Spanje. Engeland. Duitschland. Balkan-Schiereiland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. POSTERIJEN. UITVOERINGEN. 2. 3. 4. stationschef tegelijk aan den regeeringscommissaris in het station St. Lazare zond kwam aldaar te 11,20 uur aan. Bovengenoemde agent echter stak het telegram na het gelezen te hebben kalm in zijn zak en overhandigde het den volgenden morgen den commissaris, in plaats van het naar diet dichtst bij zijnde politiebureau te brengen zooals aju plicht was. Op de vraag waarom hij zijn plicht op zoo strafbare wijze verzuimd had antwoordde de agent kalm dat hij het onnoodig oordeelde het telegram af te geven en den commissaris te verontrusten, daar de prefect toch reeds dood was. Tengevolge van den moord op den prefect van het departement Eure heeft de Fransche minister van binnenlandsche zaken al de pre fecten uitgenoodigd, steeds te reizen in gereser veerde waggons. In verscheidene andere depar tementen hebben de prefecten bedreigingen ont vangen en men vreest dat ze ook uitgevoerd zullen worden. Louise Michel is nuzooals wij reeds berichtten, uit de gevangenis ontslagen. Maar de //bittere Louise" vindt daarin een nieuwe bron van ergernis. Zij had altijd verklaard de vrijheid niet te willen aauLeraen, als die ook niet aan hare medeveroordeelden werd geschonken, en zij had nu, uit de haar gegeven antwoorden begrepen, dat er een algemeene amnestie was verleend. Lisbonne, de eigenaar van het onlangs vermelde //Bagno-koffiehuis" dat eerstdaags opgeheven wordt heeft reeds een poging gedaan om voordeel te trekken van het vertoonen der volks- vriendin. Hij bood haar een boekhoudersbe trekking aan, in eeu door hem op te richten café, voor 100 francs per dag, welk geld zij dan aan de crmen zou kunnen geven. Maar Louise wees zijn voorstel van de hand. Zij deukt op andere wijze nuttiger werkzaam te kunnen zijn. Zekere Francis Paul, die tengevolge .yan de strengste armoede en ellende zijn vrouw en drie kinderen om het leven had gebracht, ver scheen dezer dagen voor het hof van assises van het departemeut Finistère (Frankrijk) en werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Hij zelf had de gezworenen gesmeekt hem tot de doodstraf te veroordeelen. Te Parijs is weder een nieuwe moord gepleegd. Een man sneed, terwijl hij dronken was, zijn vrouw, omdat zij hem geen geld wilde geven, den hals af. De stoomboot „Brado" kwam eenige dagen geleden te Duinkerken aan en had een zeer schoone tijgtrkat aan boord, die de bewondering van iedereen opwekte. De eigenaar van dit dier had het te Dahar bekomen in ruil voor een zilveren horloge ter waarde van 6.50 francs. Toen hij in Frankrijk kwam, verkocht hij de tijgerkat voor 500 francs aan de diergaarde te Antwerpen. Het is bijkans ongelooflijk, hoezeer de verschillende overheden te Cartagena, bij den jongsten opstand aldaar hun plicht verzuimd hebben. De regeering schijnt de ware toedracht der zaak eerst door een berichtgever der Cor- respondencia vernomen te hebben, na eerst zoo wel door militaire als burgerlijke autoriteiten schaamteloos bedrogen te zijn. Generaal Fajardo werd .na den opstand eerst tot luitenant-generaal bevorderdmaar nu is het noodig gebleken hem en de andere bevel hebbers der vesting wegei.s plichtverzuim voor den krijgsraad terecht te stellen. De burgerlijke gouverneur dér provincie Murcia reisde 10 uren na het uitbreken van den opstand in die groote vesting van zijn gebied naar Madrid, en deelde den minister mede, dat alles in zijn provincie volkomen rustig was. En het militaire opperhoofd, de gouverneur van Valencia tot welk militair district Cartagena behoort kwam eerst drie dagen, nadat de rust volkomen hersteld was, in de vesting aan De opening van het parlement door de ko ningin leverde een buitengewoon schitterend schouwspel op. Alle leden der