Spanje. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. ginnen. Te Rouaan hebben eenige sjouwerlieden Woensdag wanordelijkheden veroorzaakt. Zij waren bezig met het lossen van een schip, dat met vaten wijn geladen was en wilden de kraan op een der vaten steken om een proef van de lading te nemen. De kapitein en de douane-beambten wilden dit beletten doch zij werden op stok slagen ontvangen. De kolonelkommandant der jagers alsook de commissaris van politiedie verscheidene revolverschoten heeft moeten lossen om zich tegen het gepeupel te verdedigen, is gewond. De oproermakers werden ten slotte door de gendarmen achteruitgedreven tot op de bin nenplaats der kazerne waar twee bataljons linie troepen hen met bajonet en geweer afwachtten. Tal van arrestatiën hadden toen plaats. Te Parijs is een bende van elf valsche munters door de politie gevat. Al hunne ge reedschappen werden in beslag genomen als mede een voorraad goudgeld en banknoten, ten bedrage van 17,000 fr. een bewijsdat de bendo zaken deed op groote schaal. Met den bestuurbaren luchtballon van Renard en Krebsis Dinsdag 11. te Meudon op nieuw een proef genomen welke volgens het algemeen oordeel, meer dan de vorigen, de bruik baarheid van deze uitvinding bevestigde. De ballon bewoog zich in het luchtruim met groote gemakkelijkheid en snelheid, in alle rich tingen en gehoorzaamde stipt aan het roer. Na een tocht van een paar uren daalde hij eindelijk te Meudon zonder schok en met groot gemak neder. Er zullen eerstdaags nog andere proeven ge nomen worden. Wanneer het waar is, dat de paus als bemid delaar in de quaestie tusschen Duitschland en Spanje over de Carolina-eilanden zal optreden is de oplossing der quaestie op een goeden weg. In Spanje is men met de keuze van dezen be middelaar zeer ingenomen. Ook de Duitsche pers kan hiermede genoegen nemen; alleen de Köln. Zt. zegtdat haar van een dergelijk voorstel niet9 bekend is. Zoo ver wij weten zegt het blad heeft de Duitsche regeering wel voorgesteld om een scheidsrechter maar niet om een be middelaar te kiezen. De arrondissements-rechtbank te Madrid heeft graaf Solms gevraagd, of hij zich ook wegens de toegcbraehte schade aan het Duitsche wapen schild en den vlaggestok civiele partij dacht te stellen. De gezant antwoorddedat hij met herstel der schade tevreden was. In het Spaausche stadje Arenas del Rey dat door de jongste aardbevingen zeer geleden had heeft nu een hevige brand gewoed welke de huizen, die er nog stonden, alsmede de nieuw gebouwde houten woningen geheel en al ver nielde. De politierechter in Bowstreet besloot Zaterdag middag alle beschuldigden in het schandaalpro ces over de wegvoering van Eliza Armstrong, onder handhaving der tegen hen ingebrachte beschuldigingennaar de centrale crimineele rechtbank te verwijzen. De magistraat maakte alleen eene uitzondering ten gunste van Brad- wel Boot en madame Coombe die beiden niet wegeus aanranding der eerbaarheid zullen te rechtstaan maar wegens de andere punten van aanklacht. De beslissing der rechtbank lokte krachtige toejuichingen uit van het ter terechtzitting aan wezige publiek. Vooraf hield de beklaagde Stead, hoofdredac teur van de Pall Mall Gazetteeene rede tot zijne verdediging, die twee uren dnurde en groo- tendeels aan gedrukten tekst ontleend was, wel ken de magistraat weigerde aan te hooren. Laatstgenoemde viel Stead herhaaldelijk in de redewaar deze zijne handelwijze in het Arm- strongschandaal trachtte te vergoelijken. De magistraat verklaarde niets te maken te hebben met Steads drijfveeren. De advocaat der kroon Poland deelde mede dat hij Stead mede vervolgen zal wegens het onwettige chloroformiseeren van Eliza Armstrong. Letterlijk geen dag gaat er tegenwoordig voorbijof de Engelsche bladen geven bericht van een of meer ijzingwekkende sterfgevallen door dollehondsbeet. De vreeselijke ziekte maakt al meer slachtoffers. Van eenen krachtigen en algemeenen maatregel om baar te keeren, hoort men echter nog niets. De paus verklaarde zich „in beginsel" bereid, de bemiddeling en eventueel het scheidsrechter schap in het conflict tusschen Duitschland