Nummer 6. Donderdag 21 Januari 1886. 9e Jaargang. EEN GODSGERICHT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON." ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. j Frankrijk. JllUj I IJ.li.LU 11 lUilJ UITGEVER: Waalwijk. HET HUWELIJK. «■■■■■■■■Mlfc— GODSGERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f i;(0. Franco per post door het geheele riji f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Te Luik loopt het gerucht, dat de,las9ier van een belangrijk handelshuis aldaar vepioord zou zijn. Hetgeen tot dusver met zeerheid bekend isis dat de kassier sedert twee dagen is verdwenen. Te Luik is een oudofficier van het lefer, die de gewoonte had in de hotels een lekker diner te gebruiken en wanneer het op betalen aaikwam zich als krankzinnig voor te doen, gearresteerd, nadat hij reeds verscheidene Brusselscke hotel houders op dezelfde wijze had beetgehad Te Charleroi wordt thans voor dje recht bank naar welke de zaak verwezen is, iet cor rectioneel proces gevoerd tegen dei be kenden ex-kanunnik Bernard die inderijd met de welvoorziene bisschoppelijk kas van let dio cees Doornik op den loop ging. Vrijdig heeft het openbaar ministerie zij requisitoir i: dezen genomen. Aannemende, zoo betoogde ht hoofd van het parket, dat Bernard volkomen t goeder trouw was toen hij de millioenen naar! tinerika medenam om ze daar in veiligheid te hengen blijkt echter uit al zijne verdere handeliigen dat, toen hij daar eenmaal washij den solat voor zichzelven heeft willen behouden. Vootdurend liet hij zelfs den bisschop, zijn superior, on kundig zoowel van zijne verblijfplaats as van de banken waarbij hij de gelden gedepooerd had; onafgebroken maakte hij ounoodige en lure rei zen, en opzettelijk ontliep hij den kanuinik Du bois die hem was nagezonden om hen op te zoeken en tot teruggave van het geit aan te sporenen ook nog door andere haidehugen toonde hijdat hij al het mogelijke leed om zich zoo al niei het geheele bedragtan toch een belangrijk gedeelte daarvan toe teeigenen. Op grond daarvan eischte het openbaa minis terie toepassing van art. 491 C. P., hetvelk op misbruik van vei trouwen cene gevangnisstraf van eéne maand tot 5 jarer. stelt. Wat de civiele actie betreft, concluderde het openbaar ministerie dat de quaestie, wie te recht- Naar liet Duitsch van G. W ilt, 13e HOOFDSTUK. XIV. De graaf reed zelf zijnen beschermting te gemoet, en onderweg deelde hij hem mde dat het huwelijk binnen eenige uren moest gsloten worden. Gewillig voegde Henri zich naar dezen lensch; alleen vroeg hij of Minnie daarmede tereden was, en daar 's graven antwoord beyeiigend luidde, stemde hij toe. 't Was reeds donkertoen de beide ieeren het slotplein opreden, en graaf Neville ws van oordeeldat Henri de damc9 niet moes gaan opzoeken, maar eerst een weinig uitruster Op klokslag van middernacht zou het huweijk in de slotkapel worden ingezegend. 't Was voor een hefstdag ongewoon hei ge weest eene zwoele drukkende atmosfeer hing over het slot en bruiscbend en huilend v>r de wind door de boomen van het park, wier ianke kruinen zich diep voor de kracht vanden orm bogen. Een slechte, onheilspelende nacht. Van tijd tot tijd schoot een vale bliksemtraal uit het donkere zwerk, en door het loeiei van den storm heen hoorde men duidelijk het ,llen van den dondereen onweder was in aan-j^ht en bange zorg vervulde ieder menschenhai bij het razen en woelen der elementen; alleen jaaf Neville bemerkte nauwelijks de ontketende w^le van het onweder. 