A BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. buitenlandschen handel der Vereenigde Staten in 1884omdat de officieele opgaven nog niet openbaar zijn gemaaktmaar uit de rapporten der consuls blijkt, dat dit land sedert 18 maanden eene allerzwaarste finan- cieele en handelscrisis doorloopt. Uit de overzichten van den Engelschen handel zien wij dat in 1884 de omzet, alleen van Groot Brittanie met de Yereenigde Staten, 485 millioen is verminderd. De crisis dus, waardoor ook wij getroffen wordendrukt niet alleen ons land't is een algemeene kwaal, die de voortbrengselen treft in alle deelen der wereldsolidair geworden door de goedkoopte en door de snelheid der vervoermiddelen te land en te water. Onder de algemeene malaise is het verbruik afgenomen, de zaken zijn moeielijker geworden en de concurrentie grooter; de fa brikanten hebben de qualiteiten verminderd om den kostprijs te verlagen, en de ver koopsprijzen die reeds zoo gedrukt schenen in 1883, hebben bijna alle een nieuwe daling ondergaan. Tochterwijl Italië, Hongarije en Spanje hunnen handel met het buitenland 8 pet. en Frankrijk 4.6 pet., zagen verminderen, ver meerderde in ons land de algemeene uitvoer met 7.63 pet., de uitvoer uit het vrije ver keer met 22,91 pet. Er is alzoo voor ons alle reden om de toekomst hoopvol te gemoet te zien er is vooruitgang. Niet geklaagd dus over benarde tijdsomstandigheden; geen tijd verbeuzeld met het aanwenden van pogingen om bescher mende rechten te krijgen, die ons toch niet redden kunnen, maar met moed en volhar ding gewerkt Laat ons alle krachten inspannen om elk in zijn vak op de hoogte der nieuwste me thoden, der nieuwste vindingen te komen ten einde goed en goedkoop te kunnen fa- briceeren; dan ongetwijfeld zullen wij over winnen terwijl anderendie middelerwijl hebben zitten suffenten gronde gaan. Koning Leopold heeft een eigenhandig schrijven aan prins Bismarck gezonden om hem te danken voor de keuze van Antwerpen als aanleghaven voor de Duitsche postbooten. Stanley is Donderdag te Brussel aangekomen en aan het koninklijk paleis afgestapt. Na door Z. M. den koning ontvangen te zijn heeft de reiziger aan het groot diplomatiek diner deelge nomen dat ter eere van het Chineesche gezant schap werd gegeven. Stanley werd voor den volgenden dag op het koninklijk slot te Laeken aan een familiediner genoodigd. De reporter van een Brusselsch blad wordt vervolgdomdat hij in zijn bericht over een brand ten onrechte gezegd heeft, dat de bewoner van het huiszeker X.met zijne „maïtresse" woonde. Deze mijnheer X. vroeg aan den uitgever van het blad eene schadevergoeding van niet minder dan 10,000 frs. l)e uitgever zeide met de zaak niets te maken tc hebben en verwees X. naar den reporter. Deze geeft de schuld weder aan de politie, omdat hij hare mededeeling een voudig gecopieerd heeft. De rechtbank heeft echtor den reporter verantwoordelijk gesteld, en heeft tegen dezen eene vervolging ingesteld. Thans is de vraag of de reporter de politie niet zal vervolgen welke hem een onjuiste mededeeling heeft gedaan. Van den Peereboomde veelbesproken Belgische ministerzal eerlang in het huwelijk treden met een Brusselsche jonge dame. O!van den Peereboom Men heeft getracht de school van eene gemeente nabij Dinant door dynamiet in de lucht te deen springen. Een dynamietpatroon was ge legd op een vensterbank, waarvoor een ruit ver brijzeld is moeten worden. De lontdie de patroon moest doen ontbranden is gelukkig uitgegaan. De onderwijzer, die met zijn vrouw en dochter de school bewoontheeft 36 jaar dienst en 30 jaar als secretaris Hij is sedert verleden jaar gepensionneerd. De Temps meldtdat de redactiën van 16 republikeinsche (niet-onveizoenlijkej bladen te Parijs overeengekomen zijn, voor de herstemming op 27 December a. s. eene gemeenschappelijke candidatenlijst te ondersteunenten einde de verkiezing te betwisten van de candidaten der conservatieve oppositie. Deze lijst bestaat uit de volgende personen