Nummer 5. Zondag 17 Januari 1886. 9e Jaargang. GODSGERICHT. rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETCN. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. ETHEL'S WRAAÏ. HET HUWELIJK. De Echo van het Zuiden, lm, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheel* rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Woensdag heeft de heer Dumont iijn voorstel, tot het heffen van een invoerrecht fp levend vee en geslachtin de kamer toegelicht. Werd het ten vorigen jare door hem en zijne vrienden ingediende voorsteltot eene gemaiigde bescher ming van landbouw en veeteeltdoor de kamer op summieie wijze van de baan geschoven, dan geschiedde dit hoofdzakelijk, zeidéde voorsteller, omdat men de resultaten wilde afwachten der proefneming van de twee groote aangrenzende landen welke dienzelfden weg ingeslagen waren. Thans zeide hij heeft de ervaring uitspraak gedaan en al kwamen hij en zijhie vrienden niet terug op hun vooorstel tot het helen van rechten op de granen en peulvruchten waaromtrent in Frankrijk nog geene uitspraak i< gedaan voor de belasting op den invoer van vee achtten zij thans het tijdstip aangebroken. Door de concur rentie van het buitenland wordt den Belgischen boer de veeteelt onmogelijk gemaakten als de wetgever geen maatregelen neemt, zal deze tak der volkswelvaart te niet gaan. Vrije handel en bescherming zijn geene absoluut goede of slechte stelsels maar moeten naar gelatg van omstan digheden toepassing vinden éi de openbare meening vordert thans beschermende rechten omdat vrije handel zonder reciprociteit of com pensatie den handel en het bedrijf in het binnen land te gronde richt. In 1885 liijn de invoeren op onrustbarende wijze toegenoram, waardoor de prijzen gedaald en de Belgiscte veehouders benadeeld zijn. Het is hoog tijdhunnen gan- schen ondergang te voorkomen. Hiti, hoofdbezwaar tegen het voorstel, dat namelijk 1? vleeschprijzen zouden stijgen kan moeilijk ovohvegend heelen, daar deze verhooging slechts 1 fr. per 20 kilo mager en 1.50 fr. per 20 kilo het rundvleesch zou bedragen. Ten slotte sprak d; heer Dumont ook namens de mede-voorsteller:den wensch uitdat de opbrengst der rechtet gebruikt zou worden ten bate van den landboiw. De minister-presidentde Rer B^ernaert verklaarde thans niet in een prin^pieel debat te Naar het Duitsch van (A Wild. 12e HOOFDSTUK. XIII. Ethel kwam meer het vertrek fchnenstormen dan zij het wel binnentrad. Eene eenigszins opvallend gekleedé rouw kwam haar tegemoet. Ethel bleef staan en monsterde hor met on derzoekende blikken. Eene verwelkte schoonheid, door potKer en blan ketsel zoo goed mogelijk gerestaurerd, zonder eenig spoor van die eenvoudige vdcnaamheid, waardoor zich de echte dame varvitand ken merkt, over 't geheel genomen een ^ticpsel zoo als er bij dozijnen op de boulevardsW.dloppen, dat was mevrouw Gilbert, de vrouw|lie Ethel's ijverzucht zoo levendig had opgewekt. Met een korten scherpen blik had Ethel dit alles gezien. Zij ademde lichterneet, met dit schepsel kon haar schoone, elegante^htgenoot geen gemeenschap hebben. „Zijt gij mevrouw Gilbert,'' vroeg zikalra. „Ja, wat verschaft mij de eer van ditbezoek", antwoordde de dame in alles behfil j zuiver Fransch. „Kent gij graaf Francis Wilton „Of ik hem ken dat wil zeggen, U ik ik weet zelve niet hoe ik er toe kom iW.v? dus- panige vraag te moeten beantwoorden'^ verbe terde de dame, eenigszins verlegen. Ethel voelde dat haar hart krampalhlg sa mentrok. Dus, 't was toch zoo 1 Gij wilt weten met welk recht ik f u deze zullen treden maar zich tot de mededeeling te bepalen dat de regeering dit voorstelevenals dat van het vorige jaarbestrijden zal. Daar intusschen het publiek in dit vraagstuk warm belaug stelt achtte hij het wenschelijk dat het voorstel in overweging genomen en in openbaar debat gebracht zou worden. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel daarop naar de afdeeliugen verzonden die het aanstaanden Woensdag in behandeling nemen zullen. 't Kint de Roodenbeeke, de ontrouwe oud kassier van de Bauque de Belgique heeft de gevangenis verlatenwaarin hij bijna 10 jaren heeft doorgebracht. Twee der grevisten te Gent, die het anderen werklieden die hun voorbeeld niet wilden volgen, hebben lastig gemaaktzijn elk tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. De opening der parlementszitting heeft weinig nieuwsgierigen op de been gebracht, in het paleis Bourbon althans was het vrij stil. De heer Blanc, als oudste in jaren opende de zitting der kamer van afgevaardigden mat eene redewaarin hij hulde bracht aan de samenwerking, waardoor De Freycinet zijn nieuw ministerie had kunnen vor men en de herkiezing van den heer Grevy tot president der republiek begroette als een bevesti ging van den republikeinschec regeeringsvorm. Hij eindigde zijne rede met aan de kamer beperking barer werkzaamheden aan te bevelen ten einde hierdoor mede te werken tot het doen tot stand komen van twee of drie wetten, die noodig zijn lot verheffing van het nationale werk tot ver betering der financiën en tot een juiste verdeeling der belasting. Deze redevoering werd herhaaldelijk door toe juichingen van de banken der linkerzijde afge broken. Hierna ging men over tot samenstelling van het definitief bureau. Daar de rechterzijde aan de stemming geen deel nam werd besloten de verkiezing der vice presidenten te doen geschieden bij appel-nominal. De uitslag der stemming was, jg vraag doe," hernam zij met fonkelende blikken, „nu, de graaf is mijn echtgenoot." „Uw echtgenoot 1" De andere lachte honend. „Ja mijn echtgenoot, mijn rechtmatige echt genoot," bevestigde Ethel op trotschen toon. „Gij zult u vergissen", meende mevrouw Gilbert koel. „Wilt gij mij van een leugen beschuldigen?/, riep Ethel, met vlammende blikken een stap vooruit tredende. Mevrouw Gilbert werd nu op hare beurt heftig. Men zag dat zij onder de dikke laag blauketsel kleurde en hare nog altijd schoone zwarte oogen gaven harer vijandin rijkelijk de woedende blikken terug. „Sedert wanneer zijt gij 's graven gade vroeg zij opgewonden. Ethel lachte bitter. „Zulk eene persoon zou ik te woord staan", riep zij met al den trots eener hooggeboren dame, „gij verlangt te veel van mij, mevrouw." Sedert wanneer, sedert wanneer zijt gij zijne echtgenoote stiet zij bevend uit. „Sedert twintig jaren", hernam Ethel, door een angstig vermoeden bevangen. Hare tegenstandster lachte triomfeerena. „En ik ben sedert drieentwintig jaren zijne rechtmatige vrouw. Ik ben zijn wettige echtge noote en gij zijt tot nu toe slechts zijn minnares geweest." Een heesche kreet ontsnapte aan Ethel's lippen. „Gij liegt ellendige", schreeuwde zij, half waanzinnig van ontroering. „Ik lieg nietIk bezit alle stukken, die dit huwelijk bewijzen, en mijn zoon is de toekom stige erfgenaam der goederen van graaf Neville. Gij ziet, ik ken de verhoudingen." Als vernietigd staarde Ethel de sprekende dat de heer Floquetmet 243 van de 298 uit gebrachte stemmen, tot president werd herkozen. Tot vice-presidenten zijn gekozen de heeren De- laforgeBuyatLetèbre