x Waalwijk, 20 Januari 1886. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Balkan-Schiereiland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. te komen. Het schijnt, dat de moordenaars den prefeet door slagen op het hoofd bewusteloos hebben gemaakt en hem geblinddoekt hebben om niet door hem gezieu te worden eu dat zij het lijk in de Seine hebben willen werpen toen de trein over de brug ging. Om de zakken van den vermoorde geheel te plunderen heeft hun de tijd ontbroken ook schijaen zij in der haast het lijk in plaats van in de rivier, aan de laudzijde den waggon uitgeworpeu te hebben zoodat het tusschen de rails terecht kwam. Na Maisons- Laffite is de eerste halte te Poisywaar de moordenaars uitgestapt zullen zijn. Volgens Havas" zou de vermoedelijke dader een man zijn die te Nantes den trein verlaten heeft. Hij moet de reisdeken van den prefect bij zich gehad hebben, welke later te Nantes op de straat gevonden is. De prefect had te Parijs 20000 francs ontvangenzoodat de veronderstelling gerechtvaardigd isdat diefstal hei voornaamste doel van den moordenaar is geweest. Voor het gerechtshof der Seine wordt weer een opzienbarende misdaad behandeld nl. een moordop een alleen wonenden ouden man Maton gepleegd door een overbuurman van hem zekeren Barbier. Maton had een kapitaal overgegaard en de buren zagen hem dikwijls zijn effecten bekijken. Daardoor werd Barbier's begeerte opgewekt. Men vond den vermoorde, in zijn kamer aan een spijker opgehangen, en dacht eerst aan zelf moord. Maar uit verschillende omstandigheden bleek dat dit vermoeden floor den moordenaar opzettelijk verwekt, doch onjuist was. Ook werd het geld van den doode vermist. Barbier werd eindelijk als de vermoedelijke schuldige gevat, alsmede zijn minnares, Elise Febore, de moeder van die vrouw en twee manuen, welke laalsten medeplichtig moeten zijn aan het fabriceercn van valsche stukken ten bewijze van Barbier's onschuld. Elise heeft bekend dat haar minnaar den moord pleegde. Maar deze laatste blijft alle schuld ontkennen. Babier is ter dood veroordeeld. De overige beschuldigden zijn minnares, hare moeder en twee mannen werden vrijgesproken. Te Parijs is nog een opzienbarende moord gepleegd in de „Rue Beaubourg." Daar is de vrouw van een wijuhuishouder vermoord gevon den op de keldertrap van haar huis. Een som van 1200 francs waarom het den daders zeker te doen is geweest was gestolen. Een zestal personen zijn onder verdenking van de misdaad gevatmaar ontkennen alle mede plichtigheid daaraan. Ongeveer balf 8 uren traden Dinsdag twee heeren met een dame het magazijn van den Pa- rijschen juwelier Meijer in het Palais Royal binnen en vroegen met diamanten bezette spelden te zien. Terwijl de juwelier hun deze toonde wenschte een der heerer. een likeurstelletje te zien, dat onder ia de winkelkast stond. Om dit te krijgen moest de juwelier voorover bukken, waarvan de dame gebruik maakte om een diamanten coilier ter waarde van 14000 frs. te kapen. De heer Meijer had niets van den diefstal bemerktmaar wel een werkmandie voorbij ging. Onmiddellijk ging deze den juwelier van de zaak verwittigen eu hielp hem de diefegge met eender „heeren" vast te houden tot de politie kwam. De mede plichtige verklaarde William James te heeten en kleedermaker van beroep te zijn, doch de vrouw weigerde eenig antwoord te geven. In den nacht van 28 op 29 December is, tusschen Lenie en San Gavin op Corsicade bandiet Ct cco Mattei in een hinderlaag gevallen en gedood. Hij was het open veld ingevlucht ten gevolge van een vendetta tusschen zijn familie en die der Chiavarini. Ic het tijdvak van twee jaren, te beginnen met 29 Dec. 1883 waren drie broeders Chiavarinidoor de kogels van Cecco Mattei neergeveld en drie leden der familie waren uit weervraak door de Chiavarini gedood. Een eigenaardigheid isdat de Mattei en de Chiavarini volle neven zijn. Men hoopt nu tengevolge van den dood van Cecco Mattei de beide familien te verzoenen als er ten