Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. welke betrekkiugen de DaiUche regeering ten zeerste verlangt nog inniger te doen zijn. „In het denkbare geval dat dit. onderzoek niet door eene onderlinge overeenstemming tot eene voldoende uitkomst mocht leldenis de Duitsche regeering bereid een beroep te doen op de goede diensten eener met beide landen bevriende mogendheid." Eeu telegram uit Madrid meldt, dat de Spaansche regeering zeer voldaan is over de vriendschappelijke en verzoenende gezindheid van Duitschland. Zij veroordeelt de overdrijvingen van een groot deel der Spaansche drukpers. Zij heeft uit Berlijn tijdingen ontvangen, waarin te kennen wordt gegeven, dat men de traditioneele rechten van Spanje op de Carolineneilandcn mis kend heeft. De redevoering, door Parnell te Dublin ten aanhoore van zijne nationalistische collega's ge houden heeft der regeering en der Britsche natie in het algemeen klaarheid kunnen ver schaffen omtrent hetgeen zij van de Tersche partij in het toekomstige parlement te verwachten hebben. Onbewimpeld verklaarde de aanvoerder van Erin's patriotten, dat nationale zelfstandig heid het groote en eenige doel blijft van al zijn streven, en dat al!e concessiën, wélke Ierland verlangde en reeds verkreeg, voor hem slechts waarde hebben als middelen tot het nader komen aau dit groote doeleind. //Wij zouden", zoo sprak Parnell, «eiken maatregel, hoe verlokkend ook, hoe schijnbaar ook ten voordeele van ons volk, verworpen hebben, indien wij daarachter eenig loerend gevaar hadden kunneu vermoeden voor de legislatieve onafhankelijkheid van ons land." Parnell is van meening, dat de aanstaande al- gemeene verkiezing stellig zijne parlementaire strijdmacht verdubbelen zal, en dat hij met 80 of 85 «bedachtzame en scherpzinnige mannen" aan zijne zijde, aan Engeland zijne eigene voor waarden zal kunnen stellen. Die voorwaarden zullea in hoofdzaak neerkomen op legislatieve onafhankelijkheid en herroeping van de unie. Met minder dan dit zal Parnell niet tevreden zijn eu indien het lersche volk aan zijne zaak slechts trouw wil blijven, zoo twijfelt hij niet, of nog voor het einde van deze eeuw zal het datgene wat het verlangt ook verkregen hebben. De Daily News verneemt dat kolonel Warren, Eageland's speciale commissaris in Be- chuanenlanddoor den minister van koloniën teruggeroepsn is. De Daily News verneemt, dat de conces siën van Rusland met betrekking tot de Zulfikar- quaestie niet definitief zijn aangenomen. De nieuwe voorstellen zijn aau lord Dufferin en kolonel Ridgeway gezonden om advies. De laatste zal ze waarschijnlijk aan den emir mededeelen. Het antwoord kan tot verdere besprekingen aanleiding geven. Tusschen Putney en Whitechapel zijn Zondagmiddag twee treinen tegen elkander ge komen. De locomotieven zijn verbrijzeld cn een persoon is gedood, terwijl twee anderen gewond zijn. De bestuurders d *r Londensche hospitalen zijn in eene onaangename positie. Omtrent het Komerton-hospitaal zijn feiter. uitgelekt, die ook tot het onderzoeken der rekeningen van andere gestichten aanleiding hebben gegeven. De uit gaven der hospitalen worden meest uit schen kingen, legaten en de opbrengst der vaste goe deren bestreden, maar zoowel de besturen als de doctoren en beambteu sprongeu daarmede zeer los om. In Komerton-hospiial bield tweemaal per maand de directie een banket zoo weelderig als slechts te bedenken is. Maar ook op andere dagen kwamen er sub-comité's bijeen en hielden op hunne wijze feesteindelijk kwamen ook de voorzitter en de andere bestuursleden elk afzon derlijk, brachten een vriend mede en „ontbeteu" of lunchten op kosten der inrichting, waarbij de kostbaarste lekkernijen werden opgedischt eu de wijn bij stroomen vloot. In een kwartaal