Engeland. Duitsehland. Oostenrijk, Italië. Balkan-Schiereiland. Amerika. Deze molie van vertrouwen weegt ruimschoots op tegen de nederlaag, voor eenige dagen bij de stemming over Rochefort's voorstel geleden. Van het aftreden van een of meer der miuisters is nu dan ook geen sprake meer. Volgens een telegram aan het „Journal des Débats" hebben verscheidene Amerikanen die van Duitsche afkomst zijn en in Noordelijk Sleeswijk wonen bevel ontvangen Pruisen voor den lsteu Februari te verlaten. De verbannenen hebben den minister van binnenlandsche zaken verzocht tot den lsten April te mogen blijven. In den tunnel van den Mont-Cénis is de ven tilatie zeer slechtzoodat hierdoor dikwijls on gevallen voorkomen. Eenige dagen geleden moest de trein plotseling stilhouden. Het treinpersoneel was ingeslapen. Het scheelde weinig of aller, warcr. gestikt. Deze ongelukkigen werden on- middelijk naar Bardonncche gebracht, waar men hen slechts mei veel moeite tot bewustzijn kou brengen. De rechtbauk te Parijs heeft Donderdag een graanhandelaar tot 8 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens een zeer ergelijk mis bruik van vertrouwen. De beklaagde had als bestuurder van het armenfonds van een der Pa- rijsche wijken de beschikking over de bons voor brood, brandstoffen enz. Een groot aantal daarvan heeft hij gebruikt om arme lieden, die onder de bedeelden waren ingeschreven kosteloos in zijn zaak te laten werken. Hij vertelde hun, dat zij bij het fonds in dienst waren. Aan een werkman had hij aldus voor 755 francs aan bons iu plaats van loon ter hand gesteld Tot zijn veriiedigiug voerde hij aan dat hij hun de bons had gege ven omdat zij arm warenmaar dat ze uit dankbaarheid om niet bij hem kwamen werken. De rechtbank heeft 't anders ingezien en hem veroordeeld. Een rijk Parijsch fabrikant, zoo luidt een romantische geschiedenisdoor Fransche bladen verhaald had sedert twee jaren een jong bediendeErnest Lamotte met wien bij zeer ingenomen was, en dien hij ook in zijn huiselijken kring bracht. -In het begin dezer maand nu liet hij den jonkman bij zich komea, en bood hem de hand zijner 17 jarige dochter Mimi aan die een bruidschat van 100.000 frs. (haar moederlijk erfdeel) mee zou brengen. Ernest verbleekte bij dat aanbod, en bekende, na eenig aarzelen zijn patroon in vertrouwen, dat hij nie^ Ernest maar Ernestine heette, en een meisje was. Zij had zich als man vermomd, omdat zij zoo veel beter den kost kon verdienen. De fabrikant was zeer verrast door deze me- dedeeling. Maar zoodra hij van ziju verbazing bekomen wasstak hij zijn bediende de hand toe en vroegof zij Minni's tweede moeder wilde worden nu zij haar man biet kon zijn. "V oor Ierland is de troonrede waarmede de koningin het parlement geopend heeft, eene te leurstelling geweest, want niet onduidelijk wordt er in gezegd, dat de reg. het dry ven der Parnel- listen om een eigen parlement voor Ierland te bekomen, afkeurt. De opinie van den heer Glad stone over de regeling der Iersche quaestie blijkt uil een vroeger telegram, op welke ver klaring de heer Parnell medegedeeld heeft, dat, wanneer de kamer de gevoelens van den heer Gladstone is toegedaan, de quaestie nog op eene bevredigende wijze kan cpgelost worden. Parnell is van oordeeldat de zaak zoo geregeld kan worden dat de opperste macht toch steeds aan de Britsche kroon verzekerd blijft. Ierland ver- langt geene algeheele scheiding en de minderheid der Ieren heeft geene onderdrukking der Iersche nationalisten te vreezen. Ook is het vati belang de agrarische quaestie te regelen. Wanneer de regeeriDg echter de grondeigenaars blijft steunen of hen in hunne buitensporige eischeu aanmoe digt zal er een nieuwe boerenopstand komen en zuilen de pachters weder weigeren de huren te betalen. De heer Bradlaugh heeft in het lagerhuis voor de eerste maal het beivijs gegeven dat hij lid van het parlement is door de aanstaande indie ning aan te kondigen van een wetsontwerp be treffende het in cultuur brengen van grond, ten En ik sedert vier dagen. En hoe gaat het met uwe gezondheid Dankje, zoo tamelijk. En