BINNENLAND. minste werd het standbeeld van majoor André, een naar men geloofials spion onschuldig op gehangen officier te New-York door dyuamiet vernield. Ook Quebec in Canada zal van electrisch licht worden voorzien en dat wel door de be weegkracht van de watervallen van Montmorency die voor den toerist een aanlokkelijk en belang wekkend natuurtooneel opleverden. Het water wordt boven de watervallen door een kanaal naar eene plaats geleid van waar het door eene loodrechte buis van 50 meter naar eene turbine wordt gevoerd wier toevoer buis 61 cM. middellijn heeft, en die 600 toeren per minuut maakt, waarbij zij een vermogen van 900 paardekracht ontwikkelt. Dit vermogen wordt zoo goed als onmiddellijk afgegeven aan 8 dynamosdie eene voldoende stroomsterkte opleveren voor 800 booglampen, die te Quebec, op 11.5 kilometer afstand dienst doen. Ook te Ottawa is eene dergelijke inrichting getroffen om niet te spreken van de houtzagerij van Hall te Montmorency zelf, waar eene tur bine met 20 cm. toevoerpijp 60 paardenkracht ontwikkelt voor 9 booglichten. Amerikaansche bladen verhalen de volgende zonderlinge huwelijksgeschiedenis. Te Valdostain Georgië, 'zou een schoon 17jarig meisje, Lillie Boss, in het huwelijk treden met een weduwnaar van 66 jaren, Wetherington genaamd. Alle toebereidselen waren gemaakt voor een rijk bruiloftsmaal was gezorgd; de gasten waren genoodigd. Er ontbrak niets dan alleen op het laatste oogenblik de bruid. Even voordat de trouwplechtigheid zou plaats hebben, liep zij weg met haar vroegeren minnaareen knappe jongen van 22 jaren en nadat zij hun huwelijk hadden laten voltrekken keerden de jongelui naar het ouderlijk huis van de bruid terug, waar juist de gasten voor het bruiloftsmaal waren aangekomen. De ouders van Lillie schikten zich wijselijk in het onveranderlijke. De oude bruidegom zonder bruid nam de zaak koeltjes op. Maar hij be dankte toch voor de uituoodiging om deel te nemen aau het feestdat nu tot aller genoegen afliep. Uit Ottawa wordt aan de „Standard" ge- seiud dat het gerechtshof te Battleford Don derdag uitspraak deed in de zaak der gevangen genomen Iudianen, betrokken bij den moord op volksplanters te Frog Lake. Zestien werden in vrijheid geste'd negen en twiutig tot gevange nisstraf van verschillenden duur en elf tot de galg veroordeeld. - Donderdagmorgen heeft op de Ohiorivier nabij LawrenceburgIndiana, eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoomschepen „Gaff" en „Mountsin-Girl." De „Gaff" zonk onmid dellijk doch de opvarenden konden op zeven na gered worden. Waalwijk, 11 November 1885. Omtrent algemeen stemrecht heeft de rede ring eenige beschouwingen geleverd, die beknopt en duidelijk de bezwaren samenvatten, welke daartegen van verschillende zijden steeds worden aangevoerd. Na voorop gesteld te hebben, dat de voorstanders van algemeen stemrecht zich bepalen tot het uitspreken van hunne gevestigde overtuiging, maar in den regel verzuimen de gronden voor die overtuiging op te noemen toont de regeering aan, dat van de tegenstanders van algemeen stemrecht niet verwacht kan wordeo, dat zij zoo maar klakkeloos hunne overtuiging voor die der voorstanders zullen verwisselen! Men behoeft toch niet zsgt de regeering zonder nader betoog aan te nemen, dat gelijkheid van staatkundige rechten een noodzakelijk gevolg zon zijn van de gelijkheid ir, burgelijke rechten, die onze wetten waarborgen. Het geheele volk heeft het recht goed te worden bestuurd en te leven onder rechtvaardige wetten die aan zijn maalschappelijken toestand voegen; het kiesrecht heeft alleen een betrekke lijke waarde, voor zoover het kan strekken om hem goede vertegenwoordigers en wetgevers te verschaffen. Tot dat doel, waarop alles aankomt, schijnt niet aanbevelenswaardig het kiesrecht te geven aan eene groote menigte, waarschijnlijk eene belangrijke meerderheid van weinig ont wikkelde medeburgers die niets of bijna niets in de^ lasten van den staat opbrengen. Doordat hun èn de noodige kennis of wel de tijd om de publieke zaken te leeren kennen èn datgene wat men in 1848 vastigheid geDoemd heeft, ontbreektzijn de drommen van zulke kiezers vatbaarder dan anderen voor bedriegelijke reden, valsche indrukken