X- Door den burgemeester van Waalwijk is eene algemeene vergadering belegd van belang hebbende gemeente- en waterschapsbesturen teneinde eene bespreking te houden over bezwaren ten opzichte van het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Duitschland. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. Burgerlijke Stand Handelsberichten. vu vu vu VU H7e 107e 974 107* 87io 107* 10 De secretaris van staat, dr. Stephen, heeft Donderdag de telegraafconferentie gesloten met eene rede, waarin hij de groote hervorming van het tariefstelsel in het licht stelde, waardoor eene belangrijke schrede gedaan is in de richting der vereenvoudiging en eenheid der tot dusverre zoo verschillende tarieven en een gelijkmatige grondslag gelegd is voor de tarieven van geheel Europa. Verdere verlagingen zijn waarschijnlijk in 2 a 3 jaren en zeker van de volgende, te Parijs te houden, conferentie te wachten. Ook is er gegronde hoop de uitvoering te verwachten van de voorwaardelijk gemaakte concessies, te meer daar de besluiten der conferentie eerst met 1 Juli 1886 inwerkingtreden. Ten slotte dankte hij alle deelnemers aan de conferentie en ver zekerde hij, dat de beste wsnschen des keizers allo conferentieleden naar hun vaderland verge zellen. Keizer Wilhelm zal in het jaar 1888 zijn 70jarig jubileum als Pruisisch generaal vieren. Het 80jarig dienstjubileum, een geval dat in het Pruisische leger en zeker ook elders nog zelden is voorgekomen, zal reeds een jaar vroeger door den keizer herdacht worden, want den 22 Maart 1887 zal het tachtig jaren geleden zijn, dat keizer Wilhelm als vaandrig bij de garde toetrad. Het antwoord van Spanje op de laatste nota van Duitschland betreffende d e Carolinen- quaestie is te Berlijn aangekomen en naar men uit Berlijn aan de Polit. Corr. meldtheeft het antwoord vau het Spaansche kabinet wegens de welwillende termen waarin het vervat is, zulk een gunstigen indruk gemaakt, dat in goed on derrichte kringen de Duitsch-Spaansche quaestie geacht wordt te zijn op den weg eener vriend schappelijke oplossing. Het schijut, dat de schik king zelfs zonder scheidsrechterlijke beslissing tusschen beide partijen bereikt zal worden. De nota door den Spaanschen gezant over handigd bestaat uit twee deelen. Het eerste hetwelk voorloopig alleen door den gezaut Beno mar aan den minister van buitenlandsche zaken is voorgelezen, bevat een verontschuldiging voor de beleediging aan het Duitsche wapen aangedaan; het tweede gedeelte dat in handen van den mi nister is gesteld en de uiteenzetting behelst der rechtsgronden waarop Spanje's aanspraken op de souvereiniteit over de Carolina-eilanden be rust zal pas de grondslag worden voor de on derhandelingen, wanneer de quaestie der veront schuldiging afgedaan is. Volgens de Duitschebladen zou de regeering wanneer het noodig wasgemakkelijk de vier schepen van het station in Australië naar de wateren van de Carolina-eilanden kunnen zenden om aldaar handelend op te treden. Deze schepen zouden een escader vormen met 26 groote artillerie-stukken en 679 man equipage, dat voldoende zou zijn om de Duitsche belangen te beschermeningeval zij bedreigd werdeu door de Spaansche schepen die bij de Philippijnen gestationneerd zijn, Er is ook reden te veron derstellen datin geval van oorlog, Duitschland het eskader te zijner beschikking zou hebben, dat aan de Oostkust van Afrika is gestatiouneerd en onder bevel staat van Paschen, die spoedig aldaar zou kunnen zijn. Voor eenige dagen werd naar de militaire au toriteiten te Sprottau een man verwezen, die bij het uitbreken van den oorlog in 1870 tegen Frankrijk aldaar in garnizoen stond. Hij maakte den veldtocht naar Frankrijk medewaar het hem zoo goed bevieldat hij tot de Franschen overliep. Hij vestigde zich in een plaatsje bij Dyon en ging aan 't werk. Daar niemand van zijne kameraden