BEKENDMAKING, Bulgarije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. DE „BETOOGING." vier anderen bekwamen ernstige wonden. Zeven personen- en vier goederenwagens werden ver brijzeld. Te Pbilippopel, en in liet algemeen in geheel Ojst-llumeliSis eene ernstige ouwenteling uit gebroken. Doel der beweging is: aansluiting bij Bulgarije. Men weet dat Rusland oorspronke lijk beide landen tot een onafhankelijk geheel vereeuigd had willen zien maar aan Beacous- lield's drijven was het te dauken dat het Ber- lijnsch congres Oost-Rumelië afscheidde en het half—afhankelijk aan Turkije liet. De beweging geschiedde plotseling. Troepen volk met vaandels trokken Vrijdagavond door de straten van Philippopelonder het geroep,, leve de unie en het zingen van het volkslied. Er vormden zich talrijke samenscholingen voor het regeeringspaleis. In de .open lucht werd eene vergadering gehouden waarin het besluit viel dat Rumelië ingelijfd moet worden bij Bulgarije. Allen verklaaarden zich te willen opofferen om daartoe te geraken. Men verzekerde dat bevel was gegeven, Bulgaarsche troepen naar de Ru- melische greus te zenden en dat de vorst zelf naar Philippopel zou vertrekken. Volgens latere berichten is de omwenteling volkomen. Cristi-pacha de gouverneur en zijne regeering zijn omvergeworpen en plechtiglijk is de vereeniging van het land met Bulgarije afge kondigd. Een voorloopig bewind is ingesteld, en dit heeft de hulp der Bulgaren of juister, der Noord-Bulgaren ingeroepen. Reeds heeft de militie den eed van getrouwheid aan den vorst van Bulgarije afgelegd. Alles is geschied zonder bloedvergieten of orde-verstoringen de veiligheid der vreemde lingen loopt geen gevaar. Volgens particuliere berichten hebben de Rumeliërs alle strategische poster, aan de Turk- sche grens bezetde telegraphische gemeenschap verbroken en eene brug in de lucht laten springen. Berichten uit Sofia melden, dat de bewe ging in Rumelië in het geheim werd georgani seerd en geleid door Bulgaarsche comité's, onder den invloed van Karavcloffpresident van den raad in Bulgarije. De vorst van Bulgarije had geen andere keus dan toe te stemmen of afstand te doen van den troon. Hij stemde dus toe, in strijd met de raadgevingen van bevriende re- geeringeu en souvercinen. Een monster-proces is in Rusland weder op handen. De Simbirkische militaire commissie voor kleeding zal in staat van beschuldiging ge steld worden, wegens het aannemen vau onbruik baar laken. Een aantal hooggeplaatste officieren, ambtenaars en leveranciers hebben gemeenschap pelijk den staat voor verscheidene millioenen bedrogen. Het proces zal nog in deze maand te Kassan een aanvang nemen. Eene depêche uit Guatemala meldtdat er eene revolutie is uitgebroken. De staat van beleg is afgekondigd. Verscheidene officieren zijn in hechtenis genomen en twee gewezen ministers uit bet land verbannen. Men gelooft echter, dat de beweging reeds onderdrukt is. l/ Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekenddat de teekencursus over 1885 1886 een aanvang zal nemen op Maandag den 5 October 1885 dat zijdie tot de lessen wenschen toegelaten te worden zich van af heden tot en met Zaterdag den 26n dezer kunnen aanmelden bij den directeur, den heer Th. A. van Dell't. Waalwijkden 21 September 1885 Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, 23 September 1885. J. W. Opheiin de laatste raadsvergade ring benoemd tot 2den onderwijzer aan de openbare school alhierheeft voor de be noeming bedankt. Maandag is te 's Gravenhage de zitting der staten-generaal op de gebruikelijke wijze door Z. M. den koning geopend met de volgende troonrede Mijne Heeren! Bij vernieuwing is het mij aangenaam u rond om mijnen troon vergaderd te zien tot hervatting uwer belangrijke werkzaamheden. Mijne betrekkingen met de vreemde mogend heden zijn van den meest vriecdschappelijken aard de deelneming van mijne regeering aan de conferenti n te Berlijn, betreffende den Congo- staaten te Parijs wegens de scheepvaart door het kanaal van Suezleveren het bewijsdat Nederland zijn plaats onder de zeemogendheden blijft innemen. De zee- en landmacht geven