Nummer 83. Donderdag 15 October 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, UITGEVER: "Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Kus-1 teinn lm, Win, tan n öi Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 9 October 1885, Dam. 7 ure. Afwezig de heeren Van Heijst en Timmer mans Wz. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter//mijne heeren, de in de vorige vergadering benoemde onderwijzer Ophei heeft twee dagen na zijn benoeming bedankt. Thans beeft zich voorgedaan de broeder van den on derwijzer Goossens die thans te Strijp in be trekking is; hij is daar 4^2 jaar geweest en de ingewonnen informaties zijn zeer goed. B. en VV. hebben dn stukken gezonden aan het hoofd der schooldie het zeer goed vond, terwijl ook de schoolopziener geen bezwaar had tegen de benoeming van Cornelis Goossens. Uit de overgelegde stukken blijkt dal sollicitant is in het bezit der hoofdacte met aanteekening voor Fransch. Hij heeft ons geschreven dat hij zeker de benoeming zou aannemen en waarschijnlijk in 't begin van November zou kunnen komen. Bij eventueel vertrek uit de gemeente verlangden wij hij 3 maanden vooruit zou opzeggendat vond hij wel wat langvier a vijf weken vond hij voldoende. Wij zullen dusals geen der heeren verdere inlichtingen verlangttot stem ming overgaan." De uitslag der stemming was dat C. Goossens benoemd werd met algemeene stemmen. De voorzitter«B. en W. hebben de eer den raad aan te bieden de gemeenterekening over 1884, sluitende in ontvangst met f43532,835 in uitgaaf f41148.97 dus met en batig saldo van f 2383.86°. Tevens deel ik den raad mede dat bij de kasopneming bij den gemeente ontvanger op 5 Oct. jl. de kas en de boeken zijn iu orde be vonden. In kas was f4866.25. Wij zullen de rekening ter visie leggen en ik verzoek den raad een commissie te kiezen van 3 leden om dezelve te onderzoeken." Bij stemming worden tot leden dier commissie gekozen de heeren Mombers, Hoffmans en Qui- rijns. Wordt voorgelezen lo. Een schrijven van den heer A. van Iersel, in qualiteit van voogd over de minderjarige kinderen Van Gils, verzoekende afschrijving van een gedeelte van den hoofdelijken omslag, waar voor hunne thans overleden moeder was aan geslagen. Eenige leden waren van oordeel dat mipder- jarigen behooren te worden aangeslaan ter plaatse waar de voogd woontterwijl de heer Baijens deed opmerken dat de kinderen Van Gils hier een eigen huishouden hebbenop voorstel van den heer Hoffmans wordt de beslissing in deze aangehouden tot de volgende vergadering. 2o. Schrijven van P. J. Magnin op ver schillende gronden verzoekende ontheffing van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. Overeenkomstig het gevoelen van B. en W. wordt de gevraagde ontheffing verleend. 3o. Adres van Trimbach, Ooppens en anderen, verzoekende verbetering van den weg naast het huis van Eversde weg van het R. C. kerkhof naar de Sloostersteeg. De voorzittervroeger heeft Evers aange vraagd om te mogen uitwateren in het gemeen teputje dit is hem onder zekere condities toegestaan hij heeft er echter nooit gevolg aan gegevenvan daar dat de toestand slecht is geblevenin de eerste vergadering zal ik B. en W. voorstellen de gegeven vergunning in te trekken. De raad moest ook deze zaak aan houden lot de volgende vergadering. Ik zal aan Van Dijk last geven het heele gangske op te nemen." De heer Van der Heijden //als ik mij niet vergis is dit niet meer de weg van het R. C. kerkhof maar alleen een uitweg voor particulieren; welk recht nu particulieren hebben om aan de gemeente daarvoor verbetering te vragen begrijp ik niet; daarvoor moeten de eigenaars zorgen." De voorzitter «tegen het geven van ver gunning aan Evers om in het gemeenteputje uit te wateren kan wel geen bezwaar bestaan de huizen aan de Noordzijde der straat wateren allen uit in de gemeenteriool de bedoelde weg, die in elk geval een uitweg is, is wel wat laag. B. en W. zullen iu overweging nemen wat zij moeten voorstellen." De heer Baijens «is vroeger niet door Evers een aanvraag gedaan, waarna hij verwezen is naar de kerkelijke sloot Als die weg is par ticulier eigendom van de kerk en de gelanden dan heeft de gemeente er niets mede noodig." De voorzitter«'t heele pad was vroeger gemeente-eigendom; nu behoort het gedeeltelijk aan de kerk 't sluit aan aan het eigendom der gemeente. Ik heb vroeger ook wel gehoord dat Evers den pastoor gevraagd zou hebben in den kerkesloot te mogen uitwaterenook heb ik gehoord dat de pastoor zou geantwoord hebben dat de kerk geen servituut op haar eigendom wilde hebbende gemeente moest dus wel helpen." De heer Timmermans van Turenhout«dus is 't gemeenteweg De voorzitter«ja" De heer Timmermans Van Turenhout«dan is er niets