Nummer 100. Zondag 13 December 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Jr LUCIFER Co. s 1 Mo van kl Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Wanneer hoofsche vormen en parlemen taire welsprekendheid, eerlijke trouw aan een gesproken woord en belangelooze rechtscha penheid een voorstander ol beschermer be hoefden in de raadsvergaderingen van Waal wijk, dan voorzekermeenden wij, zouden wij geen voortreffelijker kunnen vinden dan in den persoon van liet raadslid Zijlïians. Meenden wij-, want sinds eenigen tijd is onze opinie te dien opzichte vrij wat gewijzigd en wij meenen velen lezers van de tfEcho^ verplicht te zijn daarvan openlijk de oorzaken aan te stippen. Er is weinige weken geleden door een inwoner van Waalwijk een verzoekschrift ge richt tot den raad dezer gemeente, waarin hij opheffing verzocht van een, volgens adres sant, onrechtmatigen last, hem door het be stuur veroorzaakt. Met meerderheid van ééne stem is op dit request goedgunstig beschikt. Het zij zoo Of het noodzakelijk nuttig billijk was in dit geval zoo te handelen wij zu'len er geen woord meer over zeggen. Maar, wat we, helaas te vergeefs verwacht hebben en thans nog moeten betreuren, is, dat de heer Zijlmans, na voorlezing van het verzoekschriftom zijnen vorm bespottelijk en ellendig en door zijn inhoud brutaal tot h t loertigeniet aanstonds zich in volle lengte heeft opgeheven en met verontwaar diging voorgesteld zulk een adres niet in behandeling te nemen. En waarom verwacht ten wij dat in de eerste plaats van den heer Zijl mans Omdat deze bij eeue vroegere gelegenheid een request, oneindig minder brute dan het onderhavige, in krasse be woordingen om den vorm heeft veroordeeld. Of is het overeenkomstig het rechtvaardig heidsgevoel en het gezond verstand des heeren Zijlmans iets af te keuren in A. en datzelfde goed te keuren in een ander, omdat hij toe vallig B. heet? Blijkt uit het bovenstaande reeds dat de heer Z. twee maten bezigt naar gelang de personen bij de zaak betrokken, nog sterker komt dit uit bij de discussie, in de laatste vergadering gehouden over het salaris van den gemeente-geneesheer. Of wij wel weten dat hier een teedere snaar wordt aangeroerd Zeer zeker, maar het gemeentebelang is er in betrokken en dan laten wij ons door geen persoonlijke overwegingen terughouden; waar het de al- gemeeue zaak geldt zullen wij niet wijken voor het kwaad maar het steeds des te stoutmoediger onder de oogen zien. Ter zake nu Nadat in de raadsvergadering van 27 Juni 1884< het voorstel van den heer Mombers met algemeene stemmen was aangenomen, om de gemeentegeneesmiddelen ten behoeve der armlastigen en bloc aan te besteden, trachtte de heer Zijlmans in die van 31 Juli den raad van zijn eenmaal genomen besluit at te brengenofschoon de firma P. J Yan Gils de levering aanbood voor f 200 minder dan de rekening der geneesmiddelen het laatste jaar geweest was. Thans echter vindt de heer Zijlmansals lid der begrotingscom missie, dat de firma Van Gils aan die f 420 te veel heeft en dat het zal zijn in 't belang der gemeentekas en zeker niet tegen dat der patiënten de levering aan te besteden ■volgens tarief. Toen echter eenigen zijner collega's er over spraken het salaris te verminderen van den gemeentegeneesheer, dat, zelfs de heer Zijl mans zal het moeten toegeven, veel te hoog is voor de gepraesteerde diensten, toen trachtte de heer Zijlmans op den hoogst mogelijken toon en met al het gewicht, dat in hem is, zijnen medeleden te doen gelooven, dat de