minste na al dai wederzijdsche doodschieten nog fa milieleden over zijn. Te Tunis is een belangrijke hoeveelheid sneeuw gevallen, hetgeen in die streek eene groote bijzonderheid is. In de stad heeft de sneeuw laag een meter dikte bereikt. De omliggende bergen zijn ook met sneeuw bedekt. De commissie voor het parlementair ini tiatief heeft met eeuparige stemmen de „prise en consideration" verworpen van het voorstel, strek kende om de ministerien die in den laatsten tijd elkaar opgevolgd hebbenverantwoordelijk te stellen ter zake van de expeditie naar Tongkin en hen in staat van beschuldiging te stellen. In een Fransch blad leest men dat het zeer vermakelijk is om tegenwoordig de treinen te zien vertrekken, nu de moorden in de treinen meer voortkomen en men zelfs den moed heeft gehad een prefect in een zoo volkrijke buurt in een spoorwegwaggon om het leven te brengen. Wanneer de reizigers ingestapt zijn, beginnen zij elkander aan te zien. Voorts wanneer in een nachttrein toevallig twee personen bij elkander komen te zitten die elkander niet kennen, ziet men ze op het oogenblik van het vertrek van den trein uitstappen en ontsteld in een ander gedeelte van den trein plaats nemen zoodat de een in 't begin van den trein plaatsgenomen heeft, ter wijl de andere den laatsten waggon kiest. Reizi gers, die aileen reizen, willen aan de tusscuer.- stations uitstappen wanneer zij een reisgezel bekomen en roepen zelfs den stationschef, die het sein tot vertrek geeft, toe dat hij nog moet wachten. Er zijn er ook die zich alleen met revolvers en ploertendooders op reis begeveti en het zal een geluk te noemen ziju wanueer de reizigers elkander niet op een of anderen dag vermoorden uit wederzijdsche vrees. Eenige ochtendbladen melden dat het kabinet besloten heeft verscheidene bepalingen van de opgehevene lersche dwangwet weder in werking te stellen ten eiude het boycotten en andere ge weldplegingen ïl Ierland te onderdrukken. Door verschillende bladen wordt bevestigd, dat wanneer lord Carnarvon afgetreden zal zijn als onderkoning van leiland, zijn plaats niet meer vervuld zal worden, doch dat dan de iveikzaam- heden van den onderkoning toevertrouwd zullen worden aan een commissie. Een Engelschman Pearre genaamd, heeft een klein toestel uigevonden dat menig schip breukeling voor verdorsten kan bewareu. Het kan in iedere scheepsboot worden aangebracht en er is geen vuur bij noodigaangezien de warmte, die het water moet doen verdampen, door wiij- ving wordt ontwikkeld. Met dit toestel, dat door menschenkracht in beweging wordt gebracht, kan men per dag 17 liter drinkbaar water voort brengen. Met betrekking tot de uitzetting van vreem delingen uit Duitschland heeft de Duitsch-vrij- zinuige partij bij den rijksdag een motie ingediend, waarbij de rijksdag in beginsel zich tegen de uit zettingen verklaart. Daar de aanneming vau deze motie niet waarschijnlijk is, heeft de heer Windt- horst hoofd der ultramontaansche p rtijeen resolutie voorgesteld waarbij verklaard wordt dat de uitzettingeu van Russische en Oostenrijk- sche onderdanen door de Pruisische regeering niet gerechtvaardigd zijn en in strijd zijn met de belangen der Duitsche burgers. De Duitsch-vrijzinnigen zijn besloten deze re solutie te steunen, ingeval hunne motie wordt verworpen. Prins Bismarck zal persoonlijk deze voorstellen beantwoorden, maar in geval de Polen hunne interpellatie over de maatregelen door Pruisen genomen richten tot de keizerlijke re geering, zullen de leden van den bondsraad zich uit de zittingzaal verwijderen. Twee Duitsche apothekersde heeren Arnold uit Ansbach en YVittick uit Kiel, zijn door den Turkschen sultan tot hofapotliekers benoemd met den titel van excellentie. Zij heb ber. vrije woning in het paleis van den sultan en elk een jaarlijksch inkomen van 20.000 mark. Een paar dagen achtereen zijn in Oostenrijk zulke ontzettende massa's sneeuw gevallen dat de verbinding van Weenen met het overige Oos tenrijk verbroken