Oostenrijk, Italië. Griekenland. Rumelie. Rusland. Egypte. Amerika. BINNENLAND. Te Berlijn is volgens de „Volkszeitung", In het comité der Hongaarsche delegatie heeft de minister Kalnokiin antwoord op verschil lende tot de regeering gerichte vragen formeel verzekerd, dat er geen enkele verandering geko men is in de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschlandnoch in die tusschen deze beide mogendhedeu en Rusland. Hij herinnerde aan zijne vroegere verklaring dat de betrekkingen met Duitschland berusten op een onverbreekbaren grondslag. De betrekkingen met Rusland bleken dezelfde zooals hij die in het vorige jaai ka rakteriseerde. Bijzondere tractaten bestaan er niet. Geen eakele mogendheid heeft het fait accompli in Rumelië erkend, en andere staten hebben dus geen compensatiën gevraagd. Daar de ciculaire der Porte de taak der conferentie beperkt tot de Rumelische quaestie hebben alle mogendheden de uitnoodiging in dezen geest aangenomen. Wij gaven zeide de minister aan Servië denzelfden raad als aan Griekenland terwijl wij herinnerden aan de gevaren eener oorlogsdaad. Wij deden Servië opmerkendat wanneer het eenige daad ondernamdeze voor zijGe eigen verantwoording kwam en dat een inval in Bul garije hetwelk Turksch grondgebied is, zou zijn schending van het tractaat. Van den beginne af zagen de drie keizerrijken het eenige remedie in het herstel van den status quo acte. Men verwacht geen verzet van de zijde der bevolking en men hoopt dat de zedelijke invloed der mo gendheden er in slagen zal den ouden staat van zaken te herstellen. Serviëonze vriendschap- lijke raadgevingen waardeerendeplaatst zich op het terrein der tractaten. Nog heden verklaart Servië zich volkomen voldaan met het herstel van het tractaat van Berlijn, Kalnoki houdt vol, dat het noodzakelijk is de tractaten te handhaven omdat de lichtvaardige manier om ze te verscheuren navolging zou kunnen vinden. Terugkomende op de betrekkingen met Rusland, zegt de minister, dat men moet rekenen met uiteeuloopende belangen, die niet voortvloeien uit gebrek aan goeden wil, maar uit den aard der omstandigheden. De wederzijdsche Delangen eischen overigens goede betrekkiugen. Elk Oos- tenrijksch ministerie zou zich trachten te verstaan met Rusland. Wanneer men er in slaagtaan onze betrekkingen met Ruslanddie op dit oogenblik zeer voldoende zijn en vertrouwen inboezemen, zekerheid en vastheid te geven voor alle gevallendan zou dit voor Oostenrijk en voor Rusland een zeer gelukkig evenement zijn. Volgens berichten van bijzondere zijde uit Weenen ontvangen zou op de aanstaande con ferentie over de Oostersche quaestie de vol gende regeling de meeste kansen van welslagen aanbieden handhaving der afzonderlijke stelling van Bulgarije en Rumelie doch wijziging der grondwettige instellingen van de laatstgenoemde provincie in een vrijzinnigen geest. Men gelooft dat Servie en Griekenland dan hunne aanspraken zouden laten vallen. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk naar men weet een hartstochtelijke jageres zal een prachtig jachtslot laten bouwen. De hofarchi tect baron Hasenauermaakte de plannen volgens opgave der keizerin zelve, geheel in over eenstemming met het beroemde jachtslot Gudullu in Hongarije. De meest bekende kunstenaars uit het land zijn belast met decoratie van dit slot dat over twee jaren geheel gereed moet zijn. Ook Makart werkte er aan mede. Dit slot ligt in een bekoorlijke vallei bij het Langer Wildpark, vier mijlen ten westen van Weenen en is in re naissancestijl opgetrokken. Het beslaat een uit gestrektheid van twee hectaren en zal 7,500,000 fr. kosten. Bij het slot behoort een manége en prachtige stallen. Te Szekul in Hongarije vond Donderdag in een mijn een hevige gasontploffing van mijngas plaats waarbij 13 personen gedood werden terwijl nog een twaalftal ernstige brandwonden bekwam. De schade aan de mijn zelf aangericht is onbeduidend. