Nummer 78. Zondag 27 September 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Spanje. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zweden. Italië. Rusland. Turkije. Oostenrijk, UITGEVER: Waalwijk. Echo van het Zuiden, SiEurn-1« toiiiu Turn, Wulwii, tan i Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden «an den Uitgever. Advertentiön 17 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Te Luik heeft zich de wisselagent Georges Ista verdronken. In zijn kas is een tekort ontdekt van 500.000 francs. Eene dame te Brusseldie door een on- geteekenden brief bij haren echtgenoot van ontrouw was beschuldigd, heeft zich in een hotel nabij het Luxemburgerstation van het leven willen berooven. Zij had hiervoor een revolver ge kocht, doch de geweerfabrikant, den opgewonden toestand der dame bemerkende, had het wapen met een patroon zonder kogel geladen. De dame heeft zich het verhemelte verbrand en de tong gedeeltelijk weggeschoten. In het grensplaatsje llamont werd sedert eenige maanden een jongeling van omstreeks 28 jaren vermistdie naar het zeggen van vader en zuster, na een hevigen twist van huis zou zijn weggeloopen. Door de nasporingen der politie echter werd ontdekt, dat hij door hen vermoord was. Tot bekentenis gebrachtwezen zij de plaats aan waar het lijk verbo gen was. Na opdelving bleek dat de jongeling op wreede wijze was gedood. Dader cn daderes zijn zwaar ge boeid naar Hasselt getransporteerd. Te Lafage is dezer dagen een verschrik kelijke moord gepleegd. Paul Roussilehdie nabij deze plaats zijn landgoed heeft, was een dag met een vriendin uit geweest en miste, bij de terugkomst in zijn buitenverblijf, zijn overjas met de zich daarin bevindende revolver. De man was zeer driftig en jaloersch en hij ver dacht het meisje van hem te willen dooden en daarom de revolver genomen te hebben. Hij verweet haar dit en dreigde haar te zullen ver moorden. Toen de 20jarige Valentine daarop naar boven vluchtte, volgde hij haar met een groot mes en bracht haar aan keel en borst verscheidene steken toe. Het slachtoffer was aan het hart geraakt en stortte bloedend ter aarde. De bloeddorst vnn üeu moordenaar was echter verre van bedaard, hij ging voort met hakken en snijden en verminkte het lijk, ook door er op te trappen verschrikkelijk. Zijne bedienden moesten hem van zijn slachtoffer af sleuren. Toen drie uren later de gendarmen kwamen om Roussilch aan te houden, zat hij bedaard eene pijp te rooken, alsof er nieis ge beurd ware. Ook bij de confrontatie met het lijk bleef hij geheel ouverschillig. orde waakten voor de stipte nakoming. Alle deelnemers werden, omdat hun bij loting eene plaats werd aangewezen, nauwkeurig onderzocht of zij niet reeds in het bezit van eenige visschen waren. Tegen 9 uur 's ochtends stonden allen in het gelid langs den oever g reed voor het aauvaar- den van dezen kalmen strijd. Te negen uur weerklonk het sein, en bijna tegelijkertijd dreven alle dobbers op het water. Gedurende twee uren heerschte er eene doodelijke stilte, en spra keloos staarden allen op hun dobber, om toch vooral geen tijd te verliezen bij het vangen van een visch en het aanslaan van nieuw aas. Te klokslag 11 uur werden alle hengels omhoog gehaald, en achtereenvolgens verschenen de deel nemers voor de jurydie van elk de vangst telde en woog. De prijs, een prachtige hengel, weid gewonnen door zekeren Guillaume, slach ter te la Vilette. Met zijn hengel arstalent, zegt een berichtgever, behoeft hij zijne klanten nooit teleur te stellen, en kan hij Vrijdags visch voor vleesch leveren. Een nieuw bewijs als het