Flinke JONGEN, Huidenberichten, firma P. J. VAN GILS, KAPPER. W aterberichten. ADVERTENTIËN. In de APOTHEEK Haarsnijden en Scheren G. C. van der Horst, Vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk op 28 Jan. 1886. fö«l^g^ONDERGETEEKENDE, alhier gevestigd beveelt zich beleefd aan voor geen verschil of een kilogram gewonnen zout voor het gezin van den millionair of voor het hutje in de achterbuurt is bestemd; de 9 cents per kilo wordt er van geheven, wie ook de consument zijevenzoo wordt aan de grens van den invoerder van elk belast voorwerp het bij het tarief vastgesteld recht gevorderdwie ook de latere kooper zijn mag. Zoowel bij ad-valoremheffing als bij soortgelijke is dit bezwaar aanwezigal is het bij de laatste natuurlijk grooter. Wie alle lijnwaden op gelijken voet eenvoudig per kilogram belastlegt op de minder waardige een veel hooger recht dan op de kostbare goederen maar ook al wordt het invoerrecht naar de waarde geheven, zoodat alle goederen proportioneel door dezelfde heffing getroffen worden dan nog blijft de belasting verschul digd van het iugevoerd goed zonder dat er gevraagd wordt naar de draagkracht van dengene die ten slotte die belasting betaalt. Want dit zij hier nog terloops bijgevoegd ook in de voorstellingdat eenig invoer recht //op de schouders van de buiteulandsche fabrikanten" zou kunnen gelegd worden, geven de adressanten uit Rotterdam aan eene illusie toehet zal betaald worden door den ingeze tene die het ingevoerd voorwerp tot zich neemt; wanneer hij het aankoopt van den importeur die gemeenlijk niet de buitenland- sche fabrikant maar ook een ingezetene is betaalt hij in den prijs het door dezen voor geschoten recht. In denzelfden geest laat ook het Handels blad zich uit en het legt er bijzonder den nadruk op dat juist de werklieden de meeste schade lijden bij hoogere invoerrechten. Stel - aldus licht het dit toe de hoogere jechten op meubelen bijv., waarvan voor 12 ton in 1884 is ingevoerd, komen op 20 pCt. Dan zullen de buitenlanders hun prijzen met 20 pCt. moeten verhoogenen de Neder- landsche meubelfabrikanten kunnendoor deze verzwaring der buitenlandsche concurren tie, bijv. voor 6 ton meer afleveren en dus aan meer meubelmakers werk geven. De verbruikers betalen dan voor de meubelen ongeveer 2 ton meer dan vroeger, ten deele aan het buitenland, ten deele aan het bin nenland. Die 2 ton kunnen de verbruikers nu bijv. niet besteden voor kleederen. De kleedermakers krijgen dus minder werk en bovendien kunnen de burgers, die van beperkte inkomsten molten leven, zich minder goed kleeden dan voorheen. Óm dus aan zeker getal meubelmakers meer werk te verschaftenzou men even velewellicht veel meer kleedermakers op straat zetten, en tal van andere burgers belettenbijv. voor de kinderen hoog noodige winterjassen en mantels te koopen. En als dan de kleedermakers ook om protectie vragen en de 4 millioen, aan kleede ren uit het buitenland ingevoerdmet 20 pCt. worden belastzal de burgerij en daaronder ook de werkman weder 8 ton meer hebben te betalen voor kleedingen die 8 ton weder niet kunnen ten koste leggen aan voeding, ligging, verlichting, verwarming, enz. Duizenden die in de artikelenvoor die levensbehoeften dienendehun brood vinden zullen dan worden benadeeld, en de werklieden in de eerste plaats zullen de lij dende partij wezon. Maandag morgen is nabij het station Es- schen (Belgie) eene locomotief gesprongen, toe- behoorende aan de Belgische