Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Balkan-Schiereiland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. bezetten. De beschuldiging, dat Ruiz Zorrilla en zijn aanhangers met dit oproerlje slechts een beurs-manoeuvre bedoelden vindt hierin zijn grond, dat gelijktijdig op buiteolandsche markten een aantal Spaansche papieren ten verkoop wer den aangeboden. Zeer wordt echter betreurd, dat de algemeen bemiude generaal Fajardo aan het gewetenloos drijven der revolutionnairen in de uitoefening van zijn ambt ten offer is gevallen. De koningin heeft onmiddellijk op ontvaugst van het bericht haar lijfarts naar Carthagena ge zonden die tot een amputatie van het been is moeten overgaan. Het gevolg van dit optreden der revolution nairen zal zijn dat de koDingin-regeutes en de minister-president Sagasta gedwongen zullen worden reactiounaire maatregelen te nemen; bet ministerie is echter besloten wel met groote strengheid tegen de revolutionnairen op te treden, doch niet van zijne tot dusverre gevolgde politiek af te wijken. Sagasta heeft dat nog dezer dagen bewezen door den vertegenwoordigers der pers inzage te geven van de oorspronkelijke dépêches, die over het voorgevallene te Carthagena zijn gewisseld. De minister is van oordeel, dat elke geheimzinnige handeling der autoriteiten in der gelijke aangelegenheden de zaak slechts erger maakt. Men verzekert dat achttien der oproerlingen uit Carthagena nabij deze stad zijn gearresteerd, en dat onder hen zich de persoon bevindtdie bevel heeft gegeven op generaal Fajardo te schie ten. Het heette aanvankelijk dat het oproer het werk was van Ruiz Zoiilla. Naar iuid van een telegram uit Madrid heeft men nu de zekerheid gekregen dat de aanval is beraamd door de onverzoenlijke federalistische republikeinen. Generaal Fajardo, de militaire gouverneur van Carthagenadien de schoten der oproerlingen in het been getroffen hebbenheeft zich moedig het been tot boven de knie laten afzetten. De geneesheeren hebben nu hoop hem in het leven te zullen behouden. Oogenschijniijk neemt de Engelsche regeering de quaestie over de Samoa-eilanden zeer kalm opnadat graaf Hatzfeldt de Duitsche gezant te Londen verklaard heeftdat Duitschland noch de annexatie der eilanden heeft bevolen noch van het voorgevalle op de Samoa-eilanden iets weet. Overigens komt de „Times" met een artikel over Samoa, waaruit blijkt dat jaarlijksch 92 schepen met een waarde van 119,000 pd. st. binnen komen. Er zijn meer dan honderd Duitschers die 202.000 akkers van het beste land bezitten. Het aantal Engelsche onderdanen op de eilanden bedraagt slecht tachtig personen, die 357,000 akker3 land bezitten, doch waarvan een groote gedeelte oevruchtbaar is. Het kabinet had besloten zich niet tegen de eedsaflegging van den heer Bradlaugh te verzetten zoodat er alle kans bestond, dat hij tot zijn zetel in het lagerhuis zou worden toe gelaten. Dinsdag nu verklaarde de voorzitter van het lagerhuis, dat elk lid volgens de grondwettige bepaling verplicht is den eed af te leggen en hij dit den heer Bradlaugh niet kon beletten be houdens diens eigene verantwoordelijkheid voor eveutueele wettelijke bepalingen. Hierop legde de heer Bradlaugh den eed af. Bij het verlaten van het parlementsgebouw werd de heer Bradlaugh door de menigte toe gejuicht welke zijne toelating tot het lagprhuis als definitief beschouwt. Eene dynamietoutploffing greep plaats in zonderlinge omstaudighedenop het landgoed van den graaf van Sheffield. Daar er veranderingen moesten gebracht worden aan het rotswerk van den watervalhad men besloten dit laatste door middel van dynamiet te doen springen. Een groot aantal personen waren bijeen om de verwoestingen te aanschouwen die de aangelegde miju zou veroorzaken toen eensklaps een zware ontploffing weerklonk, met het ongelukkig gevolg dat twee werklieden tenige meters ver geslingerd werden. Toen men hen ter hulp snelde kon men slechts hunnen dood constateeren. Dit droevig voorval gaf veel stof tot bespreking in