iets van zijn vlucht gemerkt had werd hij als vermist opgegeven. Onverwachts kwam de vermiste voor eenige dagen te Schroda, zijn geboorteplaats aan. Of het heimwee hem naar huis gedreven heeft, of dat hij zooals men zegt uit Frankrijk is gezetzal uit het ingestelde onderzoek moeten blijken. Van Schroda werd de vluchteling naar zijn vroegere garni zoensplaats gezonden. Keizer Wilhelm zal binnenkort aan hen die zich bij de ramp in de mijn Camphausen verdienstelijk getoond hebbenonderscheidingen toekennen. Met ingenomenheid wordt dit be richt overal begroet, doch niet tevreden is men met den lof aan het comité toegezwaaiddat belast is geweest met het verdeelen der gelden, die tot steun der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers zijn bijeengebracht. Van dat geld toch zijn, zooals uit Merrig gemeld wordt, aldaar eerst de schulden van de verongelukten betaald. Men doet daarom de vraag of thans nog zooveel over i9 gebleven, dat de weduwen en weezen voor honger zijn gevrijwaard. Een zeer hard vonnis werd onlangs door een krijgsraad te Atteddorn over vier landweer mannen geveld. Op de dagen dat de burgers der landweer moeten opkomen voor controle en monstering, worden zij tot middernacht toe als militaire personen beschouwd. Een der mannen nu, die voor de monstering waren opgekomen, had zich ongepast gedragen en was daarom door gendarmes voorloopig in verzekerde bewaring genomen. Maar zijn broeder en nog twee vrien den hadden zich daartegen verzet en de gendarmes beleedigd. Dit werd als oproerigheid van militairen tegen hunne meerderen beschouwd enj de krijgsraad veroordeelde de beschuldigden tot de minste daarop gestelde straf, ni. den aanstoker tot 5 jaren tuchthuis, zijn broeder tot ö1/* en de beide anderen tot 5 jaren opsluiting in de gevangenis. Keizer Frans Jozef doet thans eea reis door Hongarije. Zaterdag kwam bij in de Slavonische stad Pozega aan en omtrent de feestelijkheden gedurende des keizers verblijf aldaar wordt het volgende gemeld Te 2 uur des namiddags ontving dfr keizer de deputatiën uit Bosnië en de Herzegowina, die te zamen 467 leden telden en uit vertegenwoor digers van alle districten bestonden. De deputa tiën werden door den gouverneur bionengeleid die een rede hield tot den keizerwaarna het hoofd der Mahomedanen en de opperrabijn na mens de Israëlieteu den keizer hunnen dank betuigden voor zijne vaderlijke zorgen. De bur gemeesters van Serajewo en Mostar sloten zich bij deze dankbetuiging aan en voegden er den wensch bijdat de keizer ook Bosnië en de Herzegowina met een bezoek zou willen vereeren. De keizer antwoordde dat hij de hulde van de bevolking van Bosnië en de Herzegowina in dank aannam en gaf te kennen dat het zijn uitdruk kelijke wensch isdat elke geloofsbelijdenis vrij uitgeoefend kan worden en dat zij in hare rechten van geen enkele zijde benadeeld worde. De bevolking moge overtuigd zijn dat elke ge zindte bij de uitoefening van haren godsdienst steeds gelijkmatig beschermd en ondersteund zal worden maar hij verwacht daarentegen ook, dat de bevolking eendrachtig aan den bloei dezer landen zal mede werken. De keizer hoopt zich hiervan zoo spoedig als mogelijk is te overtuigen. De keizer eindigde zijne rede met de woorden 7,zegt dit alles aan uwe medeburgers met de verzekering van mijne keizerlijke hulde en genade, die ook u op uw terugreis met mijne beste wen- schen vergezellen." De mededeeling van den keizer, dat hij Bosnië en de Herzegowina bezoeken wilde werd met levendige toejuichingen begroet. De ontvangst duurde tot half vier. Aan het diner, dat daarna bij den keizer plaat9 had waren 43 leden der deputatie genoodigd. Des avonds was de stad en hare omgeving schitterend verlicht. Door ongeveer 400 burgers werd den keizer een se renade met fakkellicht gebracht. Toen de keizer des avonds om half negen een wandeling