staatsspoorwegen. Zware brokken ijzer werden met kracht honderden meters ver geslingerd. Het ongeluk is te wijten aan ds machinisten die de machine onbeheerd lieten staan. Niemand bekwam eenig letsel. gram hetwelk zoowel als andere winkelwaren, door de handelaren in keisteencn die tevens winkeliers zijn in ruil geleverd wordt. Gedu rende den korten tijd, dat deze bron van volks bestaan gcope.Ld is, is de bevolking er zeer toe genomen en zijn er elk jaar nieuwe huizen en arbeiderswoningen verrezen wat ook dit jaar wederom het geval zal zijn. Van toe nemende armoede zooals dat op vele nieuwe plaatsen iu den omtrek het geval is, is hier ge lukkig geen sprake. Voor de rechtbank te Zwolle is eene treurige zaak aanbangig. Zekere Hartdorff werd door de politie gearresteerd omdat hij tong. Een jong mensch Ester, verklaarde, toen de zaak voor het kantongerecht behandeld werd, dat zijn ka meraad niet had gezongen. Hoewel hij nog geer. achttien jaar is en dus niet onder eede kan worden gehoord, wordt zijn valsch getuigenis door hem zclren thans als valsch erkendver volgd. Op zijn misdrijf wordt eene tuchthuis straf van vijf tol tien jaar gesteld, terwijl tegen Hartdorff slechts eene boete van f 6 geëischt is. Vijf jaar tuchthuisstraf te wagen om een ander eene boete van 1'6 te besparen, is wol een treurig voorbeeld van jeugdige onbezonnenheid. Vrijdagavond is lusschen Builde en Maas tricht eene poging gedaan om een trein te doen ontsporen. Acht schroefbouten waren uit de rails genomen en over de laatsten hout dwars gelegd. De toeleg is door den baanwachter tijdig ontdekt zoodat geen ongelukken hebben plaats gehad. De justitie doet onderzoek. Te Winschoten is eene poging tot inbraak geschied in het k ntoor van Mr. H. Hesse. De inbreker heeft een vrij groote glasruit uitgebroken, hetgeen eenig geraas maakte, waardoor de heer des huizes en de dienstmeid wakker werden. De dief koos hierop het hazenpad. Door eene onbekende oorzaak is Vrijdag nacht omstreeks 2% uur, brand ontstaan bij H. Junger, glasblazer en koopman in de Molsteeg te Delft. Dnor het spoedig aauwezig zijn van twee brandspuiten is het gelukt, de belendende panden te sparen. Hei perceel is geheel uitgebrand. Het huis was verzekerd voor f 600, de inboedel voor f 1000. Hoewel het onderhuis reeds in voile vlam stond, had de bewoner er niets van bemerkt. Een agent van politie klom tegen de tweede ver dieping op en sloeg eene ruit iü waardoor de bewoner ontwaakte. Dezer dagen werd de woning van v. T. te Amersfoort openstaande bevonden en de se cretaire en andere meubelen ontstolen; men ver moedde diefstaldoch een ingesteld onderzoek leidde tot niets. Bij juffrouw T., die beweerde dat zij iemand bij zich ia huis had gehoord deed de politie onderzoek eveneens met eeDe negatieve uitkomst. Vrijdag verspreidde zich het gerucht, dat bij notaris B. f 1500 was gestolen, doch ook dit heeft zich gelukkig nog niet be vestigd. Door de politie werd de hand gelegd op een persoon die door opgave van een val- schen naam en het verhalen van allerlei logens, den heer II. trachtte te bewegen hem geld te verstrekken. Te Oudenbosph is Zondagavond eene we duwe, terwijl zij eene boodschap ging doen, door den sneeuwstorm overvallen en te water geraakt. Nadat er gedurende den nacht naar haar gezocht was, werd Maandagmorgen haar lijk in de haven drijvende gevonden. Aan het station te Venloo had de werkman W. Titselaar het ongeluk te struikelen en onder eene aaukomende locomotief