van 1884 werden voor 239 Datiënten opgeschreven 1455 flesschen cham pagne, 979 flesschen Beaune, 2571 flesschen portbenevens nog eenige flesschen sherry, hoek en brandy. Voor «slokjes" aan de hospitaalbe ambten werd 750 pd. st. genoteerd. Voor eene afdeeling, enkel kinderen, werd op 5 Juli 26 flesschen beauce op 6 Juli 29 flesschen, op andere dagen tot 34 flesschen opgeschreven. De doctoren dronken meest dien wijn op de gezond heid der kleinen opeene der oppa9ters ver klaarde, dat zij eens twee flesschen wijn had opgeschreven maar de dokter er 1 voorgezet had en de 10 flesschen geconfiskeerd. Met andere leveranitën ging het eveneens reparatiën werden door de hospitaalbeambten verricht, maar l.ooge sommen voor daglooners opgeschreven een aantal werklieden kwamen des morgens hunne handteekening onder een briefje zetten, ontvingen eene kleiue fooi, en de dag arbeidsloon werd door den ambtenaar in rekening gebracht en geincasseerd. De jaarreke ning van den kleermaker van het hospitaal be droeg 10 000 pond. In het St. Georgehospitaal heeft, toen daar ook een onderzoek zou ingesteld worden, de directenr dr. O'Connor, zich doodgeschoten. Het bleek, dat de normale toestand van hst geheele personeel aldaar een voortdurende roes was. Men verwacht nog verdere onthullingen. De algemeens vergadering van het telegraaf- congres van jl. Zaterdag, waarin het uniform- tariefstelsel werd aangenomen, besloot tevens, dat voortaan de bestemmingsplaats in een tele gram als een woord zal worden berekend, zelfs wauneer zij, hetgeen dikwijls voorkomt, uit meer woorden is samengesteld. De viering van den Sedandag zal, naar het zich laat aanzienbijzonder druk worden. Te Berlijn heeft op dien dag in alle scholen eene afzonderlijke feestelijkheid plaats des mid dags volgt daarop een groot concertterwijl des avonds het stadhuis rijk is geil'uraineerd. Ook de beurs zal dien dag gesloten zijn. Het gerechtshof te Leipzig heeft in hooger beroep het vonnis van Lieske, den moordenaar van den Fraukfortschen politieraad Rumpft', be vestigd. De premie van 10,000 mark, wclkp voor het opsporen en gevangen nemen van Lieske werd uitgeloofd, is dezer dagen onder de verschil lende rechthebbenden verdeeld. De politiedienaar van Hochenheim, die hem aanhield en bij zijn vlucht weder vatte, heeft 6000 mk. gekregen. Te Bern i9 men zeer verbaasd over het aan- plakkeu van biljetten op de muren, waarbij de proletariërs verzocht worden (ie hotels der bai- tenlandsche legatiën in brand te steken. Deze biljetteu zijn onderteekend door «het geheime comité der Zwitsersche anarchisten." Deze bil jetten hebben de bewoners van Bern nog te meer verrast, daar men meende, dat het land door de jongste verbanniugea van anarchisten ge zuiverd wa9. Een timmerman te Buren, in het kanton Bern, had de slechte gewoonte spijkers in den mond te nemen onder het werk. Een schoot hem in de keel en kwam in de maag terecht. Het gelukte niet hem er van te bevrijden. De spijker doorboorde de maag en de man is ge storven. De keizerde keizerin en de grootvorst troonopvolger van Rusland ziju den 22 dezer uit St. Petersburg naar Warschau en van daar naar Kremsier op reis gegaan. De geheele spoorwegliju van St. Petersburg tot aan de Oosten rij ksche greos werd door soldaten bewaakt. Aan het station Hullein werd het reisgezelschap opgewacht door deu keizer van Oostenrijk en den aartshertog Rudolf. Men had gemeend dat de czaar aldaar zou afstappen en eenige oogen- blikken in het gebouw vertoeven, Dit gebeurde echter niet hij bleef met zijne familie in den trein. De keizer van Oostenrijk stapte daarom met zijnen zoon in het spoorrijtuig, zoodat men van de eerste begroetiug niets kou zijn. Bij de aankomst aan hei station te Kremsier werd de Russische