gij Uitstekend. Ben slechts voor vermaak hier, amuseer mij kostelijk. Heerlijk gezelschap, charmante dames. Zal u terstond kennis doen maken en u voorstellen mijn neef de grondei genaar von Reibnits mijne schoone nicht met haar bekoorlijke zuster, de freule von Fallerstein, de gezantschapssecretaris von Rohreen groot diplomaat en toekomstig rijkskanselier ae kapitein von Faldern de heer von Wolk- witz, en hier mijn kameraad van Bergen, eerste luitenant van de genie, en zelf een genie, voegde hij er bij met een luiden lach over zijn eigen geestigheid. De luitenant maakte de behoorlijke buigingen, en wisselde de gebruikelijke beleefde spreekwijzen met de hem geheel onverschillige heeren en de hem even weinig interes3oerende denies. Zeer aangenaam geweest, zei de graaf, terwijl hij afscheid nam. Moeten ons haasten, kompn anders te laat aan de table d'hote. Zien u toch hedenavond in het curhuis? A propos: de volgende week groote partij, heb de regeling op mij genomen. Adel uit den gebeelen omtrek, kameraden uit Stettin en Swinemunde tegen woordig. Regimentsmuziek, schitterende verras singen, waar tooverfeest. Rekenen natuurlijk op u. Het spijt my, hernam de luitenant, maar einde daardoor ongelukkige boeren aan werk te helpen- Omtrent een aanslag op het leven van den prins van Wales waarvan Zaterdag gesproken werd melden dc Engelsche bladen nog geen nadere berichten. Slechts de Daily News verteltDe prins var. Wales verliet Londen den 22en om den hertog van Westminister te Eaton Hall te bezoeken° Eene talrijke menigte kwam bij het station te Chester om den prins te verwelkomen bijeen maar in den namiddag werd bekend gemaakt dat de prinsmet de prinsen Albert Victor en Georgewaren afgestapt aan het station te Wa- verton ongeveer vier mijlen vóór Chesteren van daar gereden waren naar Eaton Hall. Zij hadden dit gedaan, omdat, naar men zeide, den hertog van Westminster verontrustende geruchten ter oore gekomen waren. De Pall Mall neemt een brief uit Chester op, welke ook niet veel licht verspreidt. Volgens dezen correspondent, heeft de politie van Chester den hertog van Westminster gewaarschuwd, om den trein te Waverton te laten stoppen daar zij niet kon instaan voor de veiligheid der prinsen als dezen Chester voorbijreden. Er vieien dien dag twee dingen voorwelke haar tot dezj conclusie leidden. Het eerste was iets, dat eeD bediende van den spoorweg opmerkte bij of in het station, en dat dadelijk door de politie onderzocht werd. Het tweede was een telegram uit Ierland. Bij het vertrek van de boot van Dublin naar Holyhead zag de politie, dat een man dien zij steeds in 't oog houdt ook ver trok dientengevolge waarschuwde zij de politie te Chester. Deze zond twee agenten naar den trein en, naar men zegt, werd de persoon her kend maar verdween hij onder de menigte. Of hij te Chester gebleven is, dan wel naar Liver pool of Manchester vertrok weet men niet. Aan den Standard wordt uit Konstantino- pel gemeld, dat de Turksche regeeringskringen zeer ontevreden zijn over den gang van zaken, verdenkende de grootmachten dal deze inderdaad geen vredelievende oplossing der Balkan quaestiën willen maar eerder doen openhouden tot het voorjaar, wanneer de Porte ernstige gebeurtenis sen tegemoet ziet. Aan de Times wordt uit Mandalay bericht dat de Franschen hernieuwden anti-Engelsche kuiperijeD. Een hevige storm richtte belangrijke schade aan in de Pacific staten en verstoorde geheel het verkeer op den Central Pa cific. Het herstel van de Southern Pacific eischt vijf dagen. In het lagerhuis heeft de heer Bourke me degedeeld, dat de zes groote mogendheden Zondag op voorstel van Engeland, de collectieve nota te Athene hebben doen afgeven, inhoudende de verklaring dat er geen aanval der Griekscbe vloot tegen Turkije zal worden geduld. Griekenlands antwoord was nog niet ontvangen. Eenige leden der commissiein wier handen het wetsontwerp tot aanleg van het Noord-Ocstzee kanaal is gesteld hebben bezwaar gemaakt tegen het te groot aandeeldat Pruisen in de kosten zal dragen. Zooals men weet bedraagt het aandeel 50 