"IÏÏnne^ogT"" Engeland. Italië. Duitschland. Verzendingen van het postkantoor Waalwijk) Oostenrijk, Dienstregeling van het postkantoor Waalwijk. UITVOERINGEN. Portugal, is in den ouderdom van 69 jaar overleden. In 1836 trad hij in het huwelijk met dona Maria, aan wie de troon betwist werd door dom Miguel. Het volgende jaar ontving hij den titel van koning. Toen in 1853 de koningin gestorven waswerd hij regent des rijks gedurende de minderjarigheid van zijn zoon dom Pedro, die in 1867 kinderloos overleden, opgevolgd werd door zijn broeder dom Luiz, den tegenwoordigen koning. Dom Fernando sloot in 1869 een tweede huwelijk (morganatisch) met eene ballet-danseres Elise Hensierdie verheven werd tot gravin van van Edla. Zij was eene liefdevolle gade een voudig van manieren beminnelijk in den omgang trok zij de personen die het echtelijk paleis bezochten, ook door hare gastvrijheid aan. Toen in Spanje tijdens de republiek na den val van Isabella IInaar een koning in het buitenland werd omgezien werd de kroon aan don Fernando aangeboden. Maar hij weigerde die heerlijkheid. Don Fernando legde veel ten koste aan zijne bezittingen, die hij aanmerkelijk verfraaide. Hij was een liefhebber van bouwen en van oudheden. De Pall Mall Gazette heeft reden te gelooven dat de plannen van Gladstone ten opzichte van Ierland de volgende zijn lo een parlement te Dublin dat dc volledige controle heeft over de zuiver lersche zaken 2o het recht vau veto zal door de kroon worden uitgeoefend alleen op advies van het ministerie voor Ierland3o lersche afgevaardigden zullen blijven zitting heb ben in Westminster voor de algemeene rijkswet geving; 4o de lersche politie zal geheel staan onder lersche controle 5o Painell zou voldoende waar borgen moeten geven voor loyale bescherming der minderheid en voor de handhaving der wettige rechten en belangen van de grondeigenaars. geschonken. Vroeger was de man een welgesteld glazenmaker geweest, doch met den achteruitgang der zaken was ook de oneenigheid in 't gezin gekomen. Zondagmorgen om 7 uur heeft de wreedaard, toen zijn zoon reeds het huis verlaten had, zijn vrouw, terwijl zij sliep, met een hamer op het hoofd geslagen en daarna met een mes den hals opengesneden. Toen de zoon weder tehuis kwamvond hij de deur gesloten met geweld opende hij haar en terwijl hij binnenging, ontsnapte de moordenaar. De zoon vond zijn moeder dood op den grond voor het bed liggen. Dg moordenaar was spoedig door zijn zoon ingehaald en aan de politie overgeleverd. In dc kamer is gesloten de algemeene beraad slaging over de peraequatie. Met 275 tegen 168 stemmmen werd eene motie' van orde aan genomen waarmede de regeering zich had vereenigden waarin verklaard wordt dat de kamer alle ingebrachte voorstellen eenvoudig verwerpt en overgaat iot de beraadslaging over de artikelen. De akte van bemiddeling tusschen Duitsch land en Spanje is Donderdag op het Vatikaan geteekend door de vertegenwoordigers van beide landen en door kardinaal Jacobini. Het gerucht liep in de parlemeutaire kringen dat het ministeriebij de opening van het par lement de herkiezing van den heer Peel, liberaal, tot president van het lagerhuis zou bestrijden ten einde de sterkte der conservatief-Iersche coalitie tegen die der liberalen te meten. Iu den laatst gehouden kabinetsraad is besloten geen conservatieven candidaat te stellenzoodat de heer Arthur Peel dus den presidentszetel weder zal innemen. De Times heeft uit Rangoon bericht ont vangen dat onder de Britsche troepen in Birmah de cholera is uitgebroken. Het gerucht dat de Birmaneezen verscheidene Europeanen hadden vermoord, wordt in de laatste berichten bevestigd. Het kabinet beraadslaagde gisteren over den toestand in Soedan. De Times verneemt dat er geen plan bestaat op het weder bezetten van Dongola. De militaire maatregelen zullen van louter defensieven aard zijn. De Berliner Börsenkurierwelke aanzienlijke voorstanders van