en Spanje op zich te nemen. Naar men zegt, wor den echter voorloopig nog de pogingen om rechls- streeks tot overeenstemming te geraken, tusschen de beide kabinetten voortgezet. In den openbaar geworden woordelijken inhoud der Spaansche notawaarin veront schuldigingen worden aangeboden wegens het gebeurde te Madridluidt de voornaamste pas sage De Duitsche regeering zal uit de over gelegde Spaansche documenten zien dat de Madridsche regeering krachtige maatregelen nam om, zoowel in de hoofdstad als in de provinciën, de Duitsche vertegenwoordigers te beschermen tegen elke aanranding of beleediging van de zijde van hen die uit bijzondere beweegredenen geen middel onbeproefd zouuen laten om een interna tionaal conflict van de rampzaligste gevolgen te voorschijn te roepen. Onder betuiging van het grootste leedwezen en met aanbieding van for- meele verontschuldigingen wordt alsdan mede- deeling gedaan van de gerechtelijke vervolging tegen de in heehtenis genomen belhamels bij het tumult. Met betrekking tot de Bulgaarsche quaestie bevestigt zich hier het geloof aan eene vrede lievende localiseering van de oproerige beweging. Het plan voor eene schikking ia de geld zaken van den koning van Beieren schijnt niet te zullen gelukken. Het ministerie is met de voornaamste leden der Beiersche kamers in ver trouwelijk overleg getreden over eene regeling, waarbij de staat de noodige som van ongeveer 30 millioen zou voorschietenterwijl de civiele lijst des konings zou worden verhoogd met het vereischte bedrag om de rente en aflossing van het voorschol te kunnen voldoen. Dit meerdere zou dan worden toegekend onder do voorwaarde, dat het nooit tot eenig ander doel mag worden besteed en 's konings opvolgers zich strikt daar aan moeten houden. Het ministerie schijnt met dit voorstel al zeer weinig succes te hebben ge had althans het heeft na eene nadere beraad slaging met de aguaten vaa alle stappen in die richting afgezien. Te Mülheim is een jeugdige dievenbende ont dekt welke uit een twaalftal jongens van 12 tot 15 jarigen leeftijd bestond. Iu het stelen waren zij zoo bedreven dat zij een behendigen tucht huisboef beschaamd zouden maken. Ontelbaar zijn de diefstallen gepleegd die hun ten laste worden gelegd. Gewoonlijk begaf zich een der jongens in den winkelkocht iets voor enkele penningen en liet dan de deur bij het weggaan openstaan. Zoo spoedig dan de winkelier weder in zijn woonkamer was, sloop de bende stil binnen en stal wat er te stelen viel. In enkele gevallen kropen zij door de keldergaten. Zaken, die zij niet gebruiken konden, als honderd dozen pom madewierpen zij in den Rijn, met Edammer kazen kegelden zij. In de gevangenis te Halle heeft zich de schoenmaker Holzhauer die als betrokken zijnde in het proces wegens hoogverraad tegen Reins- dorff c. s., tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld wasdoor ophanging van het leven beroofd. De omwenteling in Rumclië. Officieuse depêches uit Weenen en berichten uit Konstantinopel melden de bijeenkomst eener conferentie van de groote mogendheden over de Bulgaarsche quaestie te Konstantinopelnaar verzekerd wordt zal deze conferentie slechts een informeel karakter dragen en moet zij het eigenlijk congres voorbereiden. Men verwacht dat Europa de unie van Bulgarije en Rumelië bekrachtigen zal en de sanctie van den sultan zal verwerven door de toezegging eener door Bulgarije te betalen jaarlijksche schatting terwijl de vorst van Bul garije de suzereiniteit van den sultan zou blijven erkennen. De kabinetswijziging te Konstantinopel geldt als een vredelievend teekendesniettemin seint de correspondent van de Standard te Kon stantinopel dat de Porte de krijgstoerustingen ijverig voortzetallerwege werden de reservisten opgeroepen en versterkingen naar de grenzen gezonden, Uit Beyroet meldt de Standard dat deze bevelen der Porte in gansch Syrië schrik te waeg brengen zelfs de oud-reservisten tyorden opgeroepen. De koning der Grieken die Zondag middag te Athene aankwam, is met geestdrift ontvangen door eene volksmenigte die hem opwachtte. De koninghaar toesprekendezeidedat de toe stand hachelijk