Nummer 72. Zondag 6 September 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Sn* i iwMi in te, Wnii, luim bi Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentieburea u van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 1 September 'savonds ten 7 ure. Atwezig de burgemeester Van der Klokken en de leden Van Heijst en Zijlmans. Voorzitter de wethouder de Haan. De voorzitter opent de vergadering. De vier in Juli herkozen ledende heeren HoffmansMombers, Qairijns en Baijens leggen achtereenvolgens in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af en nemen zitting, na door den voorzitter en hunne mede leden te zijn gefeliciteerd. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter «mijne heeren, er is een adres ingekomen van de 14e afdeeling der Noordbra- bantsche maatschappij van landbouw, verzoekende eene subsidie uit de gemeentekas, voor het uit reiken van premiën bij gelegenheid der aanstaande paardenmarkttot dusverre hebben wij steeds f 50 gegeven 't strekt niet alleen om de markt in stand te houden, maar ook om ze te bevorderen. B. en W. zijn daarom niet tegen het opnieuw verleenen dier subsidie. De heer Van Es«ik heb iemand bij mij gehad, die in de klei veel invloed heeftdie vroeg mij of het niet zou kunnen gevonden wordendat beesten uit die streek hier ook mededingen naar de premien ik heb hem ge antwoord dat niet wij de premiën uitloofden maar de landbouw-maatschappijdat dit enkel was voor vee binnen de afdeeling't was mis schien niet slecht als de menscheu uit de klei die het heele jaar onze markt bezoeken, daaraan konden deelnemen ik ben niet bekend met de statuten der maatschappijmaar 't kan wellicht zijn nut hebben met het bestuur der maatschappij hierover te spreken." De voorzitter«de statuten verbieden het." De heer Van Es«dit is zoomaar nu wij weder subsidie verleenen, kunnen wij het bestuur er wel eens over spreken." De voorzitter «dat kan wel, maar van hier uit kan men in eene andere afdeeling ook niet mededingen. Wij kunnen er over spreken, dan hebben wij onzen plichten gedaan. Daarbij komt er maar een enkele veehouder uit die streek hier ter marktde meesten gaan naar Gorcum." De heer Van Es«hoe algemeener de premie is hoe beter. Maar, zegt het bestuur neen, dan is het uit." De heer Quirijns «'t Zou heel goed kunnen als wij f250 subsidie gaven in plaats van f50. De heer Van der Heijden «Ik zie het nut van subsidies geveD niet in als de boeren hier ter markt komen doen zij het omdat zij er voordeel in zien niet om ons pleizier te doen; ik zou niet subsidieeren dat komt voordeeligst uit." De voorzitter 7zooals de heeren willen." De heer Van Es«ik geloof dat wij er in het tegenwoordige geval slecht af kunnen ik ben overigens niet voor subsidies, maar ik geloof dat het niet goed zou werken, als wij deze weigerden." De voorzitter: «'t komt mij ook voor, als wij geen subsidie geven doet het misschieD een an dere gemeente." De heer Van der Heijden «ais Capelle door subsidie te geven zeker was een goede markt te krijgen zouden ze wel driemaal vijftig gulden willen geven." Bij stemming wordt de subsidie van f 50 verleend met 8 tegen 1 ttem, die van den heer Van der Heijden." De voorzitter«ik deel den raad mede, dat onze najaars paardenmarkt invalt Maandag 21 September; ik moet zeggen dat dit een kwade dag isomdat het dan ook paardenmarkt is te Ttrechter komen dan hier geen kooplui Vrijdag den 18en is het te Heusden B. en W. oordeelen dus best de markt te stellen op Za terdag 19 September." Vele leden vinden beter Donderdag 17 Sep tember. De heer Van der Heijden«Er zijn in onze gemeente vele israelieten ik zou deze niet willen stooten door