Italië. Rusland. Afrika. Amerika. BINNENLAND. V Aan de memorie van beantwoording op het\yoorloopig verslag der begrooting van staatsspoorwegen, dienst 1886, wordt het volgende ontleend NA LANGE JAREN. een 22jarig meisje, dat nu reeds bijna onafge broken 5 weken lang slaapt. Drie weken geleden ontwaakte zij even voor een zeer korte poos. Dertig dagen lang heeft het meisje geen voedsel binnen gekregen. Eerst sedert eeuige dagen giet men haar melk door den neus. Haar mond is krampachtig gesloten en kan niet geopend wor den. De Italiaansche regeering heeft het burgerlijk bestuur van Massowa aan zich getrokken. De Egyptische ambtenaren verlaten de plaats. Oostcrsche quaestic. PHILIPOPEL, 4 December. De Porie be noemde kadbani Effendi tot agent van Turkije te Sofiaiu plaats van Nihad. Gaabai zal zijne betrekking aanvaarden zoodra zijne zending hier geëindigd is. SOPHIA5 December. Vier ministers zijn heden hier teruggekeerd. Alles doet een spoedig hervatten der vijandelijkheden voorzien. KONSTANTINOPEL, 5 December. De Porte heeft in eene circulaire herinnerd, dat alleen zij, en niet prins van Bulgarije, de voorwaarden van wapenstilstaud en vrede vaststelten moet. Naar verzekerd worüt, heeft Engeland aan de Porte gevraagd het voorstel eener nieuwe con ferentie te doen, welke te Londen zitting houden zou, maar zou de Porte niet genegen zijn, Londen als zetel aaD te nemen. MOSKOU6 December. Heden is, kort voor de voorstelling iu het Duitsohe theater brand ontstaan. De hoogste galerij is geheel wegge brand en de zaal voor het overige uitgebrand. De boeken zijn gered en de foyer is behouden. Een deel der decoraties en kostuums ie wel ge red maar bedorven. De proeven, genomen met de eleclrische ver lichting van het Suez-kanaal worden als vol doende geslaagd beschouwd om van 1 Jan. af a. s. schepen te veroorloven het kanaal ook des nachts te passeeren. Niet alle schepen zullen van deze bepaling kunnen profiteeren en wordt het voorrecht alleen toegee'.aan aan oorlogssche pen en post stoomers, die vau de noodige elec trische lampen ziju voorzien om het gedeelte van Porte Saïd tot aan den 54sten kilometer te bevaren. De schepen maken circa 22 pCt. van het geheele aantal uit. Hieidoor zal zeer veel tijd worden uitgewon nen en de heer de Lesscps hoopt dan ook dat de proef zoo gunstig zal uitvallen dat de pas sage bij den nacht binnenkort aan alle schepen onderscheid kan worden toegestaan. Elk schip, dat hiervan gebruik wil maken moet voorzien zijn van eene electrische lampdie het kanaal tot op 1200 meters vooruit voldoende verlicht. Van de 13700 racharock en dynamiet-patro- nen, die voor de ontploffing van den Flood Rock in the East River tegenover de monding van Harlemriver bij New-York werden gebezigd, zijn er slechts 600 door electrische geleidingen out- stoken. Alle anderen zijn ontploft door den schok die door elk dezer 600 stuks in hunne onmiddellijke nabijheid werd teweeg gebracht. De electrische patronen waren verdeeld in 24 afdee- lingeu van 25 stuks en de electrische stroom werd geleverd door eene batterij van dubbel- chroomzure kali van 60 elementen. Door middel van bakjes met kwik gevuld De graaf stiet een vreeselijken schreeuw uit en zijne hand kwam loodzwaar op het hoofd der dochter neder. Zonder geluid te geven zakte zij in een. De trotsche gestalte des graven beefde als een espenblad. Was hij de moordenaar van zijn kind gewor den Eenige oogenblikken zag hij op de roer- lcoze gestalte aan zijne vorten neder. Wat had hij gedaan? Had hij werkelijk een moord gepleegd Hij vermande zich en hief Ethel van den grond opnog steeds was zij koud en zonder beweging, maar hij voelde haar hart kloppen en een lichte ademhaling ontsnapte aan hare borst. Zij was niet dood maar slechis zwaar verdoofd. Hij vreef hare slapen met opwekkecde wateren en trachtte haar tot het leven terug te brengen. Eindelijk sloeg Ethel de oogen op. Met vermoeide blikken zag zij om zich hecc; zij