was. Zoo kon de trein naar München niet vertrekken omdat een gedeelte van den wegniet ver van daar, onder meter- hooge sneeuwbergen bedolven lag, en eerst met behulp van 500 soldaten die dag en nacht ge werkt hebben, kon vrij gemaakt worden. Evenzoo was het verkeer tusschen Weenen en Pest ge stremd, daar de trein niet ver van Pressburgin de sneeuw is blijven steken en eerst na uren arbeids uitgegraven kon worden. Te Weenen is met de wegruiming van sneeuw in de eerste wijk dat wil zeggen de eigenlijke stadtegen vergoeding van fl. 450.000 per jaar, eene parti culiere maatschappij belast. Deze heeft sedert een paar dagen 6000 arbeiders in dienst eu 900 wagens in gebruik, die de sneeuw in den Donau of in Wien werpen. Hoewel er krachtig en vlug gewerkt wordtwant er zijn reeds 32,000 kar- revrachten met sneeuw verwijderd zullen wij toch, zoolang cr geen dooi invalt, nog niet spoe dig van de sneeuw verlost zijn. In de omgeving van Weenen is alles nog met eene dikke laag sneeuw bedekt, zoodat het verkeer met de om liggende dorpen nog nagenoeg geheel gestremd is. Voor de behoeftige bevolking dezer stad is de sneeuwjacht als een redder in den nood geko men want duizenden broodelooze armen hebben thans met opruimen werk gevonden. De paus heeft den 15 dezer het aangekondigde geheim consistorie gehouden. Eenige bisschoppen eu aartsbisschoppen hebben 'oij die gelegenheid de investituur ontvangen. Leo XIII heeft in zijne voorafgaande toespraak, volgens den tekstdien de Moniteur de Rome daartan geeft, verklaard dat hij met genoegen de taak van bemiddelaar in de zaak der Carolinen op zich heeft genomenvermits hij daardoor heeft kunnen bijdragen tot eensgezindheid en tot welzijn der menschheid. Voorts gaf hij de historische gronden aan waarop hij gemeend heeft Spanje's souvereiniteit over de Carolinen te moeten aannemenen zette de overwegingen uiteen, die hem er toe geleid hebben Duitschlands handelsbelangen in die eilandengroep te verzekeren. Uit dit alles, zegt de paus verder, blijkt opnieuw, welk een zwaar vergrijp men pleegt als men de macht en vrijheid van den heiligen stoel beperkt. Niet alleen dat daardoor aan de gerechtigheid en den godsdienst geweld wordt aangedaan maar ook het openbaar welzijn lijdt er onder. Het pausdom zou in staat zijn de wereld de hoogste weldaden te verzekeren indien het in alle vrijheid zijner rechten zijne werkzame kracht ten gunste der menschheid kon uitoefenen. De dagbladen van het Vaticaan maken den brief bekend dien Bismarck aan den paus ge schreven heeft om hem zijn dank te betuigen voor de hem verleende decoratie. Bismarck verklaart iu den brief, dat hij elke gelegenheid, bestaanbaar met de plichten jegens zijn meesier en zijn land zal aangrijpen om den paus zijne erkentelijkheid te toonen. Op de lijn van Florence naar Bologna heeft een twintigjarig jongmensch onder een tunnel een veekooperPadovani genaamd, door revolver-schoten gedood en het lijk uit het portier geworpen. De moordenaar is gearresteerd. Zooals te verwachten was nemen de Serviërs te Pirot wraak over de manifestatiën ten gunste van Bulgarije gehouden toen vorst Alexander zich m die stad bevond. Verscheidene bewoners dier ongelukkige slad moeten voor een krijgs raad gedaagd zijn om rekenschap af te leggen van de feiten waarvan zij beschuldigd worden. Zoo wordt de vroegere burgemeester vervolgd omdat hij den Bulgaren een weg door een pas gewezen zou hebben, waardoor het den Bulgaren mogelijk was de Servi rs in den rug aan te vallen. Dergelijke beschuldigingen zijn ook nog tegen andere personen iugebracht. Telegrammen uit Weennn zeggen dat een verbond tusschen Servië en Griekenland tegen Turkije ophanden is. Aan den Standard wordt uit Belgrado bericht, dat Servië aan de mogend heden verklaard heeft, dat het tot geen ont wapening kan overgaan voordat de vereeniging van Bulgarije cn Oost-ltumelië is opgegeven. Uit Sofia verneemt de Standard dat vele Rus sische officieren teruggekeerd en weder bij het