beschermende rechten vertegen woordigt valt zeer heftig de keus van Antwerpen als aanleghaven aan. Daardoor zullen zegt het blad de Duitsche booten eigenlijk slechts voor de Belgische en de Engelsche nijverheid gesubsidieerd worden, terwijl de geheele nijverheid van Oostelijk Duitschland (b. v. Silezie) van de voordeelen der subsidie uitgesloten is, te meer omdat de tariefpolitiek van Pruisen's minister voor spoorwegen tot dusver weigerde een uit zonderingtarief voor goederenwelke uit die Duitsche nijverheidsstreken over Hamburg Bremen naar zee verzonden v, orden. Het blad eischt dringend billijke tarieven daar na het proefjaar zonder twijfel Antwerpen voor den geheelen duur van hst geheele contract zal gekozen worden. Immers, tegen Antwerpen spraken nu reeds zulke gewichtige redenen dat die haven niet eens voor eene proef had mogen gekozen worden. Maar, ongelukkig genoeg, hebben de kringen, welke over de keuze beslisten zich laten leiden door bijzaken maar niet het belang van Duitschlands nijverheid en belasting betalenden betreffende overwegiugen. Bij den rijksdag is ingekomen het ontwerp tot het graren van een kanaaldat de Oostzee met de Noordzee in verbinding moet brengen. Het zal een groot en kostbaar werk zijn er. niet minder dan 156 millioen maik kosten, waartoe Pruisen 50 en bet Duitsche rijk 106 millioen zal bijdragen. Dat zulk een kanaal zoowel uit een krijgskundig als uit een commercieel oogpunt zeer wenschelijk zijn zouwordt door niemand bestredendoch de kosten zijn zoo hoog, dat er twijfel geopperd wordt of die de daarvan te wachten voordeelen niet overtreffen. Van de ondersteuning der ^Duitsch-vrijzinnigen en der censtrumspartij is men althans nog niet zeker. Men zal zich herinneren dat in het laatst van Augustus in den Rijn nabij Mainz een vreeselijk verminkt lijk gevonden isdat later herkend is als dat van den schoenmaker Wothe. Denzelfden dag is ook zijn vrouw vermoord in haar huis gevonden. Van deze misdaad wordt beschuldigd de schoenmakersgezel Herbst, die bij Wothe werkte en eergisteren voor de rechtbank te Mainz is verschenen. Hij ontkent de daad halstarig. Herbst is 20 jaar oud en heeft reeds dikwijls wegens diefstal onder verzwarende om standigheden straf ondergaan. Oostersche quacstle. Vorst Alexander is tot andeie inzichten geko men. Door bemiddeling van zijn minister van buitenlandsche zaken, den heer Zanof, heeft hij aan de vertegenwoordigers der mogendheden te Sofia medegedeeld dat Bulgarije bereid is om de scheidsrechterlijke beslissing der militaire commissie te erkennen. Evenwel doet hij een beroep op de billijkheid der mogendheden, opdat Servië, met hel oog op dc hervatting der vijan delijkheden geen voordeel hebbe bij den wapen stilstand. Daarom verwacht de Bulgaarsche regeeriDg dat de mogendheden de oumiddellijke ontruiming van het district Widdin zullen ge lasten. Intusschen verneemt de „Standard" uit Belgrado dat de Bulgaren le Lom-Palanka en Belogradscbik troepen bijeentrekken, om de Serviërs uit genoemd district te verdrijven. Laatstgenoemden zouden zich binnen een versterkte verdedigingsline tus schen den Donau eiiAdlyeh hebben teruggetrokken en niet alleen weigeren het Bulgaarsche gebied te ontruimen maar zelfs dreigenzoodra de Bulgaren het aanvallen de stelling bij Pirot aan te tasten. In elk geval kan het niet tot ernstige krijgs verrichtingen komenwant de „Daily News„ bevestigt in een telegram uit Semliu, dat strenge vorst heerscht en de straatwegen door groote hoeveelheden sneeuw rersperd zijn. In eene nota ban de mogendheden ge- dagteekönd 13 December, geeft de Porte een overzicht van de besluiten, welke ter conferentie door de meerderheid der mogendheden zijn ge nomen. De Porte verklaart zich ten allen tijde bereid om deze besluiten langs vredelievenden weg ten uitvoer te brengen en dringt er krachtig op aan dat de mogendheden niet langer talmen, ten einde het ouderling eens te worden over de