en hartstochtgezwegen nog van hen die door giften en gaven, of zelfs door aanbod van ververschingen zijn te verleiden. Zoo zelfs kan worden toegegeven dat deze laatste misbruiken door straffen te keeren zijn (hoewel dit uiterst moeilijk is) en dat zij uitzonderingen zijn, dan blijft het toch wanr, dat de toon der gedachten wisseling tusschen kiezers en candidaten, dat de aard der kiezersprogramraa's geheel anders wordt, als men om gekozen te wordende stemmen van de groote menigte behoeft; volks- believend te zijn in den ongunstigen zin van het woord en veel te beloven, kan dan allicht bij tijden de beste aanbeveling wordenen er is juist daardoor zeer veel kans dat het peil der gekozenen komt te dalen. Het is waardat in onderscheidene groote staten bet algemeen stemrecht is ingevoerd en niet weder afgeschaft. Zoo bestaat het sedert langer of korter lijd in de meeste staten der Vereenigde staten van Noord-Amerika, sedert 1848 in Frankrijk en sedert 1869 in Duitschland, Dat het in geen dezer landen weder afgeschaft islaat zich zeer goed verklaren, omdat ont neming van een eenmaal toegekend staalkundig recht altijd een bedenkelijke zaak is. Maar dit feit bewijst niet, dat er geen nadeelen van zijn ondervonden en erkend. Na dit uiteengezet te hebben zegt de regeering: Wijders heeft de ondervinding geleerd dat hei algemeene stemrecht niet (zooals men zou mogen verwachten) tengevolge heeft, dat een ieder berust in den (veronderstelden) algeraeenen volkswil uitgedrukt door de meerderheid der ingezetenen zonder onderscheidintegendeel, zij die de hef tigste voorstanders van het algemeen stemrecht waren, vóór dat het was ingevoerd, zijn de eersten om op alle wijzen de volksvertegen woordiging en de besturen, die ten gevolge van dat stemrecht optreden, te bestrijden, zelfs met revolutionair geweld en moordaanslagen. Moge het nu al waar zijn, dat wellicht wegens de bezadigdheid van onzen landaard en de klein heid van ons grondgebiedhet algemeen stem recht in Nederland niet de ergste gevolgen kan na zich slepen, het valt toch niet te ontkennen, dat de invoering daarvan een gevaarlijke proef werd, waarop het bijna onmogelijk zou zijn terug te komen wanueer zij eens is geuomen. Er zijn naar aanleiding der opmerkingen in de afdelingsverslagen, nog eenige wijzigingen door de regeering voorgesteld in de ontwerpen tot grondwetsherziening, 't Allermeest daarvan interesseereo ongetwijfeld de bepalingen omtrent het kiesrecht. De regeering stelt thans de vol gende lezing van art. 76 der grondwet voor: „Da leden van de tweede kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige man nelijke ingezetenen tevens Nederlanders, die als hoofden van gezinnen, krachtens persoonlijk of za kelijk rechteene woning van eene door de wet voor iedere gemeente bepaalde jaarlijksche huurwaarde, voor de ongesloffeeide woning be rekend, in gebruik hebben. Onder hoofden van gezinnen zijn ook alleenwonende personen be grepen. „Het minimum voor de bedoelde huurwaarde wordt in de gemeenten voor welke de laagste maatstaf van huurwaarde wordt aangenomen niet lager bepaaid dan f 36 en in de gemeenten voor welke de hoogste maatstaf wordt aangenomen, niet hooger dan f250. „De wet kan ook het kiesrecht toekennen aan de meerderjarige, mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die krachtens aanslag in eene rijksbelasting, waarvan het genot van gebouwde of ongebouwde eigeudommenkrachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk rechi, den grondslag of een der grondslagen uitmaakt, eene voor de gemeente hunner inwoning bepaalde som betalen, van welke sommen de minste op f20 in 'ijaar bepaald wordt. „Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hen, die in de gevangenis of in hechtenis zijn of wien het kiesrecht bij een rechterlijke uitspraak is ontzegd of dietijdens de vastellir.g der lijsten van kiezers niet in het volle genot hunner burgerlijke rechten zijn; of, hun aanslag in eene of meer rijks directe belastingen over het dienstjaar voorafgaande aan dat, waarin die lijsten worden vastgesteld, niet of niet ten volle hebben voldaan." verbreede Langepadwaardoor ia de winter maanden aan velen werk zal worden verschaft. Het station van