nog noodig was dat geld niet altijd gelukkig maakt, wordt uii Parijs bericht. Daar had een bejaard man, die zijn leven lang arm geweest was, on verwachts een erfenis van 60,000 fr. gekregen. Sedert hij dat geld bezat had hij geen oogen- blik rust. Hij verkeerde voortdurend in angst voor dievenen dezer dagen maakte hij een eind aan zijn leven. publiek war ruim een week van het gebruik der omnibussen verstoken. Maar nu zijn de koetsiers tot een schikking gekomen met het bestuur der maatschappij en is de dienst hervat. Archibald Forbesde oorlogsverslaggever van Daily News, zal eerlang een werk uitgeven onder den titel,/herinneringen uit eenige lan den." De titel is vrij bessheiden. Forbes heeft heel wat gezien en doorleefd in verschillende werelddeelen. Hij maakte den Fransch-Duilschen en den Russisch-Turkschen oorlog mede, en oefende ook met onbezweken volharding zijn beroep uit bij de oorlogen met de Ashantee's en de Zulu's, bij die in Afghanistan en Egypte. Hij was de eerste oorlogsverslaggever die zelf de gevechten bijwoonde, welke hij beschreef en van de plaats zelf zijn berichten overzond. Door de groote overstroomingen in Ben galen is de oogst in den omtrek van Calcutta geheel vernield. Te Lucker Serai is een gedeelte var» den spoorweg door het water weggespoe'd, en op de Darjoelinglijn hadden eenige grond verschuivingen plaats. Ook te Rauaghat is een gedeelte van den spoorweg vernield. Er ziju inschrijvingen voor de noodlijdende bewoners der overstroomde streek geopend. Die ovcrstroomingeQ werden veroorzaakt door al te overvloedige regens. En wat men daar te veel had, daaraan is elders gebrek. In Opper- Birmah nl. is siude laDgen tijd geen enkel drup pel regen gevallen en men vreest ernstig voor een hongersnood tengevolge van die aanhoudende droogte. De minister van binnenlandsche zakende heer Allain-Targé, die in het departement Maine- et-Loire een candidatuur heeft aanvaard, heeft te Angers eene redevoering gehouden, waarin hij hoofdzakelijk de in dat departement machtige reactie bestreed. Na eene bestrijding van de pogingen der reactionnairen met betrekking tot de koloniale en financieele politiek, eindigde de minister aldus,/wij zijn geduldig en worden beschimpt, omdat wij sterk zijn en het goede willen. Wij zullen de buitensporigheden zoolang dulden, tot de reactionnaireD van woorden tot daden overgaan. Gaat met vertrouwentot de stembus en ondersteunt de regeering, die door mannen wordt vertegenwoordigd, die onderdanige en achtenswaardige dienaars der democratie zijn. Mgr. Freppel, bisschop van Angers, heeft aan al de pastoors van zijn bisdom bevolen eene geldinzameling te doen ten voordeele van het groot seminarie der stad, wier hulpmiddelen ontoereikend zijn, tengevolge van de afschaffing der beurzen van den staat. Generaal De Courcy is te Haiphong aan gekomen. Hij gaat zoo spoedig mogelijk de stellingen aan de Roode rivier bezoeken. Zondag ochtend heeft te Bondy, aan de oevers van het Ourcqkanaal, een eigenaardige wedstrijd plaats gehad, namelijk van hengelaars. De voorwaarden van den wedstrijd waren nauw keurig omschreven en 15 commissarissen van De ministerraad werd Donderdag verdaagd omdat de koning verkouden is. De ministerieel- gezinde dagbladen zeggen dat Spanje geen scheidsrechterlijke uitspraak zal aannemen. Daar entegen zou het wel eene bpmiddeling aannemen, omdat Spanje dan vrij blijft om te handelen, gelijk het wil. De paus zou dus als bemiddelaar aangenomen worden. De toestand vau vreemdelingen in Marocco is verre van aangenaam. Zij hebben in het binnenland veel te lijden van