Nummer 7. Zondag 24 Januari 1886. 9e Jaargang. t EEN GODSGERICHT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterïag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden e>z., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk gelet op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861 [staatsblad no 72], brergen ter kennis der belanghebbenden, dat het inschrij vingsregister en de alphabetische lijst derlotdin- gen voor de lichting der nationale militie over het jaar 1886ter secretarie dezer gemeente ter lezing zal liggen van den 24 tot 31 Januari i. s. van des voormiddags 9 tot des middags 12 tre, zullende een ieder, die daartegen bezwaren mccht hebben in te brengen, dezelve gedurende het voormelde tijdstip, bij een aan den heer com missaris des konings gericht, op ongezegeld pader geschreven verzoekschriftbij den burgemefeter dezer gemeente kunnen indienen. Waalwijk, den 23 Januari 1886. Burgemeester en wethouders voorn. De burgemeester, Dr. DE HAAN l.b.: De secretaris, F. W. VAN LIEMPTJ In de afdeelingen der Belgische kamer van afgevaardigden hebben 45 leden voor en 27 tegen het ontwerp betreffenden de invoerreclien op granen en vee gestemd terwijl 8 leden :ich van stemming onthielden. Vrijdag a. s. komt het correctioneele geciing tegen den vermaarden burggraaf Dupleix de Cadignan in de openbare zitting in behandeling. Het schandaalzuchtige publiek zal daarbij zecer niet ontbreken en nu reeds spitst men zichop allerlei pikante onthullingen. De ambtgenoöen van den heer Van der Smissen hebben niar men zegteenstemmig beslistdat er zejier thans nog geene enkele reden bestaatwaarim hij zijn mandaat zou moeten neerleggen. Vehn echter hopendat het proces-Cadignan hen daartoe zal noodzaken niet om zijn persoon.of Naar liet Duitsch van G. Wild. 13e HOOFDSTUK. HET HUWELIJK. XV. Hij was een gewetenloos man, die reeds menig» zonde op zijne rekening hadmaar, toen hi uit 's graven mond vernomen had, dat Minui Henry's gade zoude worden, was zijn gewetei toch in verzet gekomen, en hij had reeds e; over nagedachthoe hij dezen heilloozen echi zou kunnen verhinderen. Maar de waarheid zeggen dat beteekende eene misdaad bekennen, en daartoe had dr. Burton toch niet kunnen besluiten. Wel was hij reeds een oud man, die met eenen voet in het graf stond, maar hij wenschte toch den korten tijddie hem nog was toegedachtkalm en aangenaam door te brengen. In dien zin trachtte hij ook op Ethel te werken door te zeggen, dat hij schriftelijk eene openlijke bekentenis zijner schuld wilde afleggen deze kon men dan na zijnen dood den graaf ter hand stellen maar Ethel liet zich niet vangen. „Als gij mij niet wilt zeggen waar zich thani de werkelijke erfgenaam ophoudt, goed, dan g« ik alleen naar den graaf", sprak zij vastbesloten „maar dan acht ik mij ook in geen enkel opzich gebonden ik zal uwe schuld aan de misdaac zoo klaar bewijzen als die van mij zelve, en uwe straf zal niet uitblijven." Zij sprak op zoo beslisten toon, dat de dokte] niet meer kou twijfelen, dat zij hare bedreigin gen zou uitvoeren. „Ik zal met u naar het slot gaan", zeide hif eindelijk „maar geen overijling, mylady, en laB' mij eerst spreken." „Ga dan zonder dralen met mij mede", dronj om die ééne stem in de groote clericale partij van de kamer, maar omdat eene nieuwe verkiezing, die met groote meerderheid een liberalen candi- daat den opengevallen zetel deed innemen aan het toch reeds niet sterke prestige der „onafhan kelijke" vertegenwoordigers vau Brussel een gevoeligen knak zou geven. Aan het zuider station te Brussel stond een rijtuig gereed om weg te rijden. De koetsier had op den bok een kistje met 6576 francs, dat hem verhinderde langs den gewonen kant den bok te beklimmen zoodat hij het rijtuig moest omloopen. Terwijl hij achter het rijtuig omging, heeft een behendige dief bet kistje gestolen. Niemand zelfs niet de politieageutdie eenige stappen van daar op post stond, had den diefstal bemerkt. Een ergerlijk geval van „gerechtelijke dwaling" en nog veel ergerlijker menschelijke koppigheid is te Schaerbeek bij Brusselontdekt. Verleden jaar werd een der knechts van een lederfabrikant aldaar beschuldigd van een diefstal van twaalf huiden en door de rechtbank ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van 50 francs. Maar drie dagen na de uitspraak van dat vonnis kwamen de vermiste huiden terechten bleek dus zonneklaar dat de knecht onschuldig was. In plaats van nu den veroordeelde terstond in zijn eer te doen herstellen beval de fabrikaut zijn bedienden die van de zaak wisten stipte geheimhouding. Hij liet den knecht zijn straf uitzitten en zag niet om naar diens vrouw en kinderen die ondertusschen gebrek