millioen mark. Men achtte het billijk dat Mecklenburg, Oldenburg, Hamburg en Bremen ook in evenredige mate in de uitgaven zullen bijdragen. De staatssecretaris Von Boetlicher erkende dat van Pruisen een groot offer werd gevorderd maar men moest niet voorbijzien, dat het ook het langste kustgebied bezit en voor 88 pCt. betrokken ia bij de scheepvaart. In den bondsraad hield men de som van 50 millioen nog te laag; mocht de rijksdag dat bedrag daarentegen willen verminderen, liet zou Pruisen natuurlijk slechts aangenaam kunnen wezen. Ook de Pruisische landdag heeft zijne werkzaamheden hervat zoodat thans de rijksdag en de landdag beiden zitting hebben. In den landdag heeft de heer Rickert zich tegen het voorgestelde monopolie op het gedistilleerd be paaldwaardoor enkelen zouden gebaat worden, maar dat het geheele volk ten zeerste zou be- nadeelen. Het gepantserde schip Prinz Friedrich Carl wordt iu allerijl iu gereedheid gebracht om, naar men verneemtnaar den Piraeus te stevenen. ik voel mij nog te zwak en moet mij in acht nemen. Verontschuldigingen golden nietMoogt niet ontbreken groot gebrek aan vlugge dansers Zal u geen kwaad doen, moet er eens uit, wordt anders geheel hypochondrist, waartoe reeds veel aanleg hebt. Dus tot weerziens De onwelkome ontmoeting had Koenraad nog meer ontstemd, en zijne luim werd zoo mogelijk nog slechter, toen bij zijne thuiskomst zijne moeder hem ontving met het bericht, dat ge durende zijne afwezigheid de andere, grootere en tot dusverre nog ledig staande helft van het huisje aan eene nieuw aangekomen familie was verhuurd. Dat is mij werkelijk zeer onaangenaam zei hij verdrietig. Ik had gehoopt, dat wij tot aan ons vertrek alleen zouden blijven. Indien men ten minste maar wist, ant woordde zijne moeder, wie die menschen zijn en of men met hen kan verkeeren. Dat is mij onverschillig. Het zal het beste zijo, dat wij ons daarover niet bekommeren, en van de vreemdelingen zoo weinig mogelijk notitie nemen. Evenwel haastte zich de moeder de oude visschersvrouiv op te zoeken, om de gewenschte inlichtingen in te winnen. De verkregen uit komst beantwoordde, helaas, niet aan hare ver wachting, daar zij, tot haar leedwezen vernam dat de nieuwe huurders slechts drie burgerlijke De heer Frehscdie in het procis Liesk het openbaar ministerie vertegenwoordigdee die sedert kort naar Berlijn is verplaatstheel verscheiden anonieme dreigbrieven van anarchiste' ontvangen. In een dezer wordt gezegd „Wl weten waar gij thans zijten wij zuilen u oo( in uwe nieuwe woonplaats weten te vinden." Eenige rekruten van het 4e Sileziscli uhlanen-regiment waren bezig oefeningen 1 houden in de renbaan te Sorau toen eensklaj het dak instortte. Paarden en soldaten vieli dooreen en van alle kanten kwam men toesnellj in de meening, dat er een groot ongeluk w gebeurddoch menschen en dieren werden vj tusschen de puinhopen gehaald en behalve ei paar gebroken armen en boenen was de schal slechts stoffelijk. Een maand geleden had Duitsche minister van oorlog in den rijksd; voorgesteld een nieuwe kazerne voor het uhlant regiment te bouwen doch dit voors'el werd v? de hand gewezen. Thans wordt men er ti gedwongen. Bij Revuczain Hongarije (com. Liptau), zi, acht boeren door ecu sneeuwval gedood. Vi tien mannen, die gezamelijk iu het. geberg' waren gegaan en door het donderend gevaar overvalleu werden, bleven slechts twee gespaan Hunne acht lochtgenooten werden in de diep meegesleepten ouder de sneeuw begraven. Een soortgelijke moord als van den preftt der Eureis dezer dagen op den nachttre tusschen Rome en Bologna gepleegd maar ge lukkiger dan de Fransche politie, heeft e Italiaansche den moordenaar spoedig in handn gekregen. Aan het station Riolowaar de nachttrin gewoonlijk niet stilhoudtmaar Dinsdag li. toevallig een oogenblik had moeten wachte sprong een passagier uit den trein toen die zich reeds weder iu beweging had gezet. >e ambtenaren hierover verwonderd vroegen <jn reiziger hieromtrent opheldering, omdat hij.n strijd met de reglementen gehandeld had. 2jn antwoord dat hij geslapen en te laat