familie opgewacht door de keizerin van Oostenrijk. Iu de wachtkamer waren twintig jeugdige meisjes bijeen om aan de keizerin van Ruslaud een bloemruiker aan te bieden. Na een kort oponthoud reed men uaar de stad alwaar de vorstelijke personen met levendige toe- jdichiog werden begroet. Ten vier ure in den namiddag defileerde een stoet van 400 Hanna- kische boeren in hunne nationale schilderachtige kleedij voorbij het kasteel. Maar de regen, die bij stroomeu neervielbedierf er de uitwerking van. Des avonds was er gala-voorstelling iu de opera. Met de tusschen Spanje en Duitschland han gende quaestie over de Carolina-eilandeu is de samenkomst der keizers van Oostenrijk en Rus land het onderwerp van den dag. Woensdag morgen begaven de vorstelijke personen zich van Kremsier uaar het Fürstenwald op jachtwaar een dejeuner van 32 personen onder een veldtent gereed stond. De Russische hofschilder Zichi was bij de jachtpartij tegenwoordig en vervaardigde voor het dagboek van den keizer van Rusland eenige schetsen. Iotus3cheu maakten de hecreD Kalnoky en Von Giers een rijtoer van twee uren. Bij hunne terugkomst werd hij graaf Kalnoky eene confe rentie der verschillende aanwezige staatslieden gehouden. Woensdagavond ten 10 ure vertrokken de Russische vorstelijke gasten. Hoe treurig het nog met de rechtspleging in Hongarije gesteld is blijkt opüieuw uit een voorbeeld door Oostenrijksche bladen medege deeld. Onlangs is in het hoogste beroep, een Hongaarsche boer vrijgesproken die negen jaren onschuldig gevangen gezeten heeftonder be- cehuldiging van zijn krankzinnige vrouw ver moord te hebben. Men bracht den man door pijnigingen tot bekentenis van de misdaad welke hij niet bedreef. Hij werd door de rechters veroordeeld. Zijn vonnis werd herzien maar men behandelde toen de zaak zoo lauw dat hij ook ten tweede male in alle instantiën veroordeeld werd. Een priester in de gevangenis waar hij zijn vonnis, levenslangen dwangarbeid, ooderging bracht eindelijk de onschuld vau den man aan liet licht. Hij outdekte na verloop van acht jaren nog de sporen van de pijniging, welke men bij de behandeling van de zaak voor het gerecht niet had willen zien. Thans is de man zooveel mogelijk in ziju eer hersteld maar een middel om hem schadeloos te stellen verleent de wet niet. Dit is niet het eenige geval van het gebruik der pijnbank hetwelk zich in de laatste jaren in Hongarije voordeed. De regeeriug schijnt ook met den besten wil, tot dusver onmachtig om de rechtspleging er wat menschelijker te maken. Het is geblekendat de onlange gemeld»' diefstal van 1/4 millioen ten nadeele der Russische rijksbank is gepleegd door de beambten van de bank zelve een hunner de voornaamste schul dige had in den laatsten tijd de aandacht tot zich getrokken door buitensporige verteringen. Toch liet men hem die sinds lang het vertrou wen genootbegaan totdat hij een verlof van twee maanden vroegwaarvau hij nog moet terugkeeren. Om zijn misdrijf te volbrengen had hij 40 handteekeningen moeten namaken en het middel daartoe vond hij in inschrijvingen teu behoeve van een arm gezin terwijl hij het zegelpapier uit het eigen bureau nam waar hij werkte. De kracht der Russische nihilisten schijnt voor het oogenblik gebroken. Een te Genéve verschijnend blad de Cause Générale, dat hunne partij is toegedaan erkent ditmet leedwezen, maar onbewimpeld. «De hevige strijd" zegt het blad «welke eenige jaren geleden door de Russische regeering ondernomen werd tegen den geest van ontevre denheid en de vrijzinnige beweging, is geëindigd met do zegepraal van het gezag. De geest van verzet is overal verdoofd en de vrijzinnige partij is op de vlucht gedreven." Het blad wanhoopt echter niet aan de over winning welke ten slotte het deel zal