Nummer 89. Donderdag 5 November 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. 1 UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend dat de begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1886 den gemeenteraad is aangeboden en gedurende 14 dagen ter secretarie alhier voor een ieder ter in zage is neder gelegd alsmede dat afschriften er van verkrijgbaar zijn tegen betaling der kosten. Waalwijk, 31 October 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Het /Journal des Débats" ontvangt van een specialen correspondent het volgende telegram De instructies aan den vertegenwoordiger van Frankrijk te KoDstantinopel verstrektkomen in verschillende punten met die van den Engel- schen zaakgelastigde overeen. De westelijke mogendheden willen vermijden dat de confe rentie aan Turkije op zal dragen het ,/Statuquo ante" in het schiereiland te herstellen. Wanneer de Porte in Rumelië handelend wil optreden moet. zij het op eigen verantwoordelijkheid doen; de mogendheden zullen hem vrijlaten. Men verzekert dat Rusland niet meer zoo bepaald als vroeger aandringt op de afzetting van vorst Alexander. Tot dusverre was er nog niets te krijgen uit den [persoon die een aanslag heeft gedaan op het leven van den minister de Freycinet. Op alle vragen hem door den officier van justitie of den rechter van instructie gedaan bewaart hij een diep stilzwijgen, of hij beantwoordt ze met niets beteekenende gebaren of uitdrukkingen. Oek de gevangenbewaarders, die hem tot praten trachtten te brengenhebben vergeefsch werk gedaan. Men weet dus nog niet wie hij is. Een der commissarissen ran politie die van Corsica is heeft bij een der eerste verhooren uit zijn tongval meenen op te maken dat hij een Cor- sicaan is. Er is een plan beraamd tot het houden eener tombola ten gunste der broodelooze arbeiders te Lyouen de minister van binnenlandsche zaken zou geneigd zijn vergunning te geven voor die tombola. Volgens le Matin zijn de heeren Eloquet en Clémenceau thans met elkaar op veel minder vriendschappelijken voet dan vóór de verkiezingen van 4 October. Toen namelijk Floquet in het departement der Seine bij de eerste stemming gekozen was, zou hij, in de opgetogenheid over dat succesdat hem boven zoo velen in het de partement ten deel was gevallen, tot Clémenceau met wien hij zich onderhield over de aanstaande ministerieele combinatiën gezegd hebben: ,/Het spreekt van zelf datals mij het vormen van ten nieuw kabiuet wordt opgedragen, ik te uwer beschikking elke portefeuille stel, die gij verlangt." //Mijne keus is al gedaanmoet hierop Clémenceau geantwoord hebben„ik zal het voorzitterschap van den ministerraad nemen." Dat veelbeteekenend antwoord beviel Floquet niet. De voorzitter der correctionneele rechtbank van Aurillac werd vorige week door het volgende incident gestoord. Zekere Laurent, die viermaal uit de centrale gevangenis was ontsnapt en die acht en dertig jaren dwangarbeid op zijne rekening heeft, wierp zich onverwachts op den getuige Julhes en overlaadde hem met vuistslagen en schoppen. Toen de gendarmen hem bij den kraag namen riep hij: „Julhes is een ellendeling, die mij verraden heeftIk zal hem en zijn geheele familie vermoorden en zijn huis in brand steken Wanneer hij het zal doen ,zeide de veroordeelde er niet bij. De rechtbank veroor deelde Laurent voor dez6 storing der zitting tot vijftien maanden gevangenisstraf. Bij haar huwelijk te Eu verscheen de prinses van Orleansde bruidthans prinses van Denemarken, zonder „tournure" en men hoopt dat dit voorbeeld het sein zal wezen voor een algemeenen banvloek der vrouwen over de „zadelkussens" waarmee zich