gemeente aan die f 1200 gehouden is, zoo lang de tegenwoordige titularis iu functie blijft. Alvorens verder te gaan laten wij hier, tot recht verstand der zaak, afschriften volgen van a. het raadsbesluit van 23 Eebruari 1881, waarbij dr. Gribling is aangesteld b. de instructie voor den gemeente-ge nees- heel- en verloskuudige, va tgesteld den 15 October 1870 c. het raadsbesluit van 24 Augustus 1870, dat in gezegde instructie wordt aangehaald. A. De raad der gemeente Waalwijk in zijne openbare vergadering van den 23 Februari 1881, Heeft besloten Te benoemen tot gemeente-geneesheer Dr. J. J. Gribling te Maassluismet ingang van 1 April 1881, op eene jaarwedde van 1 1200,en onder gehoudenheid tot naleving der instructie voor den gemeentegeneesheer vastgesteld bij raadsbe sluit van 15 October 1870. De raad voornoemd, enz. B. Instructie en bepalingen voor den gemeente- genees-, heel- en verloskundige, tevens belast met de armenpraktijk. Art. 1. De gemeente genees-, heel- en verloskundige, daartoe door den gemeenteraad benoemd, zal als zoodanig al de armen en behoeftigen van deze gemeente, welke hem door of vanwege het ge meente- of burgerlijk armbestuur zullen worden aangewezengratis naar behooren behandelen, met bijlevering der bandage met toebehooren voor de uitwendige practijk benoodigd, zoo ook die armen en behoeftigenwelke door het bur gerlijk armbestuur dezer gemeente in de gemeen ten Baardwijk, Besoijen en in het Loonschhoekje zijn of zullen worden besteed. Art. 2. Hij zal zonder schriftelijke vergunning van den gemeenteraad de in art. 1 opgenoemde armen praktijk in andere gemeenten niet mogen uit oefenen. Art. 3. Hij zal daartoevolgens art. 4 der wet van den 10 April 1869 (Staatsblad no 65) door burge meester en wethouders aangewezen wordende, de daarbij bedoelde doodschouw zonder belooning verrichten en gehouden zijn in de door hem af te geven verklaringen van overlijden, de zekere of vermoedelijke oorzaak van den dood op te geven, indien hem daarvan iets mocht blijken. De vaccinatiën verricht hij eveneens gratis. Art. 4. De gemeente met der woon willende verlaten, zal hij verplicht zijp, daarvan minstens eene maand te voren aan het gemeentebestuur kennis te geven. De gemeente zonder die voorkennis of wille keurig met der woon verlatende, zal hij geen aan praak hebben op de bezoldiging van de alsdan ingetreden drie maanden. Art. 5. Hij behoeft verlof van den burgemeester om zich voor twee dagen en van burgemeester en wethouders om zich voor langeren tijd uit de gemeente te mogen begeven. De aanvrage om- alsmede het verleenen van verlof heeft schriftelijk plaats. In beide gevallen, zoo ook bij ziekte, doet hij zich ten zijnen koste door een bekwaam en ge schikt deskundige, ten genoege van burgemeester en wethouders vervangenbij verzuim hiervan voorzien burgemeester en wethouders ten zijnen koste in de waarneming der armenpraktijk. Art. 6. Bij niet behoorlijke plichtsvervulling of over geving aan misbruik van drank, of onzedelijk gedrag, ter beoordeeling en beslissing van den gemeenteraad, wordt hij door gezegden raad of geschorst öf ontslagen. Vanaf het tijdstip der schorsing of van het ontslag heeft hij geene aanspraak op de hem toe gekende bezoldiging. Art. 7. Het zal den gemeenteraad niet vrij staan tijdens de genees-, heel- en verloskundige de betrekking heeft aanvaard, den werkkring in deze instructie bepaald, willekeurig of zonder gegronde redenen te vermeerderen, noch de jaarwedde, bij raads besluit van den 24 Augustus 