wezen van zijne partij. «Wij strijden voor de natuurlijke rechten van den mensch de persoonlijke vrij heid en zulk een strijd kan niet met een ne derlaag eindigen. Maar wij wenscheu oprecht dat onze strijd voortaan vrij blijve van alle soort geweldmoord ontploffingen en dergelijken. Wetenschap, kennis en zedelijke beginselen moeten onze eenige wapenen zijn. Wanneer de heeren nu slechts op dit gebied aan 't werk willen gaanzullen zeer velen zeker met hen belangstellingen ingenomenheid zelfs volgeu. Dc goede discipline, zegt het R. N., in het Russische leger eu in het algemeen de groote gehoorzaamheid van alle ondergeschikten in Rus land zijn algemeeu bekend. Een geval als het volgende blijft desniettemin eenig. Toen van St. Petersburg over Moskou naar Tomsk, iu Siberië, nog geeu electrische telegraaf bestond, werd tot het overbregen van telegram men gebruik gemaakt van de optische telegraaf. Op zekeren dag kwam er een belaugrijk dienst- telegram voor deu gouverneur van Tomsk. On gestoord had het zijn weg gevonden naar de Siberische grens maar verder had het toestel zich onbeweeg'ijk gehouden en geen van de zouderliuge bewegingen nagemaakt, die zijn Eu- ropeesche collega aangaf. Dat kwam daardoor dat de Siberische tele— graafwachter den slaap der gerechtigheid sliep en eerst twaalf uren later ontwaakte. Hij zag met schrik wat er gebeurd waswant in de verte gaf een lier vleugels van de luchttelegiaaf nog een signaal aan waarbij de bovenste vleugel juist horizontaal stond en den vorm van een galg had. Wat stond den beambte te doeu? Of doodgeslagen te worden met den knoetof naar de mijnen gezonden te worden. Hij brengt kort en goed zijn toestel in denzelfden stand als dien het Europeesche aangaf en hangt zich op aan den bovensten rleugel. «Zonderling signaaldenkt de colega op deu tweeden Siberiscben telegraaftoren ,,maar wat helpt hetaan het bevel van den czaar moet gehoorzaamd worden." Binnen twee minuten bengelt ook de tweede telegraaf beambte iu de lucht. En zoo herhaalt zich dit teeken van sta tion tot station den geheelen weg langs tot Tomsk. Over 40 lengtegraden haddeu alle Siberische telegraafwachtersgehoorzaam aan het eerste signaalzich opgehangen WAALWIJK. Zondag 30 Aug. 1885 zal door de har monie PEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Le Printemps, marche. Suppé. 2. Boccage, fantaisie. Bender. 5, Freüt Euch des Lebens, Con- cert-Walzer. (Eerste uitvoering.) Straus. 4. l'Espérance, grande marche. Haarman. BEZOOIEN. Maandag 31 Augustus, ten 10 ure Ma tinee door de rederijkerskamer //Oefening kweekt kennis", met medewerking der lie dertafel //Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien in het lokaal van mej. de Wed. Jud. Dekkers. In hèt zelfde lokaal ten 7 ureSoiree door genoemde liedertafel. Zondag 30 Augustus 1885, nam. 5 ure concert door de harmone St. Chrispijn van Waalwijk en Bezooienbij W. Brokken. Dinsdag 1 September 1885 matinée Musicale en Comique te geven door leden der harmonie PEspérance met medewerking van den heer S. Soesman, komiek en Blazer, pianist, beiden uit Rotterdam. Aanvang ten 10 ure. "WASPIK. Maandag 31 Augustus, ten 10 ure, con cert door het mannenkoor der vereeuiging «Volksvlijt en Volksvermaak" met medewer king van de heeren P. van Ree, uit Waal wijk en C. Schrijnen, uit Baardwijk iu de groote industrie- en harmoniezaal bij den heer II. Montens. Maandag 31 Augustus, ten 73/2 ure, soireedoor de zingvereeniging «de Een dracht" in het lokaal van den heer Th. Gijsinan. Dinsdag 1 September, ten 10 ure, Ma tinee door dezelfde vereeniging in hetzelfde lokaal. Waalwijk, 29 Augustus 1885. Openbare vergadering van den gemeente raad van Waalwijk, op Dinsdag 1 September 's avonds 7 uur. Aan de orde 1. Installatie der in Juli gekozen raads leden. 