BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Engeland. Zwitserland. Griekenland. zitter er over spreektin zijn plaat9 zou ik dat op dii oogenblik maar hebben laten rusten." De voorzitter„in het dagelijksch bestuur is deze zaak ampel besproken toen heb ik niet gezegd dat het tractement met f 200 moest worden verminderd maar wel met f 400, omdat ik moreel overtuigd ben dat f 800 ruim heel ruim is. Andere geneesheeren, die niet eens zooveel hebben, moeten er paarden op na houden; hier kan hij het op zijn muiltjes af. Ik heb er altijd bijgevoegd, dat ik er nog wel meer over zou zeggen, als dr. Van Gils mijn schoonzoon niet was." De heer Van Es„Gribliug zou indertijd heel gaarne voor f 900 zijn gekomen dat dit niet gebeurd is, is juist uwe schuld." De voorzitter: „toen Gribliug mij om in lichtingen heeft gevraagd, heb ik hem geantwoord dat onze gemeente 4000 zielen telt, waaronder niet buitengewoon veel armen waren; dat er drie medicinse doctoren waren, waaronder een mijn schoonzoon, arts. Wat had ik dan moeten zeggen?" De heer Van Es „wat gij gezegd hebt was geen onwaarheid; maar al3 burgemeester hadt gij inlichtingen kunnen geven, die meer in 't belang der gemeente waren zoo hadt ge b. v. kunnen zeggen, dat twee der drie doctoren om zoo te zeggen bijna geen praktijk waarnamen, ja een er van soms zelfs geen patent had. Maar 't is een parsoneele quaestie." De voorzitter „men moet altijd in aanmer king nemen hoe die twee doctoren vóór 13 jaren warenniet hoe ze nu zijn." De heer Van Es „er is geen spraak van voor 13 jaar; Gribling is pas in 1881 be noemd. Toen practiseerden van Heijst en de Haan evenmin als nu." De voorzitter „de heer Van Es heeft groot gelijk, dat die heele zaak een personeele quaeslie is. Vroeger, toen men voor f 500 een doctor en arts kon krijgeD, gaf men liever f 900 voor een plattelands heelmeester." De heer Zijlmans „men moet niet uit het oog verliezen welke omstandigheden warer. voor afgegaan. De armen kwamen deur voor deur geloopen om geholpen te worden. Toen is er gezegd „al moet het f 1500 kosten, genees kundige hulp zal er kom6n." De heer Van Es„de leden van den raad zijn er toen niet maar zoo ingeloopen. Zij hebben eerst twee gunstig bekende doctoren geraadpleegd, of Waalwijk verantwoord was op de wijze zooals was voorgesteld, en beiden hebben dit volmondig ontkend. Dan zal men zich nog zeer goed herinneren, hoe er indertijd adressen hebben gecirculeerd om een geneesheer te vragen, waarop alle stem gerechtigden op enkele na hebben geteekend." De voorzitter „dit a'les daargelaten dan had men tpeh geen 900 of 1200 hoeven te geven Van Gils had het aangeboden voor f 500 dit zou een heel verschil gemaakt hebben; maar wil de raad 12-14 of f 1600 gulden geven, mij wel." De heer Van Es„gij vergeet dat bij het vooistel van Van Gils een vroedvrouw hoorde." De voorzitter: „later heeft Van Gils gezegd dat hij het nog veel minder z^u doen als er een vroedvrouw werd aangesteld." De heer Van Es „daarop heeft de raad het bovenvermeld adres gekregen en is toen overge gaan tot benoeming van een anderen gemeente geneesheer, omdat er behoefte voor bestond." De voorzitter „ik neem aan dat er r.og behoefte bestaat, maar daaraan moet voldaan worden in overeenstemming met de financien der gemeente." De heer Van Es „al hetgeen ik heb gezegd heb ik gezegd omdat ik er door den voorzitter toe gedwongen ben; maar ik vind het niet prettig aan iemand, die 24 jaar onze vergaderingen heeft voorgezeten dusdanige dingen te moeten zeggen in de laatste vergadering, die hij waarschijnlijk bijwoont." Kosten van sanitaire voorzorgen f 25. Verplegingskosten vau gevangenen we gens poliüeovertrediDgen f 40. Onyoorziene uitgaven f100. Post voor af en overschrijving fl78.841/2 Totaal der uitgaven f 33848.43 gelijk aan dat der ontvangsteu. De voorzitter: „mijnheer Van der Heijden, in de warmte van het debat heb ik verzuimd u te vragen, of u bepaald voorstelt het tractement van den gemeentegeneesheer te verminderen." De heer Van der Heijden „ik heb daaraan wel gedacht, maar ben er van afgeschrikt omdat enkelen het belachelijk vinden erover te spreken. Ik heb nooit gemeend dat iemand belachelijk handelde door iets voor te stellen, dat hij in 't belang der gemeente acht ik heb dit nu echter gehoord." De heer Zijlmans „de heer Van der Heij den drukt zoo op het belachelijke van mij ik wensch te drukken op het belachelijke van hem; toen er van gesproken is dat alle stemgerech- iigden eene adres hadden geteekend om een ge neesheer te vragen a f 900 heeft hij gezegd, dat alle kiezers dan belachelijk hebben gehanielü." De heer Van der Heijden „ik heb die woor den niet gesproken secretaris hebt gij ze ge noteerd De secretaris „ik heb niet al de gesprokene woorden genoteerd." De heer Van der Heijden„hebt gij dan gehoord dat ik ze gesproken heb?" De secretaris: „neen." De heer Zijlmans: „'tis wel meer gebenrd dat niemand woorden had gehoord die toch gezegd waren." De voorzitter „dus mijnheer Van der Heijden, u legt er u op 't oogenblik bij neer, onder voor behoud van er later op terug te komen." „Wil de raad nu de begrooting, zooals zij thans is, vaststellen?" Met algemeene steramen conform besloten. De voorzitter „B. en W. vragen machtiging tot verpachting van het marktgeld; kan de raad die verleenen?" De heer Van der Heijden „volgens de in structie is de marktmeester belast met het op ruimen der markt; staat er ook in wat er moet gebeuren als hij het niet doet De voorzitter „dan kunnen wij het ten zijnen koste laten doen." De heer Van der Heijden „dan fouteert gij lieden even dikwijls als hij." De voorzitter „ik weet wel dat hij iemand heeft om de markt te vegen en ik geloof wel dat er nu en dan iets aan te kort zal komen. In de instructie staat dat hij de markt eu de putjes moet schoon houden." De heer Van der Heijden „dan beveel ik het dag. best. aan te zorgen, dat dit behoorlijk ge schiede en dat het anders ten koste van den marktmeester worde gedaan." Hierna wordt de gevraagde machtiging ver leend. De heer Van Heijst „mijnheer de voorzitter, hoe zit het met de zaak vau schipper Tak?" De voorzitter: „ik kan daarvan niets bepaalds zeggen; ik heb nog geen. bericht ontvangen." De voorzitter sluit de vergadering. De pastoor der gemeente Sempst tusschen Vilvoorde en Mechelen begaf zich Zaterdag naar de naburige gemeente Weerde om een assistent te zoeken voor den dienst van den volgenden dag. Toen hij, zijn brevier lezende den weg over de spoorbaan bereikt bad kwam eensklaps een expres-trein »an Antwerpen aan gesneld. De pastoor, die een weinig doof was, hoorde de waarschuwing van den baanwachter niet de trein trof hem en wierp hem tegen het hek aan bezijden den weg. Taen er hulp kwam vond men slechts een lijk. De wandelstok van den ongelukige werd 25 meter verder ge vonden en van den brevier vond men niets meer dan los9e gescheurde bladen. De beer Brisson heeft de commissie voor de credieten gehoord aan welke hij verklaard heeft, dat de regeering tegen elke nieuwe uitbreiding van het koloniaal gebied is, doch de ontruiming van Tonkin verwerpt als strijdig met het prestige, de waardigheid en de eer van Frankrijk. De bezetting zal niet verminderd worden maar de organisatie der inlandsche militie zal de geldelijke opofferingen belangrijk doen verminderen. In den ministerraad is de vraag ter sprake gekomen, tegen wanneer het congres ter verkiezing van een president der republiek zou worden bijeengeroepen. De president-minister Brisson deelde mede dat dc regeering de vragen, welke in de kamer werden gedaan niet kon beant woorden. De juiste dag is dus nog onzeker maar men vermoedt dat het corgres niet vóór 11 Dec. zal bijeenkomen. De vorige week is te Parijs eene kicsver- gadering gehoudeD die door de vrienden van Paul Déroulède was uitgeschreven om zijne candidatuur bij de aanstaande aanvullingsver kiezingen in het departement der Seine te stellen. Als gewoonlijk was er weer een hoopje socialis ten en anarchisten in de zaal verschenen om kabaal te maken en eene geregelde