het district. In het krankzinnigen gesticht te Carlswood is onlangs een lijder gestorven doordat zijn maag gevuld was met velerlei onverteerbare zaken. Langzamerhand had hij al zijn hoofdhaar uit getrokken en opgegeten. Verder beschouwde hij cocosvezels knoopen stroohalmpjes spijkertjes en dergelijke ingrediënten als délicatessen en dat daarvan zooveel hij slechts krijgen kon. Het lijdt thans geen den minsten swijfel meer of een passagiers schip moetgedurende bet laatste slechte weer, in het Kanaal vergaan zijn. Tot hiertoe is men den naam van het schip nog niet te weten gekomen. Verleden Donderdag is op het eiland Jersey eene deur aan wal gespoeld zeker van de bakkerskajuit afkomstigop welke het volgende geschilderd stond Verboden te rooken in deze kajuit. Kapitein Doultonvan de stoomboot „Walter Thomas," die ook Donderdag te Cardiff binnen zeilde deelt mede, dat hij een reddingsbootje opgevischt heeftwit geschilderd zonder naam, en dat den schijn "had nog niet lang in het water gelegen te hebben. In de troonrede ter opening van den Prui- sischen landdag dankt de keizer voor de betui gingen van liefde, bij het jubelfeest zijner 25jarige regeering uit binnen- en buitenland ontvangen, en spreekt hij zijn volle vertrouwen uit in het voortduren van een gewaarborgden vrede. Daarop «4r:' volgden eenige door den ministerpresident voor gelezen mededeelingen omtrent 's lands financiën, welke wel is waar in gunsligen toestand verkeereD, maar toch ook voor het volgende jaar eene leening, hoewel tot geringer bedrag dan in het vorige jaar, noodzakelijk maken tot dekking der onvermijdelijke staatsuitgaven. Ten aanzien van den stilstand in sommige takken van nijverheid wordt in de troonrede gewezen op de overpro ductie, waartegen geene wettelijke hulp iets ver mag. Na de aankondiging van wetsontwerpen tot aanleg van spoorwegen en kanalen, gewaagt de troonrede van voorstellen, welke de strekking zullen hebben, om het bestaan en de ontwikkeling der Duitsche bevolking te beveiligen tegen hare overvleugeling door Poolsche elementen. In de liberale kringen verneemt men het volgendeTusschen prins Bismarck en den paus hebben er overleggingen plaats gehad, tengevolge waarvan de stad Berlijn, die, naar de grenzen der katholieke bisdommen tot nog toe onder het bisdom van Breslau behoorde, zal worden ingedeeld bij het aartsbisdom van Posen zullende de toekomstige aartsbisschop van laatstgenoemd diocees zijne residentie te Berlijn moeten vesti gen, ter voorkoming van het gevaar, dat hij de rol zou kunnen spelen van hoofd der Poolsch- nationale oppositie in de Pruisisch-Poolsche provinci n. Voorts zal te Berlijnneven den zetel van dien aartsbisschop, eene pauselijke nuntiatuur worden gevestigd. De aartsbisschop en de nuntius zouden alsdan voor prins Bismarck organen zijn tot voortdurend rechtstreeksche overleggingen met den paus en tevens zouden zij cr toe kunnen bijdragen om, ten gunste der regeering, den bovenmatigen anti-Bismarckschen invloed van Windthorst bij de centrumspartij te breken. Dit bericht wekt groot opzien, te meer omdat het, wegens de jongste gebeurtenis sen in het Vatikaan, niet onwaarschijnlijk wordt geacht. N.R. Tegenover de New-Yorkscbe sensatieberich- ten, volgens welke Duitschland de Samoaeilanden zou hebben in bezit genomen, dient, dat daarvau in het geheel geen sprake mag zijn, aangezien het gebeurrle slechts op het verijdelen van eene door koning Malictoa wederrechtelijk uitgevoerde iupandnetuing betrekking hebben kan, doch het lusschen Duitschland Amerika cn Engeland bestaande verdrag volstrekt niet kaa raken. Het „brandewijnmonopolie", door Pruisen bij den rijksdag voorgesteldzou volgens de raming een zuivere opbrengst geven van 300 millioec mark (f180,000,000. De Parijsche Figaro deelt een gerucht mede, volgens hetwelk koning Lodewijk van Beieren ter verbetering van den berooiden financieelen staat, waarin zijne zorgeloosheid en onverstand hem gebracht hebben, zou denken aan een morganatisch huwelijk met eene