Nummer TT. Donderdag 24 September 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. antoon tielen, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, UITGEVER: W aalwijk. Gemeënteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, proote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing oDtreeeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentieburea u van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per re^0 OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 18 Sept. nam. 7 uur. Afwezig de leden van Heijst en Zijlmans. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Benoeming van een 2den onderwijzer aan de openbare school. De door B. en W. opgemaakte voordracht luidt 1. Ophei, J. H., te Amersfoort; 2. Ten Dijk W. H., te SustereD beiden in het bezit der hulpacte met aanteekening voor Fransch. Het hoofd der school en de schoolopziener zijn omtrent deze voordracht geraadpleegd en hebben die goedgekeurd. De heer Van der Heijden drukt zijne spijt uit dat Veltman uit Drunen niet op die voor dracht is geplaatst, daar deze in 't bezit is der hoofdacte en daarbij, zooals hij meentaan de meeste leden persoonlijk zeer goed is bevallen. De voorzitter betreurt het ook, dat Veltman niet in 't bezit was der aanteekening voor Fransch, die door den raad geèischt was. Hierna ontspoD zich een debatomtrent de meerdere wenschelijkheid van het benoemen van een onderwijzer met hoofdacte zonder Fransch of van een met hulpacte en Fransch, ook met het oog op de eventualiteit, dat de le onderwijzer soms eens de gemeente mocht verlaten; aan deze discussie werd deelgenomen door de heeren Van der HeijdenDe Haan Van Es en den voorzitter. Bij stemming werd Ophei benoemd met 8 stemmen en 1 blanco. De benoemde zal^ zoo spoedig mogelijk uiterlijk half October in dienst moeten treden. II. Aanvragen om ontheffing van betaling van een. gedeelte in den aanslag hoofdelijken omslag over het loopend jaar, wegens vertrek uit de gemeente, door Wed. Jos. van Dongen, P. C. Roques, Groeneveld en Jelders. Toegestaan. 5. Bezwaarschrift tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag van Hendrika SmitsWed. J. Jonkermans, verzoekende algeheele ontheffing. Toegestaan. III. Adres van de leden van het schilders- bond verzoekende dat de leden in de gelegen heid worden gesteld leverantien aan de gasfabriek te doenen dat die leverantien niet meer van buiten de gemeente worden betrokken daar zij in staat zijn even voordeelig te leveren en er onder hen ook gasverbruikers zijn. B. en W. hebben eerst dit schrijven gesteld in handen der gascommissiehaar bericht komt hierop neder, dat zij gemeend heeft de gasfa briek als fabriek te moeten exploiteeren en dus de benoodigdheden in 't groot te moeten inkoopen; zij houdt echter ook rekening met de belangen der inwonerszoo zijn verfstoffen gekocht bij een der reclamantenaan Van Delft is een begrooting gevraagd van behang- en verfwerk maar die heeft de commissie nog niet mogen ontvangen. Wat het glas voor de lantaarns aangaat, wat adressanten voornamelijk op't oog schijnen te hebben welke verdiensten daarop door de schilders vroeger werden genomen kon daaruit blijken, dat onder het vroeger beheer het glas tien maal meer kostte dan thans. Van een inschrijving kan wel geen sprake zijn, daar 't hoogstens een bedrag is van fll 'sjaars. Uit alles blijkt dus de ongegrondheid der klachtende commissie is echter wel geneigd de belangen der ingezetenen in 'toog te houden. De heer Baijens zou, al kostte het iets meer, toch de leverantien aan de ingezetenen gunnen; er wordt gezegd dat het vroeger zooveel meer kostte, maar daaronder was het arbeidsloon begrepenthans worden de werkzaamheden verricht door het personeel