kon zich nog geeu rekenschap van het ge beurde geven. Daar trof haar oog het lijkkleurige gelaat haars vaders. Een huivering voer haar door de leden en haastig richtte zij zich op. Beider blikken kruisten elkander met een onuitsprekelijke uitdrukking. Eene onaangename stilte heerschte in het vertrek. In den grooten schoorsteen knetterde het vuur in steeds toenemenden gloed dit was het eer.ige geluid, dat het sombere zwijgen stoorde. Eindelijk nam Ethel het woord. „Na hetgeen voorgevallen issprak zij langzaam en met nadruk, „kan ik niet langer hier blijven. Ik zal het slot verlaten en nooit zult gij mij meer wederzien." „Goed ik zal u de middelen verschaffen om overeenkomstig uwen stand te leven," antwoordde de graaf na eenig nadenken, maar wee u, als waarin de einden dezer afdeelingen gelijktijdig werden gedompeld, en het sluiten van den stro -m van de batterij aan den wal werden zoowel de patronen tegelijk ontstoken als ook de valdeur- tjes van de fotografische toestellen geopend en gesloten die de uitwerking der ontploffing van seconde tot seconde opnamen. Op hetzelfde oogenblik werden signalen gezon den naar verschillende observatoria met hei doel om do hoegrootheid en de snelheid van don aardschok door de ontploffing teweeg gebracht, te bepalen. Daar nu de ontploffing ongeveer 15 minuten later dan aangekondigd was plaats had waren sommige waarnemers het wachten moede gewor den en hadden hunne opdracht in der. steek gelaten terwijl anderen iutegendeel op het oor spronkelijk vastgestelde uur trillingen van de aardoppervlakte rapporteerden, die eerst een kwar tier later plaats hadden kunnen vinden. Aan het observatorium van Howard Univer sity 353 kilom. N. O. van New-York, werd eene aardtrilling waargenomen die 21/2 minuut na het oogenblik der ontploffing begon en circa 21/3 minuut duurde. De snelheid van voortplanting der aardgolving was dus 2334 M. per seconde. Waalwijk, 9 December 1885. Door den heer minister van oorlog is aan de Noordbr. maatschappij van landbouw een bedrag van vijf honderd gulden toegekendbestemd voor den hengst, die blijkens den uitslag eener hengstenkeuriDg het meest uitmunttevens voor het fokken van remontepaarden geschikt is. De hengst moet bij de keuring gestationeerd zijn in een der gemeenten onzer provincie on gedurende 1886 in onze provincie gestationeerd blijven voor een dekgeld van hoogstens twintig gulden. Gemelde keuring zal gehouden worden op Maandag 28 December 1885 's morgens ten II urebij den heer Bink op den Teteringschen Dijk nabij Breda. De firma van A. Oerlemans en Zonen te Vrijhoeven-Kapel die een zeer uitgebreiden handel in geperst hooi en in bouwmaterialen drijft, heeft van den minister van W., H. en N. de gevraagde vergunning verkregen om binnen zes maanden haar kantoor door eeD telefoonge leiding mot den rijkstelegraaf te Waalwijk in verbinding te brengen. De wijze van aansluiting van den spoorweg door de Langstraat aan het station te 's Hertogen bosch is afhankelijk van de vaststelling van h^t ontwerp der uitbreiding van dit station. Elke tijdelijke aansluiting, ook de in het voorioopig verslag voorgestelde verbinding, vordert te groote uitgaven, om niet op ernstige bedenking te moeten stuiten. De minister stelt zich voordat een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der uitbreiding van genoemd station weldra aan de volksvertegenwoordiging zal kunnen worden onderworpen. Een nieuw ontwerp is opgemaakt en aan de verschillende plaatselijke autoriteiten toegezonden die daarmede allen behoudeus eenige wijzigingen van ondergeschikt belang, hunne ingenomenheid hebben te kennen gegeven. Aan de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is geeuc uitnoodiging gericht om het baanvak ZwaluweGeertruidenberg in exploitatie te nemen. Reeds voor jaren werd met de maatschappij Grand Central Beige onderhandeld eer uitbrei— gij nog meer schande over mijnen naam brengt." „Wees daarover onbezorgd," viel zij hem met vaste stem in de rede, „ik zal een anderen naam weten te vinden." ,/Wanneer wilt gij gaan „Zoo spoedig mogelijk." Zij stond op, maar wankelde, zoodat de graaf haar moest ondersteunen ten einde haar niet op den grond te laten vallen. Zij verzamelde hare ganschc wilskracht om zijne hulp te kunnen afwijzen en het gelukte haar ook met tamelijk vasteü tred de kamer te verlaten. Drie dagen later reisde Ethel afals doel van haren tocht had zij Parijs gekozen eu aan Francis geschreven dat hij. haar derwaarts moest volgen. 