BINNENLAND. Proclamatie der onder scheidingen behaald op de tentoonstelling te Ant werpen. van verwarmd keukenzoutin groote hoeveel heid. Na verloop van acht dagen was de zwelling verdwenen drie dagen daarna kon de man zich weder bewegen en sedert is 'hij geheel gezond Eene proef met dat middel zegt de K. Z. kan in allen gevalle geen kwaad. Volgens stellige berichten van het Berliner Tag6blattheeft het oefeningseskader der Noord zee hetwelk dezer dagen ontbonden zou worden, bevel ontvangen zichonder commando van kapitein Stenzeiopnieuw te formeeren, naar het heet als school-eskader. Het zal voor 6 maan den proviand innemen en in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan gaan kruisen. Dit bevel is volkomen onverwacht gekomen en wordt in marine-kringen in verband gebracht met de quaestie der Carolinen-eilandendaar er nog nimmer een school-eskader gevormd is, allerminst in den winter en met bestemming naar den At lantischen Oceaan. In eene zeer officieuse correspondentie uit Berlijn aan de Kölnische Zeitung wordt zeer scherp gepolemiseerd met de Fransche peis, in zonderheid de Agence Havas. Daarin wordt ge zegd Havas is officieusen dus blijkt dat; on danks de vredelievendheid der republiek, er en kele elementen in de regeering zijn, die een niet te controleeren tegenovergestelden invloed oefenen. Men verwijt Duitschland, dat het Frankrijks in vloed tracht te onderdrukken dit is onjuist Duitschland zou zelfs tegen eene Fransch-Spaan- sche fusie geen bezwaar maken. Men ziet echter dat Derou'ède's woelen wortel geschoten heeft en da regeering niet meer de macht heeftden revanche-stroom stilstand te bieden. Dit is in 't belang van een duurzamen vrede weinig troost vol en van lieverlede dringt zich aan allen de overtuiging op dat het jarenlaLge streven der Duitsche politiek om den weg der verzoening te doen volgen verloren moeite geweest is. Waalwijk, 16 September 1885. Het regeerings-antwoord is verschenen omtrent het wetsontwerp tot verlegging van de uitmonding der Maas naar den Amer. Een nader onderzoek door eene commissie acht de regeering niet noodig. Uitstel der zaak zou zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. De regeering beant woordt overigens de gemaakte bemerkingen en handhaaft het ontwerp onveranderd. Naar het „Vaderland" verneemt, heeft de raad van state over het ontwerp tct wijziging van art. 194 der grondwet reeds rapport uitgebracht Het ligt in het plan der regeering, door wijziging van de derde alinea duidelijk te doen uitkomen, dat er van overheidswege slechts openbaar lager onderwijs behoeft te worden gegeven waar en voor zoover daaraan behoefte blijkt te bestaan. Vrijdagmorgen brak in de Koningstraat te Tilburg een brand uit in het huis, bewoond door den sigarenmaker Happel en den meubelmaker Boerrigter. In korten tijd brandden de daken van beide woningen en werd van eene de zol dering vernield. De drie brandspuiten welke spoedig ter plaatse waren konden slechts de naburige panden bewaren. Uit Woensel wordt het volgende gemeld Maandag laat in den avond, begaven zich vier personen, waaronder een ingezetene van Stratum, op weg naar Eckart. Deze Stratumsche was eenige stappen vooruit geloopen, daar een hem vergezellende hond in 't kreupelhout langs den weg zoo levendig aansloeg. Eensklaps kwam een kerel te voorschijn en bracht den man een ge weldigen slag roe met de kolf van een geweer. De dadernog van twee andere personen ver gezeld zette de vrienden van den gewonde na, die op de vlucht gingen. Later werd het slacht offer opgeraapt, zoo ernstig gewond, dat de man twee dagen te Woensel moest doorbrengen eer hij naar huis kon terugkeeren. De dader is niet bekend. Uit Bokstel wordt gemeld Heden ochtend verkeerde Bokstel in staat van beleg, tengevolge van eene veldmanoeuvre onder leiding van den majoor Van Pommeren. Eene groote legermachtin Eindhoven geconcentreerd, had hare voorposten tot Bokstel vooruitgeschoven en het dorp bezet. Van uii den Bosch rukte eene sterke troepenmacht infanterie, gesteund door artillerie op om den vijand uit zijne positie terug te drijven. Hardnekkig hield deze stand, in weerwil van zijne kleine getalsterkte. Eerst nadat het zwaar geschut zijne bedekking vernield en