tegen dat B. en W. middelen beramen om den weg te verbeteren." De heer Van der Heijden «ik wil hiertegen inbrengen dat de gemeente er zich niets van heeft aan te trekken 't is geen gemeenteweg ik ben in die zaak nog gemoeid geweesteerst was vergeten dien weg in de overdracht aan de kerk te vermelden en later is een acte van rectificatie gemaakt. De gemeente heeft er Diets mede te makenieder moet maar voor zich zorgen." De voorzitter«Ik kan u de verzekering geven dat de weg alleen eigendom der kerk is achter de kerk tot aan het hekmaar verder behoort hij aan de gemeentehij staat ook op den legger." De heer Van Es «ik deel het gevoelen van den heer Van der Heijden de gemeente heeft het kerkhof verkocht met den wegdie weg was eerst bij vergissing niet de acte opgenomen, maar 6 a 7 jaar later is een acte van rectificatie gemaakt't staat bij mij vast dat de weg aan de kerk behoort." De voorzitter «de acten liggen er, die wijzen het uit." De heer De Haan«als de heele weg is overgegaan heeft natuurlijk de gemeente er niets mede te makenen ik geloof dat dit het geval is." De heer Van Es«'t Is al te duidelijkde nieuwe weg van het kerkhof naar de straat is pas gemaakt 6 a 7 jaar na de overname door de kerk. Ai dien tijd is van den ouden weg gebruik gemaakt. Al doet men dit nu niet meer, toch blijft die oude weg eigendom der kerk't is immers niet aan te nemen dat de kerk het kerkhof zou hebben gekocht zonder den toegangsweg." De heer Mombers«de kerk heeft altijd recht om van den ouden weg gebruik te maken; dit heb ik persoonlijk ondervonden." De voorzitter«de weg vóór het hek is eigendom der gemeenteals de gemeente ooit dien weg zou willen verkoopeu, dan zou de kerk met beide handen toetasten om hem in eigendom te krijgen. Ik stel voor deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering; we zullen de acten ter visie leggen voor de leden die kunnen zich daaruit dan op de hoogte stellen." De heer Mombers«de kerk zou dien weg zeker niet koopen daar zij ten allen tijde recht heeft er gebruik van te maken." De heer Baijens «Ik heb niets tegen aan houden mits B. en W. dan in de volgende vergadering rapport uitbrengen ik vermoed dat de weg eigendom der kerk is." Aangehouden. 4o. Besluit van ged. staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot toekenning van eene subsidie van f 50 aan de XlVe afdeeling der maatschappij van landbouw. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter«de minister is voornemens wijziging te brengen in eenige artikelen der ge meentewet (240 256); alvorens daartoe over te gaan wenscht hij de gevoelens te kennen van de gemeenteraden." Wordt voorlezing gedaan van de verschillende gestelde vragen en daarna van een concept ant woord van B. en W. daarop. Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Timmermans Van Turenhout, gesteund door de heeren Van der Heijden en Baijens, besloten de zaak aan te houden tot de volgende verga dering. De heer Timmermans vond de zaak nog al ingewikkeld, om daar dadelijk antwoord op te geven. Op de opmerking van den voor zitter, dat ged. staten in hun begeleidend schrijven antwoord verzocht hadden vóór 1 October, werd besloten dat hun mededeeling zou worden ge daan van 's raads besluit de zaak aan te houden. De voorzitter «er is ingekomen een schrijven van A. Oerlemans Zonen te Vrijhoeve-Capelle. Deze firma wenscht telefoondraden te leggen door een dam in onze gemeente van den win terdijk naar het telegraafkantoor alhier. Op 't oogenblik is deze zaak voor geen discussie vatbaar, daar het verzoekschrift eerst 10 minuten geleden in mijn bezit is gekomen. Aangehouden. De voorzitter «eindelijk zijn er nog twee adressen ingekomen maar die zijn niet vatbaar om in den raad te worden gebrachtze zijn ongezegeld dus de raad mag er niet over dis— cussiëeren." De heer Van der Heijden «mag de raad er dan geen kennis van nemen De voorzitter: «neen; de wet is tegenwoordig zoo verleden week heb ik nog een boste be- loopen van f 37.50; de fiscus is tegenwoordig op 't gebied der zegelwet niet makkelijk." De heer Van der Heijden «stukken zonder zegel kunnen ter zijde worden gelegdmaar ik geloof niet dat de voorzitter het recht heeft stukken aan den raad gericht, achter te houden." De voorzitter«de raad mag er geen notitie van nemen." De heer Van der Heijden «en ik eisch te weten wat er aan den raad gezonden wordt." De heer Van Es «ik geloof dat mijnheer Van der Heijden tevreden is als gij hem zegt van wie de stukken komen en wat zij behelzen." De voorzitter«ik mag ze niet in den raad brengen." De heer Van der Heijden «en als gij het niet zegt dan protesteer ik tegen het achterhouden van stukken aan den raad gericht." De voorzitter«welnu dan het een adres is van