Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. moeten worden. De kleine stoombootjes varen nog doch wanneer de Seine nog 20 c. m. steigt moeten ook deze uit de vaart. De stuurman van een klein stoombootje is Maandag ir. 'twater gevallen en werd door de schroef gegrepen en verpletterd. Zondagmorgen liet de communist Lisbonne, de eigenaar van het restaurant „Du Bagno" te Parijs, in zijn etablissemet 3000 Pargsche armen eten. 600 personen werden tegelijk toegelaten. Het eten begon 's morgens te 8 uur en was om half twaalf afgeloopen. Ieder ontving soep rundvleesch met witte boonen, kaas, wijn, koffie met cognac en ten slotte een glas bier. De gasten van Lisbonne bestonden grootendeels uit mannen en kinderen slechts weinig vrouwen hadden zich aangemeld. De politie had voorzorgsmaatregelen genomen om de orde te handhaven. Als een bewijs van „slechte tijden" ook te Parijs wordt gemeld dat volgens ambtelijke opgaven aldaar verleden jaar in de banken van leecing niet minder dan 28000 trouwringen wer den verpand en dat slechts een klein gedeelte daarvan weder is ingelost. De dynastieke linkerzijde besloot aan de liberale hervormingsplannen van het ministerie mede te werken. Tengevolge van het verleeneu van amnestie wegens drukpersdelicten zullen 1200 strafver volgingen worden gestaakt, en 25 veroordeelde schrijvers op vrije voeten worden gesteld. Vijftien dagbladschrijversdie zich door de vlucht aan de straf hebben onttrokken, zullen naar Spanje kunnen terugkeeren. Naar den tekst van het amnestie-besluit zal zelfs aan Zorrilla en andere vluchtelingen de terugkeer naar Spanje vrijstaan. De geruchten, als zou een huwelijk tusschen Don Jaime, den oudsten zoon van Don Carlos, cn Donna Mercedès, de voorloopige koningin van Spanje, worden voorbereid, houden stand. Zoowel uit Rome eu VVeenen, als uit Madrid verneemt men dat het Oostenrijksche hof er. het Vatica n zich ijverig bezig houden met het zoeken naar zulk een oplossing voor de raoeielijkheden in Spanje. Wam eer in April een prins geboren wordt, -.al men de vijfjarige Mercedès wel van haar verloofde doen afzien. In eene samenkomst der conservatieven is besloten, alle maatregelen der regeering, strek kende tot verzekering der rust in Spanje, te ondersteunen. De dynastische linkerzijde heeft besloten, aan do liberale hervorming van het kabinet haar steun te geven. Volgens berichten uit de grensplaats Gui- puzcoa houden de carlisten, onder aanvoering van een bekend opperhoofd, zich bezig met het invoeren van wapenen uit Frankrijk. De regeering neemt zeer strenge maatregelen op de grenzen. In de Engelsche pers verwekt groot opzien het bericht, dat generaal Prendergast, de bevel hebber der Britsche expeditie in Birma, den correspondent van de „Times," die het leger vergezelde, genoodzaakt heeft naar Rangoon terug te keeren. De „Times" deelt mede, dal zij thans niet meer meer in staat is berichten uit Birma te geven. l)e militaire censuur was reeds tegen de jour nalisten toegepast in de oorlogen in Afghanistan en Egypte, doch minder streng dan thans. Volgens telegrammen, uit Vrijburg te Dur ban ontvangen, en voorkomende in de Engelsche bladen, beschikte generaal Joubert bij zijn aanval op Massouw, over eene troepenmacht van 900 Boeren terwijl aie der vijandige inboorliugen slechts 100 bedroeg. Drie Boeren werden ge dood en 14 gewond; een groot aantal schap;n en runderen werden buit gemaakt. In Engeland is aangekomen een Afrikaanscb Prinsje, Sakala, de 12-jarige zoou van deu koning van Vivi en troonopvolger in het Kionzo-land dat tegenwoordig door zijn oom wordt geregeerd. De prins werd naar Engeland gebracht door der. beer Van der Velde, van den Congo-Vrijstaat. Sakala schijnt een intelligent ventje te zijn. Zijn voortanden zijn op een bijzondere manier afge slepen wat 's lands gebruik voorschrijft als herkenningsteeken van een vermoedelijk troon opvolger. In een onderhoud, dal Parnell heeft gehad met den correspondent