zijne gelederen gedund had retireerde hij. Te 12 uren trokken de troepen uit 's Bosch zegevierend binnen en vereenigden zich met hun nen vijand broederlijk om een glas bier. Men schrijft uit Zwolle Dezer dagen zoo wordt verteld, is eene vrouw alhier des avonds even 10 uur ia eene vrij be volkte buurt staande gehouden en van haar geld beroofd. Een onderzoek naar deze zaak heeft het vermoeden doen geboren worden, dat er niets van aan is. Ziehier de oorzaak. De vrouw in quaestiedie thuis voor geen cent in de melk te brokken heeft, had een gulden van haren man gekregen om daarvoor den volgenden dag een half mud aardappelen te koopen. Nu vertelt zij, dat zij des avonds laat nog een boodschap had gedaan huiswaarts keerende was staande ge houden door een poldergastdie haar dringend om geld vroeg. Zij gaf haar gulden ging naar huis en vertelde eerst, hoe vreemd! den volgen- genden dag 12 uur het geval aaa haar man, die altijd was thuis geweest. Deze historie doet ons denken aan iemand uit Best bij Eindhoven, die voor enkele jaren een markt te 'sBo3ch bezocht, die van een stalhouder p. m. f200 voor geleverd stroo ontvingaan den zwier ging en alles op maakte. Des nachts vond men den stumpert voor de deur van een verdacht huis huilende onder de opmerking, dat men hem al zijn geld had afgenomendoor de politie werd de zaak onderzocht en daarna de man buiten de poort gebracht. Nabij Bokstel heeft hij zich zeiven eenige sneden ia de kleeding toegebrachtte Bokstel aangifte gedaan dat hij was aangerand en beroofd. Met deze verklaring, met gesneden kleeren (hij paste wel op voor snij wonden) kwam hij bij zijne lieve vrouw. Alexander v. H. zou zeggen „zoo zijn er"! Sedert de opening van het badseizoen kwa men te Scheveningen 5103 vreemdelingen .met 402 bedienden aanop 13 Sept. '84 waren er gelogeerd geweest 5838 vreemdelingen met 486 bedienden. Als eene bijzonderheid deelt men ons me de, dat er Donderdag tegen den avond op enkele plaatsen in het zuidwesten van Scheveningen sneeuw is gevallen. (V.) Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam ontmoette een man zijn schoenlapperwien hij eenige dagen geleden een paar laarzen had ge geven om te herstellen. Hij meende eene bijzon dere overeenkomst te zien tusschen het schoeisel van Mr. Pikdraad en de geïncrimineerde laarzen Hij greep daarom dezen aan trok hem een der laarzen uit, en toen de identiteit zich beves tigde bracht hij den om het mijn en dijn zich niet veel bekommerenden schoenlapper met de laars zulk een hevigen slag op het hoofd toe dat deze een wijnhuis werd ingedragen, alwaar hem geneeskundige hulp werd verleend. Aan J. G. H. Wolters, laatstelijk bankier te Yenloo, bij arrest van het gerechtshof van 7 Febr. 1884 wegens 'oedriegelijke bankbreuk enz. veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf boeten en subsidiair gevangenisstraffen, is volledige gratie verleend, tengevolge waarvan hij den llden dezer uit het tuchthuis te Leeuwarden werd ontslagen. Donderdag nacht woedde te Wolvega een geweldig onweerwaarmee hevige hagelbuien gepaard gingen. Een boerenschuur in het dorp werd op eene bijzondere wijze getroffen. De bliksem sloeg boven bij de vorst van het dak in, verbrijzelde een 50 pannen en een gedeelte van het gebint, trok strijkelings langs het hooi, dat ongedeerd bleefbij een zwaren stijl, die in splinters vloognaar benedenrukte daar een halve steen uit een kliproerde in een meelvat wa8r7an de inhoud opstoof tot over den zolder en langs de pannen, en verwijderde zich ver volgens door een gat in den muurna nog een paar ruiten en steenen te hebben vermorseld. Brand is niet ontstaan. Van Veere ging de sage: men kon er huis in eigendom verkrijgen tegen voldoening van de achterstallige belasting. Ver van de waarheid is ze zeker nietgetuige den uitslag van een dezer dagen gehouden veiling van huizen en ter reinen. Er werden 10 gebouwen en erven verkocht waaronder 2 koetshuizen met stalling voor f120 en f125 het stuk, 3 huizen erf en tuinen voor f 100 f105 en f205 het stuk, 3 woonhuizen voor f90, f140 en f155 het stuk, 1 pakhuis en erf voor f 110 en eindelijk een heerenhuis voor f 300. De 10 perceelen dus te zamen voor f1450. Volgens de N. Gron. Courant zou de minister vau