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Er zal den 16den November te Rome een internationaal congres voor gevangeniswezen worden geopend. De Fransche regeering die aan het congres deelneemtheeft reeds eene belangrijke verzameling voorwerpen alle in ge vangenissen en verbeterhuizen van Frankrijk ver vaardigd naar Rome gezonden. Volgens de „Moniteur de Rome" meldde een jongmensch zich verleden week bij den kar dinaal Bartolini aan met een brief waarop hij onmiddellijk antwoord verlangde. De brief bevatte eene bedreiging dat het paleis van den kardinaal door middel van dynamietin de lucht zou springen indien de prelaat den brenger dezes niet terstond 15000 fr. uitbetaalde. De kardinaal liet den jongeling arresteeren, die beweerde niets van den inhoud te weten. Bij een nader onderzoek is het echter gebleken dat het jongmensch den brief zelf geschreven had. De berichten uit Athene luiden ongunstiger. De koning en de regeeringzoo verzekert men, zijn niet langer tegen den stroom opgewassen. De krijgstoerustingen worden met koortsachtigen ijver voortgezet. De administratie staat geheel stil, daar een groot aantal rijksambtenaren bij het leger zijn ingelijfd. De collega's aan de universiteit te Athene zijn bij gebrek aan toehoorders gesloten. De berichtgeveraan wien deze mededeelingen ontleend zijn meent dat het gevaar voor eene uitbarsting dagelijks grooter wordt. Dus ook voor dezen staat is het noodzakelijk dat spoedig de oplossing der Rumelische quaestie plaats hebbe en dat de rust op het Balkan-schiereiland weder definitief hersteld worde. Turkije trekt in Epirus troepen bijeen en laat er krijgsbenoodigdheden heenvoeren. De kredietaanvrage ten behoeve der marine bedraagt twaalf millioen. Gavril Paschade gewezen gouverneur van Oost-Roemelië, die in den omwentelingsnacht van 18 September uit zijn woning opgelicht en gevankelijk weggevoerd werd schijnt zich bij die gelegenheid alles behalve op zijn gemak te hebben gevoeld. Verscheidene vermakelijke staal tjes van de verlegenheid waarin de man zich bevond doen de ronde door de buitenlandsche pers. Volgens öe //Köln. Zeitung" zou Gravil bij zijne inhechtenisneming te Philippopel hebben uitgeroepen „Ik ben ook een Bulgaar" Op weg naar Golemo Konare, waar hij in voorloopige bewaring zou worden gesteld, door een aantal boereu omsingeldnam hij zijn hoed af en riep luider stemme: „LevedeCnie! Ternauwernood was Gravil echter op vrije voeten of hij begon tegen vorst Alexander en de geproclameerde vereenigiug te intrigueeren. Een bericht uit Belgrado zegt „De Buigaarsche autoriteiten mishandelen de Serviërs. Twee honderd Serviërs zitten te Sofia gevangen. De haat der Bulgaren tegen de Serviërs is onbeschrijfelijk. Men wordt hierover hoe langer hoe meer verontu aardigd in Servië waar de Buigaarsche ingezetenen hoegenaamd niet verontrust worden." De regeering van Bulgarije logenstraft echter deze bewering. Een commissie van Fransche en Russische ingenieurs en waterbouwkundigen heeft nu de voorbereidende studiën omtrent het kanaal tus schen de Wolga en de Don dat de Caspische met de Zwarte zee zal verbinden, voleindigd. Het plan van dat kanaal werd reeds in de 16e eeuw gevormd door sultan Selim II, die daardoor het. vervoer van krijgsbehoeften wilde vergemakkelijken, tijdens zijn beleg van Astrakan; het kwam echter toen niet tot uitvoering. Later, in 1696, liet Peter de Groote het werk ondernemen door Hollandsche ingenieurs. Maar hij liet het vier jaren later weder staken. De Franscb-Russische commissie heeft nu nog de lijn van hel plan derHollanders bij Kamy- schine kunnen volgen. Zaterdagmorgen werd Drumond Wolff plechtig ontvangen door den khedive in het paleis Abdin. Wolff deelde zijne geloofsbrieven mede, welke in algemeene uitdrukkingen zijn vervat. De khedive antwoordde dat alle maatregelen beraamd tus schen de regee ing van Engeland en zijn verheven souvercin krachtig door hem zouden gesteund worden. De khedive bracht den heer Wolff vervolgens een tegenbezoek. Verscheidene