11. vastgesteld, te verminderen. Aldus vastgesteld den 15 October 1870. De raad voornoemd, enz. C. De raad der gemeente Waalwijk benoemt tot wederopzegging den heer J. T. Verlinden, genees-, heel- en verloskundige te Dussen, tot genees-, heel - en verloskundige te dezer gemeente, met den last van de waarneming der armenpractijk, tegen eene bezoldiging van negen honderd gulden 'sjaars, ingaande 1 November en onder verplich tingen en bepalingen als nader zullen worden vastgesteld. Aldus gedaan ter openbare raadsvergadering van den 24 Augustus 1870. De raad voornoemd, enz. Uit deze stukken blijkt 1°. dat dr. Gribling is aangesteld op een jaarwedde van f1200, onder gehoudenheid tot naleving der instructie van 15 October 1870 2°. dat krachtens art. 7 dier instructie de raad niet bevoegd is de jaarwedde te verminderen beneden liet bedrag, vastgesteld bij raadsbesluit van 2 4 Augustus 1 8 7 0, zijnde f900. 3°. dat de raad dus wel bevoegd is de jaarwedde te verminderen tot f900. De heer Zijlmans zou misschien wel willen beweren, dat dit de bedoeling niet is van het raadsbesluit van 23 Eebruari 1881; maar waaruit blijkt dat Daarom houden wij ons aan de letteraan den vorm, waaraan, volgens de eigen verklaring van den heer Zijlmans, niets ontbreekt. Hierbij komt nog, dat niemand den raad de bevoegdheid kan ontzeggen een gemeente ambtenaar, in casu den geneesheer, te ontslaan, zooals de voorzitter en de heer Van der Heijden terecht opmerkten. Als de raad een besluit tot ontslag nam, wie zou daartegen iets doen Dusdanig besluit is, naar onze opvatting, aan geen hoogere goedkeuring on derworpen. We willen, te zijner eer, aannemen, dat de heer Zijlmans dit alles zeer goed wist, toen hij in de raadsvergadering van 27 No vember zoo apodictisch beweren durfde, dat er niet aau gedacht kon worden de jaarwedde van den geneesheer te verminderen, 't Zou immers meer dan bespottelijk geweest zijn, wanneer de groote mijnheer Zijlmans, niet begrijpende hoe een lid van den raad zoo iets kon te berde brengen zonder de stukken in te zien, zelf niet op de hoogte van de zaak, slechts met woorden in 't wild schermde, waarvan de beteekenis en het gewicht alleen gezocht moesten worden in ziju persoonlijk //Ik." Heeft echter de heer Zijlmans de noodige bescheiden goed ingezien en begrepen, dan wist hij meteen, dat niet zijn tegenstanders, maar hij zelf ongelijk had, en hij laadt daar door den schijn op zich, dat de onzin, dien hij trachtte zijnen medeleden te doen slik ken, slechts dienen moest om de jaarwedde van den geneesheer onaangeroerd te houden, ten nadeele der belastingbetalende medebur gers, die hem afvaardigden om huune belan gen te behartigen, en de vraag is gerechtigd: Heeft mijnheer Zijlmans, dusdoende, niet ge handeld tegen zijne eer als fatsoenlijk man, erger, tegen zijnen eed als raadslid? De heer Zijlmans woog hier weder met eene andere schaal voor dr. B. dan voor apotheker A. Als de heer Zijlmans echter gemeend heeft, dat zijne persoonlijke verzekeringen voldoen de zouden zijn om de quaestie voor goed var» de baan te schuiven, dan heeft hij zijnen invloed overschat. De zaak is eenmaal door zijne onhandig heid tot eene question brfilante geworden, en, als de gemeentegeneesheer er de dupe van wordt, heeft hij dit aau de handigheid? van den heer Zijlmans te wijten. Wij willen hem tot slot het volgende herinneren, want we rekenen vast op zijne beterschap in de toekomst De tijden zijn voorbij toen 't voldoende was voor een verwaand persoonoptredende als een orakeldat