financien eene herziening der per- soneele belasting ontwerpen op de volgende grondslagen. Verdwijnen zou de remissie die, hetzij voor twee derden hetzij voor een derde van den aanslag, den belastingschuldigen wordt toegekend naar gelang van de geschatte huur waarde, en een bepaald minimumcijfer voor dien grondslag naar gelang van het zielentalzou worden aangenomen. Vervolgens zouden de tweede en derde grondslagen vervallen, namelijk de belasting op deuren en vensters en die op haardsteden en een equivalent worden gevonden in een verhoogicg van het procentental tegenwoordig vijf waarmede de geschatte huurwaarde wordt belast. Het vervallen van genoemde grondslagen zou zoo voegt de berichtgever hieraan toe billijk zijn tegenover de mingegoeden en den middenstand, die tegen woordig van de genoemde objecten evenveel betalen als de gefortuneerden. De geheele astronomische wereld bespreekt op dit oogenblik een allermerkwaardigste ont dekking. Ziehier wat gebeurd is. Door verscheidene waarnemers geheel onaf hankelijk van elkaar, werd nagenoeg gelijktijdig in de laatste dagen ran Augustus ontdektdat in de bekende nevelvlek van het sterrebeeld Andromedaeen ster in de plaats van de kern was verschenen overeenkomende in lichtsterkte met een ster van de 7de a 8ste grootte. Vroe ger was in die nevelvlek nooit een dergelijke ster waargenomen. De beteekenis van dit feit is niet gering. De hypothese toch van Laplace dat ons ge heele planetenstelselincluis de zon geboren is uit een onmetelijk grooten nevelbol, wordt hier door opnieuw versterkt. Gelukkig komt deze bevestiging juist ter snede. Immers de geniale onderstelling van Laplaceomtrent de wording der zonnen met hare huishoudingen, werd in den laatsten tijd van alle zijden aangevochten. De bestrijders zullen nu, hoe krachtig zij hunne ei gene argumenten en bespiegelingen ook oor- deelen moeten bukken voor de werkelijkheid nu zij als 't ware met eigen oogen een zon hebben zien ontstaan in het centrum van de ijle door zichtige nevelvlek van Andromeda. Hoe yoldaan zouden zij geweest zijn, die groote mannen als Kant en Laplaceindien zij hadden mogen waarnemen wat wij nu zien doch wat reeds in hun tijd een voldongen feit wasme zekerheid toch weten wij, dal de verandering, die wij nu zien reeds duizende bij duizende jaren geleden is tot stand gekomen. Het licht, door de nieuwe ster sedert haar ontslaan uitgestraald, in Abraham's lijd reeds duizende jaren op weg naar alle richtingen van het hemelruim liep voort met bliksemsnelle vaart tot nu toe, en be reikte eer6t in de laatste dagen het stipje in 't heelal waar wij ons bevinden. Nu eenmaal de algemeene aandacht op dit nieuwe lichtpunt is gevestigd kunnen wij ver zekerd zijn er eerlang meer van te zullen hooren. De spectroscoop en teleseoop zullen het zeker geen oogenblik loslaten. Mocht de nieuwe ster blijven zooals zij is, en niet weer, zooals met andere zonnen geschiedde, even raadselachtig verdwijnen als verschijnen, dan zal dit lichtpunt in Andromeda voor alle vol gende geslachten een hoogc beteekenis houden. Hoe voorzichtig men moet wezen met de klinkende namen waarmede de verkoopers van geheimmiddelen gewoon zijn te pronken ten einde een argeloos publiek zand in de oogen te strooien blijkt weder uit eene waarschuwing door den Gezondsheidraad te Karlsruhe openbaar gemaakt. Eene firma te Kopenhagen heeft namelijk onder den naam „Brama-tafelbittero een geneesmiddel in den handel gebrachtdat bij alle ziekten der spijsverteringsorganen heet te helpen. In een geschriftdat over dit geneesmiddel handelt worden ten gunste daarvan attesten medegedeeld van den keiz. koninklijken opperarts dr. med. A. Groijen te Berlijn en den „Med.Rath und Kreis- physicus dr. Cohler te Gotha." Twee autoriteiten van belang dus Uit inlichtiugen echterbij de plaatselijke politie-overheid ingewonnen, blijkt dat deze hooge wetenschappelijke autoriteiten niet bestaan en nooit bestaan hebben. Zoo vonden wij zeiven dezer dagen te Antwer pen eene in 't Franseh gestelde reclame van een bitter-fabrikant uit het Noorden van ons land. ZEd. gaf zich daarin den titel van „Membre de l'académie nationale". Wij bekennen rond uit, tot dusverre nooit geweten te hebben, dat in ons land