RancLeveillé, Paul Devès, GreppoPaul Deroulède en Muzet. Kolonel Herbingerdie reeds twee malen bij den minister van oorlog ontvangen is en met hem langdurig heeft geconfereerdzal door de parlementaire commissie voor het Tongkin-krediet niet worden gehoord. De minister van oorlog zelf zal in de kamer de puaestie der ontruimiug van Langson behandelen. De door zijne soliditeit spreekwoordelijk geworden en omstreeks het jaar 1600 gebonw- de Pont Neuf te Parijs is ten gevolge van den hoogen waterstand der Seine gedeeltelijk ingestort. Men zag de zerken van hat trottoir kraken en gapen de politie werd terstond gewaarschuwd, de brug werd afgezet en op deze wijze ernstige ongelukken verhoed. De reusachtige middenpijler zakte langzaam op zijde en de twee bogen die er op rusteu zouden in de Seiue gestort zijn als niet de stads-ingenienrs een leger van werk lieden hadden bijeengebracht om steenen en aarde weg te ruimen, zoodat de last, die er op drukte, minder werd. De meest moeite had men met de gasleiding twee werklieden waren bijna ge stikt onder het afsluiten. Onder en bij-de brug liggen vele schepen men berekent dat als de bogen invielen het water plotseling twee meters stijgen zou zoodat de grootste voorzichtigheid is aanbevolen. In de te Lyon verschijnende „Missions Catholiques'' komt een bericht voor over de belegeringdie de Anamitische Christenen in het college te An-Ninh van 9 September tot 2 October hebben uitgehouden tegen de benden van den regent Tliuyet. De Christenen die door Europeesche missionarrissen aangevoerd werden, hebben ondanks het gebrek van wapenen en munitie zeven maal de bestorming afgeweerd, tot zij eindelijk den 2den October door een bataljon jagers te voet verlost werden. Het Marokkaansche gezantschapdat deze week Madrid zal verlaten en kostbare ge schenken van de koningin-regentes voor den sultan medeneemtheeft met het Spaansche ministerie onderhandeld over ruiling van grond gebied op de Afrikaansche kast en wijzigen vau het handelstractaat van 1880. Volgens den correspondent van de „Indépen- dance" heeft het gezantschap nog een ander doel. De nieuwe vertegenwoordiger der Duitsche regeering te Tanger tracht in Marokko meer invloed te krijgen. Niet alleen doet hij zijn best om een voordeeliger handelsverdrag te sluiten dan dathetwelk tusschen Marokko en Spanje, Engeland en Frankrijk gesloten ismaar ook tracht hij het binnenland voor koloniale onder nemingen en Duitsche kapitalen te openen voor de vestiging van kantoren en steenkolen-depots. Daar de Marokkaansche regeering echter weet d t dergelijke concessies aan Duitschland tot onregelmatigheden op haar gebied aanleiding kunnen geven zoekt zij de relatiën met de an dere mogendheden vaster aan te knoopen ten einde zoo noodig een steunpunt tegen Duitsch land te hebben. Met dit doel voor oogen heeft het Marokkaacsche gezantschap dan ook voor- deelige voorstellen aan Spanje en Frankrijk gedaan. Uit Madrid wordt gemeld dat in de sa menstelling van het corps diplomatique geen verandering zal gebracht worden voor dat de cortes onthouden zijn. Te Madrid heerschen de pokken. Gisteren zijn 18 lijders bezweken. Kolonel Henri de Bourbon hertog van Sevilla oudste zoon van der. vader van Alfonso XII, wenschteterwijl hij den 18 dezer het bevel voerde over de wacht van het paleis bij de koningin-regentes toegelaten te worden. Doch dezedie vermoeid was, had haren kamerheer reeds vooraf laten weten dat zij niemand ontvaD- gen kon. De kamerheer weigerde den hertog van Sevilla bij gevolg den toegang tot de ver trekken der koningin-regentes. De kolonel, hierover gebelgd, beriep zich bij den kamerheer op zijne rechten als lid der koninklijke familie, verzamelde vervolgens eenige officieren rondom zich, en bezigde oneerbiedige woorden jegens de koningin-regentes. De kapitein-generaal Pavia, van het voorgevallene onderricht diende hierop den kolonel eene scherpe berisping toe, en stelde hem dadelijk ter beschikking van den minister van oorlog. Figaro