der fabriek. De heer Van Es oordeelt beter dat de heele gemeente van de voordeelen profiteert; maar natuurlijk, als 'teven voordeelig kan geschieden dan gaan de ingezetenen voor. Ten slotte wordt op voorstel van den voor zitter besloten te antwoorden, dat de commissie de benoodigdheden in de gemeente zal aankoopen, als dit even voordeelig kan geschieden. Hierna wenscht de voorzitter eenige ophelderingen te geven. Er is gesproken over de kantkeien, die disponibel zijn; zeker zouden die heel goed in de Putsteeg kunnen worden gebruikt maar dat zou een dure muur worden daar die keien tegen woordig 80/85 cent gelden. In elk geval zal de Kloostersteegvoorzoover de gemeentefinan- cien dit toelatenin voegzameD staat moeten gebracht worden. In Tilburg heeft men een voorbeeld. Daar heeft men kantkeien gelegd en daarachter gehard met wat men heeft. Dit zou in de Kloostersteeg ook kunnen geschieden; een rioleering heeft nooit in zijn plan gelegen wel een afwatering maar geen buizen. Er bestaat nog een vroeger plan voor ver betering der Kloostersteeg; dat was ook om ten Oosten en Westen kantkeien te leggen, een pad te harden en met 2 rijen boomen te beplanten; het water moest langs de kantkeien worden af gevoerd naar den sloot bij van Diem en bij de gasfabriek dit zou op 't oogenblik minder mak kelijk gaanmaar men zou het in 't midden langs een verlaging in den weg, van West- naar de Oostzijde kunnen afvoeren en dan in den grooten sloot; er zal wel een eigenaar te vinden ijijn die permissie geeft de afvoerbuizen daarvoor in zijn grond te leggen. Wil men nu de kantkeien op die manier voor de Kloostersteeg gebruiken dan waren ze goed besteed en de bewoners dier straat voorloopig geholpen over 3, 4, 5, 6 jaar kon men dan ook daar trottoirs leggenwant niemand zal toch vergen dat deze in de Kloostersteeg gelegd worden vóór ze aan de Noordzijde der straat k!aar zijn. Dit is mijn idee, dat bij de behandeling der begrooting dan verder uit elkander kan worden gezet; mooie iepenboomen koopt men tegenwoordig voor 85 cent. De heer Baijens zou liever de kantkeien ver- koopen als die zooveel waarde hebben en in plaats trottoirbanden koopen, dan had men maar ééns werkde afwatering, zooals de voorzitter zich die voorstelt, houdt spreker niet voor vol doende, op gezag van verschillende deskundigen, die hij heeft geraadpleegd. Hij dringt bij B. en W. aan tegen de aanstaande begrooting deze aangelegen neid nog eens ernstig te overwegen eD met deskundigen te bespreken. De heer Timmermans Wz. beveelt ook de belangen der Putsteeg aan in de zorg van burg. en weth. Na nog eenige besprekingen over die ontwerpen geeft de voorzitter het woord aan dr. De Haan. Deze vraagt aan den raad wat er moet ge beuren met de groote straat. Men is met de verbetering begonnen en dit bevalt goedde gemeentefinancien laten niet toe groote kosten te makenmaar als de raad nu kon besluiten B. en W. te machtigen 10.000 nieuwe keien aan te koopen voor ongeveer f 500, dan kan men in 't midden over een breedte van 3 meter groote keien leggen en daarlangs de iets kleinere. Na eenige bespreking wordt aan B. en W. de gevraagde machtiging verleendnadat op voorstel van den heer Mombers besloten is, aan de Westzijde der haven, vanaf de beschoeiing, een eind keiweg op te brekenen die keien te gebruiken voor den weg in de groote straat in mindering van bovenbodoelde 10.000 stuks. De weg aan de haven zal dan gehard worden met steenkolengruisdat zal verstrekt worden door de tramwegmaatschappijzooals door den agent is aangeboden. Betreffende een petroleummagazijn zegt de voorzitter dat daarvoor vroeger wel een post is uitgetrokken op de begrootingtoen is men echter op zooveel moeilijkheden gestuit dat