Nummer 99. Donderdag 10 December 1885. 8e Jaargang EEN GODSGERICHT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. th ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, UITGEVER: Waalwijk. V In den haard braadde een helder vuur en maakte de netjes gemeubelde kamer dubbel be- hf.gelijk. I o Tan het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van ^dolf Steineh, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de Maas bij Luik is een schip gezonken geladen met 10000 naaldgeweren, bestemd voor Turkije. Aan de universiteit te Luik heeft zich een neef van koning Johannes van Abbissinië als student lateu inschrijven. Hij is een zoon van de zuster des konings. In de kamer is na een lang contradictoir debat over de inmenging der geestelijkheid en andere onregelmatigheden bij de verkiezing der bona- partisten op Corsica de ongeldigheid dezer ver kiezing uitgesproken met 255 tegen 231 stemmen. Te Parijs worden een aantal Parijsche winkeliers gerechtelijk vervolgd omdat zij bij het leveren hunner waren het papier meewogen. Dit papier nu is gebleken door zandsteenpoeder bijzonder zwaar gemaakt te zijnzoodal een stukje van 15 centimeter in het vierkant 12 18 of 15 gram weegt. Door dit nu niet in mindering te brengen bij het afwegen van hun boter, kaas, koffie, suiker enz hadden de klein handelaren een aardig voordeel. Sommigen won nen daardoor dagelijks 15 kilogr. aan verschillende waren. De politie zal voortaan nauwlettend toezicht houden tot wering van dit misbruik. -— Tot opvolger van het hoofd der veilig heidspolitie Kühn te Parijsdie tengevolge van een beroerte is overleden is benoemd de com missaris van politie der wijk van de Chaussée d'Antin de heer Taylor. Hij heeft zich vooral wegens zijne behendigheid in de zaakMar- chandon bekend gemaakt. De arbeider uit Dusseldorpdie door een dollen hond gebeten wasen onder behandeliug van Pasteur gesteld werd, is nu, volgens ver klaring van dien geleerdevolkomen genezen. Naar liet Duitsch van G. Wild. 5e HOOFDSTUK. VERANDERDE VERHOUDINGEN. Hare vnrige liefde en hare hartstochtelijkheid verlevendigden insgelijks de gevoelens van Wilton, van dien egoïst, die steeds alleen aan zich zelve dacht, en hij deed zijn best om zich werkelijk gelukkig te gevoelen, in weerwil van de eenzaam heid, in welke hij gedwongen was te leven. Nadat de zoon van graaf Neville verwijderd was, kon Francis de toekomst zekerder te gemoct zien; hij rekende er op dat de graaf niet hng zoude leven, en dan dan was hij onbeperkt bezitter der rijke erfenis. Ethel gevoelde, evenmin als hij berouw over de begane misdaad zij zag de toekomst roos kleurig in en niet een enkele maal kwam de gedachte in haar op, dat het anders kon uit vallen dan zij in hare plannen droomde. En toch zouden eensklaps de verhoudingen om- keeren 1 Op eenea schoonea maar kóuden winterdag zat lethel dicht aan (Ie ,'j.lc ?an haren gade neergevlijd in het kleine jachthuis. Francis zag er ^enigszins uit alsof hij zich "verveelde. Mij was zoo gaarne voor eenige dagen naar t v., groote stad gegaan, maar hij waagde het met :ezen weusch tegen Ethel uit te spreken. Fit\el bemerkte zijne slechte stemming. Wat scheelt u, geliefde?'' vroeg zij zacht. ■Hm keert eerstdaags naar zijn woonplaats terug. InLverband met Pasteur's ineutingen tegen ^^OT^lolheid verhaalt de reiziger Farinidie de |H|Bari-woestijn, in Midden-Afrika onderzocht, oat in die streken, waar het van slangen wemelt, een dergelijk geneesmiddel tegen slangenbeten wordt toegepasteu wel met goed gevolg. Ieder inboorling heeft daar als hij op jacht gaat, gedroogd slangengift bij zicb. Zoodra hij gebeten wordt, maakt hij een kleine snede, dicht bij de wond en strooit daarin een weinig van het tot poeder gewreven slangengift. Het gewonde lichaamsdeel zwelt dan opmaar na een paar dagen slinkt het weder, en de gebetene is dan volkomen gezond. Ook bij ossen wordt dit geneesmiddel toege past. stad te plunderen zonder eenige belemmering. Zij vielen verscheiden huizen van Europeers aan plunderden de Boedha-kloostersen vermoord den allen die weerstand boden. De koninklijke princcssen werden op straat van hare juweelen beroofd honderden vrouwen uit het volk plun derden het koninklijk paleis. De Engelsche ko- lonel Sladen redde de kroonjuweelen alleen. De bekende republikein Ruiz Zorilladie te Bayonue was aangekomen, heeft zich op verzoek van de Fransche