gaat verder en verhaalt dat Henri de Bourbon de officiereD, die hij om zich vereenigd had voorstelde om met geweld door te dringen tot de vertrekken der konir.gin-regentes haar gevangen te nemen en de gewezen koningin Isa bella in hare plaats uit te roepen als regentes. Alle officieren wezen dit voorstel van de hand en verklaarden dal zij nooit aanleiding zouden geven tot den burgeroorlog. Zij verwittigden oumiddelijk den kapitein generaal Pavia van hetgeen er voorgevallen was en deze op het paleis komende, gaf bevel Henri de Bourbon ge vangen te nemen, die dan ook naar het militaire huis van arrest gebracht werd en van zijn mi litairen rang vervallen werd verklaard. De officieele Gaceta behelst een regeerings- besluit waarbij de amnestiedie voor Spanje uitgevaardigd is (voor drukpersvergrijpen)ook van toepassing wordt verklaard op Cuba en Porto Rico. Bij de regeling der Carolina-quaestie door Z. II. den paus zijn o. a. aan Duitsclilacd ge laten de Maarschalk-eilanden de Gilberteilanden en nog eenige kleide eilandjes aati den uitersten rand van den Carolina-archipel. Hoezeer men overigens reeds te Madrid was teruggekomen van de dwaze en opgezweepte op gewondenheid over deze zaak kan wel blijken uit de omstandigheid dat daar met vi el succes een tooneelstuk wordt opgevoerd getiteld „de Carolinen", waarin met de geheele zaak op ver makelijke wijze de draak wordt gestoken. Twee kleine meisjes (hierop komt hel stuk neder) Germania en Hispania spelen met de pop en raken aan het kibbelen. Als ze het niet eens kunnen worden over den eigendom van het speel goed komen zij overeen de zaak te laten uit maken door hun papa (in het Spaansch ook „Paus") en de „papa" beslistdat de poppen het eigendom zijn van Hispania, maar (lat Ger mania het recht heeft om er mee te spelen. De kinderen zijn verrukt met de uitspraak en het zelfde publiek dat voor drie maanden een niet geschroomd zou hebben ter wille vanVkij Carolinen zit nu uitbundig te lachen. De Engelsche Birmah-expedilie zoo spoe(\i^ geëindigd begint na afloop eerst moeilijkheden op te leveren. Eerst had men de Dacoits (roo'-\ vers uit het binnenland) te beteugelen en nfa\ doen zich weer andere moeilijkheden voor. The Times verneemt uit Rangoon, dat eene' ongeregelde Birmahsche legermacht, onder aan voering van een Buddha-priester in het Zuid oosten van Britsch-Birma het land afloopt en op haren tocht verscheidene dorpen op Britsch ge bied heeft geplunderd en in de asch gelegd. N: ar men verzekert, heeft zij ook de stad Sittaiig aan de vlammen prijsgegeven en wordt de stad Shoaygyeen door haar bedreigd. Dépêches uit Athene zeggen dat een zeeoorlog tusschen Turkije en Griekenland waarschijnlijk is. De verslaggever van de Standard zegt dat de toebereidselen wordenv oortgezet. De Standard verneemt uit Sofia dat vorst Alexander, zoodra de wapenstilstand gesloten is, naar Petersburg vertrekt om te beproeven zich met den czaar te verzoenen. Er heerscht steeds een strenge vorstzoodat wel dertig soldaten eiken dag doodvriezen. Iu de twee laatste districtendie nog hunne afgevaardigden voor het lagerhuis hadden te kiezen, heeft Vrijdag de stemming plaats ge had. Het waren de Edinburgscht universiteit waar de liberalen sedert eenige dagen hoopten de overwinning te zullen behalen, doch welke met een zeer zwakke meerderheid aan hare conser vatieve denkbeelden getrouw is gebleven en de Ockney en Shetlandsche eilandenwaar gelijk men verwachttede liberale candidaat heeft ge zegevierd. De nieuwe kamer bestaat dus defi nitief uit 333 liberalen 251 conservatieven en 86 parnellisten. Dépeches uit Rangoon melden, dat in Birma de opstand zich uitbreidt. De opstandelingen onder aanvoering van Phongyec, gaan voort met het plunderen en verbranden van dorpen. De Engelschen beramen een aanval van drie zijden op de rebellen en hebben eene premie uitgeloofd op de uitlevering van Phongyee. Vrijdag zijn voor den rechter in Bowstreet verschenen Jhn Magee en echtgenoote, die