de raad goedgevonden heeft, dien post er niet meer op te brengen; zoo'n magazijn zou noodwendig moeten komen aan de haven en dan bij hoog water niet bereikbaar zijn men zou er dus twee moeten hebbende hierdoor ontstane kosten zou men de verkoopers moeten laten betalen en deze dus benadeelen waardoor men gevaar loopt den handei in petroleum naar elders te verplaatsen. De heer Van Es gelooft dat men deze zaak voor 'l oogenblik kan laten rusten. Er zijn twee handelaars in onze gemeente en die hebben zelf een bergplaats op het terrein van Van Hilst. De heer Timmermans van Turenhout zegt, dat dan in de behoefte is voorzien 't is steeds ge vaarlijk als in de kom der gemeente petroleum wordt opgeslagen maar nu daarin van particu liere zijde is voorzien bestaat er geen gevaar meer. De voorzitter sluit de vergadering. De regeering heeft van admiraal Miot uit Tamatave i. d. 12 Sept., eene dépêche ontvangen, waarin hij het volgende meldt „Op 10 Sept. werd door mij eene offensieve verkenning gedaan naar de versterkingswerken der Hovas in hunne stellingen te Tarafat. Ik geleidde de colonne naar de vijandelijke rech terflanken vond daar den vijand in grooten getale achter vier regelmatige verschansingen goed opgesteld. Een treffen ontstondwaarbij aan onze zijde 33 man (2 gesneuveld) buiten gevecht werden gesteld." De admiraal zal per post na dere bijzonderheden zenden. Te Dole is den heer Clémenceau, die aldaar uitgenoodigd was eene verkiezingsrede te houden, door het rumoer van een aantal aanwezigen de gelegenheid tot spreken ontnomen, nadat hij juist met eene bestrijding van Jules Ferry en diens koloniale politiek een begin gemaakt had. On danks herhaalde pogingen om zich gehoor te verschaffen liet men hem niet weder aan het woord komenen moest hij het veld ruimen, zonder zijne oppositie te kunnen rechtvaardigen. Luidens het wekelijksche bericht betreffende, den staat der gezondheid van Parijsdd. 17 dezer, kwamen in de toen geëindigde week slechts 803 sterfgevallen, 878 in de week te voren, voor. De gezondheidstoestand is daar alzoo uitstekend. Een geval van cholera is er niet voorgekomen. De gespannen toestand in de Lyonsche zijde-nijverheid, welke drie maanden duurde en aanleiding gaf tot verscheidene ongeregeldheden, is nu geheel geëindigd. Patroons en werklieden zijn hel nu, door toegeven van weerskanten, eens gewordenen het werk is hervat. Donderdag heeft de heer Gazelles, prefect van het departement Bouches-du-Rhöne, in het Pharo-hospitaal te Marseille op plechtige wijze het ridderkuis van het Legioen van eer op de borst gehecht van zuster Cyprien, die gedurende 40 jaren met bewonderenswaardige^ toewijding hare zorg aan de zieken ia dat hospitaal heeft besteed. sluitend toe te schrijven aan lord Salisbury s politiek van interventie. In de tegenwoordige omstandigheden verklaart de heer Gladstone zich voor het terugtrekken van alle Engelsche troepen uit Egypte. De heer Gladstone zegt verder uat het En gelsche volk zijne goedkeuring heeft gehecht aan de weigering der regeering om de vrijheid in de Transvaal te onderdrukken. Zoodra Engeland zich heeft vrijgemaakt uit de Egyptische ver wikkelingen zal het zijne positie in Europa kunnen hernemen en optreden als beschermer der jongere Oostersche natiën. Wat de bicnenlandsche politiek betreftver klaart zich de heer Gladstone voor eene hervor ming zoowel van het hooger- als van het la gerhuis voor wegneming der beperking bij den verkoop en de overdracht van landerijen voor afschaffing der bevoorrechte positie van oudste zonen hij gelooftdat de kerk de moeielijk— heden welke aan de afschaffing der staatskerk verbonden zijn, gemakkelijk zal te boven komen, hij wenscht niets liever dan aan Ierland