Nummer 76. Zondag 20 September 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. De DOCHTERS van Hen KOLONEL, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van bet Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het gemeentebestuur van Waalwijk; gezien het adres van J. W. van Loon te Helmond, verzoekende vergunning tot het oprichten van een bakoven in het huis, kadastraal bekend in sectie C. no. 911. Gelet op de wet van den 2den Juni 1875 (Staats blad no 95)tot regeling van het toezicht bii het oprichten van inrichtingenwelke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis. Met berichtdat het daartoe strekkend verzoek schrift met de bijlagen bedoeld in art. 5 der voorschreven wet, op de secretarie der gemeente ter kennisneming is ter visie gelegd en dat op den 14den dag na de dagteekening dezeszijnde den 30 September 1885 door burgemeester en wet houders des voormiddags ten 11 ure op het ge meentehuis eene zitting zal worden gehouden, ten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwdren tegen .die oprichtingmondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk, 15 September 1885 Het gemeentebestuur voornoemd, De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT- Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gplet op de artikelen 2 en 3 der wet van 27 April 1884 (Staatsblad no 96) tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigenherinneren de ingezetenen dezer gemeente aan hunne verplich ting om bij den burgemeester aangifte te doen wanneer zij een of meer krankzinnigen verplegen over welke het staatstoezicht volgens art. 2 alinea 1 der genoemde wet zich uitstrekt; zullende zij bij het niet nakomen van dit voorschrift, volgens art. 33 worden gestraft. Waalwijk, den 18 September 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Men herinnert zich dat te Molenbeek St. Jean den 27 December 1883 het mishandeld lijk van een schoon lljarig meisje, Marie Walschaert, is gevonden en de justitie te vergeefs naar den moordenaar gezocht heeft, hoewel zij herhaalde lijk personen opspoorde, op wie zware verden king rusttemaar die toch telkens weder in vrijheid gesteld moesten worden. Door de Union XVI. Negen dagen nadat wij Callao verlaten had den voeren wij de golf van Guayaquil binnen, en op het oogenblik dat de zon in haren vollen luister uit de zee kwam opduiken voeren wij het kleine eiland Puma voorbij, met zijne groene boomen, die een dorp van landbouwers omsluiten. Op het midden van den dag voer ons vaartuig een statigen stroom opomringd van weelderig geboomte in verschillend groen gedoscht en dat zich uitstrekt tot eene groote vruchtbare vlakte. Bij het ondergaan der zon brachten wij het anker uit in de nabijheid eener door de natuur gevormde kadeachter welke de stad Guayaquil met hare fraaie huizen en schilderachtige balkous zich ver.neft, Ik had een brief van aanbeveling aan een koopman aldaaren daar mijne fondsen zeer verminderd waren maakte ik van zijne gastvrije uitnoodiging gebruik om bij hem als gast te blijven tot ik gelegenheid vond met een schip dat naar Engeland bestemd waste vertrekken. De woning mijns gastheers was bekoorlijk gelegen, en had het uitzicht op het marktplein en de rivier. Zijne tafel kon ik niet beter verlangen terwijl bovendien de vroolijke echtgenoot en hare drie beminnelijke dochters aan alles nog meer bekoorlijkheid bijzetten. Ik was spoedig op de hoogte van alle bij zonderheden welke in de stad hadden plaats gehad en plaats grepenechter was er een Libérale wordt nu in deze duistere zaak on verwachts licht ontstoken door de mededeeling van een fragment van een brief, door eeD Belg, die in het Fransche vreemdenlegioen dient, aan zijne bloedverwanten geschreven. Deze deelt namelijk mede, dat een soldaat van dit legioen, Vigny geheeten, die onlangs wegens het vermoor den van een kameraad ter dood veroordeeld is, bekend heeft, de moordenaar van Marie Wal schaert te zijn en, na den moord, zich onmid dellijk naar Algiers begeven te hebben. Op de Antwerpsche naar New-York be stemde landverhuizersboot Rhijnland bevond zich een Duitscher, zekere Lösch, die ongeveer halver wege de reis over boord sprong. De boot stopte terstond en binnen zes minuten was er een sloep in zee, doch men vond den ongelukkige niet meer, maar wel een school haaien, die hem ter stond verslonden hadden. Lösch had den vorigen dag tegen een zijner medepassagiers gezegd, dat hij over boord springen en trachten zou een vaartuig te bereiken, waarmede hij naar Duitsch- land kon terugkeeren. Hij had aldaar een zaak en twee bedienden, welke hij in den steek had gelaten en waarvoor hij nu vervolging vreesde. Men houdt het er voor, dat de man Diet wel bij het hoofd was. Dinsdagmorgen om halfzes werd de brand weer te Antwerpen gealarmeerd wegens een brand, die uitgebroken