2. Adres van het bestuur der 14e afdee ling der maatschappij van landbouwom subsidie voor het uitloven van premiën. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de circulairedezer dagen door de commissie voor de gasfabriek alhier uitgevaardigd. Iu dat stuk wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat de gasprijs voor particulieren met 1 October van 12 op 10 cent per M3 gebracht wordt. De commissie durft zich vleiendat door deze vermindering het verbruik van gas grooter zal worden te meer omdat het gas, volgens verklaring van deskundigen zeer goed issedert de fabriek groote veranderingen heeft ondergaan. Wij vertrouwen dat de commissie in hare verwachting niet zal worden teleurgesteld maar dat vele nieuwe verbruikers zich zullen aanmelden wantalleen bij algemeene deel name kan de fabriek blijven rendeeren en de commissie in staat worden gesteld tot nieuwe prijsverlaging. Met genoegen vernamen wij dat bij de commissie het plan bestaat, gedurende de wintermaanden den heelen nacht door een achttal lantaarns te laten branden. Door dezen maatregel zal in een groot ongerief voorzien worden. De vereeniging «Volksvlijt en Volks vermaak" te Waspik zal Zondag 6 September in de zaal der vereeniging bij den heer Montens eene tentoonstelling houden van gemeentelijke nijverheid en kunst. Naar wij vernemen hebben zich reeds een vijftigtal inzenders aangemeld. Wij juichen het plan ten zeerste toe en hopen onze lezers nader verslag te doen van de tentoonstelling zelve. De tot nu toe verschenen nummers van den 19en jaargang der Katholieke Illus tratie wettigen de verwachting dat deze zijne voorgangers niet alleen zal evenaren, maar zelfs overtreffen. Nevens fijn uitgevoerde platen zal hij bevatten eene novelle van den hoofdredacteur H. A. Banning, een verhaal van Mathilde en eene schets van J. J. van der Horst. Het vijfde wekelijksche nummer is ge deeltelijk gewijd aau prinses Wilhelmina, en bevatbehalve haar portret in kleurendruk, gedichten van Yan der Lans en Yan Meurs. De abonementsprijs van dit keurig geil— lustreerd tijdschrift bedraagt slechts 3.60 per jaar. De inteekening staat open bij den uitgever dezer courant. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben besloteneen adres te zenden aan de tweede kamer der Staten-Generaalwaarin ver zocht wordtdat de behandeling der onteige ningswet noodig voor de verlegging van de uitmonding der Maa9 naar den Amer, niet lan ger zal worden uitgestelden dat de uitvoering der wet van 26 Januari 1883 (Stsatsblad no. 4) moge ter hand genomen wordeD. Te 's-Bosch bevindt zich thans in de gevaugenis eene te Oud-Heu9den aangehoudene vrouw zij is klein doofstom en onnoozel. Men weet niet waar zij vandaan is doch men ver moedt dat zij uit Limburg of van de grenzen van Limburg afkomstig is. Zij heeft lang grijs haarblauwe oogen, ovale zwarte oorknopjes, gelapten paarsch geruiten on derrok blauw baaien bovenrok zwart jakje en klompen met groote spijkers. De gemeenteraad van Oisterwijk heeft be sloten de door de Provinciale S'aten toegekende bijdrage van 40 pet. in de kosten van verbete ring der rivier «de Voorste Stroom", begroot op f18,445 als onvoldoende, niet aau te nemeu. De verbetering van de rivier de Tongreep is door het waterschapsbestuur der Dommel c. a., in het raadhuis te Boxtel aanbesteed. Van de vier inschrijvingen was de hoogste die van den beer VV. F. VVeiers te Tilburg, voor f 17,777 de laag9te die van den heer Kil Janse Versteeg te Oosterbeek voor f 9,887. Behoudens nadere goedkeuring vau ged. staten, is aan laatstgenoem den het werk gegund. Johan Matijs Cesar Timmermans i9 schuldig verklaard aan moord op mr. Van Oppen, en van

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2