koninklijke familie, behalve de prinsessen van Wales, Louise en Christiaan, en het corps diplomatique waren tegenwoordig. De lord-kanselier las de troon rede voor. In de troonredemet welke de koningin de zitting van het nieuwe parlement geopend heeft, wordt gezegd, dat de betrekkingen met ae vreemde mogendheden vriendschappelijk zijn, en vermeld dat er een bevredigende regeling met Rusland getroffen is over de Afghaansche grensquaestie. De koningin hoopt dat de arbeid der Engelsche en Russische commissarissen, die belast zijn met het vaststellen van degrens,zal strekken tot ver zekering van het behoud des vredes in Centraal- Azie. Van den opstand in Oostelijk-Roemelië wordt gezegd, dat hij de uitdrukking is van het verlangen der bevolking naar eene wijziging in de politieke regeling, door het tractsat van Berlijn tot stand gebracht. Het was mijn doel, zegt de koningin, bij de onderhandelingen die er volgden,de genoemde bevolking, overeenkomstig haren wensch te brengen onder de regeering van den vorst van Bulgarije, doch daarbij tevens de rechten van den sultan ongeschonden te laten. Ten aanzien van Egypte wordt gezegd dat de Engelsche en Turksche commissarissen belast met den khedive te confereeren, een verslag zullen uitbrengen over de noodzakelijke maat regelen voor de verzekering der verdediging van Egypte en der stabiliteit van de regesring van dat land. In de rede wordt een overzicht gegeven der gebeurtenissen, die het uitzenden eener Engelsche expeditie naar Birma en de annexatie van dat koninkrijk noodig maakten. Het met Spanje gesloten tractaat, zegt de troonrede verder, ver zekert aan Engeland in het gebied der Caroline eilanden alle handelsvoorrechten, die aan Duitscb- land zijn toegekend. De koningin verklaart het te betreuren, dat er geen enkelijke werkelijke verbetering gekomen is in den toestand van haudel en landbouw. Constateerende dat er op nieuw eene beweging in Ierland is ontstaan, die ten doel heeft de bevolking op te hitsen tegen de eenheid van Engeland en Ierland op het gebied der wetgeving, verklaart de koningin zich krachtig te verzetten tegen elke wijzing in de wetgeving der Unie overtuigd als zij is, dat zij op dit stuk èu door het parlement èn door het volk zal worden gesteund. Zij betreurt der. tegenstanddie iG Ierland ge organiseerd is tegen de maatregelen tot het doen nakomen van wettelijke verplichtingen alsmede het stelsel van terrorisme, hejwelk voor dat doel wordt gevolgd. Wanneer zij, zooals zij reden heeft te vreezen, zich met de bestaande wet onmachtig ziet het hoofd te bieden aan het steeds grooter wordende kwaad, dan zal, zoo vertrouwt de koningin het parlement haar willeu bekJeeden met alle macht, die noodig blijken zal. De wetsontwerpen betrekkelijk het invoeren van administratieve autonomie in de Engelsche en Schotsche graafschappen, door middel van raden, wier ledeu door de bevolking worden ge kozen, zullen worden ingediend. De regeering is bezig een soortgelijk ontwerp voor Ierland op te stellen. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord in het heerenhuis ontkende lord Salis bury dat Samoa door Duitschland was gean nexeerd. De jongste gebeurtenissen zijn nog on volkomen bekendmaar Duitschlands regeering geeft de meest stellige verzekeringen, dat zij trouw blijft aan de bestaande tractaten. Over Ruraelie sprekend zeide lord Salisbury te hopen dat men, met toestemming der groote mogendheden, den sultan en prins Alexander tot eene goede verstandhouding zal brengen Dit zal het geluk van het Bulgaarsche voik verhoogen en de kracht van het Turksche rijk vermeerderen. Met leed wezen verneemt hij welke zienswijze Servie en Griekenland nopens hunne belangen cn plichten hebben. Hij gelooft dat deze hunne eigene on afhankelijkheid in gevaar brengen den vrede in dq^ Balkan, en misschien