Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. welk op het toestaan van geldmiddelen betrekking heeft, te verwijzen naar de begrootingscommissie, was verworpeu met 234 tegen 153 stemmen. Voordat de stemming plaats had, verlieten de leden van het centrum, de Polen en de vrijzin nigen de zaal, laatstgenoemden nadat de heer Yirchow verklaard had, dat door de zoooven plaats gehad hebbende stemming het reglement van orde buiten werking was gesteld en dien tengevolge zijne partij niet in staat was aan verdere stemmingen deel te nemen. I)e aanne ming van het voorstel Achanbach werd door de meerderheid met een stormachiig bravo begroet. In den loop van het debat legde de miuister Puttkamraer nadruk op het groote nationaal gevaar, hetwelk het drijven der Polen teweeg bracht, en weerlegde hij het beweren, dat de regeering onnoodige hardheid had begaan bij de uitwijzingen. Verscheiden door Rickert aan gevoerde gevallen werden door den minister in een ander licht gesteld, terwijl hij verklaarde de volle verantwoording voor de maatregelen der regeering te aanvaarden. De minister van oorlog verklaarde, dat van achteruitzetting van katholieken in het leger zooals Windthorst beweerd had, geen sprake kon zijn. Men mag, zeide de minister, den Culturkampf niet overbrengen in het leger. Om in het leger avancement te maken, gelden alleen zakelijke gronden. In den laatsten tijd hebben in Opper-Italie een groot aantal inhechtenisnemingen van anar chisten plaats gehad. Te Milaan is dezer dagen een geheime drukkerij met een menigte opruiende geschriften ontdekt, en in den omtrek van Man tua kwam het herhaaldelijk tot bloedige gevechten tusschen boerenarbeiders en karabiniers. De toestand van de Noord-Italiaansche land bouwers is, zooals men weet, zeer treurig, en de loonen der boerenarbeiders zijn buitengewoon laag. Te Catania, op Sicilië, heeft men dezer dagen een verblijf van valsche munters ontdekt in het prachtige paleis der markiezen del Toscano, vlak over het paleis van justitie en wel in de ver trekken, verhuurd aan den heer Giovanni Longo Argento. Sedert een jaar of zes reeds had men iü die stad het zonderlinge verschijnsel waarge nomen, dat personen, die eerst vrij zuinig leefden, plotseling, als nieuwe Montechristo's, ongehoorde pracht en weelde tentoonspreidden zonder dat men eene aannemelijke verklaring voor dien plot- selingen rijkdom kon vinden. Er werden wel vermoedens gekoesterd en ook onderzoekingen gedaan doch de politie was tot geene ontdek king gekomen. Eindelijk werd in het begin van Januari te Cagliari een man gevat die ver scheidene honderden valsche biljetten van 10 en 5 lire bij zich droegen deze verklaardena herhaaldelijk ondervraagd te zijn dat hij ze te Gatania ontvangen had van een gefailleerden koopman in zwavelGiovand Longo Argento geheeten. Terstond werd naar Datania geseind; daar werden alle voorzorgsmaatregelen genomen, en den 21sten dezer om 4 uur, werd, in tegen woordigheid van den quaestor, den commandeur Dogliottieen officier der karabiniers en den officier van justitie, een geregeld beleg om het paleis geslagen waarna het gelukte de falsaris sen op heeterdaad te betrappen. Io een salon der woningtoebehoorende aan Longo Argentovonden zij dezen met een gra veur Bruiio Gaetanovan Messinaen een teekenaargenaamd Giuseppe Fencovick van Paltrmo, die bezig waren op eene drukpers prach tige bankbiljetten van 10 lire te vervaardigen. Zij werden terstond gevat en naar de gevangenis gebracht, even als de vrouw van Longo Argento, twee zusters van deze, er. zijne beide zonen, jongelieden van voornaam uiterlijk en algemeen bekend onder de jeunesse dorée van Catania. Bij een nader onderzoek in de woning vond men millioenen en nog eens millioenen aan pa pieren van waardealle onherkenbaar fraai na gemaakt met de fijnste machines. Riemen bil jetten van 5 lire tot 100 lire, daarenboven pakken gezegeld papieren stempels en postzegels van allerlei soort. Er waren ook valsche wissels en stempels voor