Bnlgaarsche leger geplaatst zijn. Hoe streng men ook iu Rusland ten opzichte van paspoorten moge zijn, de overheden blijken er telkensmeer dan elders, verschalkt te ziju door knoeierijen en verv dschingen van paspoorteu. Een gewezcu vaandrig Zapolski b. v. een ontvluchte veroordeelde, die o. a. drie moorden op zijn geweten had heeft zeven jaren l.ng met behulp var. valsche papieren de rol van dokter gespeeld, en met zeer goeden uitslag. Hij werd zells in 1883 tot stadsgeneesheer te Birsk benoemd. Eindelijk werd hij echter, door een onvoor zichtigheid, ontmaskerd. Hij ging toen onder een anderen naam, naar St. Petersburg. Maar de goed ingerichte politie der hoofdstad kreeg spoedig achterdocht tegen hem. Hij vluchtte maar werd te Kazan achterhaald, gevat, en naar Moskau gebracht. Uit Warschau wordt gemeld, dat Bordowski, oud-vrederechter, die ter dood werd veroordeeld wegens deelneming aan de geheime werkzaam heden der nihilisten, in de gevangenis van ge noemde stad is opgehangen. Zijne vrienden die met hem tot de doodstraf werden veroordeeld, hebben verandering van straf bekomen en zulten naar Siberië verbannen worden. In de centrale gevangenis te St. Petersburg brak Maandagavond een brand uit, welke de schrijnwerkers- en de schoenmakerswerkplaatsen geheel vernielde, maar met behulp van verschei dene stoomspuiten gebluscht werd vóór hij ook de andere gebouwen aantastte. Hij veroorzaakte echter groote ontsteltenis onder rie 1200 daar opgesloten gevangenen en er moesten troepen afgezonden' worden om de orde te bewaren. Een ernstig zeegevecht heeft dezer dagen naar Amerikaansche bladen verhalen, iu de Chesapeake-baai (Maryland) plaats gehad tus schen de polilie-stoomboot Governor Thomas en acht visschersvaartuigsnwaarmee men bezig was de oesterbankeu in die baai te plunderen. De gezagvoerder van het stoomschipKapt. Griffith betrapte de oesterdieven, 's avonds te elf uren en wilde hunne vaartuigen in beslag nemen. Maar de mannen boden weerstand, en en er werd van weerskanten hevig geschoten totdat eindelijk Kapt. Griffith met kanonschoten begon waarop de roovers de vlucht namen in volle zee, achtervolgd door de stoomboot. Het gevecht heeft twee uren geduurd en er moeten aan beide zijden verscheidene mannen gedood of gewond zijn. Uit Philadelphia meldt men dat de schoo ner „Witherspoon" gepasseerden Maandag op Nantucket Island strandde. Al de pogingen om het schip met reddingbooten te bereiken bleven vruchteloos. Reddinglijnen werden naar het schip geworpen, waarmede twee man der equi page zwaar gekwetst gered werden, vóórdat het schip verbrijzeld werdal de overigen zijn ver dronken. Zooals wij wel voorzien haddenis er verleden Zaterdag niets gedaan aan de stoep, de goot en de straat voor het gemeentehuis; en, terwijl overal in de gemeente de sneeuw verwijderd washad men hem op 't markt plein rustig laten liggen. In de gemeenteraadsvergadering van 27 November heeft de heer Van der Heijden gevraagd, wat er gebeuren moet als de markt meester het marktplein niet behoorlijk iu orde houdt. Hierop is door den voorzitter geantwoord „dan kunnen wij het ten zijnen koste laten doen/' Waarom geschiedt dit niet? En waarom wordt het terrein en de goot pór het gemeentehuis niet zuiver gehouden, ipoals op verzoek van B. en W. door alle pirticulieren wordt gedaan voor hunne wo- n'.ügen Er is toch een man belast met het schoon houden van het raadhuis. En wat voert toch de zoogenaamde vaste gemeentearbeider uit? „Argus" schrijft ons omtrent de gemeen- tejeiniging eu wat daarmede in betrekking stat het volgende ,v De lezers van de Echo zullen misschien woen, dat er tegenwooidig een overdekte mo.lderwagen bestaatveel anders kan ik er lan ook niet van vertellen, dan dat men hie: nog dikwijls modder en slechts zelden den wagen ziet. A0. a. is de markt een voortdurende mod derboel. Yan het kantoor van Yan Gend lioos aftot een eind de sticht inis de straat voortdurend bedekt met eén laag paaiden- en koeiendrek. Wel