berichten stellen het buiten twijfel dat eene belangrijke inacht Arabieren noordwaarts oprukt om in het eige lijke Egypte te vallen. De wapenkreet der Arabieren is thans: Op naar Kairo Groote korpseu der opstande lingen worden vereenigd te Aboe-Karoed en andere punten. Donderdag stortte te Saginow (Michigan) een brug in, waarop zich eene groote menigte bevond om te kijken naar een schip dat verbrand was. Dertien personen kwamen om hst aantal ge wonden is zeer groot. Waalwijk 4 November 1885. In de gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad alhier is met algemeene stemmen benoemd tot lid der begrootingscommissie de heer A. C. Zijlmansin plaats van den heer Timmermans van Turenhout die de benoeming niet had aangenomen. Bij kon. besl. is goedgekeurd dal de bur gemeester van Waspik F. Kamp Az. is benoemd tot waarnemend secretaris dier gemeente. Eene gisteren aldaar gehouden vergadering van den gemeenteraadbelegd tot het benoemen van een gemeenteontvangerheeft tot geen resultaat geleid. Naar wij vernemeu verlaugden eenige leden het woord, alvorens tot stemmen over te gaan. Toen de voorzitter hun dit weigerde verlieten zij de raadszaal, zoodat de stemming niet kon plaats hebben, Naar het Vad. verneemt is de regeering voornemens de volgende wijzigingen in art. 194 der grondwet bij de tweede kamer in te dienen. In de eerste plaats zal het woord „overal" in de derde zinsnede geschrapt worden. Iu de tweede plaats zal de verplichting om het openbaar on derwijs te regelen met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen dus beperkt worden dat alleen eerbiediging van de godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen wordt voor geschreven. In de derde plaats zal eene bepaling worden opgenomenom achoolgeldhefiing ver plichtend te stellen. Als een geduchte concurrent van de thans vrij wel bekend geworden gasmachines ten be hoeve van iurichtingen waarbij geringe drijfkrach ten gebezigd worden worden wij op eene nieuwe veiligheids stoommachine (safety-engine) van de uitvinding van den heer Davey te Leeds op merkzaam g.-maaktdie ook voor de Nederland- 8che industrie haar nut kunnen hebbeu. Het stoomtuig bestaat uit een aaneengesloten geheelwaarin zich een stoomketel van gegoten ijzerhet werktuig zelf, een oppervlak condensor en de vuurhaard bevinden. De ketel is zoodanig ingericht, dat de drukking van den stoom nooit hooger komt dan de druk king van de atmosfeer, terwijl de oppervlak con densor de machine door het teweeg gebrachte luchtledig doet werken. Het gevolg daarvan is dat de stoomketel niet ralt ouder de termen van de Nederlandsche wet, en dus geeuerlei beproeving keuring of vergun- uing noodig is. De vuurhaard is zoodanig ingericht voor het gebruik van coke dat de machine gedurende 3 a 4 uren zonder eenig toezicht kan doorwerken; terwijl door het gebruik van een bronzen stoom- cylinder met dito zuiger de smering overbodig wordten de daarin voortgebrachte warmte bovendien nog tot verwarming van de localiteit dienen kan. Wij hebben dus hier eigenlijk geen stoom-, maar een vacuumwerktuig. Het coke verbruik bedraagt circa 3 kilo per uur en per paardenkracht. Het werktuig is in 1884 op de tentoonstelling te Falmouth met de Watt-medaille op die te Preston in 1885 met de hoogste onderscheiding en op de internationale tentoonstelling van uit vindingen met de gouden medaille bekroond. Voor boekdrukkerijen tabakskerverijen, kleine landhuishoudelijke toestellen, als roomafscheiders. kamtoestellen en dergelijken zou dus die machine zijn aan te bevelen. Een automatische sappeur. In no. 35 van den Bulletin de la reunion des officiers vindt men eene korte beschrijving van een automatischen „excavateur"uitgedacht door den Engelschen majoor Amstrong. Het toestel moet dienen tot het maken van loopgravende beweegkracht bestaat uit eene electro-dynamische machine van 1/a paardekracht waardoor zoowel de voortgaande oeweging als de te verrichten arbeid wordt veroorzaakt. Volgens