't Was nog eenige minuten vóór midder|l&: de slotkapel was feestelijk verlicht en de pri|ij- hebbende is der millioenen thans ter zijde gelaten behoorde te worden, als behoorende het onder werp van een afzonderlijk onderzoek uit te maken, maar dat een bedrag van fr. 50.000, gedeponeerd aan het Comptoir d'Escompte te Parijs zeer; stellig de eigendom is van Bernard en aan hem behoort te worden uitgekeerd. Den 21en dezer zal de advocaat van Bernard de heer Demotaau het woord zijn. Voor eenige dagen werd door een heer aan het kantoor der Société géuerale te Brussel een wissel geïucasseerdten bedrage van fr. 10,000, welke som door hem in eene portefeuille gestoken werd die hij onder den arm had. Bij het verlaten van het gebonw kwamen drie heereu in haast de trappen af en hepen hem omver van de verwarring natuurlijk gebruik makende om hem de portefeuille te ontrukken. Op ziju hulpgeroep kwamen er van "alle kanten personen opdagen, die de vluchtende gauwdieven achter nazetten; twee hunner ontkwamen, maar de derde werd door een bediende der bank gegrepen, die met hem aan het worstelen geraakte maar den gauwdief niet losliet. P'otseling schoot deze zijne overjas uit, die in handen van den bankbedie.ide bleef, terwijl de eigenaar der jas zich uit de voeten maakte. Teleurgesteld keerde deze naar den bestolene terugdie hopende in het klee- dingstuk eene aanduiding der dieven te vinden, uit eene der zakken het pakje bankpapierkort te voren door hem aan het loket ontvangen, onder luide vreugdekreten te voorschijn haalde. Niet slechts had hij zijn geld terug, maar bovendien was hij nog in het bezit gekomen van eene bijna nieuwe jas In de verklaring van het ministeriein de kamer voorgelezen wordt gezegd dat sedert de jongste verkiezingen geen kabinet duurzaam is zonder den steun van al de fraetiën der repu- blikeinsche meerderheid. Eene verzoenende po litiek tusschen haar en wederkeerige offers zijn "bijgevolg noodzakelijk. Men moet voorzichtig maar voortdurend voortschrijden op den weg van democratische hervormingen zonder het publick te verontrusten. De taak voor 1886 zal zijn wachtte aan het altaar. Aan eene geestverschijning gelijkmet een bleek uitzicht en bloedelooze lippen stond Minnie daar in haar wit gewaad. De myrtenkrans op het hoofd drukte haar ab eene doornenkroon, en het lichte ruischen van haar zijden bruidskleed vervulde haar met naamloozen angst. 't Kwam haar voor alsof er in de plooien van den langen sleep duizend kleine geesten zaten die haar waarschuwend toeriepen wGa niet, ga niet, 't zal uw ongeluk zijn. Haar teeder lichaam sidderde hevig en moeilijk ging de zwaar geprangde borst op en neder. Doodsbleek en ontsteld stond de gravin naast hare dochter; met onuitsprekelijke smart zag zij het lijden van het geliefde kind, en toch kon zij niet helpen, zij, die haar hartebloed zou ge geven hebben om het geluk harer dochter te verzekeren 1 De deur werd geopend en graaf Neville trad binnen om zijne dochter af te halen. Minnie beefde en hare schoone oogen traden diep in hunne holten terug. Toen de graaf hare hand wilde grijpen, week zij sidderend te. ug. Zij hief dc glanslooze oogen op en zag den hardvochtigen man met smeekende blikken aan. //Wat, wat is er van lord Oswald geworden?" vroeg zij vol angst. z/Wat bekommert gij u daarover in dit oogen blik?" was het strenge antwoord //Vooruit Henri wacht reeds in de kapel. Hij wilde haar grijpen en ze met zich mede trekken maar Minnie rukte zich met een uit roep van schrik los. z/Neen neen ik kan niet," riep zij, op de knieën vallende, //heb medelijden, offer mij niet opheb slechts eenmaal, een enkele maal een menscnelijk gevoel voor uw kind, wees recht vaardig hoor o hoor hoe de donder rolt orde en discipline te brengen in de administratie. Eer. zeker