beraekt had dat dit het station Riolo was, wekte aclitr- dochtomdat hij voor dezen trein onmogejk een biijet voor Riolo kon hebben uit het n- derzoek bleek dan ookdat hij in het bezit jas van een biljet voor Bologna. De slationsoef liet dientergevolge den passagier bewakenjtn waarschuwde de politie. Kort daarna meidde en telegram aan alle stations langs den weg flat er in een Jder tunitels het lijk gevonden waavan den koopman Pietro Padovanivan Anguilara, bij Venetië. De aangehoudene werd daarop loor de politie gefouilleerd, ep op hem werden gevo/den eene zesloops revolver waarvan nog 4 loipen geladen waren twee horloges twee briereitas- scben waarvan eene gevuld met bankp§piir, en eene portemonnaie met veel goud- en ziheigeld. Tegenover al deze bewijsstukken bekihde de aangehoudene spoedig, dat hij in den caipéeen medereiziger doodgeschoten en beroofd lad en daarna het lijk uit den waggon had geworpen. De moordenaar heet Armando Dolce en is nog een jong raensch. Terwijl uit VVeenen op stellige wize wordt tegengesproken dat de mogendheden 'les noods door militaire tusschenkomst de Balkjn-Staten tot ontwapening zullen dwingen, bevestigen Ber- lijnscne berichten wat dienaangaande, van de voornemens der mogendheden, uit St. Jetersburg is gemeld. Naar alle waarschijnlijkheid evenweUal bet ir, elk geval eerst nog wel eens met woordai beproefd worden en dan misschien met beter gevolg. Met jiarae van Servië wordt verzekerd, dat het erin t hart der bevolking veel minder oorlogszuchtig uitziet, dan men het van hoogcr haiH doet voor komen. De vredelievende partij diï zich zelfs bij eene vereeniging van Bulgarije met Oost- Ruraelië wil nederleggenzou met den dag aan aanhangers winnen. dames waren de vrouw van den opperbaljuw Grund uit Opper-Silezië, met hare Licht eu eene juffrouw van geselschap. Geen omgang voor ons, merkte de trotsche majoorsvrouw aan. Onbeduidende buitenlui uit Opper-Podoli waargelijk uw vader zaliger placht te zeggen, de vossen elkander goeden nacht zeggen. Ik ben er ook voor, dat wij die menschen ignoreeren. Daar de vreemdelingen dezen wensch schenen te deelen, en bijna nog angstvalliger dan Koen- raad en zijne moeder iedere vertrouwelijke aan raking met hare huisgenooten vermeden, bepaalde zich hun geheele omgang tot een onvermijdelijken, beleefden maar koelen groet, als men elkander in den gang of in het gemeenschappelijk tuintje toevallig ontmoette. Evenwel kon zelfs de vit - zuchtige majoorsweduwe niet ontkennen, d t de drie dames, bij alle eenvoudigheid in hare klee ding en bescheidenheid in haar gedrag, beschaafde manieren en iets gedistingeerds hadden, terwijl den luitenant haar gereserveerd voorkomen en hare terughouding bijzonder beviel. Ook maakte de kleine, innemende mevrouw Grund, met het ronde, vriendelijke appelgezicht, den indruk van een hoogst achtenswaardige, blijkbaar welgestelde, en toch bescheiden en gemoedelijke oude dame. Daarentegen bezat hare nicht, juffrouw Marie Richter, een interes sant voorkomen, een slanke en hooge gestalte en schrandere trekken, terwijl de doordringende Voor Servië zijn als vrede-onderhandclaars aangewezen de oud-minister Myatovic en generaal Leschjanin. Op het oogenblik moeten zij reeds naar Bucharest zijn vertrokken. De Porte heeft zich vereenigd met de aan- wijzing van Bucharest als plaais voor de onder handelingen over vrede en aan Madjid-pacha gelastzich met den Bulgaarschen gedelegeerde derwaaits te begeven. Do Bulgaren hebben, bij den jongslen oorlogook in het. geldelijke hunne vader landsliefde betoond. Naar de bekende bijzondere berichtgever van Le Temps uit JSofia schrijft zijn er van de 11 mil'ioen francs, welke op de oorlogsbegrooting gebracht waren, nog 2 millioen overna aftrek van de buitengewone uitgaven voor kleeding, wapenen kanonnen enz. Het overige, dat noodig was voor de mobilisatie: le vens-en vervoermiddelen enz. werd niet betaald maar door de bevolking geleverd op latere af doening, en 'de belanghebbenden maken volstrekt geen haast met betaling vragen. Zij hebben zich zonder morren die zware lasten laten