ontwikkeling van gedachten te beletten. Het waren gelijk een der bladen opmerktveelal dezelfde on heilspellende figuren die men aantreft in de bijeenkomsten, hetzij van werkstakers, van kiezers, van de vereeniging der vrouwen of van wie ook. Indien deze lieden betaald worden om geweld te maken en geweld te plegen dan kan men niet zeggen dat zij hunne loonheeret. bestelen. Dat het dus woest toeging in de vergadering, laat zich denken. Toen Paul Déroulède werd uitgenoodigd zijn programma uiteen le zetten antwoordde hij dat dit zich kortelijk liet samen vatten hij kon het aanduiden door het woord „vaderland." Daar gingen de poppen trouwens niet voor het eerst gedurende dien avond aan het dansen. „Geen vaderland „Weg met het vaderland werd er geschreeuwd en gebruld. Het verdere verloop eter bijeenkomst was hiermede in overeenstemming. Een der anarchisten werd door zijne vrienden op de bestuurstafel geheschen en ontwikkelde daar zijn programma waarnaar men intusschen niet luisterde. Plotseling gingen de gaspitten uit. Het bureau had verklaard dat de vergadering gesloten was. De koningin-regentes en de koninklijke familie volgden den stoet, iets wat in Spanje zelden ge schiedt. Op de menigte 'maakte dit schouwspel blijkbaar een diepen indruk. Zoodra het lijk in de „chapelle ardente" in het paleis was r.e.ler- gi-legd is aan de bevolking van Madrid de gelegenheid gegeven geworden voorbij het stoffelijk overschot van deu koning te defileeren. Voortdurend ontvangt de koningin nog be wijzen van deelneming en sympathie van de suuvereinen en van de verschillende Europeesche hoven. Keizer Wilhelm heeft als bewijs van de belangstellingwelke hij stelt in de weduwe var. Alfonso XII, een telegram aan de Spaansche regcering gezonden, dat hij bereid is onmiddellijk het protocol over de Caroline-eilanden te laten teekenen hetgeen dan ook gisteren is geschied. Deze quaestie is dus voor goed uit den weg geruimd. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Gratz gemeld dat de broeder van don Carlos don Alfonso die zich aldaar ophield, op het vernemen der tijding van het overlijden van den koning van Spanje, onverwijld naar Venetie is vertrokken, waar de kroonpretendent in den laalsten tijd ge vestigd was. Uit Londen wordt voorts bericht, dat Ruiz Zorilla die plaat9 heeft verlaten en zich recht streeks naar Spanje heeft begeven. Zijne vrienden verklaren dat de organisatie voor den opstand de republikeinen reeds voor geruimen tijd gereed was. Men wachtte om handelend op te treden, enkel op den dood dc9 konings. Deze berichten mogen echter niet anders dan met omzichtigheid worden aangenomenwant het ontbreekt niet aan tijdingen die hiermede in strijd zijn. Naar luid van een telegram hebben cr te Madrid te Barcelona en te Saragossa inhech tenisnemingen plaats gehad. Naar luid van een telegram, uit Madrid, heeft de koningin-weduwe in de eer9te opwel ling harer smart over den dood van haren ge maal verklaard, dat zij voornemens was zich terug te trekken in een klooster. Maar op de vertoogen der koninklijke familiedat zij te zorgen had voor de belangen van haar kroost en van de Spaansche natie, heeft zij van dat voor nemen afgezien. Castelar, de groote republikeinsche redenaar, heeft te kennen gegeven dat eene wettige en rustige houding in de zware crisis, die heiland thans te doorworetelen heeft, moet in acht wor den genomen. Hij ziet daarin het zekerste middel voor de zegepraal der democratie. De Temps meldt, dat zijn correspondent een onderhoud heeft gehad met don Carlos te Ve netië. Deze heeft verklaard, dat het zijn voorne men is, zich voorloopig rustig te houden eD eerst dan gewapenderhand in de Spaansche zaken tusschenbeide te komen, als tengevolge van een republikeinschen opstand eene anarchie in het land is ontstaan. Hij geloofde niet, dat het der regentes gelukken zal, de rust en orde te bewa ren. Mocht zij echter daarin slagen dan zou hij enkel zijn persoonlijk recht vrijwaren. Zondag werd het lijk van den koning met groote staatsie uit