dien van Europa door onmogelijke eischen. Engeland zal zijn invloed aanwenden om elke willekeurige schennis van den vrede in het Oo9ten te beletten. Wat Ierland aangaat, de regcering is besloten er een eind te maken aan den tegenwoordigen toestand, die niet slechts voor Engeland gevaarlijk is maar schandelijk voor zijn naam als beschaafde mogendheid. Het adres werd eenstemmig aangenomen. Het geval der met zaagsel gevulde Russi sche torpedo's heeft een tegenhanger gevonden in Groot Brittancië. In het Engelsche leger heeft meD nl. de ontdekking gedaan dat eer. groot aantal sabels en bajonetten volkomen onbruik baar zijn, zoo goed alsof zij van bordpapier waren. Bij een proefneming in het kamp te Aldershot b. v., is gebleken, dat in het geheele 2e bataljon van het 33e linie-regiment eens Wellington's regiment geen enkele bajonet langer dan 5 minuten dienst kon doen zonder te breken. Een verder onderzoek toonde aan dat bij negen van de tien bataljons de toestand even treurig was. De nederlagen der Engelschcn in Soudan, zoo bericht men, moeten voor een groot deel toege schreven worden aan het slecht gehalte van de sabels en bajonetten die vooral in de gevechten daar te lande te pas kwamen. Maar het is dan wel zonderling, dat de schandelijke toestand aiet eerder bekend werd, en nu eerst ontdekt moest worden. Men vermoedt groote knoeierijen bij de leve- rautiën aan het leger, en er zal naar men ver wacht een gestreng onderzoek ingesteld worden. ontstelen. De man viel met het hoofd tegen het ijzeren hek van de beurs en bekwam een ern- stigemaar niet gevaarlijke wonde. Van de onbeschaamde straatroovers, die snel op de vlucht gingen werd een door de politie gevat. Te Rinderen bij Kleef is dezer dagen ie mand aan een groot gevaar ontsnapt. De heer W- K-, die bij avond met twee vrienden in een rijtuig zat en den overweg van den spoorweg naderdebemerkte niet dat de sluitboom was neergelaten. Zijn paard reed door en verbrak den eersten sluitboom, zoodat het rijtuig midden op de rails stond. Gelukkig zag eender vrienden nog juist bij tij Is dat eer. spooortreiu in aan tocht was. Hij sprong tr uit en riep den ander toe dat hij moest doorrijden. De heer W. K., behield zijne tegenwoordigheid van geest en deed het paard met een enkelen sprong de overzijde bereiken. Een oogenblik later reed hem de snel- treiu in volle vaart voorbij. Een enkele seconde oponthoud ware hier noodlottig geweest. Vijf kinderen gingen Zaterdag te Chenesley tusschen Nottingham en Mansfield op het ijs. Na zich eenige oogenblikken op het ijs vermaakt te hebben zakte het in en vier der kinderen verdronken. Het vijfde kon alleen gered worden. De tunnel onder de Mersey, ter verbinding van Liverpool en Birkenhead (1650 meterlang,) is gisteren plechtig door den prins van Wales geopend. De Engehche minister van oorlog, de heer Smith is tot opper-secretaris van Ierland be noemd. De heer Smith behoudt zijn zetel in het kabinet. Te Dresden wekt de arrestatie van graaf Sey- dewitz en den koopman Ziegler, die onlangs zich aldaar metterwoon gevestigd heeftveel opzien. Beiden worden beschuldigd door valsch te spelen belangrijke sommen gewonnen te hebben.. Te Darmstadt is Zaterdag b(j een hoogbe jaard echtpaar ingebroken. Nadat zij de beide oude lieden zulke hevige slagen hadden toege bracht dat zij buiten kennis waren, gingen de dieven aan het doorsnuffelen der kasten doch op het gehoor van voetstappen van buiten zijn de booswichten op de vlucht gegaan met achter lating van hun gereedschap. De inbrekers waren wel vijf in getal. De beide oudjes verkeeren in leveusgevaar. Woensdag middag omstreeks 2 uren is te Berlijn vlak voor de beurs, een kantoorlooper van de Seehandlung door dieven aangevallen, die hem blijkbaar zijn tasch met effecten wilden Het bevestigt zich dat Rusland aan de an dere