de markt op Zaterdag te stellen dit zou hen zeer in hunne zaker. kunnen bena- deelen." Ten slotte wordt bepaald dat de najaarspaar denmarkt dit ja^r zal gehouden worden op Donderdag 17 September. De voorzitter«de vergadering is nu zoover afgeloopenzijn er soms nog heerendie het woord verlangen?" De heer Van Es «ik. wensch in overweging te geven of het niet zijn nut kan hebben de 900 a 1000 meier kantkeien die wij hebben in een daartoe geschikte courant te koop aan te bieden wij hebben die vooreerst niet noodig verkoopen is dus het beste." De voorzitter«als wij weten dat zij ons niet dienstbaar kunnen zijn dan hoe eer hoe beter." Na eenige besprekingwaarbij ook werd op gemerkt dat die kantkeien hier in de gemeente zeer doelmatig zouden aan te wenden zijn, wordt besloten overeenkomstig een voorstel van den heer Timmermans van Turenhout om de zaak aan te houden tot de volgende vergadering. B. en W. kunnen dan intusschen overwegen of die keien hier nuttig kunnen worden gebruikt. De heer Mombers «mijnheer de voorzitter, hoe is het met de benoeming van een onderwijzer aan de openbare school." De voorzitter «er zijn drie candidaten; maar om eene keuze te doen is het oogenblik nog niet gekomeD, daar er omstandigheden zijn, die het noodig maken hiermede nog wat te wachten." De heer Mombers „Ik ben tegen uitstel; er zijn te veèl kinderen die onderwijs genieten in het Fransch en hun getal neemt steeds toe; allen hebben recht op voldoend onderwijs en 1 persoon kan dat niet geven er dient dus spoedig een ander onderwijzer te wórden benoemd." De voorzitter -. «ja wel, mijnheer Mombers maar er zijn zakendie veei invloed kunnen uitoefenen op de keuzemaar die ik nog niet in eene openbare vergadering kau mededeelen 't zal echter zoolang niet meer duren voordat dit is opgelostwij moesten dus deze zaak maar uitstellen tot de volgende vergadering." De heer Mombers -. «hoe eerder hoe liever dan." De voorzitter«er is een adres ingekomen van Th. van Delft; wij zullen dit maar laten liggen tot de volgende vergadering, B. en W. hebben het nog niet.gelezen." Ter visie voor de leden. De heer Baijens «ik wou graag het dag. bestuur voorstellen nu eindelijk eens rijpelijk te denken over een rioleering in de Stationstraat en beveel de overweging hiervan ook aan de andere leden." De voorzitter, «het nut hiervan, mijnheer Baijens, wordt door allen begrepen B. en W. hebben er ook reeds dikwijls over gesproken, maar 'tis moeilijk dit werk op een goede en goedkoope wijze tot stand te brengen. Wij zullen de zaak aan den bouwkundige in handen geven en dezelve dan voor den raad brengen." De heer Baijens«ik hoop mijnheer de voorzitterdat dit dan de eerstvolgende verga dering zal geschieden want de winter nadert met rassche schreden. De heer Timmermans van Turenhout«ik heb op vorige begrootingen, o. a. die voor 1878, een som uitgetrokken gevonden voor een petro- leumbergplaats. Thans zijn er verkoopersdie soms verschei den vaten aan huis hebben. Dit is gevaarlijk. Ik geloof daarom dat een entrepot in 't algemeen belang hoog noodig is, tot wegueming van het gevaaromdat dit vroeger op de begrootiog heeft gestaan en 't niet geschied is, vraag ik of B. en W. het niet meer noodig vinden. Ik wenschte dienaangaande wel iets te hooren. Als 't noodig is móet er een voorstel worden gedaande kosten kunnen daarop niet van invloed rijn." De voorzitter «er is reeds sprake van ge weest in de vergadering van B. en W.zij be amen volkomen het nuter is naar eene ge schikte plaats gezochtmaar besloten is er nog nietsmaar ik twijfel niet of B. en W. zullen er nog eens over denken en dan, zoo mogelijk in de eerstvolgende vergadering