den staatspoorweg te Eindhoven zal aanmerkelijk worden uitgebreid waardoor in eene reeds lang gevoelde behoefte zal worden voorzien, daar door het drukke ver keer de ruimte der wachtkamers en vestibule veel te beperkt bleek te zijn. B nnenkort zal de aanbesteding plaats hebben. Met de vernieuwing zal I Februari een begiu worden gemaakt en zij moet 1 November 1886 worden opgeleverd. - Op zijn landgoed Saadenburg te Ncder- langbroek is Zondag op 59jarigen leeftijd overleden de heer mr. C. Th. graaf Van Lijnden van Sandeuburg, minister van staat, lid van de eerste kamer der staten-generaal. Het huis.de schuur en de geheele inboedel van den landbouwer C. Oomen te Chaam (NBï zijn zonder bekende oorzaak eene prooi der vlam men geworden. Negen stuks vee zijn daarbij omgekomen. Het huis was wel doch de in boedel niet verzekerd. Men schrijft uit Osch Tusschen Osch en Nistelrode is gisterenavond de kippeukoopman V. L. die met een hondenwa gen op weg wasdoor de stoomtram Vechel Osch overreden. Hij werd vreeselijk verminkt en was onmiddellijk dood. Daar de man zelden in nuchteren toestand werd aangetroffen moet waarschijnlijk ook dit ongeluk aan misbruik van sterken drank worden geweten. In ue gemeente Loosduinen zijn de konij- nenstroopers tegenwoordig zoo talrijk, dat de jachtopzieners dagelijks handen voi werk hebben Bij groepen van tien of twaalf man gaan de stroopers het duin in en verdediging elkaar tegen de politie. Wanneer zij beboet zijn, gaan zij toch weer even brutaal op de konijuenjacht; zelfs be staat er een „Gouden Ploeg" en een „Zilveren Ploeg", welke namen gegeven worden aan twee beudennaar het meer of minder vangen van de talrijke duinbewoners. Het feitwaarvoor de notaris Smitz te Venraai door de rechtbank te Roermond werd veroordeeld, bestond in het verduisteren eener som van 6.50, die hem door zekeren Aerts te Venraai in 1884 was toevertrouwd als kosten voor het opmaken eener akte van doorhaling eecer hypotheek, welke akte hij tot heden niet gemaakt heeft. Zondag namiddag, omstreeks half drie uur, werden de wandelaars op den Apeldoornschen straatweg, bij Arnhem, in de nabijheid van het kerkhof, door drie van stokken voorziene manspersonen aangehouden, die om geld vroegen. Zij plaatsten zich èen rechts en één links op den wegen de derde op den berg zeker om den aangehoudenen te beletten om te ontvluchten. Toen aan beide bochten van den weg menschen zichtbaar werden lieten zij de wandelaars verder ongemoeid. De mededeeling vau dit feit kan haar nut hebbeu. (A. C.) De regeering schijnt er aan te denken, in rechten op granen en p e t r o 1 e u m een middel te zoeken om 's lands geldmiddelen te verbeteren, 't Komt ons voor, dat het oogenblik slecht gekozen is om het brood duurder te maken, nu er in de groote steden zoovelen rondloopen, die reeds gebrek hebben aan de eerste levensbe hoeften. Hit den aard der zaak is geen enkele belasting aangenaammaar hatelijker dan een broodbelasting kan er toch moeilijk worden uit gevonden. Uit Amsterdam wordt gemeld Door strooibiljetten opgeroepen verzamelden Maandag ochtend tegen 10 uur eene menigte mannen zich op het Waterlooplein, tot het hou den eener demonstratie van werkeloozen. Langs de Heerengracht begaven zij zich door de Gast huis Molensteeg en Paleisstraten over den Dam naar het stadhuis, De troepbij het vertrek enkele honderden sterk, groeide gaandeweg aan. Aan het stadhuis vroeg een man, die zich aan het hoofd geplaatst had den burgemeester te spreken waarop ten antwoord bekomen werd, dat de burgemeester vóór één uur geen gelegenheid had iemaud te woord te staan en daarna voor éen persoon maar niet voor optochten te spreken was. Een deel der menigte bleef nu voor het stadhuis staan tot te half twee bericht werd dat de burgemeester niet te spreken was. Nadat aan de vermaningen van commissarissen en inspec teurs van politie om door te gaan niet ge hoorzaamd werd, maakten een twintigtal agenten zonder wapenen te gebruikende straat voor het stadhuis vrij. Eene aangroeiende menigte bleef echter in de buurt op de been. De bekende leiders der sociaal democraten zeggen dat zij deze demonstratie afkeuren en gepoogd hebben die te voorkomen. Ook de man, die aan het hoofd der