door de stad maaktewerd hij door de volksmenigte stormachtig toegejuicht. Onlangs, zoo bericht men uit Serajewo, werd door de bladen gemelddat de beruchtste Bos nische rooverMilon Nikolics op wien9 hoofd een prijs van 800 dukaten was gestelddood geschoten was. De man, die hem gedood had, en als bewijs het hoofd van den roover vertoonde, was zekere Zavics, een deserteur en gewezen lid der bende van Nikolics. Hij verhaalde, dat hij, uitsluitend met het dotl den beruchtcn hoofdman te dooden uit den dienst weggeloopen en bij de rooverbende gegaan was. Met het oog op den grooten dienst, welken Zavics het land bewezen hadwerd hij met zachtheid behandeld en op vrije voeten gelaten, gedurende het gerechtelijk onderzoek dat tegen hem wa9 ingesteld. De belooning van 800 du katen lag reeds gereed en zou hem weldra uit betaald worden doch daar was Zavics op eens spoorloos verdwenen. Er loopt nu een geiucht, dat het door Zavics vertoonde hoofd niet het echte was; dat Nikolics nog leeften dat de geheele geschiedenis een kunstgreep van den roover wasom den op zijn hoofd gestelden prijs machtig te worden." Zavics zou door een of ander toeval bevreesd geworden zijn voor ontdekking van den toeleg en op de vlucht zijn gegaan. De fraaie villa's te Rome welke de bewon dering van de vreemdelingen wekten en een lust waren voor de Romeinsche Zondagswandelaars zullen nu langzamerhand verdwijnen. De stad heeft behoefte om zich uit te breiden en de adellijke eigenaars der villa's, die veel minder dan vroeger 9maak vinder» in het buitenleven vlak bij de stad laten zich verlokken door de hooge prijzen, welke men hun biedt, en verkoopen hunne prachtige verblijven. Die prijzen zijn werkelijk zeer aanzienlijk. De markies Patrizi verkocht zijn villa buiten de Porta Pia voor 3,000,000 lire, en prins Massimi verkocht zijne Esquilijnsche villa voor 2,000,000 lirebeiden aan bouwmaatschappijen. Prins Torlonia stond een wijngaard en een gedeelte zijner villa aan de Tiberijnsche bank af voor 3,000,000 lire. De hertog van Grazioli verkocht zijn landgoed Castel Porziano voor 4,500,000 lire aan de koninklijke familie enz. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 20 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1 Vertrouwen Abt. 2 Hymne De Vliegh. 4 God en de Koning De Vliegh. Zondag 20 September, namid. 51/* ure, bij gunstig wederVOLKS-CONCERT op de markt, door de harmonie PEspérance van Waalwijk. Programma ad libitum. BAARDWIJK. Zondag 20 September 1885, nam. 4 ure, MUZIEKUITVOERING door de harmonie De Eendracht van Drunen bij N. L, Dekkers. Waalwijk, 19 September 1885. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot tweeden onderwijzer aan de openbare school alhier J. H. Opheithans te Amersfoort. De benoemde is in het bezit der hulpacte met aanteekening voor Fransch. Verder zijn B. en W. gemachtigd tot aankoop van 10.000 stuks keien om de straat in orde te maken. Het uitvoerig verslag in ons volgend nummer. De vergadering zal plaats hebben Vrijdag 25 dezer's middags ten 12 urein de zaal van Musis Sacrum. Ter mededinging aan den wedstrijd tusschen houders der beste paardenkoeien vaarzen en stieren op de jaarmarkt van den 17 September te Waalwijk gehoudenwaren aangegeven9 paarden, 12 koeien, 7 vaarzen en 3 stieren. Toegekend werden de volgende prijzen Voor paarden. Ie prijs F. van Baalte Wa alwijk met eene zesjarige bruine merrie 2e pr. M. J. Rijken Cz.te Capelle, met een vierjarigen lichtbruinen ruin. Voor kalfkoeien. Ie pr. G. Vermeulen Wz., te Cappelle 2e pr. Jacobus Haverhalste Sprang. Voor kalfvaarzen. Ie pr. dr. De Haante Waalwijk 2e pr. J. Loeffte Baardwijk. Voor springstieren. Ie prijs kon niet worden toegekend 2e pr. A. van Rielte Waalwijk. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, aD het doen van rekening over 1884, en het vaststellen der begrooting voor 1886, werden den bekroonden hunne behaalde prijzen, voor elk met een diploma, door den voorzitterden burgemeester van Waalwijk en dr. Van Heijst, onder gepaste toespraken uitgereiktwaarna door den voorzitter hulde gebracht werd aan het gemeentebestuur van Waalwijk, voor zijnen zedelijken en ffnantieelen steun en nog eenige beschouwingen landbouwbelangen betreffende ten beste werden gegeven. Zooals wij reeds in ons vorig nummer in 't kort mededeelden, is van regeering9wege door de tweede kamer ontvangen de memorie van ant woord in zake het wetsontwerp tot verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Ame» De minister van waterstaat kan volstrekt niet instemmen met de voorspellingdat bij de uitvoering van dit werk de raming te laag blijken zou. De leden die bij den tegenwoordigen fiuan- cieelen toestand bezwaar hebben tegen de uit voering van het weik, worden verwezen naar de wetwelke de uitvoering van het werk be veelt en die thans reed9 21/s jaar oud is. De beweringdat de kosten van verlegging van den Maasmond wellicht 30 millioen zullen be dragen wordt door dei minister als ongegrond verworpen. Overtuigd van het nuttelooze van een onderzoek door een commissiekan de minister aaQ het daartoe door de leden uitgedrukt verlangen niet voldoen. Hij zou dit tot werkelijk nadeel der zaak achten. Alle belanghebbenden zijn ia de gelegenheid geweest hunne opmerkingen of bezwaren kenbaar te maken. Ofschoon bereid te overwegen of voor de nieuwe monding aanbesteding in één perceel mogelijk is, kan de minister zich omtrent de wijze van aan besteding nog niet door verklaringen binden. Van een nader onderzoek wijders aanzienlijk oponthoud vreezende kan de minister eene me dewerking tot uitstel niet voor zijne verantwoor ding nemen. Overigens verdedigt de minister het volgen der gewijzigde richting al9 gevolg der scheiding van Maas cn Waalin verband met de nieuwe Maasmonding verwacht de minister het geschikt maken voor de Maas voor afvoer van al het door haar aangebrachte bovenwater en dienten gevolge de mogelijkheid tot sluiting of opheffing van den Beerschen overlaa Mindere diepte voor de scheepvaart op de Maas verwacht de minister van de verlegging niet. Hij handhaaft de noodzakelijkheid van den bouw eener brug tot het onderhouden der ge meenschap over de rivier. Tegen het brengen van de nieuwe rivier ten zuiden langs Heusden, doet de minister geldelijke en locale bezwaren gelden, terwijl hij voor Heusden in die verandering geen voordeel ziet. De juiste plaats der veren zal in overleg met ged. staten van Noordbrabant worden bepaald. De Nederlandsche commissaris-generaal bij de internationale tentoonstelling te Antwerpen heeft aan de regeering medegedeeld datmet het oog op eene wegens misstellingen noodza kelijke herziening der in den Belgischen Moni- teur geplaatste lijst van bekroningen, de officieele opgaven omtrent de Nederlandsche bekroonden op die tentoonstelling eerst kunnen worden be kend gemaakt, nadat die herziening zal hebben plaats gehad. Blijkens een in den Duitschen „Reichsan- zeiger" voorkomend berichtis te rekenen van 1 dezerde invoer over de Nederlandsch-Prui- sische grenzen wederom toegestaan van varkens uit Rusland en Oostenryk-Hongarije, en wel, wat betreft eerstgenoemd land tot 1 October e.k, en wat aangaat Oostenrijk-Hongarije tot nader orde. Donderdag is voor het gerechtshof te 's Gravenhage aangevangen de zaak tegen Jeanne Lorelte beschuldigd van moedwilligen manslag, met voorbedachten rade gepleegdop den Ja- panschen gezant Sakurada. De eisch van het openbaar ministerie is tien jaren tuchthuisstraf. Uit eene circulaire van het Bond voor Algemeen Stemrecht aan de werklieden veree- nigingen „Verbazend veel arbeid en zeer veel geld is door de arbeiders aan deze zaak (de betooging van Zondag) ten koste gelegd." Die zinsnede komt letterlijk