van de „Boston Herald," heeft hij verklaard, dat het resultaat der ver kiezingen in Ierland zijne beste verwachtingen overtrof. Aan de partij der nationalisten hebben zij 375,000 francs gekost, maar zij bewijzen het overwicht der home rulers en de zwakte der //loyalisten," die de onrechtvaardige voorrechten van het keizerrijk ten opzichte van letland ver dedigen. De heer Parnell kent het nieuwe parlement geen lang leven toe. Hoewel hij te kennen gaf zich bij de conservatieven te zullen aansluiten geloofde hij toch dat de Engelsche liberale partij, na eene parlementsontbinding en nieuwe ver kiezingen, de Iersche quaeste zou oplossen. Bij de begrafenis van deu voorzitter van den Berlijnschen gemeenteraad, Strassmann die, als Israëlietsteeds een der mikpunten voor de aanvallen der anti-semieten was, hebben de vrijzinnigen der Duitscbe hoofdstad een soort van betooging gehouden tegen de denkbeelden der jodenhaters. Ruim 30,000 personen volgden den stoet. De kist was overdekt met kransen waaronder een van den keizer. De kioouprins liet zich bij de plechtigheid vertegenwoordigen. Prof. Virchow hield een lijkrede. De anti-semitische partij van den hofprediker Stöcker en de zijnen gaat meer en meer achteruit. De Nordd. Allg. Ztg., het orgaan van vorst Bismarck welk blad vroeger den anti-joodscbeu ijveraar niet ongunstig gezind was valt hem nu geheel af, omdat het reden heeft, de partij der anti-semieten als een gevaarlijk onderdeel der socialistische partij te beschouwen. De keizer en de leden van zijn buis hebben, na het veelbesproken rechtsgeding van dezen zomer, geen voet meer in de kerk gezet, als Stöcker preekte. En er loopt een gerucht, dat de hofprediker voornemens zou wezen zijn ambt neer te leggen. Door de betrokken commissie uit den bondsraad wordt met alle kracht er naar ge streefd, om het onderzoek van het weisontwerp nopens den aanleg van het Noord-Oosztee kanaal zooveel mogelijk te bespoedigen. De wets voor dracht zou nog vóór 't Kerstreces bij den rijksdag worden ingediend. Eenige Saksische bergwerkersdie de ex peditie naar Angra P„quena vergezelden, zijn dezer dagen in hun vaderland teruggekeerd. Volgens hen ziet het er daar alles behalve roos kleurig uit. Wegens gebrek aan water is het er bepaald onhoudbaar, 'l Drinkwater moet er uit Kaapstad worden aangevoerd. De kosten van transport beloopan 3 mark per ton. Volgens de „Hamburger Nachrichten" heerscht er, ten gevolge van gebrek aan Duitsche oorlogsschepen in Uuitsch Nieuw Guinea en op de uaburige eilanden volslagen anarchie. Araeri- kaausche avonturiers plegen met de stoomboot Golden Gate rooverijeD en hebben de Duitsche har.delsfactorijen overvallen. Op het perron te Hildesheim heeft een Duitsch onderofficier een soldaat doodgeschoten. De ouderofficier moest den soldaat, die gedeser teerd wasnaar zijn garnizoen transporteeren. Toen deze beproefde te ontvluchten en bij na herhaalde waarschuwing niet staan bleef, gaf de onderofficier vuur en raakte den soldaat in den rug waarna hij onmiddellijk dood nederstortte. Zondag had in het stadje Sarstedtnabij Hanover voor het begin van de godsdienstoe fening een verschrikkelijke misdaad plaats. Een candidaat in de pbilologiedie zich voor zijn staatsexamen voorbereidde, geraakte met zijn stief vader te huis in twistloste op dezen een re volverschot dat het doel misteen vervolgde toen deu vluchtende op de straatwaar hij hem met tien messteken in de borst doodde. De redee dezer gruwelijke daad is de veeljarige wanver houding, die tusschen beiden bestond. Zijn eigen vader had de moordenaar zeer lief gehad, doch door zijn stiefvader meende hij achteruitgezet te zijn. De misdadiger had na het plegen van den moord geen berouw. Te Weenen heeft een groote juweelen- en gouddiefstal plaats gehad bij deu juwelier Gra- nichstadteu alwaar zoowel de ijzeren kasten als de winkel-uitstaliingen zijn opengebioken en be roofd. De gezamelijke schade beloopt 400,000 florijnen. Dinsdagavond