heb ik daar een: zien scharrelen met een bezem door iemmdbij wien men bij de geboorte de herens vergeten heeft te voegen, maar ook vooi de straatreiniging heeft men meer dan een bezem noodig. y.n de gemeentebegrooting voor 1886 opgenomen in de Echo van 8 Nov. 1885 vind ik onder de uitgaven een post „jaar- wedte van den vasten gemeentearbeider f 25'. roor die f250 wordt nu al heel weinig gedamik zou 't verkieselijker vinden dien post met f62 te vermeerderen, dan heeft de man f 6 's weeks en 't kon dan een individu zijn net-al de deugden aan jeugdiger leeftijd eigen Win neer men voorts nog een paar honderd guldei wilde besteden voor straatreiniging dan lm die vaste arbeider zich doorgaande hulp verschaffen en hij in staat worden ge steld d a g e 1 ij k s de straat te ontdoen van de overtollige onreinheid. „De overtollige vuilnis, behoorlijk bijeen verzameld, is een uitstekende raestspecie, en de verkoop er van zou de kosten voor het rein buden der straten niet alleen dekken, maar, zeer waarschijnlijk een aardige winst voor o gemeente opleveren." rofessor Knappert heeft verleden Zaterdag avond, n de kerkelijke kiesvereeniging „De Her vormd» Kerk" te Amsterdam eene voordracht gehoupn over de kerkelijke beroering aldaar, die eet gunstige gelegenheid aanbiedt om op de hoogtpdier veelbesproken zaak te komen. Na et begrip „kerk" uiteengezet te hebben, wees nreker op de wetgeving van 1816 later gevolejti door eene grondwet in 1852, die aan den tf:stand van onregelmatigheid in de Ned. Hcrv. erk een einde maakte. Onder die wet geving. zijn allen aangesteldwie er zich dus niet èm onderwerpen kan, behoort voor zijce aansteling te bedanken. Die!, wet stelt de bekende drie formulieren van ©cjigheid niet verbindend en daarom is weigefiig van de attesten, op grond dat men die fotuulieren niet wil onderteekenen, in strijd met Ma quaes de' gewil goede te do lange Ook wet. niet daarover loopt thans meer de b. De vraag is nu wie eigenaar is van sqlatten der kerk te Amsterdam die niet heeft, dat koning Willem I de kerkelijke n zou beheeren, maar dit zelf verlangde Zij kreeg toen dus op eigen ver- een kerkelijke commissie van beheer, an die instelling zijn allen onderworpen, die o ;ler de bestaande wetgeving zijn aangesteld. Maai de gereformeerden zagen in wat er ge- scliiedn zou, wanneer het tot een breuk kwam en ciarom werden in het kerkelijk reglement voor le commissie zulke wijzigingen gebracht, als stekken zouden om aan die commissie alle vrij lied van handelen te laten, ook al werd zij niet loor de bevoegde kerkelijke macht erkend. Daan-gen is het dat het classicaal bestuur ge teerd beeft door vernietiging van die ng en schorsing van allen, die hunne uring tot die wijziging gegeven hadden, het geschil zou afloopenkon spreker nietfoorspellen. Veel hangt af van de vraag, wie he bezitter is. Maar de vrijzinnigen behooren die jlslissing af te wachten; zij moeten Diet de kerlj:verlatpn, maar er in blijven en handhaven wat'jiij denken dat het besle is. T De sociaal-democraten profiteeren op hunne wijzt van het kerkschandaal te Amsterdam. Relit voor Allen wijdt ook een woordje aan hetf eschil. Dat artikel wordt aldus besloten i)at Kuyper revolutionnair handelt tegen de wefce kerkelijke overheid, dat is builen kijf. Wij nemen hem dat niet kwalijk maar hij veinst daardoor 't recht om ons tc veroordeelen. Intfeendeel, wij kunnen hem toeroepen broeder, reiÉ ons de hand, in 't kamp der revolution- nailn is plaats voor u." Maar eindelijk en laafl ons dat niet vergeten hij heeft ons gelerd hoe men het moet aanleggen. Men in^t, eerst in 't bezit zien te komen en dan allen to//,iepenlaat ons toch vreedzaam en rustig bjjven, alles gaat iu de beste orde. Vrienden, opeten wij die les niet, zij kan ons uitstekend ra^as komen. j IJ- De heer F. J. M. Heijlaerts, lid van den Jfo t eenteraad van Breda, had in een vorige H gadering voorgesteld een gratificatie te ver-

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2