welgjvallen. ATHENE, 24 Januari. De Britsche gezant heeft aan den minister Deliyaunis gisteren mede gedeeld, dat wanneer Griekenland blijft weigeren tot ontwapening over te gaan het Engelsche gouvernement eene vloot naar de Griekscbe wa teren zal zenden, teneinde een aanval ter zee tegen Turkije te beletten. Deliyannis heeft heden hierop geantwoord, dat Griekenland weigert terug te treden. De Griekscbe vlooi is heden bij het aanbreken van den dag met verzegelde orders en eene onbekende bestemming in zee gegaan. BELGRADO 24 Januari. De koning heeft het voorstel van het gouvernement tot spoedige sluiting van vrede aangenomen. De minister president en de ministers van oorlog en financien zijn dientengevolge naar Nisch gegaan om de instructie voor de onderhandelingen vast te stel le". De- autoriteiten in het district Vranja hebben per telegraaf bericht gezonden, dat de Bulgaren de grens bij Vlasina hebben bezet. Bij eene ontploffing in eene steenkolenmijn te Newburg West, in Virginia, zijn waarschijnlijk om gekomen zeven en dertig mijuwerkers die in do gangen aan het werk waren. Een hevige storm woedde in de eerste dagen der vorige week langs Noord-Amerika's westkust Men zegt te Francisco dat men er nooit zoo'n storm heeft gekend. Woensdag bereikte hij het toppunt; toen blies de wind 82 mijlen per uur. Daken vlogen in de lucht, zwakgebouwde huizen omver, kerktorens naar beneden alle telegraaf- posten op den grond spoorwagens uit de rails en het Mechanic's Institute werd gedeeltelijk ver nietigd. Verscheidene personen werden gevaarlijk gewond. Hevige regcnvlaggcn zetten de kelders onder water en spoelden hier en daar den grond onder de rails weg. Den 22en was de telegraphische gemeenschap tusschen Philadelphia en San Francisco hersteld. Met alle kaacht wordt aan het herstel der spoor wegen geweikt. Men verwacht, dat de Southern Pacific binnen vijf dageu weder klaar zou zijn. Met de plaatsing van het reusachtige vrij heidsbeeld door het Fransche gemeenebest aas he» Amerikaansche geschonken, bij het eeuw feest zijner onafhankelijkheidzal men in April gereed zijn. De onthulling heeft den 3en September a. s. plaats, den gedenkdag van het teekenen van het traktaatdat een eind maakte aan den vrijheidsoorlog der Vereenigde Staten tegen Engeland. Te Burlington, Texas (Ver. Staten) hebben dezer dagen negen zoogenaamde cow-boys (koeherders) weder deerlijk huis gehouden. Na daar den gebeelen nacht met drinken doorge bracht te hebben, begonnen zij, tot groote ont steltenis van de inwonersop het stadsplein in het wilde met geweren le schieten. Toen de burgers hun dat trachten te beletten, kwam het tot een gevecht, waarbij vier der woestelingen en vijf paarden gedood werden. De overigen ont vluchtten. Vijftien sigarenfabrikanten te New-York die aangekondigd hadden dat zij het werk zouden lichtblauwe oogen een meer dan gewoon verstand, gepaard met een sterk zelfoewustzijn en bijna mannelijke geestkracht verrieden. Des te vrouwelijker, zachter en aanminniger deed zich hare gezelschapsjuffer voorFlora Engel, die inderdaad haar naam verdiende; een tengere blondiue met zachte duivenoogen en lichte rozenwangen, bescheiden en schuw als een Maartsch viooltje, door een gevoelvollen bijna zwaarmoedigen ernst omgeven die haar een eigenaardige, droefgeestige bekoorlijkheid ver leende. Maar noch de interressante nicht, noch de beminnenswaardige gezelscbapsjufter werden door den in zichzelven gekeerden luitenant opgemerkt gelijk zij verdienden met ren beleefde onver schilligheid ging hij haar voorbij, tot een onver wacht voorval eene toenadering en een nauwere betrekking tusschen de oude en de nieuwe bewoners van het eenzame visschershuisje teweeg bracht. Eenige dagen na de aankomst der vreemde dames deed Koenraad zijn gewone wandeling door het bosch, wederom in gedachten verdiept, en door zorg voor de toekomst gekweld. Terwijl hij zich ernstiger dan ooit bezig hield met het denkbeeld om zijn ontslag te vragen, meende hij in de verte luid zijn naam te hooren roepen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2