te geraken, waardoor hij zwaar gekneusd werd. Door eene nog onbekende oorzaak is Za terdag te Kerkrade een huis, bewoond door vijf geziuner., eene prooi der vlammen geworden. Van den inboedel is weinig of niets gered. Alleen het huis was tegen brandschade verzekerd. Men meldt ons uit Brusseldat Dinsdag ochtend te Maksenseel bij Assche in de Bel gische provincie Brabant, eene vreeselijke misdaad is gepleegd. Een man heeft zijne vrouw zijne drie kinderen en zijn ouden schoonvader met het hanglood van eene klok doodgeslagen. De moor denaar is in handen der justitie. De keisteenhandel te Buinen gemeente Borgergeeft nog altijd aan arbeiders die wel twee en drie uren vandaar woonachtig zijn, werk. Een buitengewone voorraad is er bij open weder in den voorwinter uit den grond opgedolven, en wordt thans naar de uitmonding van het vaar water gevoerdwaar de steenklopperij in vollen gang is. Menig huisgezin bekomt daardoor brood, en al zijn de verdiensten gering, de levensmid delen zijn tevens zeer goedkoop in prijswant het roggebrood kost er slecht3 6 cent per kilo- Tegenwoordig alle leden en de secretaiis. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde lo. Benoeming van een voorzitter en een ondervoorzitter. Gekozen tot voorzitter de heer J. B. Tim mermans Wz.f tot ondervoorzitter de heer S. Fano. 2o. De voorzitter brengt ter tafel een con cept-adres aan de tweede kamer der staten generaal, betreffende het wets-ontwerp tot wij ziging van de tarieven van in- en uitvoerrechten in Ned. Indië. Na voorlezing van het stuk werd het met een kleine wijziging, voorgesteld door den heer Fano, goedgekeurd. Tevens werd besloten het adres te doen drukken en aan ieder lid van de tweede kamer der statengeneraal een afdruk toe te zenden. De heer Zijlmans deed naar aanleiding van den gedecreteerden nieuwen Maasmond en in verband met den door de tweede kamer der staten generaal, op de staatsbegrooting voor 1886 uitgetrokken memorie-post voor den bouw eener brug over de nieuwe rivier te Heusden het voorstel, om een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid te richten met verzoek, om, ingeval men tot eene over brugging te Heusden besluit, bij de bepaling der plaats waar de brug zal worden gebouwd, wel in overweging te willen nemen, dat, wanneer deze meer westwaarts van Heusden wordt daar- gesteld, hare liggiDg onbetwistbaar meer in het algemeen belang zal ziju dan onmiddellijk bij Heusden. Immers, dan wordt eene zeer gewenschte communicatie verkregen met het land van Altena en de nijvere Langstraatterwijl daardoor de belangen van Heusden niet worden geschaad integendeel zelfs bevorderd, daar het voor Heus den toch hetzelfde is of de bewoners van het iand van Altena, Heusden bereiken langs den linkeren dan wel langs den rechteren Maasoever, en een gemakkelijke gemeenschap tussehen de bewoners der beide landstreken mede ten goede van Heusden komt. Is bij acclamatie besloten te zijner tijd een adres in voorschreven zin aan den betrokken minister in te zenden en de besturen van deze en de omliggende gemeenten adhsesie op het adres te vragen. Het adres, betreffende de in- en uitvoer rechten, is van den volgenden inhoud: Aan de Tweede Kamer der Staten-generaal 's-IIage. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk heeft met verwondering kennis ge nomen van het wetsontwerp tot wijziging der tarieven van in- en uitgaande rechten in Nederlandsch Indie. Terwijl sedert 1879 in bijna al de ons omringende landen, door verhooging van in voerrechten aan de Nederlandsche lederin dustrie belangrijke debouché's zijn ontnomen, gaat de Nederlandsche regeering er niet toe over, de tarieven op den invoer in onze eigen koloniën te verlagen, zooals Engeland nog kort geleden in Britsch-Indie heeft ge daan ten behoeve der noodlijdende katoen industrie te Manchester, maar wenscht in tegendeel de invoerrechten op producten van Nederlandss volksvlijt te verhoogen. Welke redenen de regeering genoopt heb ben het invoerrecht op lederwerk welmaar dat op manufacturen niet te verhoogen, is ons onverklaarbaar. Volkomen dezelfde argu menten welke door den minister gebezigd worden in de memorie van toelichting, en hem hebben doen besluiten geen nieuwen last te leggen op de schouders der toch reeds zoo kwijnende Nederlandsche katoenindustrie, hadden den minister ook moeten terughouden van zijn voornemen, om de invoerrechten op aardewerk, glaswerk, lederwerk en papier van 6 op 10% te brengen. Het is van genoegzame' bekendheid, dat in den laatsten tijd uit Duitsckland en vooral uit Oostenrijk-Hongarije, belangrijke hoeveel heden schoenen en schoenwerk transiteeren via Nederland en hare bestemming vinden in Nederlandsch-Indië, alhoewel de officieele statistiek dat lederwerk, evenals de Deensche boter, welke via Nederland transiteert, een voudig weg als fabrikaten van Nederlandschen oorsprong in hare kolommen rangschikt. Herstel der differentieele rechten op den invoer in Nederlandsch-Indie, zou dus enkel en alleen met het oog op eene betrouwbare statistiek van de handelsvereeniging op Java enz. enz. reeds meer dan wenschelijk zijn. Dat tegenover den belangrijken invoer van het buitenland onze uitvoeren, d. w. z. de uitvoeren van zuiver Nederlandsch fabrikaat, verbazend zijn achteruit gegaan, behoeft zeker wel geen betoog en kan ook, bij eene ver gelijking van buitenlandsche toestanden met de onze, geen de minste bevreemding wekken. Immers, door de bescherming, die de Fran- sche, Duitsche en Oostenrijksche fabrikanten op de binnenlandsche markt genieten, zijn zij in staat om op veel grooter schaal hunne fabrieken te exploiteeren en kunnen zij bij gevolg hunne producten, ook naar het buiten land, op veel voordeeliger voorwaarden uit voeren dan dit met onze industrieelen het geval is. Moet zulk een toestand voor Nederlandss industrie niet volstrekt onhoudbaar genoemd worden en moet niet de volslagen ondergang daarvan het gevolg zijn Hoe toch zal de Nederlandsche leerlooier en schoenfabrikant, in een landje met eene bevolking van weinig meer dan vier millioen zielen die zoo goed als geene bescherming geniet in het moederland en wiens fabrikaat in onze eigene koloniën, zoowel in West als Oost-Indie met het buitenlandsche wordt gelijk gesteld, aan buitenlandsche concurrentie het hoofd kunnen bieden Hoezeer wordt niet daardoor de onderne mingsgeest verlamd, het kapitaal afgeschrikt en de mogelijkheid als het ware benomen om de vroeger in onze streken zoo bloeiende lederindustrie gelijken tred te doen houden met de vorderingen, die onze eeuw ook op dit gebied heeft gemaakt. Immers een recht van 5% op de factuur- waarde van het geïmporteerde artikelheeft "weinig of niets te beteekenen, temeer wijl dat recht, in werkelijkheid nog niet bestaat, zoo als onlangs zeer gemotiveerd in uwe hooge vergadering is besproken. 