de dweepzieke mahomedanen, eu vooral de joden staan weder aan allerlei gewelddadigheden bloot. De overheden hebben bekend laten makeD, dat zij de kudden en eigendommen van vreem delingen, buiten de muren der versterkte steden, niet kunnen beschermen. Volgens tijdingen uit Madrid zouden 17 personen worden terechtgesteld wegens het honen van de Duitsche vlag en het beschimpen van eene bevriende mogendheid, waardoor Spanje in oorlogsgevaar werd gebracht. Op deze over tredingen staat zware kerkerstraf. Om te protesteeren tegen het verzender politie tegen het houden van bijeenkomsten in de open lucht in het Westeind van Londen, waren Zon dagmorgen te Burdettroad, Mile-end, ongeveer 5000 socialisten bijeengekomen. Nauwelijks was de vergadering geopend of een aantal politie agenten verschenen om de redenaars in hechtenis tc nemen. Zoo spoedig een spreker iu verzekerde bewaring was gebrachthad een ander weder zijn plaats ingenomen. Vijf socialisten die roode vlaggen droegen, werden eveneens gear resteerd en op de banier der sociaaldemocratische veieeniging werd beslag gelegd. De politie be weert, dat de socialisten door het houden van bijeenkomsten in de straten het verkeer strem men. Op deze bewering werd echter opgemerkt, dat de leden van het reddingsleger, de straat predikers, enz., die ook eene groote volksmenigte om zich heen verzamelen, rustig hun gang mogen gaan. Van de socialisten, die gearresteerd zijn, zijn zes veroordeeld tot een geldboete van 40 shillings of een maand gevangenisstraf, terwijl de zevende socialist tot twee maanden dwang arbeid veroordeeld is. De omnibuskoetsiers te Melbourne hebben onlangs het werk gestaakt, omdat hun eisch van minder werkuren niet werd toegestaan. Het De technische commissie voor de scheepvaart ter zee zal den 5den October te Berlijn bijeen komen om het wetsontwerp betreffende de ver zekering tegen ongelukken voor zeelieden te onderzoeken. Prins Bismarck heeft den Spaanschen ge zant, graaf Benomar, in eene langdurige audiën tie ontvangen. Wanneer de officieuse bladen het onderhoud tusschen den rijkskanselier en den Spaauschen diplomaat getrouw weergeven, dan heeft de gezant menig ernstig en hard woord moeten aanhooren. Den 4den October zal te Hannover de partijdag der conservatieven gehouden worden. De leider der conservatieven in het huis van afgevaardigden, de heer Von Rauchhaupt, zal de vergadering presideeren. Een treurig ongeluk heeft te Stockholm plaats gehad. Toen de beroemde zaDgeres Christine Nilson, na afloop van een concert door haar gegeven, op het balkon harer woning in het Grand Hotel eenige liederen zong, verzamelde zich eene menigte van 30,000 a 40,090 eerbiedig luisterende men- schen. Bij het uiteengaan dier talrijke menigteeven- wei ontstond een groot gedrangen daarin werden, voor zoover men weet, achttien personen gedood, terwijl een groot aantal anderen het luisteren naar deze blonde Lorelei met verwon dingen moesten bekoopen. en verklaarde, dat zij hem met geweld was afgeperst. De acte van beschuldiging, welke thans bij de derde behandeling voorgelezen werd, beslaat niet minder dan 200 bladzijden. Het rechtsgeding tegen Kuffler den Weener geldman die door dolle speculation millioenen zoek maakte, en zijn vriend on deel genoot, den bankier Jauner, tot wanhoop bracht, zoodat die arme man zich van het leven beroofde, is nu beslist. Kuffler ontkende alle schuld. Hij zoowel als zijn vriend Jauner werden, naar hij beweerde, bedrogen door huD deelgenoot Weinrich, die naar Amerika gevlucht is. Ook zijn medebe schuldigde, den boekhouder xkmschler, trachtte