door eene list der politie op den dag zijn gearres teerd omdat zij verdacht worden brieven aan den prins van Wales gezonden te hebben, waarin zij van hem de som van 750 pd.st. verlangden. In de rechtszitting is geene voorlezing van de brieven gedaan doch men verzekert, dat Johm Magee er in zegtdat hij door een geheim ge nootschap is angewezen om den prins van Wales te vermoorden en dat hij 750 pd. st. noodig beeft om aan de wraaknemingen van bet geheime genootschap te ontkomen, welks bevelen hij niet wilde ten uitvoer brengen. Deze zaak, die veel belangstelling wektzal Woensdag op nieuw behandeld worden. Het besluit van den Bondsraad, krachtens hetwelk bij invoer van petroleum de vaten ten opzichte van het invoerrecht zijn gelijk gesteld met geverfde kuiperswaren zal in den rijksdag tot een onderwerp van discussie worden gemaakt. De vrijzinnige partij heeft namelijk een vooistel ingediendom te bepalen dat bij invoer van vloeistoffen de vaten fiesschen kruiken enz. van invoerrecht worden vrijgesteld, wanneer hun gewicht is medegerekend bij dat van de vloeistof. De bondsraad heeft zich vereenigd met de onlangs vermelde voorstellen betreffende de rechtspleging in de overzeesche landen, die onder Duitsche bescherming zijn geplaatst. Zij zijn slechts op één punt gewijzigd en wel iu dezer voege: dat op de keizerlijke besluiten, aangaande de uitoefening der rechtsmacht en daartoe vcr- eischte medewerking der Duitsche autoriteiten vooraf de goedkeuring van den bondsraad zal zal zijn vereiseht.terwijl zij bij deu rijksdag slschts ter kennisneming zullen worden ingediend. Bij gelegenheid van het 25jarig regeerings- jubileum van keizer Wilhelm op 3 Januari zal het gemeentebestuur van Berlijn 300.000 mark schenken ten behoeve van de uitbreiding van de wKeizer Wilhelm- en Augusta-stichting." Bo vendien zal aan de armen een extra spijsuitdeeling geschieden. Voorts wordt ter herdenking van dit feit in alle vereenigingen feest georganiseerd. Bij een vleeschhouwer te Stendal brak des nachts ten 12 uur brand uitbij welke ramp vier personen om het leven zijn gekomen. Twee knechts en een leerling zijn verbranden een andere knecht sprong uit het dakvenster naar benedendoch kwam zoo ongelukkig op het hoofd terechtdat hij spoedig overleed. Een leerlooier uit een dorp nabij Konings bergen ging met zijn zoon op de vossenjacht. Beide gingen verschillende richtingen uit en ver loren elkander eindelijk uit het gezicht. De vader meende achter een nabijzijnd boschje een vos te zien, legde zijn geweer aan en schoot. Op hetzelfde oogenblik hoorde bij een doordringenden kreet en naderbij komende vond de vader zijn zoon badende in zijn bloed, llij had zijn zoon aan het hoofd getroffen. Te Dresden trachtte een heer een bankier voor 15000 mark op te lichten door effecten te koopen en deze te huis te laten brengen om ze dan naar hij voorgafte betalen. De kas siersknecht, die de effecten bezorgen moest, kreeg argwaan en volgde den oplichter, die in een aan grenzend vertrek met de effecten wilde verdwij nen. Toen hij zich ontmaskerd zag greep hij een revolver en schoot zich in tegenwoordigheid van den kassiersknecht dood. De oplichter, die zich architect Van Haren uit Rotterdam noemde, is dezelfdedie iu xVuguslus een bankier te Munchen 18000 mark afhandig heeft gemaakt. Daarna ging hij naar Geoève onder den naam van Brand en vervolgens naar New-York, waar hij - zich Charles Ullmann noemde. Het laatst was hij in Italië geweest en van daar naar Dres den gekomen. Te Budapest is weder een dier verschrikkelijke htniliedrama's voorgevallen waarin de valsche schaamte een veel aanzienlijker rol speelt dan de ellende. Willem Egressyaannemer, zijn 19 jarge zoon en zijne twee dochters van 20 en 19 jaarhebben een einde aan bun leven ge- maact. Uit een brief van den ongelukkigen huis- vade:.aan de politie blijkt, dat de schulden de oorzaik van den gemeenschappeüjken zelfmoord zijn er in een postscriptum van den zoon wordt medegedeeld: V\ ij