schat rijke rijtuigmakersweduwe van Neurenberg, me vrouw Kramer-Klett, die bij haar rijkdom tevens het voorrecht van schoonheid bezit. Bij den reeds vermelden grooten brand te Aken, in de wolspinnerij van Kayser en Biesing, zijn waarschijnlijk 17 nienschen omgekomen. Het aantal slachtoffers kan eerst met zekerheid vastgesteld worden als men gereed is met het wegruimen van het puin. Dat er zoovele menschenlevens verloren gingen, is te wijten aan de groote snelheid, waarmede de vlammen zich verspreidden waardoor een aantal arbeiders en arbeidsters, die boven op de zolders bezig waren, geen tijd hadden om uit het gebouw te komen. Een opzichter redde een meisje, door met haar op het dak te klimmen en door een schoorsteen naar beneder. te glijden. Daarbij waren de vensters van dikke ijzeren traliën voorzien, zoodat redding langs dien weg onmogelijk was. De Duitsche bladen dringen, naar aanleiding van het treurige ongeluk, aan op betere voor zorgen voor gevallen van brand in de vele fabrieksgebouwen waar de inrichting in dat opzicht niet beter is. Te Siegen was een houtvester een viertal houtdieven op het spoor. Deze overvielen echter den houtvester en bonden hem aan een boom waarna zij hem aan zijn lot overlieten. Twee dagen en twee nachten bracht de on gelukkige in die positie door en zou zeker van honger en koude omgekomen zijn, wanneer een collega hem niet toevallig ontdekt had. Van de daders, die hunne gezichten zwart gemaakt had den, is geen spoor te vinden. In Oostenrijk wordt een zonderlinge maatregel genomen die alleen den bijval van een groot aantal vrouwen verwerven kan. Voortaan kan namelijk geen getrouwd man meer een reispas voor het buitenland bekomen zonder de uitdruk kelijke toestemming van zijne vrouw. Waarom deze maatregel in 't leven is geroepen is niet bekend. Dinsdag was het te Weeoen de derde dag reeds dat een snesuwstorm woedde. Op verschil lende spoorlijnen onvervindt het verkeer vertra ging of is geheel geschorst. De posten uit Hon garije Bohemen en Galicië zijn niet aange komen. Ook in Weenen zelf is het verkeer op verscheidene plaatsen gestremd. In' de sigarenfabriek te Temesvar heeft het geheele personeel, zoowel het vrouwelijke als het mannelijkehet werk gestaakt. De grevisten verlangden verhooging van loon en humaner behandeling. Naar aanleiding van de toekenning der Chris tusorde door den paus aan prins Bismarck wordt in een correspondentie uit Rome aan een Duitsch blad opgemerktdat dit de eerste maal is dat deze orde aan een protestant wordt aangeboden. Professor Sbarbaro die, omdat hij tot lid van het Ilaliaansche parlement gekozen is uit de gevangenis moest ontslagen worden, trekt da gelijks meer de aandacht. De dwaasste redevoering, die hij binnenkort heeftgehouden, was die, welke hij in eene arbeidersvergadering te Pegli hield. Hij zeide o. a. „de toestand waarin wij ons bevinden geeft het volk het recht de regeering te Rome voor de keus te stellen „Gerechtig heid of barricade In huidbetuigingen spande zijn vaderstad Savona de kroon. Onder meer eerbewijzen, waarvan ook zijne vjouw en zelfs zijn min haar deel bekwamen, heeft meD in den avond van den 4den dezer eer. groot aantal nummers van het te Genua verschijnende blad „Epoca" op het Sixtusplein verbrand omdat genoemd blad het gewaagd had tegen Sbarbaro het woord te nemen. De kapitein van de Engelsche stoomboot „Gasseide", komende van Cardiff, heeft aan de autoriteiten te Livorno zijn rapport ter hand ge steld over hetgeen hij in de golf van Lyon heeft gezien. De „Gasseide" in de golf van Lyon door een hevigen storm overvallen, zag een brigantijn, welks masten waren verbrijzeld, en die door de golven heen en weder werd geslagen. De kapi tein dacht dat het oorlogsvaartuig schipbreuk geleden had en voer er op af. De matrozen, die aan boord van het kleine vaartuig gingen, voeden het verlaten, en zagen aan de ra van den grooten mast het lijk van een man hangen. De kapitein van de „Gasseide" trachtte tot driemaal het ver laten schip op