voorwaarden waarop eene definitieve oplossing der quaestie kan worden gevonden. De houding van Servië heeft iets wonderlijks. Het is ten strijde gegaan naar het heette ter verdediging van den status quo ante maar in waarheid omdat het speculeerde op eene uitbrei ding van grondgebied door een congres. Daarvan is niets gekomenen nu betuigen de Serviërs dat zij tegen eene Bulgaarsche unie i gematigden vorm geen bezwaar hebben wanneer zij het district Widdin verkrijgen. Het spreekt echter van zelf, dat daarvan geen sprake is. Rusland neemt nog altoos eene zekere reserve ■in acht, om twee redenen. Vooreerst: de czaar wacht op een tegemoetkomenden stap van prins Alexanderten einde hem weder in genade te kunnen aannemen. Ten tweede de heer Gieis wil niet te vroeg zijne kaarten blootleggen ten einde de andere Balkanstateu geen eischeu van ver goeding doen hooren eer de mogendheden eene vaste positie hebben aangenomen.De vertrouwelijke onderhandelingen over een vergelijk worden in tusschen voortgezet ter verkrijging van een gunstig resultaatdat alsdan later in de conferentie te Konstantinopel kan worden bekrachtigd. Hulpkantoor DRUNEN. Geopend op werkdagen 7i/2 voorm.12 n.24 n. en 6 tot 7 /3 n. Zondagen 8—9 voorm. en 2 4 nam. Vertrek van het postkantoor 7.15 v. Bezooijen, Sprang, Kaatsheuvel, Loon- opzar.rl, Tilburg en corresp. treinen. 7-3o v. Baardwijk Druuen Nieuwkuik Vlijmen en 's Hertogenbosch. 10.15 v. Kaatsheuvel. Tilburg" en corresp. treinen. 12.50 n. 's Grcv. Capellc, Waspik en Raams- donk. 3.~ n. Baardwijk,* Druilen, Elshout, Heus- den en Gorinchem. 3.25 n. Bezooijen,* Sprang,* Kaatsheuvel,* Loonopzand,* Tilburg,* 's Hert ogen- boscb* en corresp. treinen.* Bezooijen,* 's Grev. Capclle,* Was pik* en Raamsdonk.* Tilburg* en eoircsp. treinen.* 's Grcv. Capclle* en Waspik.* Naar de plaatsenwier namen met vette letter zijn gedruktgeschiedt eene gelijktijdige verzending van brieven en postpakketten. De met een gemerkte verzendingen, worden op Zon- en algemeen erkende Christelijke feest dagen NIET uitgevoerd. Gewone brieven en postpakketten moeten minstens een kwartier, en aangetcckcude brieven minstens een halfuur vóór het vertrek ten kantore bezorgd zijn, om in de eerstvertrek- kende post begrepen te worden. 5.45 n. 7.20 n. 8 a. WAALWIJK. Zondag 20 Decemberzal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal onder de leiding van haren Kapelmeester den heer G. J. Brohm worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Een treurige moord is Zondag te Weenen gepleegd, door een man op zijn 56-jarige vrouw, met wie hij bijna 40 jaren gehuwd was geweest, en die hem in dien tijd twintig kinderen had Geopend op werkdagen: 8 voorm. 9 nam. Zondagen 9—10 v.12—1 n. en 2.30—3.30 n. Gelegenheid tot afhalen der aangekomen brieven van 5.15 tot 5.30 n. Hulpkantoor BAARDWIJK. Geopend op werkdagen 8—10 voorm. en 25 nam. Zondagen 710 voorm. Hulpkantoor BEZOOIJEN. Geopend op werkdagen 7—8 voorm. 9 v. 12 n. 34 n. en 58 n. n Zondagen: 7.309.30 voorm. en 11.30 v. 12.30 n. Waalwijk, 19 December 1885 ^Sepasseerden Dinsdag-avond had ter herberge van A. J. Verhoeven alhier, een talrijk bezochte vergadering plaats van veehouders uit deze- en de aangrenzende gemeenten Baardwijk eu Besoijeu, daartoe opgeroepen door den heer Van Lieinpt, gemeente secretaris alhier. Deze deelde den aanwezigen mede, dat hij hen, blijkens advertentie in de Echo van het Zuiden,' had bijeengeroepen met het doelom in de bovengenoemde gemeenten een onderlinge vee- verzekering op te richten. Spreker deed uitkomen dat het nut daarvan wel door niemand zal worden ontkend. Vooral voor den kleinen veehouder is het nut onbe twistbaar daar /het niet zelden gebeurd is, dat hij, die zijn kapitaaltje verliest door sterfte zijner runderen, daardoor geruineerd is, zonder uitzicht om het verlorene ooit terug te kunnen verdienen, vooral niet onder de tegenwoordig minder guu- stige omstandigheden van den