aantal ambtenaren bestrijden openlijk de instellingen. Het is noodigaan dit anarchis tisch schouwspel een einde te maken. De verklaring spreekt verder van de inmenging der geestelijkheid in de onlangs plaats gehad hebbende verkieziugen. Dergelijke toestand kan niet worden bestendigd. Het ernstig probleem der scheiding tusschen kerk en staat zal niet te ontwijken zijn. Deze quaestie moet door ge- dachtenwisseling gerijpt worden. In afwachting moet de geestelijkheid, wil zij niet eene plotselinge breuk te voorschijn roepen zich binnen de grenzen van hare zending houden. Het tweede deel der taak zal bestaan in het herstellen van het evenwicht in het budget. Wij rekenen er op, dit evenwicht tot stand te brengen, zonder toevlucht te nemen tot eene leening, en in de koloniale uitgaven te voorzienzonder nieuwe belastingen op te leggen. De departementen van oorlog en marine zullen ernstige offers moeten brengen aan de eischen der begrootingzonder de militaire kracht des lands te verzwakken. Wij zullen eene waardige en vredelievende buiteniandsche politiek volgen en onze krachten op het vasteland samentrekken. Wij zulleu geen verre expeditiëu meer ondernemen, maar de verworven positiën behouden en het protectoraat over Annam, Tonkin en Madagaskar organiseeren. Voorts wordt aaugekondigd de indiening van wetsontwerpen tot verbetering van 't lot der werk lieden militaire wettende herziening der burgerlijke on crimineele procedurewetten op het onderwijs enz. In de couloirs verzekerde Rochefort.dat de regeering een voorstel tot het verleenen van amnestie zal indienen. De generaals De Courcy, Negrier en Jamot zullen na de officieele benoeming van Paul Bert tot resident generaal Tonkin verlaten. Generaal Warnet blijft als opperbevelhebber in Tonkin. De civile gouverneur van Cochinchina keertnaar men verneemtniet meer naar zijn post terug. Het is thans ruim zes maanden geleden dat Pasteur zijne inentingsmethode tegen honds dolheid voor het eerst op den kleinen Joseph zie hoe de bliksem flikkert God zelf spreekt tegen u, heb medelijden, o erbarm u over mij en vergeef mij Ook Je gravin zonk op hare knieën en hief de handen smeekend tot den graaf op. Over 's graven gelaat vloog een woeste stuip trekking, toen hij de beide vrouwen zoo gebogen en gebroken aan zijne voeten zag liggen. O, hij h atte ze beiden, ja beiden onuitspre kelijk De vrouw die hem gecnen zoon had geschonken de dochter wier geboorte zijuen hartstochtelijksten wensch had gedwarsboomd thans, op dit oogenblik kon hij haar bewijzen dat hij de meester was en zij alleen de willen- looze werktuigen zijner hand. «Staat op," riep hij met luider stem, „ik neem mijn woord niet terug; eer moge het hemelvuur mij treffen, eer ik mijnen wil zal buigen voor dien eener vrouw!" Als om den snoodaard te vermanen deed een hevige donderslag het huis op zijne grondvesten schuddenmaar de graaf bleef vast en kalm staan. Met krachtige hand trok hij de half in on macht liggende Minnie voort en, haar meer dragend dau geleidend, bracht hij haar naar de slotkapel. Henri naderde zijne sidderende bruid; wezen loos legde zij hare hand in de zijne en volgde hem naar het altaar. De priester sprak de inleidende woorden. Op eenmaal doorkliefde een schel, verblindend licht de ruimte als in gloed gehuld stond daar het bleeke gezicht der bruid een ratelende krakende donderslag volgde een snijdende kreet doortrilde de lucht de hooge gestalte des graven wankelde, en even als de trotsche eik onder de laatste bijlslagen nederstortzoo lag daar de hardvochtige ruwe man weerloos op den grond. Plotseling zag men een vlam flikkeren op bet Meiskcr toegepast heeft