mogendheden heeft voorgesteld de Balkan- Staten die weigeren aan Europa's verzoek om ontwapening gevolg te geven, met een gemeen schappelijk gewapend optreden te dreigen voor het geval zij den vrede mochten verstoren. Het is evenwel niet te denken dat dit voorstel veel weerklank zal vinden of dat de mogendheden die niet geneigd zijn er aan deel te nemen de andere genoeg zullen vertrouuen om die taak aan b. v. Rusland en Oostenrijk alleen over te laten. Inmiddels zetten zoowel Servië als Griekenland met koortsachtigen ijver huune oorlogs-toebe- reidselen voort; terwijl het ongelukkige Bulgarije, dat geen geld heeft (want het heeft niet willen of kunnen leenen) dnardoor met Oost-Ru- melie in een allertreurigsten toestand geraakt, die onmogelijk langer kan voortduren. Inmiddels verneemt the Standard uit Athene dat namens Griekenland het voorstel is gedaan om te ontwapenen wanneer, als schadeloosstelling voor de, persoonlijke unie tusschen Bulgarije eu Oost-Rumeliede koning van Griekenland door den sultan tot gouverneurgeneraal van Albanië benoemd wordt. Servië zal nu mogelijk ook wel met cenen dergelijken eisch voor den dag komen, en wan neer die niet te te overdreven is kan mogelijk het geheele verschil nog wel op vredelievende wijze uit den weg geruimd worden. Servi cn Bulgarije moeten thans voor goed Bucharest als plaats voor de vredesonderhande lingen hebben aangenomen. Bulgarije zal verte genwoordigd worden door Madschidpacha en Greschouw. Bulgarije onderhandelt over eene lee ningwaarvan de spoorweg VarnaRoetsehoek ten onderpand zou strekken. Te St. Petersburg heeft men weder een geheim verblijf van nihilisten ontdekttegenover het Anitcnkin-paleis. Er werden daar een aantal bommen en ontplofbare stoffen, een drukpers en een menigte oproerige geschriften in beslag genomen. Verscheidene nihilisten werden daar ook gevat. In een steenkolenmijn te Alray, Wyoming, (Ver. St.) heeft een ontploffing plaats gehad juist op het oogenblik dat een trein met 13 arbeiders er binnen reed. De wagens met de mannen werden uit den mijngang geslingerd met vervaarlijke kracht en natuurlijk verbrijzeld. Men vond de overblijfselen van menschen en wagens, met brokken steenkolen vermengd, tot op grooten afstand van de mijn. En groot stuk hout viel door het dak van een huis, en kvam tusschen twee bedden terecht, zonder dat de slapers in die bedden gedeerd werden. Een ander huis werd door een zwaar steenbrok verbrijzeld. Gelukkig gebeurde de ramp 's nachts, toen zich niemand dan de 13 verongelukten in de mijn bevond. Ware het overdag geschied, dan zouden er honderden slachtoffers geweest zijn. De luchtschipper Eduard Damm is in Amerika bij een luchtreis in Illinois verongelukt. Zijn ballon is vernield terug gevonden alsmede eenige kleedingstukken. Van den luchtschipper zelf is geen spoor ontdekt. Damm ging drie jaren geleden naar Amerika. Waalwijk, 23 Januari 1886. Zooals wij reeds gisteren avond per bul letin aan onze abouné's in de gemeente hebben medegedeeldis door Z. M. den koning benoemd tot burgemeester van Waal wijk Jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis. W ij hopen dat deze benoeming zal strekken tot bevordering van den bloei en de welvaart onzer gemeente. Voor een man in de kracht des" levens toegerust met administratieve kennis en den noodigen tactbiedt Waalwijk een uitge strekt arbeidsveld, waarop een burgemeester veel nut kan stichten en zich zeer verdien stelijk maken. Vertrouwen stellende in de wijsheid der door Z. M. gedane keuze, feliciteereu wij de gemeente en den nieuwen burgervader, en uiten den wensch dat Jhr. A. van Groten- bus door zijne daden zal toonen te zijn de rechte man op de rechte plaats. Bij de Woensdag gehouden verkiezing vaji een lid der provinciale staten in het kiesdistrict Heusdenontstaan door het be noemen