mij reden van tevredenheid. Maatregelen worden genomen om de schutterijen te versterken en hare oefeningen te verbeteren. De oogst was over het algemeen voldoende de toestand van den veestapel is gunstiger dan in vele jaren het geval was. De aanleg der staatsspoorwegen nadert zijn eindemoge de voltooiing van dit groote werk den bloei van handel en nijverheid bevorderen. Groote daling der prijzen van producten oe fende een ongunstigen invloed uit op de nijver heid van Europeanen in Oost- en West-Indie. De maatregelen beraamd om den grond te leggeu voor een beteren toestand in Atjeh zijn zonder groote bezwaren ten uitvoer gelegd voortdurende waakzaamheid en volharding blijven aldaar noodig. Behalve de reeds aanhangige wetsontwerpen zullen andere belangrijke voorstellen aan uwe overweging worden onderworpen. De zorg voor 's rijks finaucien eischt steeds een spaarzaam beheer eu versterking der middelen. Met den wensch dat God's zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van 's lands be langen, verklaar ik deze zitting der staten-generaal te ziju geopend. De Maasbode wijdde de vorige week een paar artikelen aan het wetsontwerp tot wijziging van eeuige bepalingen der gemeentewet, dat, zoo als men weetbij de tweede kamer is aanhangig gemaaktnaar aanleiding van het gebeurde in de gemeenten BergharenAndel en Zes Ge huchten. Wijzende op het gevaar, dat de gemeentelijke autonomie bij aanneming van dit wetsontwerp bedreigtzegt dè Maasbode over de memorie van toelichting van den minister Heemskerk het volgende „In dit lange stuk wordt overal gesproken van verzetmaar nergens wordt het uader aan geduid. 't Wordt eenvoudig afgekeurd 't was ceu „laakbare weigering om plichten te vervullen". Alleen in het relaas over de gemeente Zes Ge huchten wordt gezegd dat de beschuldigingen „of geheel onjuist of overdreven zijn bevonden". Door wie? Natuurlijk door de regeering, die den burgemeester niet wilde ontslaan. Maar de kamers worden, op de wijze waarop de minister deze zaak tracteert, we! wat autoritair behaudeld; 't is of de heer Heemskerk spreekt tot den ge meenteraad van Zes Gehuchten. „Zal de kamer zich dit laten welgevallen Wij gelooven niet maar vreezen veeleer, dat deze oogenschijnlijk geringe zaak zeer geschikt is om een storm tegen den minister te verwekken. Er heerscht sedert lang in de kamer eene beweging in de richting der bevordering van de vrijheid der gemeenten eu de bevrediging der grieven en in plaats van daaraan tegemoet te komen treedt de minister haar vierkaut in den weg beschuldigt vier van de elf honderd gemeenten van ons vaderland van onwettig verzetzonder evenwel in eenige bijzonderheden te treden en dient een wetsvoorstel in om elk gerechtvaar digd verzet tegen regeeringsdespotisme in de toekomst den kop in te drukken. „Willen voortaan de gemeenteraden niet sa menwerken met een burgemeesterdie in de gemeenten een bron is van twist en tweedracht, bedanken zij voor het mandaat, hun door de gemeente opgedragen en wil de stembus geen raad samenstellendie den burgemeester naar de oogen zietwelnu, dan zal de gemeentelijke autonomie verdwijnen onder een penneschrap des ministers, en de burgemeester, ziju afgezoudene, zal alleen baas zijn. De minister heeft nu eens, meent hijalles bestudeerd en alles voorzien wat gebeuren kan voor alle eventualiteiten heeft hij een maatregel pasklaar gemaakt. Geen verzet voortaan meer van de gemeenteraden; daar heeft hij een schotje voor gestoken. „Maar gelukkigde tweede kamer is er nog; deze zal dat regeerings-despotisme niet dulden en de gemeentelijke autonomievan oudsher ons zoo dierbaartegen alle aanvallen weten le beveiligen. Daar behoort harmonie te zijn tus- schen gezag en vrijheidburgemeesters en ge meenteraden behooren eendrachtig samen te werkenmaar de regeering moet dit niet on- raogelijk maken, door aan de gemeenten burge meesters op tc dringen die onbekwaam of voor haar ongeschikt zijn. „En zou de tweede kamer waarvoor wij echter niet de miuste vrees koesteren de anti revolutionairen zullen zich o. a. het Buikslooter geval wel herinneren het regeerings-despotisme in de hand