel. Morgen vroeg zal hij hier zijn." z/Maar zal ik morgen hier zijnzeide zij zacht met een zucht. //Zoo Cecilia verlangt dezen avond haar neef nog te zien dan zal ik hem halen zeide ik. «O gaarne hernam zij met een dankbaren blik. z/Neen viel de kolonel haar in de reden z/dat kan een der dienstboden wel doen.// De Matin verzekert dat de Duitschers op een aan Frankrijk toebehoorend eiland in de Stille Zee hunne vlag geheschen hadden maar dat Bismarknaar aanleiding van Frankrijks hiertegen ingebrachte bezwaren, bevel gaf de vlag neer te halen. Volgens de France zou de Rusische regee ring voornemens zijn handelend op te treden, om lang?, diplomatieken wegde opheffing van de speelbank te Monte Carlo te bewerken. De zelfmoord van den Russischen vorst Gagarin, een der slachtoffers van de speelbank moet aanlei ding tot dit voornemen gegeven hebben. Te Lyon duren de manifestaties der we vers voort. Eenige fabrikanten hebben bescher ming aan de politie verzocht en ontvangen. Men vreest voor ernstige ongeregeldheden. De ievolutiouair-socialistischo groepen te Parijs hieldeD in de Rue Rivoü eene vergadering, waarin gesproken werd door Tortillier, die voor rekening der meubelmakers vereeniging eene lange reis naar Deneraarken Zweden Noorwegen en Berlijn gemaakt heeft om de concurrentie aldaar te be»tudeeren. Hij maande de werklieden aan, lang vereenigd te blijvendaar eene algemeene beweging op haudet. isen niet vijandig tegen over de Duitschers te staandie hen bij de aanstaande verkiezingen met geld zulleu onder steunen. Besloten werd een geldelijke bijdrage te zenden voor de werkstaking te Kopenhagen. In Spanje gaat men voort het feit der bezetting van een der Carolinaeilanden door Duitschlaud, hoe onvoldoende toegelicht dit ook moge wezen, te bespreken op eene wijze, die het voor de regeering \an Von Bismarck eerder raoeielijker dan gemakkelijk zal maken om te schikken en toe te geven. Zoo noemt de //Liberal" het „eene schande voor de natie", wanneer de beslissing aan scheidsrechters 'werd opgedragen, aangezien het hier immers eilanden geldt, waarop Spanje onomstootelijke rechten heeft. En elders heet het, dat Spanjes gezag over de eilanden moet verdedigd worden eerst met het woord en later z/Het is een boodschap van teederen aard fluisterde ik. //Vertrouw dien liever aan mij toe." Ik verliet zacht het vertrek en op de straat gekomen zijndeliep ik ijlings naar het strand. Daar gokomen liet ik mij naar de Violante roeien. Ik vond kapitein Manuel op bet ach terdek met snelle schreden heen en weder loo- pende. Het vertrek van den brigantijn was hem ter oore gekomen en hij leed thans onder den indruk dat zijne wraakzuchtige plannen zoo op eens waren veiijdeld. „Gij komt later dan ik gedacht hadriep hij ongeduldig„die schelm heeft het anker gelicht. Hebt gij hem gesproken „Jaantwoorde ik. „Enzeide Manuel„welk antwoord heeft hij u gegeven „Zoo gij hem naar zee wilt volgen buiten het bereik van het geschut des ka9teels, dan zal hij u met de volle laag van het dek der Bella donna begroeten," antwoordde ik. „Wat u ilde hij daarmede zeggen riep de kapitein. „De brigantijn is niet gewapend?" „Verder heeft hij mij verzocht u te bedanken voor de beleefdheid, die gij zijne vrouw bewyst," vervolgde ik zijne vraag onbeantwoord latende. „Ja, Blanche Perez is zijne vrouw," vervolgde ik „en i9 met hem gevlucht." Toen verhaalde ik hem alles wat ik gezien had en eindelijk ook de reuen van mijne komst op dien oogenblik. Hij vestigde een woesten en onderzoekenden blik op mijterwijl ik sprak. Toen ik geëin digd had riep hij een der officieren bij zich en gaf hem in stilte eenige bevelen. Daarna keerde hij zich weder tot mij. „Ik geloof nietzeide hij „dat het noodig is aaa den wensch van Cecilia gehoor te geven." „Haar einde is nabij kapitein Manuel," zeide