dusdanige académie bestaatmaar 't zal wel waar zijn, als mijnheer C... er lid van is. De Friesche dorpen Broek en Snikzwaag waren dezer dagen in opstand. Een drietal per sonen arriveerden ongeveer 5 uur te Broek met vaartuig en geweren. In de nabijheid der huizen schoten zij tamme eenden die er altijd in over vloed te vinden zijn ja zetten de dieren in de wijken bij de woningen na. Toen ingezetenen hen op dat laaghartige bedrijf opmerkzaam maaktenwerden zij met scheldwoorden over laden en op tartende wijze uitgejouwd. Onver hinderd zetten ze hun moorddadig werk voort tot Snikzwaagmaar het scheen dat de onop houdelijke schoten ook de bewoners oorlogzuchtig maakten. Eenige personen woedend geworden gingen er op afen naar men zegt loste toen een van het drietal een schotdat vrij zeker doel had getroffenzoo niet de persoon in quaestie zijdelings ware uitgeweken. Spoedig waren de partijen handgemeen, waarbij de jagers een goed gevulde weitascb. verloren en met hun vaartuig de vlucht namen. Een 30tal personeD de meesten met stokken gewapendgingen nu langs het Broekster voed- pad naar het kijlroe.de om de vluchtelingen te achterhalen maar zij waren gevlogen. Sinds een paar weken, zegt de Soerab. Ct., zwerven een drietal jeugdige heeren in de bosschen van Sedajoe rond. Die lieden behooren hier te huisgeraakten buiten hun schuld buiten be trekking; na eenigen tijd, doch ie vergeefs, werk gezocht te hebben besloten zij de wildernis in te gaan en van de jacht te leven. Zij vellen nu wilde zwijnen neerwaaraan het in die om streken niet schijnt te ontbreken en bereiden het vleesch er van tot dindingdat onder Chi- neezen grif koopers vindt. Hoe minder passend en eervol zij ook die kostwinnig vinden toch verkiezen zij die boven landlooperij en bedelarij, waartoe zij al heel spoedig zouden vervallen zijn, en boven genadebrooddat sommige hunner lotgenooten nu eten. Zij zijn trouwens niet de eenigen die op die wijze aan den kost komen; verscheidene anderen ginge.i hen daarin voor; in de wildernissen van Modjokerto Kederie etc. zijn zwijnendooders bij de vleet te vinden. Op die manier moeten jongeluisommigen met eene goede opvoeding en flink intellectueel ontwikkeld, nu een bestaan zoeken; een slechte lijd voorwaar! Een buitengewone levendigheid heerschte Maandag te Antwerpen. Reeds daags te voren waren alle openbare en het grootste gedeelle der particuliere gebouwen met vlaggen versierd en toebereidselen werden gemaakt voor de verlichting. De groote boulevards, leien zooals de Ant werpenaar ze noemt leverden een prachtig gezicht opde rijtuigen kruisten elkander in alle richtingen tramways met stoom- en paar denkracht, door electriciteit of luchtdruk voort bewogen, brachten stroomen bezoekers, genoodig- den en exposanten aan. We zagen een heele massa heeren deftig in den zwarten rok en witten das gekleed en andere in hunne mooiste, rijk met goud geborduurde costumes. De prachtige square vóór de nationale bank prijkte geheel in feestdos. Guirlandes van gekleurde glazen gaven er de omtrekken van aan en ge- illumineerde bogen omringen de driedubbele waterstraal der fontein. In het binnenste van den tuin hadden de tachementen van een linieregiment de eerewacht. Onder het trotsche voorportaal stonden in een halven cirkel geschaard de gereserveerde zetels voor de leden van den senaat en het corps di plomatiek, (links) der kamer van vertegenwoor digers, (rechls) en der genoodigden van de ver schillende categoriën achterin. In het midden waren de koninklijke zetels, die er, 't zij onder ons gezegd, niet zeer koninklijk uitzagen, evenmin als een paar heel primitieve zeilen waardoor het portaal aan eene zijde was afgesloten en waardoor een paar groepen be kroonden wien aan die zijde eene plaats was aangewezenbelet werden iets van de heele plechtigheid te zien. Vóór het portaal, rechts en links van het bassin, zaten de juryleden en verdere bekroonden met hunne dames en de heele tuin krioelde als 't ware van nieuwsgierigen, die van heinde en verre gekomen waren om- de plechtigheid bij te wonen. De intocht van hunne majesteiten de koning en de koningin, van de ministers, de leden der kamer en de genoodigden geschiedde door de koninklijke deur, machinen-galerijaan