Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN Overzicht van den handel in huiden, leder en schors over 1885. met het volkomen wisselvallige karakter van het sucessierechtdan blijken er van alle middelen slechts de volgende over te blijven, die, en dit nog met eene kleinigheid, de raming hebben overschreden de invoerrech ten, de telegraphie, de staatsloterij, deacten voor jacht en visscherij en de loodsgelden. Door het hoofdbestuur der posterijen is bepaald, dat voortaan alle drukwerken, waaronder ook bestelkaarten van den boek handel, die ongeoorloofde schriftelijke bijvoe gingen bevatten of niet aan de gesielde eischen beantwoorden, zooveel mogelijk voor de verzending met de noodige inlichtingen aan de afzenders ter verbetering terugspge- ven moeten worden. Ingeval de onregelma tigheid aan de aandacht van het kantoer van afzending ontgaat, en de verzending du|heeft plaats gehad, wordt het port, hetwelk voor ongefrankeerde brieven van hetzelfde gewicht zou verschuldigd zijn, toegepast. De commissaris des konings in de provincie Noordbrabant heeft goedgevonden te bepalen Dat de loting der in het vorige jpr voor de nationale militie ingeschrevenen pl ge schieden in de plaatsen en op de ^igen en uren als hieronder aangewezen. In het le militie-district.. Ten overstaan van den militie-canmissaris J. J. Van Thiel. s RertogenboschWoensdag p Eebr. voorm. IOV2 ure, voor de ingdbhrevenen van de gemeente 's Hertogenbosd!van de let. A. tot en met K.Donderdagfll Eebr., voorm. 101/2 ure, van de lettersL. tot en met Z.Vrijdag 12 Eebr., voorm ÏO1^ ure, Alem Berlicum Bokhoven ïromvoort Den DungenEmpel, Engelei, Nuland, Rosmalen en Vucht. Bokstel, Zaterdag 13 Febr.voorm. 11 ure BokstelEscli, Liemde en >t. Michiels- Gestel. Oosterwijk Maandag 15 Feb., voorm. 11 ure, BerkelHaaren Heivoort Oosterwijk, Moergestel en Udenhout. TilburgDinsdag 16 Febr, voorm. 11 ure Tilburgvan de letters L tot en met K.Woensdag 17 Febr., vocm. 11 ure, Vdn de letters L. tot en met Donderdag 18 Febr.voorm. ten 11 ure, Jiesen, Goorle en Hilvarenbeek. Loonopzand in het gemeenteuis te Kaats heuvel Zaterdag 20 Febr.vorm. 12 ure, Loonopzand. Waalwijk Maandag 22 Feb voorm. 1 2 ure Baardwijk Bezooijen Koelie, Sprang, Vrijhoeven-Kapel en Waalwijk IleusdenDinsdag 23 Febr. voormiddags 11 ure, Drongelen, Drunen, E-n, Heesoeen, Heusden Meeuwen Veen enVijk; Woens dag 24 Febr.voorm. 11 ure,Iedikhnizen, Herpt, Oud-Heusden, Nieuwku: en Vlijmen. In het 2e militie-disfyt. Ten overstaan van deu milit:-commissaris Cavaljé. Breda Maandag 8 Febr.vorm. 10 ure, voor de ingeschrevenen van e gemeente Bredavan de letters A. to en met J. Dinsdag 9 Febr. voorm. 10 re, van de letters K. tot en met Z. OosterhoutWoensdag 10 1b.voorm. 11 ure Oosterhout en Dongen. RaamsdonkDonderdag 11 Er., voorm. 10 u., Geertruidenberg, 's Gravener, Waspik en Raamsdonk. ZwaluweVrijdag 12 Febr., \>rm. HP/g ure, Hooge en Lage Zwaluwe Made en Terheiden. Aan den burgemeester van idel in welke gemeente 9edert 30 Januaril885 geen vergadering van den gemeenteraad [ïouden is, omdat de raadsleden weigeren met «en burge meester samen te werken worden; voegende feiten ten laste gelegd lo. dat de burgemeester van Ael io het jaar 1883 door zijn optreden in eenrgadering van ingelanden van het waterschap .en Duyl" de vertegenwoordiging dier gemeei op de vergadering onmogelijk heeft gemaakt 2o. dat de burgemeester ter za van de verpachting van aan de gemeente idel be- hoorende hooilanden in 1884 op onijtmatige