eenige inwoners, verzoekende verbetering van de Putsteeg, het andere van den heer Ficq en vraagt verlaging van een gedeelte trottoirband vóór zijn huis." De heer Van der Heijden «welnu nu kan aan adressanten kennis worden gegeven dat de raad hun adressen niet heeft kunnen behandelen omdat deze ongezegeld waren. De heer Mombers: «in de vorige vergadering is door den raad besloten aan de westzijde der haven een gedeelte keiweg op te breken. Hieraan is nog geen gevolg gegeven. Ik betreur dit ten zeerstewant in de straat is aan die keien groote behoefte." De voorzitter«ik ben het met den heer Mombers geheel eens; ik ben zelf op de plaats geweest en berekende dat p. m. 20 meter keien kunnen worden opgebrokenmaar omdat wij ook 8000 keien wachtende zijn wilde ik liever wachten met opbreken totdat de noodzakelijkheid daartoe hard bleek de heeren wethouders waren het daarmede eenser is daar tegenwoordig veel gerij en als de keien worden opgebroken zal 't een morsige boel worden." De heer Mombers «in een halven dag kan 't goed gemaakt worden. De voorzitter«er liggen voor 20 meter sintels." De heer Mombers«en nog voor 30 meter stukken steenik vind het zonde dat die keien daar blijven liggen die in de straat zoo hard noodig zijn." De heer Van der Heijden «in de straat liggen nauwelijks 20meter goede keien 't is een schandaal." De voorzitter «B. en W. zullen er spoedig voor zorgen." De heer de Haan «Ik wensch den heer Mombers nog eenige inlichtingen te geven zoodra die 8000 keien aan zijn, zullen wij da delijk beginnen de straat te verbeteren maar voor dat kleine gedeelte konden wij toch niet afzonderlijk straters laten komen dit was niet de moeite waard we zullen alles achter elkander laten verwerken maar wij hebben in 't geheel geen plan het raadsbesluit niet uit te voeren." De heer Van Es«de keien moeten 24 October worden geleverd." De heer Mombers«als ge niet gauw de keien aan de haven opbreekt zitten ze geheel er onder." De voorzitter «zooals ik zeide een 20 M. zullen wij kunnen opbrekenik verzeker u mijnheer Mombers, dat uw voorstel zal worden uitgevoerd." De heer Zijlmans «de weg in de straat is wezenlijk een schandaal." De voorzitter «de weg is slecht gelegd en we zijn nu in 't laatst van 't jaarik geloof wel dat we de keien zullen ontvangen, maar of wij ze nu zullen kunnen verwerkendat is de vraag." De heer Van der Heijden «in alle geval was dit te voorzienB. en W. hadden dus moeten zorgen dat ze vroeger klaar waren. Maar 't is hier altijd maar delibereeren B. en W. zullen altijd alles doen maar doen bij slot van rekening niets. Beloften en toezeggingen genoeg: zoo zouden er vóór kermis ook al keien zijn gekomen maar die kwamen ook al veel later. Als de nu bestelde aankomen, dan zijn wij nog niet zeker dat ze direct kunnen gebruikt worden en zoo gaat het hier altijd." De heer Timmermans Van Turenhout«'t Verwondert mij dat bij den aanleg van trottoirs geen voorstel gedaan is om de noodige keien aan te schaffendan was dit geschieddan hoefde men nu niet te wachten op keien, weder enz." De heer De Haan«toen ik 8 a 10,000 keien gevraagd heb en die waren toegestaan, hebben wij niet uitgesteld maar dadelijk ge schreven ons is geantwoord dat de keien iets duurder waren dan eerstik heb gezegd dat dit geen reden was om niet te koopen en wij hebben dan ook onmiddellijk gekocht. Er is dus van onze zijde geen nonchalance." De heer Van der Heijden«'t heeft hier alle schijn of al wat hier moet gedaan worden, heksenwerk isde raad schiet nooit te kort bij het toestaan van de noodige fondsen, maar toch is geen gemeente zoo op sloffen als Waalwijk. Als 't mij alleen had aangegaan dan zou 't in September wel klaar zijn geweestdan hadden wij er in November niet meer mede zitten suk kelen. Ge krijgt van de raad geld als ge het vraagt." De voorzitter«als 't den heer Van der Heijden persoonlijk had aangegaan, zou hij niets hebben hoeven te laten voor de kosten, maar nu moeten wij de financien der gemeente in 't oog houden. Daarbij met 8000 keien kunnen wij den weg niet in orde brengen." Dé heer Van der Heijden «er is niet meer gevraagd dan 10.000 keien daarbij heeft Mom bers er u nog 4 a 5000 gewezen die hadden kunnen gebruikt worden." De voorzitter«verlangt nog iemand het woord De heer Mombers«ik wensch voor te stellen dat er rails gelegd worden aan de oost zijde der haven. Week op week is er groote drukte aan de westzijdekomt de boot dan moeten de schepen daar weghetgeen zeer hinderlijk isik geloof als de raad het de trammaatschappij 'verzoekthet kosteloos en gauw gedaan zal zijn ook particulieren zullen daarvan, naar ik meen, profiteeren./' De voorzitter «ik betwijfel niet wat u jse&tj

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1