zijn op de Arlbergbaan bij Rludenz (Oostenrijk) twee personentreinen op elkaLder gcloopen. Twee conducteurs werden gedood en twee passagiers zwaar gewond. gedaan om liet te vernielen. Een trappen van het Te Turijn is eene poging standbeeld van Victor Emanuel dyuamietpatroon is op een dei voetstuk gelegd en de ontploffing werd veroorzaakt door een lont. Het standbeeld werd niet erg beschadigd. Verscheidene aïrestatiën zijn gedaan. Onder de arrestanten bevindt zich een professor in de scheikunde. Maandagavond werden de Spaansche gezant Del Arco en de gezantschapssecretaris Leal te Rome bij hunne tehuiskomst door drie personen aaugevallen. Toen de portier te hulp kwam gingen de aanvallers op de vlucht. Twee van hen heeft men nog gevat en den derde is men op het spoor. l)el Areo heeft aan het hoofd en de borst lichte verwoudigen bekomen. Een huisheerzooals er niet velen zijn, is onlangs te Genua overleden. Deze man, Martini genaamd, die 15 huizen in eigendom had, bepaalde bij uitersten wil, dat ied *r zijner talrijke huurders levenslang kosteloos kau blijven wonen. Het denkbeeld van het herstel van den status quo ante verliest blijkbaar terrein. De Engelsche vertegenwoordigers, White en de hertog de Nouaillesverklaren dat er eenige voldoening gegeven zal moeten worden aan de wenschen der bevolking. Ook dc ove.ige ambassadeurs verbergen hunne meening nietdut er in dien zin iets gedaan zal moeten worden. Men gelooft algemeen, dat hierover weldra de gedaeluenwis- selingeu tusschen de mogendheden hervat zullen worden. Oostenrijk zal voorstellen dat er eene techuische commissie zal worden ingesteld be staande uit de militaire attachés te VVeenen welke de voorwaarden van den Servisch-Bulgaar- schen wapenstilstand vaststellen zal. Wilhelm Henry Vanderbili, die te New-York plotseliüg overleedwas de tweede zoon van Cornelius VanderbiU. In 1821 werd hij op Staten Island geboren. Hij ontving slechts eene zeer gewone opvoeding en toonde weinig vlugheid vóór zijn dertigste jaar. Zijn vader achtte hem eerst geheel ongeschikt om hem op t volgen maar anderen vonden den zoou lang nut dom, alhoewel hij niet vlug van bevatting was. Hij huwde mej. Kissum eene Hollandsuhe van ge boorte die zijn eerzucht prikkelde en toen zijn vadei aan verschillende Amerikaansche spoorwegen verbonden werd, gaf hij daaraan zijn zoon Willem Henry eene betrekking. Onder leiding van zijn vader ontwikkelde hij zich langzamerhaud tot een bekwaam operator. Men strooide echter ook wel hel gerucht uit dat zijn vader hem slechts als een blind werktuig gebruikte eu dat hij kocht of verkocht om het publiek te misleiden. Dat zijn vader hem echter hooger schatte, bewijst dat hij hem de beschikking liet over 4/s van zijn kapitaal van f20,000,000. Dat de broeders en zusters v.in Willem Henry daarmede geen genoegen namen, toonden zij door hunne pogingen om het testament voor ongeldig verklaard te krijgenwat hun evenwel niet gelukte. M n zag den spoorwegkoning weinig in het publiek, en hij mengde zich weinig in publieke zaken nooit in de politiek hoewel hij toch op ver schillende wijzen getoond heeft „publicspirit" te bezitten. De Vanderbilt-uuiversiteit in den staat Kentucky zal zijn naam in eere doen voortleven. Op den morgen van zijn dood bevond hij zich aan het ontbijt zeer goed. Den voormiddag bracht hij door in het atelier van den beeld houwer Ward die bezig is eene buste van hem te maken. Hij lunchte te huis en ging daarna naar het kantoor van de president der spoorwegen Garett. Ongeveer een uur had hij daar vertoefd, toen hij plotseling van zijn stoel viel en na drie minuten een lijk was. Men gelooft dat zijn oudste zoou Cornelius het grootste deel van zijn vermogen zal erven. Het bedrag van dit ver mogen is natuurlijk niet nauwkeurig bekend maar men gelooft algemeen dat hij de erfenis van zijn vaderbedragende zestien millioen p. st. sedert diens dood verdubbelde. Zeker is bet echter dat hij de vermogendste