wijze gehandeld heeft 3o. dat de burgemeester ten o.chtc de raadsleden voor den rechtercommissarUm straf zaken bij de rechtbank te 's Hertogenich heeft doen dagvaarden 4o. dat de burgemeester tot nnchtcht be noemd heeft een persoon, die in de ljRte twee jaren tweemaal wegens openbare dro;uschap was veroordeeld en aan wien onzedig han delingen worden ten laste gelegd 5o. dat de comm. des konings in Nooirabaot met goedkeuring en op last der regeig op treedt, om krachtens artikels 126 e®7 der gemeentewet, de taak van den raad te Vullen, terwijl adressanten beweren, dat die kelen niet toepasselijk zijn omdat er in Ac geen gemeenteraad is. De minister van binnenlaudsche zakenken- nende dat de burgemeester niet altijd^ |iet noodige beleid gewerkt heeft, licht dez(|oVeD echter op eene voor den burgemeester %er- schooneude wijze toe en schrijft aan tsi0t het volgende; Hierbij zij nog opgemerkt, dat volgens het adres zelf, de feiten „die het bedoelde geschil tusschen den burgemeester en den gemeenteraad van Andel heeft doen ontstaan", op zich zelve beschouwd „van zeer geringe beteekenis zijn." Adressanten hebben zich dus, volgens hunne eigen bekentenisniet ontzien, om reden van oubediiidenden aard de boven omschreven hou ding aan te nemen. Zij hadden de op hen uitgebrachte keuze kunnen weigerei; maar zij hebben die aange nomen en vinden nu goed, al de daaruit voort vloeiende plichten te verzaken. En uit hunne eigen plichtverzaking meeuen zij een recht te ontleerien, hetwelk zij bij de tweede kamer der stattn generaal willen doen gelden. De regeering beschouwt het als haar plicht om in dergelijk geval op te treden voor de handhaving van het gezag en het belang der gemeente. Naar het. „Dagblad" verneemt, heeft de heer Plate, hoofd der commanditaire vennootschap Lens Bergsma te Amsterdam, reeds Vrijdag zijn po9t verlaten. Niet wetende, voor welk vraagstuk daardoor de vennootschap zal worden geplaatst, heeft de heer Lens onmiddellijk te Amsterdam alle betalingen doen staken. Naar „De Amst." meldt, staat, volgens eeue aan de rechtbank overgelegde balans tegenover het actief der comm. venn. Lens en Bergsma van ruim 9 millioen een passief van ruim 61/2 mil- lioen. (Het aandeeleo kapitaal bedraagt 3 mil.) Vele vakgenooten in het bijzonder zullen zich zeker verheugen over het feit, dat ic de laatste vergadering van hei Nederlandsch brood-, koek- en banketbakkersboDd met algemeene stemmen, op één na, in beginsel is besloten in dit jaar te Amsterdam een internationale vak- tentoonstelling met congres te houden. Men verneemt, dat Dinsdagmiddag in een der waggons van den sneltrein tusschen Tilburg en Breda brand is ontstaan. Een van de drie zich daarin bevindende personen wilde uit de coupé springen, doch een der anderen maakte van de schel, die in den waggon voorhanden was, gebruik, zoodat de conducteur onmiddellijk remde en alstoen bij onderzoek bevond, dat de waggon werkelijk aan het branden was en deze dadelijk af haakte, zoodat geene persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad en slechts 20 minuten vertraging in de aankomst te Breda werd veroorzaakt. Een zeer gevaarlijk vermaak, dat zeker nergens in die mate voorkomt als teNijmegeD zegt het „Dagbl." is het zoogenaamde „sleedjerijden" hierin bestaande dat men zich op een sleedje, ladder of zelfs klomp vau de steile straten laat afglijden. Vooral op den Lindenberg de steilste straat van Nijmegen wordt daaraan veel gedaanen honderden menschen stroomen er bovendien heen