Nummer 102. Zondag 20 December 1885. 8e Jaargang. li, EEN GODSGERICHT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. TL ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Portugal. llWJll UITGEVER: Waalwijk. NATIONALE Ml LI HE. vri De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Ziterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ.1,00. Franco per post. door het geheelerijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gel/en enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Oproeping tot inschrijving. Burgemeester en Wethouders vm Waalwijk, Gelet op art. 19 der wet van een 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betreffende de inschrij ving voor de nationale militie, 1 Brengen ter kennis van de lelanghebbenden Dat alle mannelijke ingezeteiendie op den 1 Januari van het jaar 1886 hm 19de jaar zijn ingetreden, namelijk die gebo/en zijn in het jaar 1867, onverschillig of zij redeien van vrijstelling hebben of nietverplicht ziji zich in de maand Januari 1886 voor de militie te doen inschrijven: dat voor ingezetene wórdt gehouden lo. hij, wiens v der, of, isdeze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de we» van den 28 Juli 1850 (Staatsblad No. 44) 2o. hij, die geen oudffs of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maandenden 1 Januari 1886 voorafgaanle in Nederland verblijf hield; 3o. hij van wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk veblijf houdt; dat voor ingeaèten niet wordt gehouden de vreemdeling, benoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aai de verplichte krijgsdienst is onderworpen, ol wair ten aanzien der dienstplich tigheid het beginse' van wederkeerighcid is aan genomen terwijl caarentegen hij, die na eerst na het intreden van Zijn 19de, doch voor het vol brengen van zijn 20ste jaar, ingezeten wordt, verplicht is, ziel, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan ;c geven dat voor militie niet wordtingeschreven: lo.de in een /reemd rijk achtergebleven zoo n van een ingezeten die Nederlander is en 2o, de in ejn vreemd rijk verblijfhoudende ouderlooze zom van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten f dat de inschrijving geschiedt lo. van ein ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze oveileden de moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. var hem, die geen vader moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd briten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hi; woont 4o. 'an den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente, waar zijn -vader of voogd het laatst in Nederland ge woon! heeft. Naar het Duitsch van G. Wild. 8e HOOFDSTUK. SIR HENRI. De hravin wist er niets van dat Henri reeds jaren lang de beschermeling van haren ec'itgenoot was. Het slot lag tamelijk ver van het dorp, in welks pastorie Henri als kind een onderkomen had gevonden en, daar de graaf zijne vrouw niet mededeelde waarheen hij ging en vanwaar hij kwam, zoo was deze geheele aangelegenheid voor haar een geheim gebleven. Aan Henri had de graaf heel eenvoudig ge zegd «mijne familie behoeft er niets van te weten, dat ik sedert uwe kindschheid voor u heb gezorgd." Sir Henri was dit voldoende, want hij kende de vreemde, in zich zelve gekeerde gemoedsge steldheid des graven, en hij was veel te beschei den om een punt aan te roeren, dat in een geheimvol duister gehuld scheen. Het meest gevoelde Henri zich tot de gravin aangetrokken hij begreep niet hoe het zijn kon dat de graaf zijne vrouw niet beminde. Hem scheen zij het beste, edelste wezen, dat ooit de aarde gedragen had en ook tot den graaf sprak hij over haar met zulk eene begees tering dat deze bijna ijverzuchtig begon te worden. In zijn zelfzucht verlangde bij, dat Henri van hem alleen hield, want hij verving ▼oor den jongen man zijne heele familie. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd tot liet doen van die aangifte verplicht. Met de waarschuwing, dat diegenen, welke zich op den 31 Januari 1886 niet hebben aangegeven, overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, 12 December 1885. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. De «Patriote" meldtdat de lietr Dumont afgevaardigde voor Nyvel, hij de kamer van ver tegenwoordigers een wetsontwerp heeft ingediend, waarhij wordt voorgesteld om een invoerrecht van buitenlandsch vee te heffen. Het blad voegt er bij, dat een door de rechterzijde gehouden bij eenkomst zich verklaarde ten gunste van dit voorstel waartegen ook de regeering niet vij andig gezind is. De lib rale afgevaardigden van Gent zouden het voorstel bestrijden. Het kasteel Kinkempois, bij Luik, is dror brani vernield. De verzameling van schilderijen alsmede die van porselein en kunstvoorwerpen werden voor een groot gedeelte gered; maar er ging toch veel kostbaars verloren o. a. een schilderij van Tenierswelke op 15 a 20,000 francs werd geschaten van de belangrijke boe kerij bleef nagenoeg niets gespaard. Vele kost bare boeken en handschriften zijn daar verbrand. De schade is zeer aanzienlijk. Het kasteel was het eigendom van Burggravin Clcrembaulteen nicht vau Ferdinaud de Lesseps. Een ontploffing van mijngas heeft in de kolenmijn Collard toebehoorende aan de maat schappij Cockerill te Seraing plaais gehad. Twee personen zijn gedood. In den Donderdagochtend gehouden minister raad werd besloten om van de kamer te vragen goedkeuring van 't geheele bedrag dor kredieten voor Tongkin en elke vermindering te beschou- Lord Oswald kwam met zijue jonge zuster naar het slot Neville en achter de oude sombere muren begon een vroolijk leventje. Minnie gevoelde zich zoo opgeruimd, zoo ge lukkig als nooit te voren de waarschuwingen harer moeder waren vergeten, en zonder na denken gaf zij zich over aan de neiging, die hare jonge ziel vervulde. Zij beminde en wist dat zij weer bemind werd. Aaugenaam en vroolijk verliep de tijd op die wijzede anders niet zeer gastvrije graaf had er niets tegen, dat er nu meermalen bezoeken kwamen, want hij wilde dat Henri in den om trek bekend werd, en de groote gezelligheid droeg er veel toe bij de huiselijke verhoudingen vrien delijker te maken dan ooit 't geval was ge weest. Sir lienri, onder dezen naam stelde de giaaf den jongen man ook aan zijne gasten voor, was aller lieveling. Men prees zijne goede eigenschappen, niet enkel om den graaf te believen, en, al was het niet recht dnidelijk welke plaats het jongmensch in de grafelijke familie innam, toch werd hij door allen met opmerkzaamheid en voorkomend heid bejegend. Lente en zomer waren aldus voorbij gegaan, en lord Oswald, wiens liefde voer Minnie steeds inniger geworden washad het jonge meisje zijne gevoelens bekeud en was gelukkig door haar jawoord. De jonge lieden hadden de gravin in hun vertrouwen genomen en de arme vrouw ver keerde in bange verwachting, hoe het antwoord haars gemaals zou uitvallen, want lord Oswald had verklaard, dat hij zonder langer uitstel bij den graaf aanzoek om Minnie's hand wilde doen. wen als eene afkeuring der staatkunde van het kabinet De regeering zal zeer waarschijnlijk den 28 sten Dec. aanwijzen voor het congres. Het rapport van Pelletan ten gunste der liquidatie van de zaken Tongkiü betreffende werd in de kamer begroet herhaaldelijk met protesten van het centrum met goedkeuringen van de uiterste rechter- en van de linkerzijde. Op het einde der zitting van de kamer verklaarde Brisson dat de regeering bereid is om te verdedigen het geheele bedrag der posten voor en de bezetting van Tongkin. De beraadslaging is bepaald op Maandag. Met groote meerderheid van stemmen heeft de Fransche kamer hare goedkeuring gehecht aan de besluiten van het kabinetwaarbij een aantal geestelijken die zich met de verkiezingen bemoeid badder?gestraft zijo met de gedeelte lijke inhouding hunner bezoldiging. Baudry d'Asson had de zaak ter sprake gebracht en het gedrag der regeering in deze ten heftigste afge keurd. De minister van onderwijs en eeredienstde heer Gobletverdedigde de regeering in eene breede uiteenzetting van feiten welke redevoe ring op voorstel van den heer Leroy, in alle ge- meenteu des lands zal worden aangeplakt. De regeering zeide hij had in elk geval gehandeld volgens de wetmaar die nog niet eens in volle kracht toegepast. De regeering had trouwens meermalen getoond der geestelijkheid niet vijan dig te ivezeu en sirafte slechts bij hooge nood zakelijkheid en met gematigheid. Zoolang echter de staat de geestelijken betaalt, zeide de minis termag ze minstens van haar dezeifde gehoor zaamheid verlangen als vau de andere ambtenaren. De minister van oorlog heeft generaal De Courcy per telegraaf verzocht de" kolonel Bor- gins-Desbordesden schrijver van het rapport over kolonel Herbinger naar Europe terug te zenden. De*.e terugroeping geschiedt op verlangen van De Courcyomdat Borgins-Desbordes uiet op de hoogte is van zijne positie die hij in het leger bekleedt. In een door generaal De Courcy gezonden verslag over de krijgsverrichtingen der verschil lende kolonnes in Tonkin wordt gezegd dat door Fransche soldaten een groot aantal roovers gedood en vele oorlogsjonkcn in den grond ge- De uitslag was niet gunstig in hoffelijke koele woorden betreurde de graaf het een weigerend antwoord te moeten geven, daar hij reeds op eene andere wijze over Mi nie's hand beschikt had en als de ontroerde jonge man antwoordde dat Minnie hem beminde en gehoopt had de zijne te worden, toen was de graaf tot een dier uitbarstingen van gramschap gekomen, die hem voor zijne omgeving zoo verschrikkelijk maakten. Diep beleedigd had de jonge lord het slot verlaten en de graaf gaf terstond het bevel, dat niemand meer voor lord Oswald en zijne zuster te huis zoude zijn. 