aldus in de cir culaire voor. Verdient die betooging nota bene bijeenge- trommeld door ten hemel te schreien over gebrek aan werkde slechte tijden, de ellende der ar beidende klasse nu niet om de risée te wor den van iedereen? „Zeer veel geld" ten koste gelegd om onder de leus van „broodgebrek" een paar duizend man naar Den Haag te lokken Wat zal die circu laire dezen winter uitstekend werkenals om hulp bij welgestelden wordt aangeklopt ten be hoeve der werkeloozen 1 Te Zwolle zijn met de driewielige veloci pede uit do fabriek van den heer H. Burgers te Deventer reeds proeven genomen voor het vervoer van postpaketten en brieven op het platteland. Het voertuig kan zeer gemakkelijk worden be stuurd en biedt gelegenheid tot plaatsing van paketteu. Heden is de besteller er mede naar Dalfsen en in de volgende dagen zal naar Wijhe en in andere richtingen er mede worden gereden. Blijkt dat het voertuig aan de eischen voldoet dan bestaat uitzicht dat tot de aanschaffing, roor loopig voor enkele der thans bestaande bodeloo- penwordt overgegaan. Vanaf 21 tot en met 18 September. WAALWIJK. BevallenPetronella Cornelia van Mil geb. van der Sanden d. BAARDWIJK. GetrouwdA. van Heesbeen 30 j. en J. A. H. van Deursen. 31 j. Bevallen: Maria van de Water geb. Swinkels d. Johanna Klerx geb. van Bladel z. Maria Adriana Dekkers geb. van Beek d. Teodora Kasteleijns geb. van Boxtel z. Cornelia Philo- mina Pullens geb. van der Mee z. Johanna Pullens geb. van Noord d. Johanna Maria Cor nelia van Rijswijk geb. Vermeer z. Johanna van Beijnen geb. Pullens d. Theodora Schilders geb. Maas z. Goverdina van Heesbeen geb. Klerx z. Huiberdina van der Elzen geb. Burmanje z. Geertrui van Huiten geb. Schijvens z. Overleden. Johanna Burmanje echtgenoot van Adrianus Kleijberg 51 j. Christina Dekkers 3 j. Anna Maria Pullens 6 m. Maria Wilhelmina van Heesbeen 2 j. Johannes Everardus van Beijnen 9 j. Johanna Wilhelmina Maria van Herpt 2 m. Johanna van Cromvoirt 4 m. Jacoba Baijens weduwe van Antonie Klerx 69 j. WAALWIJK, 17 September. Wegens een paar elders invallende markten was de verwachting op onze heden gehouden paarden- en beestenmarkt niet hoog gestemd. Intusschen werd die zeer overtroffen, zoodat een vrij beduidend talveelal schoone paardenaan de lijn stonden, waarin tamelijke handel, die echter van meer omvang zoude geweest zijn, indien enkele voorname kooplieden niet elders werden teruggehouden. Belangrijk was de aanvoer van rundvee met levendigen omzet in de meeste soorten. Vetvee bleef laag gestemd, terwijl voor kalf- beesten hooger prijzen te bedingen waren. Ter botermarkt aangevoerd 637 KG.; van 1,37 1.47 per KG. verkocht. In granen was de handel wel zoo vast. Op de looiersbeurs was de handel in hui den minder levendig. De heden te houden veiling te Antwerpen was daarvan wel eeniger mate oorzaak. Naar goed zoolleder blijft geregelde vraag tegen ferme prijzen. AMSTERDAM, 15 September. Bericht van de makelaais Brouwer Ancher Dordregter. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING op 22 Sept. 1885, namid. halfeen ure. Entrepotdok 8e afdeeling. No. Per „Sumatra." Tax. 851. 884 Sumanap runder Sl/8 k. 60/61 852. 98 47/8 52/53 853. 26 Soerabaya runder 33/10 „69/70 854. 175 3V4 55/56 855. 122 57/10 „47/48 856. 3 buffel 7 „29/30 Per Conrad." 274 Sumanap runder 3 857. 858. 859. 860. u u 861. 164 Soerabaya 164 H 25 Sumanap 15 Soerabaya 36 v buffel 64/ë Per „Soerabaya." 234 Batavia buffel 123/4 3 27/8 63/64 67/68 56/57 51/52 ii u ii u 29/30 a v 862. 863. 133 864. 71 Oost-Indie 865. 37 866. 192 Batavia 867. 151 Oost-Indie 868. 393 869. 177 Cheribonaard 870. 20 871. 14 Oost-Ind. runder 58/6 Per //Burgemeester den Tex." 872. 2000 Samarang runder 47s 57/58 Per ^Zeeland, n tt 52/53 4445 41/42 32/33 h 50/51 h 43/44, 33/34 23/24 19/20 54/55

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2