als toeschouwers. Sleden of ladders, waarop vijf, zes en meer personen hebben plaats genomendeels zit tende deels staandegaan dan met zoo 011- geloofelijke snelheid naar benedendat de pleizierreizigers dan soms in de Waal een frisch bad moeten nemen, wijlhun snelheid zoo danig is, dat aan tegenhouden niet te denken valt. Dikwijls hebben er ook' ongelukken plaatsdoordien iemand van de slee geslin gerd wordt of door een volgende wordt om- omvergeworpen of „overreden Zondag jl. hebben niet minder dan drie nog al ernstige ongelukken plaats gehad en wel in hoofd zaak onder de toeschouwers die, in angstige spanning een slee naziende, door een onmid dellijk volgende werden omvergeworpen. Voor een 7-jarig knaapje moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Dinsdagavond had te Werkendam het volgende ongeluk plaats In de woonkamer van P. van Berchem viel eene staande pe troleumlamp om. De vrouw wilde haar op vangen doch werd daarbij overdekt met pe troleum die oogenblikkelijk vlam vatte en hare kleedereu in vlam zette. In haren angst liep zij de deur uit en sprong in de sloot die vlak voor hare woning ligt. Haar echt genoot snelde haar na en hielp haar uit haren ontzettenden toestand, hetgeen hem niet dan met veel moeite mocht gelukken. De vrouw is vreeselijk met brandwonden overdekt en verkeert in een deerniswaardigen toestandterwijl de man ook eenige brand wonden vooral aan de hand bekwam. Door dronkenschap van den machinist kwam de tram, die Dinsdag om 2.58 te Lo- chem uit Deventer moest aankomen, eerst om 4 uur op de eerste plaats aan. Toen evenwel met eene duizelingwekkende snelheidalle haltes en stations voorbijvliegende. De tram werd eerst tot staan gebracht toen hij op ee nige goederenwagens liep. De afstand van Laren naar het punt van de botsing, die ge woonlijk in 25 minuten wordt afgelegd, werd nu doorloopen binnen vijf minuten. Men- schenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De machinist is dadelijk door de politie in arrest genomen. WAALWIJK, 15 Januari. Bij geringen aanvoer was de veemarkt wederom zeer stil. Kalfkoeien golden f 145 k 245. Dito vaarzen f120 a 175. Ter botermarkt aangevoerd 2007 KG.; van 1,12 a 1.28 per KG. verkocht. Bieren f4.00 a 5,50 per 100 stuks In granen was de handel weer iets vlugger, voor comsumptie houdt de vraag aan. In huiden is de handel traagalle atten tie is gevestigd op de belangrijke veiling te Antwerpen tegen 20 dezer. Voor leder is er vraag in de primasoorten zwaar en licht, zoowel als voor- zwart over- leder. Schors, met weinig handel, zonder variatie in de prijzen, AMSTERDAM lö Januari. Huiden. De inschrijving op 13 Jan. jl. liep coulant af. Van de 15,689 O.-I. runder 5395 buffel- en 6492 buffelhoorns werden wegens onvoldoende biedingen 1344 buffel- en 339 runderhuiden niet gegund; het verkochte ging tot en om taxatie weg. In assorteering zijn eenige duizend runder- en buffel-, die waarschijnlijk nog in deze maand bij in schrijving aan de markt komen. Inlandsche artikelen blijven stil. ROTTERDAM, 13 Jan. 1886. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. De heden bij inschrijving aangeboden circa 2167 stuks Oost-Afrikaansche huiden zeilende per //Anna" werden verkocht. LONDEN, 15 Januari. De Daily News zegt dat de Tories ten opzichte van Ierland ongerust zijn. Naar men zegtis er bij het gouverne ment heimelijk epn soort van coup d'état voor bereid, door benoeming van Wolseley tot opper bevelhebber der Iersche strijdkrachten. Volgens bericht uit Philippopel aan de Standard heeft prins Alexander officieel bekend gemaakt dat Rusland toestemt in de Bulgaarsche unie. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 17 Jan. 1886, zal door de har monie FEspéiance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Congo marscli. Kessels. 2. Ursule-coucert mazurka. Tack. 3. Les Cloches de Corneville. Planquette. 4. Osraau-Pacha. Curth. WAALWIJK, 12 Januari 1886. Huiden. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich grootendeels door beduidende toevoeren van huiden en achteruitgaug van prijzen. Op alle hoofdmarkten was de handel in 't begin des jaars tamelijk vlug. In de 4 eerste maanden van 1885 bleven de prijzen hoog en de kooplust, hoofdzakelijk uitgelokt door militaire bewegingen in Engeland, ferm en levendig. Nadat het gevaar voor oorlog geweken was scheen er een ander tijdstip te zijn aan gebroken, zoodat in de maand Mei bij de veilingen te Antwerpen en elders reeds eene min of meer belangrijke daling te bespeuren was, hoofdzakelijk in de zware soorten. Wij zeggen met nadruk „te Antwerpen en elders" omdat, zoo ooit, dan toch voorzeker het af geloopen jaar, de Antwerpsche markt domi neerde. De flinke wijzewaarop de importeurs, gesteund door de wakkere makelaars en commissionairs in die handelstad bij uitne mendheid, de zaken weten voor te bereiden en af te sluiten, hebben vooral in het jaar 1885, tijdens de zoo bij uitstek geslaagde wereldtentoonstelling, een grooten stoot ge geven aan den enormen omzet, welke te dier plaatse in het huidenartikel heeft plaats gehad. De buitengewone gelegenheid der tentoon stelling, zooals wij zeggen, heeft voorzeker daarin medegewerktmaar men heeft ook zijn tijd begrepen. Door het vroegtijdig verleenen van con- cessiën, vóórdat andere groote stapelplaatsen er aan dachten, en door het aanleggen van belangrijke en veelvuldige veilingen, werden van de Antwerpsche markt ontzaggelijk veel huiden genomen. In 1885 werden te Antwerpen ingevoerd 1,229,912 huiden tegen 1,006,782 in 1884. Verkocht werden 881,953 stuks tegen 801640 in 1884. Deze cijfers leveren het bewijs te meer omdat de markt in achteruitgaande beweging was. Te Havre daarentegen was de invoer 26225 stuks minder dan in 1884, terwijl de ver koopcijfers eene minderheid van 127,691 stuks huiden aanwijzen. Het zou overbodig zijn verder in dit op stel uit te weiden over den stand van zaken der huióendaar in het nummer van 7 Januari breedvoerige mededeelingen zijn op genomen. De huidenprijzen zijn thans zoodanig ge steld, datwanneer die van het leder niet bijzonder achteruitgaan, de looierij met succes kan opereeren sedert jaren was dit niet het geval. Hetzelfde, wat wij omtrent La Plata, Rio Grande en andere soortgelijke huiden obser- veeren, valt ook waar te nemen bij de be weging in Nederl. Indische huiden. Nadat de markt zich in het eerste tri mister tame lijk goed gehouden had, begon er een lang zame, maar positieve daling, welke aanhield tot het einde des jaars. De aanvoer te Amsterdam was echter weer belangrijk en bedroeg in 1885347134 stuks tegen 322973 in 1884, terwijl de aanvoer te Rot terdam bedroeg 158189 stuks, met inbegrip van eenige min of meer geringe partijtjes huiden van andere provenances. De prijsvermindering had hoofdzakelijk plaats in zware of zoolleerhuiden, terwijl vooral de fijne overledersoorten zich ferm op prijs hielden. Voor Duitsche rekening werd voortdurend gekocht. Wij verwijzen verder omtrent dit voornaam handelsartikel