was aan boord van de Engelsche stoomboot „Charles Howard." Op last der au toriteiten werden alle schepen uit de nabijheid van het scnip verwijderd. De brand was uitgebroken in de lading, bestaande uit baler, wol en lijnzaad. Dc schade bedraagt 40,000 fr. Uit Parijs wordt weder een geheimzinnige misdaad bericht. Een welgesteld winkelier, Vel- lard genaamd, is in zijn woning Rue St. Denis, waar hij zich voor eenige uren alleen bevond, overvallen en vermoord. Hij werd, van alles wat hij bij zich had berootd, op een trap gevonden, en verscheidene kasten en laden waren open gebroken en geplunderd. Van den dader of de daders is nog geen spoor ontdekt. Er wordt geklaagd over de weinige berichten, die in den laatsten tijd uit Spanje over de onderwerp dat, misschien om zijne zeldzaamheid, allen scheen bezig te houden. Een zeeroover was ter dood veroordeeld daar hij had getracht eene gevangenis in brand te steken, om daardoor zijne makkers te verlossen die bij eene vroegere gelegenheid op eene misdaad waren betrapten zich bovendien aan moord op een der beambten hadden schuldig gemaakt. De voltrekking van het vonnis zou plaats hebben op het marktpleindes middags ten twaalf ure van den derden dag na mijne aan komst te Guayaquil. Ofschoon ik van nature een afkeer had van zulke bloedige tooneelen werd ik toch door eene onoverwinbare nieuws gierigheid aangedreven om er getuige van te zijn en het aanbod van mijn gastheer om op het balkon zijner woning, dat het uitzicht op het schavot hadplaats te nemennam ik daarom gaarne aan. Toen het uur naderde vergezelde ik de familie naar het balkon. Het plein was van rondom bezet; en in het midden, juist voor mij, stond eene' stellage met een zwart laken behangen waarop een staak was opgericht, met een bankje er aan vasten een ijzeren kraag drie voet daar boven. In de verte deed zich een rumoer hooreD boven het gegons der menigteen sidderend mijn blik van het marteltuig afwendendezag ik uit eene enge straat op een der hoeken van het pleineene processie te voorschijn komen van boetelingenin witte kleederen gekleed vier hunner droegen te zamen een ledige dood kist. Na hen volgden twee gelederen soldaten met den veroordeelde tusschen henvergezeld van een priester en op den voet van dezen volgde de donkere half naakte gestalte van een Carolinaquaestie komen, hetgeen aan de streDge censuur wordt toegeschreven. Volgens de Parij- sche „Teraps" laat de Spaansche regeering niet alleen bijna geen telegrammeu door, maar ook alle met de post verzonden brieven voor het buitenland zijn aan een strenge censuur onder worpen. Door de haast, waarmede het lezen der brieven geschieden moet, zijn reeds vergissii gen en verkeerde bezorgingen voorgekomen. Men gelooft te Parijs den toestand weer ernstiger dan voor eenige dagen, omdat de Duitsche regeering in het geheel niet geneigd is op Spanjes vorde ringen acht te slaan, en er op aandringt dat Spanje bewijzen levert de bezitter van de Ca- rolineeilanden te zijn. De „Correo" daarentegen eer. orgaan der Spaansche liberale parfcij, gelooft aan een schik king in dier voege, dat Duitschland de Spaansche souvereiniteitsrechten over de Carolineeilanden erkent, mits Spanje vrijheid van handel en scheep vaart met die eilanden toesta. Ook de Madridsche correspondent van de „Indépendance" beweert dat door Spanje in dien geest een voorstel is gedaan, waardoor destijds ook aan het incident der Soeloeeilanden een einde werd gemaakt. „Doch Engeland aldus gaat bedoelde correspondent voortvan de strekking onderrichtzou verklaard hebben dat het de Spaansche souvereiniteit over de Carolinasilanden slechts dan zou erkennen, wanneer zijn handel dezelfde voordeelen verkreeg als die van Duitsch land. Het kabinet van St. James zou ook aan dringen op dö volledige uitvoering van den „modus vivtndi", op 21 December 1884 tusschen Engeland en Spanje geteekend en welken laatst genoemde mogendheid slechts ten deele wilde uitvoeren om de Gatalaansche nijverheid te sparen. Men zal zich herinneren dat de onder handelingen tusschen beide staten over een han delsverdrag wegens dit incident werden afge broken. „Engeland en Oostenrijk hebben overigens der Spaansche regeering aanbevolen om eene scheids rechterlijke uitspraak in de quaestie der Caroline eilanden aan te nemen, daar zulk eene oplossing de eenige is, welke met hare belangen en waar digheid strookt. „Men verzekert mij, dat Engeland verder aan het Spaansche kabinet te verstaan gaf, dat het volhardt bij de meening in 1875 over het vraag stuk der souvereiniteit te kennen gegeven. Men herinnert zich, dat het toen zich vereenigde met gespierden neger. De misdadiger was in een lang loshangend kleed van zwarte serge gekleed, dat tot aan zijue voeten hingterwijl zijn nek en schouders geheel bloot en zijne armen dicht aan zijne zijden