landbouwer. Voor dit risico kan men zich dekken door een be trekkelijk geringe bijdrage. Het voorstel is dus op te richten een onder linge vereeniging tot vergoeding van verliezen, te lijden door sterfte van rundvee, door beenbreuk of andere ODgevallen, zooals het verdrinken in het weisaisoec, sterfte door het treffen van he melvuur enz. Wil men echter van deze zaak succes ver wachten, moet, naar het spreker voorkomt, het beheer en de administratie zoo zuinig mogelijk worden ingericht. Zoo zou het toezicht op het plegen van fraude grootendeels moeten worden uitgeoefend door de deelnemers zelf. A., bijvoorbeeld weet welk- en hoeveel vee zijn buurman B. heeft, of hij vee verkocht of aangekocht heeft en wat hij heeft aangekocht en zoo kan omgekeerd B. toezicht uitoefenen' over het vee van A. enz., zoodat het toezicht op deze wijze weiuig of niets zou behoeven te kosten. Wijders zou de omslag, in zes of minder termijnen te voldoen, moeten worden betaald door den deelnemer ten kantore van den administra teur der vereeniging, zoodat de inning daarvan op die wijze zonder kosten kan plaats hebben. Het bestuur zou bestaan uit drie commissa rissen, uit en door de deelnemers te kiezen waarvan een belast met de administratie, die een kleine belooning daarvoor behoort te genieten terwijl de twee overige commissarissen de be trekking voorioopig kosteloos waarnemen. Voorts deelde de heer Van Liempt nog mede dat de bijdrage tot hel vormen van een reserve kas, volgens een voorloopige berekening f 1,30 a f 1,40 per f100 geschatte waarde van het aan wezige vee zal moeten bedragen. Daarna werd een concept reglement voorgelezen, dat, behoudens eenige opmerkingen, voorioopig de algemeene goedkeuring wegdroeg. Het bevat in hoofdzaak het volgende 1. dat de vereeniging zich zal uitstrekken over de gemeenten Baardwijk, Waalwijk en Be- zooien 2°.^ dat rundvee met een mindere waarde dan f40 a f50 en ouder dan 12 jaren, niet wordt verzekerd; 3°. dat de vergoeding zal bedragen 80 a 85 pel. der geschatte waarde van het rund, die het in gezondeD toestand zou hebben; 4°. dat het vee tweemaal per jaar zal worden geschat, als bij den staltijd 6n bij het begin van het weisei oen, terwijl naar die schatting de omslag wordt geregeld en wel per f 100 geschatte waarde; 5°. dat de jaarlijksche omslag wordt bepaald door de deelnemers in een algemeene vergadering; 6°. dat de gestorte bijdragen dadelijk rente- gevénd zullen worden belegd op de rijks-post spaarbank of bij een andere soliede instelling door de deelnemers te bepalen; en 7°. dat het bestuur zal bestaan uit 3 com missarissen uit- en door de deelnemers te kiezen. Ten slotte, werd een commissie benoemd van zes personen die het concept reglement zullen onderzoeken en in de op Dinsdag den 29 December a.s. te houden vergadering rapport zullen uitbrengen. Tot commissie leden werden aangewezen: Jac. van YYoensel en F. van Heesbeen te Baardwijk, F. van Baal en YV. vau den Broek te YYraahvijk, en W. de Groot en J. Klerks te Bezooien, al welke personen de opdracht hebben aangenomen. Bij het in de tweede kamer gevoerd al gemeen debat over hoofdstuk Financiën, bestreed de heer De Bruyn de uitbreiding van de directe belastingen drong aan op keering van den zout- smokkelhandel en verlaging van den suikeraccijns. De heer Clercx wilde een compromis tusschen le voorstanders van directe en indirecte belas- tngen door heffing van eene rente-belasting en virhooging van de inkomende rechten, te zamen ra-er opbrengende 12 millioen. )e hh. Van deu Borch en YV. van Dedem weischten wijziging van de wet op de herziening van ongebouwde eigendommen. Di heer De Ranitz drong aan op regeling van het lurgerlijk pensioenfonds. De heer Mees wenschte dat de minister, zoodra hij in:ag de gegrondheid van de grieven der suikercfliuadeursdaaraan te tegemoet kwam. De leer Van Baar kwam op tegen eene in komsterbelasting. De he;r Van der Loeff verzocht andere