zooveele dames ter „verhooging" van haar uiterlijk schoon „op sieren maar die elke denkende vrouw met eeni- gen goeden smaak wanstaltige misvormingan moet noemen. Omtrent de ramp te Perigueux ontleenen wij het volgende aan een particulier corre9spondent van de N. R. Ct.: Het departement Dordogne is dezer dagen het tooneel geweest van een treurig ongeval. Niet ver van de hoofdplaats Perigueux ligt eene zeer bekoorlijke valleiwaarin eene breede beekde Beruronneslingert. Daarnevens liggen rotsen, die met haar dor, steenachtig, eentonig opper vlak eene scherpe tegenstelling vormen met de vruchtbare lagere streken. De rotsen worden uitgehouwen ter wille van den zandsteendie voor huishouw wordt gebruikt, üe exploitatie der steengroeven schijnt echter niet met de noodige omzichtigheid te hebben plaats gehad. Zondag jongstleden op het oogenblik dat er slechts enkele werklieden in de groeven waren spleet eensklaps de rots en de geheele heuvel kant gleed omlaag, te midden van eene stofwolk, die op uren afstauds zichtbaar was. Niet minder dan zeven woonhuizen met scharen en stallingen waren op den gespleteu bodem mede omlaag gesleurd en menscheu en dieren jammerden en schreiden om hulp te midden der aardstorting. De geheele omgeving was door schrik bevangen, want niemand wisthoever de afschuiving gaan zou. De overheid snelde echter toe en men kwam tot bezinningom te redden wat nog te redden was. Aanvankelijk werden zeven lijken voor den dag gehaald aan welke te midden van een ge weldiger. stortregen de laatste eer door den geestelijke bewezen werd. Maar dit was niet alleswant vijf mannen die in de steengroeve werkten op het oogenblik van den valzijn tot nu toe niet gevonden en het is meer dan waar schijnlijk dat men ze niet tijdig zal kuunen uitgraven. De vader van hunner is in eene der rotsspleten afgedaald en waarschijnlijk ten gevolge eener nieuwe aardstorting is hij niet weder te voorschijn gekomen. Het is zeker, dat al zijn deze ongelukkigen nu niet meer in het leven, zij toch niet dadelijk allen zijn omgekomen, want men heeft eene rookwolk omhoog zien stijgen uit eene der spleten ten bewijze dat zij met vuur teeken van leven hebben willen geven. Het departement Dordogne is een der rijkst bedeelde departementen van Frankrijk. Op de schraalste, steenachtigste gedeelten groeit de wijn druif. Elders is* de streek bedekt met graan en ooft van allerlei soort. Het is het vaderland der geurige truffels en champignous. Perigueux is het Mekka, het Jeruzalem, de heilige stad der lekkerbekken. Maar groote welvaart leidt tot zorgeloosheid. En het is niet twijfelachtig, dat deze ook de oorzaak is van het verschrikkelijke ongevaldat Char.celade getroffen heeften dat des te minder verklaarbaar is omdat de staat een groot personeel van toezicht heeftdat de exploitatie der steengroeven op gezette tijden in oogenschouw moet nemen. Er is reeds iemand gevonden, die zijn zetel in de kamer v:il opofferen voor den hertog De Broglie. Zooals men weet, is de heer De Broglie bij de jongste verkiezing niet tot lid der kamer gekozen en daar de conservatieve partij volkomen begrijpt, dat zij zulk een behendig redenaar als de hertog De Broglie niet in de kamer kan missen, heeft zij den heer De l'Aigle, die in het depar tement Oise is gekozen öooj de clericalen, weten te bewegen afstand van zijn zetel te doen, ten einde bij de nieuwe verkiezing den hertog De Broglie candidaat te kunnen stellen. Volgens de „Kreuzzeitung" zou een lid der Spaansche Cortesde heer Becerravan den kammandant der „San Quintin," Espana, merk waardige berichten omtrent de Carolinen-quaestie ontvangen hebben. De komraandant