man van de wereld was. Toen hij ophield president van de New-York Central spoorweg maatschappij te zijn plaatste hij 10,000,000 pood in de bank der Vereenigde Staten voor mogelijk komende donkere dagen. Het is uid waarschijnlijk dat zijn dood zooals aanvankelijk gevreesd werd moeielijkheden zal veroorzaken in de finantieele wereld omdat de zorgvuldigste voorzorgen ge nomen waren tegen den tijd dat bij zou sterven. WAALWIJK. Zondag 13 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum Avondlied Die Betende Nicht so angstlich Verhulst. Diabelli. Kuntze. Waalwijk, 12 December 1885. In dato 5 December is bij de kamer van koophandel alhier ingekomen het bericht van ZEx. uen heer minister van waterstaat, handel en nijverheid, dat ZEx. gunstig beschikt beeft op het adres der kamer betreffende „in gebruik stelling voetpad brug Baardwijk- schen ovtrlaat" zoodat, behoudens voorschriften bij het gebruik in acnt te nemen, het voet pad op de brug tijdens de werking van den Baardwijkscheu overlaat voor voetgangers zal worden opengesteld. Door deze beschikking is bij hoogen wa terstand in eene zeer groote behoefte voor zien. Naar aanleidiug van het besprokene, óp de 25 November te Waalwijk gehouden vergadering van Langstraatsche schoenfabri kanten, is het volgende adres door den heer Chr. Kievits, verzonden: Aan zijne excellentie den heer minister van financiën Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekende, schoenfabrikant te Besoijen dat hij met genoegen gezien heeft dat uwe ex cellentie, wenschende meer regelmaat te brengen in de heffing der inkomende rechten, te dien einde eene commissie heeft benoemd dat hij deze benoeming met ingenomenheid heeft begroet flat hij en zijne vakgenooten meer en meer in hun bedrijf belemmerd worden, niet door gemis aan inkomende rechten, maar door ongelijkma tigheid in de helling der bestaanda dat hij de vrijheid neemt ten bewijze daarvan de aandacht uwer excellentie te vestigen op het feit, dat sommige expeditiekantoren thans het buitenlandscli schoenwerk leveren tegen betaling van 5 pet. boven de waarde, vracht en expeditie- loon inbegrepen; daar het inkomend recht op het artikel zelf 5 pet. bedraagt, is het duidelijk dat alleen onnauwkeurige helfiing der rechten dit thans zeer loonend en toenemend bedrijf mogelijk maakt Idat de uitoefening van zijn bedrijf het invoeren van verscheidene hulpartikelen uit het buitenland noodig maakt; dat hij mitsdien geene verhooging van inko mende rechten vraagt of verlangt dat liii alleen wenscht dat voorkomen worde te lage en onnauwkeurige aangifte der waarde van jtet ingevoerde schoenwerk; dat hij meent dat de kortste weg in deze zoude zijnindien uwe excellentie goed mocht vinden de bovengenoemde commissie van onder zoek in aanraking te stellen met den onderge teekende en eenige schoenfabrikanten, teneinde eenerzijds de belangen der heffers van de rechten, dat it> de fiscus, en anderzijds de binnenlandsche nijveren hunne adviezen zouden kunnen wisselen, om langs dien eenvnudigen weg te geraken tot het ook door uwe excellentie beoogde doel, eene meer gelijkmatige helling der inkomende rechten. Van dit adres is op de vergadering van schoenfabrikanten, gehouden den 9 Decem ber, ain belanghebbenden kennis gegeven. Verder is nog op deze bijeenkomst bij acclamatie geproclameerd tot candidaat voor het lidmaatschap der provinciale staten in bet district Heusden, de heer Chr. Kievits, schoenfabrikant te Besoijen. Tengevolge eener algëmeene aanschrijving van ged. staten Dopens de herziening van de borgtochten der gemeente-ontvangers in deze provincie, heeft de raad der gemeente Capelle op grond van art. Ill der gem. wet, besloten, den borgtocht van den ontvanger der gemeente van f 800 te verhoogeu tot f 1800, te verzekeren door raiddel eener hypothecaire inschrijving op *eep aan den ontvanger behoorend perceel land. Bij kon. besluit is, met ingang van I Januari