speelkaarten. Men staat verbaasd over de onbeschaamdheid waarmede dit hand- stond daartee bereidzoodat van Bergen zich genoodzaakt zag hem naar den tuin te brengen, en aan de dames voor te stellen, dié er geenszins op bedacht waren, zoo overvallen te zullen worden de luitenant en zijne moeder stonden sedert dat gemeenschappelijk uitstapje op den Golm met haar op den besten voet. Na de gewone begroetingen en de gebruikelijke beleefdheidstermen deed de graaf met de hem eigene laatdunkendheid zijne uitnoodiging, waar over echter de dames tot zijn groote verbazing geenszins zoo verrukt waren als hij bepaald had verwacht. Wij zijn mijnheer den graaf zeer verplicht voor zijne beleefdheid, zei mevrouw Grund kalm, maar gij moet ons verontschuldigen, daar wij. Moogt niet weigeren, viel hij haar levendig in de rede, mij niet ongelukkig maken. Ik laat alles aan mijne nicht over, zij kan doen wat zij goedvindt. Indien zij de partij wenschl bij te wonen, dan heb ik er niets tegen. Dan reken ik er op, dat deschoone dame mij niet zal teleurstellen. Ik weet niet, hernam deze, terwijl zij een schalkachtige^ blik met hare gezelschapsjuffer wisselde, of wij uwe vriendelijke uitnoodiging wel mogen aannemen. Wij zijn hier vreemd en vreezen op die partij te zullen blijven zitten om als muurbloempjes te figureeren. Bespottelijk! Geef u mijn woord, dat gij met engagementen bepaald bestormd zult worden. werk zoolang gedreven is in het hartje der stad. Onder de in beslag genomen voorwerpen be hoorde ook een schermhandschoen met zand gevuld waar tusschen de vingers een scherp dolkje gestokeu was met het volgende inschrift: „Liever dan mijne vrienden te verraden steek ik mij dezen in het hart.„ De uitgebreide correspondentie zal ongetwijfeld andere misdadigers aan het licht brengen, want deze bende had blijkbaar handlangers niet alleen op geheel Sicilië maar over geheel Italië. Den volgenden dag had de politie reeds eene waarde van achttien millioen aan valsch papier in han den. Oostersclic quaestie. De particuliere corrrespondent van de N. R. Ct. schrijft onder dagteekening van 28 Januari, uit Weenen het volgende „De overeenstemming tusschen Turkije en Bulgarije is tot stand gekomen. Gadban Effendi brengt naar Konstantinopzl eene overeenkomst op welker grondslag de vcreeniging van Oost- Rumelië met Bulgarije door den sultan zal worden toegestaan. Deze overeenkomst bevat in hoofd zaak het volgende lo. Prins Alexander wordt gouverneur-gene raal van Oost-Rumelië voor 't leven en deze waardigheid zal op zijne nakomelingen overgaan. 2o. Het opper-commando over de Cbst-Ru- melische millitie zal in naam aan twee christe lijke pacha's worden opgedragen. Aar. die bevel hebbers zal echter bij geheime instructie worden gelastzich geheel naar den wil van prins Alexander te gedragen. De stad Burgas aan de Zwarte Zee zal een klein Turksch garnizoen krij gen dat echter onder het opperbevel van den prins staan za). 3o. Alle douane-liniën tusschen Oost-Rume lië en Bulgarije worden opgeheven. Voor het verlies, dat de Porie daardoor zal lijden, zal zij van Bulgarije, schadevergoeding verkrijgen. 4o. De Porte verbindt zichniet in verzet te komen tegen de verandering van het orga nieke statuut (grondwet van Oost-Rumelië), aardoor dit in overeenstemming gebracht wordt met den nieuwen toestand. 5o. Prins Alexander brengt voor Bulgarije en Oost-Rumelië zekere schatting aan den sul tan op. 6o. De prins verbindt zich, in geval van oorlog Turkije met een hulpkorps van hoogstens 60.000 man bij te staan. „Daar beide partijen geneigd zijn, eene over eenkomst op dien voet te sluiten, zal de veree- niging der twee deelen van Bulgarije weldra definitief geregeld zijn. Uit de hier opgenoemde punten zien men dat de sultan alle macht uit handen heeft gegeven, en de provincie geheel onder het bestuur van den vorst van Bulgarije zal komen. Wat op het oogenbiik nog aan de volkomen samensmelting dier beide gewesten ont breekt zal binnen weinige jaren zeker tot stand