werken welnudan zal Heemskerk toch ziju doel niei bereiken, want, hoe hard hij gestudeerd heeft, ziju ontwerp heeft lacunes gehouden eu gemeenteradendie het hoofd niet willeu buigen zouden zelfs ?ls dit onder werp wet werd nog de middelen kun.ien vinden om den burgemeester zijn bestuur onmogelijk te maken. „Dat men overigens in Nederland burgemeesters kan vinden die in eene gemeente verkiezen te blijvendoor welke zij vertoeid worden, gaat ons begrip te boven. Wij dachten dat zulke iudividuën alleen in Rusland mogelijk waren". Gedeputeerde staten vau Noo:dbrabant hebben voor dat gelest eene algemeene herzie ning bevolen van de door de gemeente-ontvangers gestelde borgtochten. In vele plaatsen isnaar het schijntdie borgtocht niet meer in overeenstemming met de deswege bestaande voorschriften der gemeentewet. Naar men verneemt, heeft de minister van financiën de heeren Schuij'enburgoud-chef van de belastingen in Indië, Hoijerprovinciale inspecteur der belastingen te Rotterdam en Rant, ontvanger der belastingen te Zevenaar, tot eene commissie vereeuigd, om voorstellen te doen tot betere hefïiug der invoerrichten. Tc rekenen van 1 October a.s. kunnen de inleggers in de rijkspostspaarbank in plaatsen waar behalve een kantoor der posterijen, tevens een rijkstelegraafkantoor (of wel een kantoor met telefoondienst) gevestigd isde overbrenging hunner aanvragen om terugbetaling op spaar bankkoekjes mits niet van het geheele tegoed, alsmede vau de orders tot terugbetaling, wtlke dientengevolge door den directeur der rijkspost spaarbank worden afgegeven door middel van de telegraaf bespoedigen. De iulegger die van deze bevoegdheid wenscht gebruik, te maken dient aan het kantoor der posterijen (post-, bij- of hulpkantoor) eene aan vraag om terugbetalingin te vullen in den gewonen vorm. Die aanvraag wordt door den postambtenaar overgebracht op een daarvoor bestemd formulier, waarna de kosten woor de overseining van de aanvraag worden berekend. Deze kosten zijn te voldoen door den inlegger die bovendien een bedrag van veertig centbij wijze van vooruit betaald antwoordmoet storten voor de kosten van overbrenging van de order van betaling. Wenscht men de overbrenging als een dringend telegram te doen plaats hebben, zoo betaalt men, (in overeenstemming met de bepalingen voor den telegraafdienst) hst drievoud van de gewonekosten. Alzoo wordt dan voor de overbrenging der order van betalingals vooruitbetaald antwoord de som van fl.2Ö geheven. Ook kan een inlegger alleen de overbrenging der order van betalingdus niet die van de aanvraag om terugbetaling, door middel van de telegraaf doen geschieden. In dit geval wordt, bij de gewone (kostelooze) aanvraag om terug betaling een bedrag van veertig cent in tele gramzegels voor de telegrafische overbrenging der genoemde ordergevoegd. De telegrafische aanvragen om terugbetaling worden bij de voormelde kantoren aaugeuomen gedurende dezefde urenwaarop die kantoren voor den spaarbankdienst geopend zijn. De verzending der telegrafische orders, door de directie der rijkspostspaarbankgeschiedt alleen op werkdagen, en wel van 9 uur 's morgens tot 4*/(j uur 's avonds. De leden van den raad te Bergharen, die on langs allen werden herkozen, zijn tot heden niet beëedigd. Herhaaldelijk werden zij reeds ter vergadering opgeroependoch geen enkele geeft daaraan gevolg. De commissaris des konings in Gelderland heeft nu den burgemeester, den heer Gramser, krach tens art. 127 der gemeentewetbenoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Eerst eenige maanden geleden werd de vrede tusschen de leden van het gemeentebestuur en den burgemeester van Zes .gehuchten gesloten, en reeds dreigt een nieuw incident den geregelden gang vau zaken weder te verstoren. De beide wethouders waren niet als leden van den raad herkozen; op den eersten Dinsdag van September moesten er derhalve twee wethouders worden benoemd. De raad voldeed aan het wettig voor schrift maar de benoemden namen de betrek king niet aan. Tegen den 14n September be legde de voorzitter weder eene vergaderingde raaa benoemde dezelfde personen en deze be dankten