autoriteiten van de grens aan de Pyreneën moeten verwijderen. Hij is van daar naar Bordeaux vertrokken. De Spaansche regeering laat een waakzaam oog houden op de verbannen republikeinen in het buitenland en de autoriteiten in de noordelijke provinciën van Spanje hebben hunne voorzorgen verdubbeld. Men is op elke eventualiteit voor bereid. Frankrijk is overigens zeer geneigd Spanje in deze zaak te helpen door de Spaansche vluch telingen van de grenzen te houden zonder hun het verblijf op Fransch grondgebied tc ontzeggen. Men gelooft dat onder hen, die van de ophanden zijnde amnestie zullen profiteeren, ook Ruiz Zo rilla en zijn aanhangers behooren, De vorige week heeft men te Madrid een depot van wapenen en Carlistische soldaienmut- sen ontdekt, waaruit men meent te kunnen be slissen dat reeds een Carlistisch complot gevormd was. Aan de Times wordt uit Mandalay geseind dat de Btrmaansche bergroovers voortgaan de .1Q— ggggg De graaf streek verlegen over zijn blonden baard. //Ik dacht aan de toekomstsprak hij ont wijkend, «als uw vader weer naar huis komt kan ik niet langer hier blijven." „Gij hebt gelijk, stemde Et?u: ioe ook ik ben het moede langer in deze Mbank-hjkheid te leven, t Best is dal ik aiiju onze verbintenis beken, en Verschrikt viel de graaf haar in de rede. «Neen, neen, Ethel, dal is onmogelijk 1" «Ik vrees zijnen toorn niet," riep Ethe' trotsch, de schoouo lippen optrekkend. «Maar Ethel, dierbare Ethel, hedenk toch mijne geril iejen Lij zal dan zeker de hnod van a aiL.vkoo." 'k versta u," zeide de jonge vrouw er, terwijl zij here kleine hand krampachtig balde. „Gij denkt aan het geld ik ben in n ij -c iie! nie zoo berekenend als gij 1" Ethel j doet mij onrecht; alleen zie ik verder dao gij; ik zou gaarne hebben dat gij steeds van alle kleine zorgen bevrijd bleeft." «Ja, ja, ik laat u volkomen recht wedervaren," riep zij bitter lachend; met een groot vermogen in het verschiet, kunnen wij toch onmogelijk tot dan toe iu nood en zorgen leven. Ik zal mijnen vader van ons huwelijk niets zeggen, maar in alle geval wil ik in uwe nabijheid zijn ik kan er niet aan denken van u gescheiden te leven ik ben uwe vrouw eD wil bij u zijn; zoo ge scheiden te leven is mij erger dan de dood." Zij was opgesprongen en met bliksemende oogen liep zij haastig op en neder. Graaf Francis had er bitter berouw over dit gevaarlijke thema aangeroerd tc hebben. Wat kon Ethel toch heftig zijn 1 Hij had bijna vrees voor haar als zij eens alles wist. «Ik moet weg zeide Ethel," haren gejaagden Een merkwaardig bericht bevat de Westfalische Merkur namelijk dat het centrum besloten heeft in alles den rijkskanselier tegen te werken, door de kredieten voor de marine en de koloniale politiek te weigeren. Volgens de „Post" heeft de Duitsch-Oost- Afrikaansche compagnie met den sultan van Ras Ulula, het hoofd van al de SomalisstammeD, een verdrag gesloten volgens hetwelk het mo nopolie van den handel op de kusten van de grenzen van Zanzibar tot Ras-CJlula haar verzekerd wordt. De sultan staat aan genoemde compagnie eveneens bot strandrecht afdat hem was toe gekend bij een verdrag met Engeland gesloien en men rekent op deze wijze een einde te maken aan de zeerooverijen en de barbaarschheid der Somalis. De Duitschers en Spa'jaarden hebben met hunne Carolinen de kat in den zak gekocht. De wateren daar zijn nl. zoo gevaarlijk en weinig bekend dat het varen bijna ondoenlijk is. Liep onlangs het Duitsche oorlogschip «Albatros op een klip, de kanonneerboot „Itlis" onderging den 31 October hetzelfd lot en moest te Singapore gedokt worden. Een vergadering van Westphaalsche bier brouwers heeft aan de Duitsche regeering een adres gerichtom het gebruik van alle sur rogaten bij de bierbereiding door de wet te ver bieden. Men zegt dat in de toongevende maritieme kringen in Duitschland wordt aangedrongen op eene betere verdediging van de Oostzeekust, aan gezien gebleken is dat bij een onverwachten aanval de kust niet genoeg gedekt is. loop eensklaps stuitend, «ik moet nadenken, want eene verandering moet er komen. Maar zonder mij zult gij deze streek niet verlaten." De graaf kromp van schrik in een. Zij had dus toch het waanzinnig idee als zijne vrouw op te treden. Het afscheid was koeler en korter dan ge woonlijk sprakeloos en nadenkend reed Ethel naar huiszij was over haren echtgenoot en over zich zelve ontevreden. Te