een plaats ter goedkeuring aan den raad onderwerpen." De heer Timmermans van Turenhout «mag ik hierbij nog vot'geD den wensch dat het niet bij denken en plannen maken zal blijven; reeds twee achtereenvolgende vergaderingen heb ik gesproken over de uitvoering van zaken, waartoe door den raad is besloten; mooie beloften werden er genoeg gegevenmaar van uitvoeren komt niets, 't Wordt onderhand winter en dan kan er weer niets gedaan worden. Ik houd mij overtuigd dat niet alleen ue leden van den raad, maar alle ingezetenen met mij betere afdoening van zaken wenschen." De voorzitter «burgem. en weth. hebben die zaken wel overwogen, maar zij zoeken nog steeds, omdat het hun te duur voorkwam zij schrik ken er b.v. voor terug f300 uit te geven voor een enkelen urinoirzij zoeken nog steeds om voor minderen prijs toch iets goeds daar te stellen. Maar, de raad kan verzekerd zijn, dat zij er werk van maken." De heer Mombers«aan de westzijde der haven is om zoo tc zeggen, geen gelegenheid om te ankeren daar diende men palen of iets dergelijks te zetten." De voorzitter«als ik mij niet vergis dan hebben die er vroeger gestaaD." De heer Mombers «nu is er niets." De heer Van Es«vroeger zijn er ringen geweestdat is het beste die zullen wij er weer laten aanbrengen." De heer Baijens «de vorige vergadering heb ik er aanmerking op gemaakt, dat de bestel wagens voor het kantoor van Van Gend&Loos blijven staan dit is nog steeds het gevalhet is mij niet te doen om de lui lastig te vallen, maar die wagens belemmeren de passageals zij buiten dienst zijn behooren zij elders te wor den geborgen." De voorzitter «wij hebben dit reeds verzocht; wij zullen het nogmaals doen." De voorzitter sluit de vergadering. li I—mi i —a—an— De wereld-tentoonstelling te Antwerpen zal niet alleen zooals ^men reeds vermoedde tot het eind van October open blijven maar voorts nog ter gelegenheid van het Allerheiligen feest, den len en 2en November te bezichtigen zijn Het feest ter uitreiking van de belooningen waarbij de koniüg en zijn hof tegenwoordig zullen zijn is op 14 September bepaald. Het belooft door de sawen werking van de commissie en de regeering buitengewoon schitterend te zullen zijn. Dit is de eerste maaldat men bij een ten toonstelling terwijl zij nog in vollen gang is tot deze plechtigheid overgaat. Een Zeeuwsch boertje had dezer dagen in Brussel een niet onaardig buitenkansje. Hij was met een vrouw en een paar dochters op reis en zat een oogenblik uit te rusten in een café van goeden naamwaar de kleurrijke dracht van het frissche vrouwvolk natuurlijk veel bekijks had. Zelfs was er een Amerikaansche jor.ge dame die er zoo door bekoord werd dat zij naar Amerikaansche trantop staanden voet een van die pakjes wilde koopen. Het boertje stond op slechten Jvoet met zijn Engelsch maar ge lukkig had hij kennis gemaakt met een land genoot die de onderhandelingen voor hem leidde, en deze kwamen in het logement der landlieden tot zulk een bevredigend einde dat er sprake kan zijn van een voordeelige reis. Ook de schoone Amerikaansche heeft geen reden tot klagen, want het pakje zat haar als geschilderd; geen twijfel of zij maakt deze winter furore in het laud de grillige Yankees. In den nacht van 24 of 25 Augustus hoorde de eigenaar van eene menagerie waar mede hij van Antwerpen was gekomen en thans naar Vannes trok, op de hoogte van Saint-Michel Chef Chef eene ongewone beweging in een der kooien. Hij onderzocht wat er gaande was en bemerkte tot zijn grooten schrik dat het den leeuw ten gevolge van een hevigen stoot, dien het rijtuig aan eene der poorten had gekregen, gelukt was te ontvluchten en dat twee leeuw