komen. Thans is ook bekend geworden hoe Bulgarije in staat is geweest oorlog te voeren zonder tot eene leening zijne toevlucht te moeten nemen. De regeering heeft vooraf al hetgeen voor tien oorlog noodig was en voor zoover het in het eigen land was te vir.den, eenvoudig op- geëischt Daarenboven had zij r.og II millioen fr. voor het aanleggen van spoorwegen in kas, welke som natuurlijk voor den oorlog is gebruikt; ein delijk was in de laatste jaren eene te hoog geiaamde begrooting aan de nationale vergadering voorgelegd, ten einde uit de hoogere opbrengst der belasting eene oorlogskas te vor men. „Thans is de beurt aan het vredesverdrag tusschen Servië en Bulgarije. De Oostenrijksche regeering heeft te Belgrado al haar gezag ir. de schaal moeten werpen om te voorkomen, dat door de regeering van koning Milan onmogelijke ei- schen gesteld zouden worden. Dat de val van het kabinet Salisbury op dit oogenbiik voor de ontwikkeling der Europeesche toestanden van groote beteekenis is behoeft wel geen betoog. Het heeft in de jongste gebeurtenissen in het Oosten zulk eene zelfstandige en krachtige hou ding aangenomen, dat de mogendheden met En geland ernstg rekening te houden hadden. Voor Duitschland en Oostenrijk is eene verandering Ik zelf en kameraad Van Bergen zullen ons ge lukkig achten Hoe zei de jonge dame verrast, zal de heer Van Bergen de partij bezoeken. Natuurlijkhernam de majoorsweduwe. Ik ga er met mijn zoon heen. Dat is wat anders. Indien mevrouw er. mijn heer de luitenant ons vergezellen, dan kunnen wij gerust zijn. Wat dunkt u, Flora Oantwoordde dezemij is alles wel wat u genoegen doet. Onder zoodanige omstandigheden kon ook Van Bergen niet langer tegenstreven, hoe vasi hij zich ook had voorgenomen de uitnoodiging niet aan te nemen, en zich van het hem overschillige gezelschap verwijderd te houden. Hij verklaarde zich met genoegen bereid de dames te verge zellen. De graaf was te vreden over zijn succes. Of schoon hem de vertrouwelijkheid van de dames met Van Bergen mishaagde, hoopte hij toch, een naar zijne meening zoo weinig gevaarlijken medeminnaar gemakkelijk ter zijde le kunnen schuiven. In het volle vertrouwen op zijn onwederstaan- bare beminnelijkheid, wachtte de graaf kalm den dag van de partij af, waarop hij zich aan de rijke erfgename eerst in zijn vollen glans als voortreffelijk danser, balontwerperhartenvero veraar zou vertoonen. Eindelijk kwam die zoo gewichtige avond. in het Engclsche ministerie zeer onwelkom, om- dal het kabinet-Salisbury een facior uitmaakt in de politieke combinatiën van Berlijn cn Weenen. Ho. ver de intimiteit tusschen Bisraark en het hoofd van het Tory-kabinet ging is duidelijk uit beider optreden tegen Griekenland gebleken. Turkije zoowel als Bulgarije verliezen in lord Salisbury een machtigen beschermer, ter wijl men ie Petersburg en te Athene eerder reden heeft om over zijnen val te juichen. Want de kansen voor Griekenland, om, wellicht zelfs zonder bloed vergieten en alleen door angst aan te jagen Kreta of een stuk van Epirus in te palm^ n, zijn thans gerezen. Aan het ministerie van buiten- landsche zaken alhier beschouwt men het ant woord van Gladstone aan den burgemeester van Athenewaarin Griekenland werd aangeraden zich aan den raad der mogendheden te onder werpen als een gunstig teeken en vleit mer. zich dat hij geene verandering in de buitenland- scbe politiek zal brengen en het voetspoor van Salisbury zal volgen. Binnen weinige dagen ove rigens zal men weten, hoe Engeland in het Oosten denkt op te treden." De Engelsche oorlogschepen die iD de havens van Genua, Spezzia, Malta en Alexandriè verspreid waren, hebben bevel ontvangen om zich voor Creta te vereenigen. Te zelfder plaatse werden drie Oostenrijksche en drie Italiaansche oorlogsschepen verwacht. De Grieksche vloot is ontdekt in de golf tusschen liet eiland Euboea en hel vasteland. Als reden hiervoor wordt op gegeven de vrees van koning George, dat de Engelschen zijn vloot zouden medenemen, evenals