het volste recht te doen wedervaren, doch tevens de eenheid van het vereenigd koninkrijk ongeschon den te handhaven. De groote werstaking onder de wevers van Oldham (Engeland), welke acht weken geleden begon duurt nog steeds voort. De patroons besloten in een onlangs gehouden vergadering, te blijven volharden bij de voorgenomen loons vermindering van 10 percent. De katoen werkers in het district Bolton heb ben door den nood gedrongen, toegestemd in een loonsvermindering van 5 percent. Ook de arbeiders der ijzerfabriek van Arm strong te Newcastle, zijn tot een vergelijk met de patroons gekomen. De officieele Gazette bevat eene koninklijke proclamatie, krachtens welke de prorogatie van het Parlement, aanvankelijk tot 31 Oetober strek kende tot 5 December wordt verlengd. Eene andere proclamatie beveelt demobilisatie van de in Februari gemobiliseerde militia-regimenten. Het vroeger aangekondigde verkiezingsma nifest van den heer Gladstone, dat tot de kiezers van Midlothian gericht is, is verschenen en bevat in de groote bladen niet minder dan vier ko lommen druks. Gladstone doet een beroep op de kiezers om het vertrouwen dat zij in 1880 in hem stelden te hernieuwen en noodigt hen uit om den arbeid van het laatste parlement met dien van het vorige te vergelijken. Wanneer zij deze vergelijking zorgvuldig hebben gemaakt meent hijdat hij de uitspraak der kiezers met vertrouwen mag te gemoet zien. Hij wijst onder anderen op de Berlijnsche conferentie op den invloed dien lord Ripon's verzoenende houding op de bevolking van Britsch-Indië heeft gehad, op de regeling der Afghaansche quaestie. Glad stone geeft toe, dat de regeering in de Egypti sche quaestie gedwaald heeftdoch dit was uit Er is te Berlijn uit Madrid bericht ontvangen, dat de Duiische kanonneerboot litis werkelijk het Carolina-eiland Ponape zou hebben genomen. De Duitsche bondsraad heeft nu een voor stel van den rijkskanselier aangenomen, waarbij de invoerrechten op petroleum aanmerkelijk wor den verhoogd. De vaten waarin petroleum wordt ingevoerd, voor welke tot dusverre een recht van 6 Mark per 100 kilogram werd betaald, zullen voortaan, als „fijn kuipwerk" beschouwd, en aan een invoerrecht van 10 Mark onderworpen worden. BERLIJN, 21 September, Van diplomatieke zijde wordt het volgende medegedeeldHet bericht der omwenteling in Oost-Rumelië heeft bij den Duitsche regeering evenals bij de Oos- tenrijkscheeen onaangenamen indruk gemaakt, omdat het te vreezen is dat ten gevolge dezer gebeurtenis de geheele Oostersche quaestie weder aan de orde zal worden gesteld. De diploma tieke behandeling der zaak hangt af van de vraag of Turkije dadelijk troepen naar Rumelië zal zenden. Het gebeurde wordt beschouwd als van veel ernstiger beteekenis voor Europa dan het conflict tusschen Duitschland en Spanje, en als eene nawerking van het geschil tusschen Engeland en Rusland over Afghanistan. De Porte is nu buiten staat om in het belang van Engeland troepen langs de Russisch-Aziatische grens bijeen te brengen. Bij de groote mogendheden wordt reeds eene gedachtenwisseling geopend omtrent eene inter nationale conferentie over de ineensmelting van Oost-Rumelië met Bulgarije. Te Konstantinopel wordt onder anderen het denkbeeld geopperd geene militaire maatregelen te nemen maar een diplomatiek overleg met de groote mogendheden tot stand te brengen. Het wordt officieus bevestigd, dat Duitschland te Madrid wordt ondersteund door de Britsche regeering en dat deze aldaar eene nota te dier zake heeft doen indienen. Op den spoorweg bij Halas, in Hongarije, zijn een personen- en een goederentrein in botsing gekomen. Een reiziger werd daarbij gedood en

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1