de zijde van het park van den Zuiderspoorweg. Achtereenvolgens zagen wij daar aankomen de genoodigden de leden der kamer en van den senaatde ministers en het corps diplomatique en ten 1.45 de souvereinen. In het pavilloen van ontvangst bevonden zich de burgemeester van Antwerpen Leopold de Waelde gouverneur der provincie ridder Pycke, de generaal Brialmont, commandant der le af- deeling, kolonel Schaffer, chef van den staf, de plaatskommandant kolonel Verbrugghen, Bolkens, chef van den dienst der spoorwegen, het uit voerend comiteit compleet, met den heer Victor Lynen als president aan het hoofd, en eindelijk de gedelegeerden van het gouvernement. Ten 1.32 kwam de bijzondere trein aan van het corps diplomatique wij zagen daaruit stijgen 's konings hofmaarschalk, graaf John d'Oultre- mont, die de hand drukte van graaf Adrien d'Oultremont, commissaris-generaal van het gou vernement; daarna de ministers Thonissen, de Moreaude VolderVandenpeerenboom en Pontus. Het corps diplomatique was voltallig; men wees ons aan den Nederlandschen gezant, baron Gericke van Herwijnen verder die van Oosten rijk, Italië, Brazilië, Turkije en den pauselijken nunciuseindelijk de vertegenwoordigers van Duitschland Rusland, Frankrijk, Japan, Zweden en verschilllende leden van het corps consulaire. Precies ten 1.45 hield de koninklijke trein stil voor het koninklijk paviljoen. De koning steeg uit, gevolgd door de koningin, die vergezeld was door de gravin de Grünne en mevrouw Van Limburg Stirum. De koningdie vergezeld werd door graaf John d'Oultremont, majoor Donny en graaf Du- chastel, droeg de uniform van generaal opper bevelhebber van het Belgisch leger, de koningin een toilette van zwarte zijde met kant. Overal in de hallen werden de vorstelijke personen op hunnen doortocht luide toegejuicht. Een muziekcorps, dat achtereenvolgens de na tionale liederen der verschillende natiën gespeeld had, hief de Brabantjonne aan op het oogenblik, toen de stoet onder het portaal aankwam. De koning, de koningin cn hun gevolg namen plaats op de midden-estradewaarna de minister de Moreau eene redevoering hield. Van het door hem gesprokene hebben wij de volgende bijzonderheden genoteerd: De werkzaamheden der jury zijn begonnen den 29 Juni en hebben geduurd toi 4 Augustus, terwijl den 8 dier maand de opperste jury hare werkzaamheden definitief heeft gesloten. Aan de tentoonstelling hebben deelgenomen 14.085 exposanten, waarvan 3371 Belgen. 8615 onderscheidingen zijn toegekend, als 657 eerediploma's en 1710 gouden medailles. De bloemenwedstrijd en die van huisdieren zijn ook zeer goed geslaagd voor de eerste werden 512 en voor de laatste 620 prijzen toegekend. Op de tentoonstelling van Schoone Kunsten zonden 1555 meestere en kunstenaars hunne stukken en 149 werden bekroond, waaronder 34 eeremedailles en 21 medailles le klasse. Na deze redevoering werden de belooningen der wereldtentoonstelling geproclameerddit bestond daarin, dat aan de commissarissen der Belgische en buitenlandsche afdeelingen, de uil slag van de overwegingen der internationale jury werd bekend gemaakt. De geschreven authen tieke lijsten dezer bekroningen worden onmid dellijk overhandigd aan de vertegenwoordigers der aan de tentoonstelling deelnemende rijken die ze dan officieel bekend kunnen maken. De diploma's en medailles zullen aan ieder der commissarissen worden overhandigd in den loop der maand October. Bij deze gelegenheid zijn eenige der voornaamste oprichters en medewerkers geridderdde be noemingen betreffen enkel de commissarissen- generaal de commissarissen en toegevoegde commissarissen en de leden van het uitvoerend komiteit te Antwerpen. V\"at de exposanten de juryleden en de leden der Belgische en vreemde commissien aangaat de voordrachten voor hen zullen binnen kort worden vastgesteld. Nadat de proclamatie had plaats gehad, vertrok de koniug met de koningin en zijn gevolg hiermede was de plechtigheid afgeloopentot groote teleurstelling van de vele exposanten die gehoopt hadden zooals hun was voorge spiegeld voor den koning te defileeren, en die nu, velen in de brandende zon een heelen tijd hadden staan wachten, tot dat het hunne beurt

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2