sleeptouw te nemen, doch tever geefs. De minister van marine, wien per telegraaf kennis gegeven is van deze ontmoeting, heeft bevel gegeven de „Vedetta" onmiddellijk naar zee te zenden om den brigantijn „Asia" op te zoeken. De „Asia" had minstens vijftien man aan boord. De Standard verneemt dat ;oowel Seivie als Griekenland weigert, overeenkomstig de uitnoo- diging der mogendheden zich te ontwapenen. Naar de Daily News uit Konstantinopel ver neemt naderen de Grieksche troepen de Turk- sell e grens en schijnt er eene botsing ophanden. De vorst van Bulgarije begeeft zich onmiddellijk naar Konstantinopel. De sultan zal hem aanstel len als gouverneur van" Oost-Rumclie. De „Nue Freie Presse" noemt de houding van Servie zeer bevreemdend. Thans nu alle mogendheden Rusland en Turkije daaronder begrepen zich met het denkbeeld der Bnl- gaarschc Unie hebben verzoend maakt Servie onder beroep op het statu quo ante, be zwaren alsof de veldslagen van Slivniza en Pirot nimmer geleverd waren. „Dit kan," zegt het blad „niet anders dan tot vertraging van het sluiten des vredes leiden en ook op de overige Balkan-staten van ongunstige terugwerking ziju. Terwijl nog niet eeca is bepaald waar de vredes onderhandelingen zullen gevoerd worden stelt Servie voorwaarden, welke bij den tegeü woordigen staat van zaken niet te vervullen zijn. Daarbij zet het zijne toerustingen onafgebroken voort. De nota der mogendheden moet dus in bijzonder krachtige bewoordingen vervat zijn om te Bel grado ir.druk te maken. En daarvan zal ook wel de uitwerking te Athene moeten afhangen, waar overigens, naar men verneemt nog eene andere pressie zal geoefend worden. Men verwacht daar namelijk een diplomatieke!) stap de.- Middelland schezeemogendheden, waardoor aan het Grhksche kabinet uitdrukkelijk zal worden kenbaar gemaakt, dat de genoemde mogendheden niet werkeloos zullen blijven indien het internationaal verkeer in de Middollandsche zee door een mogelijken oorlog de minste of geringste belemmering mocht ondervinden. Wat vorst Alexander van Bulgarije betreft, hij wil, indien de vredesonderhandelingen met Servie niet spoedig en gemakkelijk afloopen, de scheidsrechterlijke tusschenkomst der groote mogendheden inroepen." Volgens particuliere berichten uit Pirot hebben in die stad 13 of 14 terechtstellingen plaats gehad honderd personen zijn in de gevangenis, waaronder Micha Stephanff, afgevaardigde in de Skoupchtina. Priesters en vijftiengezinnen uit Pirot zijn naar Nisch gezonden. Te Sofia heeft een lijkdienst in de kathe draal plaats gehad voor de in den jongsten oorlog gesneuvelde soldaten. Vorst Alexander, de mi nisters voorname staatslieden en een groot aantal officieren woonden den dienst bij. Te St. Petersburg stonden dezer dagen tien personen terecht, die zich tot brandstichting verbonden hadden, met het doel de verzekerings gelden machtig te worden. Drie van hen werden vrijgesproken. De zeven overigenwaaronder drie vrouwenwerden tot dwangarbeidstraffen van 9 10 en 15 jaren veroordeeld. De Russische staatsbegrooting voor 1886 is verschenen. De gewone inkomsten zijn op 787,463,691 roebels cn de gewone uilgaven op 812,751,030 roebels geraamd, zoodat zij sluit met een vermoedelijk tekort van 25,287,329 roebels. De buitengewone uitgaven voor het maken van spoorwegen en havenwerken, beloopen 52,643,240 roebels, cn zullen, even als het tekort, door buitengewoue middelen en door kasvoorraad gedekt worden. Te Boston heeft een hevig- cycloon gewoed. De schoener „Mary Parr" is verbrand tengevolge van het inslaan van den bliksem. Meer dan zestig schepen zij., vernield en men gelooft, dat een twintigtal mannen zijn omgekomen. De Amerikaansche bladen zijn vol bijzonderheden over deze ramp. Te Pbiladelpia is een belangrijke katoen en wolfabriek verbrand. Vijftig huizendoor de werklieden bewoond zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op een millioen dollars geschat2300 werklieden zijn door deze ramp zonder werk. Waalwijk, 16 Januari 1886-. Naar aanleiding