6e HOOFDSTUK. Twintig jaren waren sinds al deze gebeurte nissen verloopen de kinderen waren groot, de grooteu oud geworden. Minnie de dochter der gravin Neville was tot een bloeiend, aanminnig meisje opgegroeid en maakte het grootste geluk uit harer »oede zachte moeder. De graaf was somber en in zich zelve gekeerd ivengeregeld zond hij aan zijne dochter Ethel de voor haar bepaalde rente naar Parijs, waar zij het geld bij een bankier haalde; of zij zelve daar woonde, dat wist hij niet. Voor het uiterlijke bleef hij dezelfde terug- stootende onvriendelijke man, die hij steeds ge weest was maar toch had er in zijn binnenste een groote verandering plaats gehad. Zachte, weeke neigingen beroerden zijn hart- deze golden echter niet de zijnen, maar een vreemd' kind, dat hij op zijn eigen kosten eene uitste kende opvoeding liet geven. Eens, dat hij alleen op jacht was, was hij verdwaald geraakt, en zag hij zich gedwongen ding van bet station Tilburg. De kosten van uitbreiding komen naar aanleiding van art. 4 der overeenkomst van 1 September 1867 ge deeltelijk ten laste dier maatschappij, die echter de noodzakelijkhaid eener uitbreiding voor haren dienst niet erkent. Die onderhandelingen hebben nog tot geene overeenstemming geleid en de uitbreiding van de gebouwen schijnt den minister niet zoo urgent, dat hij meent in de tegenwoordige financieele omstandigheden daartoe, alleen voor rijksrekening, te moeten overgaan. Art. 24. Van het bedrag, der begrooting voor 1885 uitgetrokken, is voor uitbreiding van liet station Rosendaal geen gebruik gemaakt omdat get-ne andere oplossing van het vraagstuk L gevoudeu dan die neergelegd in hetontwe.p, dat door dc kamer in hare zitting van 27 Juni 1884 werd verworpen. Inmiddels is de toestand onhoudbaar en is het te vreezen dat te eeniger tijd een ongeval dit zal aantoouen. Er is echter thans een plan tot gedeeltelijkezeer beperkte uitbreiding in onderzoek. Waar de ininisttr niet kan beschikken over de middelen die noodig zijn om het station in te richten zooals het behoort raag dit hem niet weerhoudenalihans te trachten datgene tot stand te brengen wat vereischt wordt om oogenólikkelijk gevaar te voorkomeD. Omtrent den stempel en het afkeuringsraerk voor de maten gewichten eu gasmeters is vast gesteld dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1886 te bezigen zal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter V., bij den ijk van gasmeters dc koninklijke kaopn. Uit Tilburg schrijft men ons De afgevaardigden der Nooidbrabantsclilrwgipjjl schappij van landbouw hadden jongstled&f Za terdag eene particuliere audiëntie bij den minister van financiën. De minister verklaarde uitdrukkelijk, dat zijne excellentie geen wetsontwerp zal indienen, dat wijziging kou brengen in art. 20 der wet van 25 April 1879 (Stbld no 89) bepalende een termijn van dertig dagen voor de gewone be zwaarschriften tegen de uitkomsten der herziening. De wet bevat echter gtene bep ling omtrent het indienen van vertoogen bij de bóofd-commissie. Zij, en niet de commission heeft voor gelijk matige schatting over het geheele rijk te waken. Voor het onderzoek nopens die gelijkmatigheid in de schatting tusschen de districten onderling en de mededecliug der uitkomsten van dat on derzoek is alzoo geen termijn in de wet opge nomen. Zoolang dus de schalen van schatting Dog niet zijn vastgesteld, en dat zal nog wel geruimen