geboeid waren. Langzaam en met afgemeten tred naderde de processie tot aan het schavot, de veroordeelde hield het hoofd recht open sloeg met een trotsch onverschillig gelaat een blik op de tal rijke menigte. Toen hij het balkon naderde waar ik stond, hield hij zijne zwarte, door dringende oogen op mij gevestigd. Was het een droom of werkelijkheid Wie was dat, die daar in het volle genot eener bloeiende gezond heid ter dood werd geleid Eene glimlachende buiging zelfs had hij voor mij ten beste. Mijn verbijsterde blik las met sombere letters den iiaam van Isidore Leon! Mijne oogen volg den elke zijner bewegingen. Ik zag hem het balkon beklimmen en töen dë noodlottige ring hem om den hals werd gesloten bemerkte ik niet de minste zwelling van spier of pees. Hij zat zwijgend stilbeantwoordde de gebeden der stervenden die de priester uitsprak met een spotténden glimlach terwijl de half naakte gestalte van den neger aan de andere zijde, gereed stond om met krachtige baud door den noodlottigen hefboom een einde aan het leven des rampzaligen te maken. Dit verschrikkelijk schouwspel was voor mij het zinnebeeld van den zondaar tusschen zijn goeden en zijn boozen geest geplaatst. De stilte der menigte was :,oo diep en plechtigdat ik 's priesters woorden duidelijk verstaan kon. Te vergeefs trachtte ik mijn blik van dit ijselijk tooneel af te wenden door tooverkracht als het het protest van Duitschland tegen de Spaansche aanspraken." Ter kenschetsing van den geest onder de Madridsche bevolking, deelt de berichtgever van „The Times" aldaar de volgende bijzonderheden mede „Ik heb de wijken bezocht waar het rumoe rige deel des volks huist. Men heeft deze lieden wijsgemaakt dat de koning te Homburg de Caroliuaeilanden aan Duitschland heeft verkwan seld, en het is onmogelijk hen van het ongerijmde daarvan te overtuigen. Ik vroeg wat die eilanden wel waard konden zijn. „O, vele millioenen luidde het antwoord, en zij verklaarden dat zij de Duitschershet mocht gaan zoo het wilde, zouden bevechten. De hartstochten dezer lieden zijn tegen Duitschland aangewakkerd tot een bijkans ongeloofelijken graad van verbittering. „Wat het wapenschild en den vlaggestok van het Duitsche gezantschapsgebouw betrefthet volk bewaart verkoolde stukjes er van als kost bare reliquiën, en genoeg halfverkoold hout is er aldus verkocht om een wagenvracht te leveren. Een telegram uit Madrid van 17 dezer meldt De „Correspondencia" spreekt het gerucht tegendat het eiland Ponape door Duitschers bezet zou zijn. De koning is licht ongesteldde ministerraad is tot morgen uitgesteld. De stoomboot San Quintin is van Manilla aangekomen met den militairen commandant van Yap, kolonel Babriles, aan boord. Een ontembare locomotief vloog Zaterdag over den straatweg naar Bradford langs de rails van den stoomtramweg, die naar genoemde stad leidt. Door een onbekende oorzaak was de locomotief niet te besturen, remmen was onmogelijk en in razende vaart stoot het dampende monster over den daar zeer hellenden Manchesterweg naar Bradford. De machine verbrijzelde eerst een wagen en doodde allen die er in zaten en het paard, terwijl een man, die er dicht bij stond, zoo ernstig door den omvergesmeten wagen werd gekwetst, dat ook hij den volgenden dag bezweek. Daarop reed de locomotief in hare woeste vaart de stad in. Een tweede paard werd vermorzeld en een lantaarnpaal omgerendtoen stiet de machine gelukkig tegen eeD trottoir, waar zij, op een afstand van een voet van een groot winkelraam, onderstboven kantelde. Ooggetuigen verklaren, dat bet inderdaad verwonderlijk is, dat laug9 een druk bereden en beganen weg niet nog meer ongelukken zijn gebeurd. ware werd mijn oog er steeds heengetrokken. Mijne brandende oogen zagen hoe de priester zijn boek slooten zijn crucifix aan de lippen des verharden booswichts bracht. De neger drukte op den hefboom een scherp krassend geluid drong in mijn oor, het hoofd des mis dadigers zonk aan de eene zijde over, een bloed stroom vloot uit zijnen mond en het zegel des doods was op eens op zijne strakke trekken gedrukt. In dienzelfden oogenblik verhief zich boven het dof rumoer der menigte een schelledoor dringende kreeteene vrouw, met loshangende haren baande zich een weg door de saamgc— pakte menigte lot aan den voet van het schavot. Zij vestigde hare oogen met een blik van dol- zinnigen angst op dat zielloos gelaatf; en toen op hare knieën vallende, was het al* riep zij de genade des Hemels in tegen de gestrenge gerechtigheid der menschen. Een tweede door dringende kreet weergalmde door de heldere lucht en zij viel dood nederaan de voeten van den misdadiger; doch in die verdraaide trekken had ik de dochter van den kolonel de pens zoo schooue beschaafde, maar misleide Blanche Perez herkend. Einde.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1