menigte toegang tot den burgemeester gevraagd hadvoegde met enkele andere leiders zijne vermaningen bij die der politie beambten om niet voor het stadhuis te blijven staan en de politie niet tot geweld te dwingen. De vooraanstaanden waren echter voor rede onvatbaaren wie achter stonden bleven opdringen, Vermits er in den laatsten tijd te Tilburg nogal aanvrage is geweest tot het bekomen van bouwterreinen zoo heeft de gemeenteraad het besluit genomen reeds door gedep. staten goed gekeurd om in het openbaar te laten verkoopen negen bouwterreinen aan de Poststraat en het In het begin der vorige week had zekere B. J. S.rijtuigschilder van beroepte 's Bosch woonachtig, de onbeschaamdheid bij verschillende winkeliers daar ter stede goederen en waren op naam van andere personen te halen zonder dat hem zulks was opgedragen. De gemeente politie, daarvan verwittigd had al spoedig den dader zoowel als de door oplichting verkregen goederen, die reeds bij onderscheidene ingezetenen te gelde waren gemaaktopgespoordmet het gevolg dat S.die reeds meermalen met politie en justitie keunis maaktenaar de celgevangenis werd overgebracht. - De vorige week is te Haarlem een 17jarig meisje plotseling gestorven volgens gerucht ten gevolge van verregaande mishandeling op haar gepleegd door hare stiefmoeder. De justitie heeft een onderzoek doen instellen waarbij de juistheid van dit gerucht is gebleken. De ont aarde vrouw die alles volmondig heeft erkend, is II. Zaterdag avond gearresteerd en met haren zuigeling vau 9 maanden naar het huis van arrest overgebracht. Een 61jarige man werdjl. Vrijdag te Weert door drie bekende geweldenaarszonder de minste reden op ergerlijke wijze mishandeld. Met een zwaar stuk hout werd hem een schouder stuk geslagen. Tegen de daders is proces verbaal opgemaakt. Een dief sloop Zaterdag in de fabriek van de firma K. aan den Groeuendaal en verborg zich in de kolenkast. De chef zag de deur dier kast een weinig geopend en meenendedat een jongen die had laten openstaan wierp hij haar dicht. Nu zat de dief gevangen. Vrij hoog boven de deur was een ruit; met heel veel moeite wrong de dief zich langs de muren naar boven verbrijzelde de ruit, kwam in de verlaten fabriek, doorzocht allesvond niets naar zijne gading liet de brandkast ongemoeid en ging eindelijk zijn weg. De politie vond des nachts de fab. iek open staan maar ontdekte van den dief geen spoor. Het bestuur der sociaal-democratische vereeniging te Amsterdam heeft bij strooibiljet Maandagavond bekend gemaakt, dat de oproeping, waaraan Maandag door verscheidene werkeloozen gevolg gegeven is, niet uitging van de vereeniging noch van het comité der vakvereenigingen. Het bestuur deelt echter mede dat ten spoedigste maatregelen zoo mogelijk en in overleg met de verschillende vakvereenigingen zullen geuomen worden om alle werkeloozen uit te noodigen gezamenlijk KRACHTIG en GEORGANLSEERD op te treden om met alle gepaste middelen de regeering te noodzaken in de behoefte des volks te voorzien. Het antwoord van den burgemeester Van Amsterdam op de aanvraag van den werkman Geel om een audiëntie ter bespreking van de belangen der werkeloozen daar ter stedeis geweestdat het hoofd der gemeente voor Geel te spreken was, evenals voor ieder ander, des Vrijdags tusschen 1 en 3 uur. Dinsdagmorgen verzamelden zich wederom een honderdtal werke loozen op het Waterlooplein. Zij begaven zich van daar langs deozelfden weg als Maandag door de stad. - Ziterdagavond bevonden zich gedurende geruimen tijd twee personen in een tapperij te Rotterdamdie wegens hun onbehoorlijk gedrag door drie politieagenten op verzoek van den tapper werden verwijderd. Een hunner ging op de eerste aanmaning aanstonds heen, doch de tweede talmde en moest de tapperij uit worden gezet. Laatstbedoelde op straat gokomen was toen nog weigerachtig zijn weg te vervolgen en begon zich te verzetten, zoodat de agenten genoodzaakt waren hem aan te pakken en, daar men tevens ontwaarde dat hij 'beschonken washem naar het bureau in de Pauwensteeg te brengen. Dat ging niet zoo gemakkelijk, want de man liet zich op straat vallen en begon te schoppen en te slaan terwijl een der agenten door hem bij de keel werd gegrepen zoodat