's Avonds vau denzelfden dag had de graaf met Henri een langdurig onderhoud en terwijl hij voor den minnaar zijner dochter slechts harde woorden had gehad, nam hij hier zijne gansche overredingskunst te baat om den jongen man te overtuigen, dat Minnie alleen aan zijne zijde gelukkig kon zijn. Henri was het lieve meisje van ganscher harte toegedaan, in den graaf vereerde hij zijnen wel doener en, wat het beslissendste was, hij hield Minnie's hari nog voor vrij. Zoo schikte hij zich naar 's graven wensch en onderdrukte de inwendige stem, die hem waar schuwend toeriep eerst zijn hart te beproeven, of het nog vrij en onberoerd was gebleven om Minnie's beeld geheel en onverdeeld te kunnen opnemen, en, toen graaf Neville hem de berende Minnie toevoerde, drukte hy gewillig den ver- lovingskus op hare rozenroode lippee. Voordat hei zoover gekomen was dat Minnie zich met Henri liet verloven had er nog een heftig tooneel plaats gehad. In weerwil vas de vrees voor den mateloozen toorn des graven, had de graviü ten gunste van boord en veroverd zijn. Honderd roovers werden in één hol gedood en twee versterkte dorpen werden genomen. Het herstel van orde en rust maakt vorderingen. Volgens inlichtingen door de Propaganda tc Rome ontvangen zijn tot 1 November in het Vicariaat van Oostelijk Cochinchina, waarin Hué gelegen is, vermoord: 9 Fransche nmsionnaris- sen 7 inlandsche geestelijken, 60 kathageten 270 inlandsche geestelijke zusters en 24000 christenen 500 christelijke gemeenten of paro- chieën zijn geheel verr.it.-id, 225 kerken verbrand; 17 weeshuizen 10 nonnenkloosters4 land bouwkoloniën 2 se.minariën en 2 apotheken on dergingen hetzelfde lot. Er is van eene internationale commissie te Nice een verslag verschenen over de gevolgen van de speelhel te Monte Carlo. Het geeft een staat van de zelfmoorden, die van 1877 tot 1885 aldaar hebben plaats gehad als gevolg van den hartstocht van hef spel. Niet minder dar. 1820 personen hebben in die acht jaren na hun vermogen aan de bank verdobbeld te hebben zich van kant gemaakt. De hier bedoelde statistiek, opgemaakt door den ltaliaanschen consul te Nice geeft den naam den ouderdom de woonplaats van elk dier zelf moordenaars op, alsook de dagteekening van den dood van elk hunner; zij geeft voorts eene ver zameling van brieven, waarin de rampzaligen de reden uiteenzetten die hen tot zelfmoord heeff gebracht. Bijna allen vervloekten het uur, waarop zij voor het eerst den voet te Monte Carlo gezet hadden. Engeland en Amerika hebben in bo vengenoemde jaren betrekkelijk slechts een gering deel in het aantal zelfmoordenaars geleverd. Een tiende hunner waren Duitschers en Oostenrijkers. Verreweg de meesten behoorden tot de Fransche, Italiaansche en Russische nationaliteit. In een waterput te SouterainDep. de la Creusezijn Dinsdag de lijken gevonden van een vrouw hare dochter en twee kleinkinderen. Men vermoedtdat de vrouw eerst de kinderen in den put wierp en toen zelf er in sprong. Het geval maakt grooten indruk. Don Fernando hertog van Saksen-Coburg echtgenoot van wijlen dona Maria da Gloria en vader van den tegenwoordigeti koning van i—Ml lord Oswald gesproken en Minnie had haren vader onder heete tranen gesmeekthaar de gade des geliefden mans te laten worden. Alle3 was vergeefsch geweest, en het nnlte- looze van haar bidden inziende had de gravin zelve eindelijk hare dochter verzocht zich naar de wenschen haars vaders te schikken en afstand te doen van hare liefde. Bevreesd voor het wilde dreigende uiterlijk van haren vader, had Minnie alles ingewilligd; ja, haar vader had haar zelfs de belofte afge perst Henri met geen enkel woord te doen vermoeden, dat zij een ander beminde want de graaf was scherpziend genoeg om te voorzien, dat Minnie in hare vertwijfeling zich op de edelmoedigheid van Henri zoude beroepen, en graaf Neville was overtuigd, dat zijn bescherme ling, zelfs hem ten spijt, Minnie hare vrijheid zou teruggeven. De schuwe schroomvallige houding van zyne bruid hield Henri voor schuchterheid met de hem eigene fijngevoeligheid vermeed hij het dus zijne rechten als bruidegom te doen gelden en Minnie was hem daarvoor dankbaar. Eenige dagen gingen op deze wijze tamelijk kalm voorhij. Lord Oswald liet niets van zich hooren, en de gravin, die gevreesd had dat hij pogingen zou doen om Minnie te spreken, ademde lichter. Al bracht hare dochter nu geen hart vol liefde ten huwelijk, toch hoopte zij het beste voor Minnie's toekomst, want sir Henri's edel karakter was haar waarborg genoeg voor een leven vol rust en vrede aan zijne zijde. Wat kon hare dochter nog meer verlangen. Haar zelf was 't niet vergund geweest zoo stil en vreedzaam door het leven te gaan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1