zij in 1807 met de Deensche handelde. De Engelsche gezant te Konstantinopel heeft van lord Salisbury de mededeeling ontvangen van de door lord Salisbury zelve onderteekende instructiën aan admiraal rlay gegeven. Het voornaamste punt dezer insiructien is de last, om geweld te gebruiken tegen de Grieken, overal, waar zij de Turken zouden willen aan vallen. KONSTANTINOPEL, 2 Februari. Daar de bestaande moeielijkheden omtrent eene schikking tusschen Turkije en Bulgarije vereffend zijn is er eene irade afgekondigd, waarin de aangegane schikking wordt bekrachtigd. De daarop be trekking hebbende stukken zijn door Tsanoff en Kiamil-pacha onderteekend. De Porte heeft aan de mogendheden eene circulaire gezonden inhoudende kennisgeving van dit een en ander. Luidens de opgaaf van kapitein John E. Moore, chef van het landingsbureau in Castle Garden, te New-York zijn aldaar iu 1885 aangekomen 843 stoombooten van de verschillende Europeesche lijnen en hebben deze aangebracht 55,160 ka- juits- en 281,170 tusschendekspassagiers. Bo venaan op de lijst der 24 lijnen staat de N.Duit- sche Lioyd van Bremen met 8858 k. en 68,395 t. d. passsagiers en beneden de Great Western van Bristol met 35 k. en 187 t. d' passagiers. De Red Star van Antwerpen (no. 5 der lijst) heeft 2714 k. en 21,112 t. d. passagiers; de Ned. Araerikaansche Maats, van Rotterdam (no. 15) 575 k. en 3822 t. d. en de Ned. Ameri- kaansche maatschappij van Amsterdam (no. 20.) 279 k, en 2723 t. d. passagiers. (Behalve de 24 bij namen genoemde lijnen komt op de lijst als diverse nog eene rubriek voor met 84 k. en 652 t. d. passagiers.) Zaterdag had er eene aanvaring plaats tusschen de stoomschepen Servia en Noordland, De Noordland kreeg ernstige averij aan het achterschip en is in het dok gebracht. De re paratie zal eenige dagen duren. De Servia is met geringe schade te New-York teruggekeerd en is weer vertrokken. Waalwijk 3 Februari 1886. Bij kon. besl. is benoemd: met ingang van 8 Februari tot burgemeester van ILeusden P. L. Honcoop; met ingang van 13 Februari Het koerhuis schitterde van lichtde gioote danszaal was versch geboend, de wanden door een uit Berlijn ontboden behanger nieuw versierd met bonte vlaggen en guirlandes, de reeds eenigs- zins verschoten meubelen nieuw overtrokken en gepolitoerd. Op het bepaalde uur verschenen de genoodigde gnsten de keur der badbezoekers, de adel uit den omtrek, en de officieren uit.de naburige garnizoensplaatsen. In het voorste gedeelte van de zaal plaatsten zich op een verhoogde tribune, in rood trijpen fauteuils, de aristocratische heeren, de vrouwen en dochters der adellijke grondeigenaars, meestal deftige gestalten met bloeiende gezichten, omzweefd door de jongere heeren uit de provincie, die heden door overmatige netheid trachtten te schitteren, en hunne natuurlijke plompheid met de vormen van het salon in overeenstemming poogden te brer.gen. Naasl deze schitterende wereld op zich zelve verdween het burgerlijk element, dat slechts schaarsch vertegenwoordigd was en waarvan nog minder notitie werd genomen, geheel; eenige hoogere ambtenaren Berlijnsche geheimraden advocaten er. industriëelen met hunne familiën onder welke zich ook mevrouw Grund met hare nicht en hare gezelschapsjuffer, vergezeld van de majoorsweduwe en haar zoon, bevonden. Aanvankelijk werden ook de hier vreemde dames geheel over het hoofd gezien, ofschoon tot burgemeester van Baardwijk J. A. J. vau Iieijst. A-r— Naar wij vernemen is Waalwijk's nieuwe burgemeester, Jhr. A. van Grotenhuis, van plan, zijne functien op 18 dezer maand te aanvaarden. De ingezetenen wenschen ZEd. Achtbare bij die gelegenheid een feestelijke ontvangst te bereiden. Met belangstelling wordt dan ook de samenstelling eenerjeom- missie voor dat doel te gemoet gezien. Zoodra de wethouders officieel zijn ingelicht van den dagwaarop de burgemeester zijn ambt aanvaardt, zal de gemeenteraad worden bij eengeroepen om een beslissing te nemen omtrent de aangelegenheden, in verband staan