het paleis gedragen om in het Escuriaal ter aarde besteld te worden. Acht Grandes vaD Spanje droegen de lijkkist. Gen darmerie te paard ging de baar vooraf. De lijkkoets verdween als het ware onder de massa bloemenkransen. Rechts van de koets reed generaal Paviakapitein-generaal van Madrid. Onmiddellijk achter den lijkwagen ging de kar dinaal-aartsbisschop van Toledo primaat van Spanje. Ontzaglijk groot was de stoet die het lijk volgde en aan het spoorwegstation uiteenging, n^minister van justitie vergezelde het lijk naar het Escuriaalwaar hij de akte vau bijzetting in den grafkelder opmaakte en teekende. De cortes zijn door de nieuwe regeering tegen den 27sten December bijeengeroepen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin hij verklaartdat de staatkunde der regeering de verdediging zal zijn van de constitutioneele monarchie, van de vrijheid pn de openbare orde. is werkt men nu aan de luchtverversching Op de verbindingslijnen van de tunnel met de lijnen rails langs de dokken. De luchtverversching wonit bezorgd door krachtige ventilatoren of waaiers die in de tunnel een luchtstroom van 48 kilometer per uur zullen leveren. Voetgangers kunnen zich op drie wijzen toegang en uitgang verschaffen door trappen, eene helling en een reusachtige lift die 100 personen tegelijk kan opnemen. De lijn zal een verbindende schakel worden tusschen de Great Northern-, Midland en Sheffield-spoorweg maatschappijen aan de zijde van Liverpoolen de Great Western- en North Western lijnen aan de zijde van Birkenhead, en stelt tevens voor de eerste maal Liverpool in directe verbinding met den Great Western. Nog zijn cr verschillende werken uit te voeren vóór het plan volledig is uitgevoerden daarvoor -icdt iie directie 600,000 preference stock legen pari a 5 pCt. aan, die na de betaling der intresten van de obligatiën, in de allereerste plaats uit de winsten van den spoorweg zullen gevonden worden en prioriteit zullsn hebben over de overige 1,430,000 aandeelen kapitaal. Eene officieelé dépêcbegedagteekend Rangoon 30 Novembermeldtdat de koning van Birmah een parlementair gezonden heeft welke de Engelsche flotille den 26en op 30 mijlen afstands van Mandalay ontmoette. Deze verlangde in 's konings naam een wapenstilstand, waarop generaal Preudergast antwoordde met den eisch van onderwerping van het Birmaansche leger en overgave van Mandalay. De volgenden ochtend stond koning Thibaw alle eischen toe. De forten van Ava gaven zich over met 28 kanonnen terwijl het leger de wapenenen neer legde. Den 28en is generaal Prendergast naar Mandalay gegaan. Op den spoorweg vaD Dornoch naar Gospie (Schotland) is een trein ontspoord en in zee geraakttot groote ontsteltenis van de reizigers in de 14 wagen9 die toen zij tot de knieën in het water zaten meenden midden in den Oceaan te zijn. Het ongeluk liep echter vrij goed af. De passagierswaarvan slechts 6 licht gekwetst waren werden spoedig weer op het droge ge bracht en vervolgden hun reis een paar uren later met andere treinen. De wagens van den ontspoorden trein zijn zwaar beschadigd. De overbrenging van het stoffelijk overschot van koning Alfonso van het kasteel El Pardo dat op 13 kilometers afstand van de hoofdstad is gelegennaar het paleis te Madridheeft Vrijdag plaats gehad. De stad leverde een som beren aanblik opdaar de meeste magazijnen geheel en in vele particuliere woningen de deuren half gesloten waren ten teeken van rouw. Ge durende den geheelen tocht werden kanonschoten gelost. De menigte in den omtrek van het Noorderstation eno het paleis was buitengewoon talrijk. Verscheidene geestelijken en de hofbe dienden gingen den lijkwagen vooraf, welke door acht paarden werd getrokken. De grande9 van Spanje omringden deu lijkkoets. Vervolgens kwamen de leden van het burgerlijke- en militaire huis des koning9 en de grootwaardigheidbeklee- ders. Het Engelsche expeditiekorps in Birma be reikte den 22sten Pagan waar eene afdeeling mariniers eene door den vijand opgerichte bat terij zonder verlies