tijd duren is er geen wettelijk be zwaar tegen het indienen van vertoogen betref fende dat onderwerp bij die hoofd-commissie. Van harentwege is ons verzekerd, niet alleen dat men ons inzage zal geveu van de uitkomsten der typenschatting zelfs dan wanneer de uitkomsten niet meer ter visie liggen maar ookdat elke aanwijzing van eene ongelijkmatigheid, tusschen de districten onderling, welwillend zal gewaar deerd worden als eene poging onzerzijds om de taak te verlichten, die de wet aan hare zorgen heeft toevertrouwd. Er is dus verkregen wat binnen de grenzen der wet bereikbaar was. De beruchte paneelzanger Lavertu die deze week in hechtenis ingenomen wegens mede plichtigheid aan den bekenden diefstal van hor loges op den Haarlemmerdijk te Amsterdam heeft opgegeven dat Jan Bot, in gemeenschap met zekeren Hein Meijerbijgenaamd Heintje Lawaaiden diefstal met inbraak zoude hebben gepleegd op de Prins-Hendrikkade No. 9 bij den heer Hannema en tevens de plaats aan gewezen waar de gestolen voorwerpen verborgeu waren. De goederen bestaande in gouden voor werpen zijn op de Lindegracht bij eeu opkooper de gastvrijheid van eenen boschwachter in te roepen, die met vrouw en kind in eene kleine armzalige hut woonde. Dit kind was hetdat het eerst des graven blikken boeideeen kleine knaap met gouden lokkenvan ongeveer vijf jaar oud, en met diepe spijt in het harte had graaf Neville ge dacht datals zijne vrouw hem in plaats van het gehate meisje eencn erfgenaam had geschon ken deze op 't oogenblik even oud moest zijn als de jongen des boschwachters. Als door tooverkracht gedreven keerde de graaf telkens weder naar de boschwnchtershut terug, om den schoonen knaap te zien, die zich verrassend snel aan den ernstigen man gewend had. Met deu kleinen Henri kon-de graaf schertssu, en als de vroolijke kinderlach van den kuaap weerklonk, kwam er ook een spoor van lachen op zijn duister aangezicht. Hij bracht geschenken voor den knaap mede en hij bemoeide zich zooveel met hem, dat het kind een groote neiging voor hem begon op te vatten. Als de graaf kwam, liep hem de kl ine Henri jubelend tegemoet, en als hij heenging betrok het vroolijke gelaat van het kind. Eens deed de graaf den boschwachter het voorstel hem het kind over te latenmaar daarvan wilde de man niets weten. Hij zeide dat de jongen zijn zoon niet was en dat deze hem ter verpleging was toevertrouwd; hij wist niet wat de betrekkingen met deszelfs toekomst op het oog hadden. De graaf drong bij den man aan om hem den naatn der ouders te noemen. De boschwachter beweerde dezen niet te kennen en noch smee kingen noch geld konden hem bewegen meer te zeggen. Daar werd de vrouw des boschwachlers ziek en stierf. Het kind werd den nu alleen staanden teruggevonden. Hel geid is natuurlijk verdwenen. De politie der 5de sectie heeft deze zaak be handeld. Jan Bot was, als de vermoedelijke dader van dien diefstal, reeds vroeger gevangen genomen doch uit gebrek aan bewijzen weer vrij gelaten. (A.) Dezer dagen is gemelddat op eene bovenkamer van een perceel in de Zandstraat te Amsterdam, waar 'oranJ ontstaan was, het lijk van een mati met groote brandwonden was gevonden. Daaromtrent deelt de Amst. Ct. thans het volgende mede De man had vroeger in het perceelwaar thans zijn lijk gevonden werd zaken gedreven, doch was cu woonachtig te Zaandam en vertoefde gewoonlijk Zondag en Maandag te Amsterdam alsdan zijn intrek nemende op de voorheen door hem bewoonde kamer. Hij is Zondagavond nog iu deii Stadsschouwbrug gezien. Zondagnacht te ongeveer één ureis hij thuis gekomen volgens de verklaring der bewoners van de be nedenwoning, en nistoen moeten op zijne kamer twee mannenstemmen zijn gehoord. Maandagavond te negen uren werd door de benedenwoners ontdektdat de zoldering boven hunne hoofden brandde. Men spoedde zich naar boven en vond de deur der kamer van buiten gesloten iets wat onmogelijk door het slachtoffer kon gedaan zijn en dus allen