opnieuw. Tot heden is nog niet tot het houden eener derde vergadering besloten, omdat het zich laat aanziendat deze tot dezelfde uit komst leiden zal. De gemeente is alzoo zonder wethouders. Uit Doesburg wordt aan de Arnh. Ct. gemeid Vele ingezetenen alhier ontvingen in de laatste dagen geene aangename surprises in den vorm van eene aanmaning om boeten of andere gelden aan het registratiekantoor alhier te betalen. Niet alleen dat zij overtuigd waren reeds ten volle aan hunne verplichtingen te hebben voldaan, konden zij dit ook bewijzen met quitantiëc, voor zien van de handteekening van M. v. D., als voormalig klerk ten kantore der registratie alhier, die reeds sedert jaren daar werkzaam, het volle vertrouwen van zijn patroon genoot en eerst on langs deze gemeente heeft verlaten. Dat de goeden lieden waarschijnlijk opnieuw zullen moeten betalen aangezien die ondertee- kening^ niets bewijst, is onaangenaam, maar zeer duidelijk. Ia ieder geval leert men ook hier weder uitook bij het betalen aan den fiscus voorzichtig te zijn en wel toe te zien of de biljetten voldaan zijn geteekend door hem ze)ven of een behoorlijk daartoe gemachtigde. In den namiddag van den 14n dezer werden onder de gemeente Etten (Noord-Brabant) ver schillende diefstallen gepleegd bij arbeidersin wier woning men terwijl zij op het veld werk zaam waren binnendrong door 't verbreken der ramen of 't inslaan van glasruiten. Gouden en zilveren voorwerpen, geld en sleutels werden buii gemaakt. Den 15n hadden dergelijke diefstallen plaats te Ginnekcn deu 16n te Zundert en den 17n onder de gemeente Hoeven. Twee dieven werden aldaar op heeterdaad betraptdoch wisten te ontkomen. De bewoner vermiste zijn zilveren horloge en den sleutel van zijn huis. Onmiddellijk gaf hij van het voorgevallene kennis aan de ma rechaussee te Oudenbosch, waar tegelijk van een anderen bewoner van Hoeven bericht inkwam dat men bij hem f 20, een gouden slot met ko ralen en andere voorwerpen van waarde ontvreemd had. De maréchausrées gingen terstond op onderzoek uit en door de vensiers eener alleenstaande woning glurende, zagen zij twee personen aan het werk. Een er van wist te ontsnappen, doch de ander werd, na eene ernstige worsteling, waarbij een marechaussee een steek met een groot mes en een ander een zwaren slag ontving, gegrepen en geboeid. Men vond bij den dief 2 horloges, gouden kettingen, medaljous, gouden sloten met koralen enz., benevens een 20tal verschillende sleutels. Een der gouden sloten was den 14en Aug. onder de gemeente Klunderi ontvreemd. De dief heet volgens zijne opgave Bernard Salagewonende te Parijs. Hij is 26 jaar oud en van beroep scheepmaker. Zijnen kameraad beweert hij niet te kennen. Wel heeft hij verklaard dat hij behoort tot eene bende van 15 personen, die roudloopt om te stelen. Vrijdagnacht even na 12 ure, gelukte het aan de wakkere maréchaussee, onder de gemeente Sprundel nog twee personen Duitschers, aan te te houden. Hot drietal is zwaar geboeid naar Breda overgebracht. Een groentenvorkooper van BergenopZoom, zekere De Bruijn die Woensdagmorgen met zijn houdenkar naar Antwerpen reed was juist aan een overwegdicht bij het station Stuyvenberg, toen een treiü kwam aansnellen. De wisselwachter was ingeslapen zoodat de spoorbaan niet afge sloten was. De kar was in een oogenblik vernield en de drie voorgespannen honden gedood. De jongere broeder van de Bruijn, die op de kar zatwerd gelukkig nog juist bijtijds door zijn ouderen broeder daaruit getrokken, zoodat beiden er ougedeerd afkwamen. De jongste was zoo danig geschrikt dat hij in het gasthuis te Ant- werpeu moest worden opgenomen. Zondag avond jl. werd te Nijmegen bij gelegenheid der kermis, op eenen eenzamen weg van den Hunnerberg een boer, die zich huiswaarts begaf, op gewelddadige wijze van zijn zilveren horloge zijne portemonnaie met geld en eenige kleine gouden sieraden beroofd door een tweetal manspersonen en eene vrouwdie hem van liet kermisterrein derwaarts waren gevolgd. Naar aanleiding daarvan zijn J. R, van Vlierden, her komstig van Tolen, diens bijzit Magareiha, Corne lia G roosplaneetvenster op de kermisher