hij vrij te pleiten. Kuffler, die millioenen omzette, leefde met zijn vrouw zeer eenvoudig. Hij liet zich alleen door een hartstocht voor speculatiën tot zijn gewaagde ondernemingen verleiden, waaraan hij alles op offerde. Na uitvoerige verhandelingen is hij nu door het gerechtshof schuldig verklaard aan bedrie- gelijke bankbreuk en tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Amschler werd vrijgesproken. De daders van den driesten diefstal in het wapenmuseum te Turijn gepleegdzijn thans bekend. Een der schuldigen Morero geheeteu en zich uitgevende voor beeldhouwer, bevindt zich reeds sedert verscheidene dagen in arrest. Te Warschau heeft zich een comité gevormd tot ondersteuning van de behoeftige Russen, die uit Pruisen zijn verdreven. Eenige Russische bladen dreigen de Pruisische regeeiing met re presaille-maatregelen en, naar men zegt, moeten verscheiden bankiers en industrieelen voornemens zijne hunne betrekkingen met Duitschland af te breken. De industriebank te Kiew moet hier mede reeds een begin gemaakt hebben. Voor het gerechtshof te Krakau is een rechts geding in behandeling, dat aan het veelbesproken geding van Tisza-Esslar herinnert. Een israëliet, Mozes Ritter, zijn vrouw en een christen, Stroch- linski, staan daar terecht onder beschuldiging van een 40jarige dienstmaagd vermoord te hebben met het doel haar bloed voor godsdienstige plechtigheden te gebruiken. De zaak wordt nu voor de derde maal be handeld. Tweemaal werden de aangeklaagden schuldig bevonden en ter dood veroordeeld, maar tweemalen werd dat vonnis in hooger beroep vernietigd. Stochlinski had voor de eerste recht bank schuld bekend, en bijzonderheden mede gedeeld omtrent de wijze waarop hij het echtpaar Ritter hielp bij het vermoorden van de dienst maagd. Maar hij herriep later die bekentenis, Naar men uit Salonica bericht, zijn bij Verria weder twee Grieksche dames door roovers ge vangen genomen en weggevoerd. Er wordt een losprijs van f36.000 voor haar gevraagd. Hassan Pacha is terstond op weg gegaan, om te trachten de gevangenen te bevrijden. De omwenteling' in Rumelie. Nog steeds worden alle andere quaesties die vroeger de publieke opinie bezighielden, verdron gen door de gebeurtenissen in Rumelië De geestdriftwaarmede vorst Alexander Dinsdag te Philippopel is ontvangen is onbeschrijfelijk. Bij zijn plechtigen intocht in de stad heeft men opgemerktdat de Russische consul zich onder de personen bevond, die den vorst van net station gingen afhalen. De overige consuls hebben zich geheel onzijdig gehouden. Nadat een Te-Deum in de kathedraal was ge zongen heeft de vorst de leden van het voor- loopige gouvernement en de hooge geestelijkheid ontvangen. De geheeie mannelijke bevolking, die den leeftijd bereikt heeft en in staat is de wapenen te dragen heeft zich ter beschikking van de regeering gesteld. De zwakste punten zijn in der haast versterkt en een aanzienlijke troepenmacht is gelegerd op die plaatsen waarop een aanval aan de Turksche grens het meeste te duchten is. Intusschen heeft de Porte aan hare vertegen woordigers bij de mogendheden die het tractaat van Berlijn onderteekend hebben een circulaire gezondenwelke ongeveer van den volgenden inhoud is Nadat in 't kort de voorvallen in Oost-Rumelië en Bulgarije medegedeeld zijn deelt de Porte roede dat zij van vorst Alexander een telegram heeft ontvangen waarin hij zegtdat de bevol king van Oost-Rumelië hem tot vorst uitgeroepen en verzocht heeft het bestuur in banden te nemen. Ingevolge dit verzoek is hij naar Phi-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1