naar de berichten der makelaars te Amsterdam en Rotterdam, mede in no 612 van 7 Januari dezer courant voorko mende. In inlandsche huiden sluit de markt ook bij het einde van het jaar lustelooshet moet erkend worden, dat de handel in dit artikel reeds sedert lang min of meer kwij nende iseene betere markt is dan alleen te verwachten, wanneer het buitenland weer meer als kooper optreedt. Op de algemeen e flauwe markt maakten paardenhuiden eene uitzondering, althans de daling is niet noemenswaardig, en viel eerst in, lang nadat de andere soorten sedert ge- ruimen tijd in baisse waren. Nuchtere kalfsvellen en zuigers hadden het meest te lijden en dit is, met het oog op de vaste markt van Oost-Indische over- leerhuidjes, wel opmerkelijk. Wij sluiten dit gedeelte van ons overzicht met de aankondiging eener veiling te Ant werpen tegen 20 dezer maand. Zij zal bestaan uit het belangrijk quantum van 42000 stuks huiden, meestal goed soort en goed geconditionneerde waarvoor het meerendeel ossen in de wicht van 25/32 en eenige goede partijtjes van 20/25 kilo. Daar het den importeurs hoofdzakelijk te doen is den ouden voorraad op te ruimen, zal er thans naar onze meening meer dan ooit gelegenheid zijn zeer billijk te koopen. De hoeveelheid van 42000 stuks in aan merking nemende in een tijddat er wel veel gewerkt wordt, maar dat men over Tal- gemeen tengevolge van voorafgaande groote prijsreductie, meer dan gewoon voorzien is, geeft reden tot de veronderstellingdat de kooplust niet zeer groot zal zijn en met deze omstandigheid zal men te Antwerpen ook rekening houden. Het zal dus voor de hou ders eene reden te meer zijn, ook met het oog op de nieuwe slachting, flink op te ruimenelk bijkomend bod zal waarschijn lijk in aanmerking genomen worden en, ver gelijken wij de prijzen der taxatiën voor de veiling met die der note générale d.d. 30 December 1885, dan zien wij, dat men op nieuw concessiën wil verleenen, ondanks dat daadwerkelijk sedert 1 Januari 11. vrij wat verkocht is aan alstoen genoteerde prijzen, en dat de vraag naar coulante waar blijft aan houden. Zelfs lichte ossen en koehuiden in alle wichten zijn begeerd en die der nieuwe slachting worden met pl. m. fr. 2 avance gedaan. In 't kort, de veiling verdient in alle op zichten de volle attentie. Leder. De ledermarkt is in verre na niet datgene, wat men van haar na zooveel jaren van achteruitgang verwachten mag. Bleef de huidenmarkt steeds onbegrijpelijk hoog, het leder bleef in dalende richting sedert een aantal jaren. Het afgeloopen jaar was echter minder ongunstig dan zijn voorgangers en over 't algemeen was goed zwaar leder ge makkelijk en tegen iets betere prijzen te plaatsen. Evenzoo was het gesteld met licht zooileder in de prima qualiteiten. In inferieure waar was de handel minder geanimeerddie soorten worden veelal ver drongen door het Engelsch liesen leder, waar van de aanvoer voortdurend blijft toenemen. Paardenleder was, zooals steeds, gezocht, en konden de prijzen zich goed handhaven; vooral was dit het geval tot aan de zomer maanden. Naderhand bleef de omzet kalm en de prijzen liepen achteruitdoch allengskens kwam er in het najaar meer leven en thans bestaat er weer goede vraag, doch de hoogste markt van het vorig jaar is niet meer te bedingen. De ruwe paardenhuiden zijn trou wens veel goedkooper, zoodat de zaken voor den paardenlederfabrikant niet slechter staan. Overigens is er omtrent de overleerlooierij,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3