en sedert hebben reeds ruim 130 personen, die door dolle honden gebeten waren zich aan de geueeswijze van den geleerde komen onderwerpen in het laboratorium van de Rue d'Ulm te Parijs. Tot dusverre zijn alle behandelingen met succes bekroond slechts een meisje dat reeds te lang geleden door een hond was gebeten is overleden. Daar volgens de zui verste statistiek van de 100 personen die door dolle honden gebeten worden 25 personen dol wordenkan men aannemen dat Pasteur reeda 30 menschen van een anders wissen dood heeft gered. Er is te Parijs sprake van, dat zich een commissie zal vormen bestaande uit vertegen woordigers van de pers en van een gedelegeerde van elk geleerd genootschap om aan den heer Pasteur een bewijs van algemeene erkentelijkheid aan te bieden. De heer Pasteur zou het liefst een ziekenhuis wenschen waar de door dolle houden gebeten personen behandeld kunnen worden. De prefect van het Eure departement, de heer Barrême, is Woensdagavond tusschen Houl- les en Maisons Laffite in een spoorwegwaggou vermoord. Tegen 9 uur riep de conducteur van een goederentrein den stationchef van Maisons- Laffite toedat er een lijk op de spoorbaan lag. Men snelde heen en vond 500 M. van het station aan de brug over de Seine tusschen de rails het lijk van een ongeveer veertigjarigen man van middelbare grootte in 't zwart gekleedeen katoenen zakdoek was vast voor de oogen ge bonden. Men ontdekte een wond achter het rechter ooreen tweede wond was aan den linker slaap zichtbaardie sterk gebloed had. In een der jaszakken bevonden zich plaatskaartjes van den westelijken spoorweg met den naam „M. Barrêmepréfect de l'Eurevervolgens twee brieven aan zijn. adres een niet geopende maar eenigszins gescheurde briefenvelloppe met 500 francs in banknoten en een portemonaie met 37.50 francs in muntspecie; daarentegen vond men geen portefeuille, horloge noch hoed. Barrême had Woensdag den geheelen dag te Parijs door gebracht was door den directeur van het mini sterie van binnenlandsche zaken ontvangen en had trein 49 genomen die uit Parijs om 8 uur vertrok ten einde om 10.49 uur te Evreux aan altaar; de witte altaarkleeden stonden in lichte laaie vlam. Ontzet weker, allen terug om naar den graaf te ijlen. Hij was niet dood, zooals allen in't eerste oogenblik meenden; toen men hem aan raakte om hem weg te dragen hief hij het hoofd op en zijn blik viel op Minuie. z/God heeft gericht," fluisterde hij nauwelijks hoorbaar, vervolgens sloten zich zijne oogen, die nooit eenen blik van liefde voor hei arme meisje hadden overgehad 14e hoofdstuk. Ethel kende de verblijfplaats ran Barton en zonder zich verder te bezinnen, reisde zij daar heen. Hij moest haar den wezenlijken erfgenaam brengen en dit tot eiken prijs; de valsche, sluwe Francis Wilton zou de vruchten van hare mis daad niet plukken. Liever wilde zy nis kinder roofster daar staan dan hem den triomf laten haar in list te hebben overtroffen. Van wraakgierige gedachten vervuld kwam zij bij Burton aan. Verbaasd ontving haar de oude man. Hoofd schuddend aanhoorde hij haar. z/Den waren erfgenaam te voorschijn brengen, dat beteekent eene zware schuld bekennen," zeide hij; „hebt gij dit alles wel bedacht, mylady?" „Hier valt niets meer te bedenken, antwoordde Ethel heftig; ik wil mij wreken op den ellende ling, die mij zoo smadelijk misleid heeft, al zou ik zelf daarbij ten gronde gaan /Breng mij den erfgenaam ik zal alle schuld op mij nemensmaad en schande zullen op mijn hoofd neerkomen, maar Francis Wilton zal zijn doel niet bereiken." Burton s,ag nadenkend voor zich. Slot volgt.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1