regeling van de s-heepsmetiug. Vrijdag heeft de tweede kamer het hoofdstuk finacciëi net algemeene stemmen aangenomen na eene dicussie vooral over dc uitvoering van de wet op de staatsloterij. De heeren Van Kerkwijk en Borgesius kwamen op tegen 's mi nisters verkering, dat de collecteurs hetzelfde aantal loten iouden behouden als zij tot dusver bezaten. Dit rtreed met de letter en den geest der wet en eeL maatregel van inwendig bestuur. De min. van fin. verklaarde, dat zijne bedoe ling was om naeeu of twee loterijen enkel zooveel loten te geven ils gedebiteerd konden worden maar bij de eerse loterij na de nieuwe wet het zelfde als tot disver. GuDst of protectie van eenig collecteur wis van hem niet te verwachten. De minister heót teruggenomen den post voor herbouw van pakiuizen in het entrepotdok le Amsterdam. Het debat over hootlstuk oorlog is aangevangen. De directie dir Ned. maatschappij van Nijverheid heeft zich, ia een deugdelijk onderzoek naar de wenschelijkheil om op de volksscholen teekenonderwijs te doei geven, tot den minister ?an binnenlandsche zakm gewend met verzoek om het teekenonderwijs met die uitzonderingen vrelke hij noodig mocht tordeelen zoo spoedig mogelijk te plaatsen onder de verplichte leervak ken der openbare lagere sihool en dit onderwijs, ook in verband met de heihalings- en burger avondscholen te stellen oodïr leiding en hand having van een daartoe btpaald te benoemen ambtenaar. YVoensdag omstreeks ten uren werd een schoeulapperop den hoek vai de Prinsen- en Lauriergrachten iu zijn pothus belegerd. Het geval was dat de man dié d^.n ganschen dag nog al van de „lieve straatjeugc" te lijden heeft welke dan eens allerlei onreinheid in- en dan weer zijn schoenen en laarzen lit zijn pothuis werpt het buitenkansje had gihad er een op heeter daad te betrappen. Dat bj bem du in ziju pothuis trok eu een paar flinki klappen gaf, was den lang geteigden man zoo heel kwalijk niet te nemen. Anders dachten er echter een paar ooggetuigen over, die, partj voor den bengel trekkende den schoenlapper tegonnen te schelden en te schoppen en toen dezt, op lijfs behoud bedacht, de deur van het pothuis sloot, werd het letterlijk door een steeds aangroeiende menigte, onder allerlei bedreigingen van ,en paar belhamels, belegerd, totdat het een paar politie agenten gelakte de bende onder zacht veimaan, uiteen te drijven. Door de Amsterdamsche politie is in de "Var— raoesstraat de colpolteur Eckhard jr. van het blad „De Opstand" in arrest genomen. De nan was verregaaud brutaal tegenover hetpublieken de politie. YVoensdag in den vroegen morgen brak er brand uit in de schuur van den brugwachter Quaak onder Steenbergen. De brandweer van Steenbergen was spoedig op de plaats tegenwoor dig maar daar de zuiger van do spuit ontbrak, kon deze geen water geven. De politie en eenige ingezetenen hebben den brand evenwel gebluscht voordat er grootere schade was aangericht. t Door trein 24 van de Hollandsche spoor, die te 4 uren 30 te Amsterdam aankomt, werd voor het binnenrijden van het slalion een weg werker overreden. De man bleef op de plaats dood. Te Putten (Velawe) kwam bij een brand in een korenberg en schuur, de ijverige veld wachter Groeneveld bij het omhalen der scTuur onder het brandende perceel terecht. Terstond werden pogingen gedaan tot redding. Het bleek dat zijn schouder was ODtwricht en een paar ribben waren gebroken men vreest voor zijn leven. YVoensdag nacht te ruim 12 ure brak er brand uit in de woning van H. Pellikaao te YVoudrickem. Met moeite hebben de bewoners zich door een venster gered. Een paard en twee geiten zijn in de vlammen omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. Oorzaak onbekend. Het scheikundig onderzoek door een paar («eskundigen van eeu gedeelte van het lijk van den 9jarigen knaap te Ericadienaar het gerucht wilde, zoude gestorven zijn aan vergift

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2