leden. De arme werkman kwam uit de gevangenis maar was voor goed geschandvlekt. Hij zou dat ook gebleven zijn, als niet onlangs een ontslagen bediende van de fabriek de zaak ruchtbaar ge maakt had. Er werd nu een gerechtelijk onderzoek inge steld dat de juistheid van de vermelde feiten aantoonde, 't Is te hopen, dat er termen gevon den worden om het slechte gedrag van den fabrikant streng te straffen. Ethel aan „ik wil alles verdragen om Wiliou's hoop vernietigd te zien." Doctor Burton gaf toe en reisde met Ethel naar het slot Neville. Bij het 'aatste spoorwegstation namen zij een rijtuig, om in weerwil der invallende duisternis hunnen tocht voor.t te zetten. Onderweg overviel hen het onweder. Doctor Burtor. was half dood van angst maar Ethel behield geheel hare tegenwoordigheid van geest. Zij vreesd3 de verschrikkingen des doods niet; slechts eene zaak beangstigde haar, dat zij zou kunnen omkomen, alvorens het slot Neville te hebben bereikt en eene volledige bekentenis harer schuld te hebben afgelegd. Hare vrees zou maar te spoedig vervuld worden. Door den donder en den bliksem schuw ge worden, vlogen de paarden als de stormwind voort het gillende hulpgeroep van dr. Burton .verd op den eenzamen straatweg door niemand gehoord, en den volgenden morgen vond men naast het vernielde rijtuig, niet ver van het slot Neville, twee lijkendat van den koetsier en dat van Ethel. Doctor Burton leefde nog, maar hij was zwaar gekwetst. Met zwakke stem verzocht hij bij graaf Neville gebracht te worden en hij verschrok hevig, als men hem zeide, dat de graaf nog maar eenige uren meer zoude te leven hebben. „Breng mij onmiddellijk tot hem, ik heb hem een gewichtig geheim mede te deelen", riep Burton ontzet„vlug, vlug, eer het met mij en hem gedaan is." Men voldeed aan zijn verlangen en droeg den zwaargewonden ouden man naar de kamer, waar de graaf op sterven lag. De graaf lag daar met halfgesloten oogen Henry's hand in de zijne houdende. Aan het voeteinde lagen de gravin en Minnie schreiend neergeknield. Doctor Burton richtte zich met moeite op. „Graaf Neville", sprak hij op plcchtigen toon, vhoor mijne bekentenis." De Belgische Société d'économie politique heeft Zondag, onder voorzitteischap van den heer Lehardy de Beaulieu, het voorstel der Nyvelsche afgevaardigden tot het htffen van een invoer recht op vee en geslachttot het onderwerp harer beraadslagingen gemaakt, of juister mis schien onder h.it gewicht van het aantal ar gumenten daartegen verpletterd. Prof. Denis, hoogleeraar aan de universiteit van Brussel, leidde het onderwerp in, en betoogde hoe nadeelig zulk eer.e belasting vooral is voor de mindeae klassen, welke wegens de lage loonen en de slapte in handel en nijverheid toch reeds meer dan vroeger de vleeschvoeding moesten missen. Uit dit oogpunt beschouwd behoorde het voorstel van den heer Dumout c. s. eigenlijk te heeten de belasting op het arbeidsvermogen. Uit hetzelfde oogpunt werd de zaak ook nog behandeld door den heer Devergniesdie als secretaris der Brusselsche coöperatieve vereeniging door cijfers kon aantoonen, hoe de te verwachten stijging der vleeschprijzen niet beoordeeld moest worden naar hetgeen de gegoede standen voor het vleesch prima qualiteit betalenmaar naar de veel grooter consumptie van het vleesch van mindere soortden afvalenz. Het verbruik hiervan istengevolge van de slechte tijden reeds zeer verminderd en wordt nu nog het vee belastdan ligt het voor de handdat die belasting bet zwaarste drukt op het minste vleesch, zooals ook b.v. bij de tabaksbelasting de slechtste sigaren het hoogst belast zijn daar de belasting niet naar de waardemaar naar het gewicht betaald wordt. Het gevolg zou dus zijn dat in plaats dat het vleeschverbruikdat thans reeds verminderd is zou toenemen de nieuwe belasting dit nuttige voedsel nog langer buiten het bereik der mingegoeden zou houden. En hoewel het volkomen ondenkbaar is, wat de heer Dumont verzekertdat de vleeschprijzen niet of althans zeer weinig zouden stijgen, zou eenvoudig het doel der. belasting aan niet bereikt zijn namelijk de nationale veeteelt niet bevorderd en tegen buitenlandsche concurrentie niet beveiligd zijn zoodat dan de vetweiders gesteund door De graaf spalkte zijne oogen wijd open en zag den spreker aan hij had hem herkend. „Voor twintig jaren", aldus vervolgde Burton, werden u uit uwe echtgenoote twee kinderen geboreu, eene dochter en een zoon...." Een gil onderbrak hem, de gravin was opge sprongen en liep op hem toe. „Een zoon, ik had een zoon 1" riep zij onder een stroom van tranen. „Hier is hij 1" „Mijn zoon, mijn zoon fluisterde graaf Ne ville, zijne brekende oogen met eene uitdrukking van onuitsprekelijke zaligheid