hij den mond opende om iets te verkondigenteneinde hetdee moedig aangehoord, te zien aangenomen als een geloofspunt. De vraag, wie zegt, wordt tegenwoordig beheerscht door eene andere loat is er gezegd, en men permitteert zich de vrijheid het gezegde te onderzoeken, te beoordeelen, en, als het noodig is, te ver- oordeelen. i1—g"1" üji™i 11 Zondag Ï9 de politie te Brussel verplicht ge weest een persoon te arresteereu, die met kracht en geweld het koninklijk paleis wilde binnengaan ten einde den koning de hand van prinses Cle- mentiue te vragen. Hij zeide de leider van een nieuwen godsdienst te zijn en de toekomst der samenleving te zulleu redden. Men heeft den ongelukkigen krankzinnige naar zijn geboorte plaats, de gemeente Cul-des-Sart teruggezonden. In een fabriek te Gent is een werkstaking uitgebroken, omdat door den patroon drie kleine jongens, dia met het garenknoopen belast wa re vweggezonden zijn. Het getal der werksta kers bedraagt 400. De rust is niet gestoord. De heer De Freycinet heeft in den minister raad medegedeeld dat de groote mogendheden officieel stappen hebben gedaan bij Servie en Bulgarije tot het sluiten van een wapenstilstand Hij zeide gegronde hoop te hebben dat deze stappen een gunstig resultaat zulleu opleveren. De president van den senaat is bij den heer Grévy ontboden om over de bijeenroeping van het congres te spreken. Waarschijnlijk zal die bijeenroeping op 22 December vastgesteld worden. De minister Brisson heeft zich beslist tegen de algemeene tentoonstelling van 1889 verklaard en wel omdat een deel dei personen, die het plan ontworpen hebben zich alleen veel moeite voor hel tot stand komen dezer tentoonstelling geven, om er zelf voordeel van te trekken. De heer Brisson heeft er echter niets op tegen dat zijn ambtgenootde minister van koophandelde zaak in de kamer ter sprake zal brengen hij zelf zal zich dan ook niet met de zaak inlaten. Een burgemeeeter in het Fransche depar tement Landes is tot een geldboete van 200 francs veroordeeld, omdat hij, bij de jongste verkiezing, twee vrouwen tot de stembus h«eft toegelaten. De Lesseps heeft Zondag, te Parijs, niet ver van zijn woningeen val met zijn paard gedaan. Hij wa9 echter niet ernstig bezeerd. De eene helft van zijn gelaat was bebloed en zijn rechterbeen had onder het paard gelegen. Maar toen hij door eenige voorbijgangers op de been geholpen was, kon hij alleen huiswaarts gaan. Maandag was de krasse grijsaard weder volkomen wel er. aan zijne gewone bezigheden. De Fransche afgevaardigde Roque de Fillol heeft een wetsvoorstel ingediend tot het strafbaar verklaren van beleedigingen op brief kaarten. Men dacht eerst over algeheele afschaf fing van de briefkaarten. Maar het gemak er van voor het publiek is te grooten bovendien brengt de 'verkoop van briefkaarten den staat jaarlijks ruim 5 millioen fraucs op. Pasteur krijgt nu ook uit Amerika pa tiënten voor zijne inentingen tegen beet van dolle houder.. Vier kinderen uit Newark (New Jersey) ziju op weg naar Parijs, om zich onder zijne behandeling te stellen. Zij worden vergezeld door een dokterdie de geneeswijze bestuaecren zal. Een van Pasteur's patiënten, een klein meisje, is, ondanks de inenti gen, aan hondsdolheid overleden. Maar zij werd eerst zesendertig dagen nadat zij gebeten was bij hem gebracht, en dat was te laat voor eenige goede uitwerkiug van de inentingen. De Seine i9 in de laatste dagen sterk ge wassen zoodat de scheepvaart reeds gestaakt is

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1