en Casimir Perier laatstgenoemde in de plaats van den heer Develle, die thans deel van het kabinei uitmaakt. De senaatszitting werd door mr. Carnot die in 1801 geboren is, als oudste in jaren, ge opend. In zijn openingsrede gaf hij een overzicht van de werkzaamheden in de laatste zitting en wees ten slotte op hetgeen den senaat te wachten staat. De senaat heeft Leroyer als voorzitter her kozen met 149 der 173 uitgebrachte stemmen. In zijne boodschap dankt Grévy voor zijne herkiezing tot president, waardoor het land blijk baar uitdrukking gegeven heeft aan den wensch, de duurzaamheid der regeering te verzekeren. De republiek is de noodzakelijke regeeringsvorm bij de onmacht en verdeeldheid harer tegenstanders maar het is van het hoogste belangdat de eensgezindheid der republikeinsche partij hersteld worde opdat gewichtige hervormingen tot stand gebracht kunnen worden. Ook wordt in de boodschap van den president der republiek gezegd Frankrijk zag in ééne halve eeuw tweemalen het koningschap en het keizerrijk ineenstortenen wauneer moo hel aanbiedt een van deze weder op te richten, dan weet Frankrijk dat men het weder eene omwen teling aanbiedt, welke uitloopt op eene regeering van een dag. Het parlement zal op zijn beurt begrijpen dat bestendigheid van ministerie nood zakelijk is voor een goed bestuur der staatszaken. De meerderheid is aan de regeering verzekerd als de vrieuden der republiek het willen. De boodschap behelst ook de verklaring dat Frankrijk in vrede leeft met alle staten, in welker midden het de plaats weder heeft ingenomen die het toekomt. Het slot bevat eene warme hulde aan leger eu vloot. De senaat juichte de boodschap zeer toein 't bijzonder de gedeelten betreffende de voortref felijkheid van den republikeinschen regeerings vorm en de bestendigheid van ministeries. De heer Jules Grévy heeft besluiten getee- kend, waarbij volledige gratie verleend wordt aan aan. Alzoo, dit gemeene wijf bezat alle rechten en zij geen enkel Voor den zoon eener andere had zij eene mis daad begaan hare mededingster zou oogsten wat zij gezaaid had zij was bedrogen, gruwe lijk bedrogen geworden. Zij zag er zoo ontzettend uit, dat zelfs me vrouw Gilbert medelijden met haar gevoelde. „Ik zal u de bewijzen mijner rechten tooneu," zeide zij, hel drukkend stilzwijgen verbrekende; ik was eene beroemde danseres, toen graaf Wilton mijne hand vroegwij traden in het huwelijk, maar wij hielden onzen echt nog geheim, om zijn6 bloedverwantenzooals hij zeide, en ook omdat ik toenmaals het tooneel nog niet wilde verlaten ik verdiende veel geld en de graaf be zat maar een matige rentehad ik om hem het tooneel vaarwel gezegd dan had hij mij onmogelijk datgene kunnen aanbieden, wat ik bezat. Ik schonk het leven aan eenen zoon, en dikwijls genoeg vertelde mij de graaf welk een rijk erfgenaam mijn kind wasalleen moest ik trachten het geheim van ons huwelijk te bewaren. Dat heb ik tot nu toe eerlijk gedaan want zoolaDg graaf Neville leeft, kan ik niet met mijne aanspraken voor den dag "komen. Sterft die echter dan ben ik de eerste, die het slot Neville be treed om de rechten van mijn zoon te verze keren. Om Ethel's bleeke lippen speelde bij deze woorden een eigenaardige lachnog bezat zij de macht de stoute hoop harer mededingster te vernietigen. „Laat mij de bewijzen zien", zeide zij na een oogenblik met sidderende stem. Mevrouw Gilbert voldeed aan haren wensch. „Gij zijt in uw recht," sprak Ethel, nadat zij dc stukken had ingezien, met eene kalmte, die niets liet vermoeden