op den jongen man slaande, „mijn zoon, mijn zoon I" herhaal de hij met steeds zwakker wordende stem zijne laatste krachten verzamelende sloeg hij zijue armen om Henry's hals en riep nogmaals „mijn zoon, mijn vurig beminde zoon." Vervolgens strekte hij zijne koude hand uit naar de gravin en zijne dochter. „Vergeving, vergeving 1" kermde hij. Nog eenen blik van onuitsprekelijke liefde sloeg hij op den geliefden zoon, dan liet hij moede het hoofd zinken om voor immer te ontslapen. Doctor Burton leefde nog eenige dagen en herstelde in zooverre, dat hij nog eene omstan dige bekentenis konde afleggen. Hij had nog brieven van Wilton en Ethel, die duidelijk hun aandeel in de schuld,bewezen. Inplaats van den knaap naar de zigeunerbende te brengen, had dr. Barton hem ter verpleging gegeven aan een boschwachter, wien juist een kind gestorven was. Daar vond graaf Neville den jongen, en was het instinkt des harten of Gods beschikkiug hij nam het kind onder zijne hoede en zorgde voor hetzelve zooals alleen een liefhebbend vader doen kan. De bezorgdheid om den lieveling zijns harten alle mogelijke voordeelen te verzekeren had hem zelfs er toe gebracht hem Minnie tot vrouw te willen geven, en had God niet te rechter tijd de grondeigenaren, die alleen daardoor de pachten weder zouden kunnen zien stijgen verhooging der rechten eischen zouden. Generaal De Courcy is du bepaaldelijk ontslagen als commandant der Fransche strijdkrachten in Ancam en Tonkin. Generaal Warnet zal hem vervangen en mogelijk beter in staat zijn de verschillende regeeringen die elkaar in Frankrijk plegen af te wisselen te voldoen. In de kamer heeft Rochefort een voorstel ingediend strekkende tot het verleenen van amnestie aan de gevangenen, die geen gratie ge kregen hebben. Hij vroeg daarvoor de urgentie, welke de miuister Goblet bestreeddaar de misdrijven gepleegd door hen die Rochefort op het oog heeftvergrijpen zijn tegen het gemeene recht. De urgentie van het voorstel werd niet temin met 251 tegen 248 stemmen uitgesproken. De heer Develledoor de commissie voor het tarief van in- en uitgaande rechten gehoord, heeft als zijne zienswijze te kennen gegeven, dat er tot geene nieuwe verhooging van rechten op granen en vee behoort te worden overgegaan voordat men nauwkeurig bekend is met de ge volgen der invoerrechten die in de vorige zitting zijn vastgesteld. Omtrent de mooi denaars van den prefect Barrcmedie is begraven is bij de politie nog niets bekend. In het rapport van den controleur- generaal wordt gezegddat de brigadier der gendarmerie te Maison-Laflite en de politiebeamb te die den nachtdienst vervulde ia het bureau van den commissaris van het station St. Lazare te Parijs hun plicht niet hebben gedaan. Toen het bericht door den stationschef van Maison- Laflite werd vernomen gaf hij er onmiddellijk den brigadier der gendarmerie kennis van die nu onmiddellijk had moeten telegrafeeren. Daar hij echter het telegraafkantoor gesloten vond verzuimde hij den directeurwaartoe hij het recht hadte wekken. De depêchedie de gericht, dan zouden broeder en zuster door den band des huwelijks vereenigd zijn geworden. Francis Wilton werd te Pa-ijs aangehouden, en, daar hij zoovele bewijzen tegen zich zag, legde bij ook eene volledige bekentenis af. Op den moigen dat hij als schuldig veroor deeld zoude wordeuvond men hem dood in zijne celeen beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Henri was nu de onbetwistbare erfgenaam van de bezittingen der Neville's. Een zijner eerste handelingen als hoofd der familie was lot lord Oswald te gaan en hem om zijne vriendschap te verzoeken, want Minnie had haren broeder vrijmoedig hare liefde voor den jongen lord medegedeeld. De slagdien graaf Neville in zijnen toorn den jongen man had toegebracht, was gelukkig zonder ernstige gevolgen gebleven, ofschoon lord Oswald eenige weken het bed had moeten houden. Het strenge beheer in het slot nam nu een einde en een mild vriendelijk heer nam de plaats in van den somberen gebieder. Alles in het slot herleefde en de gravin, die arme lijderes, zag eenen vriendelijken, door de liefde harer kinderen gelukkigen ouderdom te gemoei. Na verloop van ruim een jaar, toen al de duistere schaduweD van een droevig verleden verdwenen waren, had er weder eene feestelijk heid iu de slotkapel plaats. Maar nu was liet geen donkere onweersnacht, vol storm, schrik en ontzetting. Eene heldere vriendelijke voorjaarszon lachte door de groote boogvensters op twee gelukkige paren neder, want lord Oswald's zuster legde hare hand in die van graaf Neville, op denzelfden dag, dat haar broeder Minnie ten altaar voerde. EINDE.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1