de beschrijving zou deze onbezielde loopgraafwerker zich met eene snelheid van 0.6 M. per minuut voortbewegen gravende eene voor van 1.2 M. breed en 0.9 M. diep. (M. B.) De zoutsmokkelarij op de Belgische grens tiert al weliger voort, Ji Is niets ongewoons troepen van dertig veertig en meer „Heikes- raannen" (bewoners der heide) waarbij jongens en meisjes van twaalf en dertien jaren op weg naar de Meerselsche dreef door Rijsbergen te zien Hekken om 's nachts langs verschillende wegen met zout belast terug te keeren. Dat zout gaat naar SprondelRucphenEtten Oudenbosch en verder. Voor de rechtbank te Roermond stond op twee achtereenvolgende dagen terecht de notaris S. uit Venraaibeschuldigd van misbruik van vertrouwen en beleediging van den burgemeester bij zijne vroegere arrestatie. Het openbaar mi nisteriedat zeer het gedrag van den beklaagde gispteeischte onmiddellijke inhechtenisneming, drie maanden celstraf en f25 boete. Uitspraak over 8 dagen. Van Groesbeek zijn gevankelijk naar Arnhem gebracht twee ongehuwde vrouwenzusters, van welke de ééne ongeveer 3 weken geleden is be vallen en verdacht wordt haar kind te hebben om het leven gebracht, terwijl de andere aan dezen kiudermoord medeplichtig zou zijn. Het lijkje van het kind is gevonden en geschouwd. Een hevige brand is uitgebroken in de kantoen- en stukververij van den heer H. Dahmen nabij den Dommel aan 't kanaal te Eindhoven. De schade is aanzienlijk niet alleen omdat de ververij is vernietigd maar omdat de verfkuipen en vele verfstoffen zoo zijn beschadigd, dat ze onbruikbaar zijn geworden. Ook eene partij linnen garens zijn gedeeltelijk verbrand, gedeel telijk zwaar beschadigd. Alles was verzekerd. Maandagvoormiddag had te Nijmegen de metselaar O. die aan de infanterie kazerne in de Burgstraat aldaar op het dak werkzaam was, het ongeluk naar beneden te vallen waardoor hij zoodanige uit- en inwendige kneuzingen aan het lichaam en wonden aan het hoofd bekwam dat men voor zijn leven vreest. Zaterdag heeft te Wageningen een hevige brand gewoed. Met kracht werd door de brandspuiten gewerktdoch niets mocht batett. Door de voorbeeldelooze hulp van tal van leer lingen der rijkslandbouwschool werd nog een bankbiljet van f1000 uit het brandende per ceel gehaald alle eer komt hun toe voor de krachtige hulp die ze verleenden bij het blus- schen van den braud. Een bankbiljet van f60 en nog plus minus f 80 aan contanten werden mede gered. Overigens is er van het huis waar de brand ontstond weinig behouden gebleven het meubilair is nageuoeg geheel verloren, even als het in het achterhuis geborgen graan. Eene bijna blinde, ruim 70jarige vrouw werd nog bij tijds gered. Het huis was verzekerd de oogst niethet meubilair zou juist op den dag van den brand verzekerd worden. Er wordt nog papieren geld vermisthoogst waarschijnlijk zal dit wel verloren ziju. Zondag namiddag is er brand ontstaan in de stroosclielven op de boerderij van den heer jlir. mr. J. H. Foreest van der Palm te Anna Paulowna. Dank zij het stille weer en de tijdige komst der spuiten uit die gemeente en uit Wie- ringervvaard hoopte men den brandwelke bij het afzenden van -dit bericht nog voortduurde hierbij te beperken. Zondag avond omstreeks 10 uur brak te Avereerst brand uit in het huis bewoond door de weduwe Winters op de Schutwijk en toebehoorende aan H. van Rooijen te Aver eerst. Het huis alsmede de geheele inboedel ziju eene prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. Onvoorzichtigheid met het omgaan van petroleum moet de oorzaak zijn. Een schipper met zijn vaartuig liggend in den Kloveniersburgwal te Amsterdamvond toen hij zich Zaterdagavond met zijne vrouw voor eenige uren van boord had verwijderd, bij zijne terugkomst het luik van zijn vooronder opengebroken en daaruit een aantal zaken ont vreemd onder anderen eene vergulde pendule eene naaimachineeenig beddegoed en enkele kleedingstukken. Dit is de tweede maal dat hem deze naaimachine ontstolen