van den heer P. T. A. Sprengers tot griffier der staten, zijn uitgebracht 1440 gelcige stèmmen. Gekozen is de heer A. H.iJ. Verhoeven, fabrikant te Heusden, met 766 stemmen. Op den heer J. Verhagen, grifier bij het kantongerecht aldaar, werden uitgebracht 658 stemmen. Tn het district Tilburg is gekozen de heer M. M. van Dijck, burgemeester te Diessen, met 612 stemmen tegen 223 uitgebracht op Jhr V. M. van Rijckevorsel van Kessel, bur gemeester van Oisterwijk. Eergisteren avond kwam de dochter van W. van Broekhoven, te Kaatsheuvel, na eens langdurige afwezigheid, te huistoen hars moeder haar over haar lang wegblijven onderhieldbracht zij deze een schop toe tegm het onderlijf; een half uur daarna begin de vrouw te klagen over inwendige pijren, die gedurende den nacht toenamen, zoolat men den volgenden morgen genees kundige hulp ging inroepen. Voordat de ge neesheer kwam was de ongelukkige echter reeqs een lijk. lm onderzoek is door de justitie in loco ïngpsteldinmiddels blijkt het, dat de daderes niet al te wel bij het hoofd is, zoodat de vratg rijst of zij wel verantwoordelijk kan wojden gesteld voor hare daden. Gisteren avond is door de maréchaussée aangehouden W. G., wonende te Capelle; hij wojdt verdacht zich te hebben schuldig ge makt aan oplichting, door ten name zijns méisters geld te innen bij diens klanten, en aaó verschillende diefstallen in de omstreken gedurende het afgeloopen jaar. Bij koninkl. besluit van 17 Januari is,xan Jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, conmissaris des konings in Noordbrabant, eoi buitenlandsch verlof verleend voor den tiji van 3 maanden, met aanwijzing van nr. L. A. NGerritsen, lid der gedeputeerde sfcten van Noordbrabant, als zijn plaats- vejvanger. Woensdagmorgen per trein van 9,20 is heer commissaris des konings met zijn in en gevolg reeds afgereisd. Z( De directeur van het postkantoor te Waal- wijk maakt bekend, dat de post naar Baard wijk, Drunen, Elshout, Heusden en Gorin- chem ten 2.30 n. vertrekt in plaats van 3 uur n., zoodra de brug in den Baardwijkschen overlaat geopend is. De directeur voornoemd, BAGGERMAN. Waalwijk, 22 Januari 1886. WAALWIJK Zondag 24 dezer, ^s midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1. Con Amore. v. d. Heijden. Goeden nacht. de Vlie^h. O Isis. Mozart. In het voorloopig verslag der commis si! van rapporteurs over het ontwerp van \wt tot vaststelling van hoofdstuk IX der s| atshegrooting voor het dienstjaar 1886 le;en wij Memoriepost. Brug te Heusden. Daar het •uwen van deze brug eene belangrijke ver— •oging zoude veroorzaken in de kosten van •t werk, waarvoor de onteigeningswet on- ngs door de vertegenwoordiging is goed gekeurd zonder dat die brug daarin is op- ,enomen, verklaarde men algemeen in drie ifdeelingen te vertrouwen, dat tot dat werk n geen geval zal worden overgegaan, dan ïadat bij afzonderlijk wetsontwerp daartoe :en voorstel zal zijn gedaan, opdat ook de eerste kamer in de gelegenheid moge zijn >ver deze wijziging in een reeds goedgekeurd )lan hare stem uit te brengen. De regeering heeft de algemeene be schouwingen der eerste kamer over de taatsbegrooting beantwoord. De minister -an financien herhaalt, dat de indiening der ierziene bankwet, voor zooveel van hem af hangt, nog in den loop van dit jaar zal •eschieden. Binnenkort zal een wetsvoorstel ugediend worden tot herziening der suiker- vet van 20 Juli 1884. Met het oog op de .Jressen der raffinadeurs, heeft de minister leze herziening onverwijld ter hand genomen De regeering verklaart het beginsel van 'rijen handel als grondslag onzer tariefwet- 'eving te handhaven. De omstandigheden sraann Nederland verkeert, brengen het blijven rolgen van dat stelsel als van zelve mede 1 moge het voor sommige takken van volks-

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2