van een bericht in de N. R. Ct. van 8 dezer, als zou van liberale zijde de heer J. van Dijk, burgemeester van Sprang en Vrijhoeve-Capelle candidaat zijn geste'd voor het lidmaatschap der provinciale stater: kunnen wij met zekerheid melden dat van die zijde geen candidatuur is aan geboden en dat genoemde heer in het geheel geen candidatuur heeft aangenomen. Verleden Donderdag hadden de echte lieden Tb. de Peffer en H. Janssen het zeld zaam voorrecht hun gouden bruiloft te vieren. Groot Varen de blijken van belangstelling, die het: jubileerend echtpaar van alle zijden mocht ondervinden on vooral welverdiend. De man toch mag, naar men ons verzekert, worden genoemd een toonbeeld van een ijverig et trouw werkman; meer dan 40 jaren was hij werkzaam bij dezelfde familie, die met den meesten lof van hem spreekt en hem om zijne goede hoedanigheden hoogschat en ten zeerste waaraeert. Aan stoffelijke blijken van deelneming heeft het den jubilarissen dan ook niet ont broken. De beid.; harmoniën, steeds op hun post waar het geld feestelijkheden in onze gemeente op te luisteren, brachten, elk op hare beurt, serenades aan de feestvierenden. Mogen dc jubilanten, te zamen vereenigd, nog vele j,aren op dezen voor hen gedenk waardiger flag met genoegen terugzien is zeker de weascb van aUen, die hen kennen. Heden voormiddag zijn Waalwijks in gezetenen wtder uitgenoodigd de stoepen en goten voor liunne huizen zuiver te maken allen zijn clan ook reeds druk bezig om daaraan te voldoen Wij 'en velen met ons zijn nieuwsgierig of 't ook voor de gemeentegebouwen en op de gemeentepleinen zal geschieden. Gewoon lijk is dit mot het geval en vindt men daar de smerigste plaatsen. Den 13n dezer was het twee jaren geleden, sedert op de lijnen der Noordbrab, stoom tram wegm. liet laatste déraillement is voor gekomen, een feit, dat wel als een bijzon derheid mag aangemerkt worden, want dage lijks leest men van déraillementen, enz. op verschillende tramlijnen. Komt hiervoor zeker lof toe aan den heer Laurey, cliel van materieel en weg, die rus teloos in dé weer is om alles naar behooren te laten majicheeren, niet minder verdient het vermelding,! lat gedurende de laatste sneeuw- periode de dienst TilburgWaalwijk, natuur lijk wel mei de uiterste inspanning, om zoo te zeggen jgeregeld is volgehouden. Ver schillende andere lijnen staakten bij die ge legenheid den dienst, zooals Vreeswijk-Utrecht, DeventerHorkulo; Gouda-Bodegraven hield tijdelijk geheel op, dewijl alle drie de loco motieven onbruikbaar wareü. Vergdeken met dat voor December 1884 wijst, blijkens den staat der rijksmid delen het iudcijfer der laatste maand van 1885 (f9,5 3,573) eene vermeerdering aan met bijna f26,000. De invoerrechten en de loodsgelden i de accijnzen en de indirecte be lastingen /(met uitzondering van het successie recht) eu ook de waarborgblevenmet voor iedejr van die middelen op zichzelf be langrijke mil ragen, bij verleden jaar ten achter. Slechts d'e Directe belastingen, wier iets rui mere opbiègst uitsluitend door het personeel veroorzaak/ is, alsmede de posterijen en de telegraphifl ondergingen eenige verbetering. Voor hjfc geheele jaar 1885 brachten de rijksmiddelen f 106,680,000 op. Dat deze uitkomst die van 1884 overtreft met bijna 3 millitnfi is te danken aan de directe be lasting^ (met name het personeel), de accijn zen (va~. welke de suiker ruim 2 millioen meer heft opgebracht en het gedistilleerd 3 ton), d indirecte belastingen (van welke het succesprecht bijna 1.5 millioen meer heeft afgevvópen), de posterij, die anderhalve ton meer {af, en eindelijk de telegraphie. Steker dan eene vergelijking met de cijfers van het vorig jaar, spreekt ditmaal eeneVergelijking met de raming. De totale ophpigst bleef 6 ton daar beneden. Houdt men |en aanzien der directe belastingen re- keiing met de tusschentijdsche verhooging var het personeel, waarop bij de raming niet geEkand is, en voor de indirecte belastingen

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2