ik op vasten ernstigen toon. „Gij waart eens haar verloofde; ec zoo ik eenige kennis heb van desnoods metterdaad en met de wapenen. Im mers nooit zal een duimbreed van Spanje's ge bied worden afgestaan. In bijna alle voorname steden hebben anti- Duitsche betoogingen plaats gehad als in de hoofdstad, en de heeren officieren roeren zich te Madrid zoo geducht, dat de regeering zich ge noodzaakt heeft gezien hunne sociëteit te sluiten. Van het balcon dier verzamelplaats, weet men, werden dezer dagen tot het volk opruiende toe spraken gericht. In de Kölniscbe betoogt inmiddels een zaak kundige, en wel voornamelijk uit Spaansche bronnen, dat de rechten van Spanje op de eilan den minstens zeer twijfelachtig zijn. Het antwoord, dat de Daitsche regeering per telegraaf aan har< n gezaut te Madrid heeft gezonden op Spanje9 protest tegen het bezetten der Carolineneilanden en waarvan eene dépêche leeds den hoofdinhoud heeft bekend gemaakt, luidt volgens het agentschap Fabra aldus „Toen de regeering des keizers gevolg gaf aan het herhaald verzoek der Duitsche onderdanen, die handel drijven op de Carolineneilanden, om het beschermheerschap uit te strekken tot dien archipel, was het hare bedoeling volstrekt niet om tekort te doen aan vroegere rechten. „Naar de stukken, die de Duitsche regeering bijeenverzameld heeft, gelooft zij dat de Caro- linen een onbeheerd gebied zijn. Daarom heelt zij het bekende besluit genomen, en zij begrijpt niet hoe Spanje daarin eene aanranding tegen zijne souvereiniteit heeft kunnen zien. „Bovendien om zelfs den schijn van zoodanige bedoeling te vermijden, had de Duitsche regee ring alvorens hare vlag op de Carolinen te hijschen, de Spaansche regeeriüg gewaarschuwd. Tevens had zij aangeboden de quaestie te onder zoeken en aan de Duitsche schepen bevel gegeven om eene botsing, welke ook, met de Spaansche vaartuigen te voorkomen. „Duitschland blijft ten volle geneigd de rech ten, waarop Spanje zich beroept, te onderzoeken en zich bij dat onderzoek te laten leiden door de gevoelens van vriendschap, die verschuldigd zijn aan de goede betrekkingen welke altijd tusschen de beide monarchiën bestaan hebben, het menschelijk hartzijt gij hare eerste en eenige liefde geweest. Wat offert gij op door haar nog eens te zien „Tijd een onschatbaren kostbaren tijd. De boekanier zal mij nu niet ontsnappen. Hij zal aan de groote ra moeten slingeren, of ik zal zelf als een echt zeeman sterven was ziju hartstochtelijk antwoord. „Een eukel uur zal toch geen verschil maken," zeide ik met meer aandrang. „Ik heb meer dan eene reden waarom ik wensch, dat gij haar nog eens bezoekt. „Nu dan het zij zoogaf hij eindelijk met weerzin toe. Hij beval nu de zeilen aan te slaan, het anker te lichten en te zorgen dat het schip geheel zeilree waszoodra hij terugkwam. Wij traden in de boot en roeiden aan wal. Weinige oogenblikken later hadden wij het hnis des kolonels bereikt. Hoe stil was het nu in die anders zoo vroo- lijke eetzaal hoe zacht liepen wij in den gang, om de zieke niet te storen Welk een contrast nu en toen ik voor de eerste maal aan deze familie werd voorgesteld De vreugd was van al de gezichtcu die ik er toen ontmoette, ver dwenen, en eene miste ik uit den kring, dezelfde, die miju harttoen ik haar voor de eerste maal zag van een mij vreemd gevoel had doen trillen. Het flauwe licht eener lamp bescheen alleen de 9ofawaarop Cecilia lagterwijl het overige der kamer slechts in de schaduw leg. Kapitein Mauuel trad naderbij en toen hij zich voor over boog om op hare bleeke wang een kus te drukken bemerkte ik ook dat hij even bleek wa9. Ik tikte den kolonel op den arm en fluisterde hem in mij iu de naastbijzijnde kamer te volgen. „Ik wil u niet noodeloos verontrusten," begon ik. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1