Espana zou formeele instructiën ontvangen hebben om een conflict met Duitschlar.d te vermijden terwijl zelfs toen hij op de Philippijnen aankwam, de gouverneur aldaar en de admiraal hem mondeling hadden onderrichtdat hij waarschijnlijk wel Duitschers op Yap zou vinden en zich in dat gevalvan alle gewelddadige handelwijs moest onthouden. Men had hem doen begrijpen dat er een ge heime overeenkomst tusschen Spanje en Duitsch- land bestond in dier voege dat Spaöje de Carolinen zou afstaan, en daartegen de Oostkust van Marrokko en de erkenning'als groote mo gendheid zou verkrijgen. Espana meende dus, door zich te onthouden, zijne instructiën te volgen en de politiek van het land te dienen. Canovas had indien dit verhaal juist is, het nationaal gevoel de» Spanjaarden buiten de rekening gelaten. In den gezondheidstoestand des konings is eenige verbetering gekomen, en nu is hem door de geneesheeren de raad gegeven, om eene maaod lang volledige rust te nemen. Dientengevolge zou hij zich naar het paleis in het Prado be geven twee Engelsche mijlen van de hoofdstad. De koninklijke familie zou de volgende week zich aldaar bij hem vervoegen. Het telegrafisch bericht uit Rome aan den Paüjsehen „Monde," dat de paus reeds uitspraak heeft gedaan in de bemiddelingszaak tusschen Spanje en Duitschland betreffende de Calolinen, en dat de uitspraak ter. gunste van Spar.je is gevallen isnaar de thans ontvangen tijdingen te oordeelen, al te voobarig. Middelerwijl blijven de betrekkingen tusschen beide lauden zeer ge spannen vooral ook wegens den heftigen toon dien de officieuse bladen te Madrid tegen Duitsch land aanslaan. De'admiraal Topete is in 65jarigen ouder dom overleden. In 1865 voerde hij het bevel over het eskader dat tegen Chili uitgezonden was en hij ouderscheidde zich bij den aanval op Callao door zijn moed. Hij werd toen zwaar gekwetst. In 1868 stelde hij zich in overeen stemming met de generaals Prim en Serrano aan het hoofd der beweging te Cadix die een einde maakte aan de regeering van koningin Isabella en l aar noopte de wijk te nemen naar Frankrijk. In bet daarop gevolgde voorloopige gouvernement kreeg Topete de portefeuille van marine die hij echter spoedig daarna wegens oneenigheden met Ruiz Zorrilla nederlegde. Later werd hij nog tweemaal minister van marine. Sedert Alfonso op den troou was gekomen heeft Topete zich van alle bemoeiing met de openbare aangelegen heden onthouden en een streng afgezonderd leven geleid. De beslissing van Birma is nog niet gevallen. Het bericht over koning Thebau's dood en den opstand te Mandalay is niet bevestigd, noch is het antwoord op het Engelsche ultimatum ont vangen. Intusschen gaan beide partijen voort zich te wapenen. Behalve de Engelsche hoofdmacht, die de Irrawaddy zal opstoomen zal eene kleinere afdeeling over land oprukken naar Ningyan, een plaats 10 dagmarschen van Mandalay verwijderd, en door een duizendtal Birmeesche soldaten bezet. Uit Rangoon wordt ook aan de „Times" gemeld dat een groote hoeveelheid krijgsvoorraad te Mandalay is aangekomen terwijl Indische geldschieters den koning tegen buitensporige rente van geld voorzien. De Pall Mall Gazette bevat in een harer jongste nummers een artikel over „jacht en manslag,/, waarin zij verscheidene wenken voor jagers geeft, waarmee zij zeker meer nut zal doen, dan met de beschrijving der aangename gewaar wordingen van het hangen, welke zij aan haar nieuwste sensntie-programma getrouw onlangs gaf. Van zes jachtliefhebbers, zegt hij, zijn minstens vijf gevaarlijkdoor de manier waarop zij hun geweer behandelen, en de vele jachtongelukken, welke jaarlijks plaats hebben