hebben deze treurige daad met geileen overleg en vrijwillig gepleegd, omdat wij niet langer zonder eer wilden leven." Aan ee;>? particuliere correspondentie van de N. R. Ct. hntleenen wij het volgende De winter heeft ons ditmaal duchtig te pakken. Te Palermo bibbert men van koude. De Conca d'oro, de vermaarde Conca d'oro, is bedekt met sueeuw. Te Napels beeft net zóó fel gevroren, dat het water van den Serino in de pijpen der leiding tot ijs is gestold, De bekkens der fon teinen waren bedekt met eene ijslaag, op welke de straatjongen*., zich vermaakten; en de figuren, die deze waterverken versierenzagen er uit alsof zij met glai overtrokken waren. Bovendien is er te Napels, e Catania, te Messina bijna in geheel het zuiden van Italië, alleen Rome uit gezonderd eene massa sneeuw gevallen. En len overvloede had. men in verschillende streken van het land waar de citroenen bloesemen te lijden onder stormen en rauwe windvlagen, die, dikwijls van sneeuwjacht vergezeld, heel wat on gelukken schade en itremming van het verkeer veroorzaakt hebben. Zip al geen sneeuw, strenge vorst hebben /ij ook lier te Rome gehad. Het kwik op 26° F., dat was waarlijk hier iets on gehoords Niet dan mst gevaar van armen of beenen te breken kou mfen het plein van Santa Maria Maggiore oversteken zoo' dik lag er de ij zeiKortom, deze win er is in ons zuiderland iets phenomenaals. De oidste lieden om de geijkte zegswijze te bezigen herinneren zich niet dat er in de eerste heft van December reeds sneeuw viel te Catania in te Messina en te Napels waar het zelfs in Januari of Februari zeer zelden sneeuw. Wat heeft dit te beteekeien? Er zijn er dje beweren dat het de vervulling beduidt van Nostradamus' bekende voorspdling „Quand Georges Dieu irucifiera Que Marc le ressusciteri,, Et que Jean le portera La fin du monde arrives, Dat wil zeagen als Sint Geoig vallen zal op Goeden VrijdagSint Marcus op Paschen en Corpus Domini op Sint Jan. Inderdaad za! dit noodlottige samentreffen in het aanslaande jaar 1886 plaats vinden. Wij hebben ons dus maar op het eigste voor te bereiden Het proces wegens den schandelijken moord op den slachter Poggi te Monterotondo, waarvan wij onlangs melding maakten is nu beslist. Fi- lippo Tozzi en zijn zoon Antonio, de voornaamste schuldigen zijn ter dood veroordeeld. Totzi's vrouw is tot 20 jaren en zijne dochter tot 10 jaren dwangarbeid verwezen. Oostcrschc quacstic. Van Serviërs en Bulgaren hoort men sedert een paar dagen niets meeren in deze mag men zeker aannemen dat geen bericht gmstig bericht is en dat de onderhandelingen met lans van slagen worden voortgezet. Ook waarschijnlijk door de mogendheden over den definitieven vrede en over de mate van toegevenheid, welke men ten slotte aar. Bulgarije zal betoonen. Nog altijd houdt men het er voor dat het denkbeeld van vorsi Alexander (veree- niging met Oost-Rumelië) ten langen laatste nog zal worden verwezenlijkt. De koningin van Servië wordt hoogelijk ge roemd wegens hare goede zorg voor de gewonden. Als er gekwetsten aankomen houdt zij het op pertoezicht over hun vervoer. Zij bezoekt getrouw de hospitalen, die vol zijn met gewonde Serviërs en Bulgaren. En als zij daar komt begroeten allen met zegenbeden de koninklijke vrouw, d:- zegt de berichtgever van Figaro voor de soldaten zorgt alsof zij haar eigen „kinderen,, warenzooals de koningin ook de Servische krijgers neemt. Voor deze lijdersmaar meer nog voor de soldaten die met dit gure jaargetijde in het veld zijn blijft het spoedig sluiten van een wapen stilstand uiterst gewenscht. Voor eenige dagen is de stoomvaarlijri tusschen Odessa en Brazillië geopend. Zooals onze cor respondent ie St. Petersburg heeft gemeld, wordt iu dezen dienst voorzien door de stoombooten der Russische „vaderlandsche vloot". Het eerste stoomschip was de Rossija, welke echter volgens de Nowosti slechts met 100 ton lading en 6 passagiers van Odessa is vertrokken. N.R,

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2