is en mogelijk van het Grieksche volk groote opofferingen zullen worden gevraagd, maar hij vertrouwde op de opofferingsgezindheid en het patriotisme des volks. Koning Milan van Servië moet beloofd hebben het binnenrukken van Turksch gebied door Servische troepen uit te stellen, onder voorwaarde dat de aanstaaude conferentie Servië's rechten op Macedonië erkennen zalhet heet dat Oostenrijk beloofd heeft Servie's verlangen te steunen. Depêches uit Albauië melden eene belangrijke zegepraal der Turken op de opstandelingen waarbij de laatsten 10C0de Turksche troepen 200 man verloren zouden hebben. Dépêches uit Sofia verzekeren opnieuw dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft den Varna- spoorweg den Engelschec belanghebbenden voor 44,500,000 fr. af te koopen. De Times verneemt uit Weenen dat Rusland de onttrooniug van den vorst van Bulgarije blijft bepleiten drie troon-candidaten worden reeds genoemd onder welke de Deensche prins Wal- demar. De Russische pers begunstigt de can- didatuur van den vorst van Montenegro. Servie slaagde te Weenen een voorschot op te nemen. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News, dat de Porte aan den vorst van Bulgarije geseiad heeftdat zij onmogelijk in den nieuwen staat van zaken berusten kan. De sultan hoopt dat prins Alexander alsnog Oost-Rumelie ontruimen zalzoo niet dan moet de Porte de noodige maat regelen nemen. De sultan stelt den vorst voor alle gevolgen aansprakelijk. De Tursche regeering heeft een geheim Bulgaarsch revolutionair-comité te Adrianopel ontdekthetwelk correspondeerde met Philipopel en Sofia vier comité-leden zijn gearresteerd. De Daily News meldt uit Varna dat de Tukrsche ministerraad den raad van een Duitsch officier aangenomen heeft om Varna met de gepanserde vloot en 60000 mae landings troepen aan te tasten de stad is weerloos. -TT 1I Waalwijk, 30 September 188 5. De heer Jos. Bink alhier, heeft met gunstig gevolg het eerste gedeelte afgelegd van het exa men voor candidaat notaris. Te Tilburg zijn Zondagavond ergerlijke tooneelen voorgevallen. De ongeregeldheden die in de laatste dagen daar plaats hadden hebben zich dien avond in grootcre verhoudingen herhaald. Zingende en fluitende troepen mannen en jongens trokken door de hoofdstraten en vatten eindelijk post voor het politie-bureau. Dc politiedie zich in het eerst niet vertoonde, werd echter door de tartende menigte er toe genoopt te voorschijn te komen. Er werd op de oproermakers gechargeerd en een dertigtal arre9tatien hadden plaats. Hierin schijnt echter de politie niet gelukkig geweest te zijndaar de meeste arrestanten volkomen onschuldig bleken. Het is haar echter ook gelukt eenige der bel hamels "in handen te krijgen. Bij de charge der politie kreeg menige argelooze toeschouwer of voorbijganger een sabelhouw of stokslag. De Reuselsche schoolquaestie begint een andere beteekenis te krijgen. Het blijkt dat er ingezetenen zijn die zich tegen het besluit tot opheffing der opeubare school verzetten. Een vijftal heeft zich bij adres in dien geest geuit. Of zij kinderen hebben, die zij van het openbaar onderwijs wenschen te laten profiteeren wordt er echter niet bijgevoegd en eerst dit zou o. i., beteekenis aan hun protest geven. Adressanten verklaren echter overtuigd te zijn dat de open bare school door verscheidene kiuderen zal worden bezocht, al ontbreekt dan ook aan de ouders de moedom op het voortbestaan van zoodanig onderwijs aan te dringen. Bij arrest van Maandag bevestigde het hof te Amsterdam het vonnis der rechtbank aldaar waarbij Bartholomeus van Ommeren wegens het aanplakken van geschriftenwier inhoud smadelijk was voor Z. M. den koning veroordeeld is tot eene celstraf van een jaar. Op de mededeeling van den voorzitter dat hij het recht had om binnen drie dagen casssatie aan te teekeuen zeide v. O.: „daarvan zal ik gebruik maken." Naar wij vernemen is door den veroordeelde dan ook reeds cassatie aangeteekend. Na de uitspraak werd Van Ommeren, evenals een vorige maaldoor eene menigte buiten het gerechtsgebouw opgewacht en verder naar het telegraafkantoor geleid. De veroordeelde