vermeesterde. De Birmanen lieten twee stoombooten van den koning zinken en trokken toen terug op Myingvan, de belang rijkste plaats aan de Irawaddyna Mandalay. De Engelschen maakten zich daarnaop den 25sten meester van Myingyan, welke stad ver dedigd werd door 4000 man; maar dezen ver lieten haar alsook de batterijen aan den oever toen de Engelschen na de stad beschoten te hebben, geland waren en storm hadden geloopen. Het verlies der Engelschen is niet noemenswaard. Het toppunt van „Boycotten" is in het Iersche district Tipperary bereikt. Toen daar onlangs de vader overleed vac een deurwaarder, die vele pachters van hunne hoeve had gezet, en daarom „geboycott" was, heeft men zelfs den timmerman wien de doodkist besteld was, met geweld belet die af te leveren. De tunnel onder de rivier de „Mersey" tusschen Liverpool en Birkenhead, is thans bijna geheel voltooid en op het punt van voor het verkeer opengesteld te worden en weldra zullen er geregelde en talrijke treinen tusschen de ge noemde steden loopen. Voordeel doende met het oponthoud veroorzaakt door eene herziening der dienstregeling, zoowel wat vertrekuren als tarief aangaatdie thans bij het parlement aanhangig Naar aanleiding van de interpellatie van Rei- chenspercher over de godsdienstige missies in de koloniën ontstond in den rijksdag een debat, waaraan voornamelijk werd deelgenomen door Windhorstdie herhaalde malen het woord er langde. Hij verdedigde de Jezuiten klaagde over de uitsluitende ondersteuning van de Evan gelische missies en bracht het g-heele vraagstuk van dsn Culturkampf in het debatwaarbij hij eene krachtige bestrijding der regeering in het vooruitzicht stelde. Bismarck hield verscheiden redevoeringen waarin hij tegen de aanmerkingen van Windhorst opkwam. Hij verklaarde het terugroepen der Jezuiten onmogelijk en noemde bet onwaar dat in de onder Duitschlands beschermde streken slechts Evangelische missies worden toegelaten. Missies, uitsluitend van de Jezuiten uitgaande, kunnen niet worden toegelaten wel echter die van de Duitsch-katholiekeu van welke men vooraf kan aannemen, dat zij zich door het nationaliteitsgevoel zuilen laten leiden. Bismarck wees uitdrukkelijk de vergelijking af door Wind- horst gemaakt tusschen de regeering van Frederik Willem IV en die van Bismarck zeiven, omdat hij niet zelf regeertmaar slechts de meest trouwe dienaar is van den keizer. De volgende bijeenkomst wordt Dinsdag gehouden. Lieskedie onlangs in Duitschland wegens moord op den Frankforter politiecommissaris is ter dood gebracht, was vroeger in dienst geweest bij den schoenmaker J. Saladin te Bazel. Deze heeft thans twee brieven ontvangen. De een, onder dagteekening vau 19 Nov., luidt; „De bloedhonden hebben Lieske vermoord. Door niet bij de rechtbank op te komen zijt gij door het comité gedeeltelijk aan Jien moord schuldig bevonden. Het comité heeft ons opgedragen Lieske ook op u te wreken en u te straffen. Gij moet dus vallen! De brief was onderteekend „Op last van het verbond der wrake." De tweedeeen dag later gedateerd luidde: „Geef u maar geen moeite het helpt toch niets. Het comité der wrake heeft uw vonnis uitgesproken. Het moet ten uitvoer worden gebracht. Elke stapdien gij doetwordt nagegaan evenzoo al wat de politie doet. Het bloed van Lieske roept om wraak De onderteekening luidt „De gelastigden van het comité der wrake." Saladin heeft de bescherming der openbare autoriteit ingeroepen. Een hevige regen heeft de wateren van den Ilis9os en de Kefisos dermate doen zwellen, dat een groot gedeelte van Athene en omstreken tijde lijk eene zee geleek. De straten veranderden in beeken, men kon zelfs de trottoirs niet zien, de treinen en de trams bleven onderweg steken of moesten terugkeeren; verscheidene huizen scheur den en een twaalftal stortte door de sterke drukking van den stroom ineen. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Ook andere plaatsen in Griekenland leden groote schade door hevige regens.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2