op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. mr. F. X. A. Verheijen en mr. H. J. K. Dijckmeester, uit hunne betrekking van school- opz., respect, in de arroud. Waalwijk en Dordrecht. Bij besluit van ZEx. den heer commissaris des konings dd. 4 Dec. jl. A no. 3, is benoemd tot veldwachter der gemeente Capelle J. de Visser te Veen. Door de le kamer is het wetsontwerp betreffende de verlegging van den Maasmond aangenomen, Daarentegen werd de overeenkomst met de Hollandscbe IJzeren Spoorwegmaatschappij be treffende de exploitatie van de lijn Amersfoort Kesteren, na bestrijding door de heeren Van Naamen, Latte en Sickesz en verdediging door de heereu Tak van Poortvliet, Pijnappel, Visser van Hazerswonde en den minister van waterstaat, verworpen met 20 tegen 12 stemmen. In de tweede kamer is met 63 tegen 6 stem men aangenomen de nader gewijzigde motie van de heeren Van Delden en Lobmanbe tuigende dat het niet wenschelijk is, thans wij ziging te brengen in de getalsterkte der schut terijen of nieuwe regimenten op te richten. Bij het voortgezet debat over de begrooting van binnenlandsche zaken zijn geschrapt de volgende posten f 1500 voor een conservator aan de Leidsche Hoogescbonl; f 500 voor tractementsverhooging van den directeur van het ethnographisch museum te Leiden f 12800 voor een nieuwe plantenkas te Gro ningen. Bij den post voor middelbaar onderwijs drong de heer Heldt aan op het verstrekken van kos teloos onderwijs aan de hoogere burgerscholen in scheikunde voor bakkersleerlingen. De minister verklaarde dat hij het verstrekken van kosteloos onderwijs aan rijksscholen in som mige gevallen in het algemeen bij eene nadere wetsherziening zou overwegen. Subsidiën voor middelbare meisjesscholen kan de minister na de gevallen beslissing niet andermaal voordragen. E:n amendement om voorloopig de subsidie te schrappen voor de tuinbouwschool in de Watergraafsmeer werd verworpen met 34 tegen 32 steramen. Het araendement van den heer Fabius om f25,000 te schrappen op den post voor normaal lessen is ingetrokken. Het gehecle hoofdstuk V der staatsbegrooting, binnenlandsche zaken, is Vrijdag met algemeene stemmen aangenomen, na goedkeuring van een post voor subsidiën voor monumenten en na eenige discussie over de inrichting van het rijks museum te Arasterdam, waarbij de heeren De Beaufort en Schaepman hulde brachten aan den bouwmeester. De minister beloofde nader overleg omtrent sommige verschikkir.gen in het museum. In zake het adres uit Wijmbritseradeel trok de heer Wijbenga zijn voorstel in. De heeren Verniers van der Loeiï en Roëll verdedigden den raad van state tegenover den lieer Savornin Lohman. Daarop nam de discussie over de begrooting van marine een aanvang. De heeren Viruly en De Beaufort bestreden het hooge eindcijfer en drongen aan op intrek king der nieuwe posten, die de minister op de begrooting bad gebracht. De heeren Van der Hoop en Schiramelpenninck van der Oije verdedigden den minister. De heer Reut her weuschte eene verdeeÜDg der nieuw benoodigde uitgaven over enkele jaren. Maandag voortzetting. Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot het beffen van een statistiek—recht bij invoer tot verbruik van goedereu, vrij van invoerrecht en accijns, en bij uitvoer van goederen uit het vrije verkeer. Het recht wordt voorge steld op 5 cents per 1000 kilogram, onderdeelen gerekend voor volle duizend kilogram. Zijn de goederen verpakt, dan wordt het recht berekend over het bruto-gewicht. Voor levende varkens, hokkelingen kalveren, schapen en lammeren is ééu cent per stuk, voor ander vee twee cents per stuk te betalen. Er zijn enkele vrijstellingen, die echter niet beletten, dat de regeering van dit recht een bate van een half millioen verwacht. Uit Boxtel schrijft men ons van Woensdag: Tot welke treurige gevolgen de lichtzinnigheid der jeugd vaak leidt, bleek wederom verleden Dinsdag. Eenige jonge heeren hadden het plan

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2