was inmiddels met gezelschap in een rijtuig gestegen, eenige roode vlaggen en banieren waren ontplooid, en de stoet thans een formeelezij het ook geïmproviseerde optocht geworden trok ver volgens naar het lokaal Volkspark, waar het vonnis en hetgeen men noemde de houding van regeering en justitie tegenover de „socialisten" aan eenige beschouwingen onderworpen werden. Later trok de optocht weder stadwaarts. Op de brug over den Buitensingel bij de Raambar- rière weerklonk een schot. Hel bleek dat een man uit den stoet een revolverschot gelost had en daarbij een oud werkman vóór hem achter het oor had getroffen. De verwonde en de dader werden in een naburig politieburcel ge bracht, Tot dusver had de politie zich van alle in menging onthoudendoch zoo bleef het niet. 't Zij naar aanleiding van bovenbedoeld incident, 't zij om een einde te maken aan een optocht, waarvoor geen vergunning was verleend in elk geval deed de politie op de hoogte van het Singel bij de Gasthuisraolensteeg eene poging om zich de roode vlag uij den stoet te doen afgeven. Deze pogiug door een inspecteur ge daan bad niet hel gewenschte gevolg. De stoet vervolgde lang9 PalcisstraatDam en Rokiu zijn weg doch werd op de hoogte van de Langebrug door eeu versterkte politie macht opgewachtwelke nogmaals de bewuste vlag opeischte. Ook nu verzette men zich waarop de politie tot den krachiigen maatregel overging zich met den sabel in de hand van het doek meester te maken. Een groote verwarring ontstondnaar alle kanten werd de stoet uiteengejaagden door het vuur der vervolging geraakte ook me nigeen die niets met den stoet te maken had, deerlijk in de klem en beleefde angstige oogen- blikken. Twee personen bekwamen sabelrerwon- dingenhunne wonden zijü in het naburige gasthuis verbonden. Het rijtuig met den met lauwerkransen ge- tooiden veroordeelde wa9 onder de bedrijven doorgereden en daarmede de aanleiding tot den optocht verdwenen. Uit Dordrecht meldt men Zondagavond trok eene groote menigte door de verschillende wijken der stad. Opgewonden door den drank vernielde zij een groot aantal ruiten. Alleen op de Nieuwe Haven werden er 81 stuk geslagen. De optocht eindigde met eene yeebtpartijwaarbij enkele personen gewond werden. Te middernacht was alles weder rustig. Voor het gerechtshof te Amsterdam zal den 23 October e. k. terechtstaan C. J. B. gefailleerd koopman, vroeger wonende te Haarlem en H. K.thans beiden wonende te Utrecht, beschuldigd eerstgenoemde van bedriegelijke bankbreuk door als gefailleerd koopman eenige roerende goederen van zijnen boedel te hebben verduisterd en laatstgenoemde van medeplich tigheid daaraan door die goederen te verduis teren of aan den boedel te onttrekken, te Utrecht gepleegd, In die zaak zullen zes getuigen worden gehoord. De Arnh. Ct. verzekert dat de echte troonrede verloren ia gegaan en dat, wat de koning oplas slechts een in haast en uit ver legenheid saamgeflanst stuk was. De verloren »craakte troonrede i9 echter gevonden; zij moet van den volgenden inhoud geweest zijn „Mijne Heeren „Het is mij aangenaam mij in uw midden te bevinden bij de hervatting uwer werkzaam heden die in dit zittingjaar van groot gewicht zullen zijn als betreffende eene herzieniug der grondwetvoor eene behoorlijke regeling van verschillende onderwerpen van wetgeving nood zakelijk geacht. „Het is mijn innige wenscb dat de staten- generaal daarbij de scheiding van kerk en staat zullen in stand houdenen met eerbiediging van de volle vrijheid der kerk in hare eigen zaken wederkeerig voor den staat nadrukkelijk handhaven het schoonste en gewichtigste deel der overheidstaakde zorg voor het openbaar lager onderwijs. „Niet minder i9 het mijn wenschmijne heerendat uwe beraadslagingen waar het de toekenning van gewichtige rechten geldt, mogen geleid worden door wetenschapondervinding en 's lands belang alleen zonder te luisteren naar den slechten raad van vrees, pressie en valsche redeneeringen. „Dat er hier en daar ontevredenheid in den lande bestaati9 u evengoed bekend als mij. De economische toestand minder gunstig dan vroegeris daarvan de oorzaak. Landbouw