twijfel aan zellraoord uitsluit. Bij ingesteld onderzoek vond men het geheel geroosterd lijk ran L. dievoor zoover men weet geen vijanden had en het leven niet van dc zwarste zijde beschouwde. Het lijk droeg geen uiterlijke teekenen vau geweldpleging. De bedsprei was slechts ge deeltelijk geschroeid. De zoldei onder het ledikant was echter geheel doorgebrand. Het vermoeden dat men het slachtoffer door een slaapdrank heeft bedwelmd, in brand gestoken en daarna op het ledikant gelegd schijnt gegrond te zijn. Het lijk toch was van alle kleederen ontdaan en alle kleinoodiën zijn verdwenen. De overledene, die gewoonlijk voorzien was van eene ruime beursdroeg een gouden horloge met dito kettingeen breeden gouden vingerring met grooten diamanten steendoor kleinere orageveu en eene zakportfeuille welke voor werpen niet zijn teruggevonden. Ook van geld was geen spoor meer te vinden. De man scheen een zwaren doodstrijd te hebben gehad. De gelaatstrekken waren ver wrongen schuim stond op de lippen. Eene ledige brandkastdie mede op de kamer stond vertoonde geen sporen van geweld, maar de ring met sleutelsdie het slachtoffer in den zak droeg was evenals andere voorwerpen van waarde, verdwenen. De gerechtelijke schouwing van het lijk heeft gister plaats gehad. - Zaterdag nacht is het in de Lange Pooten te 's Gravenhage bloedig toegegaan. De 18jarige voermansknecht L., wonende aan den N. W. Buitensingelbezocht de tapperij van zekeren H. in de beruchte Bagijnestraat. Volgens bet zeggen van den kasteleiu moet L. hem een klap in het aangezicht hebben gegeven, waarover eene groote twistpartij ontstonddie in de Lauge Pooten daarmede eindigde dat de voermans knecht in de rechterzijde eene wonde van be- teekenis ontving, toegebracht met een scherp voorwerp waarschijnlijk een mes. De kastelein en de gewonde zijn naar het politiebureel aan de Nieuwe haven overgebracht. Laatgenoemde werd, na verbonden te zijn naar het ziekenhuis ver voerd terwijl de eerste voorioopig in hechtenis werd gehouden verdacht den steek te hebben toegebracht. Thans bevindt hij zich op vrije voeten. Zondag motgen heeft de commissaris van politie den gewonde in het ziekenhuis een verhoor doen ondergaan. "De welbekende Willem Karei de Rooy man tot last; hij wendde zich tot den vermeen den vader om dezen met de inzichten des graven bekend te makeD. Tot 's graven groote vreugde verklaarde de«.e zich bereid den graaf al zijne aanspraken af te staan. De boschwachter werd rijkelijk beloond, en de kleine Henri kwam in de pastorie, om daar zoolang te blijven leeren tot hij naar de univer siteit kon gaan. Graaf Neville zorgde als een vader voor zijn beschermeling en deze groeide voortreffelijk op naar lijf en geest. Nu, in zijn twintigste jaar, was hij een statig jongraensch geworden wiens uiterlijk en manieren in niets herinnerden, dat hij zijne eerste kindschheid in eene ellendige hut in het bosch had doorgebracht. De graaf was trotsch op den jongen man en koesterde de verregaandste plannen voor hem. Ware het mogelijk geweestgaarne zou hij hem als zoon hebben aangenomen om hem de erfopvolging te verzekeren; maar dit kon niet want de onbetwistbare erfgenaam der rijke stam goederen was en bleef graaf Francis Wilton. Maar de grasf wilde zijnen lieveling de toe komst zooveel mogelijk verzekeren en daarom besloot hij hem zijne dochter Minnie ten huwelijk te geven. Door zijne invloedrijke relaties kon graaf Neville zijoen toekomsligen schoonzoon eenen post bij den staatsdienst bezorgen en Henri, in 't bezit van schitterende bekwaamheden en kuD- dighedeii, zag zich eene glansrijke loopbaan geo pend. Met zijn gewoon despotisme had de graaf over de hand zijner dochter beschikt, zonder zich alvorens te overtuigen of zij voor den haar be stemden echtgenoot al dan niet neiging gevoelde. Hij wilde het eenmaal zoo; welke bedenkingen zouden er dan wel tegen kunnen bestaan Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2