werd; bij de eerste maal werd de dader gevat. Uit Dordrecht wordt aan het D. gemeld dat een der grootste handelaren in wild enz., met uitgebreide relaties, de firma v. H, Zonen aldaarfailliet is. Het passief zou vrij aanzien lijk zijn. Een merkwaardig droevige omstandigheid knoopt zich vast aan het jongste ongeluk te IJmuiden waarbij een jongeling van een der havenhoofden geslagen werd en verdronk. Hij was de zoon van een loods, die drie zonen had, van welke twee op zee gingen doch beiden bij zeerampen omkwamen. Om den derde voor zulk een droevig lot te bewaren werd hij tot tele grafist opgeleid. Het wreede lot wilde dat ook hij in de zee zijn graf vond. (N. v. d, D) Naar het veeartsenijkundig verslag bericht, zou te Voerendaalin Limburg, waarschijnlijk hoendercholera ingevoerd zijn door 80 kippen, uit Italië afkomstig. Aldaar stierven althans op eene pachthoeve van 150 kippen 20, alsmede 30 eenden, 20 kalkoenen, 1 paarlhoen en verschillende duiven, zoomede zes varkeusdeze laatsten nadat zij de gestorven kippen hadden gegeten. Ofschoon de aard der ziekie niet met zeker heid kan worden vastgesteld meende men toch dat de hoendercholera hier de oorzaak was. Sinds verscheidene jaren richt die ziekte in Italië en Frankrijk hare verwoestingen aan. Frans Römmer, 35 jaar, missend een arm, Dnitscher orgeldraaierreizend met eene orgel op een kar met drie honden is eenige dagen geleden vertrokken in gezelschap van Woutertje Prosee 19 jaren blind en eene harmonica be spelend Thomas Prosee16 jaren en Albert Moesker 20 jaren, van Stadskanaal. Namens de ouders verzoekt de burgemeester van Kolumerland aanhouding en opzending der beide Prosee's. De regeering der vrije en Hanzestad Bre men heeft de uitlevering aangevraagd van Elsa Gries genaamd Grieger uit Barmen, tooneel- speelster, 22 jaar oud, donkerblond haar, schoon uiterlijk kleedinggrijze hoed met dito lange vederbruine pluche japon en dito mantel met bontgrijze sluier zwarte glacé handschoenen zwart zijden parapluie met gebogen knop. Den 28en Oct. hetft zij te Bremen door op lichting zich voor 2500 Mark aan goud en bril- lanten weten te verschaffen en is sedert voort vluchtig waarschijnlijk naar Nederland. BAARDWIJK. Door gedeputeerde staten zijn goedgekeurd en vastgesteld De rekening over 1884 in ontvangst op f 7887.45, in uitgaaf op f7409,495, batig slot f 477.95s. De begrootiog voor 1886. Iu ontvangst op f 6766.12. In uitgaaf op f 6766.12. TILBURG 31 October. De kamer van koop handel eu fabrieken alhier besloot, in hare ver gadering van Vrijdag een adres te richten aan den minister van waterstaathandel en uijver- heid opdat de concessie tot den aanleg en de exploitatie van de telephonische geleidingen in deze gemeente welke door de heeren Pessers en Holtschneider sinds geruimeu tijd is aange vraagd ten spoedigste in het algemeen belang zoude worden verleend. Naar men zegtzou de minister niet gaarne overgaan tot het verleenen der zoozeer gewensch- te concessiealvorens er eene nieuwe wet op de telegrafen en telephonen in het leven geroepen is. (T. C.) een Hollauder aan liet station gevaugen genomen, die een meisje trachtte over te halen, zich met hem hierheen te begeven en zich aan een „eta blissement,, te Amsterdam te verbinden. Hij zal wegens koppelarij vervolgd worden. Het ontsporen van een treiu werd in de nabijheid van het station Strauszberg veroorzaakt door een pak oude kleeren. Eeu lompeu- haodelaar die aan het station Strauszberg moest uitstappen, had zich verslapen en ontwaakte eerst toen de trein zich weder in beweging stelde. De man opende toch het portiersprong uit den coupé en verzocht nog snel aan een medereiziger hem zijn pak achterna te werpen. Dit geraakte echter tusschen de wieleu en veroorzaakte dat eenige waggonswaarin zich paarden bevonden ontspoorden. De trein leed daardoor eene ver traging van anderhalf uur. Tegen de beide rei zigers is een proces ingesteld.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2