handel en nijverheid zijn gedrukt door lage prijzen die wel voor de geheele natie voordeel opleveren maar noodwendig aan eenige klassen der maatschappij schade toebrengen, welke op de algemeene welvaart terugwerkt. Min gunstige uitkomsten van de Indische iadustrie, die jaren lang zooveel rijkdommen in het vaderland te verteren brachtwerkenmet andere buiten onze macht liggende oorzakenverder mede om den kring van afnemers voor de vaderland- sche nijverheid te verkleinen aldus is op som mige plaatsen gebrek aan werk ontstaan. „Als naar gewoontezoeken de eerste slacht offers van deze omstandigheden het middel van herstel op een geheel vreemd gebied. Zij meenen, dat een ingrijpende hervorming van het kiesrecht hun lot in alle opzichten en duurzaam verbeteren zalvergetendeof niet wetende, dat dit alleen te verkrijgen is door eigen inspanningeigen arbeideigen ontwikkeling. „Daar de oorzaken van den min gunstigen toestand tijdelijk zijnis het te verwachten dat verbetering niet zal uitblijven. Daartoe het zijne te doen, niet slechts door ondersteuning van hen, die in nood zijn maar vooral door het openen van nieuwe bronnen van welvaartis ieders plicht. Het verheugt mij u te kunnen wijzen op het lofwaardig initiatiefdezer dagen door weldenkende mannen genomen tot droogmaking van de Zuiderzee eene onderneming voor onzen economischen toestand van onschatbaar belang. Dergelijke pogingen zullen den zedelijken en stoffelijken steun mijuer regeering niet te ontberen hebben. „Eene ingrijpende en blijvende verbetering, zoo van de zedelijke als van de stoffelijke om standigheden der natieis te vindenmijne heeren in een verhoogd plichtbesef en een ver fijnd zedelijkheidsgevoel bij alle standen der maatschappijbij de hoogere vooral in een juister besef van hunne verplichtingen ten aanzien van het voorbeeld aan en de zorg voor de minder bedeelden. Ook tot ons als wetgevers zij deze vermaning niet te vergeefs gericht. „Indien gijmijne heeren in den hier be doelden geest uwe werkzaamheden volvoert, dan zuil gij het belang van het gemeenschappelijk vaderland uitnemend bevorderen, en gods zegen op uwen arbeid ondervinden 1" Aan de gerechtelijke statistiek de faillis sementen in 1884 ontleenen wij, dat in dat jaar 807 personen failliet verklaard werden wat 52 minder is dan in 't vorige jaar. Onder de gefailleerden komen de kruideniers en winkeliers voor 29 pet., de broodbakkers enz. de koffiehuishouders enz.elk voor 7 pet.de timmerlieden voor 6 pet.de kooplieden in manufacturen enz. en fabrikanten elk voor 4 pet de kleermakers voor 3 pet.de huis- en rijtuigschilders de makelaars en commissionairs, de schoen- en laarzenmakers, de groot-handelaars, elk voor 2 pet.; de aannemers, de boekverkoopers enz.de branders de grofsmeden enz., de leer looiers enz.de meubelmakers enz.de sigaren makers de slagers de tuinlieden elk voor 1 pet. Er bleven 1969 failissementen onafgedaan waarvan 1103 wegens ongenoegzaam actief. Van de 281 door de schuldeischers aangenomen accoorden werden er 270 gehomologeerd. Van de 281 door accoord afgedane faillisse menten en insolvent vei klaringen valt het volgende nog op te merken in 88 der boedels is minder dan 10 pet. kunnen uitgekeerd worden; in 147 boedels is een bedrag van 10 pet. iot 25 pet. ten bate der crediteuren gekomenin 35 een bedrag van 25 pet. tot 50 pet., in 3 een bedrag van 50 pet. tot 75 pet. in 2 een bedrag van meer dan 75 pet. Alles saamgenomen zijn deze uitkomsten niet minder gunstig dan in het vorige jaar. Men schrijft uit Rozendaal Niet alleen in steden maar ook in deze wel varende gempente doet zich de werknood gevoe len. Verscheidene werklieden loopen nu reeds ledigterwijl velen op 't punt staan van gedaan te krijgen. Echter is de hoop van al deze lieden gevestigd op de suikerfabrieken die binnen ee nige dagen de campagne zullen beginnen. Die fabrieken zullen echter hoogstens slechts zeven a acht weken werken. Zelden i9 er e.-n jaar geweest, waarin de voor uitzichten slechter waren dan ze thans zijn. Vele huisvaders zien dan ook met zorg den winter tegemoet.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2