hadden doorgaans voorkomen kunnen wordendoor een weinig meer handigheid en overleg. Zij geeft daarom de beste manieren aam om het geweer te drager,zonder gevaar voor on gelukken. Voorts waarschuwt zij o. a. tegen het schieten over een jachtgenoot heen die in gebogen houding staat, en vermaant de jagers vooral ook goed voor zich uit te zien eer zij schieten. Velen denken dan alleen maar aan het wild dat zij schieten willen en menigmaal zijn menschen op die manier geraakt. Dergelijke „onwillige manslagen" zou het blad gestraft willen zien met 12 maanden tuchthuis, en bij herhaling met nog strenger straffen, om een afschrikkend voorbeeld te stellen. Men zal ook te Melbournede hoofdstad der Britsch Australische kolonie Victoriaeen standbeeld van generaal Gordon oprichten. Van de 5000, welke daarvoor noodig zijn kreeg men al aanstonds 2600 bijeer.. De dieven die verdacht werden vau den ju weelendiefstal te Neherly Hall (Cumberland) en reeds eenmaal aan de politie ontsnapten, zijn nu gevat. Te Plumpton werden zij door de waak zame Engelsche politieagenten achterhaald. Alle drie waren echter gewapendschoten een der agenten dood en ontsnapten ten tweeden male. Zij verborgen zich in een goederentrein, die juist naar het Zuiden vertrok maar werden in het volgende slation Tebay aangehouden en naar de gevangenis gebracht. De van lieverlede volledig wordende berichten omtrent de verkiezingen toonen een algemeenen teruggang aan van de kiezersstemmen voor de vereenigde liberalen. De laatsten verloren wel tot hiertoe voorgoed ongeveer een dozijn man daten aan de gematigde tusschenpartijen maar deze laatsten wonnen in het algemeen aan kie zersstemmen terwijl het centrum en de oud conservatieven gelijk bleven. Buitendien moet de vereenigde linkerzijde nog zestien van hare oude zetels eerst bij de eigenlijke verkiezingen herwinnen. Zonder dat het huis van afgevaar digden wezenlijk eene andere samenstelling ver krijgt schijnt toch het algemeen resultaat der verkiezingen te zijn, dat de anti-Bismarckiaar.«che linkerzijde zichtbaar achteruitgaat. Het bestuur der vereeniging van Berlijnsche kunstenaars overhandigde vorige week een adres van instemming aan den staats-procurenr Hei- nemanndie als openbaar aanklager in het proces-Graef fungeerde. Het adres is door 172 kunstenaars, waaronder de beroemdste Duitsche namen, ondertee.kend. Het is gericht tegen het van letterkundige zijde gestelde beweren dat kunstenaars niet volgens het gewone wetboek van zeden moeten beoordeeld worden en sluit zich aan bij het standpuntdoor Heinemann ingenomen. Het slot van dit opzienbarend adres luidt „Wij wenscher, niet anders beschouwd te wordeu dan als ieder fatsoenlijk man, hetzij ryk .a.rm en dan niet in eene bevoorrechte positie geplaatsten hebben de overtuiging, dat het noch de kunstnoch den kunstenaar be nadeelt wanneer deze zich gedraagt naar de eischen van het recht en van de zeden." Naar aanleiding van dit adres trad prof. Graef uit de vereeniging van Berlijnsche kunstenaars die in het geheel 340 leden telt. ./eraanc* te Liegnitz nam eene dienstbode in zijn dienstdie tot dusver te Breslau had gediend en van haar vorigen dienst met de beste getuigen was voorzien, vooral wat eerlijkheid en trouw betrof. Spoedig bleek echter, dat de dienstbode een eerste diefegge was en zij had zich in korten tijd reeds van allerhande zaken meester gemaakt. De huisheer diende een aan klacht tegen dengene in, die de dienstbode de goede getuigschriften had afgegeven en deze werd ook door de rechtbank veroordeeld tot betaling van eene schadeloosstelling.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1