innen zijne medegevangenenzich gereed maakten om insgelijks de vrije lucht in te gaan. De beide leeuwinnen werden echter door de tegenwoordigheid van geest en de onversaagdheid van den oppasser tot onderwerping gebracht zoodat zij gevangen bleven. Maar de leeuw werd ondanks de jacht die op hem gemaakt werd niet opgespoord. Men verbeelde zich den schrik der inwoners uit den geheelen om trek. Velen hadden hunne huizen gebarricadeerd. De National bevat eenige opgaven omtrent de verliezen die de Fraiische troepen in Tonkin van af den dood van Rivière tot den terugtocht van kolonel Herbinger van Langson hebben geleden. Volgens deze opgaven sneuvelden 782 soldaten, terwijl 875 overleden tengevolge van op het slagveld bekomen wonden zoodat het aantal dooden 1657 bedraagt. Bovendien werden nog 1226 soldaten gewond, die thans volkomen genezen of op den weg V2n beterschap zijn. De belegering en inneming van Thuang-Quang heeft de meeste slachtoffers gekost. Voor deze bezet ting alleen sneuvelden 227 soldaten en vielen 408 gekwetsten. Op den marsch naar Langson (16 December 188413 Januari 1885) bekwa men de Franschen 107 dooden en 482 gewonden terwijl de terugtocht van Langson onder bevel van kolonel Herbinger (24—30 Maart 1885) 37 dooden en 259 gewonden kostte. In het geheel werden 2883 man door het vuur van deD vijand getroffen en men mag wel aannemen dat het dubbele aantal is overleden aan verschillende ziekten zoodat de quaestie met China zeker aan 8 a 9000 Franschen het leven heeft gekost. De in Frankrijk wonende Spanjaarden doen alle pogingen om hun vijandige gezindheid jegens Duitschland openbaar te maken. De Spaansche kolonie te Lyon heeft een adres aan koning Alfonso gerichtwaarin hem afgeraden wordt de quaestie over de Carolina-eilanden aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. Zoo noodigzal de kleine Spaansche kolonie te Lyon het zich tot een eer rekenen zich onder het Spaansche vaandel te mogen scharen. De te Parijs wonende Spanjaarden zullen een meeting houden om de quaestie te bespreken. Waartoe politieke quaestiën tusschen twee mogendheden al aanleiding kunnen geven. Zondag bevond zicb een directeur van een Mrid s ch dagbladde heer Perdillon met twee zijner vrienden in het «Palais Royal" te Parijs waar ook drie Duitschers gezeten waren, wier gesprek over de Carolina-eilanden liep en van welke een op zeker oogenblik een Spaansch dagblad in woede op den grond wierp. Perdillon stond op ging naar den Duitscher en zeide«Ik ben thans de eenige directeur van een Madridsch dagblad en namens de Spaansche pers geef ik u dat..." en tegelijker tijd gaf hij den Duitscher een oorveeg. Een duel was natuurlijk het eerste waarover men dacht. Maandagmorgen kwamen de getnigen bij elkander doch na langdurige beraadslagingen kwam men tot de overtuiging dat er geen reden tot een tweegevecht bestond, daar de Duitscher volgens zijne verklaringen, de bedoeling niet gehad heeftde Spaansche pers te beleedigen. In de Fransche stad Elbeuf is groot op zien verwektdoordien daar op éen dag een man op straat vermoord gevonden werd, en drie dooden uit de Seine werden opgevischt. De moordenaar van den eeistgenoemden man is gevangen genomen. Hij beweert dat de ver- slagene hem had aangevallen en dat zijn daad niets anders was dan zelfverdediging. Omtrent de drie andere dooden is nog niets bekend. Bij een wedren te Vannen is dezer dagen de verhevenheid waarop de beoordeelaars en de leden van het bestuur hadden plaats genomen, ingestort. Zestig menschen vielen daardoor van een hoogte van 6 meter. Slechts drie hunner werden ernstig gewond.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1