van den storm, die in haar binnenste woedde. „Gij zijt in uw recht", her- allen, die wegens staatkundige vergrijpen of mis daden sedert 1870 gepleegd veroordeeld zijn. De president der republiek heeft tevens aan zeker aantal veroordeelden wegens misdaden of vergrijpen tegen het gemeene recht vermindering van straf toegestaan. De heer Ferdinand de Lesseps, die den 28 sten dezer te Southampton scheep gaat naar Pa nama, heeft de kamers van koophandel te Parijs, MarseilleHavreRouaan Bordeaux en Lyon uitgenoodigd een gemachtigde te benoemen om hem te vergezellen. De heer Jules Rochedie in de kamer van afgevaardigden rapporteur was van de be grooting voor 1886 is voornemensna de in diening van het budget voor 1887, een voorstel in te dienen waarbij aan den staat het mono polie van den verkoop van sterken drank verleend wordt. Een jong zijdefabrikant te Parijs Barnard genaamd giug op den dag van zijn huwelijk met zijn 18jarig vrouwtje zijn vader bezoeken die tien jaren lang in een krankzinnigengesticht was opgesloten. De oppaster zeide hun, dat de krankzinnige juist zeer kalm was en dat het hem zeker genoegen zou doen de jonggehuwden te zien, van wie hij veel gesproken had. Maar nauwelijks w«s het jonge paar de cel binnengetreden of de oude Barnard vloog op zijn schoondochter toe die juist eenige lekkernijen voor hem te voorschijn haalde, greep haar bij de keel met den uitroep: „Gij zijt de booze heks, die mij hierheen verbannen hebt en trachtte haar te worgen. Het arme vrouwtje werd met moeite uit de macht van den razende bevrijd maar weinige uren later stierf zij tengevolge van den hevigen schrik. De jongste berichten over de poging der revo- lutionnairen om te Carthagena een opstand te bewerkenbevestigen dat die poging geheel mislukt is. De autoriteiten werdeu door den aanval niet verrast want reeds twee dagen te voren waren omvangrijke maatregelen getroffen om onmiddellijk na het uitbreken van het oproer het arsenaal en de stad door militairen te doen haalde zij, zich trotsch oprichtend, „maar ver heug u niet te zeermijne wraak zal Francis Wilton treffen en ook op uw hoofd neerkomen." Met fier opgeheven hoofd en vasten tred ver liet zij de kamerzij had haar besluit genomen. 13e hoofdstuk. Graaf Neville was met Minnie naar het slot teruggekeerd zonder op de tranen van het arme meisje te letten had hij haar naar hare kamer gebracht en daar opgesloten. Minnie's vlucht was nog niet ontdekt gewor den zij vond nog den brief, dien zij aan hare moeder geschreven had, en alles was nog zooals zij hare kamer voor eenige uren had verlaten. O ware zij gebleven, o ware zij niet gegaan Maar nu was het te laat om te klagen het onheil was geschied en sidderend dacht zij aan haren vader. Hoe woest, hoe vernietigend had hij haar aangezien, en wat was er van lord Oswald geworden Had haars vaders toorn hem gespaard of neen zij waagde het niet daaraan te denken er kon, er mocht geen ongeluk gebeurd zijn. Terwijl Minnie zoo door bangen twijfel ge kweld werd, had de graaf met zijne gade een lang onderhoud gehad. Hare ontsteltenis toonde hem, dat zij van Minnie's vlucht niets geweten had en de arme vreesachtige vrouw waagde niet de minste tegen spraak, toen de graaf haar verklaarde, dat het huwelijk tusschen Ilenri en Minnie binnen twee dagen zou plaats hebben. Graaf Neville zond aan Henri per telegraaf de boodschapdat hij onmiddellijk naar het slot Neville zou komen, en de jonge man haastte zich aan dit bevel te voldoen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1