de ademha ling bemoeilijkt werd. Het publiekop Zaterdagavond in den regel toch zeer talrijkverzamelde zich in groote menigte en begon op te dringenzoodat de agenten genoodzaakt waren om wilden zij vrij blijven, hun hartsvanger te trekken en de agent die bij de keel werd gegrepeu gaf den mau die hem greep, met ziju hartsvanger een sabelhouw over het gezichtwaardoor hij vrij kwam. Nu ging men met den gearresteerde door naar het bureau in de Panwensteeg ec werden de agenten nabij de Binneuwegsche brug gekomen door de menigte met sieenen van grooten omvang geworpen, waarbij twee der agenten werden geraakt echter zonder ernstige gevolgen. Inmiddels kwam men met den gearresteerde aan het bureau en liep het standje daarmede af. De persoon, die gewillig de tapperij verliet, werd onder de menigte op den Binnenweg ook nog opgemerkt eu droeg er niet weinig toe bij, dat het verzet nog erger werd, terwijl zijn gedrag in de tapperij het gemeenste was. Proces-verbaal is tegen beide personen opgemaakt zoodat zij zich bij de justitie te verantwoorder, zullen heb ben. De gearresteerde, later weer losgelaten, it vader van zeven kindereu en de tweede is zelf een tapper. Do Inbraak te Naarden. Aangaande de brutale inbraak van Woensda°" nacht in „Zuid-Crailoo" bij Naarden deelt het „Hdblad" de volgende bijzonderheden mede: De heer Langerhuizen was nog niet te bed, toen de dieven het huis binnen drongen. Hij zat te lezen iu zijne huiskamer, gelijkvloers gelegen met het salon aan de audere zijde van de ves tibule waar de inbrekers toegang hadden ge kregen door eenvoudig met een beitel de glazen deur los te wringen die naar den tuin leidt Afgaande op het geritsel dat hij hoorde, opende de heer Langerhuizen de deur van het salon, eu daar zag hij bij het licht van drie kaarsen waarouder dat van eene veikaarsdie de dieven hadden medegebracht twee personen bezig met het opstapelen bij en buiten het raam van een aantal zilveren voorwerpen uit de open- gebrokeu kasten in de kamer genomen. Van vele dier voorwerpen waren de waardeloóze ge deelten reeds losgeruktvan het kristal was al- leeu het zilver, van de kurken de zilveren doppen, van i en „pièce de milieu" alléén 'tzilver van't voetstuk overgebleven. De personen waren ge kleed als heeren en droegen hoeden. Een hunner had een vol gezicht en een rooden baard en zou door den heer Langerhuizen zeker worden herkend. Wie der beide mannen schootkan door den gekwetste niet worden gezegd. Twee schoten werden gelost. Het eerste trof nietde kogel is iu den muur teruggevonden op het gerucht van dit schot vluchtte een der dieven het raam uitde ander loste terwijl de heer Langerhui zen reed3 om hulp riep en naar de vestibule snelde, om een of ander voorwerp tot tegenweer te halen het tweede schotdat den heer L„ boven den enkel trof, en door en door ging. Deze kogel is niet teruggevonden. Op het hulpgeroep van den heer Langerhuizen schoot de huisknecht toedie met zijn gezin eene bovenverdieping bewoont, cd reeds ter ruste lag. Hij wilde den gekwetste helpen, doch deze antwoordde „laat mij maar liggen neem een geweer eu zet ze nawant ze zijn misschien in 't Museum" (de bekende kunstgalerij des heeren Langerhuizen). Inderdaad ging de huisknecht spoedig ingehaald door den koetsier, die door een electrische schel was opgebeldgewapend het terrein van de woning onderzoeken maar niemand werd gevonden. Wel meenden zij aan de voetstappen te zien dat nog een derde persoon in de nabijheid moet zijn geweest. Toch zullen zoowel de koetsier als de huis knecht wellicht de dieven kunnen herkennen omdat zij deuzelfden avond met eene lantaarn uitgegaan in de nabijheid der woning twee per sonen hadden ontmoetdie op de persoonsbe schrijving, door den heer L., gegeveu gelijkeu. Na den terugkeer der bedienden werd genees kundige hulp uit Naarden ontboden. De heer L. is nu onder hehandeiing van prof. Wurfbain en zijn toestand is niet zonder gevaar. In het salon, waar de dieven deerlijk hebben huisgehouden, vond men een beitel, een sigaren pijpje en twee sigarenzakjes, een van een win kelier te Haarlem en een van een winkelier te Rotterdam. Vermoedelijk hebben de inbrekers

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2