't Is daaromen tevens met het oog op de financieele baten, die in de minder gun stige omstandigheden, waarin onze financiën verkeeren zeker een niet te versmaden bijdrage aan de Nederlandsche schatkist zullen uit maken, en de reeds zoo zwaar gedrukte be lastingschuldigen zullen ten goede komen dat wij onze volledige instemming betuigen met de adressen, o. a. der kamers van koop handel en fabrieken te Breda en Tilburg waarin van eene algeheele herziening van het tarief der invoerrechten hier te lande gewaagd wordt, en met het adres der Nederlandsche papierfabrikanten tot uw college gericht waarvan de conclusie luidt „dat het voorgedragen wetsontwerp door „uwe vergadering niet worde aangenomen, //en wanneer het niet mogelijk is alle slag- hoornen tussehen moederland en koloniën op z/te ruimen dior algeheele afschaffing van //invoerrecht op de Nederlandsche voortbreng- z/selen, wanneer de behoefte der schatkist z, vermeerdering van middelen eischt, dat dan //de verhooging van invoerrecht alleen en //uitsluitend door de buitenlandsche produ centen worde gedragen. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, (get.) TIMMERMANS, voorzitter, (get.) VAN LIEMPT, secretaris. Waalwijk, 27 Januari 1886. ROTTERDAM, 31 Jan. 18867" Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING op 11 Eebruari 1886, 's middags 12 ure. Ieder nummer afzonderlijk. Ex ,/Sourabaya//. Ligplaats magazijn A, Feijenoord. Nol. 190 Soerabaya runder circa 4,50 k. 'I" 212 u buffel 91/s t Ligplaats Boompjes no 28. Ex u Zeeland/' 500 Soerabaya runder circa 3,09 4,70 n 2,77 4,27 2,96 4,43 2,89 4,77 2,84 6,70 3.17 6,23 ,f 3,25 6.18 8. 4. 5. 6. 7. 206 268 4-4 66 8. 26 9. 1147 „10. 128 „11. 20 „12. 140 Ex „Sourabaya.// „13. 1269 Soerabaya runder „14. 694 „15. 237 „16. 214 „17. 27 u H II II n u buffel u u u 1/ II II U V II 1/ II H li u II eenige Batavia- aardrund, circa 3,71 „18. 391 meest Batavia 8,81 „19. 185 Soerabaya buffel 9,63 „20. 91 f/ u 8,10 Ligplaats Bierhaven No 5. Ex „Samarang/' „21. 356 Padang buffel circa 14 Ex „Noordbrabant." „22. 610 Padang buffel circa 12x/a Ex „Sourabaya." „23. 87 Padang buffel circa 12 „24. 73 runder 5,71 „25. 639 /f u 3 ,r Ligplaats Jufferstraat 33. „25a. 5 balen Calcutta (Myepore runder „25 b. 5 ,f beide circa 3% kilo. „25c?. 5 Calcutta runder (Burdwan slaughtered) circa 3% k. „25d. 310 Calcutta runder, arsenic cured, circa 2,90 k. „25e. 81 arsenic cured, circa 4y8 k. MAAS. Maastricht, 2 Febr., 8 u. [Gewone hoogte 42.70] 46,05 M. boven AP., was 0.63 M. wind ZW. bewolkt. De rivier is buiten hare oevers getreden. De Heerder overlaat werkt. Sedert hedenochtend is de rivier nog 15 cM. gewassen. Stand 46.20 M. Venlo, 2 Febr. Ma^sstand aan de Rijkspeil 14.83 M. boven AP. of 1.00 M. was. Wind ZW. helder. Het water heeft de aangrenzende straat over stroomd. Roermond, 1 Febr. Peilschaal aan de Maasbrug 18.25 M. boven AP„ was 0.37 M, De weilanden om de stad staan weder onder water. 's Hertogenbosch 2 Febr. Waterstand 4.46 M. boven AP, was 12 cM. Wind ZW. helder. Uit Grave wordt van Dinsdag avond 7.15 ure ■eseind: Waterstand 10.05. Was sedert 12 uur 0.14 ft. Ten 7.6 namiddag is er een seinschot gelost, meldende werking van de Beersche overlaat. Uit Maastricht. Dinsdagavond 8.44 ure: De waterstand is onveranderd, De Boven-Maas is langzaam en de Sambre sterk vallende. van de wordt terstond GEVRAAGD een voor loopend dagwerk. het maken en herstellen van Parui ken, Vlechten en andere haarwerken, belovende eene prompte en nette bediening. coiffeur.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3