komstig van 's Boschen zekere Jan van der Meijdenarbeider te Nijmegendie vermoed worden zich in vereeniging met elkander aan dien straatroof te hebben schuldig gemaakt en de gestolen voorwerpen hadden verkocht of verpand, door de politie naar de gevangenis overgebracht. De twee eerstgenoemden hadden reeds de wijk genomen naar 's Bosch. Zoowel v. V. als diens bijzit zijn oude bekenden der justitie en zeer ge vaarlijke personen. Vrijdagavond had te Amsterdam de aange kondigde optocht plaats welke uitging van de vereeniging „algemeen kies- en stemrecht" en waarbij zich een 24tal werklieden-vereenigingen en de Sociaal-Democratische vereeniging hadden aangeslotensamen ongeveer 5000 man sterk. Tegen 8 uur werd de stoet voor het gebouw van den „Amsterdamschen Werkmansbond" op gesteld en men ging van daar met banieren, fakkels en muziek langs den te voren opgegeven weg. Duizenden bij duizenden nieuwsgierigen waren op de straatlangs den geheelen weg stond een dichte haag van menachen maar vooral in den omtrek der plaats van vertrek. Onophoudelijk zag men daar werklieden-vereenigingen aankomen met banieren en flambouwen om deel te nemen aan den stoet. Het was een reuzentaak den optocht te regelen en eerst ten 9 uur kon men zich in bewegioo- stellen. We moeten erkennen dat dit kalm en geregeld in zijn werk ging. Een ieder scheen te willen medewerken om het geheel een rustig verloop te doen hebben. De politie had niettemin de handen vol om een goeden doortocht te maken en dezen overal te verzekeren. Maar 't liep toch overal goed. H<ff was om algemeen stemrecht te doennu aan één ding kon men dat merken. Goede stem men hadden ze allen want langs den geheelen weg werd dapper gezongen. De muziek speelde achtereenvolgens. Wien Neerlandsch bloed; De kleine Postiljon Madame Angot enz. eo allen zongen van harte mede. De socialisten hielden zich meer bij de Marseillaise. Het geheel leverde inderdaad een grootschen aanblik en gaf eene manifestatie te aanschouwen, in Nederland geheel onbekend. Te ongeveer middernacht ging de stoet, zonder eenigerlei ver storing der orde, uiteen. Zondag had de nationale demonstratie voor algemeen stemrecht te 's Gravenhage plaats; ver- eenigingen uit alle oorden des lands namen daaraan deel. Reeds van 8 uren af voerden Rijn- en Hollandsche spoortreinen tal van af gevaardigden en leden van de verschillende vereenigingenzoomede een groot aantal toe schouwers naar de residentie, waar de leden der regelings commissie, kenbaar aan een ban delier in de nationale kleeren zich bevonden om de deputatiën te verwelkomen en teregelen! Aan beide stations, waar zich een niet groot aantal toeschouwers had opgesteld, heerschte volmaakte orde en niet meer drukte dan op een gewonen feestdag. Na aankomst der verschillende treinen, waaronder een extra van Rotterdam, werden door de regelingscommissarissen de af gevaardigden met hunne banieren op het voor plein van de stations gerangschikt, en te 11 urea zette zich van het Hollandsche spoor een stoet van ongeveer 600 en van het Rijnspoor een stoet van circa 200 personen waarbij een 50tal vrouwen in beweging naar de plaats van samenkomst, het Buitenhof. Een klein aantal politie-dienaren blijkbaar evenwel meer dan voldoendehandhaafde de orde aan de stations eu begeleidde den stoet naar de verzamelplaats waar zich evenals op de wegen die van de beide stations leidden een groot aantal toeschouwers had vcreenigd. Onder toezicht van deu hoofdcommisaris vau politiebijgestaan door de commissarissen en eenige inspecteurs en mindere politiedienaren werd door de regelingscommissarissen de stoet geformeerd. Zeei kalm had de opstelling plaats en het geheel ten afmarsch gereed maakte wat orde en regel aaugaat, een gunstigen indruk'. Precies te 12 uren stelde de stoet, ongeveer 1400 personen sterk, waaronder een lOOtal vrouwen en meisjes, zich in beweging. Hij werd geopend en gesloten door een 12tal poli tiedienaren. Yroolijk wapperden de veelkleurige banieren en vlaggen van de verschillende vereenigingen. Enkele corporatiën werden voorafgegaan door

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2