huis gekomen wachtte haar eene verrassing; graaf Neville was onverwacht teruggekeerd en had dadelijk verlangd zijne dochter te spreken. Met verwondering vernam Ethel dezen wen9ch haars vadersnooit toch had hij veel behagen in hare tegenwoordigheid getoond. Nog in haar rijkleed traff zij haars vaders kamer binnen. Er heerschte reeds eene aangename warmte, en zij was helder verlicht, een teeken, dat de graaf reeds geruimen tijd vóór zijne dochter moest zijn aangekomen. Ethel wierp een onderzoekenden blik op haar vaderhij was zeer verouderd en zijne trekken zagen er bleek en vervallen uit. Ethel trad op hem toe en wilde hem de hand geven hij stiet haar ruw terug. «Sedert^ wanneer" vroeg hij somber, «sedert wanneer is de dochter des graven Neville zoo diep gezonken dat zij heimelijk liefdesbetrek kingen met een onbekende onderhoudt Ethel verbleekte maar trotsch richtte zij zich omhoog. Zoo was haar geheim dus verraden. «Wie waagt het zoo van mij te spreken?" riep zij overmoedig. «Wie? Iedereen! Sedert maanden brengt gij bezoeken in een huiswelks huurder iu de diepste afzondering leeft. Gij ziet, ik ben goed onderricht. De jonge vrouw sidderde hevig. Een treurig geval van moord is in de Berlijnsche voorstad Charlottenburg ondekt. Dertien maanden geleden was een metselaar aldaar, Marunge genaamd, plotseling verdwenen, en kort daarna werden zijn r ouw en zijn zoon in hechtenis genomenonder verdenking van hom vermoord te hebben. Zij werden echter, wegens gebrek aan bewijzenontslagen. Maar au heeft een pleegzoon van den ver dwenen metselaar het gerecht medegedeeld, dat Marange door zijn vrouw en zijn zoon is ver moord. Op zijne aanwijzingen vond men het lijk van dea vermoordein een kelder onder den grond verstopt. Een bijzonderjgelukkig spoorwegongeluk wordt door het Zwitsereche Vaderland medegedeeld. In de tunnel bij Lavorgo op den Gottha«*dspoorweg, was onlangs een baanwachter op de rails gaan zitten om een oogenblik uit te rusten, en daarbij in slaap gevallen. Een sneltrein uit Giornico kwam aanrijdenen de onvoorzichtige slaper werd door de locomotief medegesleept, 60 meter ver. Toen kwam de tasch van den baanwachter waarin hij eenige klapbussen had, welke voor signalen moesten dienen ouder een der wielen, en ontplofte. Ingevolge die knalseinen stond de trein spoedig stil. Men vermoedde al aanstonds een ongelnk, toen de baanwachter niet te voorschijn kwam. Na lang zoeken werd hij onder de locomotief gevonden. De man was, tot aller verwonderii.g nog levend en Volstrekt niet gevaarlijk gewond, ofschoon hij verscheidene kneuzingen had beko men. Te Weenen i9 groot opzien verwekt door het verdwijnen van een vorstelijk personage, prins Paul Esterhazy. Op een hofjacht is zijn paard met hem op hol gegaan. Men vond het dier later in een bosch liggen maar van den prins is tot dusverre geen spoor ontdekt. Uit het Hongaarsche dorp Kunewald wordt weder een geval van slaapziekte bericht. Daar is Ik ben dus van spionnen omgeven," zeide zij met vonkelende blikken. «Voelt gij u getroffen?" «Tegenover zoo smadelijke beschuldigingen vind ik geen antwoord." j «Beken de waarheid Gij hebt onzen naam geschandvlekt." «Wie kan dat zeggen," schreeuwde zij buiten zich zelve«wilt gij lasteringen gehoor geven «Lasteringen Graaf B. schreef mij en heeft er mij als vriend opmerkzaam op gemaakt, dat gij u op eene wijze gedraagt, die noch uwen naam noch uwen stand waardig is." Ethel drukte dc lippen vast samen en ademde zwaar. Zou zij spreken Zou zij de waarheid zeggen? Voordat ;ij haren man verliet had zij hem nog vast moeten belooven het geheim van hun huwelijk te bewaren. Konde, mocht zij hare belofte breken Zij zuiverde zich daarmede van de op haar rustende vlekmaar haar vader, wat zou die van deze verbintenis zeggen Zou niet zijn toorn op Wilton's hoofd neerkomen Op het hoofd van den man, dien zij zoo vurig, zoo heug, zoo boven alles beminde Neen neen 1 dat kon, dat mocht niet. En Ethel zweeg. Bleek, bevend, met fonkelende oogen en fier opgeheven hoofd bleef Ethel tegenover haren vader staan. Graaf Neville zag in dit zwijgen een bewijs van schuld. Van woede bevende trad hij op haar toe. «Kerlooze," siste hijbuiten zich zelve var. toorn. Zij vertrok geen spier van haar gelaat. «Beken, beken alles, opdat ik den ellendi</eu schurk tuchtige," riep hij wild. «Neen"l

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1