de met den pleclitigen intocht, het benoemen ee.ner commissie enz. In der tijd deelden wij het adres mede, door den heer Chr. ICievits, looier en schoen fabrikant te Besoijengezonden aan ZEx. den minister van financiën. De heer Kievits heeft thans een schrijven ontvangen van den president der in dat adres bedoelde commissie, waarin hem wordt kennis gegeven dat schrijver voornemens is den 9 dezer eene conferentie te komen houden met den heer Kievits en eenige andere belang hebbenden. De buitenpolders van Baardwijk en Waalwijk staan geheel onderwater. Bij den aanhoudenden wasdie van boven gemeld wordtis liet te voorzien dat de havenkade te Waalwijk spoedig zal overloopen en de polder van Besoijen zal worden geinundeerd, waardoor de communicatie van de Langstraat met het land van Heusden en Altena over het Drongelensch veer wordt afgesneden. De Baardwijksche overlaat zal weldra niet meer te passeeren zijn dan over het voetpad langs de spoorbrug. Daar er nog geen schippers zijn aangesteld, kunnen er geen voertuigen of goederen worden overgebracht en is de overtocht bij avond geheel afgesloten. De regeering heeft aan de tweede kamer eene nota gezonden naar aanleiding van het verslag over het tweede sectie-onderzoek van de wijziging van Hoofdstuk III (kiesrecht.) De regeering blijft haar voorstel handhaven. Zij blijft van meening, dat de grondwet regelen behoort te stellen omtrent het kies recht. De grenzen van het minimum der huurwaarde zijn door haar zoo laag genomen, dat er redelijkerwijze geen vrees kan bestaan, dat zij over eenige jaren niet meer aan de maatschappelijke toestanden zouden beant- woorden. Eene geringe wijziging is gebracht in de 3e alinea van art. 76, die nu luidt: „De wet kan ook het kiesrecht toekennen aan de meerderjarigemannelijke ingezetenen, tevens Nederlandersdie krachtens aanslag in de rijksbelastingwaarvan het genot van ge bouwde of ongebouwde eigendommen, krach tens recht van bezit of eenig ander zakelijk rechtden grondslag uitmaakteene bij de wet bepaalde som betalenwelke voor geene gemeente lager dan op f20 in het jaar gesteld wordt." Het Rotterdamsch bestuurdersbond en de heeren Hermans P. Zn. te 's Hage hebben bij adres aan de regeering op spoedige in voering der verhoogde of nieuwe invoerrechten aangedrongen. Zoowel de Arnli. Ct. als het Handelsblad bespreken die adressenbeiden in ongunstigen zin. Eerstgenoemde bepaalt er zicli toe te wijzen op de reactie, die zich gaat openbaren en er waarschuwend aan te herinneren, dat de gelijkheid niet de gelijkmatigheid van druk van elk indirect rechter een altijd blijvende onbillijkheid in zal doen zien. Het heldert dit met voor beelden op„Het maakt voor den fiscus juffrouw Richter in haar smaakvol baltoileten Flora in haar wit, met prachtige rozen versierd neteldoeksch kleedje, en met een krans van blauwe korenbloemen in de goudblonde lokken, zeer goed met de steedsche schoonen der aristocratie konden wedijveren. Des te meer opzien verwekten zij, toer. graaf Randau, zoodra hij haar had opgemerkt, de ge malin van der. generaal von Hahoenkamp en hare dochter liet staan, en als een roofvogel op de onbekende dames losging om haar te be groeten. Ook de nergens ontbrekende dokter haastte zich, de door hem zoo hooggeachte familie met in het oog vallende beleefdheid zijn eerbiedig compliment te maken. Van verscheidene zijden ondervraagd, vertelde de discrete badarts aan alle bekenden, ender het zegel der strengste geheimhouding, dat juffrouw Richter de rijkste erfgename van hare woonplaats was, waar hij niet vergat bij te voegen, dat de beroemde geheimraad F. te Berlijn bem die patiënt zeer bijzonder had aanbevolen. Dit bericht verspreidde zich als een loopend vuur